HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Park City 15K
Bridgeport, CT

April 1, 2001

OVERALL WINNERS

Bryce Lindamood, New Haven, CT - 49:06
Alison Lapinski, Derby, CT -  59:46

park1.jpg (35270 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         New Haven  CT       29 ***** M 20-29        49:06    5:17/M
       2    Russ Blatt              Glastonbury  CT     43     1 M 40-44        53:07    5:43/M
       3    Bob Stack               Gales Ferry  CT     44     2 M 40-44        53:21    5:44/M
       4    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT         31     1 M 30-39        53:43    5:47/M
       5    Joe Puopolo             Shelton  CT         42     3 M 40-44        54:02    5:49/M
       6    George Buchanan         Stamford  CT        42     4 M 40-44        54:12    5:50/M
       7    Bill Thramann           Avon  CT            40     5 M 40-44        54:18    5:50/M
       8    Bill Hague              Darien  CT          36     2 M 30-39        54:27    5:51/M
       9    Jim Tharp               Andover  MA         40     6 M 40-44        54:36    5:52/M
      10    Dennis Crowe            Waterford  CT       52     1 M 50-54        54:59    5:55/M
      11    Justin Perugini         Naugatuck  CT       17     1 M 13-19        55:08    5:56/M
      12    Henry Brown             Hamden  CT          26     1 M 20-29        55:10    5:56/M
      13    Kevin Skehan            Stratford  CT       40     7 M 40-44        55:13    5:56/M
      14    Robert Barker           Hamden  CT          25     2 M 20-29        55:18    5:57/M
      15    Carl Barone             Bridgeport  CT      45     1 M 45-49        55:24    5:57/M
      16    Brad Charron            West Haven  CT      46     2 M 45-49        55:25    5:58/M
      17    Bill Borla              Torrington  CT      61     1 M 60-69        55:34    5:58/M
      18    Thomas Hiten            Milford  CT         50     2 M 50-54        55:43    5:59/M
      19    Elliott Rogers          Southport  CT       50     3 M 50-54        55:50    6:00/M
      20    Bill Evans              Bethel  CT          44     8 M 40-44        55:54    6:01/M
      21    Steve Virgadaula        Portland  CT        41     9 M 40-44        56:15    6:03/M
      22    Scott Freeman           Manchester  CT      40    10 M 40-44        56:23    6:04/M
      23    Bill Bradshaw           Thomaston  CT       38     3 M 30-39        56:26    6:04/M
      24    Tom Henry               Forest Hills  NY    22     3 M 20-29        56:45    6:06/M
      25    Tim Smith               Norwich  CT         52     4 M 50-54        57:06    6:08/M
      26    Rene Charland           South Windsor  CT   46     3 M 45-49        57:08    6:09/M
      27    Paul Moyse              Monroe  CT          47     4 M 45-49        57:18    6:10/M
      28    Wes Byerly              Ridgefield  CT      48     5 M 45-49        57:21    6:10/M
      29    Tony Kelly              Fairfield  CT       37     4 M 30-39        57:51    6:13/M
      30    Stephen Bessette        Mystic  CT          38     5 M 30-39        57:52    6:13/M
      31    Randy Chamberland       Shelton  CT         40    11 M 40-44        57:54    6:14/M
      32    Justin Percivalle       Shelton  CT         17     2 M 13-19        57:58    6:14/M
      33    Dennis Barone           West Hartford  CT   46     6 M 45-49        58:03    6:15/M
      34    Gerard Radlauer         Pound Ridge  NY     42    12 M 40-44        58:11    6:15/M
      35    Robert Martell          Guilford  CT        38     6 M 30-39        58:16    6:16/M
      36    Michael Ruospo          Stratford  CT       36     7 M 30-39        58:41    6:19/M
      37    Kenneth Brown           Rye  NY             44    13 M 40-44        58:43    6:19/M
      38    Peter Lofink            Brookfield  CT      40    14 M 40-44        58:44    6:19/M
      39    Will Graustein          Harwinton  CT       40    15 M 40-44        58:51    6:20/M
      40    Drew Viner              Stratford  CT       45     7 M 45-49        58:54    6:20/M
      41    John Andrews            Shelton  CT         53     5 M 50-54        59:11    6:22/M
