HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

COVE of Guilford 5K
Madison, CT

October 21, 2001

OVERALL WINNERS

Tyler Cardinal, Middletown, CT - 15:37
Kerry Arsenault, Branford, CT -  17:32

cove1.jpg (57674 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tyler Cardinal          Middletown  CT      20 ***** M 18-29        15:37    5:02/M
       2    Seth Spector            Old Saybrook  CT    26     1 M 18-29        16:17    5:15/M
       3    Brendan Gavin           West Haven  CT      22     2 M 18-29        17:09    5:32/M
       4    James Paul Kenefick     Guilford  CT        39     1 M 30-39        17:14    5:34/M
       5    Joe Banas               Norwich  CT         44     1 M 40-49        17:18    5:35/M
       6    Charles Iselin          Madison  CT         38     2 M 30-39        17:23    5:36/M
       7    Kerry Arsenault         Branford  CT        36 ***** F 30-39        17:32    5:39/M
       8    Rich Bershtein          Madison  CT         43     2 M 40-49        17:56    5:47/M
       9    Scott Roth              Branford  CT        43     3 M 40-49        18:00    5:48/M
      10    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         30     1 F 30-39        18:18    5:54/M
      11    Gary Terwilliger        Guilford  CT        37     3 M 30-39        18:23    5:56/M
      12    Nicholas Murphy         Milford  CT         24     3 M 18-29        18:26    5:57/M
      13    Bruce Beebe             Madison  CT         40     4 M 40-49        18:26    5:57/M
      14    Jim Roy                 Mystic  CT          40     5 M 40-49        18:35    6:00/M
      15    Shaun Brophy            Manchester  CT      31     4 M 30-39        18:43    6:02/M
      16    Asa Wilderman           Madison  CT         28     4 M 18-29        18:49    6:04/M
      17    Brian Mullins           Bristol  CT         47     6 M 40-49        18:55    6:06/M
      18    John Paggioli           Marlborough  CT     36     5 M 30-39        19:06    6:10/M
      19    Neal MacIag             Kensington  CT      41     7 M 40-49        19:10    6:11/M
      20    David Jacobs            Niantic  CT         56     1 M 50-59        19:12    6:12/M
      21    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        34     2 F 30-39        19:14    6:12/M
      22    Jeff Cooley             Old Lyme  CT        46     8 M 40-49        19:25    6:16/M
      23    Mike Uehlein            Clinton  CT         36     6 M 30-39        19:54    6:25/M
      24    Sandra Smith                                22     1 F 18-29        19:56    6:26/M
      25    Leo Zhelnin             Madison  CT         40     9 M 40-49        20:07    6:29/M
      26    Larry Inge              New Haven  CT       53     2 M 50-59        20:08    6:30/M
      27    James Whelan            Madison  CT         40    10 M 40-49        20:15    6:32/M
      28    Christopher Egan        Clinton  CT         37     7 M 30-39        20:16    6:32/M
      29    Robert Toseillo         Madison  CT         44    11 M 40-49        20:16    6:32/M
      30    Jerry Yedlin            Branford  CT        44    12 M 40-49        20:20    6:34/M
      31    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       38     3 F 30-39        20:22    6:34/M
      32    Tony Savinelli          Clinton  CT         46    13 M 40-49        20:28    6:36/M
      33    Chris Dawson            Cheshire  CT        46    14 M 40-49        20:33    6:38/M
      34    Tom Rafferty            Madison  CT         30     8 M 30-39        20:33    6:38/M
      35    David Marshall          Scarsdale  NY       33     9 M 30-39        20:36    6:39/M
      36    Michael D' Addetta      Branford  CT        44    15 M 40-49        20:38    6:39/M
      37    Peter Sutton            Guilford  CT        27     5 M 18-29        20:40    6:40/M
      38    Andrea Schettler        New Haven  CT       24     2 F 18-29        20:43    6:41/M
      39    Rich Steeves            Guilford  CT        51     3 M 50-59        20:48    6:43/M
      40    Heather Clark           Old Lyme  CT        26     3 F 18-29        20:50    6:43/M
