HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Warren Street
St Patrick's Day Classic
4 Mile & 1 Mile Family Run

Fairfield, CT

March 11, 2001

OVERALL WINNERS

Tom Harding, Westport, CT - 20:26
Zofia Wieciorkowska, Stratford, CT -  22:32

wssac1.jpg (58316 bytes) wssac2.jpg (52835 bytes)

 

Timing & Results by:
hitektime.gif


Age Group & 1 Mile Results Follow

Overall Finish List



    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tom Harding             Westport  CT        35 ***** M 35-39        20:26    5:07/M
       2    Bryce Lindamood         New Haven  CT       29     1 M 25-29        20:31    5:08/M
       3    Bob Stack               Gales Ferry  CT     44     1 M 40-44        21:59    5:30/M
       4    George Buchanan         Stamford  CT        42     2 M 40-44        22:17    5:34/M
       5    John Ochs               Fairfield  CT       16     1 M 13-19        22:20    5:35/M
       6    Dennis Crowe            Waterford  CT       52     1 M 50-54        22:29    5:37/M
       7    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT       38 ***** F 35-39        22:32    5:38/M
       8    Rick Klutey             Ridgefield  CT      37     1 M 35-39        22:40    5:40/M
       9    Ricardo Alcantra        Danbury  CT         33     1 M 30-34        22:47    5:42/M
      10    Robert Hardman          Stratford  CT       29     2 M 25-29        22:55    5:44/M
      11    Brad Charron            West Haven  CT      46     1 M 45-49        22:57    5:44/M
      12    Elliott Rogers          Southport  CT       50     2 M 50-54        23:01    5:45/M
      13    Bill Borla              Torrington  CT      61     1 M 60-64        23:02    5:46/M
      14    Thomas Hiten            Milford  CT         50     3 M 50-54        23:13    5:48/M
      15    Paul Moyse              Monroe  CT          47     2 M 45-49        23:21    5:50/M
      16    Peter Lofink            Brookfield  CT      40     3 M 40-44        23:24    5:51/M
      17    Joe Jeraci              Brewster  NY        34     2 M 30-34        23:27    5:52/M
      18    Keith Moody             Orange  CT          34     3 M 30-34        23:43    5:56/M
      19    Thomas Casey            New Haven  CT       33     4 M 30-34        23:47    5:57/M
      20    Michael Ruospo          Stratford  CT       36     2 M 35-39        23:52    5:58/M
      21    John Andrews            Shelton  CT         53     4 M 50-54        23:59    6:00/M
      22    Brian Coe               Trumbull  CT        38     3 M 35-39        24:08    6:02/M
      23    Carl Barone             Bridgeport  CT      45     3 M 45-49        24:13    6:03/M
      24    Jeff Johnson            Wallingford  CT     35     4 M 35-39        24:15    6:04/M
      25    Tim Loh                 Fairfield  CT       16     2 M 13-19        24:20    6:05/M
      26    Brian Fidler            West Haven  CT      30     5 M 30-34        24:23    6:06/M
      27    Mike Pruszko            Monroe  CT          46     4 M 45-49        24:26    6:07/M
      28    Vic Swaller             Stratford  CT       50     5 M 50-54        24:30    6:08/M
      29    Kevin Boughan           Stamford  CT        25     3 M 25-29        24:34    6:09/M
      30    Mark Turkington         Bolton  CT          56     1 M 55-59        24:39    6:10/M
      31    Hugo Mujica             Greenwich  CT       44     4 M 40-44        24:41    6:10/M
      32    Ryan Smith              Fairfield  CT       15     3 M 13-19        24:55    6:14/M
      33    Geza Ziegler            Fairfield  CT       39     5 M 35-39        24:57    6:14/M
      34    Joe Schutz              Shelton  CT         38     6 M 35-39        25:00    6:15/M
      35    Joseph Curley           Stratford  CT       48     5 M 45-49        25:06    6:17/M
      36    Jay Kiraly              Fairfield  CT       42     5 M 40-44        25:11    6:18/M
      37    Carlos Carvalho         Bridgeport  CT      36     7 M 35-39        25:18    6:20/M
      38    Paul Dixon              Westport  CT        49     6 M 45-49        25:21    6:20/M
      39    Robert Sieller          Canaan  CT          61     2 M 60-64        25:25    6:21/M
      40    Karen Newman            Riverside  CT       39     1 F 35-39        25:36    6:24/M
      41    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      42     6 M 40-44        25:41    6:25/M
      42    David Grosner           Fairfield  CT       29     4 M 25-29        25:47    6:27/M
      43    Ed Gorecki              Farmington  CT      47     7 M 45-49        25:56    6:29/M
      44    Brian Martin            Shelton  CT         32     6 M 30-34        26:03    6:31/M
      45    Evaristo Gomez          White Plains  NY    44     7 M 40-44        26:06    6:32/M
      46    Shea Shapiro            Fairfield  CT       17     4 M 13-19        26:12    6:33/M
      47    Gordon Bennett          East Haven  CT      41     8 M 40-44        26:15    6:34/M
      48    Angela Zielinski        Southport  CT       27     1 F 25-29        26:17    6:34/M
      49    Megan Peterson          Fairfield  CT       18     1 F 13-19        26:20    6:35/M
      50    John Muir               West Haven  CT      39     8 M 35-39        26:24    6:36/M
      51    Beth Leetch             Fairfield  CT       31     1 F 30-34        26:26    6:37/M
      52    Jeff Walter             Fairfield  CT       29     5 M 25-29        26:27    6:37/M
      53    Dee Dee Scanlin         Westport  CT        37     2 F 35-39        26:28    6:37/M
      54    Wayne Theriault         Stratford  CT       52     6 M 50-54        26:31    6:38/M
      55    Don Platko              Shelton  CT         59     2 M 55-59        26:36    6:39/M
      56    Robert Davis            Naugatuck  CT       49     8 M 45-49        26:38    6:40/M
      57    Thomas Gardella         Seymour  CT         49     9 M 45-49        26:39    6:40/M
      58    Joseph Clement          Fairfield  CT       37     9 M 35-39        26:45    6:41/M
      59    Lisa Casper             North Branford  CT  33     2 F 30-34        26:46    6:42/M
      60    Joseph Von Ehr          Southport  CT       48    10 M 45-49        26:48    6:42/M
      61    Brandon Carius          Stratford  CT       15     5 M 13-19        26:49    6:42/M
      62    Mindy Struwas           West Haven  CT      48     1 F 45-49        26:50    6:43/M
      63    Robert Stephenson       Milford  CT         52     7 M 50-54        27:06    6:47/M
      64    Jack Calcutt            Fairfield  CT       15     6 M 13-19        27:07    6:47/M
      65    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         42     1 F 40-44        27:09    6:47/M
      66    Gary Sheffer            Shelton  CT         40     9 M 40-44        27:11    6:48/M
      67    Rick Dewitt             Bethel  CT          43    10 M 40-44        27:11    6:48/M
      68    Heather Crosby          Norwalk  CT         27     2 F 25-29        27:14    6:49/M
      69    Daniel Sara             Stratford  CT       14     7 M 13-19        27:15    6:49/M
      70    Mike Hoover             Fairfield  CT       35    10 M 35-39        27:20    6:50/M
      71    Bill Foglio             Stratford  CT       43    11 M 40-44        27:22    6:51/M
      72    Del Desousa             Milford  CT         49    11 M 45-49        27:25    6:51/M
      73    Joseph Vinhais          Trumbull  CT        53     8 M 50-54        27:25    6:51/M
      74    Chris Gannon            Fairfield  CT       35     3 F 35-39        27:26    6:52/M
      75    Steven Law              Stratford  CT       42    12 M 40-44        27:27    6:52/M
      76    Brian Krasewski         Ansonia  CT         30     7 M 30-34        27:28    6:52/M
      77    Matt Fitzgerald         West Haven  CT      27     6 M 25-29        27:33    6:53/M
      78    Christina Hernandez     Wallingford  CT     22     1 F 20-24        27:42    6:56/M
      79    Michael Floros          Newtown  CT         40    13 M 40-44        27:48    6:57/M
      80    David James             Milton Point Rye  N 23     1 M 20-24        27:48    6:57/M
      81    Michael Baber           Weston  CT          34     8 M 30-34        27:51    6:58/M
      82    Sarah Bollman           Fairfield  CT       36     4 F 35-39        27:52    6:58/M
      83    Robert Auer             Bridgeport  CT      43    14 M 40-44        27:53    6:58/M
      84    Terri Sorendar          Mamaroneck  NY      44     2 F 40-44        27:54    6:59/M
      85    Ray Hilton              Fairfield  CT       44    15 M 40-44        27:56    6:59/M
      86    Christine Stetan        Fairfield  CT       30     3 F 30-34        27:58    7:00/M
      87    Elaine Romano           Middlebury  CT      43     3 F 40-44        28:02    7:01/M
      88    Chad Dalles             Ansonia  CT         29     7 M 25-29        28:04    7:01/M
      89    Gerald Lynch            Monroe  CT          36    11 M 35-39        28:08    7:02/M
      90    Edwin Daymonde          Bridgeport  CT      32     9 M 30-34        28:10    7:03/M
      91    Keith Broderick         Fairfield  CT       32    10 M 30-34        28:11    7:03/M
      92    George Geer             Derby  CT           47    12 M 45-49        28:11    7:03/M
      93    Jim Eagan               West Haven  CT      50     9 M 50-54        28:16    7:04/M
      94    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      53    10 M 50-54        28:23    7:06/M
      95    Roger Burns             Fairfield  CT       42    16 M 40-44        28:23    7:06/M
      96    Christopher McCarthy    Fairfield  CT       30    11 M 30-34        28:24    7:06/M
      97    Keiran Mc Tague         Fairfield  CT       42    17 M 40-44        28:30    7:08/M
      98    Michael Connor          Fairfield  CT       40    18 M 40-44        28:30    7:08/M
      99    Paul Ribnicky           Stratford  CT       46    13 M 45-49        28:34    7:09/M
     100    Gregory Bambach         Fairfield  CT       39    12 M 35-39        28:35    7:09/M
     101    Drew Thawley            Wilton  CT          26     3 F 25-29        28:36    7:09/M
     102    Kasia Pruszko           Fairfield  CT       19     2 F 13-19        28:37    7:09/M
     103    Tim Morris              Riverside  CT       34    12 M 30-34        28:44    7:11/M
