HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea
Community Challenge
September 29, 2002 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Mike Slinskey, Wappingers Falls, NY - 15:39
Amy Fredericks, Stamford, CT -  17:57

big1.jpg (56278 bytes) big2.jpg (64311 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


Overall Finish List


 Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Wappinger Falls  NY 33 ***** M 30-39        15:39    5:03/M
       2    Tom Harding             Westport  CT        36     1 M 30-39        16:00    5:10/M
       3    Edward Lucas            Shelton  CT         31     2 M 30-39        16:16    5:15/M
       4    Pete Modafferi          New City  NY        26     1 M 20-29        16:39    5:22/M
       5    Sean Lockhart           Poughkeepsie  NY    26     2 M 20-29        16:58    5:28/M
       6    Tim Discipio            Easton  CT          40     1 M 40-49        17:11    5:33/M
       7    Alan MacDougall         Branford  CT        37     3 M 30-39        17:19    5:35/M
       8    Charles Hornak          Hamden  CT          34     4 M 30-39        17:27    5:38/M
       9    Mike O'Malley           Southport  CT       49     2 M 40-49        17:31    5:39/M
      10    Ian Frankel             Madison  CT         45     3 M 40-49        17:37    5:41/M
      11    James Gilmore           Fairfield  CT       34     5 M 30-39        17:44    5:43/M
      12    Elliott Rogers          Southport  CT       51     1 M 50-59        17:54    5:46/M
      13    Amy Fredericks          Stamford  CT        36 ***** F 30-39        17:57    5:47/M
      14    Jon Schappell           Stamford  CT        37     6 M 30-39        18:09    5:51/M
      15    Thomas Sassi            Stamford  CT        41     4 M 40-49        18:11    5:52/M
      16    Richard Vogt            Southport  CT       29     3 M 20-29        18:13    5:53/M
      17    Robert Gallace          Monroe  CT          39     7 M 30-39        18:14    5:53/M
      18    Chris Boynton           Fairfield  CT       36     8 M 30-39        18:27    5:57/M
      19    Nicholas Hasenboehler   Harrison  NY        34     9 M 30-39        18:28    5:57/M
      20    Joe Puopolo             SHELTON  CT         43     5 M 40-49        18:28    5:57/M
      21    Marc Zinner             Fairfield  CT       32    10 M 30-39        18:41    6:02/M
      22    Ray Vogt                Fairfield  CT       39    11 M 30-39        18:45    6:03/M
      23    Joseph Curley           Stratford  CT       50     2 M 50-59        18:49    6:04/M
      24    Erica Merrill           Rowayton  CT        39     1 F 30-39        18:50    6:05/M
      25    Brooke Garden           Greenwich  CT       35     2 F 30-39        18:51    6:05/M
      26    Spencer Sass            Litchfield  CT      13     1 M 13-19        18:51    6:05/M
      27    Brian Fidler            West Haven  CT      31    12 M 30-39        18:53    6:05/M
      28    Fred Morales            Stamford  CT        38    13 M 30-39        19:04    6:09/M
      29    John Samsel             Mamaroneck  NY      58     3 M 50-59        19:13    6:12/M
      30    Peter Hawley            New Hartford  CT    52     4 M 50-59        19:15    6:13/M
      31    Philippa Wellborn       Wilton  CT          38     3 F 30-39        19:18    6:14/M
      32    Dede Beck               New Canaan  CT      40     1 F 40-49        19:27    6:16/M
      33    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      44     6 M 40-49        19:34    6:19/M
      34    Amie SchuMacHer         Wolcott  CT         14     1 F 13-19        19:39    6:20/M
      35    Kim Newsome             Nanuet  NY          31     4 F 30-39        19:48    6:23/M
      36    Mark Kaufman            Bridgeport  CT      29     4 M 20-29        19:49    6:24/M
      37    Cindy McHugh            Fairfield  CT       42     2 F 40-49        19:50    6:24/M
      38    Charles Winchell        Stratford  CT       46     7 M 40-49        19:54    6:25/M
      39    Gary Sheffer            Fairfield  CT       42     8 M 40-49        19:55    6:25/M
      40    Mike Sutherland         South Windsor  CT   27     5 M 20-29        20:05    6:29/M
      41    Joseph Von Ehr          Southport  CT       50     5 M 50-59        20:10    6:30/M
      42    Daniel Grasso           Waterbury  CT       25     6 M 20-29        20:16    6:32/M
      43    Wayne Plaveck           Milford  CT         32    14 M 30-39        20:19    6:33/M
      44    Steve Landowne          Westport  CT        40     9 M 40-49        20:20    6:34/M
      45    Bob Thomas              Fairfield  CT       49    10 M 40-49        20:21    6:34/M
      46    Michelle Stratz         Middletown  CT      25     1 F 20-29        20:25    6:35/M
      47    Zachary Harper          Plainville  CT      11     1 M  2-12        20:26    6:35/M
      48    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       52     6 M 50-59        20:27    6:36/M
      49    Frank Iovino            Fairfield  CT       43    11 M 40-49        20:32    6:37/M
      50    Paul Couzelis           Norwalk  CT         59     7 M 50-59        20:35    6:38/M
      51    Edward Garden           Greenwich  CT       41    12 M 40-49        20:36    6:39/M
      52    Kevin Grimes            Sandy Hook  CT      39    15 M 30-39        20:38    6:39/M
      53    Sean Wadlinger          W Simsbury  CT      22     7 M 20-29        20:41    6:40/M
      54    Jiovanni Garcia         Yonkers  NY         11     2 M  2-12        20:47    6:42/M
      55    Edward Piquette         Bridgeport  CT      46    13 M 40-49        20:48    6:43/M
      56    Jason Greenman          Stamford  CT        16     2 M 13-19        20:50    6:43/M
      57    Richard Demarco         Danbury  CT         60     1 M 60-69        20:53    6:44/M
      58    John Marquez            Guilford  CT        39    16 M 30-39        20:53    6:44/M
      59    Jennifer Angus          Stamford  CT        32     5 F 30-39        20:58    6:46/M
      60    Mark Burton             Fairfield  CT       39    17 M 30-39        20:59    6:46/M
      61    Sean O' Neil            Trumbull  CT        32    18 M 30-39        21:01    6:47/M
      62    Terri Sonenclar         Mamaroneck  NY      45     3 F 40-49        21:05    6:48/M
      63    Tom O'Shea              Fairfield  CT       39    19 M 30-39        21:10    6:50/M
      64    Nick Walklet            Fairfield  CT       16     3 M 13-19        21:13    6:51/M
      65    Patrick Cardichon       Fairfield  CT       26     8 M 20-29        21:15    6:51/M
