HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Great Garlic Gallop 5K
Fairfield, CT

May 5, 2001

OVERALL WINNERS

Mike Grenier, New London, CT - 16:52
Meredith Kalish, Norwalk, CT -  19:07

garlic1.jpg (47213 bytes) garlic2.jpg (36160 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Grenier            New London  CT      25 ***** M 20-29        16:52    5:26/M
       2    Kevin Steiner           Braintree  MA       27     1 M 20-29        17:14    5:34/M
       3    Henry Brown             Hamden  CT          26     2 M 20-29        17:21    5:36/M
       4    Alan Mac Dougall        Branford  CT        35     1 M 30-39        17:25    5:37/M
       5    Joe Puopolo             Shelton  CT         42     1 M 40-49        17:41    5:42/M
       6    Tim Di Scipio           Easton  CT          39     2 M 30-39        17:42    5:43/M
       7    Rick Klutey             Ridgefield  CT      37     3 M 30-39        17:42    5:43/M
       8    Dan Kahan               New Haven  CT       37     4 M 30-39        17:46    5:44/M
       9    Carl Barone             Bridgeport  CT      45     2 M 40-49        18:05    5:50/M
      10    Dan Knapp               Bridgeport  CT      26     3 M 20-29        18:26    5:57/M
      11    Michael Cassaday        New Haven  CT       25     4 M 20-29        18:45    6:03/M
      12    James Scianna           Norwalk  CT         18     1 M 13-19        18:49    6:04/M
      13    Jim Irvine              Harrison  NY        43     3 M 40-49        18:57    6:07/M
      14    John Percivalle         Shelton  CT         47     4 M 40-49        18:58    6:07/M
      15    Kenneth Martin          Trumbull  CT        47     5 M 40-49        18:59    6:07/M
      16    Brian Coe               Trumbull  CT        38     5 M 30-39        19:06    6:10/M
      17    Joseph Curley           Stratford  CT       48     6 M 40-49        19:06    6:10/M
      18    Meredith Kalish         Norwalk  CT         25 ***** F 20-29        19:07    6:10/M
      19    Philip Schuchert        Bridgeport  CT      39     6 M 30-39        19:19    6:14/M
      20    John Hricay             New York  NY        32     7 M 30-39        19:24    6:15/M
      21    Daniel Lavoie           Watertown  CT       49     7 M 40-49        19:32    6:18/M
      22    Dave James              Rye  NY             23     5 M 20-29        19:34    6:19/M
      23    Molly Allen             Manchester  CT      30     1 F 30-39        19:35    6:19/M
      24    John Courtmanche        New Haven  CT       58     1 M 50-59        19:41    6:21/M
      25    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      42     8 M 40-49        19:53    6:25/M
      26    Gary Sheffer            Shelton  CT         41     9 M 40-49        20:00    6:27/M
      27    Ed Gorecki              Farmington  CT      47    10 M 40-49        20:01    6:27/M
      28    Wayne Theriault         Stratford  CT       52     2 M 50-59        20:33    6:38/M
      29    Gordon Bennett          East Haven  CT      41    11 M 40-49        20:35    6:38/M
      30    Shea Shapiro            Fairfield  CT       17     2 M 13-19        20:41    6:40/M
      31    Jusef Sassi             New Haven  CT       30     8 M 30-39        20:42    6:41/M
      32    Sarah Bollman           Fairfield  CT       36     2 F 30-39        20:50    6:43/M
      33    Angela Zielinski        Southport  CT       27     1 F 20-29        20:50    6:43/M
      34    Joseph Ercolano         Fairfield  CT       45    12 M 40-49        20:51    6:44/M
      35    Mike Sutherland         South Windsor  CT   26     6 M 20-29        20:53    6:44/M
      36    Brian Stecker           Norwalk  CT         19     3 M 13-19        20:56    6:45/M
      37    Greg Waterbury          Guilford  CT        40    13 M 40-49        20:59    6:46/M
      38    Michael Bonnar          Trumbull  CT        48    14 M 40-49        21:07    6:49/M
      39    Paul Couzelis           Norwalk  CT         58     3 M 50-59        21:24    6:54/M
      40    Sherri Schultz          Katonah  NY         25     2 F 20-29        21:28    6:55/M
      41    Michael Buchina         New Haven  CT       42    15 M 40-49        21:32    6:57/M
      42    Thomas Tuccio           Monroe  CT          16     4 M 13-19        21:53    7:04/M
      43    Ray Rogers              Fairfield  CT       55     4 M 50-59        21:55    7:04/M
      44    Keir Hansen             Danbury  CT         27     7 M 20-29        21:58    7:05/M
