HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Spring Into Motion 5K
Wolcott, CT

May 6, 2001

OVERALL WINNERS

Jeromie Schumacher, Wolcott, CT - 17:30 (CR)
Amie Schumacher, Wolcott, CT -  20:38 (CR)

wolcott1.jpg (63353 bytes) wolcott2.jpg (65167 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jerome SchuMacHer       Wolcott  CT         27 ***** M 20-29        17:30    5:39/M
       2    Steve Carr              Wolcott  CT         17 ***** M 14-19        18:19    5:55/M
       3    David Riccuiti          Bristol  CT         32 ***** M 30-39        18:30    5:58/M
       4    Mike Halasinski         Plantsville  CT     38     1 M 30-39        19:58    6:26/M
       5    Vance Dean              Southington  CT     43     1 M 40-49        20:07    6:29/M
       6    Scott Caston            North Haven  CT     38     2 M 30-39        20:17    6:33/M
       7    Brian Gilmore           Waterbury  CT       32     3 M 30-39        20:24    6:35/M
       8    Mark Heller             Bristol  CT         37     4 M 30-39        20:32    6:37/M
       9    Amie SchuMacHer         Wolcott  CT         13 ***** F  1-13        20:38    6:39/M
      10    Kevin Hollis            Waterbury  CT       31     5 M 30-39        21:12    6:50/M
      11    Mitchell Miller         Wolcott  CT         51     1 M 50-59        21:23    6:54/M
      12    Chris Wild              Terryville  CT      17     1 M 14-19        21:34    6:57/M
      13    John Venditti           Wolcott  CT         33     6 M 30-39        21:39    6:59/M
      14    Matthew Jennings        Wolcott  CT         13     1 M  1-13        21:52    7:03/M
      15    Chuck La Rose           Southington  CT     29     1 M 20-29        21:57    7:05/M
      16    Edward McLoughlin       Brighton  MA        28     2 M 20-29        21:59    7:05/M
      17    Tom Shaw                Plantsville  CT     44     2 M 40-49        22:03    7:07/M
      18    Marianne Sklarsky       Burlington  CT      34 ***** F 30-39        22:03    7:07/M
      19    Teresa Bendtsen         Wolcott  CT         34 ***** F 30-39        22:06    7:08/M
      20    Brad Lowe               Durham  CT          37     7 M 30-39        22:11    7:09/M
      21    Ryan Carpenter          Prospect  CT        18     2 M 14-19        22:14    7:10/M
      22    Peter Rackett           Carmel  NY          61     1 M 60-69        22:17    7:11/M
      23    Rob Wilson              Burlington  CT      49     3 M 40-49        22:22    7:13/M
      24    Paula Podzunas          Wolcott  CT         27     1 F 20-29        22:31    7:16/M
      25    Marc Soucy              Bristol  CT         28     3 M 20-29        22:40    7:19/M
      26    Lucius Kania            Southington  CT     48     4 M 40-49        22:47    7:21/M
      27    Peter Rzasa             Seymour  CT         53     2 M 50-59        23:07    7:27/M
      28    Victor Rupenski         Wolcott  CT         39     8 M 30-39        23:08    7:28/M
      29    Fred Hudak              Torrington  CT      56     3 M 50-59        23:15    7:30/M
      30    Frank Lang              Seymour  CT         61     2 M 60-69        23:26    7:34/M
      31    Joel Becker             Wolcott  CT         52     4 M 50-59        23:29    7:35/M
      32    Nancy Shaw              Plantsville  CT     49     1 F 40-49        23:30    7:35/M
      33    Andre Kucinskas         Bristol  CT         46     5 M 40-49        23:33    7:36/M
      34    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      47     6 M 40-49        23:39    7:38/M