      42    Jon Kornacki            Wallingford  CT     42    16 M 40-44        59:18    6:23/M
      43    Jack Sirotnik           Milford  CT         46     8 M 45-49        59:25    6:23/M
      44    Jim Mas                 Shelton  CT         42    17 M 40-44        59:39    6:25/M
      45    Alison Lapinski         Derby  CT           38 ***** F 30-39        59:46    6:26/M
      46    Tim Donnelly            Bridgeport  CT      48     9 M 45-49        59:59    6:27/M
      47    Rick Konon              Colchester  CT      44    18 M 40-44      1:00:07    6:28/M
      48    Heather Bessette        Mystic  CT          38     1 F 30-39      1:00:09    6:28/M
      49    Brian Fidler            West Haven  CT      30     8 M 30-39      1:00:16    6:29/M
      50    Robert Sieller          Canaan  CT          61     2 M 60-69      1:00:18    6:29/M
      51    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   55     1 M 55-59      1:00:29    6:30/M
      52    Chris Kyle              Watertown  CT       32     9 M 30-39      1:00:34    6:31/M
      53    John Percivalle         Shelton  CT         47    10 M 45-49      1:00:38    6:31/M
      54    Jim Servilla            Easton  CT          45    11 M 45-49      1:00:42    6:32/M
      55    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        50     6 M 50-54      1:00:44    6:32/M
      56    Paul Sattler            Meriden  CT         40    19 M 40-44      1:01:05    6:34/M
      57    Mike Callahan           Simsbury  CT        51     7 M 50-54      1:01:13    6:35/M
      58    Jeff Umbreit            Milford  CT         41    20 M 40-44      1:01:23    6:36/M
      59    Mary Dunn               Chesire  CT         49     1 F 45-49      1:01:35    6:37/M
      60    David Ulmer             Darien  CT          53     8 M 50-54      1:01:41    6:38/M
      61    Peter Hawley            New Hartford  CT    50     9 M 50-54      1:01:45    6:38/M
      62    Jeff Weatherhead        Granby  CT          50    10 M 50-54      1:01:57    6:40/M
      63    Joe Trench              Ridgefield  CT      40    21 M 40-44      1:02:01    6:40/M
      64    Tony Benivegna          Fairfield  CT       52    11 M 50-54      1:02:18    6:42/M
      65    Christine Gilmartin     WALLINGFORD  CT     33     2 F 30-39      1:02:23    6:42/M
      66    Gordon Bennett          East Haven  CT      41    22 M 40-44      1:02:24    6:43/M
      67    Brian Gilmore           Waterbury  CT       32    10 M 30-39      1:02:25    6:43/M
      68    Roland Desrochers       Fairfield  CT       32    11 M 30-39      1:02:34    6:44/M
      69    Joe Schutz              Shelton  CT         39    12 M 30-39      1:02:50    6:45/M
      70    Joseph Balavender       Salem  CT           47    12 M 45-49      1:03:01    6:47/M
      71    Joseph Von Ehr          Southport  CT       48    13 M 45-49      1:03:13    6:48/M
      72    Victor Swaller          Stratford  CT       50    12 M 50-54      1:03:13    6:48/M
      73    Guy Pulino              Moodus  CT          56     2 M 55-59      1:03:25    6:49/M
      74    David Condit            Avon  CT            53    13 M 50-54      1:03:51    6:52/M
      75    Michael Candito         New Fairfield  CT   33    13 M 30-39      1:04:13    6:54/M
      76    Jim Lugo                Stratford  CT       23     4 M 20-29      1:04:18    6:55/M
      77    Karen Newman            Riverside  CT       39     3 F 30-39      1:04:20    6:55/M
      78    Patrick Flynn           Monroe  CT          45    14 M 45-49      1:04:20    6:55/M
      79    Tony Savinelli          Clinton  CT         46    15 M 45-49      1:04:22    6:55/M
      80    Donald Smith            Watertown  CT       56     3 M 55-59      1:04:28    6:56/M
      81    Bob Tumiski             Wallingford  CT     46    16 M 45-49      1:04:30    6:56/M
      82    Shea Shapiro            Fairfield  CT       17     3 M 13-19      1:04:35    6:57/M
      83    June Choi               New Haven  CT       34    14 M 30-39      1:04:36    6:57/M
      84    Donna Anderson          Brookfield  CT      46     2 F 45-49      1:04:45    6:58/M
