HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Summit Bank
Norwalk YMCA Summer Sizzler 10K

Norwalk, CT
July 16, 2000

OVERALL WINNERS

Liam Revell, Falls Village, CT - 34:08
Emmy Stocker, Cos Cob, CT - 41:17

sizzle1b.jpg (28678 bytes) sizzle2b.jpg (31741 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Clydesdale, YMCA Member & Age Group Results Follow Overall

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Liam Revell             Falls Village  CT   19 ***** M 13-19        34:08    5:30/M
       2    Joe Puopolo             Shelton  CT         41     1 M 40-49        34:42    5:36/M
       3    J R Calvey              Darien  CT          20     1 M 20-29        35:21    5:42/M
       4    Robert Peattie          West Hartford  CT   43     2 M 40-49        35:25    5:43/M
       5    Alan MacDougall         Branford  CT        35     1 M 30-39        35:37    5:45/M
       6    Jay Duggan              Tarrytown  NY       40     3 M 40-49        36:05    5:49/M
       7    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT         31     2 M 30-39        36:16    5:51/M
       8    Valerio Quinonez        Stamford  CT        32     3 M 30-39        36:48    5:56/M
       9    Mark Uliasz             Oxford  CT          49     4 M 40-49        37:02    5:58/M
      10    Tony Kelly              Fairfield  CT       36     4 M 30-39        37:28    6:03/M
      11    Jose Oliveira           White Plains  NY    39     5 M 30-39        37:55    6:07/M
      12    Dave Strumski           Waterbury  CT       15     1 M 13-19        38:03    6:08/M
      13    Helio Teixeira          White Plains  NY    47     5 M 40-49        38:15    6:10/M
      14    Thomas Hiten            Milford  CT         50     1 M 50-59        38:31    6:13/M
      15    Norberto Olivera        Stamford  CT        37     6 M 30-39        38:47    6:15/M
      16    Michael Munroe          Manchester  CT      41     6 M 40-49        38:48    6:15/M
      17    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      42     7 M 40-49        39:23    6:21/M
      18    Drew Viner              Stratford  CT       44     8 M 40-49        39:28    6:22/M
      19    Tony Benivegna          Fairfield  CT       51     2 M 50-59        39:29    6:22/M
      20    Vic Swaller             Stratford  CT       49     9 M 40-49        39:37    6:23/M
      21    Paul Moriber            Easton  CT          44    10 M 40-49        39:58    6:27/M
      22    Wayne Rubin             White Plains  NY    49    11 M 40-49        40:14    6:29/M
      23    Mark Jones              Ridgefield  CT      45    12 M 40-49        40:20    6:30/M
      24    Rupert Burton           Stratford  CT       34     7 M 30-39        40:22    6:31/M
      25    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      46    13 M 40-49        40:27    6:31/M
      26    John Samsel             Mamaroneck Ny  NY   56     3 M 50-59        40:40    6:34/M
      27    Dennis White            Trumbull  CT        46    14 M 40-49        40:57    6:36/M
      28    Geraldo Ribeiro         Ridgefield  CT      43    15 M 40-49        41:00    6:37/M
      29    Lou Denaro              Oxford  CT          40    16 M 40-49        41:06    6:38/M
      30    Ronald Strumski         Prospect  CT        35     8 M 30-39        41:10    6:38/M
      31    Keith Moody             Orange  CT          33     9 M 30-39        41:10    6:38/M
      32    Charles Spiess          Rye  NY             30    10 M 30-39        41:17    6:40/M
      33    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         42 ***** F 40-49        41:17    6:40/M
      34    Gary Sheffer            Shelton  CT         40    17 M 40-49        41:25    6:41/M
      35    Robert Inghilterra      Katonah  NY         43    18 M 40-49        41:33    6:42/M
      36    Michael Regan           Wilton  CT          39    11 M 30-39        41:39    6:43/M
      37    Czech Bronislaw         Cortlandt Manor  NY 51     4 M 50-59        41:39    6:43/M
      38    Christopher Thomas      Fairfield  CT       28     2 M 20-29        41:52    6:45/M
      39    Brian Fidler            West Haven  CT      29     3 M 20-29        42:10    6:48/M
