HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

2001 Westport
Summer Series #1
Westport, CT

2.3 Miles - SUNNY HOT  HUMID

June 30, 2001

OVERALL WINNERS
Watt White, Stamford, CT - 11:52
Jenny Kindell - 13:47

Results by:
Jim Gerweck


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1    1  M20 Watt White, Stamford                        11:52    5:10
    2    2  M20 Gus Ellison, Westport                       12:34    5:28
    3    1  M30 Brian Coe, Trumbull                         12:35    5:28
    4    3  M20 Gary Sakryd, Westport                       12:41    5:31
    5    2  M30 Mike Ruospo, Stratford                      12:46    5:33
    6    1  M40 Olof Carmel, Truckee, CA                    12:49    5:34
    7    2  M40 Frank Udiskey, Southport                    12:58    5:38
    8    3  M40 Paul Greenberg, Westport                    12:59    5:39
    9    4  M20 Larry Sidney, Bridgeport                    13:04    5:41
   10    4  M40 Kip Krichko, Ridgefield                     13:07    5:42
   11    1  JrM Will Bartholomew, Westport                  13:23    5:49
   12    5  M40 Robert Inghilterra, Katonah, NY             13:25    5:50
   13    5  M20 Rich Vogt, Fairfield                        13:30    5:52
   14    1  M50 Ramsay Merriss, Westport                    13:34    5:54
   15    6  M40 Roland Lochoff, Westport                    13:43    5:58
   16    1  W30 Jenny Kindell*                              13:47    6:00
   17    3  M30 Ed O'Keefe, Fairfield                       13:59    6:05
   18    2  M50 Art Nager, Westport                         14:05    6:07
   19    7  M40 Ed Malley, Westport                         14:26    6:17
   20    3  M50 Steve Syslvestro, Fairfield                 14:29    6:18
   21    2  W30 Deedee Scanlin*, Westport                   14:32    6:19
   22    1  W20 Sandra Dalles*, Ansonia                     14:39    6:22
   23    4  M30 Jeff Falberg, Bridgeport                    14:42    6:23
   24    4  M50 Rich Demarco, Danbury                       14:50    6:27
   25    5  M50 Dan France, Westport                        14:53    6:28
   26    5  M30 Steve McLeod, Greenwich                     15:03    6:33
   27    8  M40 Bruce Burke, Westport                       15:11    6:36
   28    6  M50 Miggs Burroughs, Westport                   15:13    6:37
   29    2  JrM Matt Oehlsen, Westport                      15:21    6:40
   30    1  JrW Amanda Parrish*, Westport                   15:27    6:43
   31    2  JrW Cary Goldberg*, Westport                    15:27    6:43
   32    9  M40 Jim Gerweck, Norwalk                        15:30    6:44
   33    6  M30 Mark Greene, Westport                       15:34    6:46
   34    1  W50 Carol Kane*, Weston                         15:35    6:47
   35    1  M60 Bob Laufer, Weston                          15:35    6:47
   36    2  W20 Pam Theodore-Garra*, Westport               15:46    6:51
   37    6  M20 Gavin Barber, Westport                      15:49    6:53
   38    2  M60 Achim Knust, Norwalk                        15:52    6:54
   39    1  W40 Dorit Heimer*, Westport                     16:04    6:59
   40    3  M60 Watt White, Stamford                        16:07    7:00
   41   10  M40 Mitch Kurz, Westport                        16:15    7:04
   42    7  M30 Max Bruce, Westport                         16:20    7:06
   43    2  W50 Deb Sylvestro*, Fairfield                   16:22    7:07
   44   11  M40 Andy Stein, Westport                        16:25    7:08
   45    7  M50 Mike Friedman, Westport                     16:33    7:12
   46    3  JrW Zoe Heimer*, Westport                       16:37    7:13
   47    4  M60 Patrick Shima, Rowayton                     16:46    7:17
   48    4  JrW Sarah Griffin*, Weston                      16:47    7:18
   49    2  W40 Joy Palmer*, Weston                         16:48    7:18