      85    Sandra Dalles           Ansonia  CT         28     1 F 20-29      1:04:56    6:59/M
      86    Eileen Troy             Stamford  CT        47     3 F 45-49      1:05:10    7:00/M
      87    Lou Denaro              Oxford  CT          40    23 M 40-44      1:05:13    7:01/M
      88    Matt Basile             Naugatuck  CT       15     4 M 13-19      1:05:16    7:01/M
      89    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      39     4 F 30-39      1:05:48    7:05/M
      90    John Dugdale            Ridgefield  CT      66     3 M 60-69      1:05:58    7:06/M
      91    James Leahy             Orange  CT          52    14 M 50-54      1:06:04    7:06/M
      92    Lisa Fairbanks          Wilton  CT          41     1 F 40-44      1:06:24    7:08/M
      93    Dennis Perrella         Southington  CT     54    15 M 50-54      1:06:29    7:09/M
      94    John Mc Farland         Branford  CT        36    15 M 30-39      1:06:31    7:09/M
      95    David James             Rye  NY             23     5 M 20-29      1:06:34    7:09/M
      96    Robert Eterno           Easton  CT          45    17 M 45-49      1:06:40    7:10/M
      97    Joseph Brady            Fairfield  CT       42    24 M 40-44      1:06:46    7:11/M
      98    Don Platko              Shelton  CT         59     4 M 55-59      1:06:48    7:11/M
      99    Julie Servilla          Easton  CT          39     5 F 30-39      1:06:56    7:12/M
     100    Diana Mann              Chesire  CT         30     6 F 30-39      1:06:57    7:12/M
     101    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        41     2 F 40-44      1:07:01    7:12/M
     102    Barney Mestek           Naugatuck  CT       50    16 M 50-54      1:07:03    7:13/M
     103    Michael Crehan          Fairfield  CT       47    18 M 45-49      1:07:11    7:13/M
     104    Wayne Theriault         Stratford  CT       52    17 M 50-54      1:07:13    7:14/M
     105    John Sacrey             Preston  CT         49    19 M 45-49      1:07:14    7:14/M
     106    Mindy Struwas           West Haven  CT      48     4 F 45-49      1:07:16    7:14/M
     107    Christina Hernandez     Wallingford  CT     22     2 F 20-29      1:07:17    7:14/M
     108    Doug Black              New Haven  CT       48    20 M 45-49      1:07:18    7:14/M
     109    Kevin Hollis            Waterbury  CT       31    16 M 30-39      1:07:25    7:15/M
     110    Brian Krasowski         Ansonia  CT         30    17 M 30-39      1:07:36    7:16/M
     111    Mary Haselkamp          Milford  CT         40     3 F 40-44      1:07:46    7:17/M
     112    Robert Stephenson       Milford  CT         52    18 M 50-54      1:07:46    7:17/M
     113    Diane Sharp             Riverside  CT       48     5 F 45-49      1:07:49    7:18/M
     114    Brian Gildea            Oakville  CT        39    18 M 30-39      1:08:09    7:20/M
     115    Steven Law              Stratford  CT       42    25 M 40-44      1:08:16    7:20/M
     116    George Dickerson        Wallingford  CT     42    26 M 40-44      1:08:36    7:23/M
     117    Kelli Billish-Fitter    Fairfield  CT       38     7 F 30-39      1:08:46    7:24/M
     118    Joseph Lemieux          Norwich  CT         48    21 M 45-49      1:08:52    7:24/M
     119    Joseph Vinhais          Trumbull  CT        53    19 M 50-54      1:09:06    7:26/M
     120    Delfim Desousa          Milford  CT         49    22 M 45-49      1:09:06    7:26/M
     121    Glenn Garfinkel         Trumbull  CT        39    19 M 30-39      1:09:08    7:26/M
     122    Bill Foglio             Stratford  CT       43    27 M 40-44      1:09:14    7:27/M
     123    Elaine Romano           Middlebury  CT      43     4 F 40-44      1:09:17    7:27/M
     124    Gerard Hoberg           Bethany  CT         29     6 M 20-29      1:09:19    7:27/M
     125    Megan Goldstein         Avon  CT            51     1 F 50-54      1:09:19    7:27/M
     126    Tiger Mann              Hamden  CT          35    20 M 30-39      1:09:25    7:28/M
     127    Carol Kane              Weston  CT          55     1 F 55-59      1:09:29    7:28/M
     128    Lucia Chapman           Bedford  NY         42     5 F 40-44      1:09:34    7:29/M
