HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut College 5K
New London, CT

April 7, 2002

OVERALL WINNERS

Chad Brown - 16:01
Sarah Fritz -  20:40

Timing & Results by:
SNERRO


Chad Brown and Sarah Fritz didn't make enough loops around the Connecticut
College campus to get a degree, but they did make their loops faster than
anyone else in their respective divisions to win the Connecticut College 5K.
SNERRO
PLACE   NAME                         A/S  TIME      DIV                   PACE
1       CHAD         BROWN           26M  16:01:00  Men's   Open,   20-29 5:10
2       BOB          STACK           45M  17:01:00  Men's   Master, 40-49 5:29
3       DANIEL       MICKUS          26M  17:42:00  Men's   Open,   20-29 5:42
4       LANCE        BAIER           32M  18:01:00  Men's   Sub     Master30-39   5:48
5       DENNIS       CROWE           53M  18:05:00  Men's   Grand   Master50-59   5:50
6       JACOB        EDWARDS         15M  18:07:00  Men's   Youth,  13-19 5:50
7       MATT         LUNT            21M  18:09:00  Men's   Open,   20-29 5:51
8       DAVE         DZIEKAN         35M  18:16:00  Men's   Sub     Master30-39   5:53
9       JEFFREY      WADECKI         18M  18:17:00  Men's   Youth,  13-19 5:53
10      LECZEK       WOJCIECHOWSKI   37M  18:24:00  Men's   Sub     Master30-39   5:56
11      KEVIN        GALLERANI       47M  18:31:00  Men's   Master, 40-49 5:58
12      GARY         DEAL            44M  18:45:00  Men's   Master, 40-49 6:02
13      MICHAEL      DIDATO          40M  18:54:00  Men's   Master, 40-49 6:05
14      ROGER        MILL            42M  19:24:00  Men's   Master, 40-49 6:15
15      RYAN         MURDOCH         13M  19:31:00  Men's   Youth,  13-19 6:17
16      DAVE         JACOBS          56M  19:41:00  Men's   Grand   Master50-59   6:20
17      DAVE         SISK            36M  19:54:00  Men's   Sub     Master30-39   6:25
18      KIP          EFFMAN          31M  19:58:00  Men's   Sub     Master30-39   6:26
19      LARRY        JAMES           38M  20:00:00  Men's   Sub     Master30-39   6:27
20      CURT         RAMSEY          25M  20:12:00  Men's   Open,   20-29 6:30
21      PAUL         ARCE            13M  20:29:00  Men's   Youth,  13-19 6:36
22      PETE         WEEDEN          38M  20:35:00  Men's   Sub     Master30-39   6:38
23      JERRY        ALBRITES        32M  20:40:00  Men's   Sub     Master30-39   6:40
24      SARAH        FRITZ           13F  20:40:00  Women's Youth,  13-19 6:40
25      MICHAEL      FRITZ           46M  20:42:00  Men's   Master, 40-49 6:40
26      REBECCA      GRAVES          22F  21:09:00  Women's Open,   20-29 6:49
27      CHRISTOPHER  PAGE            39M  21:11:00  Men's   Sub     Master30-39   6:50
28      JOHN         SCHAEFFER       35M  21:16:00  Men's   Sub     Master30-39   6:51
29      LAWRENCE     WILLIAMS        54M  21:20:00  Men's   Grand   Master50-59   6:52
30      EVA          CHIN            40F  21:21:00  Women's Master, 40-49 6:53
31      BRETT        KIMMEL          33M  21:27:00  Men's   Sub     Master30-39   6:55
32      MARK         TOUCHETTE       30M  21:50:00  Men's   Sub     Master30-39   7:02
33      ROBBY        FLINK           25M  21:52:00  Men's   Open,   20-29 7:03
34      CRYSTAL      PARK            38F  22:03:00  Women's Sub     Master30-39   7:06
35      BILL         BILLING         50M  22:11:00  Men's   Grand   Master50-59   7:09
36      GEOFF        GREENO          40M  22:18:00  Men's   Master, 40-49 7:11
37      JIM          BESSE           50M  22:20:00  Men's   Grand   Master50-59   7:12
38      GENE         MARAN           49M  22:35:00  Men's   Master, 40-49 7:17
39      CHRIS        GRAHAM          44M  22:41:00  Men's   Master, 40-49 7:19
40      RAY          BAUMANN         43M  22:46:00  Men's   Master, 40-49 7:20
41      JERRY        LEVASSEUR       64M  22:53:00  Men's   Senior, 60-69 7:22
42      JASON        BAZINET         27M  22:57:00  Men's   Open,   20-29 7:24
43      ALEX         ORUM            16M  22:58:00  Men's   Youth,  13-19 7:24
