HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Haven Community 5K
East Haven, CT

September 8, 2001

OVERALL WINNERS

Chris Pagliuco, Middletown, CT - 17:01
Kate Ballantine, Madison, CT -  20:12

eh1.jpg (63727 bytes) eh2.jpg (56625 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


  Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Pagliuco          Middletown  CT      23 ***** M 20-29        17:01    5:29/M
       2    Zack Delcorte           East Haven  CT      17     1 M 14-19        17:14    5:34/M
       3    Raymond Regan           North Haven  CT     34     1 M 30-39        17:38    5:41/M
       4    Frank Terdetto          Orange  CT          41     1 M 40-49        17:55    5:47/M
       5    Michael Munroe          Manchester  CT      42     2 M 40-49        17:57    5:47/M
       6    Kurt Ogren              Guilford  CT        32     2 M 30-39        18:08    5:51/M
       7    Matt Stout              East Haven  CT      17     2 M 14-19        19:16    6:13/M
       8    Jerry Munck             North Haven  CT     45     3 M 40-49        19:26    6:16/M
       9    Jack Sirotnik           Milford  CT         47     4 M 40-49        19:29    6:17/M
      10    Mike Mc Guire           East Haven  CT      17     3 M 14-19        19:44    6:22/M
      11    Mike Kapinos            East Haven  CT      15     4 M 14-19        19:52    6:25/M
      12    Matt Goclowski          East Haven  CT      16     5 M 14-19        19:54    6:25/M
      13    Dominic Carano          New Haven  CT       15     6 M 14-19        20:11    6:31/M
      14    Kate Ballantine         Madison  CT         16 ***** F 14-19        20:12    6:31/M
      15    Paul Koelle             New Haven  CT       48     5 M 40-49        20:30    6:37/M
      16    Michael Buchina         New Haven  CT       42     6 M 40-49        20:36    6:39/M
      17    Gene Brady              East Haven  CT      19     7 M 14-19        20:51    6:44/M
      18    Joe Pannone             East Haven  CT      14     8 M 14-19        20:54    6:45/M
      19    Mark Stout              East Haven  CT      15     9 M 14-19        20:55    6:45/M
      20    Laura Phillips          Madison  CT         15     1 F 14-19        21:04    6:48/M
      21    Rich Steeves            Guilford  CT        51     1 M 50-59        21:23    6:54/M
      22    Rich Pildis             Cheshire  CT        50     2 M 50-59        21:32    6:57/M
      23    Rob Alongi              East Haven  CT      17    10 M 14-19        21:36    6:58/M
      24    Jeff Doyle              Guilford  CT        43     7 M 40-49        21:41    7:00/M
      25    Bobby Kenney            Branford  CT        43     8 M 40-49        21:59    7:05/M
      26    Jennifer Evans          Madison  CT         15     2 F 14-19        22:09    7:09/M
      27    Abbey Clawson           Madison  CT         15     3 F 14-19        22:09    7:09/M
      28    Seth Twohill            East Haven  CT      17    11 M 14-19        22:13    7:10/M
      29    John Steele             New Haven  CT       43     9 M 40-49        22:14    7:10/M
      30    Fnu Delvecchio          East Haven  CT      16    12 M 14-19        22:19    7:12/M
      31    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       46    10 M 40-49        22:22    7:13/M
      32    John Thomas             Clinton  CT         62     1 M 60-69        22:22    7:13/M
      33    Frank Lang              Seymour  CT         62     2 M 60-69        22:36    7:17/M
      34    Heather Rowell          Madison  CT         15     4 F 14-19        22:44    7:20/M
      35    Meghan O'Sullivan       Middletown  CT      23     1 F 20-29        22:47    7:21/M
      36    Paul Coppola            Guilford  CT        55     3 M 50-59        22:48    7:21/M
      37    Robert Pollio           East Haven  CT      53     4 M 50-59        23:22    7:32/M
      38    Caroline Presti         Madison  CT         15     5 F 14-19        23:35    7:36/M
      39    Julie Fowler- Schmidt   Madison  CT         14     6 F 14-19        23:42    7:39/M
      40    Frank Keptor            East Haven  CT      16    13 M 14-19        23:46    7:40/M
      41    Courtney Presti         Madison  CT         15     7 F 14-19        23:49    7:41/M
      42    Michael Tucker          New Haven  CT       56     5 M 50-59        23:53    7:42/M
      43    Amelia Farnham          Clinton  CT         11     1 F 11-13        24:08    7:47/M
      44    Erin Shean              Madison  CT         14     8 F 14-19        24:12    7:48/M
      45    Christine Keiper        Branford  CT        34     1 F 30-39        24:21    7:51/M
      46    Kristine Klarman        Branford  CT        39     2 F 30-39        24:28    7:54/M
      47    Lauren Remillard        Madison  CT         18     9 F 14-19        24:32    7:55/M
      48    Joan McGuire            Newington  CT       47     1 F 40-49        24:36    7:56/M
      49    Mike Mercer             East Haven  CT      15    14 M 14-19        24:37    7:56/M
      50    Stephanie Mc Guire      New Haven  CT       16    10 F 14-19        24:38    7:57/M
      51    Joe Allen               East Haven  CT      17    15 M 14-19        24:44    7:59/M
      52    Charlann Hemstock       North Haven  CT     40     2 F 40-49        24:54    8:02/M
      53    Laura Troidle           Branford  CT        37     3 F 30-39        25:28    8:13/M
      54    Peter Phillips          Madison  CT         53     6 M 50-59        25:34    8:15/M