     104    Michael Lennhoff        Fairfield  CT       41    19 M 40-44        28:47    7:12/M
     105    Carl Fuller             East Haddam  CT     57     3 M 55-59        28:51    7:13/M
     106    Steven Struwas          West Haven  CT      48    14 M 45-49        28:52    7:13/M
     107    John Remington          Guilford  CT        44    20 M 40-44        28:52    7:13/M
     108    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      49    15 M 45-49        28:56    7:14/M
     109    Thomas Bouton           Stratford  CT       45    16 M 45-49        28:56    7:14/M
     110    David Ferrante          Madison  CT         41    21 M 40-44        28:57    7:14/M
     111    Sharon Gosha            Trumbull  CT        47     2 F 45-49        28:57    7:14/M
     112    Bob Goldblatt           New Canaan  CT      60     3 M 60-64        29:00    7:15/M
     113    Peggy Franzis           Fairfield  CT       41     4 F 40-44        29:03    7:16/M
     114    Paul Hallacher          State College  PA   47    17 M 45-49        29:04    7:16/M
     115    Filipe Pedrosa          White Plains  NY    38    13 M 35-39        29:05    7:16/M
     116    Michael Flanagan        Stratford  CT       49    18 M 45-49        29:06    7:17/M
     117    Jack Crespo             Bridgeport  CT      49    19 M 45-49        29:07    7:17/M
     118    Laurie Trupp            Stratford  CT       43     5 F 40-44        29:08    7:17/M
     119    Mary Jane Kovaleski     Fairfield  CT       38     5 F 35-39        29:08    7:17/M
     120    Ned Dwelle              Fairfield  CT       38    14 M 35-39        29:09    7:17/M
     121    Fred Savage             Fairfield  CT       68     1 M 65-69        29:09    7:17/M
     122    Tim Saller              Milford  CT         37    15 M 35-39        29:15    7:19/M
     123    Robert Roehr            Weston  CT          40    22 M 40-44        29:16    7:19/M
     124    Valentin Brito          Norwalk  CT         0      1 M  0- 1        29:17    7:19/M
     125    John Steele             New Haven  CT       42    23 M 40-44        29:20    7:20/M
     126    Kyle Fortuna            Stratford  CT       13     8 M 13-19        29:21    7:20/M
     127    Bruce Emond             Norwalk  CT         41    24 M 40-44        29:22    7:21/M
     128    Victoria Beauchemin     Sandy Hook  CT      36     6 F 35-39        29:24    7:21/M
     129    Scott Sterner           Fairfield  CT       32    13 M 30-34        29:26    7:22/M
     130    Richard O'Neil          Seymour  CT         47    20 M 45-49        29:27    7:22/M
     131    Michael Carius          Stratford  CT       53    11 M 50-54        29:30    7:23/M
     132    Matthew Zim             Stratford  CT       15     9 M 13-19        29:30    7:23/M
     133    William Walsh           Trumbull  CT        18    10 M 13-19        29:31    7:23/M
     134    David Jagger            Westport  CT        31    14 M 30-34        29:35    7:24/M
     135    Will Boudreau           Newtown  CT         32    15 M 30-34        29:36    7:24/M
     136    Petra Brito             Norwalk  CT         32     4 F 30-34        29:36    7:24/M
     137    Gerald Hyde Jr          Fairfield  CT       58     4 M 55-59        29:38    7:25/M
     138    James Mullaricey        Fairfield  CT       30    16 M 30-34        29:43    7:26/M
     139    Derek Bentley           Stamford  CT        24     2 M 20-24        29:44    7:26/M
     140    Jack Doyle              Hamden  CT          61     4 M 60-64        29:49    7:27/M
     141    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         63     5 M 60-64        29:51    7:28/M
     142    Michael-Anne Kyle       Greenwich  CT       16     3 F 13-19        29:51    7:28/M
     143    William Abbott          Bridgeport  CT      49    21 M 45-49        29:52    7:28/M
     144    Mary Paolillo           Norwalk  CT         36     7 F 35-39        29:53    7:28/M
     145    Paul Downs              Mamaroneck  NY      38    16 M 35-39        29:54    7:29/M
     146    Chris Bambach           Southport  CT       28     8 M 25-29        30:00    7:30/M
     147    Fred Hudak              Torrington  CT      56     5 M 55-59        30:01    7:30/M
     148    Al Puches               Redding  CT         53    12 M 50-54        30:01    7:30/M
     149    Brian Walker            Southbury  CT       24     3 M 20-24        30:05    7:31/M
     150    Mark Greene             Westport  CT        39    17 M 35-39        30:09    7:32/M
     151    Derek Burton            Derby  CT           33    17 M 30-34        30:11    7:33/M
     152    Lauren Mappa            Fairfield  CT       36     8 F 35-39        30:13    7:33/M
     153    Patrick Cordle          Monroe  CT          44    25 M 40-44        30:14    7:34/M
     154    Craig Meadows           New York  NYU       36    18 M 35-39        30:15    7:34/M
     155    Manny Moura             Shelton  CT         36    19 M 35-39        30:15    7:34/M
     156    Jerome McDermott        Monroe  CT          37    20 M 35-39        30:19    7:35/M
     157    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       48     3 F 45-49        30:20    7:35/M
     158    Jeff Jones              Orange  CT          59     6 M 55-59        30:21    7:35/M
     159    Edward Powers           Brewster  NY        57     7 M 55-59        30:22    7:36/M
     160    Patrick Murphy          Darien  CT          38    21 M 35-39        30:23    7:36/M
     161    Cathleen Simpson        Bridgeport  CT      39     9 F 35-39        30:25    7:36/M
     162    Christopher Lanzano     Fairfield  CT       42    26 M 40-44        30:25    7:36/M
     163    Bill Seanor             Fairfield  CT       35    22 M 35-39        30:25    7:36/M
     164    Sean Fogarty            Stamford  CT        59     8 M 55-59        30:27    7:37/M
     165    Joe Bracken             Norwalk  CT         34    18 M 30-34        30:28    7:37/M
     166    Bruce Revman            Trumbull  CT        43    27 M 40-44        30:30    7:38/M
     167    Ellen Barlow            Easton  CT          41     6 F 40-44        30:34    7:39/M
     168    Mike Pisani             Stratford  CT       58     9 M 55-59        30:36    7:39/M
     169    Mark Troidle            Branford  CT        40    28 M 40-44        30:43    7:41/M
     170    James Laban             Middletown  CT      52    13 M 50-54        30:44    7:41/M
     171    Bill Brewer             Fairfield  CT       54    14 M 50-54        30:45    7:41/M
     172    Michelle Martin         Norwalk  CT         33     5 F 30-34        30:52    7:43/M
     173    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         43     7 F 40-44        30:54    7:44/M
     174    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       38    23 M 35-39        30:55    7:44/M
     175    Robert Holsworth        Stratford  CT       39    24 M 35-39        30:56    7:44/M
     176    Daniel Robb             Fairfield  CT       13    11 M 13-19        31:02    7:46/M
     177    Daniel Mocarski         Stamford  CT        28     9 M 25-29        31:04    7:46/M
     178    Chuck Vento             Trumbull  CT        54    15 M 50-54        31:10    7:48/M
     179    Laura Puches            Redding  CT         27     4 F 25-29        31:10    7:48/M
     180    Stuart Swan             Fairfield  CT       43    29 M 40-44        31:16    7:49/M
     181    Christopher Boehm       Fairfield  CT       36    25 M 35-39        31:17    7:49/M
     182    Megan McIntyre          Danbury  CT         25     5 F 25-29        31:18    7:50/M
     183    John Eustace            Fairfield  CT       33    19 M 30-34        31:19    7:50/M
     184    Ted Parker              Fairfield  CT       49    22 M 45-49        31:20    7:50/M
     185    Richard Westervelt      Winsted  CT         54    16 M 50-54        31:21    7:50/M
     186    Pam Dunstone            Milford  CT         46     4 F 45-49        31:22    7:51/M
     187    Carl Rossetti           Milford  CT         53    17 M 50-54        31:22    7:51/M
     188    Allison Robertson       Southport  CT       42     8 F 40-44        31:23    7:51/M
     189    Linda Dilworth          Easton  CT          39    10 F 35-39        31:23    7:51/M
     190    Kasey Sullivan          Southbury  CT       12     1 F  2-12        31:25    7:51/M
     191    Bob Golger              Trumbull  CT        39    26 M 35-39        31:27    7:52/M
     192    Joe Madaffari           Norwalk  CT         43    30 M 40-44        31:30    7:53/M
     193    Jim Barker              North Branford  CT  47    23 M 45-49        31:32    7:53/M
     194    Cynthia Scannell        Middlebury  CT      43     9 F 40-44        31:40    7:55/M
     195    Patrick Gormally        Litchfield  CT      53    18 M 50-54        31:42    7:56/M
     196    Bob Laudati             Hamden  CT          44    31 M 40-44        31:42    7:56/M
     197    Gary Kopsco             Fairfield  CT       51    19 M 50-54        31:44    7:56/M
     198    Pat Dounerty            Darien  CT          41    32 M 40-44        31:47    7:57/M
     199    Brendan Kerrigan        Fairfield  CT       39    27 M 35-39        31:47    7:57/M
     200    James Whalen            Ossining  NY        58    10 M 55-59        31:51    7:58/M
     201    Clarence Chesney        Norwalk  CT         53    20 M 50-54        31:55    7:59/M
     202    Hector Retamar          Bridgeport  CT      41    33 M 40-44        31:56    7:59/M
     203    Kim Remetta             Milford  CT         46    24 M 45-49        31:56    7:59/M
     204    David Schneider         Fairfield  CT       28    10 M 25-29        32:00    8:00/M
     205    Sean Farrell            Bridgeport  CT      44    34 M 40-44        32:02    8:01/M
     206    Bill Begg               Newtown  CT         37    28 M 35-39        32:03    8:01/M
     207    Cliff Steere            Trumbull  CT        43    35 M 40-44        32:04    8:01/M
     208    Paul Kiefffer           Thomaston  CT       29    11 M 25-29        32:06    8:02/M
     209    Chris Allen             Trumbull  CT        44    36 M 40-44        32:07    8:02/M
     210    Jim Fleming             Fairfield  CT       41    37 M 40-44        32:07    8:02/M