      66    Stephen Fogg            Wilton  CT          43    14 M 40-49        21:16    6:52/M
      67    William Seanor          Fairfield  CT       36    20 M 30-39        21:16    6:52/M
      68    JENIFER Gilbert         Fairfield  CT       36     6 F 30-39        21:16    6:52/M
      69    Michael Piquette        Trumbull  CT        44    15 M 40-49        21:20    6:53/M
      70    Frank Jozefick          Ansonia  CT         36    21 M 30-39        21:23    6:54/M
      71    James Howland           Burlington  CT      31    22 M 30-39        21:24    6:54/M
      72    Nicole Dillon           Stratford  CT       23     2 F 20-29        21:26    6:55/M
      73    Rex Howland             Old Greenwich  CT   49    16 M 40-49        21:26    6:55/M
      74    Paul Lee                Norwalk  CT         30    23 M 30-39        21:27    6:55/M
      75    Michael Anderson        Fairfield  CT       32    24 M 30-39        21:30    6:56/M
      76    Gregory Taylor          Fairfield  CT       43    17 M 40-49        21:33    6:57/M
      77    Patrick Reavey          Colchester  CT      43    18 M 40-49        21:34    6:57/M
      78    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      55     8 M 50-59        21:35    6:58/M
      79    Paul Violante           Waterbury  CT       49    19 M 40-49        21:36    6:58/M
      80    Bob Sabre               Fairfield  CT       52     9 M 50-59        21:36    6:58/M
      81    Tony Samuelian          Milford  CT         55    10 M 50-59        21:39    6:59/M
      82    Maurice Scioletti       Stratford  CT       36    25 M 30-39        21:42    7:00/M
      83    Terrence Hickey         Old Saybrook  CT    31    26 M 30-39        21:42    7:00/M
      84    Tom McSherry            New Milford  CT     49    20 M 40-49        21:43    7:00/M
      85    Christopher Wilson      Waterbury  CT       35    27 M 30-39        21:45    7:01/M
      86    Jennifer Panaro         Fairfield  CT       27     3 F 20-29        21:51    7:03/M
      87    Sean O'Leary            Fairfield  CT       33    28 M 30-39        21:52    7:03/M
      88    John Pfohl              Trumbull  CT        37    29 M 30-39        21:53    7:04/M
      89    David Beck              New Canaan  CT      41    21 M 40-49        21:53    7:04/M
      90    Ken Clark               Norwalk  CT         28     9 M 20-29        21:55    7:04/M
      91    Robert Sousa            Orange  CT          41    22 M 40-49        21:57    7:05/M
      92    Stephen Thomas          Shelton  CT         33    30 M 30-39        21:59    7:05/M
      93    Christopher Hoelck      Danbury  CT         38    31 M 30-39        22:06    7:08/M
      94    Stephen Grozinger       Weston  CT          33    32 M 30-39        22:07    7:08/M
      95    Sean Curtin             Wallingford  CT     39    33 M 30-39        22:07    7:08/M
      96    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      51    11 M 50-59        22:08    7:08/M
      97    Linda Cordova           Hamden  CT          37     7 F 30-39        22:09    7:09/M
      98    Glen Colello            Southport  CT       33    34 M 30-39        22:12    7:10/M
      99    Dorrie Harris           Westport  CT        33     8 F 30-39        22:12    7:10/M
     100    Bill Kelly              Fairfield  CT       42    23 M 40-49        22:14    7:10/M
     101    Chris Sykes             Weston  CT          42    24 M 40-49        22:15    7:11/M
     102    Barbara Masuk           Monroe  CT          42     4 F 40-49        22:15    7:11/M
     103    William Evans           Fairfield  CT       56    12 M 50-59        22:16    7:11/M
     104    Jonathan Sampson        Greenwich  CT       34    35 M 30-39        22:16    7:11/M
     105    Karin Jeffery           Trumbull  CT        40     5 F 40-49        22:17    7:11/M
     106    Kevin Cammarata         Norwalk  CT         28    10 M 20-29        22:18    7:12/M
     107    Michael Buchina         New Haven  CT       43    25 M 40-49        22:19    7:12/M
     108    Alex Horton             Wilton  CT          29    11 M 20-29        22:20    7:12/M
     109    Don Stuart              Fairfield  CT       46    26 M 40-49        22:21    7:13/M
     110    Christopher McCarthy    Fairfield  CT       32    36 M 30-39        22:22    7:13/M
     111    Robert Ganepy           Baldwinsville  NY   44    27 M 40-49        22:24    7:14/M
     112    Mark Greene             Westport  CT        41    28 M 40-49        22:26    7:14/M
     113    Joseph Raposa           Fairfield  CT       45    29 M 40-49        22:27    7:15/M
     114    Dan Sullivan            Fairfield  CT       45    30 M 40-49        22:28    7:15/M
     115    Gerald Hyde             Fairfield  CT       59    13 M 50-59        22:30    7:15/M
     116    Grif Peterson           Fairfield  CT       15     4 M 13-19        22:32    7:16/M
     117    Fred Brazeil            Lincolndale  NY     55    14 M 50-59        22:34    7:17/M
     118    Christopher Biggs       New Haven  CT       29    12 M 20-29        22:35    7:17/M
     119    Joe Gavalier            Danbury  CT         53    15 M 50-59        22:38    7:18/M
     120    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         49     6 F 40-49        22:47    7:21/M
     121    Jon Goode               Stratford  CT       29    13 M 20-29        22:49    7:22/M
     122    John Boccuzzi           Newtown  CT         34    37 M 30-39        22:53    7:23/M
     123    Sherry Cice             Brookfield  CT      34     9 F 30-39        22:55    7:24/M
     124    Vyvyan Burns            Darien  CT          41     7 F 40-49        23:01    7:25/M
     125    Amanda Villari          New City  NY        17     2 F 13-19        23:11    7:29/M
     126    Kara Steele             East Haven  CT      12     1 F  2-12        23:13    7:29/M
     127    Mary Kate Dolan-Reese   Fairfield  CT       27     4 F 20-29        23:20    7:32/M
     128    Susan Ciccarelli        Fairfield  CT       35    10 F 30-39        23:21    7:32/M
     129    Bruce Reuman            Fairfield  CT       45    31 M 40-49        23:21    7:32/M
     130    Miggs Burroughs         Westport  CT        56    16 M 50-59        23:22    7:32/M
     131    Paul Kish               Bristol  CT         31    38 M 30-39        23:23    7:33/M
     132    Audrey Rugar            New Fairfield  CT   42     8 F 40-49        23:24    7:33/M
     133    Karen Klarman           Branford  CT        42     9 F 40-49        23:27    7:34/M
     134    Paola Murphy            Fairfield  CT       39    11 F 30-39        23:29    7:35/M