      55    Ken McKay               East Haven  CT      50     7 M 50-59        25:34    8:15/M
      56    Annie Switaj            East Haven  CT      16    11 F 14-19        25:44    8:18/M
      57    Tamara Highsmith        East Haven  CT      14    12 F 14-19        25:49    8:20/M
      58    Barry Fowler            Seymour  CT         43    11 M 40-49        25:54    8:21/M
      59    Jere Smith              East Haven  CT      59     8 M 50-59        25:56    8:22/M
      60    Jackie Burns            East Haven  CT      16    13 F 14-19        26:01    8:24/M
      61    Trina Learned           New Haven  CT       46     3 F 40-49        26:09    8:26/M
      62    Zachary Morowitz        Bethany  CT         44    12 M 40-49        26:21    8:30/M
      63    Mark Albis              East Haven  CT      15    16 M 14-19        26:25    8:31/M
      64    Betty Kelly             Meriden  CT         67     1 F 60-69        26:33    8:34/M
      65    Margaret Switaj         East Haven  CT      16    14 F 14-19        26:39    8:36/M
      66    Cara Sleeth             East Haven  CT      16    15 F 14-19        26:39    8:36/M
      67    Raymond Willis          Hamden  CT          61     3 M 60-69        26:40    8:36/M
      68    George O'Brien          Hamden  CT          54     9 M 50-59        26:41    8:36/M
      69    Karen Klarman           Branford  CT        41     4 F 40-49        26:42    8:37/M
      70    Mike Harkins            New Haven  CT       39     3 M 30-39        26:43    8:37/M
      71    Andrew Pollio           East Haven  CT      14    17 M 14-19        26:49    8:39/M
      72    Barbara Cabrona         East Haven  CT      34     4 F 30-39        26:59    8:42/M
      73    Jacklyn Gandulla        East Haven  CT      16    16 F 14-19        27:03    8:44/M
      74    Megan Fletcher          New Haven  CT       34     5 F 30-39        27:04    8:44/M
      75    Dan Dudek               North Haven  CT     44    13 M 40-49        27:04    8:44/M
      76    Allison Geballe         Branford  CT        27     2 F 20-29        27:07    8:45/M
      77    Meredith Merook         Clinton  CT         29     3 F 20-29        27:19    8:49/M
      78    Lori Fletcher                               13     2 F 11-13        27:47    8:58/M
      79    Roxanne Fabrizio        East Haven  CT      14    17 F 14-19        27:47    8:58/M
      80    Tom Costello            Branford  CT        47    14 M 40-49        27:55    9:00/M
      81    April Frost             Clinton  CT         44     5 F 40-49        28:58    9:21/M
      82    Melissa Pember          Madison  CT         14    18 F 14-19        29:12    9:25/M
      83    Angela Speedling        Madison  CT         15    19 F 14-19        29:14    9:26/M
      84    Paul Cahill             East Haven  CT      54    10 M 50-59        29:47    9:36/M
      85    Rob Bellezza            New Haven  CT       25     1 M 20-29        29:48    9:37/M
      86    Roseann Miller          Cheshire  CT        40     6 F 40-49        29:52    9:38/M
      87    Franice D'Acunto        Branford  CT        29     4 F 20-29        29:57    9:40/M
      88    Patricia Brennan        Guilford  CT        37     6 F 30-39        30:10    9:44/M
      89    Susan Harkins           New Haven  CT       40     7 F 40-49        30:32    9:51/M
      90    Heather Smith           Madison  CT         16    20 F 14-19        30:39    9:53/M
      91    Dean Brower             Milford  CT         12     1 M 11-13        30:49    9:56/M
      92    Michelle Miller         Madison  CT         16    21 F 14-19        30:55    9:58/M
      93    Ed O'Connor             Clinton  CT         53    11 M 50-59        30:57    9:59/M
      94    Diana Switaj            East Haven  CT      14    22 F 14-19        31:09   10:03/M
      95    Serena Moore            East Haven  CT      15    23 F 14-19        31:14   10:05/M
      96    Pamela Tufand           Branford  CT        32     7 F 30-39        31:28   10:09/M
      97    Andy Gambardella        New Haven  CT       72     1 M 70-99        31:50   10:16/M
      98    Dina Misiasz            West Haven  CT      39     8 F 30-39        31:50   10:16/M
      99    Louis Campanaro         Clinton  CT         61     4 M 60-69        32:01   10:20/M
     100    Herman Bershtein        Hamden  CT          76     2 M 70-99        32:09   10:22/M
     101    Gillian Mc Kay          Branford  CT        11     3 F 11-13        33:14   10:43/M
     102    Marjorie Brower         Milford  CT         38     9 F 30-39        33:31   10:49/M
     103    Cynthia Peterson        Haddam  CT          68     2 F 60-69        33:36   10:50/M
     104    Jill St. Germaine       New Haven  CT       26     5 F 20-29        33:36   10:50/M
     105    Nikki Miller            Cheshire  CT        13     4 F 11-13        33:41   10:52/M
     106    Ellen Richard           New York  NY        43     8 F 40-49        33:42   10:52/M
     107    Jeff Ryalls             Branford  CT        45    15 M 40-49        33:43   10:53/M
     108    Claire Lancio           East Haven  CT      14    24 F 14-19        33:59   10:58/M
     109    Hayley Ninteau          Branford  CT         9     1 F  0-10        34:22   11:05/M
     110    Richard Ninteau         Branford  CT        40    16 M 40-49        34:22   11:05/M
     111    Don Osborne             Branford  CT        79     3 M 70-99        34:30   11:08/M

