HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Great Street Parade 5K
Bridgeport, CT

July 1, 2001

OVERALL WINNERS

Gideon Mutisya, Hartford, CT - 15:22
Melissa Perkins-Banas, CT -  18:34

parade1.jpg (51453 bytes) parade2.jpg (49568 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Gidean Mutisya          Hartford  CT        35 ***** M 30-39        15:22    4:57/M
       2    Marco Ivan Condori      Torrington  CT      35     1 M 30-39        15:31    5:00/M
       3    Carlos Garcia           Mamaroneck  NY      24     1 M 20-29        16:46    5:25/M
       4    John ToMac              Stratford  CT       20     2 M 20-29        16:51    5:26/M
       5    Joe Puopolo             Shelton  CT         42     1 M 40-49        16:55    5:27/M
       6    Paul Chrenka            Wilton  CT          37     2 M 30-39        16:57    5:28/M
       7    Glen Morgan             Newcastle  WA       30     3 M 30-39        17:06    5:31/M
       8    Tim Di Scipio           Easton  CT          39     4 M 30-39        17:16    5:34/M
       9    Joe Banas               Norwich  CT         44     2 M 40-49        17:20    5:35/M
      10    Alan MacDougall         Branford  CT        36     5 M 30-39        17:28    5:38/M
      11    Tim Milenkevich         Ansonia  CT         19     1 M 13-19        17:36    5:41/M
      12    Jhonny CaMacHo          Torrington  CT      38     6 M 30-39        17:41    5:42/M
      13    John Weselcouch         Fairfield  CT       16     2 M 13-19        17:42    5:43/M
      14    Tim Loh                 Fairfield  CT       16     3 M 13-19        17:43    5:43/M
      15    Joe Skelly              Stamford  CT        40     3 M 40-49        17:48    5:45/M
      16    Dan Kahan               New Haven  CT       38     7 M 30-39        18:03    5:49/M
      17    Jon Kornacki            Wallingford  CT     43     4 M 40-49        18:06    5:50/M
      18    Keith Moody             Orange  CT          34     8 M 30-39        18:16    5:54/M
      19    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         30 ***** F 30-39        18:34    5:59/M
      20    Eric Donnelly           Bridgeport  CT      22     3 M 20-29        18:50    6:05/M
      21    Andrew Harrington       Bridgeport  CT      23     4 M 20-29        18:51    6:05/M
      22    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      43     5 M 40-49        18:54    6:06/M
      23    Peter Varone            Shelton  CT         43     6 M 40-49        18:55    6:06/M
      24    David James             Rye  NY             23     5 M 20-29        18:56    6:06/M
      25    Jon Goodwin             Waterbury  CT       28     6 M 20-29        19:05    6:09/M
      26    Michael Ruospo          Stratford  CT       37     9 M 30-39        19:07    6:10/M
      27    Karen Newman            Riverside  CT       40     1 F 40-49        19:07    6:10/M
      28    Evan Mc Farland         Wilbraham  MA       22     7 M 20-29        19:08    6:10/M
      29    Drew Viner              Stratford  CT       45     7 M 40-49        19:09    6:11/M
      30    Tim Donnelly            Bridgeport  CT      48     8 M 40-49        19:19    6:14/M
      31    Carrington Russell                          28     8 M 20-29        19:33    6:18/M
      32    Ed Gorecki              Farmington  CT      47     9 M 40-49        19:45    6:22/M
      33    Brian Fidler            West Haven  CT      30    10 M 30-39        19:46    6:23/M
      34    Vance Dean              Southington  CT     43    10 M 40-49        19:48    6:23/M
      35    Meghan Callahan         Simsbury  CT        20     1 F 20-29        20:10    6:30/M
      36    David Lewis             New Haven  CT       35    11 M 30-39        20:18    6:33/M
      37    Gary Sheffer            Shelton  CT         41    11 M 40-49        20:19    6:33/M
      38    Luis Mendoza            Bridgeport  CT      37    12 M 30-39        20:27    6:36/M
      39    Danny Silva             Stamford  CT        28     9 M 20-29        20:31    6:37/M
      40    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         43     2 F 40-49        20:41    6:40/M
      41    Firdaus Dotiwala        Bronx  NY           32    13 M 30-39        20:48    6:43/M
      42    J. Andrew Schaffer      Branford  CT        19     4 M 13-19        20:48    6:43/M
      43    Linda Cordova           Hamden  CT          36     1 F 30-39        20:52    6:44/M
      44    Bruce Goulart           Newtown  CT         51     1 M 50-59        20:54    6:45/M
      45    John Gallagher          Stratford  CT       33    14 M 30-39        20:59    6:46/M
      46    John Marquez            Guilford  CT        37    15 M 30-39        21:06    6:48/M
