HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

2001 Westport
Summer Series #3
Westport, CT

3.8 Miles - SUNNY WARM

July 14, 2001

OVERALL WINNERS
Brian Coe, Trumbull, CT - 22:09
Heidi Girstl, Darien, CT  - 23:25

Results by:
Jim Gerweck


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1    1  M30 Brian Coe, 38, Trumbull, CT                 22:09    5:52
    2    2  M30 Mark Waite, 35, Westport, CT                22:20    5:54
    3    3  M30 Mike Ruospo, 37, Stratford, CT              22:31    5:57
    4    1  JrM James Dasilva, 18, Stratford, CT            22:34    5:58
    5    1  M40 Kip Krichko, 42, Ridgefield, CT             22:50    6:02
    6    2  M40 Paul Greenberg, 40, Westport, CT            22:56    6:04
    7    3  M40 Jim Irvine, 43, Harrison, NY                23:05    6:06
    8    4  M40 Frank Udiskey, 42, Southport, CT            23:10    6:08
    9    5  M40 Robert Inghilterra, 44, Katonah, NY         23:21    6:11
   10    1  W30 Heidi Girstl, 35*, Darien, CT               23:25    6:12
   11    1  M20 Larry Sidney, 29, Bridgeport, CT            23:27    6:12
   12    6  M40 Roland Lochoff, 46, Westport, CT            23:35    6:14
   13    4  M30 Lucian Snow, 35, Weston, CT                 23:50    6:18
   14    2  M20 Dave Foss, 26, Fairfield, CT                23:58    6:20
   15    5  M30 Keith Mitchell, 35, Darien, CT              24:11    6:24
   16    6  M30 Robert Schmerzler, 37, Westport, CT         24:12    6:24
   17    1  M50 Chuck Keating, 59, Wellesley, MA            24:18    6:26
   18    3  M20 Gabriele Grassini, 21, Sienna, Ita          24:37    6:31
   19    2  M50 Art Nager, 52, Westport, CT                 24:39    6:31
   20    7  M30 Ed O'Keefe, 34, Fairfield, CT               24:49    6:34
   21    8  M30 Robert Smith, 37, Fairfield, CT             24:52    6:35
   22    7  M40 Scott Harrison, 47, Darien, CT              24:54    6:35
   23    3  M50 Rich Demarco, 55, Danbury, CT               25:01    6:37
   24    2  JrM Will Bartholomew, 15, Westport, CT          25:03    6:38
   25    3  JrM Devin Hanrahan, 15, Westport, CT            25:09    6:39
   26    4  M50 Steve Syslvestro, 51, Fairfield, CT         25:09    6:39
   27    2  W30 Joan Nevin, 34*, Westport, CT               25:15    6:41
   28    5  M50 Dan France, 52, Westport, CT                25:28    6:44
   29    3  W30 Colleen Crane, 30*, Woodbridge, CT          25:32    6:45
   30    9  M30 John Sweat, 38, Newtown, CT                 26:03    6:53
   31    8  M40 Lars Headley, 40, Westport, CT              26:31    7:01
   32    1  W40 Dorit Heimer, 47*, Westport, CT             26:48    7:05
   33   10  M30 Steve McLeod, 32, Greenwich, CT             26:50    7:06
   34    4  W30 Darlene Gillotti, 39*, Danbury, CT          26:52    7:06
   35    4  JrM Mat Biondi, 18, Norwalk, CT                 26:52    7:06
   36    1  M60 Bob Laufer, 62, Weston, CT                  26:57    7:08
   37   11  M30 Ray Vogt, 38, Fairfield, CT                 27:02    7:09
   38   12  M30 Jeff Falberg, 36, Bridgeport, CT            27:04    7:10
   39    6  M50 Mike Bliss, 52, Westport, CT                27:08    7:11
   40    9  M40 Michael Isaac, 47, Norwalk, CT              27:09    7:11
   41   13  M30 David Jagger, 32, Westport, CT              27:13    7:12
   42   14  M30 Mark Greene, 39, Westport, CT               27:14    7:12
   43    1  W50 Carol Kane, 55*, Weston, CT                 27:15    7:13
   44   10  M40 Dan Liebowitz, 45, Wilton, CT               27:22    7:14
   45    5  W30 Hariette Purchas, 36*, Westport, CT         27:23    7:15
   46   11  M40 Bruce Burke, 43, Westport, CT               27:32    7:17
   47    7  M50 Bob Johnson, 55, Westport, CT               27:36    7:18
   48   15  M30 Steve Staunton, 36, Fairfield, CT           27:42    7:20
   49   16  M30 Victor Garra, 31, Westport, CT              27:54    7:23
   50   12  M40 Jim Gerweck, 46, Norwalk, CT                28:01    7:25
   51   13  M40 Andy Stein, 41, Westport, CT                28:05    7:26
   52    2  M60 Achim Knust, 64, Norwalk, CT                28:09    7:27
   53    1  W20 Pam Theodore-Garra, 29*, Westport, CT       28:23    7:31
   54    2  W50 Deb Sylvestro, 50*, Fairfield, CT           28:35    7:34
   55   14  M40 Conrad Vesey, 47, Rye Brook, NY             28:38    7:34
   56    4  M20 Timothy Smith, 25, Hartford, CT             28:47    7:37
   57   15  M40 Ed Piquette, 45, Bridgeport, CT             29:03    7:41
   58   16  M40 Michael Berg, 40, Hartsdale, NY             29:15    7:44
   59    3  M60 Watt White, 62, Stamford, CT                29:19    7:45
