HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Chilly Chili Run 5K
Orange, CT

January 1, 2002

OVERALL WINNERS

Pete Modafferi, New City,  NY - 16:04 *CR*
Melissa Perkins-Banas, Norwich, CT -  18:46 *CR*

chil2.jpg (62798 bytes) chil1.jpg (69592 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List


   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Pete Modafferi          New City  NY        25 ***** M 20-29        16:04    5:11/M
       2    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      35     1 M 30-39        16:41    5:23/M
       3    Don Cavanaugh           Waterbury  CT       39     2 M 30-39        16:52    5:26/M
       4    Krysztof Modzelewski    Stamford  CT        35     3 M 30-39        16:53    5:27/M
       5    Ryan Pancoast           Stratford  CT       18     1 M 13-19        16:54    5:27/M
       6    Kevin Skehan            Stratford  CT       41     1 M 40-49        16:56    5:28/M
       7    Charles Hornak          Hamden  CT          34     4 M 30-39        17:11    5:33/M
       8    Jim Tharp               Andover  MA         41     2 M 40-49        17:22    5:36/M
       9    Brian Coe               Trumbull  CT        39     5 M 30-39        17:35    5:40/M
      10    Mike Le May             South Windsor  CT   34     6 M 30-39        17:45    5:44/M
      11    Dick Korby              Hamden  CT          41     3 M 40-49        18:03    5:49/M
      12    Keith Moody             Orange  CT          35     7 M 30-39        18:17    5:54/M
      13    Brandon Carius          Stratford  CT       16     2 M 13-19        18:24    5:56/M
      14    David Redline           Middlebury  CT      46     4 M 40-49        18:28    5:57/M
      15    Paul Moyse              Monroe  CT          48     5 M 40-49        18:32    5:59/M
      16    Frank Tiroletto         Orange  CT          41     6 M 40-49        18:40    6:01/M
      17    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         31 ***** F 30-39        18:46    6:03/M
      18    Patrick Lopiano         Ansonia  CT         37     8 M 30-39        18:57    6:07/M
      19    Matt Lundy              Monroe  CT          19     3 M 13-19        18:58    6:07/M
      20    Matthew Walsh           Shelton  CT         38     9 M 30-39        19:02    6:08/M
      21    Gary Du Bois            Milford  CT         44     7 M 40-49        19:03    6:09/M
      22    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    51     1 M 50-59        19:23    6:15/M
      23    Jack Cronan             Wallingford  CT     55     2 M 50-59        19:31    6:18/M
      24    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT    23     1 M 20-29        19:36    6:19/M
      25    Ozzie Parente           Orange  CT          15     4 M 13-19        19:38    6:20/M
      26    David Arnett            Orange  CT          14     5 M 13-19        19:41    6:21/M
      27    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT      41     8 M 40-49        19:42    6:21/M
      28    John Muir               West Haven  CT      40     9 M 40-49        19:46    6:23/M
      29    Patrick Flynn           Monroe  CT          46    10 M 40-49        19:48    6:23/M
      30    Katie Duffy             Monroe  CT          16     1 F 13-19        19:58    6:26/M
      31    Robert Francis          Branford  CT        53     3 M 50-59        20:01    6:27/M
      32    William Rocco           Orange  CT          32    10 M 30-39        20:02    6:28/M
      33    Brian Martin            Shelton  CT         33    11 M 30-39        20:03    6:28/M
      34    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    38    12 M 30-39        20:04    6:28/M
      35    Albert Post             Orange  CT          43    11 M 40-49        20:08    6:30/M
      36    Joshua Olsen            Thomaston  CT       11     1 M  2-12        20:09    6:30/M
      37    James Leary             Orange  CT          53     4 M 50-59        20:10    6:30/M
      38    Mindy Struwas           West Haven  CT      48     1 F 40-49        20:11    6:31/M
      39    William Smith           Southbury  CT       20     2 M 20-29        20:17    6:33/M
      40    Heather Lindenman       Middlebury  CT      19     2 F 13-19        20:17    6:33/M
      41    Robert Stephenson       Milford  CT         53     5 M 50-59        20:20    6:34/M
      42    Matthew Cross           Stamford  CT        38    13 M 30-39        20:21    6:34/M
      43    Frank Colella           Scarsdale  NY       39    14 M 30-39        20:21    6:34/M
      44    John Cha                North Haven  CT     20     3 M 20-29        20:24    6:35/M
      45    Steve Carney            West Haven  CT      14     6 M 13-19        20:26    6:35/M
      46    Drew Gewirtz            Bethany  CT         12     2 M  2-12        20:31    6:37/M
      47    Gordon Bennett          East Haven  CT      41    12 M 40-49        20:33    6:38/M
      48    Jonathan Jennings       Naperville  IL      38    15 M 30-39        20:33    6:38/M
      49    Bill Thompson           Derby  CT           40    13 M 40-49        20:37    6:39/M
      50    Ann Sumner              Ledyard  CT         25     1 F 20-29        20:40    6:40/M
      51    Steve Festa             Orange  CT          40    14 M 40-49        20:42    6:41/M