      40    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      35    12 M 30-39        42:15    6:49/M
      41    Patrick Flynn           Monroe  CT          44    19 M 40-49        42:18    6:49/M
      42    Nicholas Hasenboehler   Harrison  NY        32    13 M 30-39        42:33    6:52/M
      43    Steve Bilodeau          Oxford  CT          41    20 M 40-49        42:36    6:52/M
      44    Ken Ives                East Berlin  CT     41    21 M 40-49        42:47    6:54/M
      45    Fred Morales            Stamford  CT        26     4 M 20-29        42:54    6:55/M
      46    Anibal Barrero          White Plains  NY    50     5 M 50-59        42:58    6:56/M
      47    Nick Baa                Weston  CT          22     5 M 20-29        43:00    6:56/M
      48    Greg Waterbury          Guilford  CT        40    22 M 40-49        43:16    6:59/M
      49    Dave Chameides          Ansonia  CT         42    23 M 40-49        43:17    6:59/M
      50    David Keisling          Ridgefield  CT      27     6 M 20-29        43:22    7:00/M
      51    Don Hodge               New York  NY        50     6 M 50-59        43:28    7:01/M
      52    Heather Cronce          Norwalk  CT         26     1 F 20-29        43:36    7:02/M
      53    Debbie Settani          Naugatuck  CT       38     1 F 30-39        43:41    7:03/M
      54    John Marquez            Guilford  CT        36    14 M 30-39        43:58    7:05/M
      55    David Ulmer             Darien  CT          52     7 M 50-59        44:04    7:06/M
      56    Juan Carlos Rios        Norwalk  CT         32    15 M 30-39        44:14    7:08/M
      57    Jim Ryan                Naugatuck  CT       45    24 M 40-49        44:15    7:08/M
      58    Patrick Kocsi           Trumbull  CT        31    16 M 30-39        44:23    7:10/M
      59    Ed Fishel               Wilton  CT          50     8 M 50-59        44:42    7:13/M
      60    Linda Cordova           North Haven  CT     35     2 F 30-39        44:50    7:14/M
      61    Martin Espino           Bridgeport  CT      40    25 M 40-49        45:04    7:16/M
      62    John Manfredi           Yonkers  NY         37    17 M 30-39        45:05    7:16/M
      63    Bernd Mattheis          Chesire  CT         46    26 M 40-49        45:09    7:17/M
      64    Kevin Kane              Wilton  CT          30    18 M 30-39        45:10    7:17/M
      65    Kathy Quinn             Greenwich  CT       37     3 F 30-39        45:16    7:18/M
      66    Peter Sanborn           New Canaan  CT      40    27 M 40-49        45:17    7:18/M
      67    Chris Schulte           Schuykillhaven  PA  38    19 M 30-39        45:30    7:20/M
      68    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         47     1 F 40-49        45:37    7:21/M
      69    Mark Foster             Danbury  CT         35    20 M 30-39        45:40    7:22/M
      70    Pat Morris              Norwalk  CT         44    28 M 40-49        45:41    7:22/M
      71    Nicholas Mongillo       Chesire  CT         40    29 M 40-49        45:42    7:22/M
      72    Darlene Gillotti        Danbury  CT         38     4 F 30-39        45:47    7:23/M
      73    Katie Webster           Ridgefield  CT      23     2 F 20-29        45:49    7:23/M
      74    Jeremiah Roberts        Pleasantville  NY   40    30 M 40-49        46:05    7:26/M
      75    John Danaher            Wilton  CT          48    31 M 40-49        46:07    7:26/M
      76    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       45    32 M 40-49        46:10    7:27/M
      77    Denis O'Donnell         Darien  CT          32    21 M 30-39        46:14    7:27/M
      78    Louise Gingras          Thornhill  ONT      46     2 F 40-49        46:18    7:28/M
      79    Danny De Balsi          Westport  CT        30    22 M 30-39        46:30    7:30/M
      80    Brian Kelley            Stamford  CT        31    23 M 30-39        46:35    7:31/M
      81    Rachel Meta             Norwalk  CT         29     3 F 20-29        46:39    7:31/M
      82    Andrew Maldonado        White Plains  NY    31    24 M 30-39        46:43    7:32/M
      83    Kevin Foley             Wilton  CT          47    33 M 40-49        47:00    7:35/M
