HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Hospital 5K
Don't Smoke Run/Walk
Milford, CT

May 13, 2001

OVERALL WINNERS

Jeff Roginielewicz, Derby, CT - 15:58
Mary Dunn, Cheshire, CT -  18:47

smoke1.jpg (44116 bytes) smoke2.jpg (58122 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


HAPPY MOTHER'S DAY!

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeff Roginielewicz      Derby  CT           17 ***** M 13-19        15:58    5:09/M
       2    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      35     1 M 30-39        16:25    5:18/M
       3    Alan Mac Dougall        Branford  CT        35     2 M 30-39        17:00    5:29/M
       4    Charles Hornak          Hamden  CT          33     3 M 30-39        17:25    5:37/M
       5    Richard Bershtein       Hamden  CT          42     1 M 40-49        17:35    5:40/M
       6    Carl Barone             Bridgeport  CT      45     2 M 40-49        17:43    5:43/M
       7    Kevin Skehan            Stratford  CT       41     3 M 40-49        17:44    5:43/M
       8    Keith Moody             Orange  CT          34     4 M 30-39        17:56    5:47/M
       9    Thomas Hiten            Milford  CT         51     1 M 50-59        18:05    5:50/M
      10    Andrew Jackson          Woodbridge  CT      35     5 M 30-39        18:14    5:53/M
      11    Mary Dunn               Cheshire  CT        49 ***** F 40-49        18:47    6:04/M
      12    Gary Dubois             Milford  CT         43     4 M 40-49        18:49    6:04/M
      13    Ted Kish                Milford  CT         43     5 M 40-49        19:03    6:09/M
      14    Ryan Tiernan            Derby  CT           14     1 M 13-19        19:04    6:09/M
      15    Jon Goodwin             Waterbury  CT       28     1 M 20-29        19:06    6:10/M
      16    Jorge Valencia          Norwalk  CT         43     6 M 40-49        19:06    6:10/M
      17    Dana Royer              New Haven  CT       25     2 M 20-29        19:10    6:11/M
      18    Michael Tortora         Middletown  CT      27     3 M 20-29        19:14    6:12/M
      19    Peter Lesser            New York  NY        37     6 M 30-39        19:17    6:13/M
      20    Scott Coston            North Haven  CT     38     7 M 30-39        19:23    6:15/M
      21    John Courtmanche        New Haven  CT       58     2 M 50-59        19:27    6:16/M
      22    Mark Lewis              Stratford  CT       38     8 M 30-39        19:47    6:23/M
      23    Wayne Theriault         Stratford  CT       52     3 M 50-59        20:02    6:28/M
      24    Yousef Sassi            New Haven  CT       30     9 M 30-39        20:04    6:28/M
      25    Emily Pierce            New Haven  CT       26     1 F 20-29        20:04    6:28/M
      26    Brian Shukie            Easton  CT          18     2 M 13-19        20:11    6:31/M
      27    Melinda Struwas         West Haven  CT      48     1 F 40-49        20:13    6:31/M
      28    Sandra Dalles           Ansonia  CT         29     2 F 20-29        20:18    6:33/M
      29    Mary Haselkamp          Milford  CT         40     2 F 40-49        20:19    6:33/M
      30    John Cha                North Haven  CT     20     4 M 20-29        20:23    6:35/M
      31    Luis Mendoza            Bridgeport  CT      37    10 M 30-39        20:25    6:35/M
      32    Joseph Brady            Fairfield  CT       42     7 M 40-49        20:26    6:35/M
      33    Jessica Valencia        Norwalk  CT         16     1 F 13-19        20:33    6:38/M
      34    Robert Stephenson       Milford  CT         52     4 M 50-59        20:42    6:41/M
      35    George Dickerson        Wallingford  CT     42     8 M 40-49        20:44    6:41/M
      36    Chad Dalles             Ansonia  CT         29     5 M 20-29        20:57    6:45/M
      37    Bruce Carney            West Haven  CT      15     3 M 13-19        20:58    6:46/M
      38    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         63     1 M 60-69        21:29    6:56/M
      39    Tony Samuelian          Milford  CT         54     5 M 50-59        21:29    6:56/M
      40    Robert Orgovan          Ansonia  CT         54     6 M 50-59        21:32    6:57/M
      41    Michael Goldman         Scarsdale  NY       64     2 M 60-69        21:34    6:57/M