44      KEN          DEARY           49M  23:05:00  Men's   Master, 40-49 7:26
45      BETH         ARRUDA          38F  23:35:00  Women's Sub     Master30-39   7:36
46      DONNA        JENKS           44F  23:59:00  Women's Master, 40-49 7:44
47      RICARDO      CRUELLES        25M  24:03:00  Men's   Open,   20-29 7:45
48      WALTER       BRADY           68M  24:09:00  Men's   Senior, 60-69 7:47
49      MIKE         PENNELLA        30M  24:22:00  Men's   Sub     Master30-39   7:51
50      TOM          SULLIVAN        39M  24:25:00  Men's   Sub     Master30-39   7:52
51      MARK         WAINSTON        38M  24:34:00  Men's   Sub     Master30-39   7:55
52      JOANNE       DORMAN          53F  24:47:00  Women's Grand   Master50-59   7:59
53      KIM          BUTUN           34F  24:56:00  Women's Sub     Master30-39   8:02
54      BERNIE       MURRAY          66M  24:57:00  Men's   Senior, 60-69 8:02
55      STEVE        KANYOCK         44M  25:00:00  Men's   Master, 40-49 8:03
56      ANGELA       ANTON           11F  25:01:00  Women's Junior, <13   8:04
57      STEPHEN      AVERY           46M  25:06:00  Men's   Master, 40-49 8:05
58      KATIE        COFFIN          19F  25:21:00  Women's Youth,  13-19 8:10
59      JOHN         MURDOCH         22M  25:30:00  Men's   Open,   20-29 8:13
60      JOSEPH       GIANTONIO       42M  25:30:00  Men's   Master, 40-49 8:13
61      ROSANN       DIROMA          43F  25:38:00  Women's Master, 40-49 8:16
62      LINDA        BRAILEY         39F  25:41:00  Women's Sub     Master30-39   8:17
63      CLIORA       TOSA            28F  25:57:00  Women's Open,   20-29 8:22
64      SUSAN        YOUNG           33F  26:00:00  Women's Sub     Master30-39   8:23
65      VALERIE      VOLPE           24F  26:04:00  Women's Open,   20-29 8:24
66      JASON        BECKER          25M  26:05:00  Men's   Open,   20-29 8:24
67      DANNY        WILLIAMS        10M  26:08:00  Men's   Junior, <13   8:25
68      DAVE         WILLIAMS        43M  26:08:00  Men's   Master, 40-49 8:25
69      MATIAS       FRANCONE        10M  26:14:00  Men's   Junior, <13   8:27
70      BETH         KENYON          38F  26:17:00  Women's Sub     Master30-39   8:28
71      NORMA        VIVAR ORUM      38F  26:23:00  Women's Sub     Master30-39       8:30
72      MARISSA      ROCCHIA         37F  26:31:00  Women's Sub     Master30-39   8:33
73      JACK         JACOBS          62M  26:33:00  Men's   Senior, 60-69 8:33
74      JESSICA      DIETZ           24F  26:55:00  Women's Open,   20-29 8:40
75      STEVEN       HARRIS          43M  26:58:00  Men's   Master, 40-49 8:41
76      KATIE        ROBBIN          24F  27:08:00  Women's Open,   20-29 8:45
77      TIM          BATA            53M  27:09:00  Men's   Grand   Master50-59   8:45
78      SUSAN        DORMAN          48F  27:55:00  Women's Master, 40-49 9:00
79      DONALD       GOLDEN          32M  27:57:00  Men's   Sub     Master30-39   9:00
80      CAITLIN      SINCO           19F  28:00:00  Women's Youth,  13-19 9:01
81      COLBURN      GRAVES          68M  28:04:00  Men's   Senior, 60-69 9:03
82      ERIN         HASLEY          28F  28:25:00  Women's Open,   20-29 9:10
83      BONNIE       DENTON          27F  28:41:00  Women's Open,   20-29 9:15
84      ELIZABETH    SCHNEIDER       25F  28:42:00  Women's Open,   20-29 9:15
85      MIKE         MUCHE           26M  28:45:00  Men's   Open,   20-29 9:16
86      AMY          NEMSER          26F  28:50:00  Women's Open,   20-29 9:18
87      PAM          CLIFFORD        47F  30:33:00  Women's Master, 40-49 9:51
88      DONNA        CHIANGI         44F  30:34:00  Women's Master, 40-49 9:51
89      SUSAN        GORDON          45F  30:47:00  Women's Master, 40-49 9:55
90      PAT          MURRAY          63F  31:10:00  Women's Senior, 60-69 10:03
91      TOM          RICHARD         54M  31:26:00  Men's   Grand   Master50-59   10:08
92      CINDY        ROY             34F  31:51:00  Women's Sub     Master30-39   10:16