      84    Wendy Lynch             New Canaan  CT      40     3 F 40-49        47:05    7:36/M
      85    Stephan Month           Bardonia  NY        41    34 M 40-49        47:13    7:37/M
      86    Chris Hoelck            Danbury  CT         35    25 M 30-39        47:14    7:37/M
      87    James Newman            New Canaan  CT      37    26 M 30-39        47:17    7:38/M
      88    Christine Asaro         Trumbull  CT        31     5 F 30-39        47:19    7:38/M
      89    Eric Goulet             Milford  CT         37    27 M 30-39        47:22    7:38/M
      90    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      34    28 M 30-39        47:24    7:39/M
      91    Fred Marty              Stamford  CT        24     7 M 20-29        47:35    7:40/M
      92    Chris Phillips          Norwalk  CT         29     8 M 20-29        47:36    7:41/M
      93    Richard Goglia          Fairfield  CT       42    35 M 40-49        47:40    7:41/M
      94    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         62     1 M 60-69        47:41    7:41/M
      95    Liz Christian           Branford  CT        25     4 F 20-29        47:47    7:42/M
      96    Brian Shea              Darien  CT          41    36 M 40-49        48:07    7:46/M
      97    Tony Rodriquez          New Rochelle  NY    53     9 M 50-59        48:10    7:46/M
      98    Bruce Goulart           Newtown  CT         50    10 M 50-59        48:17    7:47/M
      99    William Hughes          New York  NY        39    29 M 30-39        48:18    7:47/M
     100    Robert Holsworth        Stratford  CT       39    30 M 30-39        48:22    7:48/M
     101    Justine Deutsch         Trumbull  CT        18     1 F 13-19        48:28    7:49/M
     102    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      53    11 M 50-59        48:33    7:50/M
     103    Rainer Meyrer           Stamford  CT        36    31 M 30-39        48:33    7:50/M
     104    Karen Jacobs            Norwalk  CT         24     5 F 20-29        48:41    7:51/M
     105    Carlo Pippolo           Norwalk  CT         34    32 M 30-39        48:46    7:52/M
     106    Greg Webster            Fairfield  CT       26     9 M 20-29        49:01    7:54/M
     107    Sarah Almodovar         Stratford  CT       23     6 F 20-29        49:03    7:55/M
     108    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       47     4 F 40-49        49:04    7:55/M
     109    Mike Pisani             Stratford  CT       57    12 M 50-59        49:05    7:55/M
     110    John Silbernagel        Ridgefield  CT      39    33 M 30-39        49:11    7:56/M
     111    Ray Palmer              Monroe  CT          37    34 M 30-39        49:12    7:56/M
     112    Herman Bershtein        Hamden  CT          74     1 M 70-99        49:13    7:56/M
     113    Jason Freitag           Norwalk  CT         21    10 M 20-29        49:14    7:56/M
     114    Douglas Garni           Fairfield  CT       28    11 M 20-29        49:38    8:00/M
     115    Ira Stein               Fairfield  CT       46    37 M 40-49        49:43    8:01/M
     116    Terry Tomasko           Stratford  CT       62     2 M 60-69        49:51    8:02/M
     117    Fred Hudak              Torrington  CT      55    13 M 50-59        49:59    8:04/M
     118    Joan Mc Guire           Newington  CT       45     5 F 40-49        50:23    8:08/M
     119    Joe Riccio              Branford  CT        65     3 M 60-69        50:24    8:08/M
     120    Ian Mower               Avon  CT            36    35 M 30-39        50:37    8:10/M
     121    Fiona Cuthbertson       Avon  CT            33     6 F 30-39        50:39    8:10/M
     122    Michael Lord            Wilton  CT          32    36 M 30-39        50:58    8:13/M
     123    Petra Brito             Norwalk  CT         31     7 F 30-39        51:07    8:15/M
     124    Patrick Shima           Rowayton  CT        59    14 M 50-59        51:22    8:17/M
     125    Hector Retamar          Bridgeport  CT      40    38 M 40-49        51:24    8:17/M
     126    Fred Rubino             New Milford  CT     48    39 M 40-49        51:28    8:18/M
     127    Nancy Burke             Branford  CT        47     6 F 40-49        51:28    8:18/M
