HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

The Cove 5K
October 20, 2002 - 5K
Madison, CT - 5K

OVERALL WINNERS

Natali Angok, Guilford, CT - 17:12
Maureen Terwilliger, Guilford, CT -  19:18

cove1.jpg (61893 bytes) cove2.jpg (72307 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


Overall Finish List


Place

Name City

Age

Age Group

Time

Pace

1

Natali Angok Guilford CT

20

***** M 18-29

17:12

5:33/M

2

Jim Roy Mystic CT

41

1 M 40-49

18:39

6:01/M

3

Matthew Diglio Madison CT

24

1 M 18-29

18:45

6:03/M

4

Ed Drew Middletown CT

47

2 M 40-49

19:11

6:11/M

5

Neal MacIag Kensington CT

42

3 M 40-49

19:11

6:11/M

6

Carl Thompson Madison CT

36

1 M 30-39

19:14

6:12/M

7

Maureen Terwilliger Guilford CT

35

***** F 30-39

19:18

6:14/M

8

Jeremy Springham Guilford CT

40

4 M 40-49

19:36

6:19/M

9

Dave Jacobs Niantic CT

57

1 M 50-59

19:38

6:20/M

10

Tom Rafferty Madison CT

39

2 M 30-39

20:12

6:31/M

11

Leo Zhelnin Madison CT

41

5 M 40-49

20:17

6:33/M

12

Frank Silva New London CT

37

3 M 30-39

20:34

6:38/M

13

Robert Tosiello Madison CT

45

6 M 40-49

20:41

6:40/M

14

James Mahon Bethlehem CT

43

7 M 40-49

21:21

6:53/M

15

Darrel Graver Guilford CT

13

1 M 2-17

21:24

6:54/M

16

Jerry Le Vasseur Madison CT

64

1 M 60-97

21:51

7:03/M

17

Mark Demarseilles Guilford CT

46

8 M 40-49

21:53

7:04/M

18

Gary Kutz Clinton CT

48

9 M 40-49

21:59

7:05/M

19

Sue Clinton Santa Barbara CA

39

1 F 30-39

22:05

7:07/M

20

Tom Banisch Madison CT

48

10 M 40-49

22:14

7:10/M

21

Marsha Habetz Orange CT

16

1 F 2-17

22:19

7:12/M

22

Craig Helmrich Guilford CT

56

2 M 50-59

22:28

7:15/M

23

Gregory Azzolin Madison CT

45

11 M 40-49

22:31

7:16/M

24

Abbie Demusis Guilford CT

13

2 F 2-17

22:38

7:18/M

25

Bob Muckle Wolcott CT

40

12 M 40-49

22:39

7:18/M

26

Maggie Jones Mystic CT

45

1 F 40-49

22:43

7:20/M

27

Jeffrey Renkl Clinton CT

39

4 M 30-39

22:50

7:22/M

28

Karen Stewart Guilford CT

39

2 F 30-39

22:57

7:24/M

29

Victor Darr Madison CT

32

5 M 30-39

23:18

7:31/M

30

Susan Weihl Madison CT

55

1 F 50-59

23:22

7:32/M

31

John Clinton Santa Barbara CA

52

3 M 50-59

23:26

7:34/M

32

Steve De Pino Guilford CT

26

2 M 18-29

23:29

7:35/M

33

Shannon Flynn Guilford CT

15

3 F 2-17

23:42

7:39/M

34

Tony Raccio New Haven CT

49

13 M 40-49

23:46

7:40/M

35

Teresa Flynn Guilford CT

46

2 F 40-49

23:48

7:41/M

36

Peter Phillips Madison CT

54

4 M 50-59

23:53

7:42/M

37

Carolyn Caton New Haven CT

30

3 F 30-39

23:54

7:43/M

38

Patrick Mattson New York NY

28

3 M 18-29

23:54

7:43/M

39

John Thomas Clinton CT

63

2 M 60-97

23:55

7:43/M

40

Joseph Muckle Madison CT

37

6 M 30-39

23:59

7:44/M

41

Heather Burke Madison CT

19

1 F 18-29

24:06

7:46/M

42

Josie Ceulemans East Haddam CT

41

3 F 40-49

24:07

7:47/M

43

Kevin Adamczyk Deep River CT

33