      41    Ken Skidmore            Clinton  CT         35    10 M 30-39        20:51    6:44/M
      42    Mark Schulten           Guilford  CT        18     6 M 18-29        20:51    6:44/M
      43    Jerry Levassar          Madison  CT         63     1 M 60-97        20:58    6:46/M
      44    Mark Mamula             Madison  CT         40    16 M 40-49        21:00    6:46/M
      45    Marcy Withington        New York  NY        31     4 F 30-39        21:03    6:47/M
      46    Morgan Price            Madison  CT         15     1 F  2-17        21:03    6:47/M
      47    Jeff Cohen              Hebron  CT          30    11 M 30-39        21:05    6:48/M
      48    Cori Morris             Deep River  CT      32     5 F 30-39        21:22    6:54/M
      49    George Sanders          Guilford  CT        48    17 M 40-49        21:24    6:54/M
      50    Joseph Raposa           Stamford  CT        44    18 M 40-49        21:34    6:57/M
      51    Bill Martha             Wallingford  CT     50     4 M 50-59        21:36    6:58/M
      52    Elizabeth Richard       Madison  CT         42     1 F 40-49        21:38    6:59/M
      53    Christina Hernandez     Meriden  CT         22     4 F 18-29        21:44    7:01/M
      54    Paul Arce               Guilford  CT        13     1 M  2-17        21:47    7:02/M
      55    T.j. Rose               Guilford  CT        14     2 M  2-17        21:48    7:02/M
      56    Jeffrey Zollshan        Madison  CT         16     3 M  2-17        21:48    7:02/M
      57    Stephen Cappolla        Madison  CT         18     7 M 18-29        21:49    7:02/M
      58    Rodney Cole             Wallingford  CT     53     5 M 50-59        21:51    7:03/M
      59    Jim McNamara            Guilford  CT        17     4 M  2-17        22:04    7:07/M
      60    Katie Dunn              Guilford  CT        17     2 F  2-17        22:04    7:07/M
      61    Melissa Mullins         Bristol  CT         22     5 F 18-29        22:05    7:07/M
      62    Hunter Baechler-Warren  Guilford  CT        15     5 M  2-17        22:31    7:16/M
      63    Paul Coppola            Guilford  CT        55     6 M 50-59        22:36    7:17/M
      64    Stacey Sullivan         Madison  CT         37     6 F 30-39        22:37    7:18/M
      65    John Thomas             Clinton  CT         63     2 M 60-97        22:45    7:20/M
      66    Sue Weihl               Madison  CT         54     1 F 50-59        22:51    7:22/M
      67    Jeffrey Renkl           Clinton  CT         38    12 M 30-39        22:53    7:23/M
      68    Torin Peterson          Madison  CT         16     6 M  2-17        22:54    7:23/M
      69    Dennis Culliton         Guilford  CT        43    19 M 40-49        22:55    7:24/M
      70    Gary Markesich          Killingworth  CT    48    20 M 40-49        22:59    7:25/M
      71    Jeff Keeler             Madison  CT         35    13 M 30-39        23:07    7:27/M
      72    Peter Shoudy            Durham  CT          37    14 M 30-39        23:17    7:31/M
      73    Darrel Graver           Guilford  CT        12     7 M  2-17        23:20    7:32/M
      74    Brenden Andrew          Madison  CT         11     8 M  2-17        23:21    7:32/M
      75    Paul Cooley             Old Lyme  CT        15     9 M  2-17        23:23    7:33/M
      76    Elizabeth Vernon        Essex  CT           29     6 F 18-29        23:29    7:35/M
      77    Ted Norman              Madison  CT         56     7 M 50-59        23:30    7:35/M
      78    Timothy Smith                               42    21 M 40-49        23:30    7:35/M
      79    Martha Savage           Madison  CT         47     2 F 40-49        23:31    7:35/M
      80    Jim Okeefe              Westbrook  CT       34    15 M 30-39        23:36    7:37/M
      81    Kristin N. Kersten      Clinton  CT         36     7 F 30-39        23:41    7:38/M
      82    Kelly Conte             Sandy Hook  CT      38     8 F 30-39        23:45    7:40/M