     135    Michael Murphy          Fairfield  CT       44    32 M 40-49        23:29    7:35/M
     136    Matthew Robertson       Darien  CT          45    33 M 40-49        23:34    7:36/M
     137    Brian Cepetelli         Stratford  CT       27    14 M 20-29        23:35    7:36/M
     138    John Weyrauch           Weston  CT          43    34 M 40-49        23:37    7:37/M
     139    Jack Weber              Newtown  CT         42    35 M 40-49        23:40    7:38/M
     140    Matt Rinta-Tuuri        Fairfield  CT       50    17 M 50-59        23:40    7:38/M
     141    Tod Tanis               Fairfield  CT       48    36 M 40-49        23:41    7:38/M
     142    Gerlad Vielot           Bridgeport  CT      42    37 M 40-49        23:41    7:38/M
     143    Paul O'Brien            Trumbull  CT        40    38 M 40-49        23:45    7:40/M
     144    Sheila O'Donnell        Fairfield  CT       35    12 F 30-39        23:47    7:40/M
     145    Greg Pierce             Sandy Hook  CT      49    39 M 40-49        23:48    7:41/M
     146    Carolyn Miles           Southport  CT       41    10 F 40-49        23:50    7:41/M
     147    Mike Pisani             Stratford  CT       59    18 M 50-59        23:51    7:42/M
     148    Bart Bunkoci            Stratford  CT       52    19 M 50-59        23:52    7:42/M
     149    Clarence Chesney        Norwalk  CT         55    20 M 50-59        23:53    7:42/M
     150    Carolyn Miller          Fairfield  CT       24     5 F 20-29        23:53    7:42/M
     151    Kurt Wayne              Fairfield  CT       33    39 M 30-39        23:55    7:43/M
     152    Marisa Love             Hamden  CT          25     6 F 20-29        23:56    7:43/M
     153    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       34    40 M 30-39        23:56    7:43/M
     154    Carlton Highsmith       Hamden  CT          51    21 M 50-59        24:02    7:45/M
     155    Kyle Gyarfas            Fairfield  CT       11     3 M  2-12        24:04    7:46/M
     156    Paul Jacobi             Fairfield  CT       36    41 M 30-39        24:05    7:46/M
     157    Kim Miller              Wilton  CT          27     7 F 20-29        24:10    7:48/M
     158    Corrine Wright          Danbury  CT         39    13 F 30-39        24:11    7:48/M
     159    Ken Grossman            Fairfield  CT       49    40 M 40-49        24:13    7:49/M
     160    Kevin Tiernan           Milford  CT         12     4 M  2-12        24:15    7:49/M
     161    Don Cundy               Old Lyme  CT        52    22 M 50-59        24:18    7:50/M
     162    Peter Swan              New Haven  CT       38    42 M 30-39        24:20    7:51/M
     163    Michael Coady           New Canaan  CT      60     2 M 60-69        24:20    7:51/M
     164    Joseph Palumbo          Tolland  CT         57    23 M 50-59        24:21    7:51/M
     165    Terry Carey             Milford  CT         46    11 F 40-49        24:24    7:52/M
     166    Nancy Specht            Hamden  CT          49    12 F 40-49        24:25    7:53/M
     167    William Blake           Wallingford  CT     36    43 M 30-39        24:25    7:53/M
     168    Frank Panner            Fairfield  CT       43    41 M 40-49        24:26    7:53/M
     169    Ron Harrington          Fairfield  CT       31    44 M 30-39        24:26    7:53/M
     170    Pam Petro               Shelton  CT         38    14 F 30-39        24:27    7:53/M
     171    Richard Ingram          Trumbull  CT        50    24 M 50-59        24:27    7:53/M
     172    Mark Duss               Norwalk  CT         38    45 M 30-39        24:28    7:54/M
     173    Sean Fitzsimmons        Dorchester  MA      32    46 M 30-39        24:29    7:54/M
     174    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       49    13 F 40-49        24:30    7:54/M
     175    Ned Dwelle              Fairfield  CT       39    47 M 30-39        24:31    7:55/M
     176    Jane Hosfelt            Fairfield  CT       43    14 F 40-49        24:34    7:55/M
     177    Daniel Ziller           Fairfield  CT       16     5 M 13-19        24:35    7:56/M
     178    David Ziller            Fairfield  CT       47    42 M 40-49        24:35    7:56/M
     179    Karen Olrik             Westport  CT        38    15 F 30-39        24:35    7:56/M
     180    Morgan Russell          Stratford  CT       43    43 M 40-49        24:36    7:56/M
     181    Adam Barlow             Southport  CT       13     6 M 13-19        24:37    7:56/M
     182    Will Hibbs              Southport  CT       13     7 M 13-19        24:38    7:57/M
     183    Stephen Burns           Darien  CT          46    44 M 40-49        24:42    7:58/M
     184    Richard Fidler          New Haven  CT       56    25 M 50-59        24:44    7:59/M
     185    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       45    45 M 40-49        24:44    7:59/M
     186    Amy Green               Middletown  CT      26     8 F 20-29        24:45    7:59/M
     187    Kristine Klarman        Branford  CT        40    15 F 40-49        24:45    7:59/M
     188    Fred Busk               Westport  CT        35    48 M 30-39        24:46    7:59/M
     189    Kim Remetta             Milford  CT         47    46 M 40-49        24:47    8:00/M
     190    Ray Agostino            Orange  CT          64     3 M 60-69        24:49    8:00/M
     191    Walter Watson           Greenwich  CT       40    47 M 40-49        24:49    8:00/M
     192    Bill McMenamey Iii      Trumbull  CT        42    48 M 40-49        24:50    8:01/M
     193    Ken Scaglia             Weston  CT          43    49 M 40-49        24:52    8:01/M
     194    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       46    16 F 40-49        24:54    8:02/M
     195    Remo Pagliarella        Stratford  CT       72     1 M 70-79        24:58    8:03/M
     196    Jennifer Barnes         Westport  CT        30    16 F 30-39        24:59    8:04/M
     197    John Galaty             Trumbull  CT        10     5 M  2-12        25:00    8:04/M
     198    John Coleman            Trumbull  CT        45    50 M 40-49        25:01    8:04/M
     199    Joe Garofalo            Monroe  CT          50    26 M 50-59        25:01    8:04/M
     200    Karl Salvati            North Haven  CT     49    51 M 40-49        25:02    8:05/M
     201    Allison Gurley          Redding  CT         39    17 F 30-39        25:05    8:05/M
     202    Peter Gavey             Fairfield  CT       35    49 M 30-39        25:06    8:06/M
     203    Maya Martinez           Trumbull  CT        27     9 F 20-29        25:08    8:06/M