     128    Andy Getsinger          Middlebury  CT      49    40 M 40-49        51:33    8:19/M
     129    Christopher Quigley     Trumbull  CT        39    37 M 30-39        51:43    8:20/M
     130    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       28     7 F 20-29        51:52    8:22/M
     131    Megan Callahan          Georgetown  CT      31     8 F 30-39        52:00    8:23/M
     132    Bill Grant              Fairfield  CT       47    41 M 40-49        52:12    8:25/M
     133    Daniel Walters          Norwalk  CT         32    38 M 30-39        52:19    8:26/M
     134    Robert Kirby            Branford  CT        48    42 M 40-49        52:38    8:29/M
     135    Kim Remetta             Milford  CT         45    43 M 40-49        52:41    8:30/M
     136    Carol Getsinger         Middlebury  CT      55     1 F 50-59        52:48    8:31/M
     137    Gerry Werner            Norwalk  CT         46    44 M 40-49        52:55    8:32/M
     138    Monica Roche            Fairfield  CT       61     1 F 60-69        53:09    8:34/M
     139    Stephanie Sheehan       Brooklyn  NY        23     8 F 20-29        53:16    8:35/M
     140    Matthew Berube          Waterbury  CT       31    39 M 30-39        53:16    8:35/M
     141    Dina Jones              Riverside  CT       38     9 F 30-39        53:20    8:36/M
     142    Glen Greytak            Easton  CT          47    45 M 40-49        53:24    8:37/M
     143    Paul Biehl              New Canaan  CT      48    46 M 40-49        53:37    8:39/M
     144    Jane Callahan           Hamden  CT          31    10 F 30-39        53:42    8:40/M
     145    Artur Vergilio          Yonkers  NY         44    47 M 40-49        53:53    8:41/M
     146    Alex Horelick           Norwalk  CT         22    12 M 20-29        54:00    8:43/M
     147    Thomas Sheehan          Chesire  CT         51    15 M 50-59        54:04    8:43/M
     148    Jennifer Wilks          Portchester  NY     28     9 F 20-29        54:05    8:43/M
     149    Sheryl Rome             Norwalk  CT         35    11 F 30-39        54:09    8:44/M
     150    Mark Weil               Danbury  CT         61     4 M 60-69        54:25    8:47/M
     151    Elliott Mayer           Stamford  CT        43    48 M 40-49        54:29    8:47/M
     152    Will Byron              Stamford  CT        34    40 M 30-39        54:32    8:48/M
     153    Kristin Webster         Fairfield  CT       29    10 F 20-29        54:32    8:48/M
     154    Sean Barsky             Monroe  CT          39    41 M 30-39        54:33    8:48/M
     155    Chester Lau             West Hartford  CT   43    49 M 40-49        54:45    8:50/M
     156    Jacqueline Welsh        Bridgeport  CT      25    11 F 20-29        55:11    8:54/M
     157    Debbie Biehl            New Canaan  CT      47     7 F 40-49        55:15    8:55/M
     158    Thomas Wilson           Shelton  CT         37    42 M 30-39        55:16    8:55/M
     159    Rich Kreisler           Mt Kisco  NY        40    50 M 40-49        55:27    8:57/M
     160    Karl Eilers             Danbury  CT         47    51 M 40-49        55:35    8:58/M
     161    Bill Broggy             Danbury  CT         37    43 M 30-39        55:40    8:59/M
     162    Arthur Di Cesare        Westport  CT        42    52 M 40-49        55:41    8:59/M
     163    Jeremy Hewitt           Stratford  CT       17     2 M 13-19        55:43    8:59/M
     164    Shannon Police          Stamford  CT        24    12 F 20-29        55:55    9:01/M
     165    Karen Tricarico         Westport  CT        38    12 F 30-39        56:07    9:03/M
     166    Denise Romano           Norwalk  CT         36    13 F 30-39        56:07    9:03/M
     167    Paul Rimkunas           Trumbull  CT        42    53 M 40-49        56:23    9:06/M
     168    Monica Speciale         Norwalk  CT         38    14 F 30-39        57:14    9:14/M
     169    Karen Barnett           Milford  CT         33    15 F 30-39        57:30    9:16/M
     170    Catherine Gawranski     Greenwich  CT       29    13 F 20-29        57:31    9:17/M
     171    Robert Kravitz          Woodbridge  CT      43    54 M 40-49        57:48    9:19/M