      83    Teresa Flynn            Guilford  CT        45     3 F 40-49        23:45    7:40/M
      84    Craig Helmrich          Guilford  CT        55     8 M 50-59        23:46    7:40/M
      85    Bob Caligan             Madison  CT         50     9 M 50-59        23:46    7:40/M
      86    Alesia Batsiutava       Stamford  CT        22     7 F 18-29        23:47    7:40/M
      87    Sara Forbes             Branford  CT        42     4 F 40-49        23:47    7:40/M
      88    Tom Calder              Guilford  CT        41    22 M 40-49        23:59    7:44/M
      89    Robert Cushman          Rocky Hill  CT      38    16 M 30-39        23:59    7:44/M
      90    Jamye Mart              Madison  CT         40     5 F 40-49        24:02    7:45/M
      91    Tom Pinchbeck           Guilford  CT        30    17 M 30-39        24:07    7:47/M
      92    Edward McCaffrey        Essex  CT           59    10 M 50-59        24:11    7:48/M
      93    Carolyn Matthes         Guilford  CT        31     9 F 30-39        24:24    7:52/M
      94    Rusty Shomberg          Madison  CT         11    10 M  2-17        24:25    7:53/M
      95    Jay Garney              Madison  CT         46    23 M 40-49        24:27    7:53/M
      96    Carl Thompson           Madison  CT         35    18 M 30-39        24:28    7:54/M
      97    Alex Castillo           Middletown  CT      28     8 M 18-29        24:30    7:54/M
      98    Maggie Jones            Mystic  CT          44     6 F 40-49        24:30    7:54/M
      99    Carolyn Katz            Madison  CT         38    10 F 30-39        24:31    7:55/M
     100    Jim Waldron             Westbrook  CT       38    19 M 30-39        24:31    7:55/M
     101    Shannon Flynn           Guilford  CT        14     3 F  2-17        24:34    7:55/M
     102    John Gilbert            Madison  CT         47    24 M 40-49        24:38    7:57/M
     103    Don Yousey              Niantic  CT         44    25 M 40-49        24:39    7:57/M
     104    Svetlana Poleshchyk     Guilford  CT        36    11 F 30-39        24:41    7:58/M
     105    Kurt Kyder              Madison  CT         16    11 M  2-17        24:44    7:59/M
     106    Emily Demusis           Guilford  CT        17     4 F  2-17        24:46    7:59/M
     107    Alan Heter              Clinton  CT         10    12 M  2-17        24:50    8:01/M
     108    Becky Scvinelli         Clinton  CT         25     8 F 18-29        24:52    8:01/M
     109    Patrick Tucker          Clinton  CT         10    13 M  2-17        24:53    8:02/M
     110    Bob Cook                Wethersfield  CT    35    20 M 30-39        24:53    8:02/M
     111    Ed Tucker               Essex  CT           61     3 M 60-97        24:56    8:03/M
     112    Mallory Sanders         Guilford  CT        15     5 F  2-17        24:58    8:03/M
     113    Rachael Croce           Guilford  CT        15     6 F  2-17        25:01    8:04/M
     114    Gia Calistro            Guilford  CT        35    12 F 30-39        25:11    8:07/M
     115    Andrea Flynn            Guilford  CT        16     7 F  2-17        25:15    8:09/M
     116    Sarah Schullten         Guilford  CT        23     9 F 18-29        25:16    8:09/M
     117    Peter Mc Mahon          Madison  CT         17    14 M  2-17        25:22    8:11/M
     118    Bryan Perdue            Clinton  CT         13    15 M  2-17        25:24    8:12/M
     119    Rod Griffith            Guilford  CT        14    16 M  2-17        25:24    8:12/M
     120    Jennifer Page           Guilford  CT        44     7 F 40-49        25:26    8:12/M
     121    Luis Lluberes           Guilford  CT        12    17 M  2-17        25:27    8:13/M
     122    Michael Haggerty        Guilford  CT        12    18 M  2-17        25:27    8:13/M
     123    Casey Smith             Guilford  CT        12    19 M  2-17        25:28    8:13/M
     124    Richard Gallagher       Madison  CT         38    21 M 30-39        25:29    8:13/M
     125    Michael Mancini         Guilford  CT        11    20 M  2-17        25:35    8:15/M
