HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Home Depot Mid May Classic
4 Miles
Fairfield, CT

May 21, 2000

OVERALL WINNERS

Steve Swift, Middletown, CT - 19:23
Zofia Wieciorkowska, Stratford, CT - 21:43

midmay1.jpg (61561 bytes) midmay2.jpg (65323 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg (15452 bytes)


DIVISION WINNERS FOLLOW OVERALL RESULTS
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Steve Swift             Middletown  CT      29  **** M 20-29        19:23    4:51/M
       2    Sergio Ribeiro          Danbury  CT         30  **** M 30-39        19:29    4:52/M
       3    Mike Slinskey           Fishkill  NY        30  **** M 30-39        19:33    4:53/M
       4    Marc Robaczynski        Wethersfield  CT    25  **** M 20-29        19:35    4:54/M
       5    Tom Harding             Westport  CT        34  **** M 30-39        19:40    4:55/M
       6    Bryce Lindamood         New Haven  CT       28     1 M 20-29        19:45    4:56/M
       7    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      34     1 M 30-39        19:47    4:57/M
       8    Pat Swift               Wallingford  CT     35     2 M 30-39        20:07    5:02/M
       9    Kevin Mc Caffrey        Marlborough  CT     42     1 M 40-44        20:13    5:03/M
      10    Bob Davenport           Southington  CT     32     3 M 30-39        20:16    5:04/M
      11    David Mitzi             Mahopac  NY         36     4 M 30-39        20:22    5:06/M
      12    Luis Dos Santos         New Milford  CT     36     5 M 30-39        20:23    5:06/M
      13    Steven Bishop           Pautucket  RI       21     2 M 20-29        20:32    5:08/M
      14    Rich Byrne              Sciota  PA          35     6 M 30-39        20:37    5:09/M
      15    John Cunningham         Bedford Hills  NY   34     7 M 30-39        20:44    5:11/M
      16    Jerome SchuMacHer       Wolcott  CT         26     3 M 20-29        21:00    5:15/M
      17    Edward Zubritsky        Uncasville  CT      37     8 M 30-39        21:01    5:15/M
      18    David Swift             Poughkeepsie  NY    28     4 M 20-29        21:15    5:19/M
      19    Joshua Feldman          Ellington  CT       25     5 M 20-29        21:18    5:20/M
      20    Bill Galpin             Oakville  CT        18     1 M 13-19        21:19    5:20/M
      21    George Buchanan         Stamford  CT        42     2 M 40-44        21:21    5:20/M
      22    Paul Fendler            Hyannis  MA         43     3 M 40-44        21:22    5:21/M
      23    Edward Lucas            Shelton  CT         29     6 M 20-29        21:25    5:21/M
      24    Andrew Baird            Fairlee  VT         27     7 M 20-29        21:26    5:22/M
      25    Joe Puopolo             Shelton  CT         41     4 M 40-44        21:29    5:22/M
      26    Chris Baris             Pautucket  RI       21     8 M 20-29        21:30    5:23/M
      27    Tim Di Scipio           Easton  CT          38     9 M 30-39        21:33    5:23/M
      28    Michael Graziosi        Glastonbury  CT     38    10 M 30-39        21:34    5:24/M
      29    Gregory Swift           New Haven  CT       26     9 M 20-29        21:38    5:25/M
      30    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT       37  **** F 30-39        21:43    5:26/M
      31    Tony Perugini           Oakville  CT        20    10 M 20-29        21:43    5:26/M
      32    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34    11 M 30-39        21:44    5:26/M
      33    Esteban Rivera          Bridgeport  CT      32    12 M 30-39        21:58    5:30/M
      34    Edwardo Mendes          Danbury  CT         30    13 M 30-39        22:08    5:32/M
      35    Carl Barone             Bridgeport  CT      44     5 M 40-44        22:10    5:33/M
      36    Angelo Costa            North Bergen  NJ    42     6 M 40-44        22:15    5:34/M
      37    Jim Tharp               Andover  MA         39    14 M 30-39        22:21    5:35/M
      38    Steve Virgadavla        Portland  CT        40     7 M 40-44        22:24    5:36/M
      39    Bill Borla              Torrington  CT      60     1 M 60-69        22:24    5:36/M
      40    Denis Kraemer           Weston  CT          23    11 M 20-29        22:26    5:37/M
      41    Amy Pleckaitis          Woodbridge  CT      19  **** F 13-19        22:27    5:37/M
      42    Elliott Rogers          Southport  CT       49     1 M 45-49        22:27    5:37/M
      43    Martha Merz             Mystic  CT          37  **** F 30-39        22:33    5:38/M
      44    Brian Ordway            Shelton  CT         28    12 M 20-29        22:34    5:39/M
      45    Jason Earl              Manchester  CT      21    13 M 20-29        22:36    5:39/M
      46    Richard Bershtein       Hamden  CT          41     8 M 40-44        22:44    5:41/M
      47    Susan Faber             Oxford  CT          37  **** F 30-39        22:47    5:42/M
      48    Todd Brown              Rocky Hill  CT      36    15 M 30-39        22:49    5:42/M
      49    Michael Kerin           Milford  CT         41     9 M 40-44        22:51    5:43/M
      50    Wes Byerly              Ridgefield  CT      48     2 M 45-49        23:17    5:49/M
      51    Paul Moyse              Monroe  CT          46     3 M 45-49        23:25    5:51/M
      52    Helio Teixeira          White Plains  NY    47     4 M 45-49        23:29    5:52/M
      53    Michael Ruospo          Stratford  CT       35    16 M 30-39        23:32    5:53/M
      54    Kevin Skehan            Oxford  CT          40    10 M 40-44        23:34    5:54/M
      55    Alison Lapinski         Derby  CT           37  **** F 30-39        23:43    5:56/M
      56    Anthony Benivegna       Fairfield  CT       51     1 M 50-54        23:43    5:56/M
      57    Kris Anne Kane          Preston  CT         36     1 F 30-39        23:44    5:56/M
      58    John Andrews            Shelton  CT         52     2 M 50-54        23:51    5:58/M
      59    Amy Zindell             Fairfield  CT       26     1 F 20-29        23:52    5:58/M
      60    Drew Viner              Stratford  CT       44    11 M 40-44        23:52    5:58/M
      61    Jack Boyle              Wallingford  CT     42    12 M 40-44        23:53    5:58/M
      62    Jeffrey Zawadzki        Wallingford  CT     17     2 M 13-19        23:54    5:59/M
      63    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   54     3 M 50-54        23:56    5:59/M