7 M 30-39

24:08

7:47/M

44

Wendy Adamczyk Deep River CT

36

4 F 30-39

24:08

7:47/M

45

Lee Altieri Guilford CT

36

8 M 30-39

24:15

7:49/M

46

Ron Stewart Guilford CT

43

14 M 40-49

24:15

7:49/M

47

Andrea Flynn Guilford CT

17

4 F 2-17

24:16

7:50/M

48

Edward Evis Clinton CT

62

3 M 60-97

24:17

7:50/M

49

Tracy Rooney Guilford CT

42

4 F 40-49

24:18

7:50/M

50

Jessica Salonia North Haven CT

23

2 F 18-29

24:21

7:51/M

51

Amanda Rahmann Madison CT

23

3 F 18-29

24:22

7:52/M

52

Robert O'Brien Madison CT

43

15 M 40-49

24:23

7:52/M

53

Tim Mc CorMacK Wolcott CT

15

2 M 2-17

24:24

7:52/M

54

Laurie E. Strotman New Haven CT

0

1 F 0- 1

24:39

7:57/M

55

Raymond Desjardins Killingworth CT

45

16 M 40-49

24:40

7:57/M

56

Mallory Sanders Guilford CT

16

5 F 2-17

24:41

7:58/M

57

Ashley Simses Guilford CT

15

6 F 2-17

24:41

7:58/M

58

Richard Seethaler West Hartford CT

33

9 M 30-39

24:43

7:58/M

59

Kaitlin Kelley Guilford CT

16

7 F 2-17

24:50

8:01/M

60

Barb O' Leary Deep River CT

49

5 F 40-49

24:51

8:01/M

61

Richard Gallagher Madison CT

39

10 M 30-39

24:53

8:02/M

62

Jay Thomas Hartford CT

36

11 M 30-39

24:54

8:02/M

63

David Woods Killingworth CT

51

5 M 50-59

24:56

8:03/M

64

Paul Curran Old Saybrook CT

42

17 M 40-49

25:06

8:06/M

65

Michael Kane Madison CT

44

18 M 40-49

25:16

8:09/M

66

Patrice Correira Madison CT

41

6 F 40-49

25:17

8:09/M

67

Todd Bakoledis Chester CT

41

19 M 40-49

25:23

8:11/M

68

Caroline Walden Guilford CT

15

8 F 2-17

25:29

8:13/M

69

Setephanie Shelton Guilford CT

14

9 F 2-17

25:31

8:14/M

70

Amanda Hutchins Guilford CT

16

10 F 2-17

25:43

8:18/M

71

Janis D'Andrea Guilford CT

48

7 F 40-49

25:48

8:19/M

72

Paul Pota Cambridge MA

32

12 M 30-39

25:48

8:19/M

73

George Curry Guilford CT

41

20 M 40-49

25:53

8:21/M

74

Shannon Curry Guilford CT

13

11 F 2-17

25:54

8:21/M

75

Jennifer Page Guilford CT

45

8 F 40-49

25:54

8:21/M

76

Geoff Ainson Branford CT

47

21 M 40-49

25:57

8:22/M

77

Elisabeth Martin-Shashok Willimantic CT

34

5 F 30-39

26:04

8:25/M

78

Michelle Brei New Haven CT

24

4 F 18-29

26:04

8:25/M

79

Jane Pagnam North Haven CT

53

2 F 50-59

26:08

8:26/M

80

Daniel Jacobs New York NY

66

1 F 60-97

26:12

8:27/M

81

Rocky Rosh Clinton CT

47

22 M 40-49

26:13

8:27/M

82

Susan Muckle Madison CT

38

6 F 30-39

26:15

8:28/M

83

Kathy Kovacs Ivoryton CT

50

3 F 50-59

26:16

8:28/M

84

Andrea Freeman Chapin CT

17

12 F 2-17

26:16

8:28/M

85

Alyssa Remington Guilford CT

14

13 F 2-17

26:18

8:29/M

86

John Remington Guilford CT

45

23 M 40-49

26:18

8:29/M

87

Mandy Thompson Guilford CT

15

14 F 2-17

26:25

8:31/M

88

Laura Sundstrom New Haven CT

0

2 F 0- 1

26:26

8:32/M

89

Claudia Fischer Madison CT

40

9 F 40-49

26:29

8:33/M

90

Brian Mierzejewski Wolcott CT

45

24 M 40-49

26:31

8:33/M