      35    Joe Golden              Wolcott  CT         40     7 M 40-49        23:43    7:39/M
      36    Lorraine SchuMacHer     Wolcott  CT         38     1 F 30-39        23:47    7:40/M
      37    David Richardson        Terryville  CT      48     8 M 40-49        23:51    7:42/M
      38    Jay Cilfone             Torrington  CT      46     9 M 40-49        23:56    7:43/M
      39    Christopher White       Bristol  CT         25     4 M 20-29        23:59    7:44/M
      40    David Jones             Wolcott  CT         39     9 M 30-39        24:09    7:47/M
      41    Rocco Guerrera          Waterbury  CT       51     5 M 50-59        24:10    7:48/M
      42    Kathleen Iannantuoni    Waterbury  CT       32     2 F 30-39        24:19    7:51/M
      43    Lulefer Vinca           Prospect  CT        20     2 F 20-29        24:24    7:52/M
      44    Josh Sklanka            Watertown  CT       11     2 M  1-13        24:28    7:54/M
      45    Julie Brodnitzki        Pleasant Valley  CT 24     3 F 20-29        24:29    7:54/M
      46    Tom Brodnitzki          Pleasant Valley  CT 25     5 M 20-29        24:29    7:54/M
      47    Joey Golden             Wolcott  CT         10     3 M  1-13        24:34    7:55/M
      48    Dan Goldstone           Cheshire  CT        27     6 M 20-29        24:34    7:55/M
      49    David Castro            Wolcott  CT         21     7 M 20-29        24:51    8:01/M
      50    Edward Goldstone        Hamden  CT          54     6 M 50-59        25:06    8:06/M
      51    Andrew Carrier          Waterbury  CT       36    10 M 30-39        25:08    8:06/M
      52    Penelope Heideuis       Wallingford  CT     26     4 F 20-29        25:09    8:07/M
      53    Andrew Tracy            Waterbury  CT       17     3 M 14-19        25:11    8:07/M
      54    Robert Justice          Wolcott  CT         12     3 M  1-13        25:14    8:08/M
      55    Peter Hutchings         West Hartford  CT   53     7 M 50-59        25:15    8:09/M
      56    Dianne Merrigan         Wethersfield  CT    36     3 F 30-39        25:15    8:09/M
      57    Joey Laungdean          Wolcott  CT         13     4 M  1-13        25:18    8:10/M
      58    Greg Tutolo             Wolcott  CT         14     5 M 14-19        25:19    8:10/M
      59    Dan Grove               Cheshire  CT        27     8 M 20-29        25:22    8:11/M
      60    Chris Grice             Durham  CT          45    10 M 40-49        25:27    8:13/M
      61    Benjamin Hernandez      Wolcott  CT         16     6 M 14-19        25:28    8:13/M
      62    Derek Werner            Waterbury  CT       27     9 M 20-29        25:45    8:18/M
      63    Steve Tutolo            Wolcott  CT         44    11 M 40-49        25:45    8:18/M
      64    Ted Cortland            E Brookfield  MA    28    10 M 20-29        26:06    8:25/M
      65    Kevin Spartas           Wolcott  CT         37    11 M 30-39        26:11    8:27/M
      66    Kathryn Loyer           Watertown  CT       35     4 F 30-39        26:16    8:28/M
      67    Denise Babcock          Wolcott  CT         39     5 F 30-39        26:19    8:29/M
      68    Mark Gonillo            Watertown  CT       39    12 M 30-39        26:27    8:32/M
      69    Dwayne Greco            Wolcott  CT         14     7 M 14-19        26:32    8:34/M
      70    Tim O'Shea              Windsor  CT         11     5 M  1-13        26:46    8:38/M
      71    Mark Mosler             Waterbury  CT       43    12 M 40-49        27:00    8:43/M
      72    Danny Weed              Wolcott  CT         49    13 M 40-49        27:11    8:46/M