     211    Michael Ginley          Fairfield  CT       38    29 M 35-39        32:09    8:02/M
     212    Kristen Ginley          Fairfield  CT       33     6 F 30-34        32:09    8:02/M
     213    Malcolm Hill            Fairfield  CT       33    20 M 30-34        32:10    8:03/M
     214    Allan Evans             West Haven  CT      56    11 M 55-59        32:11    8:03/M
     215    Lauren Elliott          Sandy Hook  CT      36    11 F 35-39        32:11    8:03/M
     216    Peter Mott              Fairfield  CT       44    38 M 40-44        32:13    8:03/M
     217    Rob Burlinson           Bridgeport  CT      54    21 M 50-54        32:13    8:03/M
     218    Chris Wheeler           Shelton  CT         32    21 M 30-34        32:14    8:04/M
     219    Colin Ruane             Fairfield  CT       36    30 M 35-39        32:18    8:05/M
     220    Will Hibbs                                  12     1 M  2-12        32:19    8:05/M
     221    Kathleen Tetley         Fairfield  CT       41    10 F 40-44        32:19    8:05/M
     222    Gene Tiernan            Norwalk  CT         33    22 M 30-34        32:21    8:05/M
     223    Alan Radovic            Fairfield  CT       38    31 M 35-39        32:24    8:06/M
     224    Kyle Keenan             Fairfield  CT       33    23 M 30-34        32:29    8:07/M
     225    Timothy Stalling        Norwalk  CT         33    24 M 30-34        32:30    8:08/M
     226    Kelly Conte             Sandy Hook  CT      37    12 F 35-39        32:30    8:08/M
     227    Susan Dewitt            Fairfield  CT       35    13 F 35-39        32:30    8:08/M
     228    Leigh Boudreau          Newtown  CT         35    14 F 35-39        32:31    8:08/M
     229    Christina Rice          Fairfield  CT       30     7 F 30-34        32:32    8:08/M
     230    Richard Alger           Stamford  CT        36    32 M 35-39        32:34    8:09/M
     231    Dianne Andreoli         West Haven  CT      36    15 F 35-39        32:37    8:09/M
     232    John Kelly              Guilford  CT        59    12 M 55-59        32:38    8:10/M
     233    Dan Jacobs              New York  NY        64     6 M 60-64        32:39    8:10/M
     234    Eileen Madaffari        Norwalk  CT         39    16 F 35-39        32:40    8:10/M
     235    Timothy Berry           Bridgeport  CT      0      2 M  0- 1        32:43    8:11/M
     236    Raymond Vaichus         Watertown  CT       50    22 M 50-54        32:44    8:11/M
     237    Lu Anne Roy             New Canaan  CT      46     5 F 45-49        32:44    8:11/M
     238    Tim McCann              Easton  CT          38    33 M 35-39        32:45    8:11/M
     239    Joseph Saccone          Monroe  CT          38    34 M 35-39        32:46    8:12/M
     240    Terry Clancy            Fairfield  CT       40    39 M 40-44        32:47    8:12/M
     241    Roger Cyr               Bethel  CT          41    40 M 40-44        32:48    8:12/M
     242    Margaret Pinheiro       Milford  CT         40    11 F 40-44        32:49    8:12/M
     243    Mark Tomey              Stratford  CT       29    12 M 25-29        32:53    8:13/M
     244    Joseph Steele           New Haven  CT       47    25 M 45-49        32:57    8:14/M
     245    Joseph Connolly         Naugatuck  CT       37    35 M 35-39        32:58    8:15/M
     246    Jeannine Salveson       Fairfield  CT       38    17 F 35-39        33:01    8:15/M
     247    Cathi Zilling           Southport  CT       35    18 F 35-39        33:01    8:15/M
     248    Jane Hosfelt            Fairfield  CT       42    12 F 40-44        33:02    8:16/M
     249    Jean Poodiack           New Fairfield  CT   60     1 F 60-64        33:03    8:16/M
     250    Heather Wade            Fairfield  CT       25     6 F 25-29        33:03    8:16/M
     251    Gina Marino             Wilton  CT          25     7 F 25-29        33:04    8:16/M
     252    Chuck Berke             Sandy Hook  CT      49    26 M 45-49        33:06    8:17/M
     253    Gene McKenna            Fairfield  CT       39    36 M 35-39        33:08    8:17/M
     254    Lisa Kase               Newtown  CT         29     8 F 25-29        33:08    8:17/M
     255    Rachele Daniele         Stamford  CT        32     8 F 30-34        33:09    8:17/M
     256    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        45     6 F 45-49        33:11    8:18/M
     257     Rebecca Flanagan       Willington  CT      23     2 F 20-24        33:12    8:18/M
     258    Wayne Sara              Stratford  CT       44    41 M 40-44        33:13    8:18/M
     259    David Aston             Fairfield  CT       32    25 M 30-34        33:16    8:19/M
     260    Tracey Melendey         Wethersfield  CT    35    19 F 35-39        33:16    8:19/M
     261    Al Chameides            Trumbull  CT        70     1 M 70-99        33:16    8:19/M
     262    Jim Scarth              Oregon City  OR     65     2 M 65-69        33:18    8:20/M
     263    Beth Bike               Stratford  CT       31     9 F 30-34        33:21    8:20/M
     264    Marjorie Klar           Easton  CT          45     7 F 45-49        33:32    8:23/M
     265    Joe Cheeseman           Monroe  CT          36    37 M 35-39        33:32    8:23/M
     266    Bill Bennett            Stratford  CT       57    13 M 55-59        33:39    8:25/M
     267    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       44    13 F 40-44        33:40    8:25/M
     268    Lisa Malkin             Norwalk  CT         34    10 F 30-34        33:42    8:26/M
     269    Jeffrey Thompson        Stratford  CT       55    14 M 55-59        33:43    8:26/M
     270    Ed Dunstone             Milford  CT         59    15 M 55-59        33:43    8:26/M
     271    Bob Horvath             Branford  CT        26    13 M 25-29        33:44    8:26/M
     272    Karl Eilers             Danbury  CT         48    27 M 45-49        33:45    8:26/M
     273    Karen Selavka           Fairfield  CT       46     8 F 45-49        33:45    8:26/M
     274    Jim Farrell             Fairfield  CT       37    38 M 35-39        33:50    8:28/M
     275    Tom Bergman             Bethany  CT         50    23 M 50-54        33:51    8:28/M
     276    Monica Roche            Fairfield  CT       61     2 F 60-64        33:52    8:28/M
     277    Jennifer Green          Danbury  CT         25     9 F 25-29        33:56    8:29/M
     278    Robert Nester           Valley Stream  NY   46    28 M 45-49        33:57    8:29/M
     279    Lisa Goeller            Fairfield  CT       40    14 F 40-44        34:01    8:30/M
     280    Kevin Bosse             Stratford  CT       44    42 M 40-44        34:01    8:30/M
     281    Bryan Thompson          Fairfield  CT       34    26 M 30-34        34:05    8:31/M
     282    Bruce Sigler            Southport  CT       51    24 M 50-54        34:07    8:32/M
     283    Dave Lucia              Fairfield  CT       35    39 M 35-39        34:09    8:32/M
     284    David Tetley            Fairfield  CT       37    40 M 35-39        34:11    8:33/M
     285    Frank Pesik             Mt Kisco  NY        52    25 M 50-54        34:18    8:35/M
     286    Jim Setz                Newtown  CT         51    26 M 50-54        34:23    8:36/M
     287    Justin Gardner          Fairfield  CT       31    27 M 30-34        34:25    8:36/M
     288    Daniel Scott            Fairfield  CT       31    28 M 30-34        34:26    8:37/M
     289    Kevin Brown             Ansonia  CT         37    41 M 35-39        34:28    8:37/M
     290    Rich Franzis            Fairfield  CT       44    43 M 40-44        34:29    8:37/M
     291    Chris Howley            Port Chester  NY    34    29 M 30-34        34:30    8:38/M
     292    Mary Anne Rhodes        Rocky Hill  CT      27    10 F 25-29        34:35    8:39/M
     293    Caitlin Bosse           Fairfield  CT       29    11 F 25-29        34:36    8:39/M
     294    Patrick Bosse           Fairfield  CT       40    44 M 40-44        34:36    8:39/M
     295    Dennis Robb             Fairfield  CT       41    45 M 40-44        34:42    8:41/M
     296    Judy Peatrowsky         Middletown  CT      29    12 F 25-29        34:50    8:43/M
     297    Leah Barlow             Southport  CT       14     4 F 13-19        34:51    8:43/M
     298    Taylor Snook            Fairfield  CT       17     5 F 13-19        34:52    8:43/M
     299    Jan Engstrom            Fairfield  CT       55    16 M 55-59        34:54    8:44/M
     300    John Daponte            Stratford  CT       52    27 M 50-54        34:58    8:45/M
     301    John Metsopoulos        Fairfield  CT       43    46 M 40-44        34:59    8:45/M
     302    Lee Avnayim             Wilton  CT          49    29 M 45-49        35:01    8:45/M
     303    Patrick Lopiano         Ansonia  CT         36    42 M 35-39        35:02    8:46/M
     304    Robert Kubic            Stratford  CT       36    43 M 35-39        35:05    8:46/M
     305    David Urban             Stratford  CT       44    47 M 40-44        35:07    8:47/M
     306    David Pierson           Trumbull  CT        42    48 M 40-44        35:10    8:48/M
     307    Katrina Patton          Danbury  CT         28    13 F 25-29        35:14    8:49/M
     308    John Donnelly           Fairfield  CT       68     3 M 65-69        35:18    8:50/M
     309    Katie McClanahan        Fairfield  CT       16     6 F 13-19        35:20    8:50/M
     310    Jacob Greiner           Fairfield  CT       17    12 M 13-19        35:20    8:50/M
     311    Stephanie Hilton        Fairfield  CT       42    15 F 40-44        35:21    8:50/M
     312    Robert Poodiack         New Fairfield  CT   64     7 M 60-64        35:28    8:52/M
     313    Bob Graham              Stratford  CT       51    28 M 50-54        35:31    8:53/M
     314    Adam Barlow             Southport  CT       11     2 M  2-12        35:33    8:53/M
     315    Kevin Micinilio         Fairfield  CT       31    30 M 30-34        35:35    8:54/M
     316    Maria Rockoff           Easton  CT          44    16 F 40-44        35:35    8:54/M
     317    Lou Loban               Stratford  CT       53    29 M 50-54        35:36    8:54/M