      42    Robert Sabre            Fairfield  CT       50     7 M 50-59        21:45    7:01/M
      43    Tom Margius             Milford  CT         46     9 M 40-49        21:48    7:02/M
      44    Jim Eagan               West Haven  CT      50     8 M 50-59        21:51    7:03/M
      45    Robert Lynch            Milford  CT         33    11 M 30-39        21:53    7:04/M
      46    Brian Carney            Orange  CT          45    10 M 40-49        22:00    7:06/M
      47    Kasey Sullivan          Southbury  CT       12     1 F  1-12        22:11    7:09/M
      48    Frank Lang              Seymour  CT         61     3 M 60-69        22:14    7:10/M
      49    Dave Roginielewicz      Seymour  CT         42    11 M 40-49        22:14    7:10/M
      50    Wayne Plaveck           Milford  CT         31    12 M 30-39        22:21    7:13/M
      51    Steve Terebesi Jr.      Derby  CT           34    13 M 30-39        22:21    7:13/M
      52    Jeffrey Brentson        Milford  CT         32    14 M 30-39        22:21    7:13/M
      53    Peter Rzasa             Seymour  CT         53     9 M 50-59        22:27    7:15/M
      54    Rodney Cole             Wallingford  CT     53    10 M 50-59        22:37    7:18/M
      55    Laurie Trupp            Stratford  CT       43     3 F 40-49        22:39    7:18/M
      56    Tracy Goldwitz          Orange  CT          29     3 F 20-29        22:45    7:20/M
      57    Patrick Bosse, Jr       Fairfield  CT       40    12 M 40-49        22:46    7:21/M
      58    Chuck Schroeder         Milford  CT         42    13 M 40-49        22:48    7:21/M
      59    Linda Haviland          Cumberland  RI      33     1 F 30-39        22:51    7:22/M
      60    Kim Remetta             Milford  CT         46    14 M 40-49        22:53    7:23/M
      61    Erik Flaucher           Milford  CT         24     6 M 20-29        23:02    7:26/M
      62    George Amato            Milford  CT         44    15 M 40-49        23:07    7:27/M
      63    Dave Abromaitis         New Haven  CT       34    15 M 30-39        23:15    7:30/M
      64    Bernhard Schuetz        Milford  CT         30    16 M 30-39        23:25    7:33/M
      65    Andrew Carrier          Waterbury  CT       36    17 M 30-39        23:26    7:34/M
      66    Graham Bisset           Shelton  CT         56    11 M 50-59        23:27    7:34/M
      67    Nancy Malefronte        Woodbridge  CT      33     2 F 30-39        23:28    7:34/M
      68    Smith Mowry             Woodbridge  CT      34    18 M 30-39        23:28    7:34/M
      69    Andrew Hensley          Westfield  MA       12     1 M  1-12        23:34    7:36/M
      70    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       25     7 M 20-29        23:35    7:36/M
      71    Carol Duggan            Stratford  CT       51     1 F 50-59        23:37    7:37/M
      72    Gary Ryne               Orange  CT          46    16 M 40-49        23:39    7:38/M
      73    Tino Messologitis       Milford  CT         39    19 M 30-39        23:39    7:38/M
      74    Ann Percival            New Britian  CT     42     4 F 40-49        23:40    7:38/M
      75    Chris Gould             Fairfield  CT       35    20 M 30-39        23:40    7:38/M
      76    Liz Renaud              Clinton  CT         31     3 F 30-39        23:42    7:39/M
      77    Caitlin Bosse           Fairfield  CT       29     4 F 20-29        23:42    7:39/M
      78    Thomas Farrelly         Trumbull  CT        36    21 M 30-39        23:44    7:39/M
      79    Allan Evans             West Haven  CT      51    12 M 50-59        23:48    7:41/M
      80    C J Forcier             Orange  CT          36    22 M 30-39        23:50    7:41/M
      81    Chris Rosiak            Milford  CT         35    23 M 30-39        24:06    7:46/M
      82    Aditya Daftary          New Haven  CT       27     8 M 20-29        24:08    7:47/M
      83    Kevin Smith             Milford  CT         11     2 M  1-12        24:16    7:50/M
      84    Terry Tomasko           Stratford  CT       63     4 M 60-69        24:24    7:52/M
      85    Amy Lillis              Milford  CT         27     5 F 20-29        24:27    7:53/M
      86    Dianne Andreoli         West Haven  CT      36     4 F 30-39        24:28    7:54/M