      52    Jerry Augustine         Middletown  CT      56     6 M 50-59        20:48    6:43/M
      53    Kristine Lynch          Woodbridge  CT      19     3 F 13-19        20:58    6:46/M
      54    Rich Zuvich             Danbury  CT         47    15 M 40-49        21:07    6:49/M
      55    Brian Loose             New Haven  CT       36    16 M 30-39        21:09    6:49/M
      56    Jeff Maloney            New Haven  CT       27     4 M 20-29        21:10    6:50/M
      57    Robert Gribbon          Hamden  CT          40    16 M 40-49        21:12    6:50/M
      58    William Euerle          Hamden  CT          57     7 M 50-59        21:23    6:54/M
      59    Sean O'Connor           Fairfield  CT       42    17 M 40-49        21:24    6:54/M
      60    Dave Abromaitis         New Haven  CT       35    17 M 30-39        21:25    6:55/M
      61    Van Mc Gregor           Bethany  CT         39    18 M 30-39        21:26    6:55/M
      62    Greg Nilan              Milford  CT         38    19 M 30-39        21:32    6:57/M
      63    Jeffrey McGregor        Fairfield  CT       26     5 M 20-29        21:34    6:57/M
      64    Stephen Long            Orange  CT          34    20 M 30-39        21:39    6:59/M
      65    Annie Duffy             Monroe  CT          16     4 F 13-19        21:40    6:59/M
      66    Linda Cordova           Hamden  CT          36     1 F 30-39        21:41    7:00/M
      67    Paul Ribnicky           Stratford  CT       47    18 M 40-49        21:41    7:00/M
      68    Kelly Vuets             Orange  CT          20     2 F 20-29        21:42    7:00/M
      69    Frank Iovino            Fairfield  CT       42    19 M 40-49        21:43    7:00/M
      70    Bob Sousa               Orange  CT          41    20 M 40-49        21:43    7:00/M
      71    Paul Baldini            North Haven  CT     29     6 M 20-29        21:44    7:01/M
      72    Kazimierz Modzelewski   Stamford  CT        64     1 M 60-69        21:47    7:02/M
      73    Tim Olsen               Thomaston  CT       13     7 M 13-19        21:48    7:02/M
      74    Tony Samuelian          Milford  CT         55     8 M 50-59        21:48    7:02/M
      75    Frank Lang              Seymour  CT         62     2 M 60-69        21:51    7:03/M
      76    Richard Pancoast        Stratford  CT       47    21 M 40-49        21:51    7:03/M
      77    Patrick Hubbell         North Haven  CT     10     3 M  2-12        21:52    7:03/M
      78    Jim Eagan               West Haven  CT      51     9 M 50-59        21:53    7:04/M
      79    Tammy Guld              Durham  CT          26     3 F 20-29        21:56    7:05/M
      80    Michael Buchina         New Haven  CT       42    22 M 40-49        22:02    7:06/M
      81    Peter Boppert           Orange  CT          54    10 M 50-59        22:06    7:08/M
      82    Rebecca McCollum        Monroe  CT          14     5 F 13-19        22:08    7:08/M
      83    Paul Shanahan           Cheshire  CT        64     3 M 60-69        22:10    7:09/M
      84    John Casey              Stratford  CT       45    23 M 40-49        22:11    7:09/M
      85    John Steele             New Haven  CT       43    24 M 40-49        22:12    7:10/M
      86    Steven Mele             Hamden  CT          47    25 M 40-49        22:13    7:10/M
      87    Raymond Kreiger         Derby  CT           38    21 M 30-39        22:14    7:10/M
      88    Meghan Kimball          Milford  CT         20     4 F 20-29        22:15    7:11/M
      89    Timothy Fusco           Bethany  CT         38    22 M 30-39        22:26    7:14/M
      90    Magnus Berberich        Milford  CT         15     8 M 13-19        22:27    7:15/M
      91    Kevin Ryan              Orange  CT          42    26 M 40-49        22:31    7:16/M
      92    George Geer             Derby  CT           48    27 M 40-49        22:33    7:16/M
      93    Ric Villarreal          Waterbury  CT       44    28 M 40-49        22:34    7:17/M
      94    Ben Mattheis            Cheshire  CT        48    29 M 40-49        22:35    7:17/M
      95    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         44     2 F 40-49        22:40    7:19/M
      96    Stephen Lincoln         Trumbull  CT        42    30 M 40-49        22:40    7:19/M
      97    Dean Coassin            Orange  CT          42    31 M 40-49        22:46    7:21/M
      98    Louise Bernstein        Woodbridge  CT      41     3 F 40-49        22:46    7:21/M
      99    Stephanie D' Orso       Orange  CT          18     6 F 13-19        22:48    7:21/M
     100    Steven Hillman          Woodbridge  CT      48    32 M 40-49        22:49    7:22/M
     101    Robert Fialkovich       Shelton  CT         48    33 M 40-49        22:51    7:22/M
     102    Rodney Cole             Wallingford  CT     54    11 M 50-59        22:52    7:23/M
     103    Steve Satonick          Orange  CT          40    34 M 40-49        22:56    7:24/M
     104    Peter Rzasa             Seymour  CT         54    12 M 50-59        23:00    7:25/M
     105    Nathan Imre             Waterbury  CT       25     7 M 20-29        23:05    7:27/M
     106    Bill Ciola              Orange  CT          43    35 M 40-49        23:09    7:28/M