      47    Ed Napolitano           Stamford  CT        51     2 M 50-59        21:15    6:51/M
      48    Jerry Augustine         Middletown  CT      55     3 M 50-59        21:16    6:52/M
      49    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      36    16 M 30-39        21:22    6:54/M
      50    Hildanies Colon         Norwalk  CT         20     2 F 20-29        21:26    6:55/M
      51    Frank Loh               Trumbull  CT        43    12 M 40-49        21:29    6:56/M
      52    Caitlin Callahan        Simsbury  CT        17     1 F 13-19        21:32    6:57/M
      53    Albert Hein             Mt. Vernon  NY      18     5 M 13-19        21:34    6:57/M
      54    Anna Thornhill          New York  NY        60     1 F 60-69        21:36    6:58/M
      55    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      54     4 M 50-59        21:39    6:59/M
      56    Mike Flanagan           Stratford  CT       49    13 M 40-49        21:45    7:01/M
      57    Jerry Levasseur         Madison  CT         63     1 M 60-69        21:53    7:04/M
      58    Sean Callahan           Simsbury  CT        10     1 M  2-12        21:56    7:05/M
      59    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       39    17 M 30-39        22:03    7:07/M
      60    Robert Stephenson       Milford  CT         52     5 M 50-59        22:05    7:07/M
      61    Edward Piquette         Bridgeport  CT      45    14 M 40-49        22:09    7:09/M
      62    Paul Shanahan           Chesire  CT         63     2 M 60-69        22:17    7:11/M
      63    Frank Lang              Seymour  CT         62     3 M 60-69        22:19    7:12/M
      64    Chris Pond              Bridgeport  CT      25    10 M 20-29        22:25    7:14/M
      65    Jiovanni Garcia         Yonkers  NY          9     2 M  2-12        22:32    7:16/M
      66    Demetrius Cap           Milford  CT         36    18 M 30-39        22:34    7:17/M
      67    Geoffrey Etherington    Madison  CT         72     1 M 70-99        22:39    7:18/M
      68    Fred Hudak              Torrington  CT      56     6 M 50-59        22:42    7:19/M
      69    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       46    15 M 40-49        22:45    7:20/M
      70    Nick Bronner            Mamaroneck  NY      19     6 M 13-19        22:50    7:22/M
      71    Christine Mariano       Chesire  CT         20     3 F 20-29        22:53    7:23/M
      72    Karen Gerweck           Norwalk  CT         40     3 F 40-49        22:56    7:24/M
      73    Dan Piccollillo         Phoenix  AZ         43    16 M 40-49        22:59    7:25/M
      74    Steve McLeod            Old Greenwich  CT   32    19 M 30-39        23:02    7:26/M
      75    Elena CaMacHo           Port Chester  NY    37     2 F 30-39        23:09    7:28/M
      76    Stephen Schofield       New Haven  CT       41    17 M 40-49        23:18    7:31/M
      77    Gerald Hyde             Fairfield  CT       58     7 M 50-59        23:18    7:31/M
      78    Bill Seanor             Fairfield  CT       35    20 M 30-39        23:19    7:31/M
      79    Mike Lauterborn         Fairfield  CT       36    21 M 30-39        23:23    7:33/M
      80    Carol Zucca             New Milford  CT     43     4 F 40-49        23:26    7:34/M
      81    Bandit Number   900                                1    0- 0        23:29    7:35/M
      82    Tara Donnelly           Bridgeport  CT      20     4 F 20-29        23:29    7:35/M
      83    Allan Evans             West Haven  CT      52     8 M 50-59        23:34    7:36/M
      84    Sally Carpenter         New York  NY        35     3 F 30-39        23:39    7:38/M
      85    Kim Remetta             Milford  CT         46    18 M 40-49        23:42    7:39/M
      86    Michael Levin           Trumbull  CT        21    11 M 20-29        23:52    7:42/M
      87    David Andreoni          New York  NY        32    22 M 30-39        23:56    7:43/M
      88    Derek Burton            Derby  CT           33    23 M 30-39        24:03    7:45/M
      89    Michael Kavulich        Monroe  CT          15     7 M 13-19        24:08    7:47/M
      90    Steve Terebesi          Derby  CT           34    24 M 30-39        24:09    7:47/M
      91    Karl Salvati            North Haven  CT     48    19 M 40-49        24:12    7:48/M
      92    Sean Fogarty            Stamford  CT        59     9 M 50-59        24:15    7:49/M
      93    Laura O' Connor         Fairfield  CT       41     5 F 40-49        24:16    7:50/M
      94    Carl Wright             New Haven  CT       36    25 M 30-39        24:16    7:50/M