      64    Janice Flynn            Redding  CT         41     1 F 40-44        24:01    6:00/M
      65    Gus Ellison             Fairfield  CT       25    14 M 20-29        24:03    6:01/M
      66    Edward Nolan            Old Greenwich  CT   48     5 M 45-49        24:04    6:01/M
      67    Barbara Remmers         New York  NY        36     2 F 30-39        24:09    6:02/M
      68    Craig Zysk              Shelton  CT         42    13 M 40-44        24:10    6:03/M
      69    Vic Swaller             Stratford  CT       49     6 M 45-49        24:12    6:03/M
      70    Gary Du Bois            Milford  CT         42    14 M 40-44        24:12    6:03/M
      71    Larry Rubin             Plantsville  CT     36    17 M 30-39        24:19    6:05/M
      72    Peter Varone            Shelton  CT         42    15 M 40-44        24:21    6:05/M
      73    Paul Moriber            Easton  CT          44    16 M 40-44        24:24    6:06/M
      74    Geza Ziegler            Fairfield  CT       39    18 M 30-39        24:25    6:06/M
      75    Ann Marie Fullem        Newtown  CT         28     2 F 20-29        24:27    6:07/M
      76    John Samsel             Larchmont  NY       56     1 M 55-59        24:28    6:07/M
      77    John Muir               West Haven  CT      38    19 M 30-39        24:30    6:08/M
      78    Brian Fidler            West Haven  CT      29    15 M 20-29        24:39    6:10/M
      79    Tim Donnelly            Bridgeport  CT      47     7 M 45-49        24:40    6:10/M
      80    Joelle Kane             Hicksville  LI      26     3 F 20-29        24:41    6:10/M
      81    Robert Stephenson       Milford  CT         51     4 M 50-54        24:43    6:11/M
      82    Michael Bonnar          Trumbull  CT        47     8 M 45-49        24:48    6:12/M
      83    Geraldo Ribeiro         Ridgefield  CT      43    17 M 40-44        24:49    6:12/M
      84    Will Graustein          Harwinton  CT       39    20 M 30-39        24:51    6:13/M
      85    Sara Titus              Oakville  CT        21     4 F 20-29        24:53    6:13/M
      86    Dan Kunetz                                  35    21 M 30-39        25:05    6:16/M
      87    Gary Sheffer            Shelton  CT         40    18 M 40-44        25:06    6:17/M
      88    Bronislaw Czech         Cortlandt Manor  NY 51     5 M 50-54        25:08    6:17/M
      89    Robert Sieller          Canaan  CT          60     2 M 60-69        25:08    6:17/M
      90    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       50     6 M 50-54        25:12    6:18/M
      91    Heather Cronce          Norwalk  CT         26     5 F 20-29        25:13    6:18/M
      92    David Austin            New Haven  CT       35    22 M 30-39        25:14    6:19/M
      93    Wayne Theriault         Stratford  CT       51     7 M 50-54        25:16    6:19/M
      94    Mary Zengo              Wilton  CT          34     3 F 30-39        25:19    6:20/M
      95    Eileen Troy             Stamford  CT        46     1 F 45-49        25:20    6:20/M
      96    Elliott Swann           Tarrytown  NY       30    23 M 30-39        25:21    6:20/M
      97    Peter Hawley            Winsted  CT         50     8 M 50-54        25:21    6:20/M
      98    Chris Bresh             West Haven  CT      32    24 M 30-39        25:23    6:21/M
      99    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         41     2 F 40-44        25:24    6:21/M
     100    Wayne Plaveck           Milford  CT         30    25 M 30-39        25:30    6:23/M
     101    Shea Shapiro            Fairfield  CT       16     3 M 13-19        25:32    6:23/M
     102    Joseph Curley           Stratford  CT       47     9 M 45-49        25:34    6:24/M
     103    Bill Granfield          Mt. Vernon  NY      49    10 M 45-49        25:37    6:24/M
     104    Daniel Reynolds         Milford  CT         26    16 M 20-29        25:38    6:25/M
     105    Steve Mc Laughlin       Marlborough  CT     38    26 M 30-39        25:49    6:27/M
     106    Leslie Gorman           West Hartford  CT   29     6 F 20-29        25:51    6:28/M
     107    Matthew Nacierio        Easton  CT          36    27 M 30-39        25:57    6:29/M
     108    Pete Smith              Milford  CT         41    19 M 40-44        26:00    6:30/M
     109    Anthony Gargano         Brewster  NY        37    28 M 30-39        26:01    6:30/M
     110    Mark Lewis              Stratford  CT       37    29 M 30-39        26:03    6:31/M
     111    Stuart Dweck            Norwalk  CT         35    30 M 30-39        26:04    6:31/M
     112    Kristin Brozek          Orange  CT          26     7 F 20-29        26:04    6:31/M
     113    Robert Eterno           Easton  CT          44    20 M 40-44        26:07    6:32/M
     114    Sher Fohl               Chesire  CT         35     4 F 30-39        26:09    6:32/M
     115    David Keisling          Ridgefield  CT      27    17 M 20-29        26:13    6:33/M
     116    Amie Guest              Wolcott  CT         12     1 F  2-12        26:13    6:33/M
     117    Jehoshua Bar-Nir        Brooklyn  NY        47    11 M 45-49        26:16    6:34/M
     118    Mary Haselkamp          Milford  CT         39     5 F 30-39        26:16    6:34/M
     119    Sandra Dalles           Ansonia  CT         28     8 F 20-29        26:20    6:35/M
     120    Rebecca Wright          South Windsor  CT   37     6 F 30-39        26:26    6:37/M
     121    Michael Buchina         New Haven  CT       41    21 M 40-44        26:31    6:38/M
     122    Bill Foglio             Stratford  CT       42    22 M 40-44        26:34    6:39/M
     123    Berk Wheeler            Old Greenwich  CT   46    12 M 45-49        26:36    6:39/M
     124    Bogdan Prokopczyk       Cortlandt Manor  NY 52     9 M 50-54        26:36    6:39/M
     125    Jennifer Schiller       New Britain  CT     38     7 F 30-39        26:38    6:40/M
     126    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       38    31 M 30-39        26:43    6:41/M
     127    Sarah Bollman           Fairfield  CT       35     8 F 30-39        26:45    6:41/M
     128    Andrew Wojton           Rye Brook  NY       41    23 M 40-44        26:46    6:42/M
     129    Gerald Lynch            Monroe  CT          36    32 M 30-39        26:49    6:42/M
     130    Joseph Ercolano         Fairfield  CT       44    24 M 40-44        26:53    6:43/M
