HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Park City 15K

Bridgeport, CT

April 2, 2000

OVERALL WINNERS

Michael Slinskey, Fishkill, NY - 48:46
Laurie Bartnicki, Middletown, CT - 59:02

parkcity1.jpg (51462 bytes) parkcity2.jpg (59063 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg (15452 bytes)


Visit http://www.optonline.com/CT/content/Sports/ctso/running.html for more race coverage.
Additional pictures also posted below under age group results.

   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Fishkill  NY        30 ***** M 30-39        48:46    5:15/M
       2    Kevin Mc Caffrey        Marlborough  CT     42     1 M 40-44        49:25    5:19/M
       3    Tom Harding             Westport  CT        30     1 M 30-39        50:06    5:23/M
       4    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      33     2 M 30-39        51:03    5:29/M
       5    Phil Richey             Danbury  CT         42     2 M 40-44        51:25    5:32/M
       6    Jim Uhrig               Meriden  CT         43     3 M 40-44        51:49    5:34/M
       7    Joe Puopolo             Shelton  CT         41     4 M 40-44        52:04    5:36/M
       8    Brian Williams          Mayfield  NY        21     1 M 20-29        52:21    5:38/M
       9    Bob Stack               Gales Ferry  CT     43     5 M 40-44        52:32    5:39/M
      10    Russ Blatt              Glastonbury  CT     42     6 M 40-44        52:39    5:40/M
      11    Mike Owens              Goshen  CT          27     2 M 20-29        53:28    5:45/M
      12    George Buchanan         Stamford  CT        41     7 M 40-44        53:35    5:46/M
      13    Dennis Crowe            Waterford  CT       51     1 M 50-54        53:39    5:46/M
      14    Jim Mas                 Shelton  CT         41     8 M 40-44        53:46    5:47/M
      15    Simon Avella            Danbury  CT         44     9 M 40-44        54:27    5:51/M
      16    Carl Barone             Bridgeport  CT      44    10 M 40-44        54:27    5:51/M
      17    Peter Holmeister        Stamford  CT        42    11 M 40-44        54:28    5:51/M
      18    Bill Borla              Torrington  CT      60     1 M 60-69        54:31    5:52/M
      19    Wes Byerly              Ridgefield  CT      47     1 M 45-49        54:39    5:53/M
      20    Timothy Smith           Norwich  CT         51     2 M 50-54        55:00    5:55/M
      21    Robert Barker           Hamden  CT          24     3 M 20-29        55:10    5:56/M
      22    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34     3 M 30-39        55:15    5:56/M
      23    Brian Collins           East Hartford  CT   43    12 M 40-44        55:15    5:56/M
      24    Scott Freeman           Manchester  CT      39     4 M 30-39        55:46    6:00/M
      25    Steve Virgadavla        Portland  CT        40    13 M 40-44        56:30    6:05/M
      26    Michael Ruospo          Stratford  CT       35     5 M 30-39        57:11    6:09/M
      27    Steve Morse             Broad Brook  CT     47     2 M 45-49        57:23    6:10/M
      28    Brian Coe               Trumbull  CT        37     6 M 30-39        57:50    6:13/M
      29    Larry Gore              Portland  CT        31     7 M 30-39        57:58    6:14/M
      30    John Percivalle         Shelton  CT         46     3 M 45-49        58:17    6:16/M
      31    Justin Perugini         Naugatuck  CT       16     1 M 13-19        58:24    6:17/M
      32    Joe Carta               Southington  CT     32     8 M 30-39        58:27    6:17/M
      33    Kevin Skehan            Oxford  CT          39     9 M 30-39        58:28    6:17/M
      34    Tim Donnelly            Bridgeport  CT      47     4 M 45-49        58:47    6:19/M
      35    Paul Moyse              Monroe  CT          46     5 M 45-49        58:47    6:19/M
      36    Tom Chiarella           Oxford  CT          38    10 M 30-39        58:56    6:20/M
      37    Laurie Bartnicki        Middletown  CT      39 ***** F 30-39        59:02    6:21/M
      38    Craig Zysk              Shelton  CT         42    14 M 40-44        59:20    6:23/M
      39    Daniel Pereira          Naugatuck  CT       16     2 M 13-19        59:22    6:23/M
      40    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   54     3 M 50-54        59:39    6:25/M
      41    Peter Varone            Shelton  CT         42    15 M 40-44        59:41    6:25/M
      42    Paul Guimont            Glastonbury  CT     41    16 M 40-44        59:51    6:26/M
