HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Sea Legs Shuffle 10M/5K
Guilford, CT

August 5, 2001

OVERALL WINNERS 10 MILE

Joseph Simoncek, Milford, CT - 59:44
Kerry Arsenault,  Clinton, CT -  1:03:35

OVERALL WINNERS 5K

Anthony Mancini, Guilford, CT - 18:19
Heather Stanish, Guilford, CT -  20:25

sea1.jpg (56014 bytes) sea2.jpg (49897 bytes)

10 Mile Winners Simoncek & Arsenault

Timing & Results by:

hitektime.gif


Overall Finish List 10 Mile


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joseph Simoncek         Milford  CT         30 ***** M 30-39        59:44    5:58/M
       2    Chris Gryszan           Guilford  CT        18 ***** M 13-19      1:00:19    6:02/M
       3    Kevin Skehan            Stratford  CT       41     1 M 40-49      1:00:22    6:02/M
       4    Chris Schulten          Branford  CT        29     1 M 20-29      1:00:28    6:03/M
       5    Alan Mac Dougall        Branford  CT        36     1 M 30-39      1:01:20    6:08/M
       6    John Trunik             Portland  CT        33     2 M 30-39      1:01:59    6:12/M
       7    Lance Baier             Oakdale  CT         31     3 M 30-39      1:02:20    6:14/M
       8    Tom Hiten               Cheshire  CT        51     1 M 50-59      1:02:58    6:18/M
       9    Bill Bradshaw           Thomaston  CT       38     4 M 30-39      1:03:16    6:20/M
      10    James Kenefick          Guilford  CT        38     5 M 30-39      1:03:26    6:21/M
      11    Kerry Arsenault         Clinton  CT         36 ***** F 30-39      1:03:35    6:22/M
      12    Mary Dunn               Cheshire  CT        49 ***** F 40-49      1:04:09    6:25/M
      13    Joseph Nevolis          Orange  CT          36     6 M 30-39      1:04:56    6:30/M
      14    Bruce Beebe             Madison  CT         39     7 M 30-39      1:05:01    6:30/M
      15    Eric Albert             Northford  CT       37     8 M 30-39      1:05:14    6:31/M
      16    George Sanders          Guilford  CT        48     2 M 40-49      1:06:03    6:36/M
      17    Peter Lesser            New York  NY        37     9 M 30-39      1:06:25    6:39/M
      18    Gary Terwilliger        Guilford  CT        37    10 M 30-39      1:06:29    6:39/M
      19    Mathew Meeneghan        Milford  CT         18     1 M 13-19      1:06:31    6:39/M
      20    Charles Hornak          Hamden  CT          33    11 M 30-39      1:06:40    6:40/M
      21    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      47     3 M 40-49      1:06:44    6:40/M
      22    Sydney Letendre         Northampton  MA     46     1 F 40-49      1:07:28    6:45/M
      23    Robert Kelly            Branford  CT        48     4 M 40-49      1:07:37    6:46/M
      24    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        33     1 F 30-39      1:07:48    6:47/M
      25    Will Graustein          Harwinton  CT       40     5 M 40-49      1:07:55    6:48/M
      26    Paul Stabach            Meriden  CT         38    12 M 30-39      1:08:12    6:49/M
      27    Kaj-Erik Eriksen        Kingston  NY        46     6 M 40-49      1:08:36    6:52/M
      28    Kenneth MacKenzie       Guilford  CT        40     7 M 40-49      1:08:45    6:53/M
      29    Derek Mc Glynn          Branford  CT        47     8 M 40-49      1:09:09    6:55/M
      30    Mike Moretti            Guilford  CT        35    13 M 30-39      1:09:44    6:58/M
      31    Steve Jacobs            Guilford  CT        42     9 M 40-49      1:09:45    6:59/M
      32    William Schaeffer       Guilford  CT        54     2 M 50-59      1:10:12    7:01/M
      33    Bob Bradley             Guilford  CT        55     3 M 50-59      1:11:06    7:07/M
      34    Peter Smith             Milford  CT         43    10 M 40-49      1:11:10    7:07/M
      35    Bill Sheetz             Waterbury  CT       34    14 M 30-39      1:11:25    7:09/M
      36    Dave Smitz                                  35    15 M 30-39      1:11:37    7:10/M
      37    Peter Hawley            New Hartford  CT    51     4 M 50-59      1:11:56    7:12/M
      38    Steven Surprise         Branford  CT        44    11 M 40-49      1:13:05    7:19/M
      39    Albert Pallotto         Guilford  CT        35    16 M 30-39      1:13:08    7:19/M
      40    Greg Waterbury          Guilford  CT        41    12 M 40-49      1:13:09    7:19/M
      41    Barbara Pearce          Guilford  CT        46     2 F 40-49      1:13:29    7:21/M
      42    Frank Bentley           Meriden  CT         50     5 M 50-59      1:13:35    7:22/M
      43    Matthew Frita           Wethersfield  CT    31    17 M 30-39      1:13:45    7:23/M
      44    Guy Pulino              Moodus  CT          56     6 M 50-59      1:14:08    7:25/M
      45    Robert Tosiello         Madison  CT         44    13 M 40-49      1:14:31    7:27/M
      46    Robert G. Davis         Naugatuck  CT       50     7 M 50-59      1:14:38    7:28/M
      47    Jeff Malamud            Guilford  CT        38    18 M 30-39      1:14:45    7:29/M