     129    Pascale Butcher         Fairfield  CT       39     8 F 30-39      1:09:57    7:31/M
     130    Lloyd O' Connor         New Canaan  CT      43    28 M 40-44      1:09:59    7:32/M
     131    David Grosner           Fairfield  CT       29     7 M 20-29      1:10:01    7:32/M
     132    Mark Richard            Waterbury  CT       42    29 M 40-44      1:10:29    7:35/M
     133    John Coviello           Waterbury  CT       43    30 M 40-44      1:10:40    7:36/M
     134    Paulette Bolton         Danielson  CT       41     6 F 40-44      1:10:46    7:37/M
     135    Bill Wakeley            New Milford  CT     38    21 M 30-39      1:10:49    7:37/M
     136    Jon Berg                Monroe  CT          46    23 M 45-49      1:10:50    7:37/M
     137    Jeffrey Podell          Avon  CT            47    24 M 45-49      1:10:52    7:37/M
     138    Phil Berghoff           Brookfield  CT      17     5 M 13-19      1:10:52    7:37/M
     139    Bobby Zupryk            Brookfield  CT      14     6 M 13-19      1:10:59    7:38/M
     140    Paul Ribnicky           Stratford  CT       46    25 M 45-49      1:11:05    7:39/M
     141    Carl Fuller             East Haddam  CT     57     5 M 55-59      1:11:12    7:39/M
     142    Christine Stefan        Fairfield  CT       32     9 F 30-39      1:11:19    7:40/M
     143    Barbara Pearce          Guilford  CT        46     6 F 45-49      1:11:25    7:41/M
     144    Steven Struwas          West Haven  CT      48    26 M 45-49      1:11:32    7:42/M
     145    Luis Mendoza            Bridgeport  CT      37    22 M 30-39      1:11:47    7:43/M
     146    Paul Couzelis           Norwalk  CT         58     6 M 55-59      1:11:48    7:43/M
     147    Steve Braun             Sandy Hook  CT      50    20 M 50-54      1:11:55    7:44/M
     148    Sharon Gosha            Trumbull  CT        47     7 F 45-49      1:11:57    7:44/M
     149    Kevin Keenan            New Haven  CT       27     8 M 20-29      1:11:59    7:44/M
     150    Frederick Hessick       New Haven  CT       24     9 M 20-29      1:12:01    7:45/M
     151    Darlene Gillotti        Danbury  CT         39    10 F 30-39      1:12:04    7:45/M
     152    Abraham Calderon        Stamford  CT        33    23 M 30-39      1:12:07    7:45/M
     153    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      35    24 M 30-39      1:12:12    7:46/M
     154    Ali Molavi              Stratford  CT       55     7 M 55-59      1:12:34    7:48/M
     155    Fred Hudak              Torrington  CT      56     8 M 55-59      1:12:50    7:50/M
     156    Manny Moura             Shelton  CT         36    25 M 30-39      1:13:05    7:52/M
     157    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       46    27 M 45-49      1:13:09    7:52/M
     158    Lynn Wemyss             Wilton  CT          33    11 F 30-39      1:13:16    7:53/M
     159    Mitchell Sanders        Norwalk  CT         47    28 M 45-49      1:13:18    7:53/M
     160    Phil Jalbert            Wallingford  CT     41    31 M 40-44      1:13:19    7:53/M
     161    James Barker            North Branford  CT  47    29 M 45-49      1:14:05    7:58/M
     162    Dea Collins             East Hartford  CT   46     8 F 45-49      1:14:08    7:58/M
     163    Sheila Reinken          West Hartford  CT   40     7 F 40-44      1:14:16    7:59/M
     164    Mike Pisani             Stratford  CT       58     9 M 55-59      1:14:41    8:02/M
     165    Sarah Azaransky         Somerville  MA      25     3 F 20-29      1:14:41    8:02/M
     166    Rob Burlinson           Bridgeport  CT      54    21 M 50-54      1:14:42    8:02/M
     167    Paul Garasimowicz       Seymour  CT         35    26 M 30-39      1:14:45    8:02/M
     168    Don Capone              Norwalk  CT         52    22 M 50-54      1:14:55    8:03/M
     169    Jeff Maloney            New Haven  CT       27    10 M 20-29      1:15:07    8:05/M
     170    Kim Hooper              Trumbull  CT        38    12 F 30-39      1:15:10    8:05/M
     171    Robert Holsworth        Stratford  CT       39    27 M 30-39      1:15:13    8:05/M