   50   12  M40 Ed Hessell, Fairfield                       16:50    7:19
   51    8  M50 Bob Johnson, Westport                       16:52    7:20
   52    5  M60 Ray Raute, Weston                           16:53    7:20
   53    8  M30 Cliff Sirlin, Westport                      17:03    7:25
   54    9  M50 Andrew Yema, Westport                       17:12    7:29
   55    3  JrM Rory Butler, Westport                       17:23    7:33
   56   13  M40 Tom Wormser, Westport                       17:24    7:34
   57   10  M50 Duncan Harris, Fairfield                    17:31    7:37
   58    9  M30 Joe Pucci, Westport                         17:38    7:40
   59   14  M40 George Huffman, Shelton                     17:49    7:45
   60    3  W30 Monica Speciale*, Norwalk                   18:06    7:52
   61    3  W40 Susan August*, Weston                       18:18    7:57
   62   11  M50 John Timbers, Darien                        18:30    8:03
   63    4  W40 Dabney Sheckford*, Manchester               18:38    8:06
   64    4  W30 Patricia Barrington*, Westport              18:39    8:07
   65   10  M30 Bruce McElwee, Westport                     19:00    8:16
   66    5  W30 Jodi Gonzalez*, Westport                    19:05    8:18
   67    6  W30 Geralyn Breig*, Westport                    19:07    8:19
   68    6  M60 Ted Green, Westport                         19:12    8:21
   69   15  M40 Jack Butler, Westport                       19:16    8:23
   70    5  JrW Catherine Foster*, Westport                 19:21    8:25
   71   12  M50 Chuck Foster, Westport                      19:24    8:26
   72   11  M30 Jeff Laska, Westport                        19:28    8:28
   73    1  W60 Sara Herz*, Weston                          19:32    8:30
   74   16  M40 Sandy Wilder, Westport                      19:38    8:32
   75   12  M30 Ed Fung, Wilton                             19:46    8:36
   76   17  M40 Michael Gordon, Westport                    19:52    8:38
   77    6  JrW Megan Gaffney*, Westport                    19:59    8:41
   78   18  M40 Tom Jordan, Norwalk                         20:10    8:46
   79   19  M40 Ray Prezkop, Westport                       20:22    8:51
   80    7  M60 Jim Stevens, Trumbull                       20:57    9:07
   81    2  W60 Norma Minkowitz*, Westport                  21:05    9:10
   82   13  M30 James O'Leary, Norwalk                      21:08    9:11
   83   14  M30 Garry Simpson, Westport                     21:18    9:16
   84    7  W30 Angela Simpson*, Westport                   21:18    9:16
   85    5  W40 Susan Oehlsen*, Westport                    21:20    9:17
   86    8  M60 Archie Loper, Fairfield                     21:35    9:23
   87   13  M50 Mike Castellano, Weston                     21:41    9:26
   88    8  W30 Suann Ingle*, Rowayton                      22:03    9:35
   89   14  M50 Peter Donovan, Westport                     22:04    9:36
   90    3  W50 Carol Johnson*, Westport                    22:11    9:39
   91    9  W30 Kelly Smith*, Norwalk                       22:18    9:42
   92   20  M40 Philip Essenhigh, Westport                  22:26    9:45
   93    1  M70 Bill Huber, Westport                        22:35    9:49
   94           TURKEY                                      22:42    9:52
   95    9  M60 Ray Oliver, Trumbull                        24:29   10:39
   96    6  W40 Pam Guthman*, Westport                      24:37   10:42
   97    3  W60 Nancy Davis*, Imhof, VA                     25:47   11:13
   98    1  W70 Bunny Franco*, Westport                     26:29   11:31
   99    7  JrW Sarah Martins*, PA                          27:02   11:45
  100    3  W20 Robin Grasso*, Fairfield                    27:24   11:55
  101   10  W30 Christie Packer*, Fairfield                 27:24   11:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