      48    Roger Hill              Salem  CT           41    14 M 40-49      1:14:55    7:30/M
      49    Matt Meskill            Guilford  CT        41    15 M 40-49      1:15:02    7:30/M
      50    Richard Schulten        Guilford  CT        53     8 M 50-59      1:15:14    7:31/M
      51    Gates Garrity-Rokous    New Haven  CT       37    19 M 30-39      1:15:19    7:32/M
      52    Lori Martell            Guilford  CT        37     2 F 30-39      1:15:24    7:32/M
      53    James Whelan            Madison  CT         40    16 M 40-49      1:15:33    7:33/M
      54    Geoffrey Etherington    Madison  CT         72     1 M 60-99      1:15:56    7:36/M
      55    Daniel Pascarelli       Guilford  CT        31    20 M 30-39      1:16:20    7:38/M
      56    Thomas Girard           Madison  CT         29     2 M 20-29      1:16:26    7:39/M
      57    Jeff Maloney            New Haven  CT       27     3 M 20-29      1:16:33    7:39/M
      58    Larry Williams          Milford  CT         48    17 M 40-49      1:16:38    7:40/M
      59    Richard Giveans         Portland  CT        36    21 M 30-39      1:17:02    7:42/M
      60    Rich Steeves            Guilford  CT        50     9 M 50-59      1:17:21    7:44/M
      61    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       46    18 M 40-49      1:17:28    7:45/M
      62    Eric Sperre             East Hampton  CT    15     2 M 13-19      1:17:30    7:45/M
      63    Charles Haskes          Hamden  CT          34    22 M 30-39      1:17:31    7:45/M
      64    Spencer Shames          Concord  MA         43    19 M 40-49      1:17:35    7:46/M
      65    Tom MacKinney           Clinton  CT         48    20 M 40-49      1:17:40    7:46/M
      66    Amy Dauenhauer          North Haven  CT     19     1 F 13-19      1:17:46    7:47/M
      67    Jeanne Savoia           North Haven  CT     42     3 F 40-49      1:18:00    7:48/M
      68    Elizabeth Richard       Madison  CT         42     4 F 40-49      1:18:17    7:50/M
      69    Amy Steffen             Essex  CT           26     1 F 20-29      1:18:20    7:50/M
      70    Jim Eagan               West Haven  CT      51    10 M 50-59      1:18:45    7:53/M
      71    Eileen Betz             Madison  CT         40     5 F 40-49      1:18:45    7:53/M
      72    Geoffrey Payne          North Haven  CT     31    23 M 30-39      1:18:52    7:53/M
      73    Larry Fusco             Watertown  CT       50    11 M 50-59      1:18:57    7:54/M
      74    Bandit Number   900                                1    0- 0      1:19:09    7:55/M
      75    Jack Cronan             Wallingford  CT     54    12 M 50-59      1:19:19    7:56/M
      76    Cap Demetrico           Milford  CT         36    24 M 30-39      1:19:31    7:57/M
      77    Scott Ely               Middletown  CT      35    25 M 30-39      1:19:32    7:57/M
      78    Ilona Figura            Cheshire  CT        45     6 F 40-49      1:19:34    7:57/M
      79    Karen Stewart           Guilford  CT        39     3 F 30-39      1:19:36    7:58/M
      80    Mike Guilford           Cheshire  CT        25     4 M 20-29      1:19:42    7:58/M
      81    Tom Dobkowski           Guilford  CT        44    21 M 40-49      1:19:53    7:59/M
      82    Jacqueline Reilly       Kingston  NY        21     2 F 20-29      1:19:53    7:59/M
      83    Michelle A. Goulet      New Haven  CT       40     7 F 40-49      1:20:07    8:01/M
      84    Cynthia Scannell        Middlebury  CT      43     8 F 40-49      1:21:00    8:06/M
      85    Dennis Zajehowski       Griswold  CT        58    13 M 50-59      1:21:08    8:07/M
      86    Eileen Tarpey           Stratford  CT       36     4 F 30-39      1:21:11    8:07/M
      87    Steven Pincus           Guilford  CT        47    22 M 40-49      1:21:13    8:07/M
      88    Sarah Almodovar         Stratford  CT       24     3 F 20-29      1:21:15    8:08/M
      89    Tom Shanahan            Southington  CT     54    14 M 50-59      1:21:25    8:09/M
      90    James Vitali            North Branford  CT  41    23 M 40-49      1:21:35    8:10/M
      91    Paul Coppola            Guilford  CT        55    15 M 50-59      1:21:40    8:10/M
      92    Jim Slattery            Guilford  CT        41    24 M 40-49      1:21:55    8:12/M
      93    Rich Chuma              Shelton  CT         35    26 M 30-39      1:21:56    8:12/M
      94    Richard Crans           Madison  CT         34    27 M 30-39      1:22:17    8:14/M
      95    Carl Fuller             East Haddam  CT     58    16 M 50-59      1:22:26    8:15/M
      96    Hareem Powell           Branford  CT        41    25 M 40-49      1:22:42    8:16/M
      97    Megan Krueger           Cheshire  CT        15     2 F 13-19      1:22:50    8:17/M
      98    Rick Hubbell            North Haven  CT     47    26 M 40-49      1:23:07    8:19/M
      99    Chris Di Mattio         Wilton  CT          40    27 M 40-49      1:23:10    8:19/M
