HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Total Mortgage Services
YMCA Sweetheart Run

Sponsored by
HI-TEK Racing

Stratford, CT

February 17, 2001

OVERALL WINNERS

Robert Straznitskas, Naugatuck, CT - 22:48
Zofia Wieciorkowska, Stratford, CT -  23:37

TEAM CHAMPIONS

Vic Swaller & Zofia Wieciorkowska - 49:22

sh1.jpg (56314 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Robert Straznitskas     Naugatuck  CT       31     1 M  0-99        22:48    5:42/M
       2    Alan Mac Dougall        Branford  CT        35     2 M  0-99        22:58    5:45/M
       3    Eric Hodska             Shelton  CT         33     3 M  0-99        23:23    5:51/M
       4    Randall White           Up Saddle River  NJ 45     4 M  0-99        23:25    5:51/M
       5    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT       38     1 F  0-99        23:37    5:54/M
       6    Harry Dean              Cheshire  CT        50     5 M  0-99        23:52    5:58/M
       7    Susan Faber             Oxford  CT          38     2 F  0-99        24:32    6:08/M
       8    Ian Frankel             Madison  CT         43     6 M  0-99        25:10    6:18/M
       9    Brian Coe               Trumbull  CT        38     7 M  0-99        25:15    6:19/M
      10    Richard Rude            Redding  CT         40     8 M  0-99        25:25    6:21/M
      11    Vic Swaller             Stratford  CT       50     9 M  0-99        25:44    6:26/M
      12    Michael Munroe          Manchester  CT      41    10 M  0-99        25:48    6:27/M
      13    Joseph Salem            Danbury  CT         30    11 M  0-99        26:00    6:30/M
      14    Stanley Patterson       Orange  CT          24    12 M  0-99        26:22    6:36/M
      15    Paul Howarth            Trumbull  CT        30    13 M  0-99        26:26    6:37/M
      16    June-Seek Choi          New Haven  CT       34    14 M  0-99        26:35    6:39/M
      17    Dave Redline            Middlebury  CT      35    15 M  0-99        26:37    6:39/M
      18    Joseph Curley           Stratford  CT       48    16 M  0-99        26:44    6:41/M
      19    Dale Bajcek             Newtown  CT         36    17 M  0-99        26:50    6:43/M
      20    Jim Lugo                Stratford  CT       23    18 M  0-99        26:53    6:43/M
      21    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      47    19 M  0-99        26:55    6:44/M
      22    Carl Barone             Bridgeport  CT      45    20 M  0-99        26:58    6:45/M
      23    Ed Fletcher             New Haven  CT       41    21 M  0-99        27:01    6:45/M
      24    Dennis White            Trumbull  CT        47    22 M  0-99        27:07    6:47/M
      25    Daniel Sara             Stratford  CT       14    23 M  0-99        27:15    6:49/M
      26    Richard Schmid          Milford  CT         34    24 M  0-99        27:16    6:49/M
      27    Sandra Dalles           Ansonia  CT         28     3 F  0-99        27:20    6:50/M
      28    Dave Jacobs             Niantic  CT         55    25 M  0-99        27:22    6:51/M
      29    Robert Davis            Naugatuck  CT       49    26 M  0-99        27:28    6:52/M
      30    Andrew Spadinger        Shelton  CT         36    27 M  0-99        27:36    6:54/M
      31    Lisa Fairbanks          Wilton  CT          41     4 F  0-99        27:38    6:55/M
      32    Steven Grzybowski       Sommersville  MA    24    28 M  0-99        27:42    6:56/M
      33    Liz Hall                Redding  CT         27     5 F  0-99        27:51    6:58/M
      34    Bill Foglio             Stratford  CT       43    29 M  0-99        27:54    6:59/M
      35    Jerry Augustine         Middletown  CT      55    30 M  0-99        28:09    7:02/M
      36    Howard Jones            Stratford  CT       33    31 M  0-99        28:15    7:04/M
      37    Jim Ryan                Naugatuck  CT       46    32 M  0-99        28:57    7:14/M
      38    Vance Dean              Southington  CT     43    33 M  0-99        28:59    7:15/M
      39    Charles Winchell        Stratford  CT       44    34 M  0-99        29:06    7:17/M
      40    Chad Dalles             Ansonia  CT         29    35 M  0-99        29:08    7:17/M
      41    Melissa Fusarelli       Orange  CT          27     6 F  0-99        29:11    7:18/M
      42    Christina Hernandez     New Haven  CT       22     7 F  0-99        29:13    7:18/M
      43    Paul Ribnicky           Stratford  CT       46    36 M  0-99        29:29    7:22/M
      44    Bruce Goulart           Newtown  CT         51    37 M  0-99        29:34    7:24/M
      45    Ric Villarreal          Waterbury  CT       43    38 M  0-99        29:37    7:24/M
      46    Tony Samuelian          Milford  CT         54    39 M  0-99        29:37    7:24/M
      47    Bob Listorti            Milford  CT         52    40 M  0-99        29:44    7:26/M
      48    George Geer             Derby  CT           47    41 M  0-99        29:44    7:26/M
      49    Stephen Agren           Southbury  CT       27    42 M  0-99        29:44    7:26/M