      43    Thomas Hiten            Milford  CT         49     6 M 45-49        59:58    6:27/M
      44    Drew Viner              Stratford  CT       44    17 M 40-44        59:59    6:27/M
      45    Bill Rodgers            Sherborn  MA        52     4 M 50-54        59:59    6:27/M
      46    Arthur Nager            Westport  CT        51     5 M 50-54      1:00:26    6:30/M
      47    John Muir               West Haven  CT      38    11 M 30-39      1:00:29    6:30/M
      48    Robert Kennedy          Cos Cob  CT         37    12 M 30-39      1:00:30    6:30/M
      49    Laura Erikson           Westport  CT        35     1 F 30-39      1:00:35    6:31/M
      50    Janice Flynn            Weston  CT          40     1 F 40-44      1:00:40    6:31/M
      51    Sharon Vos              Riverside  CT       45     1 F 45-49      1:00:43    6:32/M
      52    Tom Elliott             Ridgefield  CT      53     6 M 50-54      1:00:45    6:32/M
      53    Anthony Benivegna       Fairfield  CT       51     7 M 50-54      1:00:48    6:32/M
      54    Susan Gold              Westport  CT        44     2 F 40-44      1:00:58    6:33/M
      55    Vic Swaller             Stratford  CT       49     7 M 45-49      1:01:21    6:36/M
      56    John Andrews            Shelton  CT         52     8 M 50-54      1:01:30    6:37/M
      57    Brian Fidler            West Haven  CT      29     4 M 20-29      1:01:41    6:38/M
      58    Daniel Reynolds         Milford  CT         26     5 M 20-29      1:01:45    6:38/M
      59    Catherine Shannon       Fairfield  CT       39     2 F 30-39      1:01:51    6:39/M
      60    Guy Pulino              Moodus  CT          55     1 M 55-59      1:02:01    6:40/M
      61    Susan Baker             Ridgefield  CT      48     2 F 45-49      1:02:22    6:42/M
      62    David Ulmer             Darien  CT          52     9 M 50-54      1:02:58    6:46/M
      63    Lisa Casper             North Branford  CT  32     3 F 30-39      1:03:06    6:47/M
      64    Christine Gilmartin     Wallinford  CT      32     4 F 30-39      1:03:13    6:48/M
      65    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      35    13 M 30-39      1:03:18    6:48/M
      66    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT      33    14 M 30-39      1:03:29    6:50/M
      67    Patrick Flynn           Monroe  CT          44    18 M 40-44      1:03:31    6:50/M
      68    Donald Smith            Watertown  CT       55     2 M 55-59      1:03:37    6:50/M
      69    Kelli Montgomery        Wallingford  CT     27     1 F 20-29      1:03:43    6:51/M
      70    Frank Loh               Trumbull  CT        41    19 M 40-44      1:03:44    6:51/M
      71    Gordon Loh              Darien  CT          37    15 M 30-39      1:03:44    6:51/M
      72    Mark Bishop             Seymour  CT         44    20 M 40-44      1:03:55    6:52/M
      73    Michael Bonnar          Trumbull  CT        47     8 M 45-49      1:04:04    6:53/M
      74    Robert Stephenson       Milford  CT         51    10 M 50-54      1:04:10    6:54/M
      75    Alison Jadovich         W. Simsbury  CT     41     3 F 40-44      1:04:30    6:56/M
      76    Joe Trench              Ridgefield  CT      39    16 M 30-39      1:04:36    6:57/M
      77    Eileen Troy             Stamford  CT        46     3 F 45-49      1:04:42    6:57/M
      78    Sandra Dalles           Ansonia  CT         27     2 F 20-29      1:04:54    6:59/M
      79    Christine Morandi       Fairfield  CT       36     5 F 30-39      1:05:03    7:00/M
      80    John Wertsching         Shelton  CT         48     9 M 45-49      1:05:27    7:02/M
      81    Matthew Walsh           Shelton  CT         36    17 M 30-39      1:05:30    7:03/M
      82    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      38     6 F 30-39      1:05:31    7:03/M
      83    Steven Law              Stratford  CT       41    21 M 40-44      1:05:31    7:03/M
      84    Chris Bresh             West Haven  CT      32    18 M 30-39      1:05:52    7:05/M
      85    Doug Black              New Haven  CT       47    10 M 45-49      1:06:10    7:07/M
      86    John Sacrey             Preston  CT         48    11 M 45-49      1:06:12    7:07/M
      87    Greg Yamanaka           Middletown  CT      46    12 M 45-49      1:06:19    7:08/M
      88    Paul Garasimowicz       Seymour  CT         34    19 M 30-39      1:06:23    7:08/M