     100    Ethan Hershman          Guilford  CT        38    28 M 30-39      1:23:15    8:20/M
     101    Claire Krueger          Cheshire  CT        47     9 F 40-49      1:23:19    8:20/M
     102    David Ferrante          Madison  CT         41    28 M 40-49      1:23:23    8:20/M
     103    James La Pia            Branford  CT        44    29 M 40-49      1:24:08    8:25/M
     104    Drew Gewirtz            Bethany  CT         12     1 M  2-12      1:24:24    8:26/M
     105    Michael Foran           New Britain  CT     41    30 M 40-49      1:24:45    8:29/M
     106    Thomas Tarpey           Stratford  CT       40    31 M 40-49      1:24:53    8:29/M
     107    Paul Heeren             Guilford  CT        43    32 M 40-49      1:24:56    8:30/M
     108    Allie Malcolm           Rockfall  CT        18     3 F 13-19      1:25:00    8:30/M
     109    Michael Gould           Madison  CT         34    29 M 30-39      1:25:01    8:30/M
     110    Laura Gaze              Clinton  CT         33     5 F 30-39      1:25:25    8:33/M
     111    Ron Stewart             Guilford  CT        42    33 M 40-49      1:25:47    8:35/M
     112    Michael Smith           Guilford  CT        36    30 M 30-39      1:25:50    8:35/M
     113    Colette Legault         Hamden  CT          32     6 F 30-39      1:25:58    8:36/M
     114    Jim Mulen                                   34    31 M 30-39      1:26:02    8:36/M
     115    David Loiselle          Kensington  CT      42    34 M 40-49      1:26:13    8:37/M
     116    Beth Doyle              Milford  CT         42    10 F 40-49      1:26:15    8:38/M
     117    Brian Cushing           Terryville  CT      48    35 M 40-49      1:26:17    8:38/M
     118    Steven Strom            New Haven  CT       50    17 M 50-59      1:26:26    8:39/M
     119    Marty Kellaher          Guilford  CT        35    32 M 30-39      1:26:35    8:40/M
     120    Megan Cotter            Stratford  CT       41    11 F 40-49      1:27:01    8:42/M
     121    Linda Gillis            Branford  CT        34     7 F 30-39      1:27:03    8:42/M
     122    John M. Reid            Madison  CT         57    18 M 50-59      1:27:09    8:43/M
     123    Bernard Lirola          Guilford  CT        49    36 M 40-49      1:27:11    8:43/M
     124    Ted Norman              Madison  CT         55    19 M 50-59      1:27:15    8:44/M
     125    Patrick Kral            Guilford  CT        21     5 M 20-29      1:27:17    8:44/M
     126    Ann Sheybani            Cromwell  CT        38     8 F 30-39      1:27:27    8:45/M
     127    Eric C. Hanson          Branford  CT        36    33 M 30-39      1:27:33    8:45/M
     128    Christian Lorenzi       Guilford  CT        41    37 M 40-49      1:27:34    8:45/M
     129    Myron Genel             Woodbridge  CT      65     2 M 60-99      1:28:07    8:49/M
     130    Eugene Diaz, Jr.        Shelton  CT         40    38 M 40-49      1:28:14    8:49/M
     131    Steve Mele              Hamden  CT          47    39 M 40-49      1:28:16    8:50/M
     132    Margaret O'Brien        Branford  CT        40    12 F 40-49      1:28:16    8:50/M
     133    Ray Ditoto              Oxford  CT          45    40 M 40-49      1:29:27    8:57/M
     134    Jeff Keeler             Madison  CT         34    34 M 30-39      1:29:28    8:57/M
     135    Ines Reardon            Madison  CT         39     9 F 30-39      1:29:46    8:59/M
     136    Carol Moeskau           Madison  CT         45    13 F 40-49      1:29:49    8:59/M
     137    Frank Gerzabek          Branford  CT        42    41 M 40-49      1:29:53    8:59/M
     138    Melanie Mc Closkey      Guilford  CT        53     1 F 50-59      1:30:15    9:02/M
     139    Steve Durand            Guilford  CT        46    42 M 40-49      1:30:19    9:02/M
     140    Sara Forbes             Branford  CT        42    14 F 40-49      1:30:25    9:03/M
     141    David Hesse             Branford  CT        45    43 M 40-49      1:30:30    9:03/M
     142    Joseph Guido, Jr.       Wallingford  CT     37    35 M 30-39      1:30:35    9:04/M
     143    Walter Schuttler        Seymour  CT         49    44 M 40-49      1:30:39    9:04/M
     144    Christine Glenn         Oxford  CT          39    10 F 30-39      1:30:42    9:04/M
     145    Lenora Toscaro          Waterbury  CT       25     4 F 20-29      1:30:47    9:05/M
     146    Doug Dwyer              New York  NY        33    36 M 30-39      1:30:49    9:05/M
     147    Kathleen Zane           Guilford  CT        37    11 F 30-39      1:31:03    9:06/M
     148    Edward Goldstone        Hamden  CT          54    20 M 50-59      1:31:12    9:07/M
     149    Larry Wennogle          Hillsborough  NJ    51    21 M 50-59      1:31:22    9:08/M
     150    Daniel Goldstone        Cheshire  CT        27     6 M 20-29      1:31:35    9:10/M
     151    Paul Parise             Clinton  CT         44    45 M 40-49      1:31:46    9:11/M