     126    Frank Ryan                                  43    26 M 40-49        25:38    8:16/M
     127    Daniel Jacobs           New York  NY        65     4 M 60-97        25:39    8:16/M
     128    Diana Hull                                  44     8 F 40-49        25:41    8:17/M
     129    Virginia Murray         Niantic  CT         48     9 F 40-49        25:42    8:17/M
     130    Thomas Peterson         Madison  CT         49    27 M 40-49        25:44    8:18/M
     131    Brenda Desrosiers       Hartford  CT        35    13 F 30-39        25:47    8:19/M
     132    Nicolle Siddall         Cheshire  CT        13     8 F  2-17        25:48    8:19/M
     133    Steve Durand            Guilford  CT        46    28 M 40-49        25:50    8:20/M
     134    Richard Fidler          New Haven  CT       55    11 M 50-59        25:52    8:21/M
     135    Tom Congdon             Clinton  CT         43    29 M 40-49        25:56    8:22/M
     136    Robert White            Guilford  CT        52    12 M 50-59        25:57    8:22/M
     137    Jon Hitchcock           Guilford  CT        36    22 M 30-39        25:57    8:22/M
     138    David Leake             Guilford  CT        53    13 M 50-59        26:00    8:23/M
     139    Kaitlin Kelley          Guilford  CT        15     9 F  2-17        26:05    8:25/M
     140    Mary Pulsifer           East Haven  CT      23    10 F 18-29        26:06    8:25/M
     141    Jamie Marrone           Bethany  CT         12    10 F  2-17        26:08    8:26/M
     142    Amanda Hutchins         Guilford  CT        15    11 F  2-17        26:08    8:26/M
     143    Erin Dunn               Guilford  CT        17    12 F  2-17        26:09    8:26/M
     144    Christopher Hinds       Guilford  CT        4     21 M  2-17        26:09    8:26/M
     145    Marilyn Marshall        Scarsdale  NY       31    14 F 30-39        26:10    8:26/M
     146    Laura Bernardi          Guilford  CT        16    13 F  2-17        26:15    8:28/M
     147    Eric Nelson             Guilford  CT        30    23 M 30-39        26:17    8:29/M
     148    R Nelson                Guilford  CT        30    15 F 30-39        26:21    8:30/M
     149    Laurence Mart           Madison  CT         50    14 M 50-59        26:33    8:34/M
     150    Michele Carletti                            23    11 F 18-29        26:34    8:34/M
     151    Janis D'Andrea          Guilford  CT        47    10 F 40-49        26:35    8:35/M
     152    Connie Fanelli          Madison  CT         46    11 F 40-49        26:40    8:36/M
     153    Kyle Welch              Guilford  CT        13    22 M  2-17        26:44    8:37/M
     154    Bill Welch              Guilford  CT        46    30 M 40-49        26:45    8:38/M
     155    Terri Johnson           Madison  CT         43    12 F 40-49        26:49    8:39/M
     156    Paul T. Murray          Hamden  CT          43    31 M 40-49        27:06    8:45/M
     157    Karen Dunn              Guilford  CT        14    14 F  2-17        27:07    8:45/M
     158    Amanda Rose             Guilford  CT        15    15 F  2-17        27:07    8:45/M
     159    Mike Efenecy            Branford  CT        60     5 M 60-97        27:11    8:46/M
     160    John Leahy              Niantic  CT         30    24 M 30-39        27:14    8:47/M
     161    Kathy Miconi            Guilford  CT        42    13 F 40-49        27:14    8:47/M
     162    John Tucker             Clinton  CT         44    32 M 40-49        27:16    8:48/M
     163    Roy Matlindan           Hamden  CT          31    25 M 30-39        27:19    8:49/M
     164    Todd Bakoledis          Chester  CT         40    33 M 40-49        27:22    8:50/M
     165    Neil Honigfeld          Guilford  CT        50    15 M 50-59        27:26    8:51/M
     166    Lisa Kronauer           Madison  CT         39    16 F 30-39        27:29    8:52/M
     167    Michele Kane                                40    14 F 40-49        27:31    8:53/M
     168    Patricia Cardinale      Branford  CT        47    15 F 40-49        27:33    8:53/M