      89    Jo Marchetti            Newington  CT       57     1 F 55-59      1:06:23    7:08/M
      90    Jared Humphrey          Winsted  CT         38    20 M 30-39      1:06:24    7:08/M
      91    Jack Cronan             Wallingford  CT     53    11 M 50-54      1:06:28    7:09/M
      92    Jodi Mead               New Haven  CT       26     3 F 20-29      1:06:42    7:10/M
      93    Robert Eterno           Easton  CT          44    22 M 40-44      1:06:53    7:12/M
      94    Jeff Jensen             Easton  CT          43    23 M 40-44      1:06:55    7:12/M
      95    John Sullivan           Fairfield  CT       35    21 M 30-39      1:07:01    7:12/M
      96    John Marquez            Guilford  CT        36    22 M 30-39      1:07:02    7:12/M
      97    Mindy Struwas           West Haven  CT      47     4 F 45-49      1:07:04    7:13/M
      98    Steven Struwas          West Haven  CT      47    13 M 45-49      1:07:07    7:13/M
      99    Courtney Harding        Newburgh  NY        28     4 F 20-29      1:07:10    7:13/M
     100    Susan Zollin            Bridgeport  CT      41     4 F 40-44      1:07:22    7:15/M
     101    Joseph Schettino        Easton  CT          40    24 M 40-44      1:07:22    7:15/M
     102    Meredith Getler         Farmington  CT      23     5 F 20-29      1:07:26    7:15/M
     103    Cindy Fox               Old Greenwich  CT   40     5 F 40-44      1:07:28    7:15/M
     104    Patricia Ryan           Middletown  CT      44     6 F 40-44      1:07:34    7:16/M
     105    Larry Diomede           Norwalk  CT         43    25 M 40-44      1:07:35    7:16/M
     106    Del De Sousa            Milford  CT         48    14 M 45-49      1:07:39    7:16/M
     107    Ramon Ruiz              New York  NY        60     2 M 60-69      1:07:45    7:17/M
     108    Bill Foglio             Stratford  CT       42    26 M 40-44      1:07:57    7:18/M
     109    Hector Santiago         Bronx  NY           62     3 M 60-69      1:08:00    7:19/M
     110    Megan Goldstein         Avon  CT            50     1 F 50-54      1:08:01    7:19/M
     111    Sarah Bollman           Fairfield  CT       35     7 F 30-39      1:08:16    7:20/M
     112    Linda Cordova           North Haven  CT     34     8 F 30-39      1:08:19    7:21/M
     113    Eric Goulet             Milford  CT         37    23 M 30-39      1:08:30    7:22/M
     114    Carol Kane              Weston  CT          54     2 F 50-54      1:08:35    7:22/M
     115    Tony Savinelli          Clinton  CT         45    15 M 45-49      1:08:46    7:24/M
     116    Roger Restaino          Ridgefield  CT      44    27 M 40-44      1:08:57    7:25/M
     117    Robert Bodey            Greenwich  CT       38    24 M 30-39      1:09:08    7:26/M
     118    Ray Palmer              Monroe  CT          37    25 M 30-39      1:09:15    7:27/M
     119    Jim Eagan               West Haven  CT      49    16 M 45-49      1:09:22    7:28/M
     120    Liza Richards           West Haven  CT      23     6 F 20-29      1:09:34    7:29/M
     121    Paul Ribnicky           Stratford  CT       45    17 M 45-49      1:09:35    7:29/M
     122    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         62     4 M 60-69      1:09:59    7:32/M
     123    Barbara Pearce          Guilford  CT        45     5 F 45-49      1:10:22    7:34/M
     124    Don Capone              Norwalk  CT         51    12 M 50-54      1:10:23    7:34/M
     125    Somvel Newton Wilder    Pine Meadow  CT     29     6 M 20-29      1:10:30    7:35/M
     126    Frank Reyes             Bridgeport  CT      0      1 M  0- 0      1:10:39    7:36/M
     127    Charlie Rodgers                             53    13 M 50-54      1:10:41    7:36/M
     128    Jennifer Saudin         Shelton  CT         37     9 F 30-39      1:10:41    7:36/M
     129    Edwin Daymonde          Bridgeport  CT      31    26 M 30-39      1:10:58    7:38/M
     130    Manny Moura             Shelton  CT         35    27 M 30-39      1:11:07    7:39/M
     131    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       45    18 M 45-49      1:11:13    7:39/M
     132    Elaine Romano           Middlebury  CT      42     7 F 40-44      1:11:47    7:43/M
     133    Sean Fogarty            Stamford  CT        58     3 M 55-59      1:11:54    7:44/M
     134    Karen Gerweck           Norwalk  CT         39    10 F 30-39      1:12:00    7:45/M
     135    David Easdon            Easton  CT          46    19 M 45-49      1:12:18    7:46/M