     318    Philip Greiner          Fairfield  CT       50    30 M 50-54        35:41    8:55/M
     319    Marilyn Biedrycki       Milford  CT         44    17 F 40-44        35:41    8:55/M
     320    Jim Hollis              Norwalk  CT         27    14 M 25-29        35:42    8:56/M
     321    Jay Serniak             Fairfield  CT       39    44 M 35-39        35:43    8:56/M
     322    Raymond Ditoto          Oxford  CT          44    49 M 40-44        35:44    8:56/M
     323    Jennifer Redwood        Fairfield  CT       34    11 F 30-34        35:46    8:57/M
     324    Steale Scott            Fairfield  CT       48    30 M 45-49        35:47    8:57/M
     325    Deborah Eck             Southport  CT       39    20 F 35-39        35:47    8:57/M
     326    Christine Glenn         Oxford  CT          39    21 F 35-39        35:50    8:58/M
     327    Michael Gagner          Bridgeport  CT      35    45 M 35-39        35:51    8:58/M
     328    Scott Colvin            Huntington  CT      48    31 M 45-49        35:51    8:58/M
     329    Jerry Ferrentino        Woodbridge  CT      42    50 M 40-44        35:52    8:58/M
     330    Stephen Piserchia       Branford  CT        36    46 M 35-39        35:52    8:58/M
     331    Jeremy Kane             Shelton  CT         29    15 M 25-29        35:57    8:59/M
     332    Kate Jagger             Westport  CT        30    12 F 30-34        36:00    9:00/M
     333    Kelly Barletta          Stamford  CT        40    18 F 40-44        36:01    9:00/M
     334    Samantha Stetson        New York  NY        28    14 F 25-29        36:08    9:02/M
     335    Joseph Krajci           Fairfield  CT       52    31 M 50-54        36:10    9:03/M
     336    Brian Fried             Monroe  CT          37    47 M 35-39        36:12    9:03/M
     337    Laurie Curtin           Greenwich  CT       41    19 F 40-44        36:12    9:03/M
     338    Mary Tinti              Fairfield  CT       22     3 F 20-24        36:12    9:03/M
     339    James Corbiere          Fairfield  CT       46    32 M 45-49        36:14    9:04/M
     340    Bevan Crowshaw          Milford  CT         51    32 M 50-54        36:14    9:04/M
     341    John Timbers            Darien  CT          58    17 M 55-59        36:15    9:04/M
     342    Karen Vachon            Fairfield  CT       39    22 F 35-39        36:21    9:05/M
     343    Mark Vachon             Fairfield  CT       42    51 M 40-44        36:24    9:06/M
     344    Jeannine Graf           Fairfield  CT       35    23 F 35-39        36:27    9:07/M
     345    Heather Thomas          Bethel  CT          35    24 F 35-39        36:29    9:07/M
     346    Kristin Brozek          Norwalk  CT         27    15 F 25-29        36:31    9:08/M
     347    Christopher Moyse       Monroe  CT          12     3 M  2-12        36:31    9:08/M
     348    Nancy Fraser            Cos Cob  CT         64     3 F 60-64        36:31    9:08/M
     349    Joe Wall                Fairfield  CT       49    33 M 45-49        36:32    9:08/M
     350    James Forde             Stamford  CT        36    48 M 35-39        36:33    9:08/M
     351    Colleen Deliberti       Fairfield  CT       41    20 F 40-44        36:34    9:09/M
     352    Ken Ziman               Orange  CT          54    33 M 50-54        36:39    9:10/M
     353    Kyle Goeller            Fairfield  CT       14    13 M 13-19        36:39    9:10/M
     354    Bandit Number  9000                                1    0- 0        36:39    9:10/M
     355    Megan Fleming           Fairfield  CT       30    13 F 30-34        36:41    9:10/M
     356    Shane Wood              Fairfield  CT       30    31 M 30-34        36:41    9:10/M
     357    Catherine Austin        Cheshire  CT        45     9 F 45-49        36:41    9:10/M
     358    Kieran Aston            Fairfield  CT       39    25 F 35-39        36:43    9:11/M
     359    Donna Kelly             Fairfield  CT       40    21 F 40-44        36:43    9:11/M
     360    Lisa Aulebach           Cos Cob  CT         35    26 F 35-39        36:45    9:11/M
     361    Frank Thompson          Southport  CT       34    32 M 30-34        36:45    9:11/M
     362    Paul Grimmer            Shelton  CT         35    49 M 35-39        36:46    9:12/M
     363    Karen Secrist           Fairfield  CT       35    27 F 35-39        36:48    9:12/M
     364    Michael Kupson          Milford  CT         49    34 M 45-49        36:49    9:12/M
     365    Pat Scully              Southbury  CT       54     1 F 50-54        36:53    9:13/M
     366    Michael Lavery          Fairfield  CT       30    33 M 30-34        36:54    9:14/M
     367    Mary Denure             Fairfield  CT       45    10 F 45-49        36:55    9:14/M
     368    Howard Aspinwall        Fairfield  CT       38    50 M 35-39        36:56    9:14/M
     369    Lisa Mickey             Bridgeport  CT      42    22 F 40-44        36:57    9:14/M
     370    Bryant Abbott           Monroe  CT          24     4 M 20-24        36:58    9:15/M
     371    Holly Kozma             Fairfield  CT       25    16 F 25-29        36:59    9:15/M
     372    Mary Jane Mc Goldrick   Fairfield  CT       49    11 F 45-49        37:03    9:16/M
     373    Robin Groninga          Hamden  CT          25    17 F 25-29        37:04    9:16/M
     374    Nancy Van Deusen        Watertown  CT       52     2 F 50-54        37:05    9:16/M
     375    David Burns             Fairfield  CT       42    52 M 40-44        37:06    9:17/M
     376    Fernanda De Sousa       Milford  CT         23     4 F 20-24        37:08    9:17/M
     377    Frank Mandanici         Bridgeport  CT      54    34 M 50-54        37:09    9:17/M
     378    Dave Peck               Fairfield  CT       45    35 M 45-49        37:11    9:18/M
     379    Algis Domeika           Norwalk  CT         27    16 M 25-29        37:12    9:18/M
     380    Tina Rice               Norwalk  CT         34    14 F 30-34        37:13    9:18/M
     381    Michael Giaquinto       Fairfield  CT       50    35 M 50-54        37:13    9:18/M
     382    Nancy Chiappetta        Weston  CT          48    12 F 45-49        37:13    9:18/M
     383    Mary Coates             Westport  CT        39    28 F 35-39        37:14    9:19/M
     384    Maria Magalhaes         Southport  CT       39    29 F 35-39        37:24    9:21/M
     385    Don Morrison            Fairfield  CT       44    53 M 40-44        37:26    9:22/M
     386    William Demotses        Fairfield  CT       33    34 M 30-34        37:28    9:22/M
     387    Tom Clifford            Ansonia  CT         50    36 M 50-54        37:29    9:22/M
     388    Jill De Nomme           Trumbull  CT        32    15 F 30-34        37:36    9:24/M
     389    Peter Howard            Monroe  CT          42    54 M 40-44        37:36    9:24/M
     390    Kevin Coyne             Fairfield  CT       36    51 M 35-39        37:37    9:24/M
     391    Christine Riniti        Westport  CT        40    23 F 40-44        37:39    9:25/M
     392    Jim Hodska              Stratford  CT       58    18 M 55-59        37:42    9:26/M
     393    Miriam Mendoza          Southington  CT     34    16 F 30-34        37:43    9:26/M
     394    Bob Gallo               Fairfield  CT       34    35 M 30-34        37:44    9:26/M
     395    Brian Lewis             Rocky Hill  CT      49    36 M 45-49        37:47    9:27/M
     396    Kimberly Sullivan       West Hartford  CT   30    17 F 30-34        37:55    9:29/M
     397    Douglas Martindale      West Hartford  CT   31    36 M 30-34        37:56    9:29/M
     398    Kimberly Holmes         Norwalk  CT         23     5 F 20-24        37:58    9:30/M
     399    Bob Elliott             Sandy Hook  CT      39    52 M 35-39        37:59    9:30/M
     400    Ryan Ganser             Milford  CT         31    37 M 30-34        38:01    9:30/M
     401    Susan Coyne             Fairfield  CT       34    18 F 30-34        38:03    9:31/M
     402    Katherine Brown         Bridgeport  CT      41    24 F 40-44        38:06    9:32/M
     403    Eileen Stoddart         Southbury  CT       38    30 F 35-39        38:08    9:32/M
     404    Sandy Riccio            Fairfield  CT       32    19 F 30-34        38:09    9:32/M
     405    Len Sarase              Fairfield  CT       36    53 M 35-39        38:09    9:32/M
     406    David Yarson            Milford  CT         53    37 M 50-54        38:12    9:33/M
     407    Leigh Hannum            Fairfield  CT       39    54 M 35-39        38:18    9:35/M
     408    Chase Dutton            Fairfield  CT       15    14 M 13-19        38:21    9:35/M
     409    Chris McClanahan        Fairfield  CT       14    15 M 13-19        38:23    9:36/M
     410    Courtney Fleming        Fairfield  CT       21     6 F 20-24        38:38    9:40/M
     411    George O' Connell       Bridgeport  CT      30    38 M 30-34        38:38    9:40/M
     412    Bill Alexander          Fairfield  CT       41    55 M 40-44        38:39    9:40/M
     413    Pieter Coenraads        Trumbull  CT        39    55 M 35-39        38:47    9:42/M
     414    Kathy Ruckel            Cheshire  CT        26    18 F 25-29        38:49    9:42/M
     415    Belinda Papageorge      Fairfield  CT       28    19 F 25-29        38:53    9:43/M
     416    Tara Chlupsa            Fairfield  CT       21     7 F 20-24        38:56    9:44/M
     417    Diana Davis             Trumbull  CT        31    20 F 30-34        38:58    9:45/M
     418    Emil Pounce                                 44    25 F 40-44        39:02    9:46/M
     419    Maureen Janda           Fairfield  CT       45    13 F 45-49        39:04    9:46/M
     420    Jaime Janda             Fairfield  CT       21     8 F 20-24        39:05    9:46/M
     421    Michael Biegel          Fairfield  CT       35    56 M 35-39        39:05    9:46/M
     422    Gene Arcery             New Fairfield  CT   74     2 M 70-99        39:09    9:47/M
     423    James Howard            Shelton  CT         36    57 M 35-39        39:16    9:49/M
     424    George Hayes            Waterbury  CT       48    37 M 45-49        39:22    9:51/M
     425    Thomas Farley           Fairfield  CT       39    58 M 35-39        39:23    9:51/M
