HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

25th Ridgefield Half Marathon
Ridgefield, CT

October 7, 2001

OVERALL WINNERS
Sergio Ribeiro, Danbury, CT - 1:08:57
Mary Chute, New Fairfield, CT - 1:22:40

Timing & Results by:
Wolfpit Running Club


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Sergio Ribeiro          Danbury  CT         31 ***** M 30-39    1:08:57.0    5:16/M
       2    Joe Le May              Danbury  CT         34 ***** M 30-39    1:10:08.5    5:21/M
       3    Andy Spaulding          Freeport  ME        30 ***** M 30-39    1:12:26.3    5:32/M
       4    Silva Emerson-Momaes    Danbury  CT         27     1 M 18-29    1:12:31.4    5:32/M
       5    Bob Sweeney             Rye Brook  NY       34     1 M 30-39    1:15:20.2    5:45/M
       6    George Buchanan         Stamford  CT        42     1 M 40-49    1:15:49.4    5:47/M
       7    Bill Thramann           Avon  CT            40     2 M 40-49    1:16:32.6    5:51/M
       8    Rob Murray              Ridgefield  CT      32     2 M 30-39    1:16:38.4    5:51/M
       9    Paul Chrenka            Wilton  CT          37     3 M 30-39    1:16:58.3    5:53/M
      10    Henry Berkowitz         Rowayton  CT        39     4 M 30-39    1:17:42.7    5:56/M
      11    Bob Stack               Gales Ferry  CT     44     3 M 40-49    1:18:22.7    5:59/M
      12    Robert Barker I I I     Hamden  CT          26     2 M 18-29    1:18:44.9    6:01/M
      13    David Pantin            New Haven  CT       40     4 M 40-49    1:18:45.8    6:01/M
      14    Jeff Niedeck            Canaan  CT          37     5 M 30-39    1:18:50.3    6:01/M
      15    Joseph Simoncek         Milford  CT         30     6 M 30-39    1:19:03.7    6:02/M
      16    Steve Virgadaula        Portland  CT        41     5 M 40-49    1:19:33.0    6:04/M
      17    Jeffrey Word            Ridgefield  CT      42     6 M 40-49    1:19:42.0    6:05/M
      18    Anthony Kelly           Fairfield  CT       38     7 M 30-39    1:20:07.4    6:07/M
      19    Dale Ricahrdson         Trumbull  CT        41     7 M 40-49    1:20:10.8    6:07/M
      20    Bill Evans              Bethel  CT          45     8 M 40-49    1:20:21.7    6:08/M
      21    Chris Bachich           New Milford  CT     39     8 M 30-39    1:20:39.0    6:09/M
      22    Brad Charron            West Haven  CT      47     9 M 40-49    1:20:47.8    6:10/M
      23    Bill Borla              Torrington  CT      61     1 M 60-69    1:20:48.2    6:10/M
      24    Jim Tharp               Andover  CT         40    10 M 40-49    1:20:59.0    6:11/M
      25    Dennis Barone           West Hartford  CT   46    11 M 40-49    1:21:37.4    6:14/M
      26    Andrew Morehouse        New Milford  CT     35     9 M 30-39    1:21:50.9    6:15/M
      27    Marty Ogden             Ridgefield  CT      32    10 M 30-39    1:21:58.1    6:15/M
      28    Brian Foley             Norwalk  CT         34    11 M 30-39    1:22:05.3    6:16/M
      29    Brian Coe               Trumbull  CT        39    12 M 30-39    1:22:08.2    6:16/M
      30    Randy Chamberland       Shelton  CT         41    12 M 40-49    1:22:22.2    6:17/M
      31    John Di Carlo           Wolcott  CT         49    13 M 40-49    1:22:24.4    6:17/M
      32    Jeffrey Molson          Avon  CT            39    13 M 30-39    1:22:25.4    6:17/M
      33    Mary Chute              New Fairfield  CT   41 ***** F 40-49    1:22:39.9    6:19/M
      34    Alejandro Abella        Danbury  CT         22     3 M 18-29    1:23:05.4    6:21/M
      35    Daniel Delaney          Katonah  NY         47    14 M 40-49    1:23:05.7    6:21/M
      36    Nelson Azevedo          Wolcott  CT         42    15 M 40-49    1:23:36.6    6:23/M
      37    Mary Zengo              Wilton  CT          36 ***** F 30-39    1:23:41.3    6:23/M
      38    Wes Byerly              Ridgefield  CT      49    16 M 40-49    1:23:42.6    6:23/M
      39    Kenneth Martin          Trumbull  CT        47    17 M 40-49    1:23:47.4    6:24/M
      40    Wallie Jahn             New Milford  CT     46    18 M 40-49    1:23:48.5    6:24/M
      41    Frank Tirdetto          Orange  CT          41    19 M 40-49    1:24:14.9    6:26/M
      42    Laura Erikson           Westport  CT        36 ***** F 30-39    1:24:20.2    6:26/M
      43    Paul Moyse              Monroe  CT          47    20 M 40-49    1:24:42.4    6:28/M
      44    Robert Smith I I I      Fairfield  CT       37    14 M 30-39    1:25:11.0    6:30/M
      45    Simon Kay                                   30    15 M 30-39    1:25:42.7    6:33/M
      46    Thomas Hiten            Cheshire  CT        51     1 M 50-59    1:25:49.1    6:33/M
      47    Bob Hermesch            Croton-on-hudson  N 51     2 M 50-59    1:25:50.5    6:33/M
      48    Brian Donovan           Tolland  CT         42    21 M 40-49    1:25:59.6    6:34/M
      49    Simon Abella            Danbury  CT         41    22 M 40-49    1:26:27.9    6:36/M
      50    John Ross               Sandy Hook  CT      38    16 M 30-39    1:26:46.4    6:37/M
      51    Martin Cashin           Cheshire  CT        30    17 M 30-39    1:27:23.4    6:40/M
      52    Frank Spatafore         Amawalk  NY         44    23 M 40-49    1:27:25.1    6:40/M
      53    Robert Kennedy          Stamford  CT        39    18 M 30-39    1:27:40.3    6:42/M
      54    Kevin Cotter            Bedford  NY         40    24 M 40-49    1:27:40.9    6:42/M
      55    Jamie Linden            New York  NY        23     4 M 18-29    1:27:41.9    6:42/M
      56    Drew Viner              Stratford  CT       45    25 M 40-49    1:27:49.8    6:42/M
      57    Katie Spaulding         Freeport  ME        32     1 F 30-39    1:27:57.6    6:43/M
      58    Geoff Heddle            Ridgefield  CT      29     5 M 18-29    1:28:09.1    6:44/M
      59    Rob Pollak              Goldens Bridge  NY  47    26 M 40-49    1:28:11.3    6:44/M
      60    Chris Carroll           Ridgefield  CT      44    27 M 40-49    1:28:18.9    6:44/M
      61    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    51     3 M 50-59    1:28:24.1    6:45/M
      62    David Peterson          Shelton  CT         26     6 M 18-29    1:28:27.2    6:45/M
      63    Bob Blake               Ridgefield  CT      36    19 M 30-39    1:28:28.3    6:45/M
      64    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT    23     7 M 18-29    1:28:42.0    6:46/M
      65    Cynthia McHugh          Fairfield  CT       41     1 F 40-49    1:28:46.4    6:47/M
      66    Victor Swaller          Stratford  CT       50     4 M 50-59    1:28:59.5    6:48/M
      67    Oguz Erkan              Monroe  CT          39    20 M 30-39    1:29:05.2    6:48/M
      68    John Andrews            Shelton  CT         54     5 M 50-59    1:29:14.5    6:49/M
      69    Will Applegate          Ft Lee  NJ                 1 M  0-17    1:29:21.8    6:49/M
      70    Albert Post             Orange  CT          43    28 M 40-49    1:29:28.6    6:50/M
      71    Brian Ordwy             Ansonia  CT         29     8 M 18-29    1:29:37.0    6:50/M
      72    Art Nager               Westport  CT        52     6 M 50-59    1:29:43.4    6:51/M
      73    Peter Hawley            Winsted  CT         51     7 M 50-59    1:29:46.6    6:51/M