     172    Mark Gonillo            Watertown  CT       38    44 M 30-39        57:55    9:20/M
     173    David Urban             Stratford  CT       43    55 M 40-49        58:00    9:21/M
     174    John Da Ponte           Stratford  CT       51    16 M 50-59        58:01    9:21/M
     175    Sandra Barnes           Shelton  CT         43     8 F 40-49        58:02    9:22/M
     176    Tom Clifford            Ansonia  CT         50    17 M 50-59        58:06    9:22/M
     177    Pamela Moore            Trumbull  CT        41     9 F 40-49        58:19    9:24/M
     178    Maria Cavaliere Lovel   Stamford  CT        28    14 F 20-29        59:08    9:32/M
     179    Terese Mak              Bridgeport  CT      47    10 F 40-49        59:11    9:33/M
     180    Kristen Pippolo         Norwalk  CT         30    16 F 30-39        59:54    9:40/M
     181    Amanda Lord             Wilton  CT          35    17 F 30-39        59:57    9:40/M
     182    Patti Tower             Stamford  CT        38    18 F 30-39      1:00:18    9:44/M
     183    Donna Cramond           Monroe  CT          50     2 F 50-59      1:00:28    9:45/M
     184    Lida Letowt             Meriden  CT         37    19 F 30-39      1:00:46    9:48/M
     185    Jerry Ferrentino        Woodbridge  CT      41    56 M 40-49      1:00:49    9:49/M
     186    Susan Mc Clain          Milford  CT         45    11 F 40-49      1:00:49    9:49/M
     187    Ronald Reesor           Thornhill  ONT      53    18 M 50-59      1:00:53    9:49/M
     188    Duke De Roucher         West Haven  CT      37    45 M 30-39      1:01:01    9:50/M
     189    Daniel Lew              Darien  CT          37    46 M 30-39      1:01:50    9:58/M
     190    Sharon Powers           Wallingford  CT     48    12 F 40-49      1:01:57   10:00/M
     191    Daniel Kane             Fairfield  CT       37    47 M 30-39      1:02:16   10:03/M
     192    Janey Peterson          Westport  CT        35    20 F 30-39      1:02:17   10:03/M
     193    Shea Keisling           Ridgefield  CT      26    15 F 20-29      1:02:42   10:07/M
     194    Michael Daly            Fairfield  CT       39    48 M 30-39      1:03:06   10:11/M
     195    Bennett Benware         Stamford  CT        48    57 M 40-49      1:03:29   10:14/M
     196    Oni Chukwu              Orange  CT          35    49 M 30-39      1:03:46   10:17/M
     197    Jamieson Johnson        Bridgeport  CT      49    13 F 40-49      1:03:51   10:18/M
     198    Bob Walsh               Hartford  CT        42    58 M 40-49      1:04:02   10:20/M
     199    Kathy Marino            Wilton  CT          33    21 F 30-39      1:04:41   10:26/M
     200    Barbara Walsh           Pound Ridge  NY     35    22 F 30-39      1:04:52   10:28/M
     201    Allen Yale              Stamford  CT        50    19 M 50-59      1:05:03   10:30/M
     202    Marie Spaieht           Norwalk  CT         33    23 F 30-39      1:05:21   10:32/M
     203    Joan Price              Norwalk  CT         59     3 F 50-59      1:05:39   10:35/M
     204    Jessica Fogg            Wilton  CT          36    24 F 30-39      1:07:28   10:53/M
     205    Naomi Ciefferi          Westport  CT        44    14 F 40-49      1:07:29   10:53/M
     206    Joe Burden              Westport  CT        42    59 M 40-49      1:07:30   10:53/M
     207    Leslie Reilly           Stamford  CT        28    16 F 20-29      1:07:36   10:54/M
     208    Sandra Langley          White Plains  NY    33    25 F 30-39      1:07:38   10:55/M
     209    Thomas O'Neill                              40    60 M 40-49      1:09:54   11:16/M
     210    Elizabeth Gerena        Bridgeport  CT      40    15 F 40-49      1:09:56   11:17/M
     211    Maria Rivera            New Haven  CT       30    26 F 30-39      1:11:40   11:34/M
     212    Kristina Barlow         Stratford  CT       28    17 F 20-29      1:13:07   11:48/M
     213    Carolyn Bernier         Shelton  CT         31    27 F 30-39      1:14:26   12:00/M
     214    James Cramond           Monroe  CT          52    20 M 50-59      1:15:27   12:10/M
     215    June James              Pound Ridge  NY     40    61 M 40-49      1:25:10   13:44/M