     107    Jeff Jones              Orange  CT          60     4 M 60-69        23:12    7:29/M
     108    Christine Morandi       Fairfield  CT       38     2 F 30-39        23:13    7:29/M
     109    Robyn Hudak             Monroe  CT          15     7 F 13-19        23:16    7:30/M
     110    Dawn Hudak              Monroe  CT          15     8 F 13-19        23:16    7:30/M
     111    Jon Berg                Monroe  CT          47    36 M 40-49        23:17    7:31/M
     112    Paul Gilfillian         Bethany  CT         48    37 M 40-49        23:18    7:31/M
     113    Sal Rapaccioulo         New Haven  CT       53    13 M 50-59        23:19    7:31/M
     114    Michael Carius          Stratford  CT       54    14 M 50-59        23:20    7:32/M
     115    Tom Ladny               Portland  CT        50    15 M 50-59        23:20    7:32/M
     116    Mike Pisani             Stratford  CT       59    16 M 50-59        23:22    7:32/M
     117    Al Giarratano           Seymour  CT         49    38 M 40-49        23:26    7:34/M
     118    James Gillespie         Orange  CT          11     4 M  2-12        23:27    7:34/M
     119    Jeffrey Doenges         Milford  CT         50    17 M 50-59        23:29    7:35/M
     120    Robert Scott            North Haven  CT     47    39 M 40-49        23:30    7:35/M
     121    Walter Ostrinski        New Haven  CT       43    40 M 40-49        23:31    7:35/M
     122    Cynthia Scannell        Middlebury  CT      44     4 F 40-49        23:33    7:36/M
     123    Jack Doyle              Hamden  CT          61     5 M 60-69        23:37    7:37/M
     124    Stephen Montano         Branford  CT        42    41 M 40-49        23:38    7:37/M
     125    Bevan Crowshaw          Milford  CT         52    18 M 50-59        23:41    7:38/M
     126    Bob Listorti            Milford  CT         53    19 M 50-59        23:42    7:39/M
     127    Steven Struwas          West Haven  CT      48    42 M 40-49        23:42    7:39/M
     128    Bob Davidson            Collinsville  CT    72     1 M 70-99        23:43    7:39/M
     129    Alex Budzinski          Bethany  CT         51    20 M 50-59        23:50    7:41/M
     130    Steve Sullivan          Waterbury  CT       44    43 M 40-49        23:56    7:43/M
     131    Lauren Hackett          Bridgeport  CT      40     5 F 40-49        24:02    7:45/M
     132    Eva Tharp               Wallingford  CT     42     6 F 40-49        24:06    7:46/M
     133    Frank Jozefich          Ansonia  CT         36    23 M 30-39        24:08    7:47/M
     134    Terry Tomasko           Stratford  CT       64     6 M 60-69        24:25    7:53/M
     135    John Farley             Torrington  CT      36    24 M 30-39        24:26    7:53/M
     136    Robert Testo            West Haven  CT      32    25 M 30-39        24:27    7:53/M
     137    Chuck Vento             Trumbull  CT        55    21 M 50-59        24:28    7:54/M
     138    Myron Genel             Woodbridge  CT      65     7 M 60-69        24:28    7:54/M
     139    Carlton Highsmith       Hamden  CT          50    22 M 50-59        24:29    7:54/M
     140    Benjamin Martin         Wallingford  CT     27     8 M 20-29        24:31    7:55/M
     141    Pam Petro               Shelton  CT         37     3 F 30-39        24:33    7:55/M
     142    John Brown              Orange  CT          36    26 M 30-39        24:37    7:56/M
     143    Anthony Parillo         New Haven  CT       39    27 M 30-39        24:38    7:57/M
     144    Norman Smith            Southbury  CT       50    23 M 50-59        24:44    7:59/M
     145    John Doolittle          Milford  CT         43    44 M 40-49        24:49    8:00/M
     146    Robert Nester           Valley Stream  NY   47    45 M 40-49        24:51    8:01/M
     147    Darrel Graver           Guilford  CT        12     5 M  2-12        24:54    8:02/M
     148    Elizabeth Hubbell       North Haven  CT      8     1 F  2-12        24:55    8:02/M
     149    C J Forcier             Orange  CT          37    28 M 30-39        24:56    8:03/M
     150    Chuck Bartnicki         Groton  CT          50    24 M 50-59        24:57    8:03/M
     151    Christine Ladny         Portland  CT        16     9 F 13-19        24:57    8:03/M
     152    Zachary Morowitz        Bethany  CT         45    46 M 40-49        24:58    8:03/M
     153    Rick Hubbell            North Haven  CT     48    47 M 40-49        25:00    8:04/M
     154    Peter Parente           Woodbridge  CT      42    48 M 40-49        25:00    8:04/M
     155    Allan Evans             West Haven  CT      57    25 M 50-59        25:02    8:05/M
     156    Marc Wortman            West Haven  CT      45    49 M 40-49        25:07    8:06/M
     157    Ray Agostino            Orange  CT          63     8 M 60-69        25:13    8:08/M
     158    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         47     7 F 40-49        25:21    8:11/M
     159    Zachary Harper          Plainville  CT      10     6 M  2-12        25:21    8:11/M
     160    Geno Concepcion         Middlebury  CT      48    50 M 40-49        25:22    8:11/M
     161    Lu Anne Roy             Norwalk  CT         46     8 F 40-49        25:23    8:11/M