     131    Christine Hurley        Glastonbury  CT     31     9 F 30-39        26:55    6:44/M
     132    Angela Brown            Winsted  CT         19     1 F 13-19        27:05    6:46/M
     133    Laura Bunosso           Stratford  CT       34    10 F 30-39        27:05    6:46/M
     134    Steven Struwas          West Haven  CT      47    13 M 45-49        27:06    6:47/M
     135    Scott Rosner            Fairfield  CT       38    33 M 30-39        27:19    6:50/M
     136    Douglas Garni           Fairfield  CT       27    18 M 20-29        27:33    6:53/M
     137    Brian Crawford          Fairfield  CT       39    34 M 30-39        27:37    6:54/M
     138    Cheryl Herring          Tolland  CT         38    11 F 30-39        27:41    6:55/M
     139    Matt Abbate             Trumbull  CT        15     4 M 13-19        27:44    6:56/M
     140    Jim Eagan               West Haven  CT      50    10 M 50-54        27:45    6:56/M
     141    Tyler Glod              Southport  CT       15     2 F 13-19        27:46    6:57/M
     142    Hirofumi Funato         Ossining  NY        34    35 M 30-39        27:48    6:57/M
     143    Eric Goulet             Milford  CT         37    36 M 30-39        27:50    6:58/M
     144    Stacey Sullivan         Fairfield  CT       31    12 F 30-39        27:52    6:58/M
     145    Scott Sterner           Fairfield  CT       31    37 M 30-39        27:53    6:58/M
     146    Steve Braun             Sandy Hook  CT      49    14 M 45-49        27:53    6:58/M
     147    Mindy Struwas           West Haven  CT      47     2 F 45-49        27:59    7:00/M
     148    Ed Matson               Stratford  CT       45    15 M 45-49        28:01    7:00/M
     149    Robert Bodey            Greenwich  CT       38    38 M 30-39        28:02    7:01/M
     150    Jane Harris             New York  NY        42     3 F 40-44        28:02    7:01/M
     151    Tony Samuelian          Milford  CT         53    11 M 50-54        28:04    7:01/M
     152    Richard Parr            Coventry  CT        43    25 M 40-44        28:04    7:01/M
     153    Jane Hoffmann           Wilton  CT          37    13 F 30-39        28:08    7:02/M
     154    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      53    12 M 50-54        28:08    7:02/M
     155    Louis Clericuzio        Newtown  CT         42    26 M 40-44        28:18    7:05/M
     156    Vincent Melita          Newtown  CT         28    19 M 20-29        28:18    7:05/M
     157    Pete Spera              Westport  CT        30    39 M 30-39        28:21    7:05/M
     158    Laura Callahan          Wilton  CT          35    14 F 30-39        28:22    7:06/M
     159    Jack Doyle              Hamden  CT          60     3 M 60-69        28:27    7:07/M
     160    Michael Flanagan        Stratford  CT       48    16 M 45-49        28:27    7:07/M
     161    Allen Marks             Fairfield  CT       42    27 M 40-44        28:28    7:07/M
     162    Michael D' Angelo       Monroe  CT          40    28 M 40-44        28:28    7:07/M
     163    Karen Gerweck           Norwalk  CT         39    15 F 30-39        28:29    7:07/M
     164    Tony Rodriquez          New Rochelle  NY    52    13 M 50-54        28:31    7:08/M
     165    Jeff Wilson             Fairfield  CT       40    29 M 40-44        28:32    7:08/M
     166    Patsy Ordway            Shelton  CT         27     9 F 20-29        28:36    7:09/M
     167    Peter Robinson          Fairfield  CT       44    30 M 40-44        28:43    7:11/M
     168    Christine Stefan        Fairfield  CT       30    16 F 30-39        28:47    7:12/M
     169    Ray Palmer              Monroe  CT          37    40 M 30-39        28:48    7:12/M
     170    Robert Rentz            Trumbull  CT        40    31 M 40-44        28:49    7:12/M
     171    Derek Burton            Derby  CT           32    41 M 30-39        28:49    7:12/M
     172    Pam Dunstone            Stratford  CT       45     3 F 45-49        28:50    7:13/M
     173    Kyle Gancher            Plantsville  CT     33    17 F 30-39        28:53    7:13/M
     174    Steve Rudy              Fairfield  CT       44    32 M 40-44        28:58    7:15/M
     175    Michael Corraro         Shelton  CT         44    33 M 40-44        28:58    7:15/M
     176    Deborah Sylvestro       Fairfield  CT       49     4 F 45-49        28:58    7:15/M
     177    Brian Travis            Fairfield  CT       27    20 M 20-29        28:59    7:15/M
     178    Steve Mc Leod           Stamford  CT        31    42 M 30-39        28:59    7:15/M
     179    Chris Allen             Trumbull  CT        43    34 M 40-44        28:59    7:15/M
     180    Greg Horan              Woodbridge  CT      47    17 M 45-49        28:59    7:15/M
     181    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       40     4 F 40-44        29:00    7:15/M
     182    Christian Rothermel     Riverside  CT       24    21 M 20-29        29:00    7:15/M
     183    Christine Finn          Fairfield  CT       52     1 F 50-54        29:00    7:15/M
     184    Michael Holland         New Milford  CT     40    35 M 40-44        29:00    7:15/M
     185    Justine Deutsch         Trumbull  CT        18     3 F 13-19        29:10    7:18/M
     186    Robert Fialkovich       Shelton  CT         46    18 M 45-49        29:14    7:19/M
     187    Andrew Mac Donald       Southport  CT       16     5 M 13-19        29:16    7:19/M
     188    Elaine Romano           Middlebury  CT      42     5 F 40-44        29:17    7:19/M
     189    Sean Fogarty            Stamford  CT        58     2 M 55-59        29:24    7:21/M
     190    Diana Perugini          Oakville  CT        24    10 F 20-29        29:26    7:22/M
     191    Andy Getsinger          Middlebury  CT      49    19 M 45-49        29:26    7:22/M
     192    Randall Potterton       Andover  CT         41    36 M 40-44        29:29    7:22/M
     193    Artie Karim             Meriden  CT         37    43 M 30-39        29:31    7:23/M
     194    Lorraine SchuMacHer     Wolcott  CT         37    18 F 30-39        29:34    7:24/M
     195    Kevin Bell              Milford  CT         46    20 M 45-49        29:39    7:25/M
     196    Joe Palumbo             Tolland  CT         54    14 M 50-54        29:45    7:26/M
     197    Ryan Redler             Fairfield  CT       12     1 M  2-12        29:46    7:27/M
     198    Fred Hudak              Torrington  CT      55     3 M 55-59        29:54    7:29/M