      74    John Courtmanche        New Haven  CT       59     8 M 50-59    1:29:58.3    6:52/M
      75    John Muir               West Haven  CT      40    29 M 40-49    1:30:01.0    6:52/M
      76    Scott Costen            North Haven  CT     39    21 M 30-39    1:30:03.0    6:52/M
      77    Patrick Flynn           Monroe  CT          45    30 M 40-49    1:30:14.3    6:53/M
      78    Peter Ryan              Bedford Hills  NY   38    22 M 30-39    1:30:30.8    6:55/M
      79    Mike Callahan           Bristol  CT         51     9 M 50-59    1:30:37.7    6:55/M
      80    Kenneth O'Brien         Somers  NY          33    23 M 30-39    1:30:50.7    6:56/M
      81    Chas Greystone          New Milford  CT     46    31 M 40-49    1:30:52.5    6:56/M
      82    Jim O'Brien             New Canaan  CT      40    32 M 40-49    1:30:57.6    6:57/M
      83    Jay Vincent             Bethel  CT          40    33 M 40-49    1:30:58.2    6:57/M
      84    Donald Allen            New Fairfield  CT   42    34 M 40-49    1:31:13.9    6:58/M
      85    Chuck Havtten           Redding  CT         47    35 M 40-49    1:31:17.6    6:58/M
      86    John McForland          Branford  CT        37    24 M 30-39    1:31:19.3    6:58/M
      87    Scott Holmes            Middlebury  CT      39    25 M 30-39    1:31:25.5    6:59/M
      88    Robert Inghilterra      Katonah  NY         44    36 M 40-49    1:31:30.7    6:59/M
      89    Joan Nevin              Westport  CT        34     2 F 30-39    1:31:34.7    6:59/M
      90    Gary Sheffer            Shelton  CT         41    37 M 40-49    1:31:42.3    7:00/M
      91    James McCarthy          Brookfield  CT      40    38 M 40-49    1:31:50.1    7:01/M
      92    Kerry Baruth            Rowayton  CT        54    10 M 50-59    1:31:53.4    7:01/M
      93    Ronald Porter           Ridgefield  CT      42    39 M 40-49    1:31:56.1    7:01/M
      94    Daniel Lamb             New Milford  CT     40    40 M 40-49    1:32:14.0    7:02/M
      95    Tom Holland             Greenwich  CT       32    26 M 30-39    1:32:15.0    7:03/M
      96    Scott Clayton           Danbury  CT         27     9 M 18-29    1:32:23.2    7:03/M
      97    Christopher Martin      New York  NY        51    11 M 50-59    1:32:38.6    7:04/M
      98    Matthew Kresge          Norwalk  CT         32    27 M 30-39    1:32:42.1    7:05/M
      99    Jean-Philippe Gratton   New Haven  CT       31    28 M 30-39    1:32:53.5    7:05/M
     100    Jonathan Evans          New Canaan  CT      39    29 M 30-39    1:33:00.5    7:06/M
     101    Duncan Boyle            Kent  CT            44    41 M 40-49    1:33:00.8    7:06/M
     102    Jeffrey Tindell         Roxbury  CT         51    12 M 50-59    1:33:03.5    7:06/M
     103    Stephen Chase           Wilton  CT          34    30 M 30-39    1:33:06.8    7:06/M
     104    Angela Zielinski        Southport  CT       27     1 F 18-29    1:33:14.2    7:07/M
     105    Jeff Smith              New Milford  CT     45    42 M 40-49    1:33:22.6    7:08/M
     106    Jeffrey Weatherhead     Granby  CT          50    13 M 50-59    1:33:31.3    7:08/M
     107    Susan Gold              Westport  CT        46     2 F 40-49    1:33:31.6    7:08/M
     108    Edward Gorecki          Farmington  CT      47    43 M 40-49    1:33:43.4    7:09/M
     109    Ian Ray                 Easton  CT          38    31 M 30-39    1:33:56.1    7:10/M
     110    David Burn              New Canaan  CT      43    44 M 40-49    1:34:12.7    7:11/M
     111    Ted Hall                Weston  CT          28    10 M 18-29    1:34:25.4    7:12/M
     112    Steven Surprise         Branford  CT        44    45 M 40-49    1:34:32.4    7:13/M
     113    Bruce Hoelzl            Wilton  CT          41    46 M 40-49    1:34:35.1    7:13/M
     114    Scott Stackpole         East Tachkanic  NY  47    47 M 40-49    1:34:52.4    7:15/M
     115    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT   50    14 M 50-59    1:35:01.4    7:15/M
     116    Greg Waterbury          Guilford  CT        41    48 M 40-49    1:35:01.8    7:15/M
     117    Brian Gildea            Oakville  CT        40    49 M 40-49    1:35:02.1    7:15/M
     118    Wayne Theriault         Stratford  CT       53    15 M 50-59    1:35:03.2    7:15/M
     119    Linda Cordova           Hamden  CT          36     3 F 30-39    1:35:03.5    7:15/M
     120    Rebecca Steinkruas      Sandy Hook  CT      39     4 F 30-39    1:35:04.3    7:15/M
     121    Melinda Struwas         West Haven  CT      48     3 F 40-49    1:35:22.0    7:17/M
     122    Michael Sternklar       Larchmont  NY       41    50 M 40-49    1:35:29.3    7:17/M
     123    Don Smith               Watertown  CT       57    16 M 50-59    1:35:36.6    7:18/M
     124    John Remington          Guilford  CT        44    51 M 40-49    1:35:39.2    7:18/M
     125    Liz Hall                Redding  CT         28     2 F 18-29    1:35:51.0    7:19/M
     126    Ted Dietter             New Milford  CT     38    32 M 30-39    1:35:54.9    7:19/M
     127    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        42     4 F 40-49    1:35:56.6    7:19/M
     128    Robert Schulten         Southport  CT       45    52 M 40-49    1:35:58.8    7:20/M
     129    Robert Stephenson       Milford  CT         52    17 M 50-59    1:36:00.6    7:20/M
     130    Mary Haselkamp          Milford  CT         40     5 F 40-49    1:36:01.1    7:20/M
     131    Alan Bates              Ridgefield  CT      42    53 M 40-49    1:36:12.3    7:21/M
     132    Patrick Kocsi           Trumbull  CT        32    33 M 30-39    1:36:19.1    7:21/M
     133    John Eck                Southport  CT       41    54 M 40-49    1:36:21.8    7:21/M
     134    Joe Spofford            Carmel  NY          40    55 M 40-49    1:36:35.4    7:22/M
     135    Chris Fleming           White Plains  NY    33    34 M 30-39    1:36:40.4    7:23/M
     136    Anthony Gargano         Brewster  NY        38    35 M 30-39    1:36:43.0    7:23/M
     137    Kevin MacKnight         Newtown  CT         44    56 M 40-49    1:36:45.4    7:23/M
     138    Richard De Marco        Danbury  CT         59    18 M 50-59    1:36:45.6    7:23/M
     139    Dave Polaski            Bethel  CT          49    57 M 40-49    1:36:47.2    7:23/M
     140    Jorge Torress           Bronx  NY           43    58 M 40-49    1:36:58.8    7:24/M
     141    Thomas Gardella         Roxbury  CT         50    19 M 50-59    1:37:13.5    7:25/M
     142    Paul Teixeira           New Milford  CT     42    59 M 40-49    1:37:16.6    7:25/M
     143    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       41     6 F 40-49    1:37:18.4    7:26/M
     144    Heike De Weerth         Darien  CT          34     5 F 30-39    1:37:19.4    7:26/M
     145    Tom Straw               Wilton  CT          48    60 M 40-49    1:37:29.1    7:26/M
     146    Jim Ryan                Naugatuck  CT       47    61 M 40-49    1:37:35.3    7:27/M
     147    Barbara Pearce          Guilford  CT        46     7 F 40-49    1:37:42.1    7:27/M
     148    John Whalen             Bethel  CT          36    36 M 30-39    1:37:43.9    7:28/M
     149    Steve Loesch            E. Sandwich  MA     46    62 M 40-49    1:38:04.9    7:29/M
     150    Rebecca Parry           Newtown  CT         31     6 F 30-39    1:38:07.0    7:29/M