     162    Gabriel Olsen           Thomaston  CT        9     7 M  2-12        25:24    8:12/M
     163    Stephen Piserchia       Branford  CT        37    29 M 30-39        25:25    8:12/M
     164    Ray Ditoto              Oxford  CT          45    51 M 40-49        25:26    8:12/M
     165    Ken Ciola               Orange  CT          15     9 M 13-19        25:26    8:12/M
     166    Louis Pizzoli           Monroe  CT          39    30 M 30-39        25:31    8:14/M
     167    Glenn Gaetano           Shelton  CT         49    52 M 40-49        25:35    8:15/M
     168    Christine Glenn         Oxford  CT          40     9 F 40-49        25:36    8:15/M
     169    Heather Thomas          Bethel  CT          36     4 F 30-39        25:37    8:16/M
     170    Kathleen Mc Guire       Orange  CT          35     5 F 30-39        25:39    8:16/M
     171    Gene Memoli             Stratford  CT       44    53 M 40-49        25:39    8:16/M
     172    Karen Dorney            Orange  CT          60     1 F 60-69        25:40    8:17/M
     173    Julia Lustick           Woodbridge  CT      14    10 F 13-19        25:43    8:18/M
     174    Daniel Heller           Chesire  CT         16    10 M 13-19        25:43    8:18/M
     175    Dennis Stephens         West Haven  CT      56    26 M 50-59        25:46    8:19/M
     176    Dianne Andreoli         Woodbridge  CT      37     6 F 30-39        25:47    8:19/M
     177    Karen Laforge           Suffield  CT        40    10 F 40-49        25:52    8:21/M
     178    Asher Brandt            Orange  CT          10     8 M  2-12        25:54    8:21/M
     179    Frances Goulart         Ridgefield  CT      63     2 F 60-69        25:57    8:22/M
     180    Chris Lee               Fairfield  CT       40    54 M 40-49        25:58    8:23/M
     181    Kara Steele             New Haven  CT       11     2 F  2-12        26:03    8:24/M
     182    Ken Lovell              Hamden  CT          37    31 M 30-39        26:03    8:24/M
     183    Rona Preli              Orange  CT          44    11 F 40-49        26:05    8:25/M
     184    Chris McMillan          Milford  CT         33    32 M 30-39        26:06    8:25/M
     185    Allison Field           Milford  CT         14    11 F 13-19        26:10    8:26/M
     186    David Struss            Monroe  CT          46    55 M 40-49        26:11    8:27/M
     187    Joseph Steele           New Haven  CT       48    56 M 40-49        26:11    8:27/M
     188    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      36    33 M 30-39        26:13    8:27/M
     189    Karl Salvati            North Haven  CT     48    57 M 40-49        26:13    8:27/M
     190    Paul Misencik           Milford  CT         42    58 M 40-49        26:15    8:28/M
     191    Ken McKay               East Haven  CT      51    27 M 50-59        26:15    8:28/M
     192    Paige Pallotto          Woodbridge  CT      11     3 F  2-12        26:16    8:28/M
     193    Kevin Walsh             Bethany  CT         46    59 M 40-49        26:17    8:29/M
     194    Monica Roche            Fairfield  CT       62     3 F 60-69        26:18    8:29/M
     195    Jeanette Stoneman       Hamden  CT          39     7 F 30-39        26:18    8:29/M
     196    Alvaro Mendoza          Southbury  CT       32    34 M 30-39        26:19    8:29/M
     197    Maria Rockoff           Easton  CT          45    12 F 40-49        26:20    8:30/M
     198    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      41    13 F 40-49        26:21    8:30/M
     199    Susan Schulte           Bethany  CT         39     8 F 30-39        26:26    8:32/M
     200    Christie Bailey         Huntington  CT      37     9 F 30-39        26:27    8:32/M
     201    Patti Bauer             Milford  CT         37    10 F 30-39        26:28    8:32/M
     202    Kate Kwasnik            Middlebury  CT      20     5 F 20-29        26:29    8:33/M
     203    Dave Hoffmann           Monroe  CT          39    35 M 30-39        26:30    8:33/M
     204    Sandra O'Brien          Killingworth  CT    40    14 F 40-49        26:31    8:33/M
     205    Richard Goodell         Portland  CT        59    28 M 50-59        26:37    8:35/M
     206    Martin Selby            Middlebury  CT      38    36 M 30-39        26:38    8:35/M
     207    Scott Rivkees           Orange  CT          45    60 M 40-49        26:39    8:36/M
     208    Dennis Sullivan         Guilford  CT        53    29 M 50-59        26:41    8:36/M
     209    Bob Healey              Milford  CT         45    61 M 40-49        26:42    8:37/M
     210    Anthony Cramond         Monroe  CT          10     9 M  2-12        26:44    8:37/M
     211    Neal Wellins            Chesire  CT         58    30 M 50-59        26:44    8:37/M
     212    Justin Grande           Orange  CT          28     9 M 20-29        26:48    8:39/M
     213    Georgia Panagopoulos    Kensington  CT      43    15 F 40-49        26:52    8:40/M
     214    Michael Kupson          Milford  CT         50    31 M 50-59        26:53    8:40/M
     215    Pat Mariano             Cheshire  CT        50     1 F 50-59        26:54    8:41/M
     216    Michael Lustick         Woodbridge  CT      50    32 M 50-59        26:58    8:42/M