      73    Melanie Cilfone         Torrington  CT      14     1 F 14-19        27:12    8:46/M
      74    Nancy Becker            Wolcott  CT         52     1 F 50-59        27:15    8:47/M
      75    Jill Armor              Southington  CT     23     5 F 20-29        27:19    8:49/M
      76    Mike Jurkiewicz         North Haven  CT     28    11 M 20-29        27:20    8:49/M
      77    Mark Recile             Naugatuck  CT       31    13 M 30-39        27:23    8:50/M
      78    David Lepri             Wolcott  CT         45    14 M 40-49        27:32    8:53/M
      79    Marris Goldstone        Hamden  CT          55     2 F 50-59        27:37    8:55/M
      80    Peter Harkins           North Haven  CT     26    12 M 20-29        27:49    8:58/M
      81    Jonathan D. Christoff   Guilford  CT        46    15 M 40-49        27:59    9:02/M
      82    Bob Connors             Avon  CT            46    16 M 40-49        28:06    9:04/M
      83    Bryan Bartush           Middlebury  CT      39    14 M 30-39        28:14    9:06/M
      84    Ryan Tutek              Wolcott  CT         18     8 M 14-19        28:16    9:07/M
      85    Dezmond Oyanadel        Wolcott  CT         11     6 M  1-13        28:20    9:08/M
      86    Kyle Cleary             Wolcott  CT         11     7 M  1-13        28:24    9:10/M
      87    Luis Hernandez          Wolcott  CT         13     8 M  1-13        28:29    9:11/M
      88    Stephanie Bergamo       Wolcott  CT         10     1 F  1-13        28:30    9:12/M
      89    Scott Dunn              Litchfield  CT      29    13 M 20-29        28:31    9:12/M
      90    Peter Bergamo           Wolcott  CT         35    15 M 30-39        28:31    9:12/M
      91    Shawn Synnott           Wolcott  CT         17     9 M 14-19        28:35    9:13/M
      92    Chris Pace              Wolcott  CT         18    10 M 14-19        28:36    9:14/M
      93    Kevin Evon              Wolcott  CT         35    16 M 30-39        28:37    9:14/M
      94    Brenda Desrosiers       Hartford  CT        35     6 F 30-39        28:44    9:16/M
      95    Raymond Ruby            Wolcott  CT         18    11 M 14-19        28:47    9:17/M
      96    Jennifer Weed           Wolcott  CT         11     2 F  1-13        28:48    9:17/M
      97    Eileen Kelly            Wolcott  CT         15     2 F 14-19        28:48    9:17/M
      98    Joyce Heineman          Watertown  CT       50     3 F 50-59        29:00    9:21/M
      99    Linda Dominici          Wolcott  CT         40     2 F 40-49        29:04    9:23/M
     100    Monika Smielewska       Torrington  CT      26     6 F 20-29        29:12    9:25/M
     101    Renee Cortland          E Brookfield  MA    30     7 F 30-39        29:16    9:26/M
     102    David Tracy             Waterbury  CT       46    17 M 40-49        29:20    9:28/M
     103    Tom Catucci             Bristol  CT         39    17 M 30-39        29:25    9:29/M
     104    John Desanto            Bristol  CT         49    18 M 40-49        29:25    9:29/M
     105    Annalisa Trinca         Hamden  CT          24     7 F 20-29        29:30    9:31/M
     106    Ashley Hebert           Wolcott  CT          7     3 F  1-13        29:35    9:33/M
     107    Denise Petrucci         Middlebury  CT      37     8 F 30-39        29:35    9:33/M
     108    Susan Reinger           Torrington  CT      36     9 F 30-39        29:36    9:33/M
     109    Bernadette Hebert       Wolcott  CT         41     3 F 40-49        29:37    9:33/M
     110    Diane Marino            Waterbury  CT       50     4 F 50-59        29:49    9:37/M