     151    Daniel Reynolds         Milford  CT         28    11 M 18-29    1:38:09.5    7:30/M
     152    Timothy La Palme        Mahopac  NY         38    37 M 30-39    1:38:12.8    7:30/M
     153    Matthew Salvestrini     Ridgefield  CT      32    38 M 30-39    1:38:21.6    7:30/M
     154    Heather Dodds           Wilton  CT          28     3 F 18-29    1:38:24.2    7:31/M
     155    Scott Harrison          Darien  CT          47    63 M 40-49    1:38:30.4    7:31/M
     156    Chris Wells             New Canaan  CT      21    12 M 18-29    1:38:39.0    7:32/M
     157    Bill Furrier            Sandy Hook  CT      40    64 M 40-49    1:38:49.4    7:33/M
     158    Paul Balmer             Wilton  CT          36    39 M 30-39    1:39:02.1    7:34/M
     159    Heidi Elliott           Hartford  CT        26     4 F 18-29    1:39:02.3    7:34/M
     160    Chris Mc Donnell        Sandy Hook  CT      38    40 M 30-39    1:39:07.4    7:34/M
     161    Dave Cardenas           Fairfield  CT       35    41 M 30-39    1:39:14.5    7:35/M
     162    Edward Papa             Shelton  CT         49    65 M 40-49    1:39:16.5    7:35/M
     163    Casey Trumbull          Manchester  CT      44     8 F 40-49    1:39:17.6    7:35/M
     164    Andy Stubbs             Newtown  CT         34    42 M 30-39    1:39:24.6    7:35/M
     165    Kathy Lundin            Granby  CT          42     9 F 40-49    1:39:26.4    7:35/M
     166    Michael Rodgers         Ridgefield  CT      42    66 M 40-49    1:39:32.0    7:36/M
     167    Heather Glickman        Scarsdale  NY       29     5 F 18-29    1:39:37.8    7:36/M
     168    Mitchell Miler          Wolcott  CT         51    20 M 50-59    1:39:42.9    7:37/M
     169    Eric Kuhn               Wayland  MA         38    43 M 30-39    1:39:56.8    7:38/M
     170    Jack Berger             Richmond Hill  NY   42    67 M 40-49    1:40:00.3    7:38/M
     171    Amelia Audette          Montclair  NJ       27     6 F 18-29    1:40:20.9    7:40/M
     172    Alain Caren             Redding  CT         46    68 M 40-49    1:40:25.8    7:40/M
     173    Jeffrey Evans           Old Greenwich  CT   41    69 M 40-49    1:40:41.6    7:41/M
     174    Jennifer Koprowski      West Point  NY      35     7 F 30-39    1:40:54.8    7:42/M
     175    Dan Koproski            West Point  NY      33    44 M 30-39    1:40:55.0    7:42/M
     176    Bhartu Ram              Ridgefield  CT      39    45 M 30-39    1:41:01.0    7:43/M
     177    Randall Dalia           New Canaan  CT      43    70 M 40-49    1:41:07.5    7:43/M
     178    Ali Molavi              Stratford  CT       55    21 M 50-59    1:41:13.8    7:44/M
     179    Brendan Boland          Newtown  CT         35    46 M 30-39    1:41:16.1    7:44/M
     180    Andrew Pecka            Stamford  CT        27    13 M 18-29    1:41:17.1    7:44/M
     181    Dan Tracy               Bedford  NY         38    47 M 30-39    1:41:21.5    7:44/M
     182    Paul Kalkut             Rye  NY             58    22 M 50-59    1:41:25.8    7:45/M
     183    Jose Villaluz           Bridgeport  CT      42    71 M 40-49    1:41:28.4    7:45/M
     184    Art Potts               New Canaan  CT      52    23 M 50-59    1:41:29.7    7:45/M
     185    Larry Williams          Milford  CT         47    72 M 40-49    1:41:42.4    7:46/M
     186    Aleksander Iljin        Orange  CT          60     2 M 60-69    1:41:44.4    7:46/M
     187    Michael Mc Gurk         North Salem  NY     41    73 M 40-49    1:41:53.4    7:47/M
     188    John Powers             Norwalk  CT         30    48 M 30-39    1:41:55.1    7:47/M
     189    Judy Hopkins            New Canaan  CT      45    10 F 40-49    1:42:03.3    7:47/M
     190    Graham Ingels           Newtown  CT         55    24 M 50-59    1:42:13.7    7:48/M
     191    Michael Smith           Trumbull  CT        43    74 M 40-49    1:42:16.2    7:48/M
     192    Laura Fitzgerald        Ridgefield  CT      25     7 F 18-29    1:42:18.0    7:49/M
     193    Alison Jamin            West Hartford  CT   31     8 F 30-39    1:42:20.4    7:49/M
     194    Elaine Romano           Middlebury  CT      44    11 F 40-49    1:42:26.3    7:49/M
     195    Joseph Pastore          Ridgefield  CT      35    49 M 30-39    1:42:29.6    7:49/M
     196    Timothy Schmidt         Wilton  CT          41    75 M 40-49    1:42:32.5    7:50/M
     197    William Batzer          Newtown  CT         42    76 M 40-49    1:42:38.5    7:50/M
     198    Dorit Heimer            Westport  CT        47    12 F 40-49    1:42:48.0    7:51/M
     199    Mark Greene             Westport  CT        40    77 M 40-49    1:42:57.1    7:52/M
     200    Keith Cheh              Newtown  CT         34    50 M 30-39    1:43:01.0    7:52/M
     201    Joel Becker             Wolcott  CT         53    25 M 50-59    1:43:02.6    7:52/M
     202    Kaz Oda                 Stamford  CT        58    26 M 50-59    1:43:07.8    7:52/M
     203    Katie Webster           Bridgeport  CT      24     8 F 18-29    1:43:10.6    7:53/M
     204    Dea Collins             E Hartford  CT      46    13 F 40-49    1:43:11.2    7:53/M
     205    Jonathan Liu            Greenwich  CT       18    14 M 18-29    1:43:15.3    7:53/M
     206    Nancy Vasta             Stamford  CT        44    14 F 40-49    1:43:29.4    7:54/M
     207    Roger Restaino          Ridgefield  CT      46    78 M 40-49    1:43:40.6    7:55/M
     208    Kevin Scheiwe           Danbury  CT         28    15 M 18-29    1:43:43.0    7:55/M
     209    Kirsten Begg            Wilton  CT          37     9 F 30-39    1:43:43.2    7:55/M
     210    Brian Schmiedel         Danbury  CT         28    16 M 18-29    1:43:47.4    7:55/M
     211    Hilary Clarke           Fairfield  CT       35    10 F 30-39    1:43:47.6    7:55/M
     212    Brian Mc Grath          Redding  CT         26    17 M 18-29    1:43:59.1    7:56/M
     213    153Participant 61  362                      99     1 M 70-99    1:44:00.1    7:56/M
     214    Bill Roesch             Weston  CT          27    18 M 18-29    1:44:00.1    7:56/M
     215    Jon Rubin               Ridgefield  CT      44    79 M 40-49    1:44:01.5    7:56/M
     216    Greg Fahey              Ridgefield  CT      45    80 M 40-49    1:44:01.9    7:56/M
     217    Sean Mc Cue             Briarcliff Manor  N 41    81 M 40-49    1:44:06.9    7:57/M
     218    Ken Ballette            West Hartford  CT   54    27 M 50-59    1:44:07.6    7:57/M
     219    Thomas Siegel           Ridgefield  CT      39    51 M 30-39    1:44:14.7    7:57/M
     220    Donna Joudy             Danbury  CT         50     1 F 50-59    1:44:17.2    7:58/M
     221    Edwin Cruz-Zeno         Danbury  CT         37    52 M 30-39    1:44:20.8    7:58/M
     222    Scott Ventrella         Ridgefield  CT      41    82 M 40-49    1:44:22.1    7:58/M
     223    Philip Brunjes          Ridgefield  CT      14     2 M  0-17    1:44:28.7    7:58/M
     224    Leigh Abrams            Larchmont  NY       59    28 M 50-59    1:44:30.3    7:59/M
     225    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         63     3 M 60-69    1:44:40.3    7:59/M
     226    Jahir Pabon             Brookfield  CT      42    83 M 40-49    1:44:55.8    8:01/M
     227    Catherine Petz          Danbury  CT         46    15 F 40-49    1:44:56.1    8:01/M