     169    Leighton Lee                                25    12 F 18-29        27:38    8:55/M
     170    Kelsey Verrillo         Guilford  CT        15    16 F  2-17        27:40    8:55/M
     171    Cliff Faulkner          Guilford  CT        30    26 M 30-39        27:41    8:56/M
     172    Caitlin Griffith        Guilford  CT        17    17 F  2-17        27:41    8:56/M
     173    Jay Thomas              Hartford  CT        35    27 M 30-39        27:43    8:56/M
     174    William J. Murray       Hamden  CT          45    34 M 40-49        27:48    8:58/M
     175    Priscilla Flynn         Killingworth  CT    43    16 F 40-49        27:49    8:58/M
     176    Matt Goodrich           Guilford  CT        44    35 M 40-49        27:53    9:00/M
     177    Cristina Sloan          New Haven  CT       23    13 F 18-29        27:55    9:00/M
     178    Mandy Thompson          Guilford  CT        14    18 F  2-17        27:57    9:01/M
     179    Katie Caneiron          Guilford  CT        17    19 F  2-17        28:05    9:04/M
     180    Laurie Webb             Guilford  CT        40    17 F 40-49        28:08    9:05/M
     181    Cindy Curtis            Clinton  CT         41    18 F 40-49        28:09    9:05/M
     182    Alyssa Remington        Guilford  CT        13    20 F  2-17        28:14    9:06/M
     183    John Remington          Guilford  CT        44    36 M 40-49        28:15    9:07/M
     184    John Claussen           Madison  CT         52    16 M 50-59        28:16    9:07/M
     185    Richard Fanelli         Madison  CT         40    37 M 40-49        28:16    9:07/M
     186    Christie Kinsella       Guilford  CT        12    21 F  2-17        28:25    9:10/M
     187    Greg Kinsello           Guilford  CT        44    38 M 40-49        28:25    9:10/M
     188    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       29    14 F 18-29        28:28    9:11/M
     189    Katharine Palmer        Guilford  CT        47    19 F 40-49        28:28    9:11/M
     190    Melissa Alio            Guilford  CT        33    17 F 30-39        28:29    9:11/M
     191    Kelsey Webb             Guilford  CT        11    22 F  2-17        28:29    9:11/M
     192    Susan Reynolds          Clinton  CT         40    20 F 40-49        28:39    9:15/M
     193    Andrew Sheppard         Madison  CT         40    39 M 40-49        28:39    9:15/M
     194    Monique Nee             New London  CT      35    18 F 30-39        28:40    9:15/M
     195    Kerry Smith             Chester  CT         35    19 F 30-39        28:47    9:17/M
     196    Jim Bradley             Westbrook  CT       35    28 M 30-39        28:49    9:18/M
     197    Gretchen Robb           Madison  CT         18    15 F 18-29        29:08    9:24/M
     198    Catherine Zampano       Madison  CT         40    21 F 40-49        29:21    9:28/M
     199    Dick Louis                                  0      1 M  0- 1        29:26    9:30/M
     200    Marion Malafronte       Madison  CT         39    20 F 30-39        29:26    9:30/M
     201    Mary Lou Sunday         Madison  CT         44    22 F 40-49        29:28    9:30/M
     202    Nicholas Sunday         Madison  CT         48    40 M 40-49        29:28    9:30/M
     203    Jay McCarthy            Hartford  CT        18     9 M 18-29        29:37    9:33/M
     204    Inge-Lise Panzano       Guilford  CT        50     2 F 50-59        29:38    9:34/M
     205    Tara Girshick           Guilford  CT        26    16 F 18-29        29:38    9:34/M
     206    Kristin Panzano         Hartford  CT        18    17 F 18-29        29:39    9:34/M
     207    Kim M. Cloutier         Unionville  CT      40    23 F 40-49        29:39    9:34/M
     208    Sally J. Johnson        Harwinton  CT       43    24 F 40-49        29:39    9:34/M
     209    Micaela Morris          Bethany  CT         12    23 F  2-17        29:47    9:36/M
     210    Linda Markesich         Killingworth  CT    46    25 F 40-49        29:48    9:37/M