     111    Jim Marchino            Evansville  IN      59     8 M 50-59        29:52    9:38/M
     112    Boyd Biondino           Cheshire  CT        52     9 M 50-59        30:02    9:41/M
     113    Steven Johnson          Wolcott  CT         14    12 M 14-19        30:13    9:45/M
     114    Kathryn Sullivan        Wolcott  CT         48     4 F 40-49        30:15    9:45/M
     115    Sarah Napolitano        Wolcott  CT         11     4 F  1-13        30:15    9:45/M
     116    Kate Napolitano         Wolcott  CT         43     5 F 40-49        30:15    9:45/M
     117    Pj Bergamo              Wolcott  CT         11     9 M  1-13        30:21    9:47/M
     118    Doris Bergamo           Wolcott  CT         35    10 F 30-39        30:25    9:49/M
     119    Paula Moscato-Biondin   Cheshire  CT        52     5 F 50-59        30:41    9:54/M
     120    Jamie Pace              Wolcott  CT         16    13 M 14-19        30:42    9:54/M
     121    Tom Smyth               Wolcott  CT         52    10 M 50-59        30:48    9:56/M
     122    Michele Marco           Wolcott  CT         41     6 F 40-49        31:13   10:04/M
     123    Dan Marco               Wolcott  CT         16    14 M 14-19        31:13   10:04/M
     124    Jonathan Renner         Wolcott  CT         15    15 M 14-19        31:50   10:16/M
     125    Sarah Gaylord           Wolcott  CT         14     3 F 14-19        32:01   10:20/M
     126    Caitlin Turina          Torrington  CT      17     4 F 14-19        32:12   10:23/M
     127    Eric Soucy              Wolcott  CT         18    16 M 14-19        32:27   10:28/M
     128    Alex Narus              Prospect  CT        16    17 M 14-19        32:32   10:30/M
     129    David Hill              Waterbury  CT       12    10 M  1-13        32:32   10:30/M
     130    Tom Hill                Waterbury  CT       49    19 M 40-49        32:33   10:30/M
     131    Craig Drezek            Seymour  CT         30    18 M 30-39        32:33   10:30/M
     132    Mary Hernandez          Wolcott  CT         41     7 F 40-49        32:35   10:31/M
     133    Gerard Greco            Wolcott  CT         35    19 M 30-39        32:49   10:35/M
     134    Matthew Goldstone       Watertown  MA       30    20 M 30-39        32:52   10:36/M
     135    Michelle Salmon         Wolcott  CT         32    11 F 30-39        32:52   10:36/M
     136    Thomas Kyle             Southington  CT     48    20 M 40-49        33:05   10:40/M
     137    Jessica Monges          Wolcott  CT         14     5 F 14-19        33:50   10:55/M
     138    Tim Mc CorMacK          Wolcott  CT         13    11 M  1-13        34:13   11:02/M
     139    Ed Gammon               Wolcott  CT         73     1 M 70-99        34:19   11:04/M
     140    Debbi Desocio           Waterbury  CT       47     8 F 40-49        35:37   11:29/M
     141    Jonathan N. Christoff   Guilford  CT        10    12 M  1-13        36:04   11:38/M
     142    Susan Johnson           Wolcott  CT         40     9 F 40-49        36:29   11:46/M
     143    Dave Craffa             Wolcott  CT         17    18 M 14-19        36:37   11:49/M
     144    Lee Guerrera            Wolcott  CT         17    19 M 14-19        36:38   11:49/M
     145    Stephanie Dunn          Litchfield  CT      25     8 F 20-29        37:05   11:58/M
     146    Patrick Weed            Wolcott  CT         16    20 M 14-19        37:19   12:02/M
     147    Dion Oyanadel           Wolcott  CT         13    13 M  1-13        38:43   12:29/M