     199    Jolina Giage            New York  NY        23    11 F 20-29        29:56    7:29/M
     200    Tom Caporaso            Monroe  CT          56     4 M 55-59        30:01    7:30/M
     201    Mike Pisani             Stratford  CT       57     5 M 55-59        30:05    7:31/M
     202    James Mc CorMacK        Shelton  CT         40    37 M 40-44        30:06    7:32/M
     203    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         42     6 F 40-44        30:10    7:33/M
     204    Benny Rodriguez         Bridgeport  CT      47    21 M 45-49        30:11    7:33/M
     205    Bill Seanor             Fairfield  CT       34    44 M 30-39        30:18    7:35/M
     206    Joe Vergato             Monroe  CT          36    45 M 30-39        30:19    7:35/M
     207    Tracy Vonick            Trumbull  CT        32    46 M 30-39        30:19    7:35/M
     208    Ed Vincenzi             Bronx  NY           50    15 M 50-54        30:26    7:37/M
     209    Kathleen Mulreed        Watertown  CT       18     4 F 13-19        30:28    7:37/M
     210    Kelly Roberts           Trumbull  CT        36    19 F 30-39        30:30    7:38/M
     211    Lorraine Black          Wilton  CT          34    20 F 30-39        30:31    7:38/M
     212    George Geer             Derby  CT           47    22 M 45-49        30:31    7:38/M
     213    Hector Retamar          Bridgeport  CT      40    38 M 40-44        30:33    7:38/M
     214    Kim Remetta             Milford  CT         45    23 M 45-49        30:33    7:38/M
     215    Christine Glenn         Oxford  CT          38    21 F 30-39        30:36    7:39/M
     216    Jr Sherman              Wilton  CT          29    22 M 20-29        30:38    7:40/M
     217    Ed Dunstone             Stratford  CT       58     6 M 55-59        30:40    7:40/M
     218    Rob Morse               New Fairfield  CT   35    47 M 30-39        30:41    7:40/M
     219    Pat Sisk                Fairfield  CT       35    48 M 30-39        30:42    7:41/M
     220    Anthony Barberio        Yonkers  NY         48    24 M 45-49        30:44    7:41/M
     221    Rebecca Larew           Fairfield  CT       36    22 F 30-39        30:48    7:42/M
     222    Isaac Garcia            Bridgeport  CT      20    23 M 20-29        30:52    7:43/M
     223    John Clement            New Fairfield  CT   37    49 M 30-39        30:52    7:43/M
     224    Joseph Clement          Fairfield  CT       36    50 M 30-39        30:53    7:43/M
     225    Tara Donnelly           Bridgeport  CT      19     5 F 13-19        30:53    7:43/M
     226    Frank Schiumo           Monroe  CT          37    51 M 30-39        30:55    7:44/M
     227    David Kosarko           Beacon Falls  CT    41    39 M 40-44        30:58    7:45/M
     228    Janet Lemond            Milford  CT         43     7 F 40-44        31:02    7:46/M
     229    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       24    12 F 20-29        31:07    7:47/M
     230    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        44     8 F 40-44        31:10    7:48/M
     231    Kathleen Clarke         Fairfield  CT       33    23 F 30-39        31:14    7:49/M
     232    Ray Stamps              Westport  CT        61     4 M 60-69        31:17    7:49/M
     233    Kitty Connor            Fairfield  CT       38    24 F 30-39        31:20    7:50/M
     234    Rebecca Flanagan        Stratford  CT       22    13 F 20-29        31:22    7:51/M
     235    Linda Dilworth          Easton  CT          38    25 F 30-39        31:22    7:51/M
     236    Alexander Metro         New Haven  CT       59     7 M 55-59        31:22    7:51/M
     237    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         62     5 M 60-69        31:23    7:51/M
     238    Rick Herring            Tolland  CT         39    52 M 30-39        31:25    7:51/M
     239    Timothy Mc Cann         Easton  CT          38    53 M 30-39        31:28    7:52/M
     240    Wilson Laureano         Bridgeport  CT      32    54 M 30-39        31:31    7:53/M
     241    Craig Bottrill          Nyack  NY           37    55 M 30-39        31:34    7:54/M
     242    Bevan Crowshaw          Milford  CT         50    16 M 50-54        31:35    7:54/M
     243    Kenneth Astarita        Fairfield  CT       35    56 M 30-39        31:40    7:55/M
     244    Richard Goodell         Portland  CT        57     8 M 55-59        31:42    7:56/M
     245    Alexandra Rebay         Southport  CT       39    26 F 30-39        31:46    7:57/M
     246    Joshua Linden           Trumbull  CT        16     6 M 13-19        31:49    7:57/M
     247    Bryan Bilo              Stamford  CT        25    24 M 20-29        31:50    7:58/M
     248    Megan Collins           Southport  CT       24    14 F 20-29        31:57    7:59/M
     249    Christopher Boehm       Fairfield  CT       35    57 M 30-39        31:58    8:00/M
     250    Allan Evans             West Haven  CT      55     9 M 55-59        32:00    8:00/M
     251    Tracy Goldwitz          Orange  CT          27    15 F 20-29        32:06    8:02/M
     252    Bryce Candelora         Milford  CT         28    25 M 20-29        32:07    8:02/M
     253    John Roberts            Stratford  CT       29    26 M 20-29        32:17    8:04/M
     254    Geoff Bardsley          Stamford  CT        71     1 M 70-79        32:19    8:05/M
     255    Ron Williams            Milford  CT         43    40 M 40-44        32:25    8:06/M
     256    Donna Johnson           Bridgeport  CT      50     2 F 50-54        32:30    8:08/M
     257    Frank Toledo            Milford  CT         35    58 M 30-39        32:36    8:09/M
     258    Jeannine Salveson       Fairfield  CT       37    27 F 30-39        32:36    8:09/M
     259    Janet Gardella          Fairfield  CT       36    28 F 30-39        32:37    8:09/M
     260    Margaret Pinheiro       Milford  CT         39    29 F 30-39        32:38    8:10/M
     261    Carol Getsinger         Middlebury  CT      55     1 F 55-59        32:42    8:11/M
     262    Dale Mc Clanan          Glastonbury  CT     55    10 M 55-59        32:46    8:12/M
     263    Katherine Radziewicz    Fairfield  CT       40     9 F 40-44        32:52    8:13/M
     264    Lou Loban               Stratford  CT       52    17 M 50-54        33:01    8:15/M
     265    Rita La Bar             Bronxville  NY      53     3 F 50-54        33:10    8:18/M