     211    Marla Morris            Bethany  CT         8     24 F  2-17        29:49    9:37/M
     212    Alicia Solis                                29    18 F 18-29        29:52    9:38/M
     213    Elizabeth Wallack       Madison  CT         40    26 F 40-49        29:53    9:38/M
     214    Julie Abbott            Madison  CT         27    19 F 18-29        29:53    9:38/M
     215    Kerry Ginham            Madison  CT         29    20 F 18-29        29:54    9:39/M
     216    Dan Reilly              Madison  CT         50    17 M 50-59        29:54    9:39/M
     217    Erika Pamer             Guilford  CT        14    25 F  2-17        29:55    9:39/M
     218    Ed Moczydlowski         Madison  CT         48    41 M 40-49        29:59    9:40/M
     219    Julie Cashman           Guilford  CT        44    27 F 40-49        30:01    9:41/M
     220    James Solomon           Clinton  CT         50     3 F 50-59        30:11    9:44/M
     221    Richard Seethaler       Waterbury  CT       50    18 M 50-59        30:11    9:44/M
     222    Tricia Santi            Guilford  CT        48    28 F 40-49        30:30    9:50/M
     223    Stan Kott               Guilford  CT        52    19 M 50-59        30:32    9:51/M
     224    Angela Lukas            Guilford  CT        27    21 F 18-29        30:33    9:51/M
     225    Susan Testori           Madison  CT         38    21 F 30-39        30:40    9:54/M
     226    Diane Blahusch          Springfield  MA     27    22 F 18-29        30:49    9:56/M
     227    Chelsea Barbour                             14    26 F  2-17        30:55    9:58/M
     228    Edward O' Connor        Deep River  CT      53    20 M 50-59        30:56    9:59/M
     229    Louis J. Campanaro      Clinton  CT         61     6 M 60-97        30:56    9:59/M
     230    Larry Case              Clinton  CT         59    21 M 50-59        30:57    9:59/M
     231    Jessie Wuerth           Guilford  CT        15    27 F  2-17        31:01   10:00/M
     232    Francis Reichmeyer      Madison  CT         35    29 M 30-39        31:06   10:02/M
     233    Ann Percival            New Britian  CT     43    29 F 40-49        31:07   10:02/M
     234    Laurie Lonardo-Gray     Guilford  CT        43    30 F 40-49        31:23   10:07/M
     235    Liz Baechler-Warren     Guilford  CT        40    31 F 40-49        31:47   10:15/M
     236    Felicia King            Guilford  CT        14    28 F  2-17        31:48   10:15/M
     237    Nicholas Troiano        Hamden  CT          44    42 M 40-49        31:49   10:16/M
     238    Michelle Laroche        Hamden  CT          35    22 F 30-39        31:53   10:17/M
     239    Susan Moretti           Guilford  CT        45    32 F 40-49        32:00   10:19/M
     240    Will Cooley             North Branford  CT  11    23 M  2-17        32:01   10:20/M
     241    Tim McKinnon            North Haven  CT     43    43 M 40-49        32:14   10:24/M
     242    Laura Gardner                               32    23 F 30-39        32:16   10:25/M
     243    Grace Dawson            Cheshire  CT        13    29 F  2-17        32:16   10:25/M
     244    Melissa Giroux          Guilford  CT        14    30 F  2-17        32:28   10:28/M
     245    Regine Randall          Cheshire  CT        37    24 F 30-39        33:19   10:45/M
     246    Chris McNarboe          Mansfield  CT       49    33 F 40-49        33:24   10:46/M
     247    Catherine Dailey        Guilford  CT        17    31 F  2-17        33:31   10:49/M
     248    Emily Cotter                                17    32 F  2-17        33:31   10:49/M
     249    Erin Lyons              New Haven  CT       23    23 F 18-29        33:34   10:50/M
     250    Carol Lyons             Guilford  CT        49    34 F 40-49        33:34   10:50/M
     251    Matthew Louis           Guilford  CT        13    24 M  2-17        33:42   10:52/M
     252    Mary Jane Galvin        Guilford  CT        48    35 F 40-49        33:50   10:55/M
     253    Tviza Roda              Mansfield  CT       39    25 F 30-39        33:56   10:57/M