     148    Sara Gervais            Wolcott  CT         10     5 F  1-13        38:46   12:30/M
     149    Valerie Bergamo         Wolcott  CT          8     6 F  1-13        38:56   12:34/M
     150    Lauren Johnson          Wolcott  CT         10     7 F  1-13        39:32   12:45/M
     151    Gary Johnson            Wolcott  CT         40    21 M 40-49        39:36   12:46/M
     152    Joe Monroe              Wolcott  CT         43    22 M 40-49        39:39   12:47/M
     153    Peter Depara            Wolcott  CT          8    14 M  1-13        40:07   12:56/M
     154    Karen Depara            Wolcott  CT         38    12 F 30-39        40:07   12:56/M
     155    Jacqueline Rosner       Wolcott  CT         46    10 F 40-49        40:07   12:56/M
     156    Carleen Vanblarcom      Wolcott  CT         46    11 F 40-49        40:23   13:02/M
     157    Donna Jenings           Wolcott  CT         48    12 F 40-49        40:31   13:04/M
     158    Joe Alfano              Hamden  CT          49    23 M 40-49        41:22   13:21/M
     159    Carol Miller            Waterbury  CT       50     6 F 50-59        42:34   13:44/M
     160    Stephanie Gaylord       Wolcott  CT         11     8 F  1-13        44:08   14:14/M
     161    Sandy Alfano            Hamden  CT          45    13 F 40-49        45:32   14:41/M
     162    Anthony Dominici        Wolcott  CT         12    15 M  1-13        45:36   14:43/M
     163    Angela Dominici         Wolcott  CT         10     9 F  1-13        45:40   14:44/M
     164    Sheila Lombardi         Wolcott  CT         53     7 F 50-59        45:43   14:45/M
     165    Tony Lombardi           Wolcott  CT         53    11 M 50-59        45:46   14:46/M
     166    Heidi Weed              Wolcott  CT         25     9 F 20-29        45:49   14:47/M
     167    Carol Smyth             Wolcott  CT         51     8 F 50-59        47:37   15:22/M
     168    Donna Carrah            Wolcott  CT         38    13 F 30-39        48:28   15:38/M
     169    Debbie Golden           Wolcott  CT         40    14 F 40-49        48:32   15:39/M
     170    Kathy Delage            Wolcott  CT         36    14 F 30-39        48:33   15:40/M
     171    Beth Turina             Torrington  CT      20    10 F 20-29        48:34   15:40/M
     172    Kristen Bruni           Torrington  CT      21    11 F 20-29        48:34   15:40/M
     173    Lori Slavin             Wolcott  CT         38    15 F 30-39        50:09   16:11/M
     174    Adam Marco              Wolcott  CT         11    16 M  1-13        50:09   16:11/M
     175    Barbara Christoff       Cheshire  CT        72     1 F 70-99        52:59   17:05/M
     176    Pam Weed                Wolcott  CT         44    15 F 40-49        53:01   17:06/M
     177    Michael Denegris        Wolcott  CT         63     3 M 60-69        54:24   17:33/M
     178    George Babcock          Wolcott  CT         67     4 M 60-69        54:25   17:33/M
     179    Janet Lawlor            Wolcott  CT         53     9 F 50-59        57:02   18:24/M
     180    Gretchen Sherman        Wolcott  CT         43    16 F 40-49        57:03   18:24/M
     181    Susan Jones             Wolcott  CT         40    17 F 40-49        59:03   19:03/M
     182    Linda Fercodini         Wolcott  CT         52    10 F 50-59        59:03   19:03/M
     183    Kay Ann Denegris        Wolcott  CT         60     1 F 60-69        59:03   19:03/M
     184    H Morrissey             Waterbury  CT       61     2 F 60-69        59:04   19:03/M
     185    Lori Babon              Wolcott  CT         39    16 F 30-39        59:04   19:03/M