     204    Bryan Smith             Bridgeport  CT      37    50 M 30-39        25:12    8:08/M
     205    Corolina Garcia         West Haven  CT      38    18 F 30-39        25:15    8:09/M
     206    Michael Gordon          Westport  CT        42    52 M 40-49        25:16    8:09/M
     207    Jacqueline Pola         Fairfield  CT       17     3 F 13-19        25:17    8:09/M
     208    Victoria Orkins         Milford  CT         42    17 F 40-49        25:17    8:09/M
     209    Chuck Milton            Danbury  CT          6     6 M  2-12        25:19    8:10/M
     210    Bill Damm               Fairfield  CT       47    53 M 40-49        25:20    8:10/M
     211    Brian Hammel            Fairfield  CT       38    51 M 30-39        25:23    8:11/M
     212    Gerald Patrick          Milford  CT         62     4 M 60-69        25:24    8:12/M
     213    Melissa Testani         Milford  CT         26    10 F 20-29        25:25    8:12/M
     214    Dave Driscoll           Goshen  CT          58    27 M 50-59        25:26    8:12/M
     215    Lee Jung                Guilford  CT        54    28 M 50-59        25:29    8:13/M
     216    Derek Burton            Cheshire  CT        34    52 M 30-39        25:30    8:14/M
     217    Anthony Martire         Stratford  CT       42    54 M 40-49        25:31    8:14/M
     218    Michele Goode           Stratford  CT       29    11 F 20-29        25:33    8:15/M
     219    John Timbers            Darien  CT          60     5 M 60-69        25:37    8:16/M
     220    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        59     1 F 50-59        25:39    8:16/M
     221    James Corbiere          Fairfield  CT       48    55 M 40-49        25:39    8:16/M
     222    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       39    19 F 30-39        25:40    8:17/M
     223    Rita Concepcion         Middlebury  CT      44    18 F 40-49        25:40    8:17/M
     224    Brian Grimes            Sandy Hook  CT      10     7 M  2-12        25:40    8:17/M
     225    Paul Kaufman            Bronx  NY           54    29 M 50-59        25:41    8:17/M
     226    Clarence Jr Chesney     Norwalk  CT         33    53 M 30-39        25:41    8:17/M
     227    Russell Sonendar        Mamaroneck  NY      8      8 M  2-12        25:42    8:17/M
     228    Connor Doulet           Rye  NY             11     9 M  2-12        25:42    8:17/M
     229    Kara Wayne              Fairfield  CT       29    12 F 20-29        25:44    8:18/M
     230    Kenneth Barnes          Westport  CT        31    54 M 30-39        25:46    8:19/M
     231    Beata Zdrodowski        Bridgeport  CT      37    20 F 30-39        25:47    8:19/M
     232    Will Birnie             Westport  CT        17     8 M 13-19        25:48    8:19/M
     233    Kirk McKay              Silver Spring  MD   40    56 M 40-49        25:49    8:20/M
     234    Jeff Glans              Southport  CT       43    57 M 40-49        25:49    8:20/M
     235    Renee Lazor             Newtown  CT         34    21 F 30-39        25:53    8:21/M
     236    Matt Klemets            Wilton  CT          30    55 M 30-39        25:54    8:21/M
     237    Christopher Goggin      Southington  CT     27    15 M 20-29        25:54    8:21/M
     238    Ken Bingman             Trumbull  CT        56    30 M 50-59        25:55    8:22/M
     239    Bob Sonenclar           Mamaroneck  NY      46    58 M 40-49        25:56    8:22/M
     240    Patricia Todisco        Easton  CT          55     2 F 50-59        25:57    8:22/M
     241    Brendon Gyarfas         Fairfield  CT       13     9 M 13-19        25:57    8:22/M
     242    Tracy Van Buskirk       Newtown  CT         45    19 F 40-49        25:58    8:23/M
     243    Tony Zandirad           Fairfield  CT       46    59 M 40-49        25:58    8:23/M
     244    Nanci Lettiero          Guilford  CT        45    20 F 40-49        25:59    8:23/M
     245    Maureen Duggan          Southport  CT       36    22 F 30-39        25:59    8:23/M
     246    Sabine Luttenschlager   Danbury  CT         47    21 F 40-49        26:02    8:24/M
     247    Scott Hornstein         Redding  CT         52    31 M 50-59        26:03    8:24/M
     248    Joseph Steele           New Haven  CT       48    60 M 40-49        26:03    8:24/M
     249    Karen Cammarata         Stamford  CT        25    13 F 20-29        26:03    8:24/M
     250    Graham Bisset           Shelton  CT         57    32 M 50-59        26:04    8:25/M
     251    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      41    22 F 40-49        26:05    8:25/M
     252    Bruce Shefts            North Haven  CT     53    33 M 50-59        26:09    8:26/M
     253    Maria Rockoff           Easton  CT          46    23 F 40-49        26:13    8:27/M
     254    Charles Yagielski       Southbury  CT       65     6 M 60-69        26:17    8:29/M
     255    Ivan Fong               Westport  CT        41    61 M 40-49        26:17    8:29/M
     256    Bill McMenamey          Trumbull  CT        11    10 M  2-12        26:18    8:29/M
     257    Jaclyn Siegel           Trumbull  CT        13     4 F 13-19        26:21    8:30/M
     258    David Smith             Fairfield  CT       48    62 M 40-49        26:21    8:30/M
     259    Janet Voelpert          Shelton  CT         55     3 F 50-59        26:24    8:31/M
     260    Nick Brown              New Canaan  CT      47    63 M 40-49        26:27    8:32/M
     261    Andrew Petrone          Fairfield  CT       13    10 M 13-19        26:28    8:32/M
     262    Doreen Collins          Easton  CT          45    24 F 40-49        26:31    8:33/M
     263    Christine Taylor        Milford  CT         37    23 F 30-39        26:33    8:34/M
     264    Andy Magda              Derby  CT           56    34 M 50-59        26:33    8:34/M
     265    Ronald Duffney          Old Saybrook  CT    29    16 M 20-29        26:34    8:34/M
     266    Harry Dulak             Stratford  CT       38    56 M 30-39        26:36    8:35/M
     267    Pat Scully              Southbury  CT       56     4 F 50-59        26:36    8:35/M
     268    Jennifer Grega          Trumbull  CT        25    14 F 20-29        26:36    8:35/M
     269    Heather Thomas          Bethel  CT          37    24 F 30-39        26:41    8:36/M
     270    Kristin Gates           Darien  CT          15     5 F 13-19        26:44    8:37/M
     271    Jerry Gates             Darien  CT          0      1 M  0- 1        26:45    8:38/M
     272    Anne Dooley             Rye  NY             46    25 F 40-49        26:48    8:39/M