     426    Laura Farley            Fairfield  CT       38    31 F 35-39        39:23    9:51/M
     427    Deb Hollis              Norwalk  CT         29    20 F 25-29        39:26    9:52/M
     428    Karen Mitri             Fairfield  CT       38    32 F 35-39        39:30    9:53/M
     429    John Seres              Bridgeport  CT      69     4 M 65-69        39:32    9:53/M
     430    Daniel Kane             Fairfield  CT       38    59 M 35-39        39:32    9:53/M
     431    Mary Beth Thurston      Long Beach  NY      36    33 F 35-39        39:33    9:53/M
     432    Anna Veiera             Monroe  CT          33    21 F 30-34        39:35    9:54/M
     433    Birgit Oeken            Orange  CT          39    34 F 35-39        39:36    9:54/M
     434    Paul Varvaro            Fairfield  CT       35    60 M 35-39        39:38    9:55/M
     435    Kathleen Kane           Fairfield  CT       40    26 F 40-44        39:40    9:55/M
     436    Vicki Yarborough        New Haven  CT       34    22 F 30-34        39:41    9:55/M
     437    Laura Walter            Stratford  CT       28    21 F 25-29        39:41    9:55/M
     438    Michael Frawley         Westport  CT        37    61 M 35-39        39:57    9:59/M
     439    Charlene Calandro       Sandy Hook  CT      35    35 F 35-39        40:00   10:00/M
     440    Jack Fruin              Waterbury  CT       37    62 M 35-39        40:00   10:00/M
     441    Robert Hills            Stratford  CT       39    63 M 35-39        40:01   10:00/M
     442    Maura O' Malley         Bridgeport  CT      45    14 F 45-49        40:02   10:01/M
     443    Chris Parker            Fairfield  CT       32    39 M 30-34        40:04   10:01/M
     444    Suzie Clarke            Jeffersonville  VT  32    23 F 30-34        40:20   10:05/M
     445    Jill Mc Goldrick        Milford  CT         34    24 F 30-34        40:35   10:09/M
     446    Colleen Fries           Seymour  CT         44    27 F 40-44        40:35   10:09/M
     447    Megan Hannum            Fairfield  CT       40    28 F 40-44        40:40   10:10/M
     448    Ann Bennett             Stratford  CT       57     1 F 55-59        40:43   10:11/M
     449    Pat Carton              Stratford  CT       62     4 F 60-64        40:46   10:12/M
     450    Jesse Robb              Fairfield  CT       10     4 M  2-12        40:49   10:12/M
     451    Susan Gleason           W. Simsbury  CT     52     3 F 50-54        40:55   10:14/M
     452    Jennifer Eng            Stratford  CT       15     7 F 13-19        40:55   10:14/M
     453    Donald Eng              Stratford  CT       51    38 M 50-54        40:56   10:14/M
     454    Laurie Millo            Monroe  CT          29    22 F 25-29        40:59   10:15/M
     455    Thomas Sullivan         Stratford  CT       41    56 M 40-44        40:59   10:15/M
     456    Art Belanger            New Haven  CT       44    57 M 40-44        40:59   10:15/M
     457    Peter Russell           Southport  CT       37    64 M 35-39        41:00   10:15/M
     458    Ellen Lo Guidice        Southport  CT       40    29 F 40-44        41:00   10:15/M
     459    Kathryn O'Donnell       Fairfield  CT       55     2 F 55-59        41:00   10:15/M
     460    Lisa Regelman           Stamford  CT        23     9 F 20-24        41:06   10:17/M
     461    Janice Barlow           Southport  CT       43    30 F 40-44        41:12   10:18/M
     462    Linda Brady             Norwalk  CT         40    31 F 40-44        41:13   10:18/M
     463    Bettianne Baldwin       Fairfield  CT       40    32 F 40-44        41:16   10:19/M
     464    Terese Mak              Bridgeport  CT      48    15 F 45-49        41:18   10:20/M
     465    Al Tinti                Fairfield  CT       69     5 M 65-69        41:19   10:20/M
     466    Tiffiny Cicero          Stratford  CT       37    36 F 35-39        41:24   10:21/M
     467    John Imre               Bridgeport  CT      48    38 M 45-49        41:47   10:27/M
     468    Patrick Lupinacci       Trumbull  CT        12     5 M  2-12        41:51   10:28/M
     469    Tim Leffert             Southport  CT       43    58 M 40-44        42:02   10:31/M
     470    Lisa Olmstead           Norwalk  CT         24    10 F 20-24        42:08   10:32/M
     471    Gary Wikman             Fairfield  CT       48    39 M 45-49        42:13   10:33/M
     472    Mark Letsch             Fairfield  CT       31    40 M 30-34        42:14   10:34/M
     473    Sue Guariglia           Monroe  CT          54     4 F 50-54        42:21   10:35/M
     474    Christina D'Agostin     Norwalk  CT         34    25 F 30-34        42:21   10:35/M
     475    Male Smyth              Fairfield  CT       32    41 M 30-34        42:25   10:36/M
     476    Jan Smyth               Fairfield  CT       31    26 F 30-34        42:25   10:36/M
     477    Elizabeth Lyons         City Island  NY     37    37 F 35-39        42:34   10:39/M
     478    Brian Calcutt           Fairfield  CT        8     6 M  2-12        42:37   10:39/M
     479    Amy Domeika             Norwalk  CT         28    23 F 25-29        42:37   10:39/M
     480    Denise Scinto           Fairfield  CT       43    33 F 40-44        42:41   10:40/M
     481    John Calcutt            Fairfield  CT       43    59 M 40-44        42:45   10:41/M
     482    John Barlow             Southport  CT       44    60 M 40-44        42:48   10:42/M
     483    Taylor Carr             Ansonia  CT         13     8 F 13-19        42:48   10:42/M
     484    Libby Hibbs                                 40    34 F 40-44        42:58   10:45/M
     485    Teresa Polley           Norwalk  CT         40    35 F 40-44        42:59   10:45/M
     486    Robert Saranich         Milford  CT         57    19 M 55-59        42:59   10:45/M
     487    Elizabeth Gerena        Bridgeport  CT      42    36 F 40-44        43:13   10:48/M
     488    Kathleen Hubler         Trumbull  CT        42    37 F 40-44        43:16   10:49/M
     489    Susan Lepore            Trumbull  CT        29    24 F 25-29        43:18   10:50/M
     490    Dermot Molloy                               30    42 M 30-34        43:19   10:50/M
     491    Joseph Connolly         Santry Dublin  IRE  34    43 M 30-34        43:20   10:50/M
     492    Carrie Blackburn        Fairfield  CT       15     9 F 13-19        43:23   10:51/M
     493    Annette Serniak         Fairfield  CT       38    38 F 35-39        43:31   10:53/M
     494    Sue Guglielmo             CT                35    39 F 35-39        43:38   10:55/M
     495    Kim Coyne-Lupinacci     Trumbull  CT        42    38 F 40-44        43:53   10:58/M
     496    Bill Cullen             Fairfield  CT       48    40 M 45-49        44:09   11:02/M
     497    Deborah Lanese          Fairfield  CT       35    40 F 35-39        44:32   11:08/M
     498    Kate Powers             New Canaan  CT      31    27 F 30-34        44:34   11:09/M
     499    Chris Obida             Stamford  CT        27    25 F 25-29        44:34   11:09/M
     500    Jed Powers              New Canaan  CT      33    44 M 30-34        44:35   11:09/M
     501    Kathy Hammell           Darien  CT          49    16 F 45-49        44:41   11:10/M
     502    David Piscarelli        Fairfield  CT       36    65 M 35-39        44:54   11:14/M
     503    Rebecca Kieffer         Thomaston  CT       29    26 F 25-29        44:58   11:15/M
     504    Marie Muthersbaugh      Bethel  CT          34    28 F 30-34        45:12   11:18/M
     505    Deb Gross               Fairfield  CT       34    29 F 30-34        45:13   11:18/M
     506    Ann Louise Onton        Fairfield  CT       57     3 F 55-59        45:36   11:24/M
     507    Robert Mc Graw          Fairfield  CT       73     3 M 70-99        45:40   11:25/M
     508    Gary Ponce              Stamford  CT        42    61 M 40-44        45:42   11:26/M
     509    Beth Stites             Bridgeport  CT      52     5 F 50-54        45:47   11:27/M
     510    Maggie Joyce            Fairfield  CT       33    30 F 30-34        46:15   11:34/M
     511    Russ Chinnici           Stratford  CT       42    62 M 40-44        46:36   11:39/M
     512    Megan Clarke            Milford  CT         32    31 F 30-34        46:46   11:42/M
     513    Sue Tardif              Norwalk  CT         29    27 F 25-29        46:48   11:42/M
     514    Sandra Ochs             Fairfield  CT       53     6 F 50-54        47:00   11:45/M
     515    Hannah Lupinacci        Trumbull  CT        13    10 F 13-19        47:01   11:45/M
     516    Colin Williams          Bridgeport  CT      14    16 M 13-19        47:17   11:49/M
     517    Shari Van Ness          Fairfield  CT       32    32 F 30-34        48:20   12:05/M
     518    Julie Cyr               Danbury  CT         35    41 F 35-39        48:26   12:07/M
     519    John Clancy             Fairfield  CT       12     7 M  2-12        49:08   12:17/M
     520    Peggy Clark             Fairfield  CT       42    39 F 40-44        49:15   12:19/M
     521    Alice Liptrot           Fairfield  CT       40    40 F 40-44        50:14   12:34/M
     522    Glen Wilson             Maynard  MA         31    45 M 30-34        50:47   12:42/M
     523    Caylin Cheney           Fairfield  CT       14    11 F 13-19        50:48   12:42/M
     524    Kathy Bain              Stratford  CT       51     7 F 50-54        50:51   12:43/M
     525    Deb Nevins              Fairfield  CT       45    17 F 45-49        51:30   12:53/M
     526    Hilary Carr             Fairfield  CT       45    18 F 45-49        51:30   12:53/M
     527    Pam Alvero              Norwalk  CT         26    28 F 25-29        51:31   12:53/M
     528    Walter Nester           North Haven  CT     67     6 M 65-69        53:12   13:18/M
     529    Kerry Murphy            Fairfield  CT       47    19 F 45-49        54:09   13:32/M
     530    Emma Clancy             Fairfield  CT       10     2 F  2-12        55:31   13:53/M
     531    Catherine Deliberti     Fairfield  CT       13    12 F 13-19        55:32   13:53/M
     532    Sheila Clancy           Fairfield  CT       42    41 F 40-44        55:34   13:54/M
     533    David Peabody           Greenwich  CT       72     4 M 70-99        57:52   14:28/M