      95    Benny Rodriguez         Bridgeport  CT      48    20 M 40-49        24:17    7:50/M
      96     Rebecca Flanagan       Stratford  CT       24     5 F 20-29        24:20    7:51/M
      97    Julio Duque             Southbury  CT       40    21 M 40-49        24:22    7:52/M
      98    Luisa Cabrera           Scarsdale  NY       37     4 F 30-39        24:24    7:52/M
      99    Conrad Vesey            Rye Brook  NY       47    22 M 40-49        24:26    7:53/M
     100    Remo Pagliarela         Stratford  CT       70     2 M 70-99        24:32    7:55/M
     101    Timothy Bartlett        Newtown  CT         34    26 M 30-39        24:35    7:56/M
     102    Richard Gold            Westport  CT        56    10 M 50-59        24:38    7:57/M
     103    Alexander Metro         New Haven  CT       60     4 M 60-69        24:39    7:57/M
     104    Angela Proudfoot        Stratford  CT       40     6 F 40-49        24:42    7:58/M
     105    Jeff Proudfoot          Stratford  CT       40    23 M 40-49        24:44    7:59/M
     106    Martin Espino           Bridgeport  CT      41    24 M 40-49        24:47    8:00/M
     107    Jamie Eisenberg         Milford  CT         25     6 F 20-29        24:49    8:00/M
     108    Glen Greytak            Easton  CT          48    25 M 40-49        25:00    8:04/M
     109    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         46     7 F 40-49        25:11    8:07/M
     110    Erica Celini            Easton  CT          11     1 F  2-12        25:17    8:09/M
     111    Natalie Welsh           East Granby  CT     36     5 F 30-39        25:23    8:11/M
     112    Marissa Love            Hamden  CT          24     7 F 20-29        25:24    8:12/M
     113    Tom Freer               Bridgeport  CT      36    27 M 30-39        25:26    8:12/M
     114    Shellyann Stewart       Bronx  NY           26     8 F 20-29        25:30    8:14/M
     115    Sean O' Connor          Fairfield  CT       42    26 M 40-49        25:34    8:15/M
     116    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       29     9 F 20-29        25:41    8:17/M
     117    Terry Burke             Winter Garden  FL   58    11 M 50-59        25:44    8:18/M
     118    David Urban             Stratford  CT       44    27 M 40-49        25:51    8:20/M
     119    Monica Roche            Fairfield  CT       62     2 F 60-69        25:58    8:23/M
     120    Martine Costello        Fairfield  CT       36     6 F 30-39        25:59    8:23/M
     121    Dom Monaco              Trumbull  CT        64     5 M 60-69        26:00    8:23/M
     122    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        58     1 F 50-59        26:01    8:24/M
     123    Joseph Saccone          Monroe  CT          39    28 M 30-39        26:07    8:25/M
     124    Catherine Austin        Cheshire  CT        45     8 F 40-49        26:09    8:26/M
     125    Frances Goulart         Ridgefield  CT      63     3 F 60-69        26:13    8:27/M
     126    Pat Mariano             Cheshire  CT        49     9 F 40-49        26:21    8:30/M
     127    John Dierna             Bridgeport  CT      48    28 M 40-49        26:26    8:32/M
     128    Jon Welsh               East Granby  CT     42    29 M 40-49        26:29    8:33/M
     129    Scott Herman            New Haven  CT       48    30 M 40-49        26:45    8:38/M
     130    Mike Bruening           Trumbull  CT        37    29 M 30-39        26:52    8:40/M
     131    Walter Gumersell        Rockville Ctr  NY   46    31 M 40-49        26:53    8:40/M
     132    Jeffrey Pond            Bridgeport  CT      25    12 M 20-29        26:56    8:41/M
     133    Susan Lyons             Trumbull  CT        39     7 F 30-39        27:08    8:45/M
     134    Shannon Police          Stamford  CT        24    10 F 20-29        27:09    8:45/M
     135    Kenworthey Bilz         Princeton  NJ       31     8 F 30-39        27:13    8:47/M
     136    Maria Duque             Southbury  CT       39     9 F 30-39        27:14    8:47/M
     137    Joseph Shrager          New Haven  CT       10     3 M  2-12        27:24    8:50/M
     138    Richard Zbrozek         Berlin  CT          54    12 M 50-59        27:42    8:56/M
     139    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         39    30 M 30-39        27:55    9:00/M
     140    Geralyn Tagatac         Hamden  CT          38    10 F 30-39        27:58    9:01/M
     141    Miriam Mendoza          Southington  CT     35    11 F 30-39        27:59    9:02/M
     142    Mark Monaco             Trumbull  CT         9     4 M  2-12        28:10    9:05/M
     143    Carla Owens             New Haven  CT       11     2 F  2-12        28:23    9:09/M
