HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Sprouts April Showers Run
3.5 Miles
Fairfield, CT

April 15, 2000

OVERALL WINNERS

Mike Slinskey, Fishkill, NY - 17:55
Martha Merz, Mystic, CT - 20:27

Mike Slinskey (69072 bytes) Martha Merz (67282 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg (15452 bytes)


DIVISION WINNERS FOLLOWS OVERALL RESULTS
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Fishkill  NY        30 ***** M 30-39        17:55    5:07/M
       2    Rodney La Flamme        Gaylordsville  CT   37     1 M 30-39        18:11    5:12/M
       3    Carl Barone             Bridgeport  CT      44     1 M 40-44        19:38    5:37/M
       4    Charles Hornak          Hamden  CT          32     2 M 30-39        19:50    5:40/M
       5    Robert Peattie          West Hartford  CT   43     2 M 40-44        19:54    5:41/M
       6    Edward Berberich        Milford  CT         18     1 M 13-19        19:58    5:42/M
       7    John Scanlon            East Lyme  CT       39     3 M 30-39        20:06    5:45/M
       8    Jeremy Howard           Southbury  CT       19     2 M 13-19        20:12    5:46/M
       9    Steve Virgadavla        Portland  CT        40     3 M 40-44        20:22    5:49/M
      10    Martha Merz             Mystic  CT          37 ***** F 30-39        20:27    5:51/M
      11    Kevin Coyle             Brighton  MA        30     4 M 30-39        20:29    5:51/M
      12    Sue Faber               Oxford  CT          37     1 F 30-39        20:31    5:52/M
      13    Jim Tharp               Andover  MA         39     5 M 30-39        20:39    5:54/M
      14    Mary Zengo              Wilton  CT          34     2 F 30-39        20:43    5:55/M
      15    Kris Anne Kane          Preston  CT         35     3 F 30-39        20:56    5:59/M
      16    Dan Knapp               Bridgeport  CT      25     1 M 20-29        21:03    6:01/M
      17    Ann Marie Fullem        Newtown  CT         28     1 F 20-29        21:06    6:02/M
      18    Alison Lapinski         Derby  CT           37     4 F 30-39        21:07    6:02/M
      19    Tony Bonivegna          Fairfield  CT       51     1 M 50-54        21:23    6:07/M
      20    Ray Vogt                Fairfield  CT       37     6 M 30-39        21:38    6:11/M
      21    John Andrews            Shelton  CT         52     2 M 50-54        21:39    6:11/M
      22    Laurie Bartnicki        Middletown  CT      39     5 F 30-39        21:42    6:12/M
      23    Robert Stephenson       Milford  CT         51     3 M 50-54        21:44    6:13/M
      24    Howard Bashant          Katonah  NY         55     1 M 55-59        21:52    6:15/M
      25    Catherine Shannon       Fairfield  CT       39     6 F 30-39        21:54    6:15/M
      26    Geza Ziegler            Fairfield  CT       38     7 M 30-39        21:55    6:16/M
      27    Larry Inge              New Haven  CT       51     4 M 50-54        21:57    6:16/M
      28    Robert Davis            Naugatuck  CT       48     1 M 45-49        21:58    6:17/M
      29    Elizabeth Hall          Redding  CT         26     2 F 20-29        21:58    6:17/M
      30    Christopher Burr        Miami  FL           38     8 M 30-39        22:00    6:17/M
      31    Brian Fidler            West Haven  CT      29     2 M 20-29        22:06    6:19/M
      32    Hiroko Shimada          Fairfield  CT       28     3 F 20-29        22:09    6:20/M
      33    Darrell Hawkins         Bridgeport  CT      38     9 M 30-39        22:12    6:21/M
      34    Michael Bonnar          Trumbull  CT        47     2 M 45-49        22:17    6:22/M
      35    Michael Vagnone         Trumbull  CT        44     4 M 40-44        22:18    6:22/M
      36    Eileen Troy             Stamford  CT        46     1 F 45-49        22:24    6:24/M
      37    David Grosner           Fairfield  CT       28     3 M 20-29        22:29    6:25/M