      50    Emma Dean               Southington  CT     41     8 F  0-99        29:53    7:28/M
      51    Jon Berg                Monroe  CT          46    43 M  0-99        30:03    7:31/M
      52    Margit Mac Dougall      Branford  CT        35     9 F  0-99        30:10    7:33/M
      53    Darlene Gillotti        Danbury  CT         39    10 F  0-99        30:13    7:33/M
      54    John Collins            Stratford  CT       49    44 M  0-99        30:16    7:34/M
      55    Elaine Romano           Middlebury  CT      43    11 F  0-99        30:27    7:37/M
      56    Gerald Lynch            Monroe  CT          36    45 M  0-99        30:29    7:37/M
      57    Steve Braun             Sandy Hook  CT      49    46 M  0-99        30:34    7:39/M
      58    Laurie Trupp            Stratford  CT       43    12 F  0-99        30:47    7:42/M
      59    Susan Moleski           Shelton  CT         37    13 F  0-99        31:01    7:45/M
      60    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT       32    47 M  0-99        31:30    7:53/M
      61    Sharron Steere          Trumbull  CT        38    14 F  0-99        31:33    7:53/M
      62    Fred Hudak              Torrington  CT      56    48 M  0-99        31:41    7:55/M
      63    Suzanne Podurgiel       Noank  CT           31    15 F  0-99        31:47    7:57/M
      64    Andrew Clark            Newport  RI         37    49 M  0-99        31:48    7:57/M
      65    Sean Tomasko            Shelton  CT         15    50 M  0-99        31:57    7:59/M
      66    Paul Baldini            North Haven  CT     29    51 M  0-99        32:06    8:02/M
      67    Christine Keiper        Branford  CT        33    16 F  0-99        32:10    8:03/M
      68    Dave Barzetti           Bethel  CT          41    52 M  0-99        32:18    8:05/M
      69    Joseph Mc Grath         Woodbridge  CT      47    53 M  0-99        32:23    8:06/M
      70    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         43    17 F  0-99        32:31    8:08/M
      71    Eric Green              Milford  CT         44    54 M  0-99        32:42    8:11/M
      72    Allan Evans             West Haven  CT      56    55 M  0-99        32:45    8:11/M
      73    Joan Mc Guire           Newington  CT       46    18 F  0-99        32:54    8:14/M
      74    Bill Brewer             Fairfield  CT       54    56 M  0-99        32:56    8:14/M
      75    David Parkes            Fairfield  CT       31    57 M  0-99        32:57    8:14/M
      76    Rick Moisan             Woodbury  CT        39    58 M  0-99        33:03    8:16/M
      77    Cynthia Scannell        Middlebury  CT      43    19 F  0-99        33:12    8:18/M
      78    Carol Duggan            Stratford  CT       51    20 F  0-99        33:15    8:19/M
      79    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       25    21 F  0-99        33:18    8:20/M
      80    Megan Berg              Monroe  CT          18    22 F  0-99        33:37    8:24/M
      81    Jeffery Shapiro         North Branford  CT  39    59 M  0-99        33:44    8:26/M
      82    Graham Bisset           Shelton  CT         56    60 M  0-99        33:47    8:27/M
      83    David Wells             Naugatuck  CT       39    61 M  0-99        34:07    8:32/M
      84    Emily Agren             Southbury  CT       24    23 F  0-99        34:18    8:35/M
      85    Terry Tomasko           Stratford  CT       63    62 M  0-99        34:22    8:36/M
      86    Pam Petro               Shelton  CT         36    24 F  0-99        34:26    8:37/M
      87    Michelle Goulet         New Haven  CT       40    25 F  0-99        34:43    8:41/M
      88    Ken Mc Cann             Monroe  CT          45    63 M  0-99        34:52    8:43/M
      89    Remo Pagliarella        Stratford  CT       0     64 M  0-99        34:54    8:44/M
      90    Stephen Burns           Darien  CT          45    65 M  0-99        35:03    8:46/M
      91    Wayne Sara              Stratford  CT       44    66 M  0-99        35:05    8:46/M
      92    Dan Jacobs              New York  NY        64    67 M  0-99        35:08    8:47/M
      93    Jean Poodiak            New Fairfield  CT   60    26 F  0-99        35:17    8:49/M
      94    Lee Anne Tomasko        Shelton  CT         35    27 F  0-99        35:24    8:51/M
      95    D Allison Noel          Naugatuck  CT       38    28 F  0-99        35:44    8:56/M
      96    Jeffrey Thompson        Stratford  CT       55    68 M  0-99        35:59    9:00/M
      97    David Urban             Stratford  CT       44    69 M  0-99        36:06    9:02/M
      98    Gene Memoli             Stratford  CT       43    70 M  0-99        36:10    9:03/M
      99    Jane Hosfelt            Fairfield  CT       42    29 F  0-99        36:12    9:03/M
     100    Heidi Grzybowski        Sommersville  MA    24    30 F  0-99        36:16    9:04/M
     101    Jennifer Gardella       Arlington  VA       28    31 F  0-99        36:21    9:05/M