     152    Christine Munger        Stratford  CT       33    12 F 30-39      1:31:46    9:11/M
     153    Grace Oh                Stamford  CT        26     5 F 20-29      1:31:57    9:12/M
     154    Lisa Sieckhaus          Branford  CT        36    13 F 30-39      1:32:11    9:13/M
     155    Kim Callicoette         Hamden  CT          39    14 F 30-39      1:32:27    9:15/M
     156    William Galligan        Kansas City  MO     53    22 M 50-59      1:32:50    9:17/M
     157    Bill Albinger           Branford  CT        34    37 M 30-39      1:33:19    9:20/M
     158    Sharon Falanga          Guilford  CT        35    15 F 30-39      1:33:21    9:20/M
     159    Dianne Andrew           West Haven  CT      36    16 F 30-39      1:33:22    9:20/M
     160    Jane Schulten           Guilford  CT        53     2 F 50-59      1:33:25    9:21/M
     161    Phil Carney             Deep River  CT      37    38 M 30-39      1:33:32    9:21/M
     162    Jeffrey Lawrence        Monroe  CT          41    46 M 40-49      1:33:37    9:22/M
     163    Kristin Mattocks        Hamden  CT          31    17 F 30-39      1:33:50    9:23/M
     164    Kerstyn Deskin          Guilford  CT        28     6 F 20-29      1:33:51    9:23/M
     165    Lee Altieri             Guilford  CT        35    39 M 30-39      1:34:08    9:25/M
     166    Mark MacKinney          Oxford  CT          59    23 M 50-59      1:34:16    9:26/M
     167    Duffy Mudry             Guilford  CT        29     7 F 20-29      1:34:19    9:26/M
     168    Laura Troidle           Branford  CT        37    18 F 30-39      1:34:28    9:27/M
     169    Eliza Mc Murray         North Haven  CT     31    19 F 30-39      1:34:29    9:27/M
     170    Randy Griffin           Madison  CT         50     3 F 50-59      1:34:29    9:27/M
     171    John Cama               New Haven  CT       40    47 M 40-49      1:34:55    9:30/M
     172    Marylou Scofield        New Haven  CT       45    15 F 40-49      1:34:57    9:30/M
     173    Bruce Wilkinson         Rocky Hill  CT      49    48 M 40-49      1:35:00    9:30/M
     174    Ken McKay               East Haven  CT      50    24 M 50-59      1:35:29    9:33/M
     175    Robin Wennogle          Hillsborough  NJ    46    16 F 40-49      1:35:32    9:33/M
     176    Ed Root                 Old Saybrook  CT    55    25 M 50-59      1:36:25    9:39/M
     177    Lorraine Hurley         Stamford  CT        37    20 F 30-39      1:36:40    9:40/M
     178    Christopher Lanzano     Fairfield  CT       43    49 M 40-49      1:36:53    9:41/M
     179    Kelly Ryan              No. Branford  CT    40    17 F 40-49      1:36:55    9:42/M
     180    Rona Preli              Orange  CT          43    18 F 40-49      1:36:56    9:42/M
     181    Pam Slevin              Flemington  NJ      44    19 F 40-49      1:36:57    9:42/M
     182    Teresa Statkevich       Shelton  CT         31    21 F 30-39      1:37:26    9:45/M
     183    Karen Dorney            Orange  CT          60     1 F 60-99      1:37:39    9:46/M
     184    Glenn Kurpit            Madison  CT         38    40 M 30-39      1:37:43    9:46/M
     185    Dave Urban              Stratford  CT       44    50 M 40-49      1:38:32    9:51/M
     186    Anne Smith              Madison  CT         36    22 F 30-39      1:38:47    9:53/M
     187    Chuck Berke             Sandy Hook  CT      49    51 M 40-49      1:38:53    9:53/M
     188    Courtney Esparza        West Haven  CT      32    23 F 30-39      1:39:00    9:54/M
     189    Matt Stillman           Killingworth  CT    34    41 M 30-39      1:39:35    9:58/M
     190    Paul Body               Wallingford  CT     57    26 M 50-59      1:40:18   10:02/M
     191    Richard Weiss           New Haven  CT       44    52 M 40-49      1:40:59   10:06/M
     192    James Fitzgerald        North Haven  CT     52    27 M 50-59      1:41:19   10:08/M
     193    Bandit Number   901                                2    0- 0      1:41:29   10:09/M
     194    Kristi Marshall         Fairfield  CT       36    24 F 30-39      1:41:58   10:12/M
     195    Russell Knuth           Madison  CT         53    28 M 50-59      1:43:08   10:19/M
     196    Cathie Zampano          Madison  CT         40    20 F 40-49      1:46:20   10:38/M
     197    Tim Butler              Madison  CT         38    42 M 30-39      1:46:31   10:39/M
     198    Lisa Titus              New Haven  CT       29     8 F 20-29      1:49:48   10:59/M
     199    Melinda Powell          Glastonbury  CT     30    25 F 30-39      1:49:48   10:59/M
     200    Christine Hudak         Hamden  CT          17     4 F 13-19      1:51:34   11:09/M
     201    Audrey Meyer            Branford  CT        42    21 F 40-49      1:52:14   11:13/M
     202    Gene Schulze            Guilford  CT        70     3 M 60-99      1:56:25   11:39/M
     203    Mary Jane Minilin       Guilford  CT        49    22 F 40-49      1:58:47   11:53/M