91

Kelsey Webb Guilford CT

12

15 F 2-17

26:33

8:34/M

92

Charles Reese Guilford CT

48

25 M 40-49

26:39

8:36/M

93

Randy Griffin Madison CT

51

4 F 50-59

26:40

8:36/M

94

Kerry Smith Deep River CT

36

7 F 30-39

26:50

8:39/M

95

Bill Russell Clinton CT

50

6 M 50-59

27:00

8:43/M

96

Lydia Fafavd Westbrook CT

16

16 F 2-17

27:09

8:45/M

97

Nick Moretti Guilford CT

7

3 M 2-17

27:11

8:46/M

98

Mike Moretti Guilford CT

36

13 M 30-39

27:11

8:46/M

99

Kim Butun Madison CT

35

8 F 30-39

27:12

8:46/M

100

Gerard Campion Clinton CT

51

7 M 50-59

27:15

8:47/M

101

Andrea Pamphlone Madison CT

34

9 F 30-39

27:17

8:48/M

102

Nicholas Sunday Madison CT

49

26 M 40-49

27:18

8:48/M

103

Lindsey Scranton Guilford CT

14

17 F 2-17

27:19

8:49/M

104

Sarah Thompson New Haven CT

0

3 F 0- 1

27:19

8:49/M

105

Larry Case Clinton CT

60

4 M 60-97

27:29

8:52/M

106

Kate Rooney Guilford CT

14

18 F 2-17

27:39

8:55/M

107

Bernie St George North Haven CT

51

8 M 50-59

27:40

8:55/M

108

Ashley Shaw Guilford CT

16

19 F 2-17

27:40

8:55/M

109

Christine Redding Guilford CT

16

20 F 2-17

27:41

8:56/M

110

Bess Villa Guilford CT

15

21 F 2-17

27:41

8:56/M

111

Michael Barham Branford CT

31

14 M 30-39

27:41

8:56/M

112

Mereditrh Warner Branford CT

29

5 F 18-29

27:43

8:56/M

113

Tracy Riccio Guilford CT

17

22 F 2-17

27:43

8:56/M

114

Nicole Johnson Guilford CT

16

23 F 2-17

27:44

8:57/M

115

Regina Sullivan Guilford CT

26

6 F 18-29

27:45

8:57/M

116

Sara Moore Guilford CT

17

24 F 2-17

27:46

8:57/M

117

Allen Rubin Guilford CT

55

9 M 50-59

27:47

8:58/M

118

Kelsey Verrillo Guilford CT

16

25 F 2-17

27:47

8:58/M

119

Kimberly Kenna Branford CT

45

10 F 40-49

27:48

8:58/M

120

Geoff Nosal Old Saybrook CT

33

15 M 30-39

27:50

8:59/M

121

Warren Dennison Madison CT

50

10 M 50-59

27:52

8:59/M

122

Karly Sanders Guilford CT

18

7 F 18-29

27:53

9:00/M

123

Tracy Hickey Killingworth CT

39

10 F 30-39

27:54

9:00/M

124

Kim M. Cloutier Unionville CT

41

11 F 40-49

28:06

9:04/M

125

Sally J. Johnson Harwinton CT

44

12 F 40-49

28:07

9:04/M

126

Virginia Mullen Unionville CT

64

2 F 60-97

28:13

9:06/M

127

Melissa Shaw Guilford CT

33

11 F 30-39

28:14

9:06/M

128

Lisa Kronauer Madison CT

40

13 F 40-49

28:15

9:07/M

129

Susanna Walden Guilford CT

44

14 F 40-49

28:15

9:07/M

130

Stacey Castellon Branford CT

31

12 F 30-39

28:17

9:07/M

131

Laura MacNeil Branford CT

30

13 F 30-39

28:17

9:07/M

132

Christine Collins New Haven CT

24

8 F 18-29

28:18

9:08/M

133

Kaitlin Kowalsky Guilford CT

14

26 F 2-17

28:18

9:08/M

134

Carrie Murphy New Haven CT

0

4 F 0- 1

28:20

9:08/M

135

Felicia King Guilford CT

15

27 F 2-17

28:21

9:09/M

136

Ann Auerbach Madison CT

40

15 F 40-49

28:23

9:09/M

137

Janah Rosenberg Madison CT

17

4 M 2-17

28:25

9:10/M

138