      87    Adam Shaw               New Haven  CT       28     9 M 20-29        24:30    7:54/M
      88    Bob Healey              Milford  CT         44    17 M 40-49        24:32    7:55/M
      89    John McKittrick         Branford  CT        23    10 M 20-29        24:33    7:55/M
      90    Ryan Krajcik            Orange  CT          13     4 M 13-19        24:39    7:57/M
      91    Alexander Metro         New Haven  CT       60     5 M 60-69        24:40    7:57/M
      92    Beth Doyle              Milford  CT         41     5 F 40-49        24:42    7:58/M
      93    Sean O'Brien            Milford  CT         42    18 M 40-49        24:46    7:59/M
      94    Kathryn Crockett        Guilford  CT        23     6 F 20-29        24:52    8:01/M
      95    Dale Mc Clanan          Glastonbury  CT     56    13 M 50-59        24:53    8:02/M
      96    Lee Anne Tomasko        Shelton  CT         35     5 F 30-39        24:54    8:02/M
      97    Dana Bennett            New Haven  CT       23     7 F 20-29        24:56    8:03/M
      98    Asher Brandt            Orange  CT          10     3 M  1-12        25:00    8:04/M
      99    Pam Petro               Shelton  CT         37     6 F 30-39        25:01    8:04/M
     100    Antonio Rosas           Milford  CT         29    11 M 20-29        25:09    8:07/M
     101    Ilan Kinori             Milford  CT         46    19 M 40-49        25:09    8:07/M
     102    Joe Weisbruch           Ansonia  CT         41    20 M 40-49        25:10    8:07/M
     103    Michael Gramelis        West Haven  CT      46    21 M 40-49        25:16    8:09/M
     104    Jerry Ferrentino        Woodbridge  CT      42    22 M 40-49        25:20    8:10/M
     105    Rona Preli              Orange  CT          43     6 F 40-49        25:25    8:12/M
     106    Claudia Lytle           Woodbridge  CT      33     7 F 30-39        25:35    8:15/M
     107    Christine Glenn         Oxford  CT          39     8 F 30-39        25:40    8:17/M
     108    Barbara Fish            New York  NY        34     9 F 30-39        25:42    8:17/M
     109    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        45     7 F 40-49        25:53    8:21/M
     110    Jim Hollis              Norwalk  CT         28    12 M 20-29        26:00    8:23/M
     111    Karen Dorney            Orange  CT          58     2 F 50-59        26:04    8:25/M
     112    Maria Rockoff           Easton  CT          44     8 F 40-49        26:06    8:25/M
     113    Anthony Cramond         Monroe  CT          10     4 M  1-12        26:07    8:25/M
     114    Ray Ditoto              Oxford  CT          44    23 M 40-49        26:15    8:28/M
     115    Patricia Barrington     Westport  CT        39    10 F 30-39        26:16    8:28/M
     116    Frances Goulart         Ridgefield  CT      63     1 F 60-69        26:20    8:30/M
     117    Diane Carlson           Hamden  CT          38    11 F 30-39        26:26    8:32/M
     118    Peggy Luchansky         Shelton  CT         44     9 F 40-49        26:32    8:34/M
     119    Danny Sheppard          New Haven  CT       38    24 M 30-39        26:36    8:35/M
     120    Eileen Stoddart         Southbury  CT       38    12 F 30-39        26:38    8:35/M
     121    Ariel Brandt            Derby  CT           23     8 F 20-29        26:42    8:37/M
     122    Paul Misencik           Milford  CT         42    24 M 40-49        26:45    8:38/M
     123    Kristin Brozek          Orange  CT          27     9 F 20-29        26:47    8:38/M
     124    Joey Tylutki            Milford  CT         10     5 M  1-12        26:48    8:39/M
     125    Ken Bologna             Milford  CT         34    25 M 30-39        26:48    8:39/M
     126    Michael Kupson          Milford  CT         49    25 M 40-49        26:52    8:40/M
     127    Debbie Heifetz          Orange  CT          40    10 F 40-49        26:53    8:40/M
     128    Susan Mc Clain          Milford  CT         46    11 F 40-49        26:55    8:41/M
     129    Kelly Braza             Westbrook  CT       26    10 F 20-29        26:55    8:41/M
     130    Rich Evanko             Orange  CT          33    26 M 30-39        27:01    8:43/M
     131    Cheri Mc Girl           Orange  CT          41    12 F 40-49        27:03    8:44/M