Age Group Results 10 Mile

Overall Female Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Clinton  CT        36       11      1:03:35    6:22/M
       2    Mary Dunn               Cheshire  CT       49       12      1:04:09    6:25/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amy Dauenhauer          North Haven  CT    19       66      1:17:46    7:47/M
       2    Megan Krueger           Cheshire  CT       15       97      1:22:50    8:17/M
       3    Allie Malcolm           Rockfall  CT       18      108      1:25:00    8:30/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amy Steffen             Essex  CT          26       69      1:18:20    7:50/M
       2    Jacqueline Reilly       Kingston  NY       21       82      1:19:53    7:59/M
       3    Sarah Almodovar         Stratford  CT      24       88      1:21:15    8:08/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Maureen Terwilliger     Guilford  CT       33       24      1:07:48    6:47/M
       2    Lori Martell            Guilford  CT       37       52      1:15:24    7:32/M
       3    Karen Stewart           Guilford  CT       39       79      1:19:36    7:58/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sydney Letendre         Northampton  MA    46       22      1:07:28    6:45/M
       2    Barbara Pearce          Guilford  CT       46       41      1:13:29    7:21/M
       3    Jeanne Savoia           North Haven  CT    42       67      1:18:00    7:48/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Melanie Mc Closkey      Guilford  CT       53      138      1:30:15    9:02/M
       2    Jane Schulten           Guilford  CT       53      160      1:33:25    9:21/M
       3    Randy Griffin           Madison  CT        50      170      1:34:29    9:27/M

Women 60 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Dorney            Orange  CT         60      183      1:37:39    9:46/M

Overall Male Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joseph Simoncek         Milford  CT        30        1        59:44    5:58/M
       2    Chris Gryszan           Guilford  CT       18        2      1:00:19    6:02/M

Men 12 and Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Drew Gewirtz            Bethany  CT        12      104      1:24:24    8:26/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mathew Meeneghan        Milford  CT        18       19      1:06:31    6:39/M
       2    Eric Sperre             East Hampton  CT   15       62      1:17:30    7:45/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Schulten          Branford  CT       29        4      1:00:28    6:03/M
       2    Thomas Girard           Madison  CT        29       56      1:16:26    7:39/M
       3    Jeff Maloney            New Haven  CT      27       57      1:16:33    7:39/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan Mac Dougall        Branford  CT       36        5      1:01:20    6:08/M
       2    John Trunik             Portland  CT       33        6      1:01:59    6:12/M
       3    Lance Baier             Oakdale  CT        31        7      1:02:20    6:14/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Skehan            Stratford  CT      41        3      1:00:22    6:02/M
       2    George Sanders          Guilford  CT       48       16      1:06:03    6:36/M
       3    Marty Schaivone         Bridgeport  CT     47       21      1:06:44    6:40/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tom Hiten               Cheshire  CT       51        8      1:02:58    6:18/M
       2    William Schaeffer       Guilford  CT       54       32      1:10:12    7:01/M
       3    Bob Bradley             Guilford  CT       55       33      1:11:06    7:07/M

Men 60 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Geoffrey Etherington    Madison  CT        72       54      1:15:56    7:36/M
       2    Myron Genel             Woodbridge  CT     65      129      1:28:07    8:49/M
       3    Gene Schulze            Guilford  CT       70      202      1:56:25   11:39/M


 

sea3.jpg (48375 bytes) sea4.jpg (51003 bytes)