Jane Gudjohnsen Bethany CT

46

16 F 40-49

28:34

9:13/M

139

Patricia Krawczyk Woodbridge CT

44

17 F 40-49

28:43

9:16/M

140

Buz Brown Madison CT

54

11 M 50-59

28:44

9:16/M

141

Mark Rapuano Clinton CT

39

16 M 30-39

28:49

9:18/M

142

Jaci Tordo Guilford CT

15

28 F 2-17

28:49

9:18/M

143

Gina D'Alessio Durham CT

37

14 F 30-39

28:50

9:18/M

144

Chelsey Rink Guilford CT

15

29 F 2-17

28:52

9:19/M

145

Alex Berry Guilford CT

15

30 F 2-17

28:55

9:20/M

146

Kathryn Hutchins Guilford CT

42

18 F 40-49

28:55

9:20/M

147

Cathy Jablonski Wolcott CT

27

9 F 18-29

28:58

9:21/M

148

Darriell Rolka Guilford CT

42

19 F 40-49

29:00

9:21/M

149

Haleigh Cronin Madison CT

14

31 F 2-17

29:02

9:22/M

150

Jeffrey Hutchins Guilford CT

45

27 M 40-49

29:03

9:22/M

151

Ruthanne Terreri Madison CT

40

20 F 40-49

29:05

9:23/M

152

Marcy Sanders Madison CT

46

21 F 40-49

29:06

9:23/M

153

Cindy Curtis Clinton CT

42

22 F 40-49

29:06

9:23/M

154

Karen Marzitelli Madison CT

39

15 F 30-39

29:06

9:23/M

155

Ed O'Connor Clinton CT

54

12 M 50-59

29:14

9:26/M

156

Lesley Nosal Old Saybrook CT

31

16 F 30-39

29:16

9:26/M

157

Emily Dering Branford CT

34

17 F 30-39

29:23

9:29/M

158

Kerry Shay Madison CT

30

18 F 30-39

29:25

9:29/M

159

Jean Green Guilford CT

52

5 F 50-59

29:26

9:30/M

160

Meghan Mierzejewski Wolcott CT

17

32 F 2-17

29:26

9:30/M

161

Thomas Martin Willimantic CT

9

5 M 2-17

29:28

9:30/M

162

Teresa Crampton Guilford CT

36

19 F 30-39

29:31

9:31/M

163

Melissa Giroux Guilford CT

15

33 F 2-17

29:35

9:33/M

164

Wendy Price Madison CT

49

23 F 40-49

29:45

9:36/M

165

Lindsay Vail Guilford CT

15

34 F 2-17

29:48

9:37/M

166

Benjamin Hutchins Guilford CT

20

4 M 18-29

29:48

9:37/M

167

Britta Lundgren Guilford CT

16

35 F 2-17

29:49

9:37/M

168

Don MacMillan Madison CT

36

17 M 30-39

29:50

9:37/M

169

James Kenefick Meriden CT

40

28 M 40-49

29:51

9:38/M

170

Stan Terry Storrs CT

35

18 M 30-39

29:54

9:39/M

171

Mark Wyler Meriden CT

34

19 M 30-39

29:56

9:39/M

172

Michael A. Pirolli Lebanon CT

35

20 M 30-39

29:57

9:40/M

173

Benjamin Langevin Meriden CT

25

5 M 18-29

29:58

9:40/M

174

Nicholas Nigro Meriden CT

30

21 M 30-39

29:58

9:40/M

175

Matthew Bell Meriden CT

27

6 M 18-29

29:59

9:40/M

176

Mark Dowd Meriden CT

32

22 M 30-39

29:59

9:40/M

177

Paul Dacruz Meriden CT

33

23 M 30-39

29:59

9:40/M

178

David Mattioli Meriden CT

28

7 M 18-29

30:00

9:41/M

179

John Jackson Meriden CT

34

24 M 30-39

30:00

9:41/M

180

Christopher Walsh Meriden CT

27

8 M 18-29

30:00

9:41/M

181

Ted Kenney Meriden CT

30

25 M 30-39

30:01

9:41/M

182

Patrick Conway Meriden CT

33

26 M 30-39

30:01

9:41/M

183

Anthony Gallucci Meriden CT

32

27 M 30-39

30:02

9:41/M

184

Joe Narcisse Meriden CT

30

28 M 30-39

30:02

9:41/M

185

Cono D'Elia Meriden CT

34