Age Group Results


Overall Female Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amie SchuMacHer         Wolcott  CT        13        9        20:38    6:39/M
       2    Marianne Sklarsky       Burlington  CT     34       18        22:03    7:07/M
       3    Teresa Bendtsen         Wolcott  CT        34       19        22:06    7:08/M

Women 13 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephanie Bergamo       Wolcott  CT        10       88        28:30    9:12/M
       2    Jennifer Weed           Wolcott  CT        11       96        28:48    9:17/M
       3    Ashley Hebert           Wolcott  CT         7      106        29:35    9:33/M

Women 14 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Melanie Cilfone         Torrington  CT     14       73        27:12    8:46/M
       2    Eileen Kelly            Wolcott  CT        15       97        28:48    9:17/M
       3    Sarah Gaylord           Wolcott  CT        14      125        32:01   10:20/M

Women 20 To 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Paula Podzunas          Wolcott  CT        27       24        22:31    7:16/M
       2    Lulefer Vinca           Prospect  CT       20       43        24:24    7:52/M
       3    Julie Brodnitzki        Pleasant Valley  CT24       45        24:29    7:54/M

Women 30 To 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Lorraine SchuMacHer     Wolcott  CT        38       36        23:47    7:40/M
       2    Kathleen Iannantuoni    Waterbury  CT      32       42        24:19    7:51/M
       3    Dianne Merrigan         Wethersfield  CT   36       56        25:15    8:09/M

Women 40 To 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Nancy Shaw              Plantsville  CT    49       32        23:30    7:35/M
       2    Linda Dominici          Wolcott  CT        40       99        29:04    9:23/M
       3    Bernadette Hebert       Wolcott  CT        41      109        29:37    9:33/M

Women 50 To 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Nancy Becker            Wolcott  CT        52       74        27:15    8:47/M
       2    Marris Goldstone        Hamden  CT         55       79        27:37    8:55/M
       3    Joyce Heineman          Watertown  CT      50       98        29:00    9:21/M

Women 60 To 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kay Ann Denegris        Wolcott  CT        60      183        59:03   19:03/M
       2    H Morrissey             Waterbury  CT      61      184        59:04   19:03/M

Women 70 and Over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara Christoff       Cheshire  CT       72      175        52:59   17:05/M

Overall Male Winners

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerome SchuMacHer       Wolcott  CT        27        1        17:30    5:39/M
       2    Steve Carr              Wolcott  CT        17        2        18:19    5:55/M
       3    David Riccuiti          Bristol  CT        32        3        18:30    5:58/M

Men 13 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Matthew Jennings        Wolcott  CT        13       14        21:52    7:03/M
       2    Josh Sklanka            Watertown  CT      11       44        24:28    7:54/M
       3    Joey Golden             Wolcott  CT        10       47        24:34    7:55/M

Men 14 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Wild              Terryville  CT     17       12        21:34    6:57/M
       2    Ryan Carpenter          Prospect  CT       18       21        22:14    7:10/M
       3    Andrew Tracy            Waterbury  CT      17       53        25:11    8:07/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chuck La Rose           Southington  CT    29       15        21:57    7:05/M
       2    Edward McLoughlin       Brighton  MA       28       16        21:59    7:05/M
       3    Marc Soucy              Bristol  CT        28       25        22:40    7:19/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Halasinski         Plantsville  CT    38        4        19:58    6:26/M
       2    Scott Caston            North Haven  CT    38        6        20:17    6:33/M
       3    Brian Gilmore           Waterbury  CT      32        7        20:24    6:35/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Vance Dean              Southington  CT    43        5        20:07    6:29/M
       2    Tom Shaw                Plantsville  CT    44       17        22:03    7:07/M
       3    Rob Wilson              Burlington  CT     49       23        22:22    7:13/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mitchell Miller         Wolcott  CT        51       11        21:23    6:54/M
       2    Peter Rzasa             Seymour  CT        53       27        23:07    7:27/M
       3    Fred Hudak              Torrington  CT     56       29        23:15    7:30/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Rackett           Carmel  NY         61       22        22:17    7:11/M
       2    Frank Lang              Seymour  CT        61       30        23:26    7:34/M
       3    Michael Denegris        Wolcott  CT        63      177        54:24   17:33/M

Men 70 and Over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ed Gammon               Wolcott  CT        73      139        34:19   11:04/M

 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com