      45    Tony Samuelian          Milford  CT         54     5 M 50-59        22:00    7:06/M
      46    Elaine Romano           Middlebury  CT      43     1 F 40-49        22:04    7:07/M
      47    Eric Zlatin             Fairfield  CT       38     9 M 30-39        22:21    7:13/M
      48    Warren Turner           Greenwich  CT       39    10 M 30-39        22:22    7:13/M
      49    John Scherf             Scarsdale  NY       53     6 M 50-59        22:26    7:14/M
      50    Darlene Gillotti        Danbury  CT         39     3 F 30-39        22:32    7:16/M
      51    Edwin Daymonde          Bridgeport  CT      32    11 M 30-39        22:35    7:17/M
      52    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      54     7 M 50-59        22:36    7:17/M
      53    Curtis La May           Woodbridge  CT      35    12 M 30-39        22:36    7:17/M
      54    Ken Martin              Larchmont  NY       24     8 M 20-29        22:39    7:18/M
      55    Nathan Imre             Waterbury  CT       24     9 M 20-29        22:51    7:22/M
      56    James Mc CorMacK        Shelton  CT         41    16 M 40-49        22:55    7:24/M
      57    Cricket Weaver          Darien  CT          38     4 F 30-39        22:56    7:24/M
      58    Steve Terebesi Jr.      Derby  CT           34    13 M 30-39        22:57    7:24/M
      59    Victor Cunningham       Norwalk  CT         33    14 M 30-39        22:59    7:25/M
      60    Petra Brito             Norwalk  CT         32     5 F 30-39        23:02    7:26/M
      61    Mark Greene             Westport  CT        39    15 M 30-39        23:05    7:27/M
      62    Donald Du Fresne        Shelton  CT         48    17 M 40-49        23:10    7:28/M
      63    Eric Dinicola           Stamford  CT        26    10 M 20-29        23:12    7:29/M
      64    John Allen              Manchester  CT      38    16 M 30-39        23:13    7:29/M
      65    Mike Pisani             Stratford  CT       58     8 M 50-59        23:14    7:30/M
      66    Jennifer Vieira         Milford  CT         29     3 F 20-29        23:14    7:30/M
      67    Chris Allen             Trumbull  CT        44    18 M 40-49        23:21    7:32/M
      68    Bryan Thompson          Fairfield  CT       34    17 M 30-39        23:26    7:34/M
      69    F  Pedrosa                                  38    18 M 30-39        23:37    7:37/M
      70    Alicia Pattison         Stamford  CT        23     4 F 20-29        23:46    7:40/M
      71    Bruce Cloney            Plymouth  CT        36    19 M 30-39        23:51    7:42/M
      72    Allan Evans             West Haven  CT      51     9 M 50-59        23:54    7:43/M
      73    Tracy  Kasselman                            22     5 F 20-29        23:59    7:44/M
      74    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       48     2 F 40-49        24:02    7:45/M
      75    David Feibusch          Thiells  NY         34    20 M 30-39        24:10    7:48/M
      76    Conrad Vesey            Rye Brook  NY       46    19 M 40-49        24:12    7:48/M
      77    Adam Shaw               New Haven  CT       28    11 M 20-29        24:15    7:49/M
      78    Annie Marchitto         Branford  CT        21     6 F 20-29        24:17    7:50/M
      79    Robert Fialkovich       Shelton  CT         47    20 M 40-49        24:27    7:53/M
      80    James Howland           Hamden  CT          30    21 M 30-39        24:29    7:54/M
      81    Glen Greytak            Easton  CT          48    21 M 40-49        24:46    7:59/M
      82    Sean Victoria           Fairfield  CT       16     5 M 13-19        25:04    8:05/M
      83    Ryan Lansing            Fairfield  CT       24    12 M 20-29        25:06    8:06/M
      84    Richard Marchitto       Manhattan Beach  CA 41    22 M 40-49        25:15    8:09/M
      85    Remo Pagliarela         Stratford  CT       70     1 M 70-99        25:16    8:09/M
      86    Matthew Colangelo       Fairfield  CT       24    13 M 20-29        25:19    8:10/M
      87    Jeanine Mc Cann         Monroe  CT          13     1 F 13-19        25:27    8:13/M
      88    Ken Mc Cann             Monroe  CT          45    23 M 40-49        25:27    8:13/M
      89    Tammy Kiernan           New Haven  CT       27     7 F 20-29        25:29    8:13/M
      90    Kim Bowen               Valhalla  NY        23     8 F 20-29        25:29    8:13/M
      91    Dana Scinto             Fairfield  CT       25     9 F 20-29        25:30    8:14/M