     217    Ozzie Parente           Orange  CT          44    62 M 40-49        26:59    8:42/M
     218    Jeniene Ferguson        Bethany  CT         42    16 F 40-49        27:00    8:43/M
     219    Donald McGregor         Clinton  CT         65     9 M 60-69        27:01    8:43/M
     220    Hans Oeken              Orange  CT          43    63 M 40-49        27:04    8:44/M
     221    Rita Concepcion         Middlebury  CT      43    17 F 40-49        27:05    8:44/M
     222    Karl Zukunft            Hamden  CT          39    37 M 30-39        27:06    8:45/M
     223    Andy Magda              Derby  CT           55    33 M 50-59        27:07    8:45/M
     224    Tom Bergman             Bethany  CT         51    34 M 50-59        27:09    8:45/M
     225    Colleen Roberts         Riverside  RI       24     6 F 20-29        27:13    8:47/M
     226    Jason Acerra            East Haven  CT      29    10 M 20-29        27:13    8:47/M
     227    Becky Daymon            Woodbridge  CT      47    18 F 40-49        27:17    8:48/M
     228    Donna Cramond           Monroe  CT          52     2 F 50-59        27:24    8:50/M
     229    Kris Pino               Milford  CT         31    11 F 30-39        27:31    8:53/M
     230    Bill Stuart             Orange  CT          44    64 M 40-49        27:33    8:53/M
     231    Robert Kownachi         Orange  CT          46    65 M 40-49        27:33    8:53/M
     232    Mary Varone             Shelton  CT         10     4 F  2-12        27:34    8:54/M
     233    Claire Esposito         Greenwich  CT       40    19 F 40-49        27:36    8:54/M
     234    Tony Petrie             Milford  CT         35    38 M 30-39        27:37    8:55/M
     235    Janet Voelpert          Shelton  CT         54     3 F 50-59        27:38    8:55/M
     236    Peter Varone            Shelton  CT         44    66 M 40-49        27:39    8:55/M
     237    Andrew Sheppard         Madison  CT         40    67 M 40-49        27:42    8:56/M
     238    Holly Hardman           Stratford  CT       28     7 F 20-29        27:43    8:56/M
     239    Mike Thompson           Orange  CT          37    39 M 30-39        27:45    8:57/M
     240    David Gewirtz           Bethany  CT         51    35 M 50-59        27:48    8:58/M
     241    Laura Palmucci          Ansonia  CT         31    12 F 30-39        27:49    8:58/M
     242    John Moynihan           Trumbull  CT        51    36 M 50-59        27:55    9:00/M
     243    Matthew Terry           Southport  CT       37    40 M 30-39        27:58    9:01/M
     244    Bridget Murphy          Stratford  CT       12     5 F  2-12        27:59    9:02/M
     245    Tom O' Connor           Stratford  CT       48    68 M 40-49        27:59    9:02/M
     246    Matthew Bernstein       Woodbridge  CT      10    10 M  2-12        28:01    9:02/M
     247    Marilyn Biedrycki       Milford  CT         45    20 F 40-49        28:02    9:03/M
     248    David Popp              Orange  CT          52    37 M 50-59        28:02    9:03/M
     249    Peter Russell           Southport  CT       38    41 M 30-39        28:05    9:04/M
     250    Ken Bingman             Trumbull  CT        55    38 M 50-59        28:06    9:04/M
     251    Bill Nystrom            Shelton  CT         52    39 M 50-59        28:07    9:04/M
     252    Eric Green              Milford  CT         45    69 M 40-49        28:16    9:07/M
     253    John Depuma Jr          Orange  CT          49    70 M 40-49        28:20    9:08/M
     254    Jerry Meshell           Orange  CT          46    71 M 40-49        28:25    9:10/M
     255    Bob Herrick             Milford  CT         47    72 M 40-49        28:26    9:10/M
     256    Kevin Kiekhafer         Shelton  CT         41    73 M 40-49        28:39    9:15/M
     257    Edward Dyroff           Redding  CT         41    74 M 40-49        28:40    9:15/M
     258    Cheri McGirl            Orange  CT          42    21 F 40-49        28:43    9:16/M
     259    Lesley Giovanelly       Orange  CT          41    22 F 40-49        28:44    9:16/M
     260    Nathan Rosenberg        Orange  CT          58    40 M 50-59        28:45    9:16/M
     261    Kurt Morley             North Haven  CT     30    42 M 30-39        28:50    9:18/M
     262    Stephen Morley          North Haven  CT     50    41 M 50-59        28:56    9:20/M
     263    Kathleen Graziano       Trumbull  CT        51     4 F 50-59        28:57    9:20/M
     264    Diana Esposito          Trumbull  CT        44    23 F 40-49        28:59    9:21/M
     265    Brian Metter            Norwalk  CT         11    11 M  2-12        29:16    9:26/M
     266    Carl Sylvester          Shelton  CT         68    10 M 60-69        29:18    9:27/M
     267    Ann Tramontana          New Haven  CT       49    24 F 40-49        29:19    9:27/M
     268    Gregory Bernstein       Woodbridge  CT      11    12 M  2-12        29:23    9:29/M
     269    Michael Giaquinto       Fairfield  CT       50    42 M 50-59        29:23    9:29/M
     270    Roni Ciola              Orange  CT          41    25 F 40-49        29:24    9:29/M
     271    Russell Scovin          Bethany  CT         42    75 M 40-49        29:27    9:30/M