93      LAURIE       LAMB            48F  32:39:00  Women's Master, 40-49 10:31
94      BETTY        TRAN            49F  36:32:00  Women's Master, 40-49 11:47
95      VERONICA     VERNIK          44F  36:32:00  Women's Master, 40-49 11:47
DIVISION RESULTS
5       DENNIS       CROWE           53M  18:05:00  Men's   Grand   Master50-59   5:50
16      DAVE         JACOBS          56M  19:41:00  Men's   Grand   Master50-59   6:20
29      LAWRENCE     WILLIAMS        54M  21:20:00  Men's   Grand   Master50-59   6:52
35      BILL         BILLING         50M  22:11:00  Men's   Grand   Master50-59   7:09
37      JIM          BESSE           50M  22:20:00  Men's   Grand   Master50-59   7:12
77      TIM          BATA            53M  27:09:00  Men's   Grand   Master50-59   8:45
91      TOM          RICHARD         54M  31:26:00  Men's   Grand   Master50-59   10:08
67      DANNY        WILLIAMS        10M  26:08:00  Men's   Junior, <13   8:25
69      MATIAS       FRANCONE        10M  26:14:00  Men's   Junior, <13   8:27
2       BOB          STACK           45M  17:01:00  Men's   Master, 40-49 5:29
11      KEVIN        GALLERANI       47M  18:31:00  Men's   Master, 40-49 5:58
12      GARY         DEAL            44M  18:45:00  Men's   Master, 40-49 6:02
13      MICHAEL      DIDATO          40M  18:54:00  Men's   Master, 40-49 6:05
14      ROGER        MILL            42M  19:24:00  Men's   Master, 40-49 6:15
25      MICHAEL      FRITZ           46M  20:42:00  Men's   Master, 40-49 6:40
36      GEOFF        GREENO          40M  22:18:00  Men's   Master, 40-49 7:11
38      GENE         MARAN           49M  22:35:00  Men's   Master, 40-49 7:17
39      CHRIS        GRAHAM          44M  22:41:00  Men's   Master, 40-49 7:19
40      RAY          BAUMANN         43M  22:46:00  Men's   Master, 40-49 7:20
44      KEN          DEARY           49M  23:05:00  Men's   Master, 40-49 7:26
55      STEVE        KANYOCK         44M  25:00:00  Men's   Master, 40-49 8:03
57      STEPHEN      AVERY           46M  25:06:00  Men's   Master, 40-49 8:05
60      JOSEPH       GIANTONIO       42M  25:30:00  Men's   Master, 40-49 8:13
68      DAVE         WILLIAMS        43M  26:08:00  Men's   Master, 40-49 8:25
75      STEVEN       HARRIS          43M  26:58:00  Men's   Master, 40-49 8:41
1       CHAD         BROWN           26M  16:01:00  Men's   Open,   20-29 5:10
3       DANIEL       MICKUS          26M  17:42:00  Men's   Open,   20-29 5:42
7       MATT         LUNT            21M  18:09:00  Men's   Open,   20-29 5:51
20      CURT         RAMSEY          25M  20:12:00  Men's   Open,   20-29 6:30
33      ROBBY        FLINK           25M  21:52:00  Men's   Open,   20-29 7:03
42      JASON        BAZINET         27M  22:57:00  Men's   Open,   20-29 7:24
47      RICARDO      CRUELLES        25M  24:03:00  Men's   Open,   20-29 7:45
59      JOHN         MURDOCH         22M  25:30:00  Men's   Open,   20-29 8:13
66      JASON        BECKER          25M  26:05:00  Men's   Open,   20-29 8:24
85      MIKE         MUCHE           26M  28:45:00  Men's   Open,   20-29 9:16
41      JERRY        LEVASSEUR       64M  22:53:00  Men's   Senior, 60-69 7:22
48      WALTER       BRADY           68M  24:09:00  Men's   Senior, 60-69 7:47
54      BERNIE       MURRAY          66M  24:57:00  Men's   Senior, 60-69 8:02
73      JACK         JACOBS          62M  26:33:00  Men's   Senior, 60-69 8:33
81      COLBURN      GRAVES          68M  28:04:00  Men's   Senior, 60-69 9:03
4       LANCE        BAIER           32M  18:01:00  Men's   Sub     Master30-39   5:48
8       DAVE         DZIEKAN         35M  18:16:00  Men's   Sub     Master30-39   5:53
10      LECZEK       WOJCIECHOWSKI   37M  18:24:00  Men's   Sub     Master30-39   5:56
17      DAVE         SISK            36M  19:54:00  Men's   Sub     Master30-39   6:25
18      KIP          EFFMAN          31M  19:58:00  Men's   Sub     Master30-39   6:26
19      LARRY        JAMES           38M  20:00:00  Men's   Sub     Master30-39   6:27
22      PETE         WEEDEN          38M  20:35:00  Men's   Sub     Master30-39   6:38