102   11  W30 Lisa Bourque*, Stratford                    27:51   12:07
103    7  W40 Chris Digudo*, Westport                     28:59   12:36
"*" indicates females


AGE GROUP RESULTS

Men 19 & Under
   11    1      Will Bartholomew, Westport                  13:23    5:49
   29    2      Matt Oehlsen, Westport                      15:21    6:40
   55    3      Rory Butler, Westport                       17:23    7:33

Men 20 - 29
    1    1      Watt White, Stamford                        11:52    5:10
    2    2      Gus Ellison, Westport                       12:34    5:28
    4    3      Gary Sakryd, Westport                       12:41    5:31
    9    4      Larry Sidney, Bridgeport                    13:04    5:41
   13    5      Rich Vogt, Fairfield                        13:30    5:52

Men 30 - 39
    3    1      Brian Coe, Trumbull                         12:35    5:28
    5    2      Mike Ruospo, Stratford                      12:46    5:33
   17    3      Ed O'Keefe, Fairfield                       13:59    6:05
   23    4      Jeff Falberg, Bridgeport                    14:42    6:23
   26    5      Steve McLeod, Greenwich                     15:03    6:33

Men 40 - 49
    6    1      Olof Carmel, Truckee, CA                    12:49    5:34
    7    2      Frank Udiskey, Southport                    12:58    5:38
    8    3      Paul Greenberg, Westport                    12:59    5:39
   10    4      Kip Krichko, Ridgefield                     13:07    5:42
   12    5      Robert Inghilterra, Katonah, NY             13:25    5:50

Men 50 - 59
   14    1      Ramsay Merriss, Westport                    13:34    5:54
   18    2      Art Nager, Westport                         14:05    6:07
   20    3      Steve Syslvestro, Fairfield                 14:29    6:18
   24    4      Rich Demarco, Danbury                       14:50    6:27
   25    5      Dan France, Westport                        14:53    6:28

Men 60 - 69
   35    1      Bob Laufer, Weston                          15:35    6:47
   38    2      Achim Knust, Norwalk                        15:52    6:54
   40    3      Watt White, Stamford                        16:07    7:00
   47    4      Patrick Shima, Rowayton                     16:46    7:17
   52    5      Ray Raute, Weston                           16:53    7:20

Men 70 & Up
   93    1      Bill Huber, Westport                        22:35    9:49


Women 19 & Under
   30    1      Amanda Parrish, Westport                    15:27    6:43
   31    2      Cary Goldberg, Westport                     15:27    6:43
   46    3      Zoe Heimer, Westport                        16:37    7:13
   48    4      Sarah Griffin, Weston                       16:47    7:18
   70    5      Catherine Foster, Westport                  19:21    8:25

Women 20 - 29
   22    1      Sandra Dalles, Ansonia                      14:39    6:22
   36    2      Pam Theodore-Garra, Westport                15:46    6:51
   99    3      Robin Grasso, Fairfield                     27:24   11:55

Women 30 - 39
   16    1      Jenny Kindell                               13:47    6:00
   21    2      Deedee Scanlin, Westport                    14:32    6:19
   60    3      Monica Speciale, Norwalk                    18:06    7:52
   64    4      Patricia Barrington, Westport               18:39    8:07
   66    5      Jodi Gonzalez, Westport                     19:05    8:18

Women 40 - 49
   39    1      Dorit Heimer, Westport                      16:04    6:59
   49    2      Joy Palmer, Weston                          16:48    7:18
   61    3      Susan August, Weston                        18:18    7:57
   63    4      Dabney Sheckford, Manchester                18:38    8:06
   85    5      Susan Oehlsen, Westport                     21:20    9:17

Women 50 - 59
   34    1      Carol Kane, Weston                          15:35    6:47
   43    2      Deb Sylvestro, Fairfield                    16:22    7:07
   90    3      Carol Johnson, Westport                     22:11    9:39

Women 60 - 69
   73    1      Sara Herz, Weston                           19:32    8:30
   81    2      Norma Minkowitz, Westport                   21:05    9:10
   96    3      Nancy Davis, Imhof, VA                      25:47   11:13

Women 70 & Up
   97    1      Bunny Franco, Westport                      26:29   11:31
3 finishers among Men 19 & Under
6 finishers among Men 20 - 29
14 finishers among Men 30 - 39
20 finishers among Men 40 - 49
14 finishers among Men 50 - 59
9 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
7 finishers among Women 19 & Under
3 finishers among Women 20 - 29
11 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
67 male finishers
35 female finishers
102 total finishers

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com