      38    Christine Gilmartin     Wallingford  CT     32     7 F 30-39        22:31    6:26/M
      39    Heather Cronce          Norwalk  CT         26     4 F 20-29        22:31    6:26/M
      40    Matt Canale             Fairfield  CT       16     3 M 13-19        22:33    6:27/M
      41    Fran O' Donoghue        Wallingford  CT     37     8 F 30-39        22:38    6:28/M
      42    Tom Noto                Stamford  CT        31    10 M 30-39        22:44    6:30/M
      43    Timothy Freeman         West Haven  CT      31    11 M 30-39        22:50    6:31/M
      44    Shea Shapiro            Fairfield  CT       16     4 M 13-19        22:52    6:32/M
      45    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT      34    12 M 30-39        23:06    6:36/M
      46    Edward Mally            Westport  CT        39    13 M 30-39        23:09    6:37/M
      47    Don Pinkowsky           Rye Brook  NY       35    14 M 30-39        23:12    6:38/M
      48    Wayne Plaveck           Milford  CT         30    15 M 30-39        23:20    6:40/M
      49    Margit Mac Dougall      Branford  CT        34     9 F 30-39        23:22    6:41/M
      50    Jack Sirotnik           Milford  CT         46     3 M 45-49        23:23    6:41/M
      51    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       38    16 M 30-39        23:32    6:43/M
      52    Susie Burger            Norwalk  CT         26     5 F 20-29        23:33    6:44/M
      53    Jennifer Schiller       New Britain  CT     37    10 F 30-39        23:33    6:44/M
      54    Richard De Marco        Danbury  CT         58     2 M 55-59        23:34    6:44/M
      55    Robyn Passander         West Haven  CT      36    11 F 30-39        23:35    6:44/M
      56    Sarah Bollman           Fairfield  CT       35    12 F 30-39        23:36    6:45/M
      57    Sean O' Leary           Fairfield  CT       31    17 M 30-39        23:38    6:45/M
      58    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      53     5 M 50-54        23:39    6:45/M
      59    Rebecca Wright          South Windsor  CT   37    13 F 30-39        23:40    6:46/M
      60    Cheryl Herring          Tolland  CT         38    14 F 30-39        23:43    6:47/M
      61    Kevin Markowski         Middletown  CT      42     5 M 40-44        23:46    6:47/M
      62    Joe Carella             Stamford  CT        41     6 M 40-44        23:48    6:48/M
      63    John Hanson             Fairfield  CT       21     4 M 20-29        23:49    6:48/M
      64    Joseph Ercolano         Fairfield  CT       44     7 M 40-44        23:50    6:49/M
      65    Angela Zielinski        Southport  CT       26     6 F 20-29        23:51    6:49/M
      66    Matthew Berube          Waterbury  CT       30    18 M 30-39        23:52    6:49/M
      67    Courtney Harding        Newburgh  NY        28     7 F 20-29        23:53    6:49/M
      68    Danny Debalsi           Westport  CT        30    19 M 30-39        23:58    6:51/M
      69    Edwin Daymonde          Bridgeport  CT      31    20 M 30-39        24:04    6:53/M
      70    Kelli Billish-Fitter    Fairfield  CT       37    15 F 30-39        24:04    6:53/M
      71    Stacey Sullivan         Fairfield  CT       31    16 F 30-39        24:08    6:54/M
      72    John Aldrich            Stamford  CT        41     8 M 40-44        24:09    6:54/M
      73    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         62     1 M 60-69        24:10    6:54/M
      74    Anthony Pecoraro        Bethel  CT          67     2 M 60-69        24:12    6:55/M
      75    Barry Perhac            Fairfield  CT       42     9 M 40-44        24:15    6:56/M
      76    Christina Hernandez     Meriden  CT         21     8 F 20-29        24:16    6:56/M
      77    Nathan Imre             Oxford  CT          23     5 M 20-29        24:17    6:56/M
      78    Paul Ribnicky           Stratford  CT       45     4 M 45-49        24:19    6:57/M