     136    Dea Collins             East Hartford  CT   45     6 F 45-49      1:12:22    7:47/M
     137    Zofia Turosz            Hartford  CT        61     1 F 60-69      1:12:27    7:47/M
     138    Sam Mc Clendon          Newington  CT       58     4 M 55-59      1:12:32    7:48/M
     139    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         62     5 M 60-69      1:12:32    7:48/M
     140    Justine Deutsch         Trumbull  CT        18     1 F 13-19      1:12:47    7:50/M
     141    Ali Molavi              Stratford  CT       54    14 M 50-54      1:12:52    7:50/M
     142    Brian Bowen             Oxford  CT          49    20 M 45-49      1:13:09    7:52/M
     143    Kevin Bell              Milford  CT         46    21 M 45-49      1:13:10    7:52/M
     144    Brian Travis            Fairfield  CT       27     7 M 20-29      1:13:14    7:52/M
     145    Pam Dunstone            Stratford  CT       45     7 F 45-49      1:13:17    7:53/M
     146    Christine Stefan        Fairfield  CT       31    11 F 30-39      1:13:22    7:53/M
     147    Kathi Peck              Waterbury  CT       50     3 F 50-54      1:13:25    7:54/M
     148    Barbara Maloney         Tolland  CT         53     4 F 50-54      1:13:26    7:54/M
     149    Sharon Gosha            Trumbull  CT        46     8 F 45-49      1:13:33    7:55/M
     150    Chris Cowles            Chesire  CT         39    28 M 30-39      1:13:55    7:57/M
     151    Bill Begg               Newtown  CT         36    29 M 30-39      1:14:03    7:58/M
     152    Christopher Lanzano     Fairfield  CT       42    28 M 40-44      1:14:07    7:58/M
     153    James Cole              Hamden  CT          30    30 M 30-39      1:14:11    7:59/M
     154    Mary Ann Loh            Darien  CT          39    12 F 30-39      1:14:21    8:00/M
     155    Benny Rodriguez         Bridgeport  CT      47    22 M 45-49      1:14:22    8:00/M
     156    Tom Shanahan            Southington  CT     53    15 M 50-54      1:14:29    8:01/M
     157    John Franzino           Monroe  CT          43    29 M 40-44      1:14:32    8:01/M
     158    Brian Schmiedel         Danbury  CT         27     8 M 20-29      1:14:37    8:01/M
     159    Jeffrey Lovin           New Britain  CT     24     9 M 20-29      1:14:40    8:02/M
     160    Christopher Quigley     Trumbull  CT        39    31 M 30-39      1:14:46    8:02/M
     161    Bill Mahoney            Trumbull  CT        48    23 M 45-49      1:14:51    8:03/M
     162    Ken Mc Cann             Monroe  CT          44    30 M 40-44      1:14:55    8:03/M
     163    Daniel Cox              Stratford  CT       39    32 M 30-39      1:15:06    8:05/M
     164    Joseph Mc Grath         Woodbridge  CT      46    24 M 45-49      1:15:09    8:05/M
     165    Patsy Ordway            Shelton  CT         27     7 F 20-29      1:15:10    8:05/M
     166    Mary Money              Fairfield  CT       41     8 F 40-44      1:15:11    8:05/M
     167    Anne Jones              Norwalk  CT         29     8 F 20-29      1:15:12    8:05/M
     168    Leah Begg               Newtown  CT         30    13 F 30-39      1:15:22    8:06/M
     169    Darlene Gillotti        Danbury  CT         38    14 F 30-39      1:15:27    8:07/M
     170    Bonnie Sheehan          Wilton  CT          36    15 F 30-39      1:15:43    8:08/M
     171    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       40     9 F 40-44      1:15:55    8:10/M
     172    Chris Rosiak            Milford  CT         34    33 M 30-39      1:16:00    8:10/M
     173    Christine Finn          Fairfield  CT       51     5 F 50-54      1:16:06    8:11/M
     174    David Maestrini         Meriden  CT         44    31 M 40-44      1:16:06    8:11/M
     175    Bob Golger              Trumbull  CT        38    34 M 30-39      1:16:23    8:13/M
     176    Fred Hudak              Torrington  CT      55     5 M 55-59      1:16:29    8:13/M
     177    Carlo Pippolo           Norwalk  CT         34    35 M 30-39      1:16:37    8:14/M
     178    Jack Wynne              Trumbull  CT        38    36 M 30-39      1:16:51    8:16/M
     179    Tom Wuennemann          Stratford  CT       38    37 M 30-39      1:16:52    8:16/M
     180    Watt White              Stamford  CT        60     6 M 60-69      1:16:53    8:16/M
     181    Angel Ruiz              Wallingford  CT     41    32 M 40-44      1:17:04    8:17/M
     182    Sharron Steere          Trumbull  CT        37    16 F 30-39      1:17:19    8:19/M