     228    Maria Vlasak            Stamford  CT        35    53 M 30-39    1:44:57.0    8:01/M
     229    Ann Williams            Old Greenwich  CT   37    11 F 30-39    1:44:57.2    8:01/M
     230    Sean Breen              Ridgefield  CT      30    54 M 30-39    1:44:59.9    8:01/M
     231    Frank Iovino            Monroe  CT          41    84 M 40-49    1:45:02.0    8:01/M
     232    Michael Flanagan        Willington  CT      49    85 M 40-49    1:45:06.7    8:01/M
     233    Peter Caulo             Katonah  NY         39    55 M 30-39    1:45:18.3    8:02/M
     234    Mike Zuback             Brookfield  CT      37    56 M 30-39    1:45:22.6    8:03/M
     235    Bill Giuditta           Middlebury  CT      46    86 M 40-49    1:45:27.5    8:03/M
     236    Henry More              Ridgefield  CT      47    87 M 40-49    1:45:34.7    8:04/M
     237    Christina Brown         Wilton  CT          23     9 F 18-29    1:45:35.6    8:04/M
     238    Kathy Barber            Ridgefield  CT      37    12 F 30-39    1:45:36.8    8:04/M
     239    George Bossis           Ridgefield  CT      46    88 M 40-49    1:45:39.1    8:04/M
     240    Rich Jones              Riverside  CT       42    89 M 40-49    1:45:40.7    8:04/M
     241    Sharon Gosha            Trumbull  CT        47    16 F 40-49    1:45:44.8    8:04/M
     242    William Kreussling      Redding  CT         43    90 M 40-49    1:45:51.5    8:05/M
     243    Amy Weiner              Medford  NJ         34    13 F 30-39    1:45:56.4    8:05/M
     244    Dave Honig              New York  NY        40    91 M 40-49    1:46:00.1    8:05/M
     245    Scott Adams             Stamford  CT        33    57 M 30-39    1:46:03.5    8:06/M
     246    Sean Fogarty            Stamford  CT        60     4 M 60-69    1:46:07.1    8:06/M
     247    Greg Dinatale           Milford  CT         33    58 M 30-39    1:46:12.3    8:06/M
     248    Paul Oliver             Sacramento  CA      30    59 M 30-39    1:46:18.1    8:07/M
     249    Timothy Jaureguy        New Fairfield  CT   31    60 M 30-39    1:46:18.3    8:07/M
     250    Douglas Jackson         Danbury  CT         18    19 M 18-29    1:46:40.2    8:09/M
     251    Colleen Dietter         New Milford  CT     37    14 F 30-39    1:46:42.5    8:09/M
     252    Jennifer Greenleaf      Malta  NY           31    15 F 30-39    1:47:04.2    8:10/M
     253    Susan Broderick         Middlebury  CT      37    16 F 30-39    1:47:13.5    8:11/M
     254    Alan Davis              Danbury  CT         47    92 M 40-49    1:47:14.4    8:11/M
     255    Adolfo Correa           Greenwich  CT       44    93 M 40-49    1:47:25.1    8:12/M
     256    Victoria Beauchemin     Sandy Hook  CT      37    17 F 30-39    1:47:27.9    8:12/M
     257    Nora Hulton             Cornwall Bridge  CT 38    18 F 30-39    1:47:28.4    8:12/M
     258    Lorine Krizan           New Milford  CT     36    19 F 30-39    1:47:29.1    8:12/M
     259    Henry Kam               Rye  NY             49    94 M 40-49    1:47:34.0    8:13/M
     260    Mark Schwartz           Brooklyn  NY        32    61 M 30-39    1:47:35.5    8:13/M
     261    Laurie Quinn            Old Greenwich  CT   46    17 F 40-49    1:47:36.4    8:13/M
     262    Edward Dyroff           Redding  CT         41    95 M 40-49    1:48:03.2    8:15/M
     263    Elli Hess               Danbury  CT         36    20 F 30-39    1:48:12.2    8:16/M
     264    Steven Mele             Hamden  CT          47    96 M 40-49    1:48:20.5    8:16/M
     265    John Erickson           Danbury  CT         42    97 M 40-49    1:48:25.8    8:17/M
     266    Michael Fox             Southport  CT       34    62 M 30-39    1:48:27.4    8:17/M
     267    Karen Fox               Southport  CT       31    21 F 30-39    1:48:27.7    8:17/M
     268    Gary Segal              Old Greenwich  CT   43    98 M 40-49    1:48:32.2    8:17/M
     269    Lloyd Moon              New Canaan  CT      54    29 M 50-59    1:48:48.8    8:18/M
     270    Kelly Conte             Sandy Hook  CT      38    22 F 30-39    1:48:49.7    8:18/M
     271    Katie Modeen            Southbury  CT       45    18 F 40-49    1:48:52.3    8:19/M
     272    Maria Huntsman          Hartford  CT        42    19 F 40-49    1:48:55.5    8:19/M
     273    Ken McCann              Monroe  CT          46    99 M 40-49    1:48:58.1    8:19/M
     274    Frankie Santiago        Bronx  NY           56    30 M 50-59    1:48:59.2    8:19/M
     275    Michael Schonberg       Ridgefield  CT      40   100 M 40-49    1:49:06.4    8:20/M
     276    Ken Fay                 New York  NY        39    63 M 30-39    1:49:06.7    8:20/M
     277    Wayne Zimmerman         Weston  CT          37    64 M 30-39    1:49:09.9    8:20/M
     278    John Mc Cleary          Ridgefield  CT      32    65 M 30-39    1:49:16.9    8:20/M
     279    Courtney Fazekas        Ridgefield  CT      46    20 F 40-49    1:49:18.5    8:21/M
     280    Andrew Addie            Brookfield  CT      33    66 M 30-39    1:49:21.4    8:21/M
     281    Marshall Ackerman       Stamford  CT        61     5 M 60-69    1:49:24.2    8:21/M
     282    Wayne Cafran            South Salem  NY     40   101 M 40-49    1:49:25.0    8:21/M
     283    Holly Walczak           Newtown  CT         37    23 F 30-39    1:49:29.4    8:21/M
     284    Scott Lindsay           Ridgefield  CT      32    67 M 30-39    1:49:31.1    8:22/M
     285    Carol Zucca             New Milford  CT     43    21 F 40-49    1:49:38.5    8:22/M
     286    Patricia Clifford       Wilton  CT          40    22 F 40-49    1:49:49.8    8:23/M
     287    Stephen McDonnell       Shelton  CT         32    68 M 30-39    1:49:51.6    8:23/M
     288    Michael Tunstall        Weston  CT          42   102 M 40-49    1:49:54.6    8:23/M
     289    Jennifer Reames         Stamford  CT        26    10 F 18-29    1:49:54.8    8:23/M
     290    Richard Westervelt      Winsted  CT         54    31 M 50-59    1:50:06.2    8:24/M
     291    Fred Hudak              Torrington  CT      56    32 M 50-59    1:50:07.7    8:24/M
     292    Christopher Kavanagh    Upper Montclair  NJ 32    69 M 30-39    1:50:10.9    8:25/M
     293    Karen Morrow            Greenwich  CT       30    24 F 30-39    1:50:13.0    8:25/M
     294    Steve McLeod            Greenwich  CT       32    70 M 30-39    1:50:14.2    8:25/M
     295    Dan Kliger              Milford  CT         51    33 M 50-59    1:50:28.7    8:26/M
     296    Edward Stand            Peekskill  NY       42   103 M 40-49    1:50:35.7    8:26/M
     297    Paige Brewer            Ridgefield  CT      35    25 F 30-39    1:50:39.2    8:27/M
     298    Christy Tallmadge       Sandy Hook  CT      29    11 F 18-29    1:50:40.6    8:27/M
     299    Walter Neeves           Redding  CT         42   104 M 40-49    1:50:41.3    8:27/M
     300    Al Mletzko              Woodbury  CT        59    34 M 50-59    1:50:49.5    8:28/M
     301    Brad Beck               New Canaan  CT      31    71 M 30-39    1:51:11.7    8:29/M
     302    Tim O'Toole             Milford  CT         37    72 M 30-39    1:51:17.3    8:30/M
     303    Eric Spector            Wilton  CT          54    35 M 50-59    1:51:26.1    8:30/M