     132    Catherine Williams      Milford  CT         42    13 F 40-49        27:07    8:45/M
     133    Rose Dinice             Shelton  CT         40    14 F 40-49        27:12    8:46/M
     134    Fred Bialka             Milford  CT         41    26 M 40-49        27:13    8:47/M
     135    R Ayer                  Milford  CT         53    14 M 50-59        27:14    8:47/M
     136    Gerardo Rivera          Milford  CT         28    13 M 20-29        27:16    8:48/M
     137    Pat Mariano             Cheshire  CT        49    15 F 40-49        27:17    8:48/M
     138    Peggy Bower             Milford  CT         48    16 F 40-49        27:26    8:51/M
     139    Matt Rich               Shelton  CT         27 ***** M  0-99        27:26    8:51/M
     140    Clinton Tebbetts        West Haven  CT      31    27 M 30-39        27:28    8:52/M
     141    Michael Donohue         Hamden  CT          33    28 M 30-39        27:29    8:52/M
     142    Kay Yanagisawa          Orange  CT          37    13 F 30-39        27:32    8:53/M
     143    Geoff Brown             Milford  CT         40    27 M 40-49        27:33    8:53/M
     144    Scott Bissen            Groton  CT          29    14 M 20-29        27:35    8:54/M
     145    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         39    29 M 30-39        27:37    8:55/M
     146    Madeline Rinaldi        Oakville  CT        46    17 F 40-49        27:39    8:55/M
     147    Danielle Berhel         Guilford  CT        41    18 F 40-49        27:42    8:56/M
     148    Pete Wiley              Milford  CT         40    28 M 40-49        27:47    8:58/M
     149    Loretta Kryzanski       Stratford  CT       55     3 F 50-59        27:50    8:59/M
     150    Rich Chiodo             Bedford  NH         27    15 M 20-29        27:51    8:59/M
     151    Jane Chiodo             Bedford  NH         27    11 F 20-29        27:59    9:02/M
     152    Elizabeth Kuselias      Middletown  CT      29    12 F 20-29        27:59    9:02/M
     153    Keri Remington          Milford  CT         22    13 F 20-29        28:00    9:02/M
     154    Vanessa Mix             Trumbull  CT        22    14 F 20-29        28:01    9:02/M
     155    Dionne Lafford          Cheshire  CT        27    15 F 20-29        28:03    9:03/M
     156    Cissy Armstrong         Milford  CT         43    19 F 40-49        28:04    9:03/M
     157    Katherine Brown         Bridgeport  CT      41    20 F 40-49        28:05    9:04/M
     158    Kellie Haselkamp        Milford  CT         10     2 F  1-12        28:07    9:04/M
     159    Donna Cramond           Monroe  CT          51     4 F 50-59        28:08    9:05/M
     160    Marijane Bisset         Shelton  CT         54     5 F 50-59        28:11    9:05/M
     161    Marianne Flanagan       Milford  CT         30    14 F 30-39        28:20    9:08/M
     162    John Roberts            Stratford  CT       30    30 M 30-39        28:20    9:08/M
     163    Mike Gannon             West Haven  CT      36    31 M 30-39        28:27    9:11/M
     164    Allison Lee             New Haven  CT       29    16 F 20-29        28:37    9:14/M
     165    Carl Sylvester          Shelton  CT         67     6 M 60-69        28:37    9:14/M
     166    Melissa Horrar          Guilford  CT        31    15 F 30-39        28:39    9:15/M
     167    Brian Donovan           Milford  CT         10     6 M  1-12        28:39    9:15/M
     168    Andrew Margius          Milford  CT         10     7 M  1-12        28:40    9:15/M
     169    Michael Donovan         Milford  CT         43    29 M 40-49        28:41    9:15/M
     170    Shannon Cardona         Bridgeport  CT      26    17 F 20-29        28:47    9:17/M
     171    Bob Loh                 Trumbull  CT        55    15 M 50-59        28:58    9:21/M
     172    Robert Preli            Orange  CT           9     8 M  1-12        28:59    9:21/M
     173    Noel Gabrielle          Orange  CT          52    16 M 50-59        29:18    9:27/M
     174    Lisa Toscano            North Branford  CT  38    16 F 30-39        29:21    9:28/M
     175    Robin Barron            Guilford  CT        39    17 F 30-39        29:23    9:29/M