     183    Luis Mendoza            Bridgeport  CT      36    38 M 30-39      1:17:28    8:20/M
     184    Michael Simon           Trumbull  CT        56     6 M 55-59      1:17:41    8:21/M
     185    Donna Johnson           Bridgeport  CT      50     6 F 50-54      1:17:42    8:21/M
     186    Glen Greytak            Easton  CT          47    25 M 45-49      1:17:48    8:22/M
     187    Barney Mestek           Naugatuck  CT       49    26 M 45-49      1:17:49    8:22/M
     188    Gerard Hoberg           Bethany  CT         28    10 M 20-29      1:17:52    8:22/M
     189    Robert Kappel           Milford  CT         49    27 M 45-49      1:17:55    8:23/M
     190    Becky Savinelli         Madison  CT         24     9 F 20-29      1:17:56    8:23/M
     191    John Barlow             Southport  CT       43    33 M 40-44      1:18:00    8:23/M
     192    Michael Piquette        Trumbull  CT        41    34 M 40-44      1:18:01    8:23/M
     193    Edward Piquette         Bridgeport  CT      43    35 M 40-44      1:18:01    8:23/M
     194    Richard Schiaroli       Naugatuck  CT       46    28 M 45-49      1:18:10    8:24/M
     195    Tom Caporaso            Monroe  CT          56     7 M 55-59      1:18:12    8:25/M
     196    Sueli Souza             Ridgefield  CT      35    17 F 30-39      1:18:14    8:25/M
     197    Kenneth Surina          Bridgeport  CT      51    16 M 50-54      1:18:15    8:25/M
     198    Amanda Maytom           Darien  CT          38    18 F 30-39      1:18:18    8:25/M
     199    Murray Maytom           Darien  CT          38    39 M 30-39      1:18:18    8:25/M
     200    Karen Pearsall          Wilton  CT          37    19 F 30-39      1:18:31    8:27/M
     201    Lorraine Black          Wilton  CT          34    20 F 30-39      1:18:39    8:27/M
     202    Rick Maffei             Fairfield  CT       41    36 M 40-44      1:18:57    8:29/M
     203    Ted Parker              Fairfield  CT       49    29 M 45-49      1:19:05    8:30/M
     204    Robert Kirby            Branford  CT        48    30 M 45-49      1:19:14    8:31/M
     205    Sarah Lawsky            New Haven  CT       27    10 F 20-29      1:19:14    8:31/M
     206    Benjamin Gutman         New Haven  CT       24    11 M 20-29      1:19:14    8:31/M
     207    Randall Potterton       Andover  CT         41    37 M 40-44      1:19:20    8:32/M
     208    Chris Allen             Trumbull  CT        43    38 M 40-44      1:19:21    8:32/M
     209    Kim Remetta             Milford  CT         45    31 M 45-49      1:19:23    8:32/M
     210    Eric Cabrera            Bridgeport  CT      31    40 M 30-39      1:19:37    8:34/M
     211    Paul Shanahan           Chesire  CT         62     7 M 60-69      1:19:39    8:34/M
     212    Keith Ahearn            Norwalk  CT         26    12 M 20-29      1:19:42    8:34/M
     213    Mark Christo            Monroe  CT          30    41 M 30-39      1:19:52    8:35/M
     214    Thea Boyle              Redding  CT         34    21 F 30-39      1:20:05    8:37/M
     215    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT      58     2 F 55-59      1:20:06    8:37/M
     216    Joseph Saccone          Monroe  CT          37    42 M 30-39      1:20:07    8:37/M
     217    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        44    10 F 40-44      1:20:10    8:37/M
     218    Mike Pisani             Stratford  CT       57     8 M 55-59      1:20:10    8:37/M
     219    Marcus Rivera           Bridgeport  CT      29    13 M 20-29      1:20:18    8:38/M
     220    Edward Gallagher        Warick  RI          52    17 M 50-54      1:20:21    8:38/M
     221    Emily Gallagher         Norwalk  CT         24    11 F 20-29      1:20:21    8:38/M
     222    Mike Holland            New Canaan  CT      55     9 M 55-59      1:20:31    8:39/M
     223    Tom Holland             New York  NY        31    43 M 30-39      1:20:32    8:40/M
     224    Thomas Sheehan          Chesire  CT         51    18 M 50-54      1:20:32    8:40/M
     225    Wilson Laureano         Bridgeport  CT      32    44 M 30-39      1:20:41    8:41/M
     226    Andrew Pearlman         New Haven  CT       31    45 M 30-39      1:20:46    8:41/M
     227    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       24    12 F 20-29      1:20:48    8:41/M
     228    Rick Flynn              Redding  CT         43    39 M 40-44      1:20:55    8:42/M