Clydesdale


HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      35    12 M 30-39        42:15    6:49/M
       2    Mark Foster             Danbury  CT         35    20 M 30-39        45:40    7:22/M
       3    John Danaher            Wilton  CT          48    31 M 40-49        46:07    7:26/M
       4    Brian Shea              Darien  CT          41    36 M 40-49        48:07    7:46/M
       5    Carlo Pippolo           Norwalk  CT         34    32 M 30-39        48:46    7:52/M
       6    Douglas Garni           Fairfield  CT       28    11 M 20-29        49:38    8:00/M
       7    Kim Remetta             Milford  CT         45    43 M 40-49        52:41    8:30/M
       8    Will Byron              Stamford  CT        34    40 M 30-39        54:32    8:48/M
       9    Karl Eilers             Danbury  CT         47    51 M 40-49        55:35    8:58/M
      10    Bill Broggy             Danbury  CT         37    43 M 30-39        55:40    8:59/M
      11    Shannon Police          Stamford  CT        24    12 F 20-29        55:55    9:01/M
      12    Catherine Gawranski     Greenwich  CT       29    13 F 20-29        57:31    9:17/M
      13    Mark Gonillo            Watertown  CT       38    44 M 30-39        57:55    9:20/M
      14    David Urban             Stratford  CT       43    55 M 40-49        58:00    9:21/M
      15    John Da Ponte           Stratford  CT       51    16 M 50-59        58:01    9:21/M
      16    Terese Mak              Bridgeport  CT      47    10 F 40-49        59:11    9:33/M
      17    Jerry Ferrentino        Woodbridge  CT      41    56 M 40-49      1:00:49    9:49/M
      18    Bob Walsh               Hartford  CT        42    58 M 40-49      1:04:02   10:20/M
      19    Elizabeth Gerena        Bridgeport  CT      40    15 F 40-49      1:09:56   11:17/M
      20    James Cramond           Monroe  CT          52    20 M 50-59      1:15:27   12:10/M