      79    Magnus Berberich        Milford  CT         13     5 M 13-19        24:31    7:00/M
      80    Susan Zollin            Bridgeport  CT      41     1 F 40-44        24:37    7:02/M
      81    Nancy Carlson           Stamford  CT        38    17 F 30-39        24:39    7:03/M
      82    Christine Hurley        Glastonbury  CT     30    18 F 30-39        24:40    7:03/M
      83    Chris Ventre            Branford  CT        36    21 M 30-39        24:46    7:05/M
      84    Eric Friedland          Huntington  CT      26     6 M 20-29        24:52    7:06/M
      85    Kelly Woll              Monroe  CT          12     1 F  2-12        24:53    7:07/M
      86    Jon Berg                Monroe  CT          45     5 M 45-49        24:56    7:07/M
      87    Frank Lang              Seymour  CT         60     3 M 60-69        25:02    7:09/M
      88    Douglas Garni           Fairfield  CT       27     7 M 20-29        25:06    7:10/M
      89    Warren Turner           Greenwich  CT       38    22 M 30-39        25:11    7:12/M
      90    Peter Rzasa             Seymour  CT         52     6 M 50-54        25:14    7:13/M
      91    Mark Greene             Westport  CT        38    23 M 30-39        25:15    7:13/M
      92    Fred Hudak              Torrington  CT      55     3 M 55-59        25:21    7:15/M
      93    Barbara Masuk           Monroe  CT          40     2 F 40-44        25:23    7:15/M
      94    Greg Webster            Fairfield  CT       26     8 M 20-29        25:23    7:15/M
      95    William Hancock         Southington  CT     28     9 M 20-29        25:31    7:17/M
      96    Christine Stefan        Fairfield  CT       31    19 F 30-39        25:37    7:19/M
      97    Harry Whiteley          Fairfield  CT       46     6 M 45-49        25:39    7:20/M
      98    Louis Clericuzio        Newtown  CT         42    10 M 40-44        25:48    7:22/M
      99    Lee Grillo              Milford  CT         32    20 F 30-39        25:51    7:23/M
     100    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         62     4 M 60-69        25:53    7:24/M
     101    Tom Cleland             South Hadley  MA    56     4 M 55-59        25:58    7:25/M
     102    Kristen Beck            Westport  CT        25     9 F 20-29        26:02    7:26/M
     103    Michael Holland         New Milford  CT     40    11 M 40-44        26:03    7:27/M
     104    Carl Watson             Norwalk  CT         30    24 M 30-39        26:03    7:27/M
     105    Tom Caporaso            Monroe  CT          56     5 M 55-59        26:04    7:27/M
     106    Jim Poucher             Fairfield  CT       22    10 M 20-29        26:05    7:27/M
     107    Edward Piquette         Milford  CT         43    12 M 40-44        26:14    7:30/M
     108    Michael Piquette        Trumbull  CT        41    13 M 40-44        26:14    7:30/M
     109    Darrin Bomba            Middletown  CT      29    11 M 20-29        26:15    7:30/M
     110    Alan Dorais             Milford  CT         38    25 M 30-39        26:16    7:30/M
     111    Maura Mc Guire          South Windsor  CT   39    21 F 30-39        26:16    7:30/M
     112    Gerald Hyde             Fairfield  CT       57     6 M 55-59        26:16    7:30/M
     113    Stephen Mc Leod         Stamford  CT        31    26 M 30-39        26:17    7:31/M
     114    Brian Travis            Fairfield  CT       27    12 M 20-29        26:19    7:31/M
     115    Chris Rosiak            Milford  CT         34    27 M 30-39        26:34    7:35/M
     116    Chuck Vento             Trumbull  CT        53     7 M 50-54        26:37    7:36/M
     117    Brandon Sullivan        Fairfield  CT       36    28 M 30-39        26:39    7:37/M
     118    Bill Seanor             Fairfield  CT       34    29 M 30-39        26:49    7:40/M
     119    Paul Iverson            West Haven  CT      26    13 M 20-29        26:50    7:40/M