     272    Dr Y M Naci             Stratford  CT       78     2 M 70-99        29:29    9:31/M
     273    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      11     6 F  2-12        29:36    9:33/M
     274    Jeffrey Held            Trumbull  CT         9    13 M  2-12        29:37    9:33/M
     275    Donald Bell             Shelton  CT         58    43 M 50-59        29:41    9:35/M
     276    Kenneth Saavedra Sr.    Oxford  CT          40    76 M 40-49        29:46    9:36/M
     277    Bandit Number   900                                1    0- 0        29:52    9:38/M
     278    Carl Yacobacci          Derby  CT           40    77 M 40-49        29:53    9:38/M
     279    Arleen Yacobacci        Derby  CT           38    13 F 30-39        29:54    9:39/M
     280    Loretta Testa           Hamden  CT          47    26 F 40-49        29:54    9:39/M
     281    James Hass              Wallingford  CT     55    44 M 50-59        29:57    9:40/M
     282    Jessie Ciola            Orange  CT          13    12 F 13-19        30:00    9:41/M
     283    Carmine Negri           Orange  CT          77     3 M 70-99        30:05    9:42/M
     284    Emily Sousa             Orange  CT          11     7 F  2-12        30:06    9:43/M
     285    Jay Hughes              Monroe  CT          50    45 M 50-59        30:08    9:43/M
     286    Larry Larkin            Southington  CT     75     4 M 70-99        30:10    9:44/M
     287    Lawrence Messina        Orange  CT          51    46 M 50-59        30:12    9:45/M
     288    Gary Rappaport          Orange  CT          62    11 M 60-69        30:22    9:48/M
     289    Lesley Fearnley         Middletown  CT      46    27 F 40-49        30:30    9:50/M
     290    Kelly Cargos            Orange  CT          10     8 F  2-12        30:33    9:51/M
     291    George Cargos           Orange  CT          41    78 M 40-49        30:34    9:52/M
     292    Jane Jarrow             Bloomfield  CT      51     5 F 50-59        30:40    9:54/M
     293    Erika Lapish            Milford  CT         37    14 F 30-39        30:47    9:56/M
     294    Dick Tunstall           Trumbull  CT        58    47 M 50-59        30:51    9:57/M
     295    Lise Heginbotham        New Haven  CT       36    15 F 30-39        30:53    9:58/M
     296    Maribeth Goulden        Trumbull  CT        43    28 F 40-49        30:56    9:59/M
     297    Bob Keeley              Bridgeport  CT      48    79 M 40-49        31:00   10:00/M
     298    Karl Dyer               Orange  CT          54    48 M 50-59        31:03   10:01/M
     299    Teri Deal               Trumbull  CT        37    16 F 30-39        31:04   10:01/M
     300    Kevin Hickey            Trumbull  CT        43    80 M 40-49        31:05   10:02/M
     301    Edward Marczyszak       Seymour  CT         48    81 M 40-49        31:06   10:02/M
     302    Molly Mc Garty          Milford  CT         31    17 F 30-39        31:10   10:03/M
     303    Jim Eagles              Milford  CT         38    43 M 30-39        31:11   10:04/M
     304    Douglas McDermott       Orange  CT          41    82 M 40-49        31:15   10:05/M
     305    Anita Zitko             Meriden  CT         47    29 F 40-49        31:33   10:11/M
     306    Mark Zitko              Meriden  CT         49    83 M 40-49        31:34   10:11/M
     307    Michael Twarkins        East Hartford  CT   52    49 M 50-59        31:37   10:12/M
     308    Sal Baldini             North Haven  CT     59    50 M 50-59        31:40   10:13/M
     309    Melissa Cianciulli      Orange  CT          25     8 F 20-29        31:41   10:13/M
     310    Ken Prezi               Orange  CT          45    84 M 40-49        31:42   10:14/M
     311    Amy Sparks              Hamden  CT          25     9 F 20-29        31:43   10:14/M
     312    Gerald McCluskey        West Haven  CT      57    51 M 50-59        32:00   10:19/M
     313    Ortwin Rusch            Orange  CT          62    12 M 60-69        32:04   10:21/M
     314    Miguel Torres           Mayaguez  PR        40    85 M 40-49        32:05   10:21/M
     315    Herman Bershtein        Hamden  CT          76     5 M 70-99        32:09   10:22/M
     316    John Imre               Bridgeport  CT      49    86 M 40-49        32:16   10:25/M
     317    Zachary Sousa           Orange  CT          13    11 M 13-19        32:20   10:26/M
     318    Michael Tucci           Orange  CT          13    12 M 13-19        32:21   10:26/M
     319    Kim Battista            Bridgeport  CT      39    18 F 30-39        32:24   10:27/M
     320    Christopher Ryan        Orange  CT          12    14 M  2-12        32:29   10:29/M
     321    Dr. George Whitney      Orange  CT          83     6 M 70-99        33:01   10:39/M
     322    Christopher Williams    Orange  CT          45    87 M 40-49        33:03   10:40/M
     323    David McCollum          Monroe  CT          12    15 M  2-12        33:11   10:42/M
     324    Rick McCollum           Monroe  CT          43    88 M 40-49        33:12   10:43/M
     325    Moira Ferguson          Bethany  CT         10 ***** F  0-99        33:21   10:45/M
     326    Derek Burton            Derby  CT           34    44 M 30-39        33:23   10:46/M