     273    Mustafa Syed            Fairfield  CT       35    57 M 30-39        26:49    8:39/M
     274    George Cargos           Orange  CT          42    64 M 40-49        26:49    8:39/M
     275    Thomas Hannon           Milford  CT         45    65 M 40-49        26:51    8:40/M
     276    Mark Gagnon             Trumbull  CT        43    66 M 40-49        26:52    8:40/M
     277    Don Stacom              Burlington  CT      44    67 M 40-49        26:53    8:40/M
     278    Jeannine Graf           Fairfield  CT       36    25 F 30-39        26:55    8:41/M
     279    Steven Charles          Somers  NY          30    58 M 30-39        26:57    8:42/M
     280    Lisa Zajac              Manchester  CT      24    15 F 20-29        26:57    8:42/M
     281    Mark Bilger             Trumbull  CT        43    68 M 40-49        26:58    8:42/M
     282    Robert Kubic            Stratford  CT       37    59 M 30-39        26:59    8:42/M
     283    Domenic Monaco          Trumbull  CT        66     7 M 60-69        27:04    8:44/M
     284    Martin Warten           Fairfield  CT       39    60 M 30-39        27:05    8:44/M
     285    Laura Milera            Bronx  NY           43    26 F 40-49        27:10    8:46/M
     286    CHRISTINA McGurrin      WEST HAVEN  CT      25    16 F 20-29        27:10    8:46/M
     287    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         40    69 M 40-49        27:13    8:47/M
     288    Christie Bailey         Hamden  CT          38    26 F 30-39        27:15    8:47/M
     289    Michael Wadlinger Jr    W Simsbury  CT      10    11 M  2-12        27:15    8:47/M
     290    Geralyn Breig           Westport  CT        40    27 F 40-49        27:16    8:48/M
     291    Michael Wadlinger       W Simsbury  CT      48    70 M 40-49        27:16    8:48/M
     292    Terence Beaty           Fairfield  CT       40    71 M 40-49        27:17    8:48/M
     293    Irina Stan              Fairfield  CT       27    17 F 20-29        27:17    8:48/M
     294    Kenneth Keogh           Fairfield  CT       30    61 M 30-39        27:17    8:48/M
     295    Megan Clark             Norwalk  CT         28    18 F 20-29        27:17    8:48/M
     296    Brian Coleman           Trumbull  CT        11    12 M  2-12        27:20    8:49/M
     297    Paul Varvaro            Easton  CT          37    62 M 30-39        27:21    8:49/M
     298    Clare Mahoney           Stratford  CT       27    19 F 20-29        27:27    8:51/M
     299    Carl Sylvester          Shelton  CT         69     8 M 60-69        27:32    8:53/M
     300    Bob Crowell             Norwich  CT         53    35 M 50-59        27:33    8:53/M
     301    Vivianne Mascia         Fairfield  CT       37    27 F 30-39        27:34    8:54/M
     302    Ken O'Donnell           Fairfield  CT       35    63 M 30-39        27:35    8:54/M
     303    Joseph Krajci           Fairfield  CT       54    36 M 50-59        27:36    8:54/M
     304    Stephanie Hilton        Fairfield  CT       43    28 F 40-49        27:36    8:54/M
     305    Steve Crowell           Norwich  CT         24    17 M 20-29        27:37    8:55/M
     306    Evan Leib               Norwalk  CT         31    64 M 30-39        27:39    8:55/M
     307    Robert Cashel           Fairfield  CT       46    72 M 40-49        27:41    8:56/M
     308    Loreen O'Moore          Fairfield  CT       34    28 F 30-39        27:42    8:56/M
     309    Jose Escarilla          Bridgeport  CT      55    37 M 50-59        27:47    8:58/M
     310    Yvonne Grimes           Sandy Hook  CT      40    29 F 40-49        27:47    8:58/M
     311    Jim Stevens             Trumbull  CT        70     2 M 70-79        27:48    8:58/M
     312    James Fedoryk           Fairfield  CT       37    65 M 30-39        27:52    8:59/M
     313    Julia Fedoryk           Fairfield  CT       38    29 F 30-39        27:52    8:59/M
     314    Eileen Brown            Fairfield  CT       36    30 F 30-39        27:53    9:00/M
     315    Ann Young               Stamford  CT        28    20 F 20-29        27:58    9:01/M
     316    Jeffrey Young           Stamford  CT        29    18 M 20-29        27:58    9:01/M
     317    Harry Whiteley          Fairfield  CT       49    73 M 40-49        27:59    9:02/M
     318    Ted Bobroske            Easton  CT          40    74 M 40-49        27:59    9:02/M
     319    Suzanne Monaco          Trumbull  CT        55     5 F 50-59        28:00    9:02/M
     320    Marijane Bisset         Shelton  CT         56     6 F 50-59        28:04    9:03/M
     321    Gabriela Mays           Westport  CT        51     7 F 50-59        28:07    9:04/M
     322    Sheila Cashel           Fairfield  CT       49    30 F 40-49        28:07    9:04/M
     323    Nancy Ferzola           Stratford  CT       42    31 F 40-49        28:09    9:05/M
     324    Julianne Grace          New Canaan  CT      64     1 F 60-69        28:09    9:05/M
     325    Michael Dooley          Rye  NY             12    13 M  2-12        28:10    9:05/M
     326    Pat Doulet              Rye  NY             47    75 M 40-49        28:10    9:05/M
     327    Mary Karlovich          Fairfield  CT       40    32 F 40-49        28:10    9:05/M
     328    Lawrence Karlovich      Fairfield  CT       52    38 M 50-59        28:13    9:06/M
     329    Kelly Smith             Norwalk  CT         31    31 F 30-39        28:17    9:07/M
     330    Liz Whiteley            Fairfield  CT       17     6 F 13-19        28:17    9:07/M
     331    Carla Gavey             Fairfield  CT       36    32 F 30-39        28:18    9:08/M
     332    Mary Jane McGoldrick    Fairfield  CT       51     8 F 50-59        28:23    9:09/M
     333    Kit Casey               Waterbury  CT       45    33 F 40-49        28:24    9:10/M
     334    Michael Higgins         Jewett City  CT     35    66 M 30-39        28:25    9:10/M
     335    Robert Mattis III       Fairfield  CT       10    14 M  2-12        28:25    9:10/M
     336    Jim Gildea              Derby  CT           35    67 M 30-39        28:26    9:10/M
     337    Koren Morency           Fairfield  CT       28    21 F 20-29        28:26    9:10/M
     338    Barbara Sampson         Stratford  CT       37    33 F 30-39        28:27    9:11/M
     339    Amy Bauer               Westport  CT        39    34 F 30-39        28:30    9:12/M
     340    Joel Green              Fairfield  CT       44    76 M 40-49        28:32    9:12/M
     341    Chuck Palsho            Weston  CT          39    68 M 30-39        28:33    9:13/M