     266    Carl Cooke              Norwalk  CT         44    41 M 40-44        33:12    8:18/M
     267    Monica Roche            Fairfield  CT       61     1 F 60-69        33:13    8:18/M
     268    Tim Callahan            Wilton  CT          37    59 M 30-39        33:16    8:19/M
     269    Dean Schneble           Fairfield  CT       35    60 M 30-39        33:19    8:20/M
     270    Stephanie Hilton        Fairfield  CT       41    10 F 40-44        33:20    8:20/M
     271    Anthony Malgioglio      Stratford  CT       31    61 M 30-39        33:29    8:22/M
     272    Gretchen Davenson       Southbury  CT       28    16 F 20-29        33:34    8:24/M
     273    Allyson O' Loughlin     Fairfield  CT       18     6 F 13-19        33:34    8:24/M
     274    Connie Trenery          Fairfield  CT       47     5 F 45-49        33:39    8:25/M
     275    Jennifer Muniz          Fairfield  CT       42    11 F 40-44        33:39    8:25/M
     276    Oscar Galvez            New Rochelle  NY    13     7 M 13-19        33:40    8:25/M
     277    Howard Aspinwall        Fairfield  CT       37    62 M 30-39        33:40    8:25/M
     278    David Parkes            Fairfield  CT       30    63 M 30-39        33:41    8:25/M
     279    Stephen O'Brien         Stamford  CT        35    64 M 30-39        33:45    8:26/M
     280    Corinne Brophy          Fairfield  CT       22    17 F 20-29        33:50    8:28/M
     281    Martha Strange          Weston  CT          54     4 F 50-54        33:51    8:28/M
     282    Bill Broggy             Danbury  CT         37    65 M 30-39        33:54    8:29/M
     283    Margaret Luchansky      Milford  CT         43    12 F 40-44        33:59    8:30/M
     284    Jane Chiodo             Stamford  CT        26    18 F 20-29        34:01    8:30/M
     285    William Bennet          Bridgeport  CT      39    66 M 30-39        34:02    8:31/M
     286    Bill Hunter             Fairfield  CT       38    67 M 30-39        34:05    8:31/M
     287    Greg Flemming           New Canaan  CT      62     6 M 60-69        34:06    8:32/M
     288    Nancy Tamm              Meriden  CT         35    30 F 30-39        34:08    8:32/M
     289    Bob Kubic               Stratford  CT       35    68 M 30-39        34:09    8:32/M
     290    Larry Klein             Fairfield  CT       36    69 M 30-39        34:11    8:33/M
     291    Linda Ocmo              Bridgeport  CT      34    31 F 30-39        34:13    8:33/M
     292    David Urban             Stratford  CT       43    42 M 40-44        34:14    8:34/M
     293    Eva Van Stratum         Wallingford  CT     41    13 F 40-44        34:16    8:34/M
     294    Lib Denure              Fairfield  CT       44    14 F 40-44        34:19    8:35/M
     295    Aimee Guerrero          Stamford  CT        30    32 F 30-39        34:20    8:35/M
     296    Mary Beth Colleran      Fairfield  CT       43    15 F 40-44        34:22    8:36/M
     297    Rob Perless             Fairfield  CT       34    70 M 30-39        34:23    8:36/M
     298    Karen Vachon            Fairfield  CT       38    33 F 30-39        34:24    8:36/M
     299    Mark Vachon             Fairfield  CT       41    43 M 40-44        34:25    8:36/M
     300    Daniel Gutierrez        New Rochelle  NY    12     2 M  2-12        34:27    8:37/M
     301    Brian Mac Cullum        Norwalk  CT         30    71 M 30-39        34:28    8:37/M
     302    Sandra Barnes           Shelton  CT         43    16 F 40-44        34:32    8:38/M
     303    Carolyn Gaffney         Wallingford  CT     35    34 F 30-39        34:34    8:39/M
     304    Lisa Aulebach           Cos Cob  CT         37    35 F 30-39        34:37    8:39/M
     305    Frank Thompson          Fairfield  CT       33    72 M 30-39        34:38    8:40/M
     306    Linda Duran             Fairfield  CT       35    36 F 30-39        34:49    8:42/M
     307    Susan Coyne             Fairfield  CT       34    37 F 30-39        34:50    8:43/M
     308    Melissa Herniter        Greenwich  CT       41    17 F 40-44        34:54    8:44/M
     309    Kevin Coyne             Fairfield  CT       36    73 M 30-39        34:55    8:44/M
     310    Kevin Brown             Ansonia  CT         37    74 M 30-39        34:57    8:44/M
     311    Jeanne Boland           Fairfield  CT       29    19 F 20-29        35:01    8:45/M
     312    Max Muniz               Fairfield  CT       43    44 M 40-44        35:08    8:47/M
     313    Deborah Eck             Southport  CT       38    38 F 30-39        35:09    8:47/M
     314    Tom Clifford            Ansonia  CT         49    25 M 45-49        35:11    8:48/M
     315    Denise Romano           Norwalk  CT         36    39 F 30-39        35:25    8:51/M
     316    Colleen Deliberti       Fairfield  CT       40    18 F 40-44        35:29    8:52/M
     317    Roxanne Kuppersmith     Stamford  CT        44    19 F 40-44        35:30    8:53/M
     318    Bill Clauss             Milford  CT         24    27 M 20-29        35:30    8:53/M
     319    Robert Lakosa           Newtown  CT         44    45 M 40-44        35:33    8:53/M
     320    Dr Michael Redler       Fairfield  CT       43    46 M 40-44        35:36    8:54/M
     321    John Ryan               Fairfield  CT       48    26 M 45-49        35:40    8:55/M
     322    Daniel Kane             Fairfield  CT       37    75 M 30-39        35:44    8:56/M
     323    Bill Begg               Newtown  CT         36    76 M 30-39        35:46    8:57/M
     324    Bennett Benware         Stamford  CT        48    27 M 45-49        35:51    8:58/M
     325    Christine Mc Carthy     Fairfield  CT       39    40 F 30-39        36:05    9:01/M
     326    Nancy Fraser            Cos Cob  CT         63     2 F 60-69        36:07    9:02/M
     327    Sharon Rentz            Trumbull  CT        35    41 F 30-39        36:13    9:03/M
     328    Kristen Pippolo         Norwalk  CT         30    42 F 30-39        36:36    9:09/M
     329    Craig Roberts           Fairfield  CT       37    77 M 30-39        36:38    9:10/M
     330    Matt Deliberti          Fairfield  CT       11     3 M  2-12        36:44    9:11/M
     331    Paul Varvaro            Fairfield  CT       34    78 M 30-39        36:45    9:11/M
     332    Thomas O' Neill         Stamford  CT        40    47 M 40-44        36:54    9:14/M
     333    Janey Peterson          Westport  CT        35    43 F 30-39        36:55    9:14/M