     304    Dave Kieras             Danbury  CT         36    73 M 30-39    1:51:28.9    8:31/M
     305    Vincent Sabia           Greenwich  CT       39    74 M 30-39    1:51:29.1    8:31/M
     306    Jesse Uhrman            New York  NY        52    36 M 50-59    1:51:29.9    8:31/M
     307    Jim Eskra               Mystic  CT          52    37 M 50-59    1:51:35.3    8:31/M
     308    Pamela Shelton          Avon  CT            43    23 F 40-49    1:51:37.0    8:31/M
     309    Sue Holden              Newtown  CT         47    24 F 40-49    1:51:40.6    8:31/M
     310    Gerald Grate            Middletown  CT      40   105 M 40-49    1:51:49.3    8:32/M
     311    Eva Tharp               Andover  CT         42    25 F 40-49    1:51:51.9    8:32/M
     312    Lisa Bruno              Ridgefield  CT      37    26 F 30-39    1:51:55.5    8:33/M
     313    Annette Grant           New Milford  CT     44    26 F 40-49    1:51:58.4    8:33/M
     314    Christine Finklestein   Wilton  CT          40    27 F 40-49    1:52:04.2    8:33/M
     315    Peter Tavino            Ridgefield  CT      49   106 M 40-49    1:52:05.5    8:33/M
     316    Elizabeth Scarborough   Weston  CT          41    28 F 40-49    1:52:06.7    8:33/M
     317    Sonia Curtis            Danbury  CT         40    29 F 40-49    1:52:08.7    8:34/M
     318    Jack Liu                Greenwich  CT       51    38 M 50-59    1:52:21.0    8:35/M
     319    Bernie Hoecker          Ridgefield  CT      43   107 M 40-49    1:52:30.9    8:35/M
     320    Tim O'Heney             Martinsville  NJ    43   108 M 40-49    1:52:31.1    8:35/M
     321    Nancy Burke             Branford  CT        49    30 F 40-49    1:52:32.2    8:35/M
     322    Thomas Mercein          Darien  CT          36    75 M 30-39    1:52:32.5    8:35/M
     323    Libbie Miller           New York  NY        24    12 F 18-29    1:52:33.0    8:35/M
     324    Jon Berg                Monroe  CT          47   109 M 40-49    1:52:34.1    8:36/M
     325    Barry Cronin            Darien  CT          39    76 M 30-39    1:52:34.9    8:36/M
     326    Gretchen Norko          West Hartford  CT   31    27 F 30-39    1:53:03.0    8:38/M
     327    Lynda Cohn              Farmington  CT      36    28 F 30-39    1:53:09.3    8:38/M
     328    Neia Frinhani           Danbury  CT         31    29 F 30-39    1:53:09.5    8:38/M
     329    Irene Clarke            Danbury  CT         33    30 F 30-39    1:53:10.3    8:38/M
     330    Anita Hannan            New Milford  CT     36    31 F 30-39    1:53:10.7    8:38/M
     331    Sharon Gawe             Bridgewater  CT     49    31 F 40-49    1:53:29.3    8:40/M
     332    Kimberly Gerrish        Norwalk  CT         26    13 F 18-29    1:53:35.0    8:40/M
     333    Peter Lynch             New Canaan  CT      53    39 M 50-59    1:53:35.2    8:40/M
     334    Kim Hooper              Newtown  CT         39    32 F 30-39    1:53:54.8    8:42/M
     335    Jennifer Welch          Trumbull  CT        31    33 F 30-39    1:54:01.6    8:42/M
     336    Jean Poodiack           New Fairfield  CT   61     1 F 60-69    1:54:03.2    8:42/M
     337    Lisa Terry              New Milford  CT     36    34 F 30-39    1:54:05.3    8:43/M
     338    Steve Zeide             Stamford  CT        54    40 M 50-59    1:54:11.3    8:43/M
     339    Vincent Shanley         Darien  CT          46   110 M 40-49    1:54:20.7    8:44/M
     340    Lynn Young              New Milford  CT     37    35 F 30-39    1:54:24.7    8:44/M
     341    Kim Maynard             Shelton  CT         35    36 F 30-39    1:54:29.7    8:44/M
     342    Michele Grossman        Sandy Hook  CT      31    77 M 30-39    1:54:30.0    8:44/M
     343    Don Poricelli           Danbury  CT         49   111 M 40-49    1:54:30.9    8:44/M
     344    Frank McBrearity        New Canaan  CT      59    41 M 50-59    1:54:47.8    8:46/M
     345    Carlos Milian           White Plains  NY    42   112 M 40-49    1:55:00.3    8:47/M
     346    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        46    32 F 40-49    1:55:04.1    8:47/M
     347    Nadine Staeger          Ridgefield  CT      34    37 F 30-39    1:55:11.1    8:48/M
     348    Ted Prospect            Wilton  CT          36    78 M 30-39    1:55:11.5    8:48/M
     349    Mary Money              Fairfield  CT       43    33 F 40-49    1:55:15.0    8:48/M
     350    Roger Letso             Sandy Hook  CT      44   113 M 40-49    1:55:18.6    8:48/M
     351    Bill Donohue            Ridgefield  CT      42   114 M 40-49    1:55:24.9    8:49/M
     352    Kitty Brown             Stamford  CT        37    38 F 30-39    1:55:36.1    8:49/M
     353    Tara Sexton             Stamford  CT        38    39 F 30-39    1:55:38.3    8:50/M
     354    Tracy Seem              Ridgefield  CT      35    40 F 30-39    1:55:39.7    8:50/M
     355    Todd Bickmeyer          New York  NY        34    79 M 30-39    1:55:41.2    8:50/M
     356    Richard Pasqua          New Milford  CT     23    20 M 18-29    1:55:44.3    8:50/M
     357    Todd Payne              Bridgewater  CT     39    80 M 30-39    1:55:48.9    8:50/M
     358    John Vitolo             Ridgefield  CT      35    81 M 30-39    1:55:49.2    8:50/M
     359    Rebecca Flanagan        Willington  CT      24    14 F 18-29    1:55:52.1    8:51/M
     360    Michael O'Connell       Wilton  CT          39    82 M 30-39    1:55:52.9    8:51/M
     361    Kim Remetta             Milford  CT         46   115 M 40-49    1:55:54.4    8:51/M
     362    Barb Byrnes             Darien  CT          49    34 F 40-49    1:55:55.8    8:51/M
     363    Chris Buscko            Ridgefield  CT      47   116 M 40-49    1:56:01.6    8:51/M
     364    Tom Caporaso            Monroe  CT          57    42 M 50-59    1:56:04.9    8:52/M
     365    Isabel Folz             Ridgefield  CT      44    35 F 40-49    1:56:07.7    8:52/M
     366    Regina Citrin           Fairfield  CT       37    41 F 30-39    1:56:10.9    8:52/M
     367    Margaret Amble          Easton  CT          40    36 F 40-49    1:56:19.5    8:53/M
     368    Kate Stallfort          Wilton  CT          41    37 F 40-49    1:56:22.0    8:53/M
     369    Roger Bennitt           Bethel  CT          63     6 M 60-69    1:56:23.8    8:53/M
     370    Brad Leach              Somers  NY          49   117 M 40-49    1:56:26.9    8:53/M
     371    Charles Bendrick        New Milford  CT     50    43 M 50-59    1:56:29.0    8:54/M
     372    Renee Minahan           Framingham  MA      33    42 F 30-39    1:56:29.6    8:54/M
     373    Ed Odachowski           Ridgefield  CT      55    44 M 50-59    1:56:31.5    8:54/M
     374    Bob Poodiack            New Fairfield  CT   65     7 M 60-69    1:56:35.6    8:54/M
     375    Molly Wolfe             Ridgefield  CT      34    43 F 30-39    1:56:37.0    8:54/M
     376    Robert Collier          Newtown  CT         49   118 M 40-49    1:56:43.8    8:55/M
     377    Michael Coady           New Canaan  CT      59    45 M 50-59    1:56:46.1    8:55/M
     378    Joe Holland             New Haven  CT       29    21 M 18-29    1:56:55.8    8:55/M
     379    Paul Biehl              New Canaan  CT      50    46 M 50-59    1:56:56.0    8:56/M
     380    Elizabeth Mc Mahon      Ridgefield  CT      44    38 F 40-49    1:56:56.5    8:56/M