      92    Jay Churchill           Chester  CT         56    10 M 50-59        25:32    8:14/M
      93    Christina Rice          Fairfield  CT       30     6 F 30-39        25:43    8:18/M
      94    Lisa Goeller            Fairfield  CT       41     3 F 40-49        25:43    8:18/M
      95    Tricia Pavia            Norwalk  CT         28    10 F 20-29        25:46    8:19/M
      96    Charlie Nicholls        Darien  CT          10     1 M  1-12        25:47    8:19/M
      97    Kerri Ubaldi            Milford  CT         32     7 F 30-39        25:54    8:21/M
      98    Kara Wayne              Fairfield  CT       28    11 F 20-29        25:55    8:22/M
      99    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       44     4 F 40-49        25:58    8:23/M
     100    Darren Skott            Norwalk  CT         24    14 M 20-29        25:59    8:23/M
     101    George Franco           Bridgeport  CT      43    24 M 40-49        26:00    8:23/M
     102    George Huffman          Shelton  CT         44    25 M 40-49        26:02    8:24/M
     103    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         38     8 F 30-39        26:03    8:24/M
     104    Elizabeth Safrey        Hamden  CT          25    12 F 20-29        26:09    8:26/M
     105    Richard Goodell         Portland  CT        58    11 M 50-59        26:10    8:26/M
     106    Manuel Rivera           Norwalk  CT         48    26 M 40-49        26:10    8:26/M
     107    Anna Rivera             Norwalk  CT         14     2 F 13-19        26:11    8:27/M
     108    Bob Graham              Stratford  CT       51    12 M 50-59        26:20    8:30/M
     109    Kevin Cammarata         Norwalk  CT         27    15 M 20-29        26:21    8:30/M
     110    Monica Roche            Fairfield  CT       62     1 F 60-69        26:22    8:30/M
     111    Bill Boyle              Stamford  CT        27    16 M 20-29        26:28    8:32/M
     112    James Savoie            Milford  CT         24    17 M 20-29        26:29    8:33/M
     113    Mary Finch              Shelton  CT         28    13 F 20-29        26:30    8:33/M
     114    Frank Saunders          Ansonia  CT         27    18 M 20-29        26:31    8:33/M
     115    John Ksiazek            Prospect  CT        48    27 M 40-49        26:39    8:36/M
     116    Maura O'Malley          Bridgeport  CT      45     5 F 40-49        26:46    8:38/M
     117    Erin Egan               Wallingford  CT     22    14 F 20-29        26:49    8:39/M
     118    Laura MacK              Franklin Square  NY 21    15 F 20-29        26:51    8:40/M
     119    Michelle Bruckner       Carle Place  NY     20    16 F 20-29        26:51    8:40/M
     120    James Corbiere          Fairfield  CT       46    28 M 40-49        26:55    8:41/M
     121    Maria Rockoff           Easton  CT          44     6 F 40-49        27:03    8:44/M
     122    Edward Nicholls         Darien  CT          50    13 M 50-59        27:52    8:59/M
     123    Kelly Barletta          Stamford  CT        41     7 F 40-49        27:53    9:00/M
     124    Jack O'Malley           Bridgeport  CT      14     6 M 13-19        27:56    9:01/M
     125    Frances Goulart         R  CT               63     2 F 60-69        27:57    9:01/M
     126    Michael Donahue         Hamden  CT          33    22 M 30-39        28:09    9:05/M
     127    Nicholas Kuzniarski     Ridgefield  CT      48    29 M 40-49        28:19    9:08/M
     128    Michele Krushinski      Fairfield  CT       29    17 F 20-29        28:20    9:08/M
     129    Kenworthy Bilz          Princeton  NJ       30     9 F 30-39        28:34    9:13/M
     130    Tom Clifford            Ansonia  CT         50    14 M 50-59        28:37    9:14/M
     131    Heather Thomas          Bethel  CT          36    10 F 30-39        28:41    9:15/M
     132    Elizabeth Hamlin        Monroe  CT          32    11 F 30-39        28:48    9:17/M
     133    Gail Cowan              Waterbury  CT       49     8 F 40-49        28:58    9:21/M
     134    Gary Passineau          Bethel  CT          49    30 M 40-49        28:58    9:21/M
     135    Amy Becker              Fairfield  CT       35    12 F 30-39        28:58    9:21/M
     136    Wilson Laureano         Bridgeport  CT      33    23 M 30-39        29:02    9:22/M
     137    Carla Gray              Fairfield  CT       24    18 F 20-29        29:17    9:27/M
     138    Sharon Powers           Wallingford  CT     49     9 F 40-49        29:17    9:27/M