     327    Tom Baker               Branford  CT        52    52 M 50-59        33:32   10:49/M
     328    John Olson              Bridgeport  CT      70     7 M 70-99        33:55   10:56/M
     329    Al MacAllister          Milford  CT         45    89 M 40-49        34:09   11:01/M
     330    Robert Saranich         Milford  CT         58    53 M 50-59        34:11   11:02/M
     331    Elizabeth Johnston      Orange  CT          14     1 F  0-99        34:40   11:11/M
     332    Don Lewis               Orange  CT          69    13 M 60-69        34:43   11:12/M
     333    Amanda Leroux           North Haven  CT     34    19 F 30-39        34:44   11:12/M
     334    Clayton Ullmer          New Haven  CT        9    16 M  2-12        34:56   11:16/M
     335    Reggie Ulmer            New Haven  CT       11    17 M  2-12        34:59   11:17/M
     336    Gail Peabody            Bethany  CT         58     2 F  0-99        35:31   11:27/M
     337    Marie Sasso             Orange  CT          43     3 F  0-99        35:35   11:29/M
     338    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         43    30 F 40-49        35:48   11:33/M
     339    Brian Leroux            North Haven  CT     45    90 M 40-49        36:19   11:43/M
     340    Taylor Lewis            Orange  CT          11     9 F  2-12        36:21   11:44/M
     341    Bonnye Lewis            Orange  CT          43    31 F 40-49        36:22   11:44/M
     342    Colleen Murphy          Stratford  CT       42    32 F 40-49        36:57   11:55/M
     343    Jean Einig              Stratford  CT       41    33 F 40-49        36:58   11:55/M
     344    Tyler Chukwu            Orange  CT          11    10 F  2-12        37:01   11:56/M
     345    Oni Chukwu              Orange  CT          37    45 M 30-39        37:02   11:57/M
     346    Birgit Oeken            Orange  CT          40    34 F 40-49        37:14   12:01/M
     347    Marjorie Haas           Cheshire  CT        56     6 F 50-59        37:19   12:02/M
     348    Robert Held             Trumbull  CT         9    18 M  2-12        37:22   12:03/M
     349    Fred Held               Trumbull  CT        44    91 M 40-49        37:23   12:04/M
     350    Denise Mendoza          Southbury  CT       40    35 F 40-49        37:28   12:05/M
     351    Ann Onton               Fairfield  CT       58     7 F 50-59        38:04   12:17/M
     352    Ed Butler               Monroe  CT          68    14 M 60-69        38:09   12:18/M
     353    Howard Cohen            Orange  CT          57 ***** M  0-99        38:20   12:22/M
     354    Kevin Denny             Orange  CT          49     1 M  0-99        38:28   12:25/M
     355    Walter Nester           North Haven  CT     68    15 M 60-69        38:29   12:25/M
     356    Chris Burton            Derby  CT           41    36 F 40-49        38:55   12:33/M
     357    Laura Le May            South Windsor  CT   37     4 F  0-99        39:29   12:44/M
     358    Ann Marie Weyler        Orange  CT          43     5 F  0-99        39:37   12:47/M
     359    Wendy Hoffmann          Monroe  CT          39    20 F 30-39        40:40   13:07/M
     360    Robin D' Errico         West Haven  CT      32     6 F  0-99        40:40   13:07/M
     361    Kerry Murphy            Fairfield  CT       47    37 F 40-49        40:41   13:07/M
     362    Richard Cenami          Orange  CT          58     2 M  0-99        42:00   13:33/M
     363    Maryalice Fortuna       Stratford  CT       38     7 F  0-99        42:20   13:39/M
     364    Mary Lou O' Connor      Stratford  CT       48     8 F  0-99        42:20   13:39/M
     365    Tom Einig               Stratford  CT       49    92 M 40-49        42:20   13:39/M
     366    Diane Stewart           North Haven  CT     49     9 F  0-99        43:10   13:55/M
     367    Paula Carney            West Haven  CT      43    10 F  0-99        43:40   14:05/M
     368    Beth Castle             Hamden  CT          35    21 F 30-39        43:41   14:05/M
     369    Candace Hall            Newington  CT       53    11 F  0-99        44:33   14:22/M
     370    Anne Boulaine           New Britain  CT     60    12 F  0-99        44:33   14:22/M
     371    Daniel Nester           Valley Stream  NY   10    19 M  2-12        44:40   14:25/M
     372    June Kupson             Milford  CT         48    13 F  0-99        44:44   14:26/M
     373    Kaleigh Ferguson        Orange  CT          10    14 F  0-99        46:51   15:07/M
     374    Jill Lanese             Milford  CT         33    15 F  0-99        46:52   15:07/M
     375    Audra Jaques            Orange  CT          34    16 F  0-99        46:53   15:07/M
     376    Michelle McDermott      Orange  CT          11    11 F  2-12        48:11   15:33/M
     377    Karen McDermott         Orange  CT          41    38 F 40-49        48:11   15:33/M
     378    Danielle Berberich      Milford  CT         17    17 F  0-99        49:41   16:02/M
     379    Patricia Berberich      Milford  CT         48    18 F  0-99        49:43   16:02/M
     380    Regina Johnston         Orange  CT          50    19 F  0-99        49:45   16:03/M
     381    Karen De Cant           Orange  CT          52    20 F  0-99        49:45   16:03/M  