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kate Ballantine         Madison  CT        16       15        20:12    6:31/M

Women 10 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Hayley Ninteau          Branford  CT        9      110        34:22   11:05/M

Women 11 to 13

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amelia Farnham          Clinton  CT        11       44        24:08    7:47/M
       2    Lori Fletcher                              13       79        27:47    8:58/M
       3    Gillian Mc Kay          Branford  CT       11      102        33:14   10:43/M

Women 14 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Phillips          Madison  CT        15       21        21:04    6:48/M
       2    Jennifer Evans          Madison  CT        15       27        22:09    7:09/M
       3    Abbey Clawson           Madison  CT        15       28        22:09    7:09/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Meghan O'Sullivan       Middletown  CT     23       36        22:47    7:21/M
       2    Allison Geballe         Branford  CT       27       77        27:07    8:45/M
       3    Meredith Merook         Clinton  CT        29       78        27:19    8:49/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Christine Keiper        Branford  CT       34       46        24:21    7:51/M
       2    Kristine Klarman        Branford  CT       39       47        24:28    7:54/M
       3    Laura Troidle           Branford  CT       37       54        25:28    8:13/M

Women 40 To 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joan McGuire            Newington  CT      47       49        24:36    7:56/M
       2    Charlann Hemstock       North Haven  CT    40       53        24:54    8:02/M
       3    Trina Learned           New Haven  CT      46       62        26:09    8:26/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Betty Kelly             Meriden  CT        67       65        26:33    8:34/M
       2    Cynthia Peterson        Haddam  CT         68      104        33:36   10:50/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Pagliuco          Middletown  CT     23        2        17:01    5:29/M

Men 11 - 13

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dean Brower             Milford  CT        12       92        30:49    9:56/M