     342    Diane Bader             Fairfield  CT       51     9 F 50-59        28:35    9:13/M
     343    Libby Hibbs             Southport  CT       41    34 F 40-49        28:36    9:14/M
     344    Robert Fischer          West Haven  CT      41    77 M 40-49        28:36    9:14/M
     345    Allison Palsho          Weston  CT          37    35 F 30-39        28:37    9:14/M
     346    Mark Rossi              Bridgeport  CT      42    78 M 40-49        28:41    9:15/M
     347    Thomas Molloy           Norwalk  CT         59    39 M 50-59        28:44    9:16/M
     348    Crandy Wheeler          Fairfield  CT       57    10 F 50-59        28:47    9:17/M
     349    Dianna MacFarland       Fairfield  CT       11     2 F  2-12        28:49    9:18/M
     350    Caroline O' Connor      Fairfield  CT       11     3 F  2-12        28:49    9:18/M
     351    Leta Bernard Highsmi    Hamden  CT          45    35 F 40-49        28:53    9:19/M
     352    Meghan Dering           Terryville  CT      21    22 F 20-29        28:54    9:19/M
     353    John Derinhg            Terryville  CT      55    40 M 50-59        28:55    9:20/M
     354    Debbie Nalley           Avon  CT            47    36 F 40-49        29:00    9:21/M
     355    Judy Eckert             Stratford  CT       41    37 F 40-49        29:09    9:24/M
     356    Shane Mathis            Groton  CT          17    11 M 13-19        29:10    9:25/M
     357    Brian Hickey            Niantic  CT         31    69 M 30-39        29:10    9:25/M
     358    Ian Turkle              Hyde Park  VT       35    70 M 30-39        29:10    9:25/M
     359    Diana Esposito          Trumbull  CT        44    38 F 40-49        29:15    9:26/M
     360    Cheryl Pacelli          Fairfield  CT       39    36 F 30-39        29:23    9:29/M
     361    Susan O' Connor         Fairfield  CT       34    37 F 30-39        29:28    9:30/M
     362    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         33    38 F 30-39        29:32    9:32/M
     363    Noreen Prenty           Albany  NY          42    39 F 40-49        29:34    9:32/M
     364    Jon Perelstein          Stamford  CT        53    41 M 50-59        29:38    9:34/M
     365    John Seres              Bridgeport  CT      70     3 M 70-79        29:40    9:34/M
     366    Diane Zalewski          Bridgeport  CT      39    39 F 30-39        29:42    9:35/M
     367    Gene Tiernan            Norwalk  CT         35    71 M 30-39        29:46    9:36/M
     368    Nancy Murphy            Fairfield  CT       42    40 F 40-49        29:47    9:36/M
     369    Suzanne Potter          Fairfield  CT       40    41 F 40-49        29:47    9:36/M
     370    Tim Casey               Waterbury  CT       44    79 M 40-49        29:49    9:37/M
     371    Abby Anderson           Fairfield  CT       27    23 F 20-29        29:50    9:37/M
     372    Alice MacFarland        Fairfield  CT       38    40 F 30-39        29:52    9:38/M
     373    Neil Smith              Branford  CT        39    72 M 30-39        29:58    9:40/M
     374    Wendy Ardizzone         New Haven  CT       37    41 F 30-39        29:59    9:40/M
     375    Kathy Graziano          Trumbull  CT        52    11 F 50-59        29:59    9:40/M
     376    Tara Burke              Boston  MA          35    42 F 30-39        29:59    9:40/M
     377    Deirdre Bennett         Fairfield  CT       41    42 F 40-49        29:59    9:40/M
     378    Brian Smeaton           Danbury  CT         23    19 M 20-29        30:00    9:41/M
     379    James O'Leary           Norwalk  CT         41    80 M 40-49        30:01    9:41/M
     380    Mark Markelz            Fairfield  CT       45    81 M 40-49        30:03    9:42/M
     381    Arthur Regan            Fairfield  CT       39    73 M 30-39        30:04    9:42/M
     382    Maureen Dillon          Danbury  CT         42    43 F 40-49        30:08    9:43/M
     383    Jesse Bilger            Trumbull  CT        21    20 M 20-29        30:08    9:43/M
     384    Cheryl Hannon           Milford  CT         43    44 F 40-49        30:11    9:44/M
     385    Jeffrey Siegel          Trumbull  CT        42    82 M 40-49        30:13    9:45/M
     386    Vani Bettegowda         New York  NY        31    43 F 30-39        30:14    9:45/M
     387    Stacey Cardenas         Fairfield  CT       36    44 F 30-39        30:14    9:45/M
     388    Nya Rossi               Stamford  CT        24    24 F 20-29        30:15    9:45/M
     389    Dorothy Grossman        Riverside  CT       45    45 F 40-49        30:15    9:45/M
     390    Melissa Hope            Trumbull  CT        27    25 F 20-29        30:16    9:46/M
     391    Dawn Oracheff           Fairfield  CT       35    45 F 30-39        30:19    9:47/M
     392    Carol Tarshis           Fairfield  CT       39    46 F 30-39        30:20    9:47/M
     393    Robert La Rosa          Fairfield  CT       46    83 M 40-49        30:24    9:48/M
     394    Eve Holibaugh           Southbury  CT       22    26 F 20-29        30:28    9:50/M
     395    Kathy Bain              Stratford  CT       52    12 F 50-59        30:30    9:50/M
     396    Paula Alexander         Darien  CT          31    47 F 30-39        30:34    9:52/M
     397    Bruce Alexander         Darien  CT          33    74 M 30-39        30:35    9:52/M
     398    Dianne Crocker          New Haven  CT       34    48 F 30-39        30:43    9:55/M
     399    Mickey Daly             Fairfield  CT       42    84 M 40-49        30:44    9:55/M
     400    Amy Holibaugh           Hyde Park  VT       28    27 F 20-29        30:49    9:56/M
     401    Susan Cioffoletti       Southport  CT       47    46 F 40-49        30:58    9:59/M
     402    Cathy Jaspersen         Morris  CT          56    13 F 50-59        30:58    9:59/M
     403    David O' Hara           Fairfield  CT       9     15 M  2-12        31:00   10:00/M
     404    Maureen Gutowski        Trumbull  CT        41    47 F 40-49        31:00   10:00/M
     405    Janet Nazarian          Fairfield  CT       40    48 F 40-49        31:00   10:00/M
     406    Robert Cioffoletti      Southport  CT       50    42 M 50-59        31:01   10:00/M
     407    Terese Mak              Bridgeport  CT      49    49 F 40-49        31:11   10:04/M
     408    Dan Wallace             Trumbull  CT        46    85 M 40-49        31:14   10:05/M
     409    Jeff Beekman            Bethel  CT          49    86 M 40-49        31:17   10:05/M
     410    Carol Danenberg         Shelton  CT         41    50 F 40-49        31:20   10:06/M
     411    Richard Tunstall        Trumbull  CT        58    43 M 50-59        31:30   10:10/M