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT      38      167        22:32    5:38/M

Women 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kasey Sullivan          Southbury  CT      12      350        31:25    7:51/M
       2    Emma Clancy             Fairfield  CT      10      690        55:31   13:53/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Megan Peterson          Fairfield  CT      18      209        26:20    6:35/M
       2    Kasia Pruszko           Fairfield  CT      19      262        28:37    7:09/M
       3    Michael-Anne Kyle       Greenwich  CT      16      302        29:51    7:28/M

Women 20 to 24

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Christina Hernandez     Wallingford  CT    22      238        27:42    6:56/M
       2     Rebecca Flanagan       Willington  CT     23      417        33:12    8:18/M
       3    Mary Tinti              Fairfield  CT      22      498        36:12    9:03/M

Women 25 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Angela Zielinski        Southport  CT      27      208        26:17    6:34/M
       2    Heather Crosby          Norwalk  CT        27      228        27:14    6:49/M
       3    Drew Thawley            Wilton  CT         26      261        28:36    7:09/M

Women 30 to 34

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Beth Leetch             Fairfield  CT      31      211        26:26    6:37/M
       2    Lisa Casper             North Branford  CT 33      219        26:46    6:42/M
       3    Christine Stetan        Fairfield  CT      30      246        27:58    7:00/M

Women 35 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Newman            Riverside  CT      39      200        25:36    6:24/M
       2    Dee Dee Scanlin         Westport  CT       37      213        26:28    6:37/M
       3    Chris Gannon            Fairfield  CT      35      234        27:26    6:52/M

Women 40 to 44

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Emmy Stocker            Cos Cob  CT        42      225        27:09    6:47/M
       2    Terri Sorendar          Mamaroneck  NY     44      244        27:54    6:59/M
       3    Elaine Romano           Middlebury  CT     43      247        28:02    7:01/M