29 M 30-39

30:02

9:41/M

186

William Gaspar Meriden CT

29

9 M 18-29

30:03

9:42/M

187

Gerard Joyal Meriden CT

29

10 M 18-29

30:03

9:42/M

188

Eric Kelly Meriden CT

23

11 M 18-29

30:04

9:42/M

189

Gary M. Jones Jr. Meriden CT

24

12 M 18-29

30:04

9:42/M

190

Matt Lacluyze Meriden CT

28

13 M 18-29

30:04

9:42/M

191

Steve Chapman Meriden CT

30

30 M 30-39

30:05

9:42/M

192

Derek Halkett Meriden CT

24

14 M 18-29

30:05

9:42/M

193

Mac Walker Madison CT

59

13 M 50-59

30:06

9:43/M

194

Philip Confer Madison CT

52

14 M 50-59

30:06

9:43/M

195

Bandit Number 9000    

1 M 0- 0

30:07

9:43/M

196

Kitty Palmer Guilford CT

48

24 F 40-49

30:15

9:45/M

197

Douglas Jackson Branford CT

23

15 M 18-29

30:19

9:47/M

198

Matthew Espinosa Guilford CT

28

16 M 18-29

30:20

9:47/M

199

Marisa Espinosa Guilford CT

26

10 F 18-29

30:22

9:48/M

200

Lauren Brown Guilford CT

47

25 F 40-49

30:26

9:49/M

201

Joyelle Vique New Haven CT

26

11 F 18-29

30:26

9:49/M

202

Lesley Rae Larsen New Haven CT

0

5 F 0- 1

30:29

9:50/M

203

Rory Hoag New Haven CT

0

6 F 0- 1

30:30

9:50/M

204

Pat Haag Madison CT

50

6 F 50-59

30:30

9:50/M

205

Mary Lou Sunday Madison CT

45

26 F 40-49

30:32

9:51/M

206

Andrea Domacinovic Guilford CT

17

36 F 2-17

30:40

9:54/M

207

Ebony Pollard Guilford CT

17

37 F 2-17

30:41

9:54/M

208

Robert Card Madison CT

34

31 M 30-39

30:42

9:54/M

209

Jean Card Madison CT

35

20 F 30-39

30:42

9:54/M

210

Carrie Bishop Guilford CT

16

38 F 2-17

30:45

9:55/M

211

Jeff Finkle Guilford CT

44

29 M 40-49

30:46

9:55/M

212

Linda Chiofar Wallingford CT

41

27 F 40-49

31:01

10:00/M

213

Stephanie Hedberg Guilford CT

15

39 F 2-17

31:08

10:03/M

214

Jeff Moretti Guilford CT

9

6 M 2-17

31:15

10:05/M

215

Bryan Perdue Clinton CT

14

7 M 2-17

31:17

10:05/M

216

Kim Welsh Guilford CT

14

40 F 2-17

31:22

10:07/M

217

Melissa Greco Guilford CT

14

41 F 2-17

31:23

10:07/M

218

Jen Daigneault Guilford CT

15

42 F 2-17

31:23

10:07/M

219

Gabby Adams Madison CT

40

28 F 40-49

31:24

10:08/M

220

Jenna Roberts Guilford CT

16

43 F 2-17

31:25

10:08/M

221

Danielle Sobieski Guilford CT

17

44 F 2-17

31:31

10:10/M

222

Tara Demarseilles Guilford CT

17

45 F 2-17

31:39

10:13/M

223

Richard Seethalher Waterbury CT

60

5 M 60-97

31:41

10:13/M

224

Melissa Rossi Waterford CT

42

29 F 40-49

31:43

10:14/M

225

Lisa Lear Jewett City CT

36

21 F 30-39

32:15

10:24/M

226

Bandit Number 9001    

2 M 0- 0

32:20

10:26/M

227

Margaret Piasecki West Haven CT

29

12 F 18-29

32:20

10:26/M

228

Maryann Kowalsky Guilford CT

47

30 F 40-49

32:21

10:26/M

229

Mary Jane Galvin Guilford CT

49

31 F 40-49

32:21

10:26/M

230

Sue Moretti Guilford CT

46

32 F 40-49

32:24

10:27/M

231

Joyce Burns Bethlehem CT

47

33 F 40-49

32:25

10:27/M

232

Marla Morris Bethany CT

9

46 F 2-17