     229    Joseph Steele           New Haven  CT       46    32 M 45-49      1:20:59    8:42/M
     230    Charles Baines          West Haven  CT      59    10 M 55-59      1:21:11    8:44/M
     231    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      34    46 M 30-39      1:21:25    8:45/M
     232    Edith Jones             New York  NY        60     2 F 60-69      1:21:32    8:46/M
     233    Brian Schuyler          Stamford  CT        52    19 M 50-54      1:21:36    8:46/M
     234    Paul Couzelis           Norwalk  CT         57    11 M 55-59      1:21:38    8:47/M
     235    John Dugdale            Darien  CT          42    40 M 40-44      1:21:58    8:49/M
     236    Ed Root                 Old Saybrook  CT    54    20 M 50-54      1:22:05    8:50/M
     237    Amy Cooper              Fairfield  CT       29    13 F 20-29      1:22:06    8:50/M
     238    Katy Diomede            Norwalk  CT         38    22 F 30-39      1:22:12    8:50/M
     239    Dan De Forrest          Trumbull  CT        57    12 M 55-59      1:22:21    8:51/M
     240    Richard Goodell         Portland  CT        57    13 M 55-59      1:22:29    8:52/M
     241    Monica Roche            Fairfield  CT       61     3 F 60-69      1:22:30    8:52/M
     242    Craig Rogers            Piscataway  NJ      30    47 M 30-39      1:22:40    8:53/M
     243    Stephanie Smith         Bridgeport  CT      24    14 F 20-29      1:22:43    8:54/M
     244    George Huffman          Shelton  CT         42    41 M 40-44      1:22:46    8:54/M
     245    Terence Linehan         Rye  NY             36    48 M 30-39      1:22:48    8:54/M
     246    Clare Kennedy           Belle Harbor  NY    42    11 F 40-44      1:22:48    8:54/M
     247    Margaret Stevens        Stamford  CT        36    23 F 30-39      1:23:06    8:56/M
     248    Graham Bisset           Shelton  CT         55    14 M 55-59      1:23:07    8:56/M
     249    Lisa Rose               Bridgeport  CT      31    24 F 30-39      1:23:15    8:57/M
     250    Venkat Gade             Fairfield  CT       41    42 M 40-44      1:23:18    8:57/M
     251    Martha Strange          Weston  CT          54     7 F 50-54      1:23:34    8:59/M
     252    Mike Tamborrino         Stamford  CT        42    43 M 40-44      1:23:35    8:59/M
     253    Patricia Carroll        Darien  CT          41    12 F 40-44      1:23:36    8:59/M
     254    Robert La Rosa          Fairfield  CT       44    44 M 40-44      1:23:49    9:01/M
     255    Yannie Moraitis         West Haven  CT      23    14 M 20-29      1:23:56    9:02/M
     256    Hector Rios             Monroe  CT          40    45 M 40-44      1:24:01    9:02/M
     257    Lu Anne Roy             New Canaan  CT      45     9 F 45-49      1:24:06    9:03/M
     258    Lenora Toscano          Waterbury  CT       23    15 F 20-29      1:24:12    9:03/M
     259    Colin McRavey           Wallingford  CT     27    15 M 20-29      1:24:14    9:03/M
     260    Margaret Walsh          Stratford  CT       32    25 F 30-39      1:24:21    9:04/M
     261    Richard Tesler          Stratford  CT       29    16 M 20-29      1:24:22    9:04/M
     262    Lou Loban               Stratford  CT       52    21 M 50-54      1:24:24    9:05/M
     263    Mr. Donut                                   0      2 M  0- 0      1:24:26    9:05/M
     264    Jan Engstrom            Fairfield  CT       54    22 M 50-54      1:24:34    9:06/M
     265    Carl Hunt               Roxbury  CT         49    33 M 45-49      1:24:38    9:06/M
     266    Cynthia Christo         Monroe  CT          30    26 F 30-39      1:24:50    9:07/M
     267    Christine Glenn         Oxford  CT          38    27 F 30-39      1:24:55    9:08/M
     268    Dianne Andreoli         West Haven  CT      35    28 F 30-39      1:24:56    9:08/M
     269    David S. Case           Briarwood  NY       41    46 M 40-44      1:24:59    9:08/M
     270    Hector Retamar          Bridgeport  CT      40    47 M 40-44      1:25:01    9:08/M
     271    Elizabeth Droel         Wallingford  CT     50     8 F 50-54      1:25:13    9:10/M
     272    Debbie Burns            Sandy Hook  CT      45    10 F 45-49      1:25:27    9:11/M
     273    Peggy Luchansky         Milford  CT         43    13 F 40-44      1:25:31    9:12/M
     274    Diane Carlson           Hamden  CT          36    29 F 30-39      1:26:23    9:17/M
     275    John Daponte            Stratford  CT       51    23 M 50-54      1:26:49    9:20/M