     172    Paul Shanahan           Chesire  CT         63     4 M 60-69      1:15:16    8:06/M
     173    Dave Easdon             Easton  CT          47    30 M 45-49      1:15:24    8:06/M
     174    Chris Cowles            Chesire  CT         40    32 M 40-44      1:15:25    8:07/M
     175    Tom Shanahan            Southington  CT     54    23 M 50-54      1:15:32    8:07/M
     176    Carlo Pippolo           Norwalk  CT         35    28 M 30-39      1:15:34    8:08/M
     177    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         63     5 M 60-69      1:15:35    8:08/M
     178    Robert Auer             Bridgeport  CT      43    33 M 40-44      1:15:36    8:08/M
     179    Melissa Fusarelli       Orange  CT          27     4 F 20-29      1:15:39    8:08/M
     180    Stanley Patterson       Orange  CT          24    11 M 20-29      1:15:39    8:08/M
     181    Christopher Lanzano     Fairfield  CT       43    34 M 40-44      1:15:39    8:08/M
     182    Sean O'Connor           Fairfield  CT       42    35 M 40-44      1:15:43    8:08/M
     183    Steven Mele             Hamden  CT          46    31 M 45-49      1:15:49    8:09/M
     184    Laurie Trupp            Stratford  CT       43     8 F 40-44      1:15:50    8:09/M
     185    Edward Piquette         Bridgeport  CT      44    36 M 40-44      1:15:57    8:10/M
     186    Karen Pearsall          Wilton  CT          38    13 F 30-39      1:16:09    8:11/M
     187    Kimberly Isley          West Haven  CT      27     5 F 20-29      1:16:22    8:13/M
     188    Tighe Sullivan          Darien  CT          40    37 M 40-44      1:16:32    8:14/M
     189    Ted Parker              Fairfield  CT       50    24 M 50-54      1:16:39    8:15/M
     190    Tom Caporaso            Monroe  CT          57    10 M 55-59      1:17:01    8:17/M
     191    Graham Bisset           Shelton  CT         56    11 M 55-59      1:17:07    8:18/M
     192    Kathy Wood              Trumbull  CT        34    14 F 30-39      1:17:12    8:18/M
     193    Derek Burton            Derby  CT           33    29 M 30-39      1:17:13    8:18/M
     194    Watt White              Stamford  CT        61     6 M 60-69      1:17:17    8:19/M
     195    Jane Moller             Wethersfield  CT    41     9 F 40-44      1:17:24    8:19/M
     196    Michael Piquette        Trumbull  CT        42    38 M 40-44      1:17:26    8:20/M
     197    Arthur Di Cesare        Westport  CT        43    39 M 40-44      1:17:27    8:20/M
     198    Gina Luczaj             Old Greenwich  CT   26     6 F 20-29      1:17:27    8:20/M
     199    Daniel Cox              Stratford  CT       40    40 M 40-44      1:17:39    8:21/M
     200    Jack Doyle              Hamden  CT          61     7 M 60-69      1:17:41    8:21/M
     201    Salvatore Maresca       Southport  CT       43    41 M 40-44      1:17:53    8:22/M
     202    Glen Greytak            Easton  CT          48    32 M 45-49      1:18:00    8:23/M
     203    Chrissy Finn            Sandy Hook  CT      53     2 F 50-54      1:18:01    8:23/M
     204    Laura O'Connor          Fairfield  CT       42    10 F 40-44      1:18:09    8:24/M
     205    Bill Begg               Newtown  CT         37    30 M 30-39      1:18:14    8:25/M
     206    Chris Rosiak            Milford  CT         35    31 M 30-39      1:18:14    8:25/M
     207    Leah Begg               Newtown  CT         31    15 F 30-39      1:18:22    8:26/M
     208    Luanne Roy              New Canaan  CT      46     9 F 45-49      1:18:23    8:26/M
     209    Amy Boisvert            Thomaston  CT       26     7 F 20-29      1:18:25    8:26/M
     210    Eric Cabrera            Bridgeport  CT      32    32 M 30-39      1:18:27    8:26/M
     211    Joseph Saccone          Monroe  CT          38    33 M 30-39      1:18:32    8:27/M
     212    Noreen Hendley          Canton  CT          60     1 F 60-69      1:18:36    8:27/M
     213    Emily Mallick           Torrington  CT      18     1 F 13-19      1:19:10    8:31/M
     214    Charlyn Tanner          Hamden  CT          36    16 F 30-39      1:19:13    8:31/M