23      JERRY        ALBRITES        32M  20:40:00  Men's   Sub     Master30-39   6:40
27      CHRISTOPHER  PAGE            39M  21:11:00  Men's   Sub     Master30-39   6:50
28      JOHN         SCHAEFFER       35M  21:16:00  Men's   Sub     Master30-39   6:51
31      BRETT        KIMMEL          33M  21:27:00  Men's   Sub     Master30-39   6:55
32      MARK         TOUCHETTE       30M  21:50:00  Men's   Sub     Master30-39   7:02
49      MIKE         PENNELLA        30M  24:22:00  Men's   Sub     Master30-39   7:51
50      TOM          SULLIVAN        39M  24:25:00  Men's   Sub     Master30-39   7:52
51      MARK         WAINSTON        38M  24:34:00  Men's   Sub     Master30-39   7:55
79      DONALD       GOLDEN          32M  27:57:00  Men's   Sub     Master30-39   9:00
6       JACOB        EDWARDS         15M  18:07:00  Men's   Youth,  13-19 5:50
9       JEFFREY      WADECKI         18M  18:17:00  Men's   Youth,  13-19 5:53
15      RYAN         MURDOCH         13M  19:31:00  Men's   Youth,  13-19 6:17
21      PAUL         ARCE            13M  20:29:00  Men's   Youth,  13-19 6:36
43      ALEX         ORUM            16M  22:58:00  Men's   Youth,  13-19 7:24
52      JOANNE       DORMAN          53F  24:47:00  Women's Grand   Master50-59   7:59
56      ANGELA       ANTON           11F  25:01:00  Women's Junior, <13   8:04
30      EVA          CHIN            40F  21:21:00  Women's Master, 40-49 6:53
46      DONNA        JENKS           44F  23:59:00  Women's Master, 40-49 7:44
61      ROSANN       DIROMA          43F  25:38:00  Women's Master, 40-49 8:16
78      SUSAN        DORMAN          48F  27:55:00  Women's Master, 40-49 9:00
87      PAM          CLIFFORD        47F  30:33:00  Women's Master, 40-49 9:51
88      DONNA        CHIANGI         44F  30:34:00  Women's Master, 40-49 9:51
89      SUSAN        GORDON          45F  30:47:00  Women's Master, 40-49 9:55
93      LAURIE       LAMB            48F  32:39:00  Women's Master, 40-49 10:31
94      BETTY        TRAN            49F  36:32:00  Women's Master, 40-49 11:47
95      VERONICA     VERNIK          44F  36:32:00  Women's Master, 40-49 11:47
26      REBECCA      GRAVES          22F  21:09:00  Women's Open,   20-29 6:49
63      CLIORA       TOSA            28F  25:57:00  Women's Open,   20-29 8:22
65      VALERIE      VOLPE           24F  26:04:00  Women's Open,   20-29 8:24
74      JESSICA      DIETZ           24F  26:55:00  Women's Open,   20-29 8:40
76      KATIE        ROBBIN          24F  27:08:00  Women's Open,   20-29 8:45
82      ERIN         HASLEY          28F  28:25:00  Women's Open,   20-29 9:10
83      BONNIE       DENTON          27F  28:41:00  Women's Open,   20-29 9:15
84      ELIZABETH    SCHNEIDER       25F  28:42:00  Women's Open,   20-29 9:15
86      AMY          NEMSER          26F  28:50:00  Women's Open,   20-29 9:18
90      PAT          MURRAY          63F  31:10:00  Women's Senior, 60-69 10:03
34      CRYSTAL      PARK            38F  22:03:00  Women's Sub     Master30-39   7:06
45      BETH         ARRUDA          38F  23:35:00  Women's Sub     Master30-39   7:36
53      KIM          BUTUN           34F  24:56:00  Women's Sub     Master30-39   8:02
62      LINDA        BRAILEY         39F  25:41:00  Women's Sub     Master30-39   8:17
64      SUSAN        YOUNG           33F  26:00:00  Women's Sub     Master30-39   8:23
70      BETH         KENYON          38F  26:17:00  Women's Sub     Master30-39   8:28
71      NORMA        VIVAR           ORUM 38F       26:23:00Women's Sub   Master, 30-39       8:30
72      MARISSA      ROCCHIA         37F  26:31:00  Women's Sub     Master30-39   8:33
92      CINDY        ROY             34F  31:51:00  Women's Sub     Master30-39   10:16
24      SARAH        FRITZ           13F  20:40:00  Women's Youth,  13-19 6:40
58      KATIE        COFFIN          19F  25:21:00  Women's Youth,  13-19 8:10
80      CAITLIN      SINCO           19F  28:00:00  Women's Youth,  13-19 9:01

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com