     139    Katherine Brown         Bridgeport  CT      41    10 F 40-49        29:20    9:28/M
     140    Janine Thomson          White Plains  NY    34    13 F 30-39        29:23    9:29/M
     141    Danielle Berhel         Guilford  CT        41    11 F 40-49        29:25    9:29/M
     142    Ken Sonenclar           Westport  CT        47    31 M 40-49        29:37    9:33/M
     143    Don Finch               Shelton  CT         58    15 M 50-59        29:41    9:35/M
     144    Regi Rayfield           Darien  CT          41    32 M 40-49        29:52    9:38/M
     145    Anna Sullivan           Mt Kisco  NY        26    19 F 20-29        29:58    9:40/M
     146    Steven Becker           Fairfield  CT       34    24 M 30-39        30:17    9:46/M
     147    Joseph Hopkins          Stamford  CT        28    19 M 20-29        30:25    9:49/M
     148    Jim Stevens             Trumbull  CT        68     1 M 60-69        30:27    9:49/M
     149    Terese Mak              Bridgeport  CT      48    12 F 40-49        30:34    9:52/M
     150    David Zaleski           Oxford  CT          46    33 M 40-49        30:58    9:59/M
     151    Richard Tunstall        Trumbull  CT        57    16 M 50-59        31:00   10:00/M
     152    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT        52     1 F 50-59        31:16   10:05/M
     153    John Olson              Bridgeport  CT      69     2 M 60-69        31:19   10:06/M
     154    Wayne Saval             Trumbull  CT        41    34 M 40-49        31:21   10:07/M
     155    Michelle Zabukovic      Valhalla  NY        26    20 F 20-29        31:24   10:08/M
     156    Brandon Zabukovic       Valhalla  NY        25    20 M 20-29        31:25   10:08/M
     157    Becky Tushek            Port Chester  NY    53     2 F 50-59        31:26   10:08/M
     158    Kevin Flynn             Milford  CT         50    17 M 50-59        31:34   10:11/M
     159    Jacqueline Galante      Fairfield  CT       39    14 F 30-39        31:43   10:14/M
     160    Gina Martino            Stratford  CT       26    21 F 20-29        31:45   10:15/M
     161    Diana Limoncelli        Woodbridge  CT      31    15 F 30-39        31:46   10:15/M
     162    Kelly Flynn             Milford  CT         24    22 F 20-29        31:51   10:16/M
     163    Ed Recchia              West Haven  CT      40    35 M 40-49        32:05   10:21/M
     164    Amy Turner              Greenwich  CT       31    16 F 30-39        32:10   10:23/M
     165    Kristin Apfel           Milford  CT         22    23 F 20-29        32:30   10:29/M
     166    Colleen Shaw            Newburger  NY       22    24 F 20-29        32:53   10:36/M
     167    Stacy Lowe                                  14     3 F 13-19        32:57   10:38/M
     168    Bill Lowe               Stamford  CT        39    25 M 30-39        32:58   10:38/M
     169    Cathy Keller            Bridgeport  CT      44    13 F 40-49        32:59   10:38/M
     170    Barbara Sheffer Sheffer Shelton  CT         40    14 F 40-49        33:03   10:40/M
     171    Jean Zaleski            Oxford  CT          46    15 F 40-49        33:20   10:45/M
     172    Kathy Hammell           Darien  CT          49    16 F 40-49        33:20   10:45/M
     173    Barry Troy              Norwalk  CT         38    26 M 30-39        34:14   11:03/M
     174    Jeffrey Vilenski        Fairfield  CT       30    27 M 30-39        34:37   11:10/M
     175    Patty Alves             Branford  CT        30    17 F 30-39        34:37   11:10/M
     176    Jennifer Vilenski       Fairfield  CT       31    18 F 30-39        34:40   11:11/M
     177    Jo Ann Graef            Bethel  CT          39    19 F 30-39        34:41   11:11/M
     178    Hannah Dubner           Easton  CT          11     1 F  1-12        35:26   11:26/M
     179    Nancy Marzola           Hartsdale  NY       43    17 F 40-49        35:51   11:34/M
     180    Richard Ahern           Bridgeport  CT      41    36 M 40-49        35:51   11:34/M
     181    Carole Dawson           Norwalk  CT         48    18 F 40-49        36:43   11:51/M
     182    Tyler Rocco             Norwalk  CT          9     2 M  1-12        37:13   12:00/M
     183    Sue Del Bianco          Stratford  CT       42    19 F 40-49        37:14   12:01/M
     184    Ann Onton               Fairfield  CT       57     3 F 50-59        39:41   12:48/M
     185    Kerry Murphy            Fairfield  CT       47    20 F 40-49        40:47   13:09/M