   60   17  M30 Max Bruce, 39, Westport, CT                 29:39    7:51
   61   17  M40 Tom Wormser, 45, Westport, CT               30:05    7:58
   62    6  W30 Sabrina Gartner, 37*, Cos Cob, CT           30:17    8:01
   63   18  M40 Steve Lamm, 46, Rowayton, CT                30:24    8:03
   64   18  M30 Benjamin Robinson, 37, Norwalk, CT          30:28    8:04
   65    4  M60 Patrick Shima, 60, Rowayton, CT             30:30    8:04
   66   19  M40 Bob Gill, 45, Honolulu, HI                  30:31    8:04
   67   19  M30 Joe Pucci, 33, Westport, CT                 30:46    8:08
   68    5  JrM Matt Oehlsen, 13, Westport, CT              30:51    8:10
   69    5  M60 Ray Stamps, 62, Westport, CT                30:52    8:10
   70    8  M50 Duncan Harris, 58, Fairfield, CT            30:58    8:12
   71    7  W30 Sally Cadoux, 36*, Weston, CT               31:05    8:13
   72    9  M50 Andrew Yema, 51, Westport, CT               31:09    8:14
   73    8  W30 Geralyn Breig, 39*, Westport, CT            31:14    8:16
   74   20  M40 Dave Urban, 44, Stratford, CT               31:48    8:25
   75    6  JrM Rory Butler, 13, Westport, CT               31:58    8:27
   76    9  W30 Dori Damiani, 30*, Hamden, CT               32:10    8:31
   77   10  W30 Monica Speciale, 39*, Norwalk, CT           32:13    8:31
   78    2  W40 Dabney Shackleford, 42*, Manchester, CT     32:22    8:34
   79   21  M40 Jack Butler, 40, Westport, CT               32:33    8:37
   80    5  M20 Carmelo Bilotta, 22, Palermo, Ita           32:46    8:40
   81   11  W30 Patrice Petroff, 38*, Westport, CT          32:48    8:41
   82   12  W30 Christina Hennessy, 31*, Bridgeport, CT     32:53    8:42
   83    1  W60 Sara Herz, 60*, Weston, CT                  33:10    8:46
   84   22  M40 Jim Corbiere, 46, Fairfield, CT             33:21    8:49
   85   10  M50 John Timbers, 58, Darien, CT                33:33    8:53
   86   23  M40 Geofff Brown, 40, Milford, CT               33:39    8:54
   87   11  M50 Jerry Price, 53, Norwalk, CT                33:40    8:54
   88   24  M40 George Moreo, 45, Westport, CT              33:41    8:55
   89    3  W40 Beth Scarborough, 40*, Weston, CT           33:42    8:55
   90    6  M60 Archie Loper, 68, Fairfield, CT             33:46    8:56
   91   13  W30 Rachelle Callahan, 34*, Hamden, CT          34:00    9:00
   92    7  M60 Ted Green, 64, Westport, CT                 34:15    9:04
   93    2  W20 Aliene Donofrio, 25*, Bridgeport, CT        34:24    9:06
   94   20  M30 Jeff Laska, 34, Westport, CT                34:24    9:06
   95    3  W20 Jennifer Hayden, 27*, Hamden, CT            35:04    9:17
   96    3  W50 Carol Johnson, 51*, Westport, CT            35:12    9:19
   97   21  M30 Garry Simpson, 34, Westport, CT             35:21    9:21
   98   14  W30 Angela Simpson, 33*, Westport, CT           35:22    9:21
   99   25  M40 Tom Jordan, 42, Norwalk, CT                 35:37    9:25
  100    8  M60 Jim Stevens, 69, Trumbull, CT               35:44    9:27
  101   26  M40 Ray Prezkop, 49, Westport, CT               35:46    9:28
  102   27  M40 Matt King, 42, Bethesda, MD                 35:48    9:28
  103   15  W30 Tanya Smith, 34*, Fairfield, CT             35:59    9:31
  104   16  W30 Meg Staunton, 37*, Fairfield, CT            36:00    9:31
  105   17  W30 Kelly Smith, 30*, Norwalk, CT               36:11    9:34
  106    2  W60 Joan Price, 60*, Norwalk, CT                37:03    9:48
  107    6  M20 George Roman, 26, Bridgeport, CT            37:11    9:50
  108    3  W60 Irmgard Girstl, 60*, Pelham, NY             37:19    9:52
  109    4  W40 Roxanne Kuppersmith, 45*, Stamford, CT      37:31    9:56
  110    5  W40 Amy Leonard, 41*, Westport, CT              37:33    9:56
  111    6  W40 Susan Oehlsen, 45*, Westport, CT            37:42    9:58
  112    7  W40 Susan Tyrell, 44*, Stamford, CT             37:55   10:02
  113   28  M40 Michael Gordon, 41, Westport, CT            38:43   10:15
  114   12  M50 Mike Castellano, 50, Weston, CT             38:44   10:15
  115   13  M50 Peter Donovan, 58, Westport, CT             38:46   10:15
  116    1  M70 Bill Huber, 73, Westport, CT                38:47   10:16
  117   29  M40 Robert Cioffoletti, 49, Southport, CT       38:55   10:18
  118   18  W30 Christie Packer, 37*, Fairfield, CT         39:24   10:25
  119   19  W30 Amy Keelan, 33*, Norwalk, CT                40:21   10:40
  120   22  M30 James O'Leary, 39, Norwalk, CT              41:00   10:51
  121   14  M50 Mark Kuppersmith, 50, Stamford, CT          44:00   11:38
  122   23  M30 Eliot Schickler, 38, Westport, CT           45:22   12:00