5K Winners Mancini & Stanish

Overall Finish List 5K


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Anthony Mancini         Guilford  CT        15 ***** M 13-19        18:19    5:55/M
       2    Teddy Marak             Guilford  CT        15 ***** M 13-19        18:39    6:01/M
       3    Thomas Kavanaugh        Pittsburgh  PA      23     1 M 20-29        19:24    6:15/M
       4    Dave Jacobs             Niantic  CT         56     1 M 50-59        19:28    6:17/M
       5    Peter Sutton            Guilford  CT        27     2 M 20-29        20:08    6:30/M
       6    Heather Stanish         Guilford  CT        15 ***** F 13-19        20:25    6:35/M
       7    Tim Mulvey                                  14     1 M 13-19        20:33    6:38/M
       8    Timothy Freeman         Guilford  CT        33     1 M 30-39        20:33    6:38/M
       9    Mark Steffan            Essex  CT           25     3 M 20-29        20:40    6:40/M
      10    Jerry Augustine         Middletown  CT      56     2 M 50-59        20:44    6:41/M
      11    Jesse Benson            Guilford  CT        15     2 M 13-19        20:56    6:45/M
      12    Andrew Johnston         Guilford  CT        16     3 M 13-19        20:57    6:45/M
      13    Elaine Romano           Middlebury  CT      44 ***** F 40-49        21:01    6:47/M
      14    Sal Ulto                Montclair  NJ       35     2 M 30-39        21:12    6:50/M
      15    Jerry Levassar          Madison  CT         63     1 M 60-99        21:33    6:57/M
      16    Jen Brown               Guilford  CT        22     1 F 20-29        22:17    7:11/M
      17    Jim Barker              North Branford  CT  47     1 M 40-49        22:28    7:15/M
      18    Bill Martha             Wallingford  CT     50     3 M 50-59        22:35    7:17/M
      19    Mollie Dostie           Guilford  CT        32     1 F 30-39        22:55    7:24/M
      20    Michael D'Urso          East Haven  CT      28     4 M 20-29        23:22    7:32/M
      21    Emily Schmitt           Monroe  CT          16     1 F 13-19        23:30    7:35/M
      22    Matt Hoey               Guilford  CT        45     2 M 40-49        23:36    7:37/M
      23    John Apuzzo             Guilford  CT        14     4 M 13-19        23:37    7:37/M
      24    David W. Benfer         Branford  CT        55     4 M 50-59        23:40    7:38/M
      25    Marc Romano             Middlebury  CT      10     1 M  2-12        23:40    7:38/M
      26    Dom Romano              Middlebury  CT      44     3 M 40-49        23:41    7:38/M
      27    Adam Lalley             Guilford  CT        19     5 M 13-19        23:44    7:39/M
      28    Alexander Metro         New Haven  CT       60     2 M 60-99        23:49    7:41/M
      29    James H. Fretz          Killingworth  CT    48     4 M 40-49        23:52    7:42/M
      30    Erica Haydu             Guilford  CT        16     2 F 13-19        23:59    7:44/M
      31    Kim Patullo             Guilford  CT        39     2 F 30-39        24:01    7:45/M
      32    John Thomas             Clinton  CT         62     3 M 60-99        24:03    7:45/M
      33    David Loiselle          Kensington  CT      16     6 M 13-19        24:15    7:49/M
      34    Gary Markesich          Killingworth  CT    48     5 M 40-49        24:18    7:50/M
      35    Brian Washburn          Killingworth  CT    32     3 M 30-39        24:20    7:51/M
      36    Edward Mc Caffrey       Essex  CT           58     5 M 50-59        24:44    7:59/M
      37    Kevin O'Connor          North Haven  CT     24     5 M 20-29        24:57    8:03/M
      38    Dennis Sullivan         Guilford  CT        53     6 M 50-59        25:09    8:07/M
      39    Frank Ryan              Madison  CT         42     6 M 40-49        25:23    8:11/M
      40    Jim Ferretti            Weymouth  MA        42     7 M 40-49        25:38    8:16/M
      41    Christopher Lirola      New York  NY        11     2 M  2-12        25:49    8:20/M
      42    Walt Krueger            Cheshire  CT        48     8 M 40-49        26:03    8:24/M
      43    William Guilford        Chesire  CT         29     6 M 20-29        26:08    8:26/M
      44    Jerry Spignesi          Madison  CT         44     9 M 40-49        26:10    8:26/M
      45    Robert White            Guilford  CT        52     7 M 50-59        26:14    8:28/M
      46    Eric Nelsen                                 35     4 M 30-39        26:22    8:30/M
      47    James Barrow            Guilford  CT        38     5 M 30-39        26:30    8:33/M
      48    Robert Falanga          Guilford  CT        51     8 M 50-59        26:39    8:36/M
      49    Nanci Lettiero          Guilford  CT        44     1 F 40-49        26:41    8:36/M
      50    Jennifer C. Page        Guilford  CT        44     2 F 40-49        26:42    8:37/M
      51    Dan Jacobs              New York  NY        65     4 M 60-99        26:45    8:38/M
      52    Mark Lucas              Madison  CT         39     6 M 30-39        26:47    8:38/M
      53    Melanie Snyder          Hamden  CT          33     3 F 30-39        26:56    8:41/M
      54    Richelle Nelsen         Guilford  CT        32     4 F 30-39        26:56    8:41/M
      55    Patti Tower             Greenwich  CT       39     5 F 30-39        26:57    8:42/M
      56    Kevin Costello          Stamford  CT        32     7 M 30-39        27:01    8:43/M
      57    Cathy Beebe             Madison  CT         40     3 F 40-49        27:03    8:44/M
      58    Megumi Kugaya           New Haven  CT       29     2 F 20-29        27:06    8:45/M
      59    Lisa Cretella           Madison  CT         28     3 F 20-29        27:10    8:46/M
      60    Akira Kugaya            New Haven  CT       33     8 M 30-39        27:10    8:46/M
      61    Nicholas Seneca                             28     7 M 20-29        27:12    8:46/M
      62    Bob Giveans             Cherry Hill  NJ     69     5 M 60-99        27:24    8:50/M
      63    Sue Walker              Madison  CT         42     4 F 40-49        27:34    8:54/M
      64    Victoria Pantalone      Guilford  CT        40     5 F 40-49        27:38    8:55/M
      65    Marcy Callahan          North Branford  CT  22     4 F 20-29        27:44    8:57/M
      66    Jean Kelley             Branford  CT        42     6 F 40-49        27:52    8:59/M
      67    Matt Goodrich           Guilford  CT        44    10 M 40-49        27:54    9:00/M
      68    Tony Petrie             Milford  CT         34     9 M 30-39        27:55    9:00/M
      69    Laura Palmucci          Ansonia  CT         31     6 F 30-39        27:57    9:01/M
      70    Pamela Costello         Stamford  CT        30     7 F 30-39        28:00    9:02/M
      71    Rick Ashcroft           Guilford  CT        44    11 M 40-49        28:09    9:05/M
