HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

4th Annual
Holiday Run For Kids
Fairfield, CT - 5K

December 22, 2002

OVERALL WINNERS

Tim Loh, Fairfield, CT - 16:53
Martha Merz, Mystic, CT -  18:03

Timing & Results by:
Club CT


Weather: Overcast, 45 degrees

Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== 
    1   1/12   Tim Loh              17 M Fairfield       CT   16:53  5:27 
    2   1/7    Rich Bresford        22 M Stratford       CT   17:08  5:31 
    3   1/20   Alan MacDougall      37 M Branford        CT   17:46  5:43 
    4   1/17   Mike O'Malley        50 M Southport       CT   17:48  5:44 
    5   1/19   Martha Merz          40 F Mystic          CT   18:03  5:49 
    6   2/12   Kyle Astle           17 M Fairfield       CT   18:07  5:50 
    7   2/7    Gus Ellison          27 M Redding         CT   18:29  5:57 
    8   2/20   Brian Fidler         32 M West Haven      CT   18:30  5:58 
    9   3/7    Nicholas Murphy      25 M Milford         CT   18:32  5:58 
   10   3/20   Torpedo Ruospo       33 M Stratford       CT   18:40  6:01 
   11   1/3    Heather Crosby       29 F Danbury         CT   18:51  6:04 
   12   4/7    Miguel Pizaro        28 M New Haven       CT   19:00  6:07 
   13   3/12   Shea Shapiro         18 M Fairfield       CT   19:05  6:09 
   14   1/17   Brooke Garden        35 F Greenwich       CT   19:23  6:15 
   15   1/46   Donald Allen         44 M New Fairfield   CT   19:27  6:16 
   16   2/46   Marty Schaivone      48 M Bridgeport      CT   19:30  6:17 
   17   3/46   Geza Ziegler         41 M Fairfield       CT   19:49  6:23 
   18   4/46   George Dickerson     44 M Wallingford     CT   19:54  6:25 
   19   4/20   William Gill         31 M Stratford       CT   19:56  6:25 
   20   5/46   Roy Harrison         44 M Fairfield       CT   20:01  6:27 
   21   1/14   Katie Duffy          17 F Monroe          CT   20:13  6:31 
   22   6/46   James Leary          41 M Norwalk         CT   20:24  6:34 
   23   2/17   Kelly Morin-Irwin    34 F Cheshire        CT   20:40  6:39 
   24   1/2    Paul Couzelis        60 M Norwalk         CT   20:44  6:41 
   25   7/46   Sean O'Connor        43 M Fairfield       CT   20:47  6:42 
   26   5/20   Lars Jorgensen       39 M Trumbull        CT   20:49  6:42 
   27   5/7    Danny Silva          29 M Stamford        CT   20:52  6:43 
   28   8/46   Rich Zuvich          48 M Bethel          CT   21:03  6:47 
   29   2/14   Annie Duffy          17 F Monroe          CT   21:04  6:47 
   30   2/17   Bob Sabre            52 M Fairfield       CT   21:05  6:47 
   31   9/46   Ed Garden            41 M Greenwich       CT   21:12  6:50 
   32  10/46   Richard Borer        46 M West Haven      CT   21:15  6:51 
   33   4/12   Andrew Rohr          15 M Easton          CT   21:21  6:53 
   34   2/19   Gail Jaques-Jarvis   41 F Fairfield       CT   21:31  6:56 
   35  11/46   Geno Concepcion      49 M Middlebury      CT   21:58  7:04 
   36  12/46   Jeffrey Dingwell     47 M Bethlehem       CT   22:04  7:06 
   37   3/17   Graham Ingels        56 M Newtown         CT   22:15  7:10 
   38  13/46   Michael Costello     44 M Fairfield       CT   22:16  7:10 
   39  14/46   Michael Buchina      43 M New Haven       CT   22:18  7:11 
   40  15/46   Robert Sousa         42 M Orange          CT   22:24  7:13 
   41   5/12   Steve Mele           13 M Hamden          CT   22:30  7:15 
   42   4/17   Bruce Goulart        52 M Newtown         CT   22:35  7:16 