Women 45 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mindy Struwas           West Haven  CT     48      222        26:50    6:43/M
       2    Sharon Gosha            Trumbull  CT       47      271        28:57    7:14/M
       3    Susan Zuckerman         Fairfield  CT      48      317        30:20    7:35/M

Women 50 to 54

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Scully              Southbury  CT      54      525        36:53    9:13/M
       2    Nancy Van Deusen        Watertown  CT      52      534        37:05    9:16/M
       3    Susan Gleason           W. Simsbury  CT    52      611        40:55   10:14/M

Women 55 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ann Bennett             Stratford  CT      57      608        40:43   10:11/M
       2    Kathryn O'Donnell       Fairfield  CT      55      619        41:00   10:15/M
       3    Ann Louise Onton        Fairfield  CT      57      666        45:36   11:24/M

Women 60 to 64

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jean Poodiack           New Fairfield  CT  60      409        33:03    8:16/M
       2    Monica Roche            Fairfield  CT      61      436        33:52    8:28/M
       3    Nancy Fraser            Cos Cob  CT        64      508        36:31    9:08/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tom Harding             Westport  CT       35      161        20:26    5:07/M

Men 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Will Hibbs                                 12      380        32:19    8:05/M
       2    Adam Barlow             Southport  CT      11      474        35:33    8:53/M
       3    Christopher Moyse       Monroe  CT         12      507        36:31    9:08/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Ochs               Fairfield  CT      16      165        22:20    5:35/M
       2    Tim Loh                 Fairfield  CT      16      185        24:20    6:05/M
       3    Ryan Smith              Fairfield  CT      15      192        24:55    6:14/M

Men 20 to 24

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    David James             Milton Point Rye  N23      240        27:48    6:57/M
       2    Derek Bentley           Stamford  CT       24      299        29:44    7:26/M
       3    Brian Walker            Southbury  CT      24      309        30:05    7:31/M

Men 25 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         New Haven  CT      29      162        20:31    5:08/M
       2    Robert Hardman          Stratford  CT      29      170        22:55    5:44/M
       3    Kevin Boughan           Stamford  CT       25      189        24:34    6:09/M

Men 30 to 34

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ricardo Alcantra        Danbury  CT        33      169        22:47    5:42/M
       2    Joe Jeraci              Brewster  NY       34      177        23:27    5:52/M
       3    Keith Moody             Orange  CT         34      178        23:43    5:56/M

Men 35 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rick Klutey             Ridgefield  CT     37      168        22:40    5:40/M
       2    Michael Ruospo          Stratford  CT      36      180        23:52    5:58/M
       3    Brian Coe               Trumbull  CT       38      182        24:08    6:02/M

Men 40 to 44

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bob Stack               Gales Ferry  CT    44      163        21:59    5:30/M
       2    George Buchanan         Stamford  CT       42      164        22:17    5:34/M
       3    Peter Lofink            Brookfield  CT     40      176        23:24    5:51/M

Men 45 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brad Charron            West Haven  CT     46      171        22:57    5:44/M
       2    Paul Moyse              Monroe  CT         47      175        23:21    5:50/M
       3    Carl Barone             Bridgeport  CT     45      183        24:13    6:03/M

Men 50 to 54

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dennis Crowe            Waterford  CT      52      166        22:29    5:37/M
       2    Elliott Rogers          Southport  CT      50      172        23:01    5:45/M
       3    Thomas Hiten            Milford  CT        50      174        23:13    5:48/M

Men 55 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark Turkington         Bolton  CT         56      190        24:39    6:10/M
       2    Don Platko              Shelton  CT        59      215        26:36    6:39/M
       3    Carl Fuller             East Haddam  CT    57      265        28:51    7:13/M

Men 60 to 64

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT     61      173        23:02    5:46/M
       2    Robert Sieller          Canaan  CT         61      199        25:25    6:21/M
       3    Bob Goldblatt           New Canaan  CT     60      272        29:00    7:15/M

Men 65 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Fred Savage             Fairfield  CT      68      281        29:09    7:17/M
       2    Jim Scarth              Oregon City  OR    65      422        33:18    8:20/M
       3    John Donnelly           Fairfield  CT      68      468        35:18    8:50/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Al Chameides            Trumbull  CT       70      421        33:16    8:19/M
       2    Gene Arcery             New Fairfield  CT  74      582        39:09    9:47/M
       3    Robert Mc Graw          Fairfield  CT      73      667        45:40   11:25/M