     120    Angelo Radano           Shelton  CT         16     6 M 13-19        26:51    7:40/M
     121    Bruce Cloney            Plymouth  CT        35    30 M 30-39        26:58    7:42/M
     122    Jay Coyle               Fairfield  CT       31    31 M 30-39        26:59    7:43/M
     123    Mitchell Sanders        Norwalk  CT         46     7 M 45-49        27:02    7:43/M
     124    Richard Mock            Fairfield  CT       46     8 M 45-49        27:07    7:45/M
     125    Mike Pisani             Stratford  CT       57     7 M 55-59        27:18    7:48/M
     126    Carole Phelan           Woodbury  CT        37    22 F 30-39        27:21    7:49/M
     127    Kimberly Crehan         Fairfield  CT       14     1 F 13-19        27:22    7:49/M
     128    Michael Crehan          Fairfield  CT       46     9 M 45-49        27:22    7:49/M
     129    Gary Augustine          Milford  CT         31    32 M 30-39        27:26    7:50/M
     130    Lori Aversano           Fairfield  CT       22    10 F 20-29        27:30    7:51/M
     131    Thomas Fatone           Ansonia  CT         31    33 M 30-39        27:35    7:53/M
     132    Peter Mott              Fairfield  CT       44    14 M 40-44        27:38    7:54/M
     133    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         42     3 F 40-44        27:39    7:54/M
     134    Beth Ann Caouette       Waterbury  CT       37    23 F 30-39        27:40    7:54/M
     135    Pat Hardy               Easton  CT          14     7 M 13-19        27:44    7:55/M
     136    Dan Unknown             Fairfield  CT       38    34 M 30-39        27:52    7:58/M
     137    Ric Villarreal          Waterbury  CT       42    15 M 40-44        27:56    7:59/M
     138    Louise Pecoraro         Bethel  CT          56     1 F 55-59        27:58    7:59/M
     139    Jesse Gevin             Fairfield  CT       15     8 M 13-19        28:01    8:00/M
     140    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       43     4 F 40-44        28:03    8:01/M
     141    Rita La Bar             Bronxville  NY      53     1 F 50-54        28:11    8:03/M
     142    Jody Brown              New Haven  CT       25    11 F 20-29        28:19    8:05/M
     143    Barbie Anderson Anderso Hamden  CT          37    24 F 30-39        28:20    8:06/M
     144    Lori Mirabile           Ansonia  CT         38    25 F 30-39        28:25    8:07/M
     145    Mike Cusato             Milford  CT         27    14 M 20-29        28:28    8:08/M
     146    Elaine Paul             Shelton  CT         50     2 F 50-54        28:32    8:09/M
     147    Daniel Mocarski         Stamford  CT        27    15 M 20-29        28:33    8:09/M
     148    Colin Mc Ravey          Wallingford  CT     27    16 M 20-29        28:34    8:10/M
     149    Nancy Van Deusen        Watertown  CT       52     3 F 50-54        28:35    8:10/M
     150    Brent Sanders           Stamford  CT        36    35 M 30-39        28:37    8:11/M
     151    John Roberts            Stratford  CT       29    17 M 20-29        28:52    8:15/M
     152    Will Hibbs              Southport  CT       11     1 M  2-12        28:58    8:17/M
     153    David Hibbs             Southport  CT       41    16 M 40-44        28:59    8:17/M
     154    Curtis La May           Woodbridge  CT      34    36 M 30-39        29:01    8:17/M
     155    Thomas Farrelly         Trumbull  CT        35    37 M 30-39        29:04    8:18/M
     156    Ward Petrie             Shelton  CT         29    18 M 20-29        29:06    8:19/M
     157    Rich De Nigris          New Haven  CT       29    19 M 20-29        29:09    8:20/M
     158    Allan Evans             West Haven  CT      55     8 M 55-59        29:14    8:21/M
     159    Adam Pollick            Harrison  NY        29    20 M 20-29        29:14    8:21/M
     160    Andy Magda              Derby  CT           54     8 M 50-54        29:15    8:21/M