     176    James Derbabian         Seymour  CT         39    32 M 30-39        29:26    9:30/M
     177    Valerie Curbow          Branford  CT        47    21 F 40-49        29:40    9:34/M
     178    Brete Moran             Milford  CT         41    30 M 40-49        29:46    9:36/M
     179    Kevin Flynn             Milford  CT         50    17 M 50-59        29:49    9:37/M
     180    Dan Flaucher            Milford  CT         28    16 M 20-29        30:00    9:41/M
     181    Kenneth Preli           Orange  CT          44    31 M 40-49        30:04    9:42/M
     182    Beau Moran              Orange  CT          10     9 M  1-12        30:12    9:45/M
     183    Donald Eng              Stratford  CT       51    18 M 50-59        30:14    9:45/M
     184    Marie Compare           Milford  CT         47    22 F 40-49        30:21    9:47/M
     185    Brian Compare           Forest Hills  NY    24    17 M 20-29        30:21    9:47/M
     186    Gary Compare            Milford  CT         49    32 M 40-49        30:21    9:47/M
     187    Robert Hills            Stratford  CT       39    33 M 30-39        30:34    9:52/M
     188    Tyrone Bradley          New Haven  CT       40    33 M 40-49        30:39    9:53/M
     189    Grace Bomann            New Canaan  CT       9     3 F  1-12        30:52    9:57/M
     190    Scott Bomann            New Canaan  CT      35    34 M 30-39        30:52    9:57/M
     191    Kim Coyne-Lupinacci     Trumbull  CT        42    23 F 40-49        31:09   10:03/M
     192    Nick Warren             Milford  CT         48    34 M 40-49        31:17   10:05/M
     193    Patricia Spino          Waterbury  CT       48    24 F 40-49        31:31   10:10/M
     194    Maura Abusittch         West Haven  CT      37    18 F 30-39        31:37   10:12/M
     195    Leslie Michniewicz      Milford  CT         28    18 F 20-29        31:41   10:13/M
     196    Mike Mc Carthy          Milford  CT         25    18 M 20-29        31:45   10:15/M
     197    James Cramond           Monroe  CT          53    19 M 50-59        31:53   10:17/M
     198    Rohn Wallace            Fairfield  CT       33    35 M 30-39        32:10   10:23/M
     199    Deirdre Coyne           Shelton  CT         34    19 F 30-39        32:23   10:27/M
     200    Daniele Raseman         Milford  CT         50     6 F 50-59        32:24   10:27/M
     201    Genevieve Raseman       Milford  CT         17     2 F 13-19        32:28   10:28/M
     202    Kelly Flynn             Milford  CT         24    19 F 20-29        32:45   10:34/M
     203    Mary Quattro            Watertown  CT       48    25 F 40-49        33:11   10:42/M
     204    Herman Bershtein        Hamden  CT          75     1 M 70-99        33:14   10:43/M
     205    Aubree Goldwitz         Orange  CT           8     4 F  1-12        33:27   10:47/M
     206    Karen Mongillo          Shelton  CT         51     7 F 50-59        33:38   10:51/M
     207    Deirdre Bologna         Milford  CT         31 ***** F  0-99        33:57   10:57/M
     208    Ed Perkowski            Stratford  CT       46    35 M 40-49        34:01   10:58/M
     209    June Vyse-Gravener      Bethany  CT         69     2 F 60-69        34:06   11:00/M
     210    Deb Carabetta           Orange  CT          46    26 F 40-49        34:20   11:05/M
     211    Angela Gramelis         West Haven  CT      33    20 F 30-39        34:47   11:13/M
     212    Kathy Gahagan           Milford  CT         50     8 F 50-59        35:20   11:24/M
     213    Julie Ellis             Wallingford  CT     24    20 F 20-29        36:06   11:39/M
     214    Ann Tramontana          New Haven  CT       48    27 F 40-49        36:13   11:41/M
     215    Ann Onton               Fairfield  CT       57     9 F 50-59        37:16   12:01/M
     216    Michael Rea             West Haven  CT      32     1 M  0-99        37:59   12:15/M
     217    Zak Dykun               Orange  CT           8    10 M  1-12        38:46   12:30/M
     218    Chris Michael           Orange  CT          11    11 M  1-12        38:54   12:33/M
     219    Susan Gallipoli         Orange  CT          40    28 F 40-49        38:57   12:34/M
     220    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT        52    10 F 50-59        39:15   12:40/M