     334    Terese Mak              Bridgeport  CT      47     6 F 45-49        36:55    9:14/M
     335    Andrew Larew            Fairfield  CT       36    79 M 30-39        37:00    9:15/M
     336    Shannon Halpin          Fairfield  CT       24    20 F 20-29        37:00    9:15/M
     337    Mustafa Syed            Fairfield  CT       32    80 M 30-39        37:04    9:16/M
     338    George Byrne            Millwood  NY        70     2 M 70-79        37:09    9:17/M
     339    Karen Patrick           Fairfield  CT       42    20 F 40-44        37:16    9:19/M
     340    Renato Magliocco        Fairfield  CT       31    81 M 30-39        37:32    9:23/M
     341    Kerrie Linane           Stratford  CT       23    21 F 20-29        37:33    9:23/M
     342    Brian Carter            New Canaan  CT      44    48 M 40-44        37:45    9:26/M
     343    Nancy Boudreau          Sandy Hook  CT      44    21 F 40-44        37:46    9:27/M
     344    Linda Ann Provost       Derby  CT           38    44 F 30-39        37:49    9:27/M
     345    Phuong Ho               Norwalk  CT         24    22 F 20-29        37:54    9:29/M
     346    Joe Rosa                Trumbull  CT        45    28 M 45-49        38:25    9:36/M
     347    Kevin O' Hare           South Salem  NY     44    49 M 40-44        38:34    9:39/M
     348    Margaret Burke          Fairfield  CT       30    45 F 30-39        38:39    9:40/M
     349    Prakash Sankaran        Fairfield  CT       43    50 M 40-44        38:40    9:40/M
     350    Robert Hills            Stratford  CT       38    82 M 30-39        38:41    9:40/M
     351    Bob Gallo               Fairfield  CT       33    83 M 30-39        38:57    9:44/M
     352    Kerri Linden            Trumbull  CT        16     7 F 13-19        38:58    9:45/M
     353    Bob Loh                 Trumbull  CT        54    18 M 50-54        39:09    9:47/M
     354    Herman Bershtein        Hamden  CT          74     3 M 70-79        39:38    9:55/M
     355    Abby Santos             Bridgeport  CT      32    46 F 30-39        39:45    9:56/M
     356    Ed Recchia              West Haven  CT      39    84 M 30-39        39:47    9:57/M
     357    Gary Cifatte            Trumbull  CT        34    85 M 30-39        39:51    9:58/M
     358    Shea Keisling           Ridgefield  CT      26    23 F 20-29        39:59   10:00/M
     359    James Whited            Stamford  CT        53    19 M 50-54        40:00   10:00/M
     360    Mary Collins            Westport  CT        35    47 F 30-39        40:11   10:03/M
     361    Vicki Downer            Mamaroneck  NY      30    48 F 30-39        40:17   10:04/M
     362    Diana Santossio         Ansonia  CT         30    49 F 30-39        40:23   10:06/M
     363    Mary Voytek             Bridgeport  CT      32    50 F 30-39        40:36   10:09/M
     364    Ed Mc Padden            Bridgeport  CT      37    86 M 30-39        40:36   10:09/M
     365    John Dranchakl          Fairfield  CT       35    87 M 30-39        40:37   10:09/M
     366    Alice Skelton           Fairfield  CT       39    51 F 30-39        41:02   10:16/M
     367    Denise Bigelow          Easton  CT          37    52 F 30-39        41:02   10:16/M
     368    Sharon Hanford          Bridgeport  CT      41    22 F 40-44        41:12   10:18/M
     369    John Ragan              Fairfield  CT       31    88 M 30-39        41:28   10:22/M
     370    Kim Coyne-Lupinacci     Trumbull  CT        41    23 F 40-44        41:38   10:25/M
     371    Casey Redler            Fairfield  CT       15     8 F 13-19        41:42   10:26/M
     372    Shannon Flynn           Redding  CT         11     2 F  2-12        41:47   10:27/M
     373    Rick Flynn              Redding  CT         43    51 M 40-44        41:47   10:27/M
     374    Susi Musson             Derby  CT           35    53 F 30-39        41:51   10:28/M
     375    Elizabeth Gerena        Bridgeport  CT      40    24 F 40-44        41:55   10:29/M
     376    Chris Kwong             Southport  CT       41    52 M 40-44        42:37   10:39/M
     377    Robert Saranich         Milford  CT         56    11 M 55-59        42:58   10:45/M
     378    Jennifer Weintraub      Westport  CT        31    54 F 30-39        43:11   10:48/M
     379    Ann Onton               Fairfield  CT       56     2 F 55-59        43:15   10:49/M
     380    Karen Nakamura          New Haven  CT       29    24 F 20-29        43:34   10:54/M
     381    Ed Perkowski            Stratford  CT       45    29 M 45-49        44:25   11:06/M
     382    Deirdre Coyne           Shelton  CT         33    55 F 30-39        45:06   11:17/M
     383    Beth Boehm              Fairfield  CT       30    56 F 30-39        45:08   11:17/M
     384    Colleen Redler          Fairfield  CT       40    25 F 40-44        45:50   11:28/M
     385    Bandit Number  9000                                1    0- 0        46:10   11:33/M
     386    Shanna Rasmussen        Trumbull  CT        16     9 F 13-19        46:40   11:40/M
     387    Brittany Range          Trumbull  CT        15    10 F 13-19        46:46   11:42/M
     388    Jane Miller             Danbury  CT         49     7 F 45-49        46:52   11:43/M
     389    Marc Kuppersmith        Stamford  CT        49    30 M 45-49        47:21   11:50/M
     390    Nancy Le Clerc          Fairfield  CT       42    26 F 40-44        50:10   12:33/M
     391    Peter Smith             Milford  CT         51    20 M 50-54        50:10   12:33/M
     392    Laura Roberts           Fairfield  CT       32    57 F 30-39        50:20   12:35/M
     393    Chris Burton            Derby  CT           39    58 F 30-39        51:48   12:57/M
     394    Kari Rusing             Southport  CT       30    59 F 30-39        52:30   13:08/M
     395    Paula Killough          Derby  CT           43    27 F 40-44        52:39   13:10/M
     396    Hannah Lupinacci        Trumbull  CT        13    11 F 13-19        54:30   13:38/M
     397    Kathryn Bowdren         Ridgefield  CT      23    25 F 20-29        54:38   13:40/M
     398    Susan Wilkerson         Fairfield  CT       37    60 F 30-39        54:39   13:40/M
     399    Ava Hunter              Fairfield  CT       34    61 F 30-39        54:40   13:40/M
     400    Kathleen Casey          Fairfield  CT        8     3 F  2-12        54:54   13:44/M
     401    Mary Sharrow            New Haven  CT       55     3 F 55-59        56:25   14:06/M