      72    Maureen Bransfield      Guilford  CT        36     8 F 30-39        28:15    9:07/M
      73    Leslie Mc Cartney                           18     3 F 13-19        28:16    9:07/M
      74    Priscilla Flynn         Killingworth  CT    43     7 F 40-49        28:17    9:07/M
      75    Tara Lalley             Clinton  CT         24     5 F 20-29        28:24    9:10/M
      76    Dani Waterbury          Guilford  CT        41     8 F 40-49        28:30    9:12/M
      77    Mike Duggant                                41    13 M 40-49        28:42    9:15/M
      78    Tom Markiewicz          Guilford  CT        43    12 M 40-49        28:42    9:15/M
      79    Leda Cunningham         Guilford  CT        23     6 F 20-29        28:48    9:17/M
      80    Elizabeth Gage          Moodus  CT          36     9 F 30-39        28:49    9:18/M
      81    Catherine Murray        New York  NY        36    10 F 30-39        28:55    9:20/M
      82    Cara Seward             Branford  CT        31    11 F 30-39        29:05    9:23/M
      83    Kristen Leslie          East Haven  CT      41     9 F 40-49        29:08    9:24/M
      84    Mark Sperre             East Hampton  CT    47    14 M 40-49        29:15    9:26/M
      85    Mark Matlosz            Wallingford  CT     26     8 M 20-29        29:31    9:31/M
      86    Patricia Brennan        Guilford  CT        37    12 F 30-39        29:38    9:34/M
      87    Amy Blume               Guilford  CT        37    13 F 30-39        29:41    9:35/M
      88    Beth McFadden           Madison  CT         39    14 F 30-39        29:44    9:35/M
      89    Stehpen M. Zotto        Madison  CT         44    15 M 40-49        29:48    9:37/M
      90    Hedy Gryszan            Guilford  CT        54     1 F 50-59        29:54    9:39/M
      91    Matthew Zotto           Madison  CT          9     3 M  2-12        29:56    9:39/M
      92    Jake Ryan                                    9     4 M  2-12        29:56    9:39/M
      93    Liza Suter              Guilford  CT        28     7 F 20-29        29:56    9:39/M
      94    Melissa Horrer          Guilford  CT        32    15 F 30-39        29:57    9:40/M
      95    Walter Maguire          Guilford  CT        48    16 M 40-49        30:04    9:42/M
      96    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT        52     2 F 50-59        30:05    9:42/M
      97    C.a. Robbins            Middletown  CT      80     6 M 60-99        30:10    9:44/M
      98    Amy Lam                 Guilford  CT        17     4 F 13-19        30:15    9:45/M
      99    Gregory Forbes          Branford  CT        42    17 M 40-49        30:20    9:47/M
     100    Duncan Marshall         Fairfield  CT       53     9 M 50-59        30:24    9:48/M
     101    Rob Ryan                Madison  CT         41    18 M 40-49        30:24    9:48/M
     102    Laurie Lonardo-Gray     Guilford  CT        43    10 F 40-49        30:24    9:48/M
     103    Cynthia Brandt          Guilford  CT        42    11 F 40-49        30:32    9:51/M
     104    Randy Cartney           Guilford  CT        45    19 M 40-49        31:06   10:02/M
     105    Linda Marke             Killingworth  CT    45    12 F 40-49        31:14   10:05/M
     106    James Galinsky          Madison  CT         45    20 M 40-49        31:18   10:06/M
     107    Marlene Schwartz        Guilford  CT        35    16 F 30-39        31:42   10:14/M
     108    Diane Collins           Bridgeport  CT      39    17 F 30-39        31:52   10:17/M
     109    Ramona Beine            Guilford  CT        41    13 F 40-49        31:58   10:19/M
     110    George Leon             S Glastonbury  CT   55    10 M 50-59        31:58   10:19/M
     111    Patrice O'Neill         Hamden  CT          38    18 F 30-39        32:01   10:20/M
     112    Helen Tsai              Madison  CT         32    19 F 30-39        32:02   10:20/M
     113    Julie Cashman           Guilford  CT        44    14 F 40-49        32:04   10:21/M
     114    Inge-Lise Pauzano       Guilford  CT        54     3 F 50-59        32:05   10:21/M
     115    Laura Fucci                                 43    15 F 40-49        32:27   10:28/M
     116    Pam Brown               Guilford  CT        50     4 F 50-59        32:50   10:35/M
     117    Susan Mahoney           Guilford  CT        33    20 F 30-39        32:53   10:36/M
     118    Lisa Andersen           Boyerton  PA        36    21 F 30-39        33:45   10:53/M
     119    Adrienne Ferretti       Weymouth  MA        38    22 F 30-39        33:52   10:55/M
     120    Phil Gold-Garvey        State College  PA   40    21 M 40-49        33:54   10:56/M
     121    Nancy Folk              Guilford  CT        53     5 F 50-59        33:54   10:56/M
     122    Megaera Regan           Bellerose  NY       42    16 F 40-49        33:54   10:56/M
     123    James G. Kenefick, Jr.  Guilford  CT        66     7 M 60-99        34:02   10:59/M
     124    Karen Owen-Buckley      Guilford  CT        50     6 F 50-59        34:11   11:02/M
     125    Phil Schatz             New York  NY        44    22 M 40-49        34:25   11:06/M
     126    Ellen MacLean           Madison  CT         45    17 F 40-49        34:32   11:08/M
     127    Mia Samsel              Guilford  CT        32    24 F 30-39        34:32   11:08/M
     128    Amy Catz                Guilford  CT        31    23 F 30-39        34:32   11:08/M
     129    Don Osborne             Branford  CT        79     8 M 60-99        34:50   11:14/M
     130    K Berkle                                    43    23 M 40-49        34:58   11:17/M
     131    Carol Ruotolo           Madison  CT         55     7 F 50-59        35:11   11:21/M
     132    Margot Burkle           Guilford  CT        40    18 F 40-49        41:27   13:22/M
     133    Romanie Gussenhoven     Killingworth  CT    65     1 F 60-99        41:36   13:25/M
     134    Alexandra Gross         Guilford  CT        27     8 F 20-29        41:49   13:29/M
     135    Mary Lou Gross          Guilford  CT        53     8 F 50-59        42:22   13:40/M
     136    John Aprzo              Guilford  CT        44    24 M 40-49        42:54   13:50/M
     137    Chris MacIejak          Madison  CT         50    11 M 50-59        43:13   13:56/M
     138    Ann Callahan            North Branford  CT  49    19 F 40-49        43:13   13:56/M
     139    Brittany O' Boyle                           11     1 F  2-12        45:42   14:45/M
     140    Efraim Almodovar        Stratford  CT       55    12 M 50-59        51:03   16:28/M
     141    Ginny Almodovar         Stratford  CT       54     9 F 50-59        51:04   16:28/M
     142    Lydia Leete             Guilford  CT        43    20 F 40-49      1:35:08   30:41/M