     161    Andy Maloney            Stamford  CT        26    21 M 20-29        29:16    8:22/M
     162    Geoff Bardsley          Stamford  CT        71     1 M 70-99        29:17    8:22/M
     163    Steve Rotelli           Fairfield  CT       26    22 M 20-29        29:19    8:23/M
     164    Abdul Nagiori           Fairfield  CT       35    38 M 30-39        29:19    8:23/M
     165    June Burch              New Haven  CT       32    26 F 30-39        29:21    8:23/M
     166    Richard Heffernan       New Haven  CT       35    39 M 30-39        29:21    8:23/M
     167    Lu Anne Roy             New Canaan  CT      45     2 F 45-49        29:24    8:24/M
     168    Karen Selavka           West Haven  CT      45     3 F 45-49        29:24    8:24/M
     169    George Franco           Bridgeport  CT      42    17 M 40-44        29:32    8:26/M
     170    Frank Schiumo           Monroe  CT          37    40 M 30-39        29:35    8:27/M
     171    Fabio Iantorno          Stamford  CT        53     9 M 50-54        29:43    8:29/M
     172    Michael Burr            Superior  WI        33    41 M 30-39        29:47    8:31/M
     173    Ed Mc Padden            Bridgeport  CT      37    42 M 30-39        29:48    8:31/M
     174    Phil Mongillo           Westbrook  CT       75     2 M 70-99        29:49    8:31/M
     175    Jeff Pollock            Fairfield  CT       26    23 M 20-29        29:49    8:31/M
     176    Edward Skvorc           Norwalk  CT         40    18 M 40-44        29:50    8:31/M
     177    Pat Mariano             Cheshire  CT        48     4 F 45-49        29:50    8:31/M
     178    Gary Cifatte            Trumbull  CT        34    43 M 30-39        29:51    8:32/M
     179    Kristin Webster         Fairfield  CT       29    12 F 20-29        29:54    8:33/M
     180    Martha Strange          Weston  CT          54     4 F 50-54        30:04    8:35/M
     181    Kirsten Ginley          Fairfield  CT       33    27 F 30-39        30:12    8:38/M
     182    Michael Ginley          Fairfield  CT       37    44 M 30-39        30:13    8:38/M
     183    Stephanie Hilton        Fairfield  CT       41     5 F 40-44        30:16    8:39/M
     184    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       28    13 F 20-29        30:19    8:40/M
     185    Monica Roche            Fairfield  CT       61     1 F 60-69        30:23    8:41/M
     186    Martin Warten           Fairfield  CT       36    45 M 30-39        30:26    8:42/M
     187    Robert Burmeister       Redding  CT         46    10 M 45-49        30:38    8:45/M
     188    Frances Goulart         Ridgefield  CT      62     2 F 60-69        30:42    8:46/M
     189    Tom Clifford            Ansonia  CT         49    11 M 45-49        30:47    8:48/M
     190    Jayne Rothschild        Ridgefield  CT      35    28 F 30-39        30:57    8:51/M
     191    Emily Pulice            Fairfield  CT       15     2 F 13-19        31:01    8:52/M
     192    Susan Nakas             Weston  CT          46     5 F 45-49        31:04    8:53/M
     193    Erin Pulice             Fairfield  CT       17     3 F 13-19        31:07    8:53/M
     194    Courtney Colombo        Fairfield  CT       23    14 F 20-29        31:11    8:55/M
     195    James Corbiere          Fairfield  CT       45    12 M 45-49        31:13    8:55/M
     196    Anthony Cramond         Monroe  CT           9     2 M  2-12        31:28    8:59/M
     197    Jeanette Stoneman       Hamden  CT          37    29 F 30-39        31:31    9:00/M
     198    Jennifer Frey           Seymour  CT         36    30 F 30-39        31:36    9:02/M
     199    Sunny Melfi             Stamford  CT        61     3 F 60-69        31:38    9:02/M
     200    Martha Duddy Criscuolo  Branford  CT        24    15 F 20-29        31:39    9:03/M
     201    Katherine Demetre       Branford  CT        27    16 F 20-29        31:40    9:03/M