     254    Eric Wolff              Guilford  CT        46    44 M 40-49        33:57   10:57/M
     255    Pam Welch               Guilford  CT        41    36 F 40-49        33:57   10:57/M
     256    Susan Louis             Guilford  CT        43    37 F 40-49        33:59   10:58/M
     257    Carol Reinhart                              30    26 F 30-39        34:02   10:59/M
     258    Tara Demarseilles       Guilford  CT        16    33 F  2-17        34:05   11:00/M
     259    Dennis Durante          Madison  CT          0     2 M  0- 1        34:06   11:00/M
     260    Helen Tsai              Madison  CT         33    27 F 30-39        34:14   11:03/M
     261    Anne B. Pierson, M.d.   Old Lyme  CT        72     1 F 60-97        34:16   11:03/M
     262    Cathy Jablonski         Wolcott  CT         26    24 F 18-29        34:17   11:04/M
     263    Andrea DoMacIhovic      Guilford  CT        16    34 F  2-17        34:23   11:05/M
     264    Unknown Hunter          Madison  CT         7     25 M  2-17        34:37   11:10/M
     265    Taylor Suppies          Madison  CT         11    26 M  2-17        34:43   11:12/M
     266    Russell Suppies         Madison  CT         51    22 M 50-59        34:44   11:12/M
     267    Joe Gertner                                 59    23 M 50-59        34:44   11:12/M
     268    Annie Smith             Madison  CT         36    28 F 30-39        34:46   11:13/M
     269    Liz Ryan                Madison  CT         33    29 F 30-39        34:46   11:13/M
     270    Karen Supples                               50     4 F 50-59        34:50   11:14/M
     271    Heather Clinton- Sudzak Madison  CT         35    30 F 30-39        34:54   11:15/M
     272    Diane Raposa            Stamford  CT        44    38 F 40-49        35:14   11:22/M
     273    Joseph Napoli           Orange  CT          75     7 M 60-97        35:16   11:23/M
     274    Kate Spector            Greenwich  CT       52     5 F 50-59        35:16   11:23/M
     275    Samantha Venditto       Guilford  CT        0      1 F  0- 1        35:17   11:23/M
     276    Susan Lepczyk           Madison  CT         44    39 F 40-49        35:17   11:23/M
     277    Mary Bringardner        Madison  CT         44    40 F 40-49        35:23   11:25/M
     278    Craig Paduano           Northford  CT       27    10 M 18-29        35:33   11:28/M
     279    Dena Morris             Bethany  CT         42    41 F 40-49        35:38   11:30/M
     280    Lauren Gniazdowski      Guilford  CT        18    25 F 18-29        35:39   11:30/M
     281    Aafke De Boer           Guilford  CT        17    35 F  2-17        36:28   11:46/M
     282    Kurt Suzdak             Madison  CT         36    30 M 30-39        36:40   11:50/M
     283    Donald O. Baechler-Warr Guilford  CT        68     8 M 60-97        37:18   12:02/M
     284    Spencer Stratton        Madison  CT         11    27 M  2-17        38:33   12:26/M
     285    Mariann Fitzmartin      Woodbridge  CT      50     6 F 50-59        39:48   12:50/M
     286    Tom Tucker              Madison  CT         47    45 M 40-49        40:00   12:54/M
     287    Denise Tucker           Madison  CT         53     7 F 50-59        40:17   13:00/M
     288    Ron Daniel              Clinton  CT         60     9 M 60-97        40:25   13:02/M
     289    Maryanne Torrellas      Clinton  CT         43    42 F 40-49        40:33   13:05/M
     290    Kathy Boyd              Guilford  CT        52     8 F 50-59        40:33   13:05/M
     291    Jannine Farrell         BRANFORD  CT        43    43   40-49        41:56   13:32/M
     292    Susan Federico            CT                42    44 F 40-49        41:57   13:32/M
     293    Patrick Culliton        Guilford  CT        14    36 F  2-17        42:46   13:48/M
     294    Diane Barker            Guilford  CT        59     9 F 50-59        43:32   14:03/M
     295    Marie Melo              Guilford  CT        14    37 F  2-17        43:57   14:11/M
     296    Kristin Kramss          Guilford  CT        14    38 F  2-17        44:21   14:18/M