32:34

10:30/M

233

Dena Morris Bethany CT

43

34 F 40-49

32:49

10:35/M

234

Taylor Suppies Madison CT

12

8 M 2-17

33:01

10:39/M

235

Russell Suppies Madison CT

53

15 M 50-59

33:01

10:39/M

236

Ricky Green Clinton CT

8

9 M 2-17

33:02

10:39/M

237

Rick Green Clinton CT

38

32 M 30-39

33:04

10:40/M

238

Nancy Demarseilles Guilford CT

48

35 F 40-49

33:07

10:41/M

239

Diane Ainson Branford CT

43

36 F 40-49

33:07

10:41/M

240

Charlie Haury New Haven CT

0

1 M 0- 1

33:23

10:46/M

241

Susan Mahoney Guilford CT

34

22 F 30-39

33:41

10:52/M

242

James Kenefick Guilford CT

68

6 M 60-97

33:41

10:52/M

243

Christian Webb Guilford CT

9

10 M 2-17

34:05

11:00/M

244

Louis Campanaro Clinton CT

0

2 M 0- 1

34:05

11:00/M

245

Tricia Santi Guilford CT

49

37 F 40-49

34:10

11:01/M

246

Eric Wolff Guilford CT

47

30 M 40-49

34:13

11:02/M

247

Catherine Mc Coy Madison CT

42

38 F 40-49

34:14

11:03/M

248

Shannon Donofrio New Haven CT

0

7 F 0- 1

34:23

11:05/M

249

Lauren Suraci Guilford CT

17

47 F 2-17

34:25

11:06/M

250

Shannon Page Guilford CT

11

48 F 2-17

34:32

11:08/M

251

Lauren Pascuzzo Guilford CT

15

49 F 2-17

34:47

11:13/M

252

Chelsea Vail Guilford CT

13

50 F 2-17

34:50

11:14/M

253

Shelby Apuzzo Guilford CT

14

51 F 2-17

35:09

11:20/M

254

Jessica Herr Guilford CT

14

52 F 2-17

35:09

11:20/M

255

Austin Ross Madison CT

81

7 M 60-97

35:13

11:22/M

256

Karen Suppies Madison CT

51

7 F 50-59

35:18

11:23/M

257

Bandit Number 9002    

3 M 0- 0

35:19

11:24/M

258

Bandit Number 9003    

4 M 0- 0

36:15

11:42/M

259

Kaitlin Burkle Guilford CT

15

53 F 2-17

36:18

11:43/M

260

Denamarie Blancato New Britain CT

26

13 F 18-29

36:19

11:43/M

261

Jennifer Forgue Madison CT

24

14 F 18-29

36:38

11:49/M

262

Bandit Number 9004    

5 M 0- 0

36:55

11:55/M

263

Heather Clinton Madison CT

36

23 F 30-39

36:55

11:55/M

264

Hee Seung Lee New Haven CT

0

8 F 0- 1

36:58

11:55/M

265

Alison Rubin Guilford CT

52

8 F 50-59

36:59

11:56/M

266

Kim Mai Mahon Bethlehem CT

41

39 F 40-49

37:15

12:01/M

267

Laura Queiros Colchester CT

42

40 F 40-49

37:15

12:01/M

268

Richard Vail Guilford CT

54

16 M 50-59

38:06

12:17/M

269

Lara Johnson Clinton CT

34

24 F 30-39

38:22

12:23/M

270

Kathleen Boyd Guilford CT

53

9 F 50-59

39:14

12:39/M

271

Carlyn Falcigno North Branford CT

43

41 F 40-49

39:14

12:39/M

272

Janet Russo Branford CT

53

10 F 50-59

39:16

12:40/M

273

Micaela Morris Bethany CT

13

54 F 2-17

40:27

13:03/M

274

Joseph Napoli Orange CT

76

8 M 60-97

40:27

13:03/M

275

Diane Barker Guilford CT

60

3 F 60-97

41:53

13:31/M

276

Ann Anderson Killingworth CT

37

25 F 30-39

44:14

14:16/M

277

Bo Burgett Madison CT

26

17 M 18-29

49:50

16:05/M

278

Ryan Goldsmith Madison CT

18

18 M 18-29

49:51

16:05/M


Age Division Results