     202    John Brophy             White Plains  NY    59     9 M 55-59        31:40    9:03/M
     203    Sharon Powers           Wallingford  CT     48     6 F 45-49        31:52    9:06/M
     204    Bill Green              Chesire  CT         48    13 M 45-49        31:53    9:07/M
     205    Sandra Barnes           Shelton  CT         43     6 F 40-44        31:55    9:07/M
     206    Tina Rice               Norwalk  CT         33    31 F 30-39        32:11    9:12/M
     207    Diane Connelly          Fairfield  CT       39    32 F 30-39        32:13    9:12/M
     208    Robert Greer            Brookfield  CT      41    19 M 40-44        32:16    9:13/M
     209    Bill Lubak              Watertown  CT       17     9 M 13-19        32:18    9:14/M
     210    Carl Sylvester          Shelton  CT         66     5 M 60-69        32:22    9:15/M
     211    Colleen Deliberti       Fairfield  CT       40     7 F 40-44        32:27    9:16/M
     212    Benjamin Turkett        Milford  CT          9     3 M  2-12        32:39    9:20/M
     213    Daniel Kane             Fairfield  CT       37    46 M 30-39        32:44    9:21/M
     214    Terese Mak              Bridgeport  CT      47     7 F 45-49        32:48    9:22/M
     215    Rosemary Fickle         Bloomington  IL     32    33 F 30-39        32:50    9:23/M
     216    Liz Stafford            Norwalk  CT         34    34 F 30-39        32:56    9:25/M
     217    Allison Willigar        Bridgeport  CT      24    17 F 20-29        32:57    9:25/M
     218    James O' Leary          Norwalk  CT         38    47 M 30-39        32:59    9:25/M
     219    Crandy Wheeler          Fairfield  CT       54     5 F 50-54        33:00    9:26/M
     220    Paul Varvaro            Fairfield  CT       34    48 M 30-39        33:04    9:27/M
     221    Donna Cramond           Monroe  CT          50     6 F 50-54        33:08    9:28/M
     222    Joanne De Luca          Fairfield  CT       45     8 F 45-49        33:11    9:29/M
     223    Joanne Ryan             Fairfield  CT       47     9 F 45-49        33:17    9:31/M
     224    Sharon Rentz            Trumbull  CT        35    35 F 30-39        33:20    9:31/M
     225    Vincent De Luca         Fairfield  CT       44    20 M 40-44        33:38    9:37/M
     226    Peter Carlton           Stamford  CT        31    49 M 30-39        33:41    9:37/M
     227    Linda Pryor             Fairfield  CT       34    36 F 30-39        33:43    9:38/M
     228    Wendy Dundatscheck      Westport  CT        33    37 F 30-39        33:47    9:39/M
     229    Frank Manfredi          Stratford  CT       66     6 M 60-69        33:58    9:42/M
     230    Lorna Guarascio         Derby  CT           44     8 F 40-44        34:00    9:43/M
     231    Linda Duran             Fairfield  CT       35    38 F 30-39        34:04    9:44/M
     232    Patrice Redgate         Fairfield  CT       33    39 F 30-39        34:04    9:44/M
     233    Tiffiny Cicero          Stratford  CT       36    40 F 30-39        34:18    9:48/M
     234    Laurie Millo            Monroe  CT          28    18 F 20-29        34:23    9:49/M
     235    Mustafa Syed            Fairfield  CT       32    50 M 30-39        34:26    9:50/M
     236    Peg Nolan               Rye Brook  NY       29    19 F 20-29        34:30    9:51/M
     237    Lance Goulet            West Hartford  CT   39    51 M 30-39        34:44    9:55/M
     238    Hannah Lupinacci        Trumbull  CT        12     2 F  2-12        34:44    9:55/M
     239    Mark Cummings           Wallingford  CT     39    52 M 30-39        34:45    9:56/M
     240    Liz Cook                Fairfield  CT       46    10 F 45-49        35:14   10:04/M
     241    Jacquelyn Burmeister    Redding  CT         41     9 F 40-44        35:18   10:05/M
     242    Kristina Walters        Fairfield  CT       12     3 F  2-12        35:21   10:06/M
     243    Bridget Krauss          Woodbury  CT        21    20 F 20-29        35:30   10:09/M