     215    Brian Schuyler          Stamford  CT        53    25 M 50-54      1:19:14    8:31/M
     216    Nancy Burke             Branford  CT        48    10 F 45-49      1:19:16    8:31/M
     217    Nancy Tanguay           Southport  CT       36    17 F 30-39      1:19:26    8:32/M
     218    Fernanda Bothe          Fairfield  CT       32    18 F 30-39      1:19:35    8:33/M
     219    Lisa Esposito           New Haven  CT       27     8 F 20-29      1:19:36    8:34/M
     220    Marcus Rivera           Bridgeport  CT      30    34 M 30-39      1:19:55    8:36/M
     221    Ashley Hoekenga         Shelton  CT         23     9 F 20-29      1:20:24    8:39/M
     222    Mike Tamborrino         Stamford  CT        43    42 M 40-44      1:20:30    8:39/M
     223    Don Mc Gregor           Clinton  CT         65     8 M 60-69      1:20:31    8:39/M
     224    Hector Rios             Monroe  CT          41    43 M 40-44      1:20:31    8:39/M
     225    Hector Retamar          Bridgeport  CT      41    44 M 40-44      1:20:42    8:41/M
     226    Marjorie Klar           Easton  CT          46    11 F 45-49      1:20:51    8:42/M
     227    Shield Kelly            Watertown  CT       40    11 F 40-44      1:21:05    8:43/M
     228    Richard Westervelt      Winsted  CT         54    26 M 50-54      1:21:20    8:45/M
     229    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       25    10 F 20-29      1:21:25    8:45/M
     230    Monica Roche            Fairfield  CT       62     2 F 60-69      1:21:42    8:47/M
     231    Jay Mongillo            Madison  CT         41    45 M 40-44      1:21:59    8:49/M
     232    Kim Remetta             Milford  CT         46    33 M 45-49      1:22:03    8:49/M
     233    Kara Salvagno           Trumbull  CT        42    12 F 40-44      1:22:05    8:50/M
     234    Nick Snow               Westport  CT        56    12 M 55-59      1:22:23    8:52/M
     235    Joe Riccio              Branford  CT        66     9 M 60-69      1:22:32    8:52/M
     236    Carleta Maurice         West Haven  CT      31    19 F 30-39      1:22:44    8:54/M
     237    Laura Meier             Milford  CT         33    20 F 30-39      1:22:46    8:54/M
     238    Thea Boyle              Redding  CT         35    21 F 30-39      1:22:48    8:54/M
     239    Mark August             New Haven  CT       46    34 M 45-49      1:23:05    8:56/M
     240    Ed Root                 Old Saybrook  CT    55    13 M 55-59      1:23:10    8:57/M
     241    Kristi Paradis          Woodbridge  CT      25    11 F 20-29      1:23:18    8:57/M
     242    Bill Brewer             Fairfield  CT       54    27 M 50-54      1:23:18    8:57/M
     243    Joseph Steele           New Haven  CT       47    35 M 45-49      1:23:21    8:58/M
     244    Chuck Berke             Sandy Hook  CT      49    36 M 45-49      1:23:26    8:58/M
     245    John Kelly              Guilford  CT        59    14 M 55-59      1:23:49    9:01/M
     246    Jim Eagan               West Haven  CT      50    28 M 50-54      1:23:49    9:01/M
     247    Lou Loban               Stratford  CT       53    29 M 50-54      1:23:50    9:01/M
     248    Lenora Toscano          Waterbury  CT       24    12 F 20-29      1:24:00    9:02/M
     249    Melissa Greene          Milford  CT         30    22 F 30-39      1:24:01    9:02/M
     250    Martin Espino           Bridgeport  CT      41    46 M 40-44      1:24:14    9:03/M
     251    Ann Sheybani            Cromwell  CT        37    23 F 30-39      1:24:19    9:04/M
     252    Al Chameides            Trumbull  CT        70     1 M 70-99      1:24:19    9:04/M
     253    Kasey Sullivan          Southbury  CT       12     1 F  1-12      1:24:35    9:06/M
     254    Margaret Pinheiro       Milford  CT         40    13 F 40-44      1:24:42    9:06/M
     255    Christina Rice          Fairfield  CT       30    24 F 30-39      1:24:55    9:08/M
     256    Jeff Lawrence           Monroe  CT          40    47 M 40-44      1:24:57    9:08/M
     257    Lisa Goeller            Fairfield Ct.  CT   40    14 F 40-44      1:25:38    9:12/M
     258    Adrienne Schiaroli      Naugatuck  CT       17     2 F 13-19      1:25:55    9:14/M