     381    Nathan Hogan            West Hartford  CT   30    83 M 30-39    1:57:04.2    8:56/M
     382    Thomas Olsen            Brookfield  CT      50    47 M 50-59    1:57:12.1    8:57/M
     383    Carol Duggan            Stratford  CT       51     2 F 50-59    1:57:19.8    8:57/M
     384    Mike Holland            New Canaan  CT      57    48 M 50-59    1:57:21.2    8:57/M
     385    Terry Rychlik           Ridgefield  CT      34    84 M 30-39    1:57:23.8    8:58/M
     386    Joel Strachman          Norwalk  CT         50    49 M 50-59    1:57:29.5    8:58/M
     387    Julie Stillman          New York  NY        24    15 F 18-29    1:57:32.3    8:58/M
     388    Susan Stillman          Waccabuc  NY        51     3 F 50-59    1:57:33.0    8:58/M
     389    Michael Welch           Trumbull  CT        33    85 M 30-39    1:57:34.5    8:58/M
     390    Suzan Rausa             Ridgefield  CT      35    44 F 30-39    1:57:35.3    8:59/M
     391    Douglas Neill           Danbury  CT         40   119 M 40-49    1:57:37.5    8:59/M
     392    James Linden            Darien  CT          57    50 M 50-59    1:57:40.5    8:59/M
     393    Bob Kear                South Salem  NY     51    51 M 50-59    1:57:50.1    9:00/M
     394    Jeffrey Gurock          Danbury  CT         51    52 M 50-59    1:57:53.0    9:00/M
     395    Thea Boyle              Redding  CT         36    45 F 30-39    1:58:00.6    9:00/M
     396    Fred Marshall           Ridgefield  CT      38    86 M 30-39    1:58:14.0    9:02/M
     397    Peter Roe               Fairfield  CT       34    87 M 30-39    1:58:26.1    9:02/M
     398    Kenneth Roe             Fairfield  CT       59    53 M 50-59    1:58:26.4    9:02/M
     399    Sara Koch               New Canaan  CT      26    16 F 18-29    1:58:28.3    9:03/M
     400    David Koch              New Canaan  CT      32    88 M 30-39    1:58:28.5    9:03/M
     401    Thomas Tanguay          Wilton  CT          47   120 M 40-49    1:58:32.7    9:03/M
     402    Tina Miller             Stamford  CT        31    46 F 30-39    1:58:35.0    9:03/M
     403    Cathy Gibaldi           Redding  CT         37    47 F 30-39    1:58:35.6    9:03/M
     404    Christopher Lenz        Ridgefield  CT      33    89 M 30-39    1:58:46.2    9:04/M
     405    Debra Lucibello         Danbury  CT         26    17 F 18-29    1:58:46.5    9:04/M
     406    Sharon Dauk             Ridgefield  CT      40    39 F 40-49    1:58:48.2    9:04/M
     407    Julie Leonard           New York  NY        27    18 F 18-29    1:58:56.9    9:05/M
     408    Barbara Nevins          Ridgefield  CT      48    40 F 40-49    1:59:13.7    9:06/M
     409    Carl Yacobacci          Derby  CT           40   121 M 40-49    1:59:15.2    9:06/M
     410    Neil Dreyer             Stamford  CT        59    54 M 50-59    1:59:18.8    9:06/M
     411    Laura Bradshaw          Prospect  CT        53     4 F 50-59    1:59:19.6    9:06/M
     412    Miroslav Onufrak        Ridgefield  CT      39    90 M 30-39    1:59:30.5    9:07/M
     413    Amy Johnson             Bristol  CT         25    19 F 18-29    1:59:31.8    9:07/M
     414    Ofer Fridfertig         Sandy Hook  CT      35    91 M 30-39    1:59:47.9    9:09/M
     415    Thomas Kwalwasser       Danbury  CT         35    92 M 30-39    1:59:55.4    9:09/M
     416    Sophie Miller           Wilton  CT          22    20 F 18-29    2:00:01.0    9:10/M
     417    Janice Barabas          Southbury  CT       55     5 F 50-59    2:00:01.9    9:10/M
     418    Alison Vail             Wilton  CT          39    48 F 30-39    2:00:06.9    9:10/M
     419    Deidre Glascott         Bedford Hills  NY   40    41 F 40-49    2:00:07.1    9:10/M
     420    Collen Joyce            Redding  CT         44    42 F 40-49    2:00:07.3    9:10/M
     421    Ulrik Sorensen          Ridgefield  CT      41   122 M 40-49    2:00:19.2    9:11/M
     422    Miguel Crespo           Bronx  NY           54    55 M 50-59    2:00:32.2    9:12/M
     423    Renee Cortland          West Hartford  CT   30    49 F 30-39    2:00:44.3    9:13/M
     424    Louise Tyler            Cheshire  CT        37    50 F 30-39    2:00:46.5    9:13/M
     425    Mark Einzig             Ridgefield  CT      51    56 M 50-59    2:00:50.4    9:13/M
     426    Michael Diesenhof       Avon  CT            32    93 M 30-39    2:00:51.2    9:14/M
     427    Chris Ruthman           Weston  CT          33    94 M 30-39    2:00:58.1    9:14/M
     428    Terry Lyons             Danbury  CT         40    43 F 40-49    2:01:03.4    9:14/M
     429    Douglas Doerwald        New Milford  CT     44   123 M 40-49    2:01:03.7    9:14/M
     430    Maryellen Corbiere      Fairfield  CT       45    44 F 40-49    2:01:12.2    9:15/M
     431    Gerard Manna            Ridgefield  CT      48   124 M 40-49    2:01:30.1    9:16/M
     432    Rosemary Dreher         Stamford  CT        47    45 F 40-49    2:01:34.5    9:17/M
     433    Frances Goulart         Ridgefield  CT      63     2 F 60-69    2:01:50.3    9:18/M
     434    Grace Hanover           Naugatuck  CT       56     6 F 50-59    2:01:58.9    9:19/M
     435    Christopher Capelle     Norwalk  CT         38    95 M 30-39    2:02:02.2    9:19/M
     436    Liza Arguelles          Flushing  NY        30    51 F 30-39    2:02:04.0    9:19/M
     437    Joe Riccio              Branford  CT        67     8 M 60-69    2:02:08.4    9:19/M
     438    Al Chameides            Trumbull  CT        71     1 M 70-99    2:02:19.0    9:20/M
     439    Heidi Hogan             West Hartford  CT   28    21 F 18-29    2:02:23.0    9:21/M
     440    Bea Jaramillo           South Salem  NY     42    46 F 40-49    2:02:25.6    9:21/M
     441    Robert Fletcher         Richmond Hill  NY   46   125 M 40-49    2:02:26.6    9:21/M
     442    Reed Collyer            Greenwich  CT       31    52 F 30-39    2:02:26.9    9:21/M
     443    Blakely Stinebaugh      Old Greenwich  CT   35    53 F 30-39    2:02:27.3    9:21/M
     444    Craig Johnson           Bristol  CT         25    22 M 18-29    2:02:29.5    9:21/M
     445    Al Orne'                New Milford  CT     46   126 M 40-49    2:02:32.2    9:21/M
     446    Don Mc Gregor           Clinton  CT         65     9 M 60-69    2:02:38.0    9:22/M
     447    Douglas Geddes          Cross River  NY     39    96 M 30-39    2:02:39.9    9:22/M
     448    Ken Kinsley             Pearl River  NY     38    97 M 30-39    2:02:48.6    9:22/M
     449    Laura Hussey            Wilton  CT          36    54 F 30-39    2:02:51.8    9:23/M
     450    Lisa Shinall            Redding Ridge  CT   42    47 F 40-49    2:02:52.3    9:23/M
     451    Penny Scarth            Redding  CT         44    48 F 40-49    2:02:52.5    9:23/M
     452    Daniel Stepanek         New Canaan  CT      56    57 M 50-59    2:02:57.7    9:23/M
     453    Kitty Ault              Katonah  NY         45    49 F 40-49    2:03:18.6    9:25/M
     454    Elizabeth Clymer        Katonah  NY         44    50 F 40-49    2:03:18.8    9:25/M
     455    Sergey Asvadurov        Danbury  CT         29    23 M 18-29    2:03:19.7    9:25/M
     456    Anne Mc Vey             Brookfield  CT      35    55 F 30-39    2:03:20.2    9:25/M
     457    Joe Sanchez             Bronx  NY           47   127 M 40-49    2:03:20.7    9:25/M