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

35

7

19:18

6:14/M

 
 

JUNIOR WOMEN (17 & UNDER)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marsha Habetz Orange CT

16

21

22:19

7:12/M

2

Abbie Demusis Guilford CT

13

24

22:38

7:18/M

3

Shannon Flynn Guilford CT

15

33

23:42

7:39/M

 

OPEN WOMEN (18-29)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Burke Madison CT

19

41

24:06

7:46/M

2

Jessica Salonia North Haven CT

23

50

24:21

7:51/M

3

Amanda Rahmann Madison CT

23

51

24:22

7:52/M

 

SUB MASTER WOMEN (30-39)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sue Clinton Santa Barbara CA

39

19

22:05

7:07/M

2

Karen Stewart Guilford CT

39

28

22:57

7:24/M

3

Carolyn Caton New Haven CT

30

37

23:54

7:43/M

 

MASTER WOMEN (40-49)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maggie Jones Mystic CT

45

26

22:43

7:20/M

2

Teresa Flynn Guilford CT

46

35

23:48

7:41/M

3

Josie Ceulemans East Haddam CT

41

42

24:07

7:47/M

 

GRANDMASTER WOMEN (50-59)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Weihl Madison CT

55

30

23:22

7:32/M

2

Jane Pagnam North Haven CT

53

79

26:08

8:26/M

3

Kathy Kovacs Ivoryton CT

50

83

26:16

8:28/M

 

GOLDEN MASTER WOMEN (60+)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Jacobs New York NY

66

80

26:12

8:27/M

2

Virginia Mullen Unionville CT

64

126

28:13

9:06/M

3

Diane Barker Guilford CT

60

275

41:53

13:31/M

 
 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Natali Angok Guilford CT

20

1

17:12

5:33/M

 
 

JUNIOR MEN (17 & UNDER)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darrel Graver Guilford CT

13

15

21:24

6:54/M

2

Tim Mc CorMacK Wolcott CT

15

53

24:24

7:52/M

3

Nick Moretti Guilford CT

7

97

27:11

8:46/M

 

OPEN MEN (18-29)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Diglio Madison CT

24

3

18:45

6:03/M

2

Steve De Pino Guilford CT

26

32

23:29

7:35/M

3

Patrick Mattson New York NY

28

38

23:54

7:43/M

 

SUB MASTER MEN (30-39)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Thompson Madison CT

36

6

19:14

6:12/M

2

Tom Rafferty Madison CT

39

10

20:12

6:31/M

3

Frank Silva New London CT

37

12

20:34

6:38/M

 

MASTER MEN (40-49)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Roy Mystic CT

41

2

18:39

6:01/M

2

Ed Drew Middletown CT

47

4

19:11

6:11/M

3

Neal MacIag Kensington CT

42

5

19:11

6:11/M

 

GRANDMASTER MEN (50-59)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

57

9

19:38

6:20/M

2

Craig Helmrich Guilford CT

56

22

22:28

7:15/M

3

John Clinton Santa Barbara CA

52

31

23:26

7:34/M

 

GOLDEN MASTER MEN (60+)

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Le Vasseur Madison CT

64

16

21:51

7:03/M

2

John Thomas Clinton CT

63

39

23:55

7:43/M

3

Edward Evis Clinton CT

62

48

24:17

7:50/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com