AGE GROUP WINNERS

          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME

Men
Open 
    1    1  M30 Brian Coe, 38               22:09  
    2    2  M30 Mark Waite, 35              22:20  
    3    3  M30 Mike Ruospo, 37             22:31  

19 & Under
    4    1      James Dasilva, 18            22:34  
   24    2      Will Bartholomew, 15        25:03  
   25    3      Devin Hanrahan, 15          25:09  

20 - 29
   11    1      Larry Sidney, 29            23:27  
   14    2      Dave Foss, 26               23:58  
   18    3      Gabriele Grassini, 21       24:37  

30 - 39
    1    1      Brian Coe, 38               22:09  
    2    2      Mark Waite, 35              22:20  
    3    3      Mike Ruospo, 37             22:31  

40 - 49
    5    1      Kip Krichko, 42             22:50  
    6    2      Paul Greenberg, 40          22:56  
    7    3      Jim Irvine, 43              23:05  

50 - 59
   17    1      Chuck Keating, 59           24:18  
   19    2      Art Nager, 52               24:39  
   23    3      Rich Demarco, 55            25:01  

60 - 69
   36    1      Bob Laufer, 62              26:57  
   52    2      Achim Knust, 64             28:09  
   59    3      Watt White, 62              29:19  

70 & Up
  116    1      Bill Huber, 73              38:47  

Women
Open 
   10    1  W30 Heidi Girstl, 35            23:25  
   27    2  W30 Joan Nevin, 34              25:15  
   29    3  W30 Colleen Crane, 30           25:32  

20 - 29
   53    1      Pam Theodore-Garra, 29      28:23  
   93    2      Aliene Donofrio, 25         34:24  
   95    3      Jennifer Hayden, 27         35:04  

30 - 39
   10    1      Heidi Girstl, 35            23:25  
   27    2      Joan Nevin, 34              25:15  
   29    3      Colleen Crane, 30           25:32  

40 - 49
   32    1      Dorit Heimer, 47            26:48  
   78    2      Dabney Shackleford, 42      32:22  
   89    3      Beth Scarborough, 40        33:42  

50 - 59
   43    1      Carol Kane, 55              27:15  
   54    2      Deb Sylvestro, 50           28:35  
   96    3      Carol Johnson, 51           35:12  

60 - 69
   83    1      Sara Herz, 60               33:10  
  106    2      Joan Price, 60              37:03  
  108    3      Irmgard Girstl, 60          37:19  

"*" indicates females
6 finishers among Men 19 & Under
6 finishers among Men 20 - 29
23 finishers among Men 30 - 39
29 finishers among Men 40 - 49
14 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
3 finishers among Women 20 - 29
19 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
87 male finishers
35 female finishers
122 total finishers

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com