     458    Runner Disqualifed                                             
     459    Catherine Lopez         Maspeth  NY         36    56 F 30-39    2:03:29.9    9:26/M
     460    Brenda Chapman          Ridgefield  CT      37    57 F 30-39    2:03:30.6    9:26/M
     461    Colleen Cugine          Ridgefield  CT      41    51 F 40-49    2:03:30.8    9:26/M
     462    Allison Murphy          Redding  CT         37    58 F 30-39    2:03:40.7    9:26/M
     463    Cathy King              Farmington  CT      37    59 F 30-39    2:03:43.3    9:27/M
     464    Ward Carpenter          Ridgefield  CT      49   128 M 40-49    2:04:00.2    9:28/M
     465    Jane Jarrow             Bloomfield  CT      51     7 F 50-59    2:04:17.5    9:29/M
     466    Denise Boggs            Newtown  CT         38    60 F 30-39    2:04:22.2    9:30/M
     467    Joseph Boggs            Newtown  CT         41   129 M 40-49    2:04:22.4    9:30/M
     468    Cindy Riley             Stamford  CT        36    61 F 30-39    2:04:34.3    9:31/M
     469    Michael Lord            Wilton  CT          33    98 M 30-39    2:04:43.3    9:31/M
     470    Karr McCurdy            Wilton  CT          45   130 M 40-49    2:05:00.5    9:33/M
     471    Karl Salvati            North Haven  CT     48   131 M 40-49    2:05:14.3    9:34/M
     472    Sandra O'Brien          Guilford  CT        40    52 F 40-49    2:05:31.5    9:35/M
     473    Karl Eilers             Danbury  CT         48   132 M 40-49    2:05:41.5    9:36/M
     474    Matthew Campagna        Ridgefield  CT      34    99 M 30-39    2:05:55.2    9:37/M
     475    Diana Anton             Middlebury  CT      46    53 F 40-49    2:05:56.2    9:37/M
     476    Noreen Sutton           Redding  CT         43    54 F 40-49    2:06:06.6    9:38/M
     477    Mike Tamborrino         Stamford  CT        44   133 M 40-49    2:06:14.7    9:38/M
     478    Mark Weil               Danbury  CT         62    10 M 60-69    2:06:26.8    9:39/M
     479    Christopher Randolph    Southbury  CT       51    58 M 50-59    2:06:27.3    9:39/M
     480    Jim Simmons             Ridgefield  CT      36   100 M 30-39    2:06:29.2    9:39/M
     481    Patricia Stevenson      Norwalk  CT         29    22 F 18-29    2:06:45.6    9:41/M
     482    Carrie Symon            Ridgefield  CT      34    62 F 30-39    2:06:46.1    9:41/M
     483    James Corbiere          Fairfield  CT       47   134 M 40-49    2:06:57.0    9:41/M
     484    Chris Sell              Bethel  CT          52    59 M 50-59    2:06:58.3    9:42/M
     485    Daniel O'Brien          Ridgefield  CT      55    60 M 50-59    2:07:13.1    9:43/M
     486    Lida Letowt             Norwalk  CT         39    63 F 30-39    2:07:25.1    9:44/M
     487    William Davis           Ridgefield  CT      54    61 M 50-59    2:07:25.4    9:44/M
     488    Henri Lellouche         Fairfield  CT       41   135 M 40-49    2:07:38.4    9:45/M
     489    Craig Brown             Wilton  CT          50    62 M 50-59    2:07:49.0    9:45/M
     490    Francis Sweeney         Wilton  CT          50    63 M 50-59    2:07:49.2    9:45/M
     491    Kristina Eide-Hislop    Brookfield  CT      29    23 F 18-29    2:07:49.9    9:45/M
     492    Bonnie Eide             Brookfield  CT      23    24 F 18-29    2:07:50.1    9:45/M
     493    Ed Root                 Old Saybrook  CT    55    64 M 50-59    2:08:00.0    9:46/M
     494    Neil Vitale             Southbury  CT       45   136 M 40-49    2:08:04.1    9:47/M
     495    Robert Katz             New York  NY        53    65 M 50-59    2:08:47.0    9:50/M
     496    Edward Howland          New Milford  CT     58    66 M 50-59    2:09:18.7    9:52/M
     497    Henry Glickman          Scarsdale  NY       62    11 M 60-69    2:09:21.8    9:52/M
     498    John Browne             Newtown  CT         34   101 M 30-39    2:10:06.8    9:56/M
     499    Lorraine Hurley         Stamford  CT        37    64 F 30-39    2:10:22.3    9:57/M
     500    Chuck Goulart           Norwalk  CT         34   102 M 30-39    2:10:39.5    9:58/M
     501    Maria Brancaccio        Norwalk  CT         41    55 F 40-49    2:10:49.4    9:59/M
     502    Christopher Quigley     Trumbull  CT        40   137 M 40-49    2:10:53.8    9:59/M
     503    Masao Imamura           Harrison  NY        35   103 M 30-39    2:11:01.2   10:00/M
     504    Cynthia Lapp            Sandy Hook  CT      32    65 F 30-39    2:12:55.5   10:09/M
     505    David Lapp              Sandy Hook  CT      36   104 M 30-39    2:13:05.2   10:10/M
     506    Michael Curtin          Ridgefield  CT      38   105 M 30-39    2:13:38.2   10:12/M
     507    Kevin Sweeney           New Canaan  CT      45   138 M 40-49    2:13:51.0   10:13/M
     508    Carol Gamez             South Salem  NY     41    56 F 40-49    2:14:19.0   10:15/M
     509    Deborah Cashin          Cheshire  CT        30    66 F 30-39    2:14:44.5   10:17/M
     510    Katharine Fogarty       Wilton  CT          49    57 F 40-49    2:15:04.1   10:19/M
     511    Bandit Number  1002                                1    0- 0    2:15:30.4   10:21/M
     512    Modesto Quivrendengo    New York  NY        50    67 M 50-59    2:18:22.4   10:34/M
     513    Suzanne Letso           Sandy Hook  CT      43    58 F 40-49    2:18:22.7   10:34/M
     514    Sheila Cooperman        Scarsdale  NY       49    59 F 40-49    2:18:31.2   10:34/M
     515    Cynthia Hunt            New Haven  CT       25    25 F 18-29    2:18:43.2   10:35/M
     516    Danielle Waterbury      Guilford  CT        41    60 F 40-49    2:19:18.7   10:38/M
     517    Joan Price              Norwalk  CT         60     3 F 60-69    2:22:44.5   10:54/M
     518    Curtis La May           Woodbridge  CT      35   106 M 30-39    2:23:27.7   10:57/M
     519    Joseph J. Medwetz       Glastonbury  CT     29    24 M 18-29    2:23:29.8   10:57/M
     520    Bruce Goulart           Newtown  CT         51    68 M 50-59    2:23:41.7   10:58/M
     521    Nancy Imwalle           Bethel  CT          49    61 F 40-49    2:24:14.5   11:01/M
     522    James Imwalle           Bethel  CT          49   139 M 40-49    2:27:48.3   11:17/M
     523    Krista Hildebrand       Ridgefield  CT      43    62 F 40-49    2:27:48.6   11:17/M
     524    Albert Calero           New York  NY        41   140 M 40-49    2:28:35.4   11:21/M
     525    Meredith Glazer         Old Greenwich  CT   37   107 M 30-39    2:31:42.3   11:35/M
     526    Janelle Bessette        Ridgefield  CT      44    63 F 40-49    2:31:42.6   11:35/M
     527    Michael Slutsky         Wilton  CT          59    69 M 50-59    2:33:11.2   11:42/M
     528    Christine Abbott        Washington Depot  C 30    67 F 30-39    2:33:15.7   11:42/M
     529    Betty Dolen             Ridgefield  CT      73     1 F 70-99    2:33:52.6   11:45/M
     530    June Vyse Gravener      Bethany  CT         70     2 F 70-99    2:34:15.6   11:46/M
     531    Cyndie Thomas           Avon  CT            35    68 F 30-39    2:41:57.0   12:22/M
     532    Ann Louise Onton        Fairfield  CT       58     8 F 50-59    2:43:31.7   12:29/M
     533    Rick Asselta            Danbury  CT         58    70 M 50-59    2:48:00.4   12:49/M
     534    Patrick Delzell         Danbury  CT         39   108 M 30-39    2:52:39.6   13:11/M