     144    Richard Brooker         Wilton  CT          50    13 M 50-59        28:26    9:10/M
     145    Maribeth Goulden        Trumbull  CT        42    10 F 40-49        28:46    9:17/M
     146    John Browne             Newtown  CT         33    31 M 30-39        28:47    9:17/M
     147    Tom White               Bridgeport  CT      48    32 M 40-49        28:48    9:17/M
     148    Melissa Cabrera         Scarsdale  NY       14     2 F 13-19        28:49    9:18/M
     149    Lori Veselovec          Norwalk  CT         27    11 F 20-29        28:50    9:18/M
     150    Sharon Powers           Wallingford  CT     49    11 F 40-49        28:52    9:19/M
     151    Margaret Walsh          Stratford  CT       33    12 F 30-39        28:56    9:20/M
     152    Michael Yarish          Shelton  CT         25    13 M 20-29        28:57    9:20/M
     153    Damien Langan           Bridgeport  CT      51    14 M 50-59        29:03    9:22/M
     154    Ron Vichiola            Trumbull  CT        70     3 M 70-99        29:28    9:30/M
     155    Donald Eng              Stratford  CT       51    15 M 50-59        29:36    9:33/M
     156    Diane Greenberg         Stratford  CT       43    12 F 40-49        29:40    9:34/M
     157    John Buck               West Hartford  CT   51    16 M 50-59        29:50    9:37/M
     158    John Seres              Bridgeport  CT      69     6 M 60-69        30:17    9:46/M
     159    Sherry Shrager          New Haven  CT       54     2 F 50-59        30:45    9:55/M
     160    Sue Teoli               West Haven  CT      37    13 F 30-39        30:58    9:59/M
     161    Anthony Cramond         Monroe  CT          10     5 M  2-12        31:02   10:01/M
     162    Donna Cramond           Monroe  CT          51     3 F 50-59        31:05   10:02/M
     163    Kara Steele             New Haven  CT       10     3 F  2-12        31:16   10:05/M
     164    Joseph Steele           New Haven  CT       47    33 M 40-49        31:20   10:06/M
     165    Terese Mak              Bridgeport  CT      48    13 F 40-49        31:21   10:07/M
     166    Maura O'Malley          Bridgeport  CT      45    14 F 40-49        31:25   10:08/M
     167    Catherine Petronino     Austin  TX          22    12 F 20-29        31:26   10:08/M
     168    Bob Loh                 Trumbull  CT        55    17 M 50-59        31:35   10:11/M
     169    Duncan Marshall         Fairfield  CT       52    18 M 50-59        31:39   10:13/M
     170    Cheryl Carolan          Fairfield  CT       38    14 F 30-39        32:00   10:19/M
     171    Jennifer Eng            Stratford  CT       15     3 F 13-19        32:02   10:20/M
     172    Diane Zalewski          Bridgeport  CT      38    15 F 30-39        32:22   10:26/M
     173    Pam London              Bridgeport  CT      36    16 F 30-39        32:22   10:26/M
     174    Jay Hughes              Monroe  CT          49    34 M 40-49        33:03   10:40/M
     175    Elizabeth Gerena        Bridgeport  CT      42    15 F 40-49        33:18   10:45/M
     176    Matthew Coyle           Trumbull  CT        10     6 M  2-12        33:44   10:53/M
     177    Matthew Martinez        Port Chester  NY    11     7 M  2-12        33:53   10:56/M
     178    Janice Brown            Norwalk  CT         51     4 F 50-59        34:19   11:04/M
     179    Barbi Hart              Monroe  CT          39    17 F 30-39        35:27   11:26/M
     180    Jackie Abelli           Cheshire  CT        37    18 F 30-39        36:07   11:39/M
     181    Deborah Shields         New Canaan  CT      25    13 F 20-29        36:57   11:55/M
     182    Ann Onton               Fairfield  CT       57     5 F 50-59        37:22   12:03/M
     183    Peter Smith             Milford  CT         53    19 M 50-59        38:31   12:25/M
     184    Ed Perkowski            Stratford  CT       47    35 M 40-49        39:20   12:41/M
     185    Maria Silva             Stamford  CT        55     6 F 50-59        41:45   13:28/M
     186    Nancy Wendland          Stratford  CT       39    19 F 30-39        41:58   13:32/M
     187    Nancy Haegel            Fairfield  CT       41    16 F 40-49        42:18   13:39/M
     188    Anne Boulaine           New Britain  CT     60     4 F 60-69        42:31   13:43/M
     189    Candace Hall            Newington  CT       53     7 F 50-59        42:31   13:43/M
     190    Joey Alves              Bridgeport  CT       9     8 M  2-12        43:03   13:53/M

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT        30       19        18:34    5:59/M

Women 12 and Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Erica Celini            Easton  CT         11      110        25:17    8:09/M