     276    Shep Sherwood           Monroe  CT          41    48 M 40-44      1:26:57    9:21/M
     277    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        57     3 F 55-59      1:26:58    9:21/M
     278    Nick Snow               Westport  CT        55    15 M 55-59      1:27:17    9:23/M
     279    Les Turk                Fairfield  CT       60     8 M 60-69      1:27:25    9:24/M
     280    Peter Britell           Westport  CT        59    16 M 55-59      1:27:37    9:25/M
     281    Phil Mongillo           Westbrook  CT       75     1 M 70-99      1:28:15    9:29/M
     282    Richard Crosby          Waterbury  CT       33    49 M 30-39      1:28:17    9:30/M
     283    James Gilbert           Stratford  CT       50    24 M 50-54      1:28:32    9:31/M
     284    Will Byron              Stamford  CT        34    50 M 30-39      1:28:40    9:32/M
     285    Rich Arriaga            Wilton  CT          36    51 M 30-39      1:28:43    9:32/M
     286    Linda Cunningham        Wilton  CT          51     9 F 50-54      1:28:43    9:32/M
     287    Sunny Melfi             Stamford  CT        61     4 F 60-69      1:29:05    9:35/M
     288    Sheila Kelly            Watertown  CT       39    30 F 30-39      1:29:13    9:36/M
     289    Joyce Heineman          Watertown  CT       48    11 F 45-49      1:29:13    9:36/M
     290    Diana Mc Cabe           Norwalk  CT         54    10 F 50-54      1:29:17    9:36/M
     291    Margaret Pinheiro       Milford  CT         39    31 F 30-39      1:29:18    9:36/M
     292    Barry Cornell           West Islip  NY      37    52 M 30-39      1:29:19    9:36/M
     293    Dawn Biuckie            Fairfield  CT       32    32 F 30-39      1:29:26    9:37/M
     294    Ed De Francesco         Meriden  CT         33    53 M 30-39      1:29:28    9:37/M
     295    Robert Kravitz          Woodbridge  CT      42    49 M 40-44      1:29:49    9:39/M
     296    Bruce Hoag              Trumbull  CT        53    25 M 50-54      1:30:05    9:41/M
     297    Daniel Kane             Fairfield  CT       37    54 M 30-39      1:30:05    9:41/M
     298    Tom Clifford            Ansonia  CT         49    34 M 45-49      1:30:24    9:43/M
     299    Shine Richards          Jefferson  ME       58    17 M 55-59      1:31:13    9:48/M
     300    Alrick Walker           Bridgeport  CT      34    55 M 30-39      1:31:36    9:51/M
     301    Bill Brewer             Fairfield  CT       53    26 M 50-54      1:31:54    9:53/M
     302    Denise Crosby           Waterbury  CT       29    16 F 20-29      1:32:00    9:54/M
     303    John Donnelly           Fairfield  CT       68     9 M 60-69      1:32:35    9:57/M
     304    Bennett Benware         Stamford  CT        47    35 M 45-49      1:33:53   10:06/M
     305    Sharon Powers           Wallingford  CT     48    12 F 45-49      1:33:55   10:06/M
     306    Donald Eng              Stratford  CT       50    27 M 50-54      1:34:51   10:12/M
     307    Lynn Pivar              Chicago  IL         38    33 F 30-39      1:35:53   10:19/M
     308    Glenn Garfinkel         Trumbull  CT        38    56 M 30-39      1:35:53   10:19/M
     309    Guila Wiese             Cromwell  CT        27    17 F 20-29      1:36:04   10:20/M
     310    Tiffiny Cicero          Stratford  CT       36    34 F 30-39      1:36:09   10:20/M
     311    Patricia Donnelly       Fairfield  CT       64     5 F 60-69      1:36:15   10:21/M
     312    Susan Iozzo             Cromwell  CT        35    35 F 30-39      1:37:04   10:26/M
     313    Thomas Sullivan         Stratford  CT       40    50 M 40-44      1:38:12   10:34/M
     314    John Seres              Bridgeport  CT      68    10 M 60-69      1:41:11   10:53/M
     315    Marijane Bisset         Shelton  CT         53    11 F 50-54      1:41:52   10:57/M
     316    Andrew Colimitra        Fairfield  CT       56    18 M 55-59      1:44:17   11:13/M
     317    Tom Troy                Stamford  CT        73     2 M 70-99      2:04:30   13:23/M
     318    Omaa Chukwurah          Bridgeport  CT      47    13 F 45-49      2:04:54   13:26/M
     319    Lori Glasgall           Stamford  CT        37    36 F 30-39      2:17:03   14:44/M
     320    Peter Smith             Milford  CT         51    28 M 50-54      2:17:04   14:44/M
     321    Hans Haffner            Stratford  CT       56    19 M 55-59      2:17:38   14:48/M
     322    Michele Haffner         New York  NY        26    18 F 20-29      2:17:39   14:48/M