AGE GROUP RESULTS


Overall Female Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Chute              New Fairfield  CT  41       33    1:22:39.9    6:19/M
       2    Mary Zengo              Wilton  CT         36       37    1:23:41.3    6:23/M
       3    Laura Erikson           Westport  CT       36       42    1:24:20.2    6:26/M

Women 18 to 29

       Record: Rebeccah Wassner Year: 1999 Time: 1:20:18.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Angela Zielinski        Southport  CT      27      104    1:33:14.2    7:07/M
       2    Liz Hall                Redding  CT        28      125    1:35:51.0    7:19/M
       3    Heather Dodds           Wilton  CT         28      154    1:38:24.2    7:31/M

Women 30 to 39

       Record: Sue Faber Year: 1995 Time: 1:18:10.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Katie Spaulding         Freeport  ME       32       57    1:27:57.6    6:43/M
       2    Joan Nevin              Westport  CT       34       89    1:31:34.7    6:59/M
       3    Linda Cordova           Hamden  CT         36      119    1:35:03.5    7:15/M

Women 40 to 49

       Record: Barbara Matthewson Year: 1989 Time: 1:23:19.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Cynthia McHugh          Fairfield  CT      41       65    1:28:46.4    6:47/M
       2    Susan Gold              Westport  CT       46      107    1:33:31.6    7:08/M
       3    Melinda Struwas         West Haven  CT     48      121    1:35:22.0    7:17/M

Women 50 to 59

       Record: Wen-Shi Yu Year: 1988 Time: 1:32:42.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Donna Joudy             Danbury  CT        50      219    1:44:17.2    7:58/M
       2    Carol Duggan            Stratford  CT      51      382    1:57:19.8    8:57/M
       3    Susan Stillman          Waccabuc  NY       51      387    1:57:33.0    8:58/M

Women 60 to 69

       Record: Patty Lee Parmalee Year: 2000 Time: 1:45:34.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jean Poodiack           New Fairfield  CT  61      335    1:54:03.2    8:42/M
       2    Frances Goulart         Ridgefield  CT     63      432    2:01:50.3    9:18/M
       3    Joan Price              Norwalk  CT        60      515    2:22:44.5   10:54/M

Women 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Betty Dolen             Ridgefield  CT     73      527    2:33:52.6   11:45/M
       2    June Vyse Gravener      Bethany  CT        70      528    2:34:15.6   11:46/M

Overall Male Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sergio Ribeiro          Danbury  CT        31        1    1:08:57.0    5:16/M
       2    Joe Le May              Danbury  CT        34        2    1:10:08.5    5:21/M
       3    Andy Spaulding          Freeport  ME       30        3    1:12:26.3    5:32/M

Men 17 and under

       Record: Marc Esposito Year: 1991 Time: 1:23:23.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Philip Brunjes          Ridgefield  CT     14      222    1:44:28.7    7:58/M

Men 18 to 29

       Record: Steve Swift Year: 1997 Time: 1:06:47.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Silva Emerson-Momaes    Danbury  CT        27        4    1:12:31.4    5:32/M
       2    Robert Barker I I I     Hamden  CT         26       12    1:18:44.9    6:01/M
       3    Alejandro Abella        Danbury  CT        22       34    1:23:05.4    6:21/M

Men 30 to 39

       Record: Blair Bertaccini Year: 1984 Time: 1:09:20.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bob Sweeney             Rye Brook  NY      34        5    1:15:20.2    5:45/M
       2    Will Applegate          Ft Lee  NJ         30       69    1:29:21.8    6:49/M
       3    Rob Murray              Ridgefield  CT     32        8    1:16:38.4    5:51/M
       4    Paul Chrenka            Wilton  CT         37        9    1:16:58.3    5:53/M

Men 40 to 49

       Record: John Dugdale Year: 1984 Time: 1:11:25.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    George Buchanan         Stamford  CT       42        6    1:15:49.4    5:47/M
       2    Bill Thramann           Avon  CT           40        7    1:16:32.6    5:51/M
       3    Bob Stack               Gales Ferry  CT    44       11    1:18:22.7    5:59/M

Men 50 to 59

        Record: John Dugdale Year: 1987 Time: 1:14:55.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Thomas Hiten            Cheshire  CT       51       46    1:25:49.1    6:33/M
       2    Bob Hermesch            Croton-on-hudson  N51       47    1:25:50.5    6:33/M
       3    Jay Wilson              Beacon Falls  CT   51       61    1:28:24.1    6:45/M

Men 60 to 69

       Record: Bill Boral Year: 2000 Time: 1:21:00.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT     61       23    1:20:48.2    6:10/M
       2    Aleksander Iljin        Orange  CT         60      186    1:41:44.4    7:46/M
       3    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT        63      224    1:44:40.3    7:59/M

Men 70 and over

       Record: Phil Mongillo Year: 1995 Time: 1:39:24.0

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Al Chameides            Trumbull  CT       71      437    2:02:19.0    9:20/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com