     412    Robert Hills            Stratford  CT       41    87 M 40-49        31:32   10:10/M
     413    Nancy Arbuco            Larchmont  NY       36    49 F 30-39        31:38   10:12/M
     414    Joseph Lombardo         Wilton  CT          49    88 M 40-49        31:46   10:15/M
     415    Reggie Huffman          Naugatuck  CT       53    44 M 50-59        31:49   10:16/M
     416    Karen Lexow             Westport  CT        37    50 F 30-39        31:50   10:16/M
     417    Jeff Babushkin          Fairfield  CT       42    89 M 40-49        31:54   10:17/M
     418    Tyler Babushkin         Fairfield  CT       13    12 M 13-19        31:55   10:18/M
     419    Allison Fox             Stamford  CT        33    51 F 30-39        32:00   10:19/M
     420    Frank Martucci          Stratford  CT       41    90 M 40-49        32:00   10:19/M
     421    Thomas REGAN            Fairfield  CT       55    45 M 50-59        32:10   10:23/M
     422    Terri Dagitz            Norwich  CT         44    51 F 40-49        32:11   10:23/M
     423    John Regan              Riverside  CT       41    91 M 40-49        32:13   10:24/M
     424    Bob Loh                 Trumbull  CT        57    46 M 50-59        32:20   10:26/M
     425    Karen Frissora          Fairfield  CT       46    52 F 40-49        32:20   10:26/M
     426    Maureen Sneider         Fairfield  CT       41    53 F 40-49        32:24   10:27/M
     427    Nick Kolarich           Fairfield  CT       32    75 M 30-39        32:25   10:27/M
     428    Yaa Adjei               Stamford  CT        28    28 F 20-29        32:29   10:29/M
     429    Jacqueline Galante      Fairfield  CT       41    54 F 40-49        32:38   10:32/M
     430    Kathy Hammell           Darien  CT          50    14 F 50-59        32:38   10:32/M
     431    Alex Grossman           Southport  CT       14    13 M 13-19        32:41   10:33/M
     432    Brian Regan             Ridgefield  CT      58    47 M 50-59        32:42   10:33/M
     433    Louis Landman           Fairfield  CT       53    48 M 50-59        32:44   10:34/M
     434    Lauren Chung            Norwalk  CT         31    52 F 30-39        32:45   10:34/M
     435    Pat Rado                Annandale  NJ       60     2 F 60-69        32:49   10:35/M
     436    Jane Gardner            Fairfield  CT       24    29 F 20-29        32:50   10:35/M
     437    Jane Gartner            Stamford  CT        24    30 F 20-29        32:50   10:35/M
     438    Mike Seabrooks          Fairfield  CT       24    21 M 20-29        32:55   10:37/M
     439    Mike Seabrooks          Stamford  CT        24    22 M 20-29        32:56   10:37/M
     440    Susan Calhoun           Middlebury  CT      48    55 F 40-49        32:56   10:37/M
     441    Robert Saranich         Milford  CT         58    49 M 50-59        32:57   10:38/M
     442    Carter Beem             Easton  CT          9     16 M  2-12        33:16   10:44/M
     443    Nickie Concepcion       Middlebury  CT      11     4 F  2-12        33:16   10:44/M
     444    Geno Concepcion         Middlebury  CT      49    92 M 40-49        33:16   10:44/M
     445    Joe Nalley              Avon  CT            62     9 M 60-69        33:31   10:49/M
     446    Matthew Martino                             10    17 M  2-12        33:46   10:54/M
     447    Mauria Keating          Fairfield  CT       41    56 F 40-49        33:47   10:54/M
     448    Joan Price              Norwalk  CT         61     3 F 60-69        33:49   10:55/M
     449    Julie Lunde             Westport  CT         9     5 F  2-12        33:53   10:56/M
     450    Steffen Lunde           Westport  CT        41    93 M 40-49        33:53   10:56/M
     451    Kelli Kathman           New York  NY        23    31 F 20-29        33:54   10:56/M
     452    Bennett Benware         Stamford  CT        50    50 M 50-59        33:59   10:58/M
     453    Josh Grabiec            Fairfield  CT       14    14 M 13-19        34:07   11:00/M
     454    Dana Steinnagel         Trumbull  CT        30    53 F 30-39        34:07   11:00/M
     455    Libby Spellacy          Fairfield  CT       37    54 F 30-39        34:09   11:01/M
     456    Randy Rasmussen         Wilton  CT          57    51 M 50-59        34:13   11:02/M
     457    Regan Beem              Easton  CT          8     18 M  2-12        34:13   11:02/M
     458    David Beem              Easton  CT          44    94 M 40-49        34:15   11:03/M
     459    Lauren Cozzolino        Milford  CT         22    32 F 20-29        34:23   11:05/M
     460    Margaret Cozzolino      Milford  CT         54    15 F 50-59        34:24   11:06/M
     461    Beth Stites             Bridgeport  CT      53    16 F 50-59        34:25   11:06/M
     462    Peter Smith             Milford  CT         54    52 M 50-59        34:43   11:12/M
     463    Larry Shortell          Norwalk  CT         30    76 M 30-39        34:57   11:16/M
     464    Michael Snyderman       Oakdale  CT         27    23 M 20-29        35:23   11:25/M
     465    Austin Ross             Madison  CT         81     1 M 80-99        35:44   11:32/M
     466    Christina Kovacs        Stamford  CT        38    55 F 30-39        35:58   11:36/M
     467    Susan Connelly          Fairfield  CT       39    56 F 30-39        36:27   11:45/M
     468    Nicole Wheel            Stamford  CT        28    33 F 20-29        36:31   11:47/M
     469    Randy Olear             Cheshire  CT        39    77 M 30-39        36:31   11:47/M
     470    Christopher Browe       Orange  CT          34    78 M 30-39        36:43   11:51/M
     471    Gretchen Soule          Milford  CT         26    34 F 20-29        36:51   11:53/M
     472    Kelly Cargos            Orange  CT          11     6 F  2-12        37:34   12:07/M
     473    Chris Burton            Cheshire  CT        42    57 F 40-49        37:49   12:12/M
     474    Ariana Daskalon         Orange  CT          11     7 F  2-12        38:06   12:17/M
     475    David Greenman          Stamford  CT        45    95 M 40-49        39:44   12:49/M
     476    Dee Skott               Fairfield  CT       54    17 F 50-59        39:48   12:50/M
     477    Maura Prenty            Danbury  CT         40    58 F 40-49        40:24   13:02/M
     478    Kimberley Browe         Orange  CT          34    57 F 30-39        40:42   13:08/M
     479    Kristen Munroe          Hamden  CT          25    35 F 20-29        40:52   13:11/M
     480    Nancy Haegel            Fairfield  CT       43    59 F 40-49        41:14   13:18/M