       2    Carla Owens             New Haven  CT      11      143        28:23    9:09/M
       3    Kara Steele             New Haven  CT      10      163        31:16   10:05/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Caitlin Callahan        Simsbury  CT       17       52        21:32    6:57/M
       2    Melissa Cabrera         Scarsdale  NY      14      148        28:49    9:18/M
       3    Jennifer Eng            Stratford  CT      15      171        32:02   10:20/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Meghan Callahan         Simsbury  CT       20       35        20:10    6:30/M
       2    Hildanies Colon         Norwalk  CT        20       50        21:26    6:55/M
       3    Christine Mariano       Chesire  CT        20       71        22:53    7:23/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Linda Cordova           Hamden  CT         36       43        20:52    6:44/M
       2    Elena CaMacHo           Port Chester  NY   37       75        23:09    7:28/M
       3    Sally Carpenter         New York  NY       35       84        23:39    7:38/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Newman            Riverside  CT      40       27        19:07    6:10/M
       2    Emmy Stocker            Cos Cob  CT        43       40        20:41    6:40/M
       3    Karen Gerweck           Norwalk  CT        40       72        22:56    7:24/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ilse Berkeley           Trumbull  CT       58      122        26:01    8:24/M
       2    Sherry Shrager          New Haven  CT      54      159        30:45    9:55/M
       3    Donna Cramond           Monroe  CT         51      162        31:05   10:02/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Anna Thornhill          New York  NY       60       54        21:36    6:58/M
       2    Monica Roche            Fairfield  CT      62      119        25:58    8:23/M
       3    Frances Goulart         Ridgefield  CT     63      125        26:13    8:27/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Gidean Mutisya          Hartford  CT       35        1        15:22    4:57/M

Men 12 and Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sean Callahan           Simsbury  CT       10       58        21:56    7:05/M
       2    Jiovanni Garcia         Yonkers  NY         9       65        22:32    7:16/M
       3    Joseph Shrager          New Haven  CT      10      137        27:24    8:50/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Milenkevich         Ansonia  CT        19       11        17:36    5:41/M
       2    John Weselcouch         Fairfield  CT      16       13        17:42    5:43/M
       3    Tim Loh                 Fairfield  CT      16       14        17:43    5:43/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Carlos Garcia           Mamaroneck  NY     24        3        16:46    5:25/M
       2    John ToMac              Stratford  CT      20        4        16:51    5:26/M
       3    Eric Donnelly           Bridgeport  CT     22       20        18:50    6:05/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Marco Ivan Condori      Torrington  CT     35        2        15:31    5:00/M
       2    Paul Chrenka            Wilton  CT         37        6        16:57    5:28/M
       3    Glen Morgan             Newcastle  WA      30        7        17:06    5:31/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Puopolo             Shelton  CT        42        5        16:55    5:27/M
       2    Joe Banas               Norwich  CT        44        9        17:20    5:35/M
       3    Joe Skelly              Stamford  CT       40       15        17:48    5:45/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bruce Goulart           Newtown  CT        51       44        20:54    6:45/M
       2    Ed Napolitano           Stamford  CT       51       47        21:15    6:51/M
       3    Jerry Augustine         Middletown  CT     55       48        21:16    6:52/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Levasseur         Madison  CT        63       57        21:53    7:04/M
       2    Paul Shanahan           Chesire  CT        63       62        22:17    7:11/M
       3    Frank Lang              Seymour  CT        62       63        22:19    7:12/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Geoffrey Etherington    Madison  CT        72       67        22:39    7:18/M
       2    Remo Pagliarela         Stratford  CT      70      100        24:32    7:55/M
       3    Ron Vichiola            Trumbull  CT       70      154        29:28    9:30/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com