 

Norwalk YMCA Members


HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Juan Carlos Rios        Norwalk  CT         32    15 M 30-39        44:14    7:08/M
       2    Rachel Meta             Norwalk  CT         29     3 F 20-29        46:39    7:31/M
       3    Chris Phillips          Norwalk  CT         29     8 M 20-29        47:36    7:41/M
       4    Jason Freitag           Norwalk  CT         21    10 M 20-29        49:14    7:56/M
       5    Gerry Werner            Norwalk  CT         46    44 M 40-49        52:55    8:32/M
       6    Alex Horelick           Norwalk  CT         22    12 M 20-29        54:00    8:43/M
       7    Lida Letowt             Meriden  CT         37    19 F 30-39      1:00:46    9:48/M


Age Group Results


HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         42       33        41:17    6:40/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Justine Deutsch         Trumbull  CT        18      101        48:28    7:49/M

Women 20 To 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Cronce          Norwalk  CT         26       52        43:36    7:02/M
       2    Katie Webster           Ridgefield  CT      23       73        45:49    7:23/M
       3    Rachel Meta             Norwalk  CT         29       81        46:39    7:31/M

Women 30 To 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Debbie Settani          Naugatuck  CT       38       53        43:41    7:03/M
       2    Linda Cordova           North Haven  CT     35       60        44:50    7:14/M
       3    Kathy Quinn             Greenwich  CT       37       65        45:16    7:18/M

Women 40 To 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         47       68        45:37    7:21/M
       2    Louise Gingras          Thornhill  ONT      46       78        46:18    7:28/M
       3    Wendy Lynch             New Canaan  CT      40       84        47:05    7:36/M

Women 50 To 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carol Getsinger         Middlebury  CT      55      136        52:48    8:31/M
       2    Donna Cramond           Monroe  CT          50      183      1:00:28    9:45/M
       3    Joan Price              Norwalk  CT         59      203      1:05:39   10:35/M

Women 60 To 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Monica Roche            Fairfield  CT       61      138        53:09    8:34/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Liam Revell             Falls Village  CT   19        1        34:08    5:30/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Strumski           Waterbury  CT       15       12        38:03    6:08/M
       2    Jeremy Hewitt           Stratford  CT       17      163        55:43    8:59/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    J R Calvey              Darien  CT          20        3        35:21    5:42/M
       2    Christopher Thomas      Fairfield  CT       28       38        41:52    6:45/M
       3    Brian Fidler            West Haven  CT      29       39        42:10    6:48/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan MacDougall         Branford  CT        35        5        35:37    5:45/M
       2    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT         31        7        36:16    5:51/M
       3    Valerio Quinonez        Stamford  CT        32        8        36:48    5:56/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Puopolo             Shelton  CT         41        2        34:42    5:36/M
       2    Robert Peattie          West Hartford  CT   43        4        35:25    5:43/M
       3    Jay Duggan              Tarrytown  NY       40        6        36:05    5:49/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Thomas Hiten            Milford  CT         50       14        38:31    6:13/M
       2    Tony Benivegna          Fairfield  CT       51       19        39:29    6:22/M
       3    John Samsel             Mamaroneck Ny  NY   56       26        40:40    6:34/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         62       94        47:41    7:41/M
       2    Terry Tomasko           Stratford  CT       62      116        49:51    8:02/M
       3    Joe Riccio              Branford  CT        65      119        50:24    8:08/M

Men 70 and Over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Herman Bershtein        Hamden  CT          74      112        49:13    7:56/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"