     259    Michelle Brei           Orange  CT          22    13 F 20-29      1:26:11    9:16/M
     260    John Da Ponte           Stratford  CT       52    30 M 50-54      1:26:13    9:16/M
     261    Ray Ditoto              Oxford  CT          44    48 M 40-44      1:26:15    9:16/M
     262    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         63    10 M 60-69      1:26:15    9:16/M
     263    Gloria Fong             Southbury  CT       42    15 F 40-44      1:26:19    9:17/M
     264    Jennifer Lidstrom       West Haven  CT      23    14 F 20-29      1:26:38    9:19/M
     265    Jan Engstrom            Fairfield  CT       55    15 M 55-59      1:26:44    9:20/M
     266    Ignacio Chi             Southbury  CT       42    49 M 40-44      1:27:10    9:22/M
     267    Dianne Andreoli         West Haven  CT      36    25 F 30-39      1:27:13    9:23/M
     268    Christine Glenn         Oxford  CT          39    26 F 30-39      1:27:25    9:24/M
     269    Donna Eriksen           Burlington  CT      50     3 F 50-54      1:27:48    9:26/M
     270    Felicia Watson          Fairfield  CT       42    16 F 40-44      1:28:16    9:29/M
     271    Marilyn Biedrycki       Milford  CT         45    12 F 45-49      1:28:52    9:33/M
     272    Debbie O' Toole         Fairfield  CT       40    17 F 40-44      1:29:11    9:35/M
     273    Randall Potterton       Andover  CT         42    50 M 40-44      1:29:14    9:36/M
     274    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        58     2 F 55-59      1:29:24    9:37/M
     275    Tom Clifford            Ansonia  CT         50    31 M 50-54      1:29:25    9:37/M
     276    Thomas Chetlen          Trumbull  CT        55    16 M 55-59      1:29:27    9:37/M
     277    David Urban             Stratford  CT       44    51 M 40-44      1:29:27    9:37/M
     278    Robert Larosa           Fairfield  CT       45    37 M 45-49      1:29:42    9:39/M
     279    Patrick Strang          Trumbull  CT        36    35 M 30-39      1:29:45    9:39/M
     280    Barry Cornell           West Islip  NY      38    36 M 30-39      1:30:10    9:42/M
     281    Stacy Laperriere        Waterbury  CT       27    15 F 20-29      1:31:46    9:52/M
     282    Jackie Vincent          Wilton  CT          32    27 F 30-39      1:31:51    9:53/M
     283    Mariclare Lovett        Bedford Hills  NY   24    16 F 20-29      1:31:55    9:53/M
     284    Robert Kravitz          Woodbridge  CT      43    52 M 40-44      1:32:17    9:55/M
     285    Donna Cramond           Monroe  CT          51     4 F 50-54      1:32:23    9:56/M
     286    Joyce Heineman          Watertown  CT       49    13 F 45-49      1:32:37    9:58/M
     287    Tony Luccaro            Watertown  CT       57    17 M 55-59      1:33:07   10:01/M
     288    John Pinheiro           Milford  CT         43    53 M 40-44      1:33:34   10:04/M
     289    Jane Springer           South Salem  NY     47    14 F 45-49      1:34:18   10:08/M
     290    Charles Baines          West Haven  CT      60    11 M 60-69      1:34:55   10:12/M
     291    Elizabeth Hamlin        Monroe  CT          32    28 F 30-39      1:35:41   10:17/M
     292    Kim Foster              Cheshire  CT        29    17 F 20-29      1:35:59   10:19/M
     293    James Gilbert           Stratford  CT       51    32 M 50-54      1:36:23   10:22/M
     294    Thomas Sullivan         Stratford  CT       41    54 M 40-44      1:36:31   10:23/M
     295    Donald Eng              Stratford  CT       51    33 M 50-54      1:37:32   10:29/M
     296    Denise Crosby           Waterbury  CT       30    29 F 30-39      1:39:04   10:39/M
     297    John Seres              Bridgeport  CT      69    12 M 60-69      1:40:20   10:47/M
     298    Elizabeth Gerena        Bridgeport  CT      42    18 F 40-44      1:42:51   11:04/M
     299    Bennett Benware         Stamford  CT        48    38 M 45-49      1:42:51   11:04/M
     300    Linda Brady             Norwalk  CT         40    19 F 40-44      1:44:00   11:11/M
     301    Terese Mak              Bridgeport  CT      48    15 F 45-49      1:44:23   11:13/M