1 Mile Family Run

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Duncan Keith            Fairfield  CT       10 ***** M  0-12        06:29    6:29/M
       2    Patrick Hubbell         North Haven  CT      9     1 M  0-12        06:30    6:30/M
       3    Rob Intrieri            Fairfield  CT       11     2 M  0-12        06:56    6:56/M
       4    Tommy Intrieri          Fairfield  CT       9      3 M  0-12        07:10    7:10/M
       5    Jocelyn Monahan         Fairfield  CT       10 ***** F  0-12        07:12    7:12/M
       6    Heather Carpenter                           10     1 F  0-12        07:31    7:31/M
       7    Matt Kane               Fairfield  CT       10     4 M  0-12        07:34    7:34/M
       8    Kate Franzis            Fairfield  CT       8      2 F  0-12        07:34    7:34/M
       9    Tim Pierson             Trumbull  CT        11     5 M  0-12        07:35    7:35/M
      10    Catherine Occnnell                          11     3 F  0-12        07:46    7:46/M
      11    Kate Jalbert                                14     1 F 13-19        07:47    7:47/M
      12    Elizabeth Hubbell       North Haven  CT      7     4 F  0-12        07:49    7:49/M
      13    Bandit Number  9000                                1    0- 0        07:49    7:49/M
      14    Jane Parton             Fairfield  CT       10     6 M  0-12        07:51    7:51/M
      15    Bandit Number  9001                                2    0- 0        08:01    8:01/M
      16    Liz Buchanan            Fairfield  CT       10     5 F  0-12        08:10    8:10/M
      17    Essam Nagori            Fairfield  CT       9      7 M  0-12        08:28    8:28/M
      18    Max Connor                                   8     8 M  0-12        08:32    8:32/M
      19    Patrick Osborn          Fairfield  CT       10     9 M  0-12        08:34    8:34/M
      20    Bandit Number  9002                                3    0- 0        08:37    8:37/M
      21    Michael Scinto          Fairfield  CT        7    10 M  0-12        08:49    8:49/M
      22    Mitch Intrieri          Fairfield  CT       10    11 M  0-12        08:55    8:55/M
      23    Corey Pasquarelli       Fairfield  CT       8     12 M  0-12        08:56    8:56/M
      24    Nicholas Aspinwall      Fairfield  CT       10    13 M  0-12        08:57    8:57/M
      25    Catherine Knuff         Fairfield  CT       12     6 F  0-12        08:58    8:58/M
      26    Alfred Yazback                              10    14 M  0-12        09:05    9:05/M
      27    John Clancy             Fairfield  CT       12    15 M  0-12        09:06    9:06/M
      28    Caroline Scott          Fairfield  CT       7      7 F  0-12        09:07    9:07/M
      29    Steele Scott            Fairfield  CT       48     1 M 45-49        09:07    9:07/M
      30    Lizzy Knuff             Fairfield  CT       7      8 F  0-12        09:21    9:21/M
      31    John Knuff              Fairfield  CT       41     1 M 40-44        09:21    9:21/M
      32    Emma Clancy             Fairfield  CT       10     9 F  0-12        09:23    9:23/M
      33    Kevin Lennhoff          Fairfield  CT        8    16 M  0-12        09:24    9:24/M
      34    Sam Parton              Fairfield  CT       8     17 M  0-12        09:26    9:26/M
      35    Chris Tanguay           Southport  CT       7     18 M  0-12        09:27    9:27/M
      36    Bandit Number  9003                                4    0- 0        09:27    9:27/M
      37    Jane McGoldrick         Fairfield  CT       10    10 F  0-12        09:27    9:27/M
      38    Gregory Lynch           Monroe  CT           8    19 M  0-12        09:37    9:37/M
      39    Isabel Oeken            Fairfield  CT       9     11 F  0-12        09:40    9:40/M
      40    Caroline Knuff          Fairfield  CT       10    12 F  0-12        09:43    9:43/M
      41    Russell Sonendar        Mamaroneck  NY      7     20 M  0-12        09:47    9:47/M
      42    Samantha Hilton         Fairfield  CT       7     13 F  0-12        09:47    9:47/M
      43    Kathleen Nelson         Fairfield  CT       10    14 F  0-12        09:52    9:52/M
      44    Christopher Lennhoff    Fairfield  CT       10    21 M  0-12        09:55    9:55/M
      45    Bandit Number  9004                                5    0- 0        10:04   10:04/M
      46    Bandit Number  9005                                6    0- 0        10:07   10:07/M
      47    Chase Newman                                 6    22 M  0-12        10:09   10:09/M
      48    Timothy Brogan          Fairfield  CT       11    23 M  0-12        10:21   10:21/M
      49    Kelly Hilton            Fairfield  CT       10    15 F  0-12        10:22   10:22/M
      50    Jenny Markelz           Fairfield  CT       8     16 F  0-12        10:24   10:24/M
      51    Patrick Fortun                              17     1 M 13-19        10:25   10:25/M
      52    Sarah Brink             Fairfield  CT        8    17 F  0-12        10:31   10:31/M
      53    John Brink              Fairfield  CT       38     1 M 35-39        10:31   10:31/M
      54    Brenna Tetley           Fairfield  CT       11    18 F  0-12        10:34   10:34/M
      55    Matthew McTague         Fairfield  CT       7     24 M  0-12        10:42   10:42/M
      56    Courtney Lynch          Monroe  CT           9    19 F  0-12        10:59   10:59/M
      57    Katherine Brink         Fairfield  CT        9    20 F  0-12        11:03   11:03/M
      58    Carly Markelz           Fairfield  CT       13     2 F 13-19        11:04   11:04/M
      59    Mark Markelz            Fairfield  CT       44     2 M 40-44        11:05   11:05/M
      60    Joseph Burns            Fairfield  CT        7    25 M  0-12        11:13   11:13/M
      61    Ryan Tetley             Fairfield  CT       8     26 M  0-12        11:13   11:13/M
      62    Bandit Number  9006                                7    0- 0        11:14   11:14/M
      63    Bandit Number  9007                                8    0- 0        11:18   11:18/M
      64    Catherinei Lynch                            10    21 F  0-12        11:18   11:18/M
      65    Joey Loguidice          Southport  CT        9    27 M  0-12        11:26   11:26/M
      66    Coleman Clancy          Fairfield  CT       17     2 M 13-19        11:30   11:30/M
      67    Lauren Caporale         Bridgeport  CT      30     1 F 30-34        11:36   11:36/M
      68    Mary Denure             Fairfield  CT       45     1 F 45-49        11:37   11:37/M
      69    Jessica Alexander       Fairfield  CT       6     22 F  0-12        11:39   11:39/M
      70    Kathy Alexander         Fairfield  CT       41     1 F 40-44        11:39   11:39/M
      71    Andrew Pierson          Trumbull  CT         7    28 M  0-12        11:43   11:43/M
      72    Daniel Tetley           Fairfield  CT       5     29 M  0-12        11:43   11:43/M
      73    Mary Katherine McTague  Fairfield  CT       5     23 F  0-12        11:59   11:59/M
      74    Chloe Downs             Mamaroneck  NY       5    24 F  0-12        12:00   12:00/M
      75    Amanda Keith            Fairfield  CT       10    25 F  0-12        12:03   12:03/M
      76    Lis Franzis             Fairfield  CT       10    26 F  0-12        12:17   12:17/M
      77    Mary Kate Burns         Fairfield  CT        6    27 F  0-12        12:17   12:17/M
      78    Catherine McTague       Fairfield  CT       34     2 F 30-34        12:26   12:26/M
      79    Cole Fetcho             Fairfield  CT       5     30 M  0-12        12:26   12:26/M
      80    Troy Downs              Mamaroneck  NY      4     31 M  0-12        12:37   12:37/M
      81    Bandit Number  9008                                9    0- 0        12:38   12:38/M
      82    Martin Warten           Fairfield  CT       37     2 M 35-39        13:23   13:23/M
      83    Kevin Warten            Fairfield  CT       5     32 M  0-12        13:23   13:23/M
      84    Erin Montanez           Fairfield  CT       7     28 F  0-12        13:25   13:25/M
      85    Elizabeth Montanez                          40     2 F 40-44        13:25   13:25/M
      86    Matthew Montanez        Fairfield  CT       5     33 M  0-12        13:26   13:26/M
      87    Samantha Alexander      Fairfield  CT       9     29 F  0-12        13:41   13:41/M
      88    Joe Cicero                                   5    34 M  0-12        13:42   13:42/M
      89    Melissa Alexander       Fairfield  CT       10    30 F  0-12        13:45   13:45/M
      90    Rebecca Alcosser        Fairfield  CT       6     31 F  0-12        13:46   13:46/M
      91    Andy Alcosser           Fairfield  CT       35     3 M 35-39        13:46   13:46/M
      92    Dani Pasquarelli        Southport  CT       6     32 F  0-12        13:47   13:47/M
      93    Terri Pasquarelli       Fairfield  CT       43     3 F 40-44        13:48   13:48/M
      94    James Pasquarelli       Southport  CT       54     1 M 50-54        13:48   13:48/M
      95    Ben Tanguay             Stamford  CT        5     35 M  0-12        13:51   13:51/M
      96    Ben Loguidice           Southport  CT        7    36 M  0-12        13:51   13:51/M
      97    Melissa Warten          Fairfield  CT       7     33 F  0-12        13:52   13:52/M
      98    Katie Warten            Fairfield  CT       38     1 F 35-39        14:06   14:06/M
      99    Bandit Number  9009                               10    0- 0        14:11   14:11/M
     100    Bandit Number  9010                               11    0- 0        14:16   14:16/M
     101    Bandit Number  9011                               12    0- 0        14:21   14:21/M
     102    Claire Bollman          Fairfield  CT        5    34 F  0-12        14:25   14:25/M
     103    Peter Aspinwall         Fairfield  CT        7    37 M  0-12        14:33   14:33/M
     104    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      36     4 M 35-39        14:34   14:34/M
     105    Jeffrey Falberg         Bridgeport  CT      8     38 M  0-12        14:36   14:36/M
     106    Maggie White                                 8    35 F  0-12        14:42   14:42/M
     107    Lauren Vachon           Fairfield  CT        9    36 F  0-12        15:18   15:18/M
     108    Philip Vachon           Fairfield  CT        7    39 M  0-12        15:49   15:49/M
     109    Ike Stocker                                  2    40 M  0-12        16:19   16:19/M
     110    Matthew Scinto          Fairfield  CT       10    41 M  0-12        16:38   16:38/M
     111    James Forde             Stamford  CT        8     42 M  0-12        16:39   16:39/M
     112    Jonathan Redwood        Fairfield  CT       37     5 M 35-39        17:20   17:20/M
     113    Jamie Redwood           Fairfield  CT        7    37 F  0-12        17:21   17:21/M
     114    Colin Redwood           Fairfield  CT       44     3 M 40-44        17:22   17:22/M
     115    Carol Clancy            Fairfield  CT       41     4 F 40-44        17:34   17:34/M
     116    Annie Clancy            Fairfield  CT        6    38 F  0-12        17:35   17:35/M
     117    Clare Burns             Fairfield  CT       3     39 F  0-12        17:38   17:38/M
     118    Mary Burns              Fairfield  CT       41     5 F 40-44        17:58   17:58/M
     119    Greg Levine             New York  NY        33     1 M 30-34        18:01   18:01/M
     120    Harriet Levine          Roslyn Heights  NY  59     1 F 55-59        18:53   18:53/M
     121    Catherine Celli                             52     1 F 50-54        18:56   18:56/M
     122    Elaine Kurland                              56     2 F 55-59        18:59   18:59/M
     123    Pat Fishman             Monsey  NY          53     2 F 50-54        18:59   18:59/M
     124    Stu Levine              Roslyn Heights  NY  60     1 M 60-64        18:59   18:59/M
     125    Randy Levine            New York  NY        31     2 M 30-34        19:24   19:24/M
     126    Noreen Fishman          New York  NY        29     1 F 25-29        19:25   19:25/M
     127    Seth Rothman            New York  NY        31     3 M 30-34        20:13   20:13/M
     128    Alex Coenraads          Trumbull  CT         2    43 M  0-12        20:58   20:58/M
     129    Stefanie Levine         New York  NY        30     3 F 30-34        20:58   20:58/M
     130    Sabrina Levine          New York  NY        29     2 F 25-29        21:03   21:03/M
     131    Bandit Number  9013                               13    0- 0        21:05   21:05/M
     132    Meghan Dougherty        Trumbull  CT        3     40 F  0-12        21:41   21:41/M
     133    Kevin Dougherty         Trumbull  CT        38     6 M 35-39        21:41   21:41/M
     134    Lisa Lebson             Congers  NY         32     4 F 30-34        21:50   21:50/M
     135    Sean Lebson             Congers  NY         32     4 M 30-34        21:52   21:52/M
     136    Monica Coenraads        Trumbull  CT        38     2 F 35-39        21:59   21:59/M
     137    Wendy Friedman          Roslyn  NY          43     6 F 40-44        21:59   21:59/M
     138    Stefanie Friedman       Roslyn  NY          20     1 F 20-24        22:42   22:42/M
     139    Bandit Number  9014                               14    0- 0        22:42   22:42/M
     140    Benjamin Kornick        Roslyn  NY          6     44 M  0-12        22:45   22:45/M
     141    Susan Kornick           Roslyn  NY          43     7 F 40-44        22:57   22:57/M
     142    Lynn Misiak             Mineola  NY         43     8 F 40-44        22:57   22:57/M

 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"