     221    Lou Kaminsky            West Haven  CT      68     2 M  0-99        40:02   12:55/M
     222    Megan Chernock          Brooklyn  NY        25     1 F  0-99        40:13   12:58/M
     223    Cheryl Dueharme         Guilford  CT        51     2 F  0-99        40:30   13:04/M
     224    Elizabeth Ross          Stratford  CT       33    21 F 30-39        41:00   13:14/M
     225    Trish De Phillips       Milford  CT         43     3 F  0-99        41:11   13:17/M
     226    Claudia Vonderheyde     Milford  CT         41     4 F  0-99        41:21   13:20/M
     227    Carole Dawson           Norwalk  CT         48     5 F  0-99        41:35   13:25/M
     228    Betty Buchan            Stamford  CT        49     6 F  0-99        42:22   13:40/M
     229    Tracie Griffin          Milford  CT         30     7 F  0-99        42:54   13:50/M
     230    William Griffin         Milford  CT         32     3 M  0-99        42:54   13:50/M
     231    Debbie Dykun            Orange  CT          39    22 F 30-39        43:16   13:57/M
     232    Eric Dykun              Orange  CT           5     4 M  0-99        43:17   13:58/M
     233    Peggy Chernock          Milford  CT         53     8 F  0-99        43:20   13:59/M
     234    Kathleen De Petris      Southold  NY        49     9 F  0-99        43:32   14:03/M
     235    Jennie Daniells         Milford  CT         43    10 F  0-99        43:42   14:06/M
     236    Barb Lancet             Seymour  CT         46    11 F  0-99        44:25   14:20/M
     237    Charmelle Casella       Cheshire  CT        32    12 F  0-99        44:31   14:22/M
     238    Howard Sadinsky         Woodbridge  CT      37     5 M  0-99        44:48   14:27/M
     239    Erika Sadinsky          Woodbridge  CT       9    13 F  0-99        44:50   14:28/M
     240    Uma Ayer                Milford  CT         51    14 F  0-99        44:55   14:29/M
     241    Betsy Mattiello         Milford  CT         34    15 F  0-99        45:01   14:31/M
     242    Rich Stook              Milford  CT         52     6 M  0-99        45:34   14:42/M
     243    Anita Stook             Milford  CT         51    16 F  0-99        45:34   14:42/M
     244    Susan Faustini          Milford  CT         33    17 F  0-99        45:37   14:43/M
     245    Lisa Morris             Milford  CT         32    18 F  0-99        45:39   14:44/M
     246    Judy Messologitis       Milford  CT         39    19 F  0-99        46:02   14:51/M
     247    Linda Bouvier           Milford  CT         57    20 F  0-99        46:05   14:52/M
     248    Cindy Brandt            Guilford  CT        42    21 F  0-99        46:40   15:03/M
     249    Laura Genovese          North Haven  CT     41    22 F  0-99        46:40   15:03/M
     250    Deborah Dayo            Fairfield  CT       34    23 F  0-99        46:42   15:04/M
     251    Jennifer Fish           Milford  CT         57    11 F 50-59        46:43   15:04/M
     252    Scott Kelly             Milford  CT         41     7 M  0-99        47:34   15:21/M
     253    Helen Kelly             Milford  CT         41    24 F  0-99        47:34   15:21/M
     254    Kelly Dempsey           Milford  CT         31    25 F  0-99        48:08   15:32/M
     255    Sharon Warner-Victor    Milford  CT         33    26 F  0-99        48:09   15:32/M
     256    Janice Lizotte          Bethany  CT         53    27 F  0-99        48:13   15:33/M
     257    Bridget Warner          Milford  CT         51    28 F  0-99        48:20   15:35/M
     258    Pam Henrich             Milford  CT         46    29 F  0-99        48:51   15:45/M
     259    Katelynn Henrich        Milford  CT         10    30 F  0-99        48:51   15:45/M
     260    Steve Casella           Cheshire  CT        30     8 M  0-99        49:17   15:54/M
     261    Chris Listorti          Milford  CT         50    12 F 50-59        49:46   16:03/M
     262    Theresa Bogan           Milford  CT         49    31 F  0-99        49:46   16:03/M
     263    Francine Michaud        Stratford  CT       49    32 F  0-99        49:48   16:04/M
     264    Neva Kanteman           Milford  CT         62    33 F  0-99        50:33   16:18/M
     265    Steve Dykun             Orange  CT          44     9 M  0-99        50:38   16:20/M