     102    Grace Hanover           Naugatuck  CT       55    32 F  0-99        36:21    9:05/M
     103    Mike Pisani             Stratford  CT       58    71 M  0-99        36:22    9:06/M
     104    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        45    33 F  0-99        36:22    9:06/M
     105    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         38    34 F  0-99        36:23    9:06/M
     106    Erin Sanzone            Bristol  CT         30    35 F  0-99        36:24    9:06/M
     107    Bevan Crowshaw          Milford  CT         51    72 M  0-99        36:34    9:09/M
     108    Rosemary Schmid         Milford  CT         33    36 F  0-99        36:50    9:13/M
     109    Todd Sanzone            Bristol  CT         29    73 M  0-99        36:55    9:14/M
     110    Beth Bike               Stratford  CT       31    37 F  0-99        36:56    9:14/M
     111    Mary Lovett             Bedford Hills  NY   24    38 F  0-99        37:13    9:18/M
     112    Kevin Bosse             Stratford  CT       44    74 M  0-99        37:14    9:19/M
     113    Margaret Pinheiro       Milford  CT         40    39 F  0-99        37:26    9:22/M
     114    Barry Cornell           West Islip  NY      38    75 M  0-99        37:26    9:22/M
     115    Dwight Keating          Pittsburgh  PA      58    76 M  0-99        37:48    9:27/M
     116    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        57    40 F  0-99        37:55    9:29/M
     117    Barbara Sampson         Stratford  CT       36    41 F  0-99        38:09    9:32/M
     118    Natasha Koltypin        Stratford  CT       23    42 F  0-99        38:10    9:33/M
     119    Carl Sylvester          Shelton  CT         67    77 M  0-99        38:11    9:33/M
     120    Terri Jones             Stratford  CT       31    43 F  0-99        38:27    9:37/M
     121    Colleen Wharton         Milford  CT         25    44 F  0-99        38:33    9:38/M
     122    Todd Cassler            Milford  CT         26    78 M  0-99        38:33    9:38/M
     123    Kirk Sullivan           Guilford  CT        42    79 M  0-99        38:33    9:38/M
     124    Anita Michael           Redding  CT         29    45 F  0-99        38:42    9:41/M
     125    Tanya Kollar            Shelton  CT         15    46 F  0-99        39:03    9:46/M
     126    Sharon Powers           Wallingford  CT     49    47 F  0-99        39:20    9:50/M
     127    Nancy Walsh             Shelton  CT         36    48 F  0-99        39:31    9:53/M
     128    Matthew Walsh           Shelton  CT         37    80 M  0-99        39:32    9:53/M
     129    Chris Lee               Fairfield  CT       39    81 M  0-99        39:35    9:54/M
     130    Robert Kubic            Stratford  CT       36    82 M  0-99        39:36    9:54/M
     131    Donna Cramond           Monroe  CT          51    49 F  0-99        39:41    9:55/M
     132    Marijane Bisset         Shelton  CT         54    50 F  0-99        39:58   10:00/M
     133    Katherine Brown         Bridgeport  CT      41    51 F  0-99        41:17   10:19/M
     134    Mary Dubner             Easton  CT          46    52 F  0-99        42:23   10:36/M
     135    George Whitney          Orange  CT          82    83 M  0-99        42:44   10:41/M
     136    Laurie Millo            Monroe  CT          29    53 F  0-99        42:50   10:43/M
     137    Robert Hills            Stratford  CT       39    84 M  0-99        43:15   10:49/M
     138    Sal Baldini             North Haven  CT     58    85 M  0-99        43:29   10:52/M
     139    Vilma Caban             Highland Mills  NY  31    54 F  0-99        43:58   11:00/M
     140    Gene Arcery             New Fairfield  CT   74    86 M  0-99        43:59   11:00/M
     141    Kristie Skudlarek       Monroe  CT          23    55 F  0-99        44:43   11:11/M
     142    Ryan Bien               Trumbull  CT        23    87 M  0-99        44:43   11:11/M
     143    Amy Sullivan            Guilford  CT        35    56 F  0-99        44:51   11:13/M
     144    Frank Manfredi          Stratford  CT       67    88 M  0-99        45:20   11:20/M
     145    Janice Brown            Norwalk  CT         51    57 F  0-99        46:19   11:35/M
     146    Robert Saranich         Milford  CT         57    89 M  0-99        46:56   11:44/M
     147    June Vyse Gravener      Bethany  CT         69    58 F  0-99        48:42   12:11/M
     148    Joe Giattino            Waterbury  CT       28    90 M  0-99        51:27   12:52/M
     149    Kyle Piatak             Stratford  CT       13    91 M  0-99        51:36   12:54/M
     150    Robin Clark             Stratford  CT       23    59 F  0-99      1:01:53   15:28/M
     151    Kathleen Francis        Cheshire  CT        38    60 F  0-99      1:01:53   15:28/M
     152    Amy Ross                Trumbull  CT        30    61 F  0-99      1:03:46   15:57/M
     153    Candace Hall            Newington  CT       52    62 F  0-99      1:03:46   15:57/M
     154    Anne Boulaine           New Britain  CT     59    63 F  0-99      1:03:46   15:57/M