Age Group Results


 

Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Branford  CT       36        7        17:32    5:39/M

JUNIOR WOMEN (17 & UNDER)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Morgan Price            Madison  CT        15       46        21:03    6:47/M
       2    Katie Dunn              Guilford  CT       17       60        22:04    7:07/M
       3    Shannon Flynn           Guilford  CT       14      101        24:34    7:55/M

OPEN WOMEN (18-29)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandra Smith                               22       24        19:56    6:26/M
       2    Andrea Schettler        New Haven  CT      24       38        20:43    6:41/M
       3    Heather Clark           Old Lyme  CT       26       40        20:50    6:43/M

SUB MASTER WOMEN (30-39)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT        30       10        18:18    5:54/M
       2    Maureen Terwilliger     Guilford  CT       34       21        19:14    6:12/M
       3    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT      38       31        20:22    6:34/M

MASTER WOMEN (40-49)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Elizabeth Richard       Madison  CT        42       52        21:38    6:59/M
       2    Martha Savage           Madison  CT        47       79        23:31    7:35/M
       3    Teresa Flynn            Guilford  CT       45       83        23:45    7:40/M

GRANDMASTER WOMEN (50-59)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sue Weihl               Madison  CT        54       66        22:51    7:22/M
       2    Inge-Lise Panzano       Guilford  CT       50      204        29:38    9:34/M
       3    James Solomon           Clinton  CT        50      220        30:11    9:44/M

GOLDEN MASTER WOMEN (60+)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Anne B. Pierson, M.d.   Old Lyme  CT       72      261        34:16   11:03/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tyler Cardinal          Middletown  CT     20        1        15:37    5:02/M

JUNIOR MEN (17 & UNDER)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Paul Arce               Guilford  CT       13       54        21:47    7:02/M
       2    T.j. Rose               Guilford  CT       14       55        21:48    7:02/M
       3    Jeffrey Zollshan        Madison  CT        16       56        21:48    7:02/M

OPEN MEN (18-29)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Seth Spector            Old Saybrook  CT   26        2        16:17    5:15/M
       2    Brendan Gavin           West Haven  CT     22        3        17:09    5:32/M
       3    Nicholas Murphy         Milford  CT        24       12        18:26    5:57/M

SUB MASTER MEN (30-39)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    James Paul Kenefick     Guilford  CT       39        4        17:14    5:34/M
       2    Charles Iselin          Madison  CT        38        6        17:23    5:36/M
       3    Gary Terwilliger        Guilford  CT       37       11        18:23    5:56/M

MASTER MEN (40-49)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Banas               Norwich  CT        44        5        17:18    5:35/M
       2    Rich Bershtein          Madison  CT        43        8        17:56    5:47/M
       3    Scott Roth              Branford  CT       43        9        18:00    5:48/M

GRANDMASTER MEN (50-59)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    David Jacobs            Niantic  CT        56       20        19:12    6:12/M
       2    Larry Inge              New Haven  CT      53       26        20:08    6:30/M
       3    Rich Steeves            Guilford  CT       51       39        20:48    6:43/M

GOLDEN MASTER MEN (60+)

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Levassar          Madison  CT        63       43        20:58    6:46/M
       2    John Thomas             Clinton  CT        63       65        22:45    7:20/M
       3    Ed Tucker               Essex  CT          61      111        24:56    8:03/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com