 

 

Overall Female Winners

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT       37       30        21:43    5:26/M
       2    Amy Pleckaitis          Woodbridge  CT      19       41        22:27    5:37/M
       3    Martha Merz             Mystic  CT          37       43        22:33    5:38/M
       4    Susan Faber             Oxford  CT          37       47        22:47    5:42/M
       5    Alison Lapinski         Derby  CT           37       55        23:43    5:56/M

Women 12 and Under

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Amie Guest              Wolcott  CT         12      116        26:13    6:33/M
       2    Shannon Flynn           Redding  CT         11      372        41:47   10:27/M
       3    Kathleen Casey          Fairfield  CT        8      400        54:54   13:44/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Angela Brown            Winsted  CT         19      132        27:05    6:46/M
       2    Tyler Glod              Southport  CT       15      141        27:46    6:57/M
       3    Justine Deutsch         Trumbull  CT        18      185        29:10    7:18/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Amy Zindell             Fairfield  CT       26       59        23:52    5:58/M
       2    Ann Marie Fullem        Newtown  CT         28       75        24:27    6:07/M
       3    Joelle Kane             Hicksville  LI      26       80        24:41    6:10/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kris Anne Kane          Preston  CT         36       57        23:44    5:56/M
       2    Barbara Remmers         New York  NY        36       67        24:09    6:02/M
       3    Mary Zengo              Wilton  CT          34       94        25:19    6:20/M