     244    Brian Elias             Terryville  CT      35    53 M 30-39        35:37   10:11/M
     245    Anna Salo               Newtown  CT         35    41 F 30-39        35:40   10:11/M
     246    Martha Hibbs            Fairfield  CT       46    11 F 45-49        35:42   10:12/M
     247    Christopher Rounds      Stratford  CT       24    24 M 20-29        35:47   10:13/M
     248    Shannon Halpin          Fairfield  CT       24    21 F 20-29        35:49   10:14/M
     249    John Imre               Bridgeport  CT      47    14 M 45-49        36:01   10:17/M
     250    Hilary Carr             Fairfield  CT       44    10 F 40-44        36:05   10:19/M
     251    Brendan Smyth           Fairfield  CT       31    54 M 30-39        36:09   10:20/M
     252    Tiffany Brown           Newtown  CT         37    42 F 30-39        36:09   10:20/M
     253    Jennifer Smyth          Fairfield  CT       30    43 F 30-39        36:11   10:20/M
     254    John Bologna            Stamford  CT        37    55 M 30-39        36:15   10:21/M
     255    Heather Van Deusen      Fairfield  CT       40    11 F 40-44        36:29   10:25/M
     256    James Cramond           Monroe  CT          52    10 M 50-54        36:44   10:30/M
     257    Albert Unger            Stamford  CT        31    56 M 30-39        36:47   10:31/M
     258    Joshua Hernandez        Meriden  CT         13    10 M 13-19        36:50   10:31/M
     259    Chris Kwong             Southport  CT       41    21 M 40-44        37:18   10:39/M
     260    Barbi Hart              Milford  CT         38    44 F 30-39        37:28   10:42/M
     261    Maribeth Goulden        Trumbull  CT        41    12 F 40-44        37:53   10:49/M
     262    Liz Hunt                Rockville Center  N 39    45 F 30-39        38:10   10:54/M
     263    Katie Higgins           Huntington  CT      22    22 F 20-29        38:14   10:55/M
     264    Diana Saccente          Fairfield  CT       22    23 F 20-29        38:16   10:56/M
     265    Dawn Little             Fairfield  CT       44    13 F 40-44        38:19   10:57/M
     266    Kim Coyne-Lupinacci     Trumbull  CT        41    14 F 40-44        38:50   11:06/M
     267    Walter Drozeck          Shelton  CT         60     7 M 60-69        39:28   11:17/M
     268    Tom Troy                Stamford  CT        73     3 M 70-99        39:34   11:18/M
     269    Paul Chelminski         Norwalk  CT         72     4 M 70-99        39:34   11:18/M
     270    Jennifer Weintraub      Westport  CT        30    46 F 30-39        39:37   11:19/M
     271    John Brunt              Stratford  CT       25    25 M 20-29        40:23   11:32/M
     272    Carol Pulice            Fairfield  CT       47    12 F 45-49        40:33   11:35/M
     273    Garland Jackson         Woodbridge  CT      46    15 M 45-49        41:11   11:46/M
     274    Ann Onton               Fairfield  CT       56     2 F 55-59        41:26   11:50/M
     275    Pamela Radano           Shelton  CT         45    13 F 45-49        41:27   11:51/M
     276    Deirdre Coyne           Shelton  CT         33    47 F 30-39        41:45   11:56/M
     277    Sara Witherington       Bridgeport  CT      43    15 F 40-44        42:09   12:03/M
     278    Deborah Kubowicz        Fairfield  CT       27    24 F 20-29        42:09   12:03/M
     279    Maura Prenty            Norwalk  CT         37    48 F 30-39        42:11   12:03/M
     280    Sioban Keane            Peekskill  NY       37    49 F 30-39        42:11   12:03/M
     281    Noreen Prenty           Albany  NY          40    16 F 40-44        42:12   12:03/M
     282    Kerry Murphy            Fairfield  CT       46    14 F 45-49        42:31   12:09/M
     283    Roseanne Walters        Fairfield  CT       49    15 F 45-49        43:03   12:18/M
     284    Julie North Chelminski  Norwalk  CT         64     4 F 60-69        45:48   13:05/M