     186    Mandy De Vries          Stamford  CT        25    25 F 20-29        40:47   13:09/M
     187    Emily Warren            Shelton  CT         25    26 F 20-29        41:18   13:19/M
     188    John Krause             Stratford  CT       55    18 M 50-59        42:48   13:48/M
     189    Cynthia Perretta        Monroe  CT          45    21 F 40-49        43:06   13:54/M
     190    Janet Cordova           Shelton  CT         43    22 F 40-49        43:12   13:56/M
     191    Keren Clarizo           Trumbull  CT        30    20 F 30-39        43:34   14:03/M
     192    Mary Jane Dubner        Easton  CT          46    23 F 40-49        44:35   14:23/M
     193    Tempa Dubner            Easton  CT          27    21 M 20-29        44:42   14:25/M
     194    Susan Jacobs            Wilton  CT          46    24 F 40-49        45:56   14:49/M
     195    Doris Bowlby            Norwalk  CT         46    25 F 40-49        45:56   14:49/M
     196    Helen Bruno             Easton  CT          31    21 F 30-39        47:26   15:18/M
     197    Krisztina Rocco         Norwalk  CT         30    22 F 30-39        47:48   15:25/M

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Meredith Kalish         Norwalk  CT        25       18        19:07    6:10/M

Women 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Hannah Dubner           Easton  CT         11      178        35:26   11:26/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeanine Mc Cann         Monroe  CT         13       87        25:27    8:13/M
       2    Anna Rivera             Norwalk  CT        14      107        26:11    8:27/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Angela Zielinski        Southport  CT      27       33        20:50    6:43/M
       2    Sherri Schultz          Katonah  NY        25       40        21:28    6:55/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Molly Allen             Manchester  CT     30       23        19:35    6:19/M
       2    Sarah Bollman           Fairfield  CT      36       32        20:50    6:43/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Elaine Romano           Middlebury  CT     43       46        22:04    7:07/M
       2    Susan Zuckerman         Fairfield  CT      48       74        24:02    7:45/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT       52      152        31:16   10:05/M
       2    Becky Tushek            Port Chester  NY   53      157        31:26   10:08/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Monica Roche            Fairfield  CT      62      110        26:22    8:30/M
       2    Frances Goulart         R  CT              63      125        27:57    9:01/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Grenier            New London  CT     25        1        16:52    5:26/M

Men 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Charlie Nicholls        Darien  CT         10       96        25:47    8:19/M
       2    Tyler Rocco             Norwalk  CT         9      182        37:13   12:00/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    James Scianna           Norwalk  CT        18       12        18:49    6:04/M
       2    Shea Shapiro            Fairfield  CT      17       30        20:41    6:40/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Steiner           Braintree  MA      27        2        17:14    5:34/M
       2    Henry Brown             Hamden  CT         26        3        17:21    5:36/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan Mac Dougall        Branford  CT       35        4        17:25    5:37/M
       2    Tim Di Scipio           Easton  CT         39        6        17:42    5:43/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Puopolo             Shelton  CT        42        5        17:41    5:42/M
       2    Carl Barone             Bridgeport  CT     45        9        18:05    5:50/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
      1    John Courtmanche        New Haven  CT      58       24        19:41    6:21/M
      2    Wayne Theriault         Stratford  CT      52       28        20:33    6:38/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jim Stevens             Trumbull  CT       68      148        30:27    9:49/M
       2    John Olson              Bridgeport  CT     69      153        31:19   10:06/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Remo Pagliarela         Stratford  CT      70       85        25:16    8:09/M

 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com