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Lapinski         Derby  CT          38       45        59:46    6:26/M

Women 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kasey Sullivan          Southbury  CT      12      253      1:24:35    9:06/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Emily Mallick           Torrington  CT     18      213      1:19:10    8:31/M
       2    Adrienne Schiaroli      Naugatuck  CT      17      258      1:25:55    9:14/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandra Dalles           Ansonia  CT        28       85      1:04:56    6:59/M
       2    Christina Hernandez     Wallingford  CT    22      107      1:07:17    7:14/M
       3    Sarah Azaransky         Somerville  MA     25      165      1:14:41    8:02/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Bessette        Mystic  CT         38       48      1:00:09    6:28/M
       2    Christine Gilmartin     WALLINGFORD  CT    33       65      1:02:23    6:42/M
       3    Karen Newman            Riverside  CT      39       77      1:04:20    6:55/M

Women 40 to 44

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Lisa Fairbanks          Wilton  CT         41       92      1:06:24    7:08/M
       2    Brigitte Boltz          Simsbury  CT       41      101      1:07:01    7:12/M
       3    Mary Haselkamp          Milford  CT        40      111      1:07:46    7:17/M

Women 45 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Dunn               Chesire  CT        49       59      1:01:35    6:37/M
       2    Donna Anderson          Brookfield  CT     46       84      1:04:45    6:58/M
       3    Eileen Troy             Stamford  CT       47       86      1:05:10    7:00/M

Women 50 to 54

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Megan Goldstein         Avon  CT           51      125      1:09:19    7:27/M
       2    Chrissy Finn            Sandy Hook  CT     53      203      1:18:01    8:23/M
       3    Donna Eriksen           Burlington  CT     50      269      1:27:48    9:26/M

Women 55 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Carol Kane              Weston  CT         55      127      1:09:29    7:28/M
       2    Ilse Berkeley           Trumbull  CT       58      274      1:29:24    9:37/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Noreen Hendley          Canton  CT         60      212      1:18:36    8:27/M
       2    Monica Roche            Fairfield  CT      62      230      1:21:42    8:47/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         New Haven  CT      29        1        49:06    5:17/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Justin Perugini         Naugatuck  CT      17       11        55:08    5:56/M
       2    Justin Percivalle       Shelton  CT        17       32        57:58    6:14/M
       3    Shea Shapiro            Fairfield  CT      17       82      1:04:35    6:57/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Henry Brown             Hamden  CT         26       12        55:10    5:56/M
       2    Robert Barker           Hamden  CT         25       14        55:18    5:57/M
       3    Tom Henry               Forest Hills  NY   22       24        56:45    6:06/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT        31        4        53:43    5:47/M
       2    Bill Hague              Darien  CT         36        8        54:27    5:51/M
       3    Bill Bradshaw           Thomaston  CT      38       23        56:26    6:04/M

Men 40 to 44

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Russ Blatt              Glastonbury  CT    43        2        53:07    5:43/M
       2    Bob Stack               Gales Ferry  CT    44        3        53:21    5:44/M
       3    Joe Puopolo             Shelton  CT        42        5        54:02    5:49/M

Men 45 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Carl Barone             Bridgeport  CT     45       15        55:24    5:57/M
       2    Brad Charron            West Haven  CT     46       16        55:25    5:58/M
       3    Rene Charland           South Windsor  CT  46       26        57:08    6:09/M

Men 50 to 54

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dennis Crowe            Waterford  CT      52       10        54:59    5:55/M
       2    Thomas Hiten            Milford  CT        50       18        55:43    5:59/M
       3    Elliott Rogers          Southport  CT      50       19        55:50    6:00/M

Men 55 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT  55       51      1:00:29    6:30/M
       2    Guy Pulino              Moodus  CT         56       73      1:03:25    6:49/M
       3    Donald Smith            Watertown  CT      56       80      1:04:28    6:56/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT     61       17        55:34    5:58/M
       2    Robert Sieller          Canaan  CT         61       50      1:00:18    6:29/M
       3    John Dugdale            Ridgefield  CT     66       90      1:05:58    7:06/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Al Chameides            Trumbull  CT       70      252      1:24:19    9:04/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com