Finish Line (67426 bytes)

 

Overall Female Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz             Mystic  CT          37       10        20:27    5:51/M

Women 12 & Under

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kelly Woll              Monroe  CT          12       85        24:53    7:07/M
       2    Hannah Lupinacci        Trumbull  CT        12      238        34:44    9:55/M
       3    Kristina Walters        Fairfield  CT       12      242        35:21   10:06/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kimberly Crehan         Fairfield  CT       14      127        27:22    7:49/M
       2    Emily Pulice            Fairfield  CT       15      191        31:01    8:52/M
       3    Erin Pulice             Fairfield  CT       17      193        31:07    8:53/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ann Marie Fullem        Newtown  CT         28       17        21:06    6:02/M
       2    Elizabeth Hall          Redding  CT         26       29        21:58    6:17/M
       3    Hiroko Shimada          Fairfield  CT       28       32        22:09    6:20/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sue Faber               Oxford  CT          37       12        20:31    5:52/M
       2    Mary Zengo              Wilton  CT          34       14        20:43    5:55/M
       3    Kris Anne Kane          Preston  CT         35       15        20:56    5:59/M

Women 40 to 44

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Zollin            Bridgeport  CT      41       80        24:37    7:02/M
       2    Barbara Masuk           Monroe  CT          40       93        25:23    7:15/M
       3    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         42      133        27:39    7:54/M

Women 45 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eileen Troy             Stamford  CT        46       36        22:24    6:24/M
       2    Lu Anne Roy             New Canaan  CT      45      167        29:24    8:24/M
       3    Karen Selavka           West Haven  CT      45      168        29:24    8:24/M

Women 50 to 54

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rita La Bar             Bronxville  NY      53      141        28:11    8:03/M
       2    Elaine Paul             Shelton  CT         50      146        28:32    8:09/M
       3    Nancy Van Deusen        Watertown  CT       52      149        28:35    8:10/M

Women 55 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Louise Pecoraro         Bethel  CT          56      138        27:58    7:59/M
       2    Ann Onton               Fairfield  CT       56      274        41:26   11:50/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Monica Roche            Fairfield  CT       61      185        30:23    8:41/M
       2    Frances Goulart         Ridgefield  CT      62      188        30:42    8:46/M
       3    Sunny Melfi             Stamford  CT        61      199        31:38    9:02/M

Clydesdale

1    Jane Rothschild    30:56
2    Tiffany Cicero	34:18

Overall Male Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Fishkill  NY        30        1        17:55    5:07/M

Men 12 & Under

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Will Hibbs              Southport  CT       11      152        28:58    8:17/M
       2    Anthony Cramond         Monroe  CT           9      196        31:28    8:59/M
       3    Benjamin Turkett        Milford  CT          9      212        32:39    9:20/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Edward Berberich        Milford  CT         18        6        19:58    5:42/M
       2    Jeremy Howard           Southbury  CT       19        8        20:12    5:46/M
       3    Matt Canale             Fairfield  CT       16       40        22:33    6:27/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Knapp               Bridgeport  CT      25       16        21:03    6:01/M
       2    Brian Fidler            West Haven  CT      29       31        22:06    6:19/M
       3    David Grosner           Fairfield  CT       28       37        22:29    6:25/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rodney La Flamme        Gaylordsville  CT   37        2        18:11    5:12/M
       2    Charles Hornak          Hamden  CT          32        4        19:50    5:40/M
       3    John Scanlon            East Lyme  CT       39        7        20:06    5:45/M

Men 40 to 44

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carl Barone             Bridgeport  CT      44        3        19:38    5:37/M
       2    Robert Peattie          West Hartford  CT   43        5        19:54    5:41/M
       3    Steve Virgadavla        Portland  CT        40        9        20:22    5:49/M

Men 45 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Davis            Naugatuck  CT       48       28        21:58    6:17/M
       2    Michael Bonnar          Trumbull  CT        47       34        22:17    6:22/M
       3    Jack Sirotnik           Milford  CT         46       50        23:23    6:41/M

Men 50 to 54

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tony Bonivegna          Fairfield  CT       51       19        21:23    6:07/M
       2    John Andrews            Shelton  CT         52       21        21:39    6:11/M
       3    Robert Stephenson       Milford  CT         51       23        21:44    6:13/M

Men 55 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Howard Bashant          Katonah  NY         55       24        21:52    6:15/M
       2    Richard De Marco        Danbury  CT         58       54        23:34    6:44/M
       3    Fred Hudak              Torrington  CT      55       92        25:21    7:15/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         62       73        24:10    6:54/M
       2    Anthony Pecoraro        Bethel  CT          67       74        24:12    6:55/M
       3    Frank Lang              Seymour  CT         60       87        25:02    7:09/M

Men 70 and Over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Geoff Bardsley          Stamford  CT        71      162        29:17    8:22/M
       2    Phil Mongillo           Westbrook  CT       75      174        29:49    8:31/M
       3    Tom Troy                Stamford  CT        73      268        39:34   11:18/M

Clydesdale

1    Bob Stephenson    21:44
2    Mike Vagnone      22:18
3    David Grosner     22:29
4    Wayne Plaveck     23:20
5    Louis Clericuzio  25:48
6    Chris Rosiak      26:34
7    Jim Corbiere      31:13
8    Albert Under      36:47

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"