     266    Candace Hall            Newington  CT       52    13 F 50-59        51:00   16:27/M
     267    Anne Boulaine           New Britain  CT     59    34 F  0-99        51:00   16:27/M
     268    Susan Flaucher          Milford  CT         49    35 F  0-99        51:10   16:30/M
     269    Michelle Flaucher       Milford  CT         20    36 F  0-99        51:10   16:30/M
     270    Ann Benway              Milford  CT         38    37 F  0-99        51:12   16:31/M
     271    Kathryn Hughe           Orange  CT          52    38 F  0-99        51:16   16:32/M
     272    Chuck Knoblock          Hartsdale  NY       60    10 M  0-99        51:24   16:35/M
     273    Kris Voight             Hartsdale  NY       36    11 M  0-99        51:37   16:39/M
     274    Karen Marren            Milford  CT         34    39 F  0-99        51:38   16:39/M
     275    Judy Pincus - Coyle     Milford  CT         30    40 F  0-99        51:46   16:42/M
     276    Suman Gupta             Woodbridge  CT      45    41 F  0-99        51:51   16:44/M
     277    Ankur Gupta             Woodbridge  CT      17     5 M 13-19        51:51   16:44/M
     278    Frank Ennis             Milford  CT         35    12 M  0-99        52:13   16:51/M
     279    Kelly Voight            Milford  CT         33    42 F  0-99        52:14   16:51/M
     280    Nicole Rea              West Haven  CT      14    43 F  0-99        52:51   17:03/M
     281    Peter Mastriano         West Haven  CT      15    13 M  0-99        52:51   17:03/M
     282    Michael Rea Jr          West Haven  CT      12    14 M  0-99        52:52   17:03/M
     283    Debra Thomas            Milford  CT         45    44 F  0-99        52:53   17:04/M
     284    Margaret Walsh          Stratford  CT       33    45 F  0-99        53:14   17:10/M
     285    Brian Walsh             Stratford  CT       34    15 M  0-99        53:15   17:11/M
     286    Debbie Gambardella      Orange  CT          49    46 F  0-99        53:35   17:17/M
     287    Suzanne Huntley         Milford  CT         43    47 F  0-99        53:35   17:17/M
     288    Kristen Dugay           Naugatuck  CT       34    48 F  0-99        53:36   17:17/M
     289    Terri Stamp             Milford  CT         55    49 F  0-99        54:00   17:25/M
     290    Nancy Abain             Milford  CT         59    50 F  0-99        54:02   17:26/M
     291    Bonnie Neilson          Orange  CT          58    51 F  0-99        54:38   17:37/M
     292    Lorna Pincus            Voorhes  NJ         56    52 F  0-99        54:38   17:37/M
     293    Elene Hanahan           Milford  CT         57    53 F  0-99        54:48   17:41/M
     294    Janet Mosher            West Haven  CT      0     54 F  0-99        54:49   17:41/M
     295    Joan Voight             Hartsdale  NY       60    55 F  0-99        55:40   17:57/M
     296    Mary Knoblock           Hartsdale  NY       58    56 F  0-99        55:40   17:57/M
     297    Carrie Knoblock         Hartsdale  NY       32    57 F  0-99        55:40   17:57/M
     298    Carolyn Mangen          Stratford  CT       62    58 F  0-99        55:47   18:00/M
     299    Patricia Paris          Stratford  CT       53    59 F  0-99        55:47   18:00/M
     300    Lisa Kross              Milford  CT         36    60 F  0-99        57:31   18:33/M
     301    Carol Rosiak            Milford  CT         56    61 F  0-99        57:31   18:33/M
     302    Barbara Fren            Milford  CT         52    62 F  0-99      1:00:47   19:36/M
     303    Gladys Sporko           Derby  CT           54    63 F  0-99      1:00:48   19:37/M
     304    Edna Crego              Milford  CT         58    64 F  0-99      1:00:48   19:37/M
     305    Susan Ganock            Milford  CT         37    65 F  0-99      1:01:11   19:44/M
     306    Vicki Drapp             Endicott  NY        34    66 F  0-99      1:02:47   20:15/M
     307    Emily Drapp             Endicott  NY         6    67 F  0-99      1:02:47   20:15/M
     308    Stephen Drapp Jr        Endicott  NY        42    16 M  0-99      1:02:47   20:15/M

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Dunn               Cheshire  CT       49       11        18:47    6:04/M

Women 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kasey Sullivan          Southbury  CT      12       47        22:11    7:09/M