Age Group Results 5K

Overall Female Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Stanish         Guilford  CT       15        6        20:25    6:35/M
       2    Elaine Romano           Middlebury  CT     44       13        21:01    6:47/M

Women 12 and Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brittany O' Boyle                          11      139        45:42   14:45/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Emily Schmitt           Monroe  CT         16       21        23:30    7:35/M
       2    Erica Haydu             Guilford  CT       16       30        23:59    7:44/M
       3    Leslie Mc Cartney                          18       73        28:16    9:07/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jen Brown               Guilford  CT       22       16        22:17    7:11/M
       2    Megumi Kugaya           New Haven  CT      29       58        27:06    8:45/M
       3    Lisa Cretella           Madison  CT        28       59        27:10    8:46/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mollie Dostie           Guilford  CT       32       19        22:55    7:24/M
       2    Kim Patullo             Guilford  CT       39       31        24:01    7:45/M
       3    Melanie Snyder          Hamden  CT         33       53        26:56    8:41/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Nanci Lettiero          Guilford  CT       44       49        26:41    8:36/M
       2    Jennifer C. Page        Guilford  CT       44       50        26:42    8:37/M
       3    Cathy Beebe             Madison  CT        40       57        27:03    8:44/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Hedy Gryszan            Guilford  CT       54       90        29:54    9:39/M
       2    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT       52       96        30:05    9:42/M
       3    Inge-Lise Pauzano       Guilford  CT       54      114        32:05   10:21/M

Women 60 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Romanie Gussenhoven     Killingworth  CT   65      133        41:36   13:25/M

Overall Male Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Anthony Mancini         Guilford  CT       15        1        18:19    5:55/M
       2    Teddy Marak             Guilford  CT       15        2        18:39    6:01/M

Men 12 and Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Marc Romano             Middlebury  CT     10       25        23:40    7:38/M
       2    Christopher Lirola      New York  NY       11       41        25:49    8:20/M
       3    Matthew Zotto           Madison  CT         9       91        29:56    9:39/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Mulvey                                 14        7        20:33    6:38/M
       2    Jesse Benson            Guilford  CT       15       11        20:56    6:45/M
       3    Andrew Johnston         Guilford  CT       16       12        20:57    6:45/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Thomas Kavanaugh        Pittsburgh  PA     23        3        19:24    6:15/M
       2    Peter Sutton            Guilford  CT       27        5        20:08    6:30/M
       3    Mark Steffan            Essex  CT          25        9        20:40    6:40/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Timothy Freeman         Guilford  CT       33        8        20:33    6:38/M
       2    Sal Ulto                Montclair  NJ      35       14        21:12    6:50/M
       3    Brian Washburn          Killingworth  CT   32       35        24:20    7:51/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jim Barker              North Branford  CT 47       17        22:28    7:15/M
       2    Matt Hoey               Guilford  CT       45       22        23:36    7:37/M
       3    Dom Romano              Middlebury  CT     44       26        23:41    7:38/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT        56        4        19:28    6:17/M
       2    Jerry Augustine         Middletown  CT     56       10        20:44    6:41/M
       3    Bill Martha             Wallingford  CT    50       18        22:35    7:17/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Levassar          Madison  CT        63       15        21:33    6:57/M
       2    Alexander Metro         New Haven  CT      60       28        23:49    7:41/M
       3    John Thomas             Clinton  CT        62       32        24:03    7:45/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    C.a. Robbins            Middletown  CT     80       97        30:10    9:44/M
       2    Don Osborne             Branford  CT       79      129        34:50   11:14/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com