Age Division Results

 

Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women:  0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amy Fredericks          Stamford  CT       36       13        17:57    5:47/M
Top

Women 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kara Steele             East Haven  CT     12      126        23:13    7:29/M
       2    Dianna MacFarland       Fairfield  CT      11      349        28:49    9:18/M
       3    Caroline O' Connor      Fairfield  CT      11      350        28:49    9:18/M
Top

Women 13 To 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amie SchuMacHer         Wolcott  CT        14       34        19:39    6:20/M
       2    Amanda Villari          New City  NY       17      125        23:11    7:29/M
       3    Jacqueline Pola         Fairfield  CT      17      207        25:17    8:09/M
Top

Women 20 To 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Michelle Stratz         Middletown  CT     25       46        20:25    6:35/M
       2    Nicole Dillon           Stratford  CT      23       72        21:26    6:55/M
       3    Jennifer Panaro         Fairfield  CT      27       86        21:51    7:03/M
Top

Women 30 To 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Erica Merrill           Rowayton  CT       39       24        18:50    6:05/M
       2    Brooke Garden           Greenwich  CT      35       25        18:51    6:05/M
       3    Philippa Wellborn       Wilton  CT         38       31        19:18    6:14/M
Top

Women 40 To 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dede Beck               New Canaan  CT     40       32        19:27    6:16/M
       2    Cindy McHugh            Fairfield  CT      42       37        19:50    6:24/M
       3    Terri Sonenclar         Mamaroneck  NY     45       62        21:05    6:48/M
Top

Women 50 To 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ilse Berkeley           Trumbull  CT       59      220        25:39    8:16/M
       2    Patricia Todisco        Easton  CT         55      240        25:57    8:22/M
       3    Janet Voelpert          Shelton  CT        55      259        26:24    8:31/M
Top

Women 60 To 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Julianne Grace          New Canaan  CT     64      324        28:09    9:05/M
       2    Pat Rado                Annandale  NJ      60      435        32:49   10:35/M
       3    Joan Price              Norwalk  CT        61      448        33:49   10:55/M
Top

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Wappinger Falls  NY33        1        15:39    5:03/M
Top

Men 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Harper          Plainville  CT     11       47        20:26    6:35/M
       2    Jiovanni Garcia         Yonkers  NY        11       54        20:47    6:42/M
       3    Kyle Gyarfas            Fairfield  CT      11      155        24:04    7:46/M
Top

Men 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Spencer Sass            Litchfield  CT     13       26        18:51    6:05/M
       2    Jason Greenman          Stamford  CT       16       56        20:50    6:43/M
       3    Nick Walklet            Fairfield  CT      16       64        21:13    6:51/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Pete Modafferi          New City  NY       26        4        16:39    5:22/M
       2    Sean Lockhart           Poughkeepsie  NY   26        5        16:58    5:28/M
       3    Richard Vogt            Southport  CT      29       16        18:13    5:53/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tom Harding             Westport  CT       36        2        16:00    5:10/M
       2    Edward Lucas            Shelton  CT        31        3        16:16    5:15/M
       3    Alan MacDougall         Branford  CT       37        7        17:19    5:35/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Discipio            Easton  CT         40        6        17:11    5:33/M
       2    Mike O'Malley           Southport  CT      49        9        17:31    5:39/M
       3    Ian Frankel             Madison  CT        45       10        17:37    5:41/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Elliott Rogers          Southport  CT      51       12        17:54    5:46/M
       2    Joseph Curley           Stratford  CT      50       23        18:49    6:04/M
       3    John Samsel             Mamaroneck  NY     58       29        19:13    6:12/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Richard Demarco         Danbury  CT        60       57        20:53    6:44/M
       2    Michael Coady           New Canaan  CT     60      163        24:20    7:51/M
       3    Ray Agostino            Orange  CT         64      190        24:49    8:00/M
Top

Men 70 to 79

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Remo Pagliarella        Stratford  CT      72      195        24:58    8:03/M
       2    Jim Stevens             Trumbull  CT       70      311        27:48    8:58/M
       3    John Seres              Bridgeport  CT     70      365        29:40    9:34/M
Top

Men 80 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Austin Ross             Madison  CT        81      465        35:44   11:32/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com