Age Group Results


Overall Female Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT        31       17        18:46    6:03/M

Women 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Elizabeth Hubbell       North Haven  CT     8      148        24:55    8:02/M
       2    Kara Steele             New Haven  CT      11      181        26:03    8:24/M
       3    Paige Pallotto          Woodbridge  CT     11      192        26:16    8:28/M

Women 13 To 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Katie Duffy             Monroe  CT         16       30        19:58    6:26/M
       2    Heather Lindenman       Middlebury  CT     19       40        20:17    6:33/M
       3    Kristine Lynch          Woodbridge  CT     19       53        20:58    6:46/M

Women 20 To 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ann Sumner              Ledyard  CT        25       50        20:40    6:40/M
       2    Kelly Vuets             Orange  CT         20       68        21:42    7:00/M
       3    Tammy Guld              Durham  CT         26       79        21:56    7:05/M

Women 30 To 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Linda Cordova           Hamden  CT         36       66        21:41    7:00/M
       2    Christine Morandi       Fairfield  CT      38      108        23:13    7:29/M
       3    Pam Petro               Shelton  CT        37      141        24:33    7:55/M

Women 40 To 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mindy Struwas           West Haven  CT     48       38        20:11    6:31/M
       2    Ronnie Behringer        Norwalk  CT        44       95        22:40    7:19/M
       3    Louise Bernstein        Woodbridge  CT     41       98        22:46    7:21/M

Women 50 To 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Mariano             Cheshire  CT       50      215        26:54    8:41/M
       2    Donna Cramond           Monroe  CT         52      228        27:24    8:50/M
       3    Janet Voelpert          Shelton  CT        54      235        27:38    8:55/M

Women 60 To 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Dorney            Orange  CT         60      172        25:40    8:17/M
       2    Frances Goulart         Ridgefield  CT     63      179        25:57    8:22/M
       3    Monica Roche            Fairfield  CT      62      194        26:18    8:29/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Pete Modafferi          New City  NY       25        1        16:04    5:11/M

Men 12 & Under

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joshua Olsen            Thomaston  CT      11       36        20:09    6:30/M
       2    Drew Gewirtz            Bethany  CT        12       46        20:31    6:37/M
       3    Patrick Hubbell         North Haven  CT    10       77        21:52    7:03/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Pancoast           Stratford  CT      18        5        16:54    5:27/M
       2    Brandon Carius          Stratford  CT      16       13        18:24    5:56/M
       3    Matt Lundy              Monroe  CT         19       19        18:58    6:07/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT   23       24        19:36    6:19/M
       2    William Smith           Southbury  CT      20       39        20:17    6:33/M
       3    John Cha                North Haven  CT    20       44        20:24    6:35/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT     35        2        16:41    5:23/M
       2    Don Cavanaugh           Waterbury  CT      39        3        16:52    5:26/M
       3    Krysztof Modzelewski    Stamford  CT       35        4        16:53    5:27/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Skehan            Stratford  CT      41        6        16:56    5:28/M
       2    Jim Tharp               Andover  MA        41        8        17:22    5:36/M
       3    Dick Korby              Hamden  CT         41       11        18:03    5:49/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jay Wilson              Beacon Falls  CT   51       22        19:23    6:15/M
       2    Jack Cronan             Wallingford  CT    55       23        19:31    6:18/M
       3    Robert Francis          Branford  CT       53       31        20:01    6:27/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kazimierz Modzelewski   Stamford  CT       64       72        21:47    7:02/M
       2    Frank Lang              Seymour  CT        62       75        21:51    7:03/M
       3    Paul Shanahan           Cheshire  CT       64       83        22:10    7:09/M

Men 70 and Over

   Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bob Davidson            Collinsville  CT   72      128        23:43    7:39/M
       2    Dr Y M Naci             Stratford  CT      78      272        29:29    9:31/M
       3    Carmine Negri           Orange  CT         77      283        30:05    9:42/M

 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com