Men 14 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Zack Delcorte           East Haven  CT     17        3        17:14    5:34/M
       2    Matt Stout              East Haven  CT     17        8        19:16    6:13/M
       3    Mike Mc Guire           East Haven  CT     17       11        19:44    6:22/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rob Bellezza            New Haven  CT      25       86        29:48    9:37/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Raymond Regan           North Haven  CT    34        4        17:38    5:41/M
       2    Kurt Ogren              Guilford  CT       32        7        18:08    5:51/M
       3    Mike Harkins            New Haven  CT      39       71        26:43    8:37/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Frank Terdetto          Orange  CT         41        5        17:55    5:47/M
       2    Michael Munroe          Manchester  CT     42        6        17:57    5:47/M
       3    Jerry Munck             North Haven  CT    45        9        19:26    6:16/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rich Steeves            Guilford  CT       51       22        21:23    6:54/M
       2    Rich Pildis             Cheshire  CT       50       23        21:32    6:57/M
       3    Paul Coppola            Guilford  CT       55       37        22:48    7:21/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Thomas             Clinton  CT        62       33        22:22    7:13/M
       2    Frank Lang              Seymour  CT        62       34        22:36    7:17/M
       3    Raymond Willis          Hamden  CT         61       68        26:40    8:36/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Andy Gambardella        New Haven  CT      72       98        31:50   10:16/M
       2    Herman Bershtein        Hamden  CT         76      101        32:09   10:22/M
       3    Don Osborne             Branford  CT       79      112        34:30   11:08/M

Team Results


BOYS

Easties Boys Finish Position - 1

Team Score (places): 42 Team Score (times): 1:36:00 Average Time: 19:12

Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time
    1    289  Zack Delcorte                   2            2       17:14       17:14
    2    291  Matt Stout                      7            9       19:16       36:30
    3    283  Mike Mc Guire                  10           19       19:44       56:14
    4    280  Mike Kapinos                   11           30       19:52     1:16:06
    5    285  Matt Goclowski                 12           42       19:54     1:36:00
    6    286  Dominic Carano                 13           55       20:11     1:56:11
    7    284  Joe Pannone                    17           72       20:54     2:17:05
    8    292  Mark Stout                     18           90       20:55     2:38:00
    9    288  Rob Alongi                     21          111       21:36     2:59:36
   10    282  Seth Twohill                   24          135       22:13     3:21:49
   11    293  Fnu Delvecchio                 26          161       22:19     3:44:08
   12    287  Frank Keptor                   32          193       23:46     4:07:54
   13    281  Mike Mercer                    34          227       24:37     4:32:31
   14    290  Joe Allen                      35          262       24:44     4:57:15

GIRLS

Tiger Pack Finish Position - 1

Team Score (places): 15 Team Score (times): 1:48:18 Average Time: 21:39

Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time
    1    305  Kate Ballantine                 1            1       20:12       20:12
    2    301  Laura Phillips                  2            3       21:04       41:16
    3    310  Jennifer Evans                  3            6       22:09     1:03:25
    4    314  Abbey Clawson                   4           10       22:09     1:25:34
    5    307  Heather Rowell                  5           15       22:44     1:48:18
    6    303  Caroline Presti                 7           22       23:35     2:11:53
    7    308  Julie Fowler- Schmidt           8           30       23:42     2:35:35
    8    302  Courtney Presti                 9           39       23:49     2:59:24
    9    304  Erin Shean                     11           50       24:12     3:23:36
   10    313  Lauren Remillard               14           64       24:32     3:48:08
   11    311  Melissa Pember                 34           98       29:12     4:17:20
   12    306  Angela Speedling               35          133       29:14     4:46:34
   13    312  Heather Smith                  40          173       30:39     5:17:13
   14    309  Michelle Miller                41          214       30:55     5:48:08

Easties Girls Finish Position - 2

Team Score (places): 100 Team Score (times): 2:08:51 Average Time: 25:46

Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time
    1    270  Stephanie Mc Guire             16           16       24:38       24:38
    2    267  Annie Switaj                   19           35       25:44       50:22
    3    274  Tamara Highsmith               20           55       25:49     1:16:11
    4    271  Jackie Burns                   21           76       26:01     1:42:12
    5    266  Margaret Switaj                24          100       26:39     2:08:51
    6    268  Cara Sleeth                    25          125       26:39     2:35:30
    7    275  Jacklyn Gandulla               28          153       27:03     3:02:33
    8    272  Roxanne Fabrizio               32          185       27:47     3:30:20
    9    265  Diana Switaj                   42          227       31:09     4:01:29
   10    276  Serena Moore                   43          270       31:14     4:32:43
   11    273  Claire Lancio                  52          322       33:59     5:06:42

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com