Women 40 to 44

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Janice Flynn            Redding  CT         41       64        24:01    6:00/M
       2    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         41       99        25:24    6:21/M
       3    Jane Harris             New York  NY        42      150        28:02    7:01/M

Women 45 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eileen Troy             Stamford  CT        46       95        25:20    6:20/M
       2    Mindy Struwas           West Haven  CT      47      147        27:59    7:00/M
       3    Pam Dunstone            Stratford  CT       45      172        28:50    7:13/M

Women 50 to 54

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christine Finn          Fairfield  CT       52      183        29:00    7:15/M
       2    Donna Johnson           Bridgeport  CT      50      256        32:30    8:08/M
       3    Rita La Bar             Bronxville  NY      53      265        33:10    8:18/M

Women 55 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carol Getsinger         Middlebury  CT      55      261        32:42    8:11/M
       2    Ann Onton               Fairfield  CT       56      379        43:15   10:49/M
       3    Mary Sharrow            New Haven  CT       55      401        56:25   14:06/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Monica Roche            Fairfield  CT       61      267        33:13    8:18/M
       2    Nancy Fraser            Cos Cob  CT         63      326        36:07    9:02/M

Overall Male Winners

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Steve Swift             Middletown  CT      29        1        19:23    4:51/M
       2    Sergio Ribeiro          Danbury  CT         30        2        19:29    4:52/M
       3    Mike Slinskey           Fishkill  NY        30        3        19:33    4:53/M
       4    Marc Robaczynski        Wethersfield  CT    25        4        19:35    4:54/M
       5    Tom Harding             Westport  CT        34        5        19:40    4:55/M

Men 12 and Under

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Redler             Fairfield  CT       12      197        29:46    7:27/M
       2    Daniel Gutierrez        New Rochelle  NY    12      300        34:27    8:37/M
       3    Matt Deliberti          Fairfield  CT       11      330        36:44    9:11/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Galpin             Oakville  CT        18       20        21:19    5:20/M
       2    Jeffrey Zawadzki        Wallingford  CT     17       62        23:54    5:59/M
       3    Shea Shapiro            Fairfield  CT       16      101        25:32    6:23/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         New Haven  CT       28        6        19:45    4:56/M
       2    Steven Bishop           Pautucket  RI       21       13        20:32    5:08/M
       3    Jerome SchuMacHer       Wolcott  CT         26       16        21:00    5:15/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      34        7        19:47    4:57/M
       2    Pat Swift               Wallingford  CT     35        8        20:07    5:02/M
       3    Bob Davenport           Southington  CT     32       10        20:16    5:04/M

Men 40 to 44

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Mc Caffrey        Marlborough  CT     42        9        20:13    5:03/M
       2    George Buchanan         Stamford  CT        42       21        21:21    5:20/M
       3    Paul Fendler            Hyannis  MA         43       22        21:22    5:21/M

Men 45 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Elliott Rogers          Southport  CT       49       42        22:27    5:37/M
       2    Wes Byerly              Ridgefield  CT      48       50        23:17    5:49/M
       3    Paul Moyse              Monroe  CT          46       51        23:25    5:51/M

Men 50 to 54

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anthony Benivegna       Fairfield  CT       51       56        23:43    5:56/M
       2    John Andrews            Shelton  CT         52       58        23:51    5:58/M
       3    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   54       63        23:56    5:59/M

Men 55 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Samsel             Larchmont  NY       56       76        24:28    6:07/M
       2    Sean Fogarty            Stamford  CT        58      189        29:24    7:21/M
       3    Fred Hudak              Torrington  CT      55      198        29:54    7:29/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT      60       39        22:24    5:36/M
       2    Robert Sieller          Canaan  CT          60       89        25:08    6:17/M
       3    Jack Doyle              Hamden  CT          60      159        28:27    7:07/M

Men 70 to 79

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Geoff Bardsley          Stamford  CT        71      254        32:19    8:05/M
       2    George Byrne            Millwood  NY        70      338        37:09    9:17/M
       3    Herman Bershtein        Hamden  CT          74      354        39:38    9:55/M

CLYDESDALE

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Paul Moyse              Monroe  CT          46     3 M 45-49        23:25    5:51/M
       2    Craig Zysk              Shelton  CT         42    13 M 40-44        24:10    6:03/M
       3    Robert Stephenson       Milford  CT         51     4 M 50-54        24:43    6:11/M
       4    Will Graustein          Harwinton  CT       39    20 M 30-39        24:51    6:13/M
       5    Wayne Theriault         Stratford  CT       51     7 M 50-54        25:16    6:19/M
       6    Steven Struwas          West Haven  CT      47    13 M 45-49        27:06    6:47/M
       7    Douglas Garni           Fairfield  CT       27    18 M 20-29        27:33    6:53/M
       8    Derek Burton            Derby  CT           32    41 M 30-39        28:49    7:12/M
       9    Brian Travis            Fairfield  CT       27    20 M 20-29        28:59    7:15/M
      10    Christian Rothermel     Riverside  CT       24    21 M 20-29        29:00    7:15/M
      11    Ron Williams            Milford  CT         43    40 M 40-44        32:25    8:06/M
      12    Terese Mak              Bridgeport  CT      47     6 F 45-49        36:55    9:14/M
      13    Bob Gallo               Fairfield  CT       33    83 M 30-39        38:57    9:44/M
      14    Ann Onton               Fairfield  CT       56     2 F 55-59        43:15   10:49/M
      15    Karen Nakamura          New Haven  CT       29    24 F 20-29        43:34   10:54/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"