TEAM Results

Age groups determined by adding ages of male and female team members. Total time is cummulative finish time of both team members.  Runners do not have to run together.   Runners may run independently. Finish times are added together.


sh2.jpg (38530 bytes)
Zofia Wieciorkowska with Straford YMCA Director Mark Ketley
Race proceeds benefit the Stratford YMCA Youth Scholarship Fund
                                                                                                                          
       Age Group:      30 - 39
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Kyle Piatak                 13    Robin Clark                 23    36       1:53:29

                              Age Group:      40 - 49
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Steven Grzybowski           24    Heidi Grzybowski            24    48       1:03:58
     2   Ryan Bien                   23    Kristie Skudlarek           23    46       1:29:26

                              Age Group:      50 - 59
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Stanley Patterson           24    Melissa Fusarelli           27    51         55:34
     2   Chad Dalles                 29    Sandra Dalles               28    57         56:28
     3   Robert Straznitskas         31    Jennifer Gardella           28    59         59:09
     4   Stephen Agren               27    Emily Agren                 24    51       1:04:03
                              Age Group:      60 - 69
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Marty Schaivone             47    Christina Hernandez         22    69         56:09
     2   Paul Howarth                30    Susan Moleski               37    67         57:28
     3   Andrew Clark                37    Suzanne Podurgiel           31    68       1:03:36
     4   Jon Berg                    46    Megan Berg                  18    64       1:03:40
                              Age Group:      70 - 79
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Alan Mac Dougall            35    Margit Mac Dougall          35    70         53:09
     2   Brian Coe                   38    Sharron Steere              38    76         56:48
     3   Dave Redline                35    Elaine Romano               43    78         57:04
     4   June-Seek Choi              34    Michelle Goulet             40    74       1:01:19
                              Age Group:      80 - 89
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Ian Frankel                 43    Susan Faber                 38    81         49:42
     2   Randall White               45    Lisa Fairbanks              41    86         51:04
     3   Jerry Augustine             55    Liz Hall                    27    82         56:00
     4   Michael Munroe              41    Joan Mc Guire               46    87         58:43
                               Age Group:      90 - 99
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Mark Zitko                  49    Anita Zitko                 46    95         19:59
     2   Dave Jacobs                 55    Darlene Gillotti            39    94         57:36
     3   Bill Brewer                 54    Laurie Trupp                43    97       1:03:44
     4   Terry Tomasko               63    Lee Anne Tomasko            35    98       1:09:46
                              Age Group:     100 - 109
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   John Collins                49    Carol Duggan                51   100       1:03:31
     2   Jim Ryan                    46    Grace Hanover               55   101       1:05:18
     3   Robert Davis                49    Donna Cramond               51   100       1:07:10     
     4   Ric Villarreal              43    Shirley Iselin              57   100       1:07:32
                              Age Group:     110 - 119
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Graham Bisset               56    Marijane Bisset             54   110       1:13:45
     2   Frank Manfredi              67    Ronnie Behringer            43   110       1:17:51
                              Age Group:     130 - OVER
                                                                           Total
   Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Gene Arcery                 74    Jean Poodiak                60   134       1:19:17
     2   George Whitney              82    June Vyse Gravener          69   151       1:31:26



 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"