AGE DIVISION WINNERS
parkcity4.jpg (50560 bytes)
CLICK ON PHOTO FOR LARGER VERSION

Overall Female Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laurie Bartnicki        Middletown  CT      39       37        59:02    6:21/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Justine Deutsch         Trumbull  CT        18      140      1:12:47    7:50/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kelli Montgomery        Wallingford  CT     27       69      1:03:43    6:51/M
       2    Sandra Dalles           Ansonia  CT         27       78      1:04:54    6:59/M
       3    Jodi Mead               New Haven  CT       26       92      1:06:42    7:10/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Erikson           Westport  CT        35       49      1:00:35    6:31/M
       2    Catherine Shannon       Fairfield  CT       39       59      1:01:51    6:39/M
       3    Lisa Casper             North Branford  CT  32       63      1:03:06    6:47/M

Women 40 to 44

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Janice Flynn            Weston  CT          40       50      1:00:40    6:31/M
       2    Susan Gold              Westport  CT        44       54      1:00:58    6:33/M
       3    Alison Jadovich         W. Simsbury  CT     41       75      1:04:30    6:56/M

Women 45 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sharon Vos              Riverside  CT       45       51      1:00:43    6:32/M
       2    Susan Baker             Ridgefield  CT      48       61      1:02:22    6:42/M
       3    Eileen Troy             Stamford  CT        46       77      1:04:42    6:57/M

Women 50 to 54

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Megan Goldstein         Avon  CT            50      110      1:08:01    7:19/M
       2    Carol Kane              Weston  CT          54      114      1:08:35    7:22/M
       3    Kathi Peck              Waterbury  CT       50      147      1:13:25    7:54/M

Women 55 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jo Marchetti            Newington  CT       57       89      1:06:23    7:08/M
       2    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT      58      215      1:20:06    8:37/M
       3    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        57      277      1:26:58    9:21/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zofia Turosz            Hartford  CT        61      137      1:12:27    7:47/M
       2    Edith Jones             New York  NY        60      232      1:21:32    8:46/M
       3    Monica Roche            Fairfield  CT       61      241      1:22:30    8:52/M

parkcity5.jpg (57195 bytes)
CLICK ON PHOTO FOR LARGER VERSION

Overall Male Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Fishkill  NY        30        1        48:46    5:15/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Justin Perugini         Naugatuck  CT       16       31        58:24    6:17/M
       2    Daniel Pereira          Naugatuck  CT       16       39        59:22    6:23/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Williams          Mayfield  NY        21        8        52:21    5:38/M
       2    Mike Owens              Goshen  CT          27       11        53:28    5:45/M
       3    Robert Barker           Hamden  CT          24       21        55:10    5:56/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tom Harding             Westport  CT        30        3        50:06    5:23/M
       2    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      33        4        51:03    5:29/M
       3    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34       22        55:15    5:56/M

Men 40 to 44

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Mc Caffrey        Marlborough  CT     42        2        49:25    5:19/M
       2    Phil Richey             Danbury  CT         42        5        51:25    5:32/M
       3    Jim Uhrig               Meriden  CT         43        6        51:49    5:34/M

Men 45 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Wes Byerly              Ridgefield  CT      47       19        54:39    5:53/M
       2    Steve Morse             Broad Brook  CT     47       27        57:23    6:10/M
       3    John Percivalle         Shelton  CT         46       30        58:17    6:16/M

Men 50 to 54

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dennis Crowe            Waterford  CT       51       13        53:39    5:46/M
       2    Timothy Smith           Norwich  CT         51       20        55:00    5:55/M
       3    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   54       40        59:39    6:25/M

Men 55 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Guy Pulino              Moodus  CT          55       60      1:02:01    6:40/M
       2    Donald Smith            Watertown  CT       55       68      1:03:37    6:50/M
       3    Sean Fogarty            Stamford  CT        58      133      1:11:54    7:44/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT      60       18        54:31    5:52/M
       2    Ramon Ruiz              New York  NY        60      107      1:07:45    7:17/M
       3    Hector Santiago         Bronx  NY           62      109      1:08:00    7:19/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Phil Mongillo           Westbrook  CT       75      281      1:28:15    9:29/M
       2    Tom Troy                Stamford  CT        73      317      2:04:30   13:23/M
parkcity3.jpg (39643 bytes)
CLICK ON PHOTO FOR LARGER VERSION

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"