       2    Kellie Haselkamp        Milford  CT        10      157        28:07    9:04/M
       3    Grace Bomann            New Canaan  CT      9      188        30:52    9:57/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jessica Valencia        Norwalk  CT        16       33        20:33    6:38/M
       2    Genevieve Raseman       Milford  CT        17      200        32:28   10:28/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Emily Pierce            New Haven  CT      26       25        20:04    6:28/M
       2    Sandra Dalles           Ansonia  CT        29       28        20:18    6:33/M
       3    Tracy Goldwitz          Orange  CT         29       56        22:45    7:20/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Linda Haviland          Cumberland  RI     33       59        22:51    7:22/M
       2    Nancy Malefronte        Woodbridge  CT     33       67        23:28    7:34/M
       3    Liz Renaud              Clinton  CT        31       76        23:42    7:39/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Melinda Struwas         West Haven  CT     48       27        20:13    6:31/M
       2    Mary Haselkamp          Milford  CT        40       29        20:19    6:33/M
       3    Laurie Trupp            Stratford  CT      43       55        22:39    7:18/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Carol Duggan            Stratford  CT      51       71        23:37    7:37/M
       2    Karen Dorney            Orange  CT         58      111        26:04    8:25/M
       3    Loretta Kryzanski       Stratford  CT      55      148        27:50    8:59/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Frances Goulart         Ridgefield  CT     63      116        26:20    8:30/M
       2    June Vyse-Gravener      Bethany  CT        69      207        34:06   11:00/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeff Roginielewicz      Derby  CT          17        1        15:58    5:09/M

Men 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Andrew Hensley          Westfield  MA      12       69        23:34    7:36/M
       2    Kevin Smith             Milford  CT        11       83        24:16    7:50/M
       3    Asher Brandt            Orange  CT         10       98        25:00    8:04/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Tiernan            Derby  CT          14       14        19:04    6:09/M
       2    Brian Shukie            Easton  CT         18       26        20:11    6:31/M
       3    Bruce Carney            West Haven  CT     15       37        20:58    6:46/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jon Goodwin             Waterbury  CT      28       15        19:06    6:10/M
       2    Dana Royer              New Haven  CT      25       17        19:10    6:11/M
       3    Michael Tortora         Middletown  CT     27       18        19:14    6:12/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT     35        2        16:25    5:18/M
       2    Alan Mac Dougall        Branford  CT       35        3        17:00    5:29/M
       3    Charles Hornak          Hamden  CT         33        4        17:25    5:37/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Richard Bershtein       Hamden  CT         42        5        17:35    5:40/M
       2    Carl Barone             Bridgeport  CT     45        6        17:43    5:43/M
       3    Kevin Skehan            Stratford  CT      41        7        17:44    5:43/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Thomas Hiten            Milford  CT        51        9        18:05    5:50/M
       2    John Courtmanche        New Haven  CT      58       21        19:27    6:16/M
       3    Wayne Theriault         Stratford  CT      52       23        20:02    6:28/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Le Vasseur        Madison  CT        63       38        21:29    6:56/M
       2    Michael Goldman         Scarsdale  NY      64       41        21:34    6:57/M
       3    Frank Lang              Seymour  CT        61       48        22:14    7:10/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Herman Bershtein        Hamden  CT         75      203        33:14   10:43/M

 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com