   43  16/46   Paul O'Brien         40 M Trumbull        CT   22:45  7:20 
   44  17/46   Ben Mattheis         49 M Cheshire        CT   22:47  7:20 
   45  18/46   Joe Ercolano         47 M Fairfield       CT   22:51  7:22 
   46   3/19   Ronnie Behringer     44 F Norwalk         CT   22:56  7:23 
   47   3/14   Bernadette Boyle     17 F Fairfield       CT   22:57  7:23 
   48   5/17   Paul Flament         52 M Oxford          CT   22:57  7:24 
   49   4/19   Beth Mengel          45 F Southport       CT   22:59  7:24 
   50  19/46   Michael Wynn         43 M Stratford       CT   23:01  7:25 
   51   3/17   Sue Guistinello      34 F New haven       CT   23:01  7:25 
   52  20/46   Don Irwin            42 M Cheshire        CT   23:02  7:25 
   53  21/46   Peter Przbylski      47 M Oxford          CT   23:05  7:26 
   54   6/20   Curtis LaMay         37 M Woodbridge      CT   23:05  7:26 
   55   6/17   Robert Ellwanger     50 M Fairfield       CT   23:09  7:27 
   56   4/17   Lynn Lattimer        37 F Wilton          CT   23:15  7:29 
   57  22/46   Robert Fialkovich    49 M Shelton         CT   23:18  7:30 
   58   7/20   Steve McLeod         34 M Greenwich       CT   23:23  7:32 
   59   8/20   Jim Farrell          39 M Fairfield       CT   23:24  7:32 
   60   7/17   Mike Pisani          59 M Stratford       CT   23:29  7:34 
   61  23/46   Ayce Remetta         47 M Milford         CT   23:31  7:34 
   62   8/17   John O'Leary         50 M Stratford       CT   23:37  7:36 
   63   9/20   David Lattimer       38 M Wilton          CT   23:54  7:42 
   64  24/46   Jason Howard         49 M Norewalk        CT   24:11  7:47 
   65   9/17   Greg Yumanaka        50 M Middletown      CT   24:14  7:48 
   66  10/20   Robert Clark         39 M Trumbull        CT   24:22  7:51 
   67   4/14   Leah Barlow          16 F Southport       CT   24:27  7:53 
   68   5/19   Jane Hosfelt         44 F Fairfield       CT   24:30  7:54 
   69   5/14   Kara Steele          12 F New Haven       CT   24:33  7:55 
   70  10/17   Richard Fidler       56 M New Haven       CT   24:34  7:55 
   71  25/46   Mike Tamborrino      45 M Stamford        CT   24:36  7:56 
   72  11/17   Allan Evans          58 M West Haven      CT   24:38  7:56 
   73  12/17   Oliverio Oramas      54 M Wallingford     CT   24:39  7:56 
   74  13/17   Matti Rinta-Turri    50 M Fairfield       CT   24:40  7:57 
   75   2/3    Michele Albano       26 F Westport        CT   24:43  7:58 
   76   5/17   Marcella Forero      31 F Westport        CT   24:57  8:02 
   77  26/46   Jim Filipowich       40 M Shelton         CT   25:00  8:03 
   78  11/20   Tom Scalia           38 M Fairfield       CT   25:09  8:06 
   79  27/46   Michael Ahearn       41 M Arlington       TX   25:12  8:07 
   80  12/20   Edward Greene        33 M Fairfield       CT   25:22  8:10 
   81   6/19   Carol Aspirelli      42 F Woodbridge      CT   25:30  8:13 
   82  28/46   David Pierson        44 M Trumbull        CT   25:37  8:15 
   83  13/20   Nick Vanghele        33 M Fairfield       CT   25:37  8:15 
   84   6/7    Skye Luque           27 M Fairfield       CT   25:41  8:16 
   85  29/46   Matt Anderson        46 M Ansonia         CT   25:50  8:19 
   86  14/20   Kevin Flynn          38 M Fairfield       CT   25:53  8:20 
   87  30/46   Joseph Steele        48 M New Haven       CT   25:54  8:20 
   88  31/46   Ford Smith           45 M Fairfield       CT   26:00  8:23 
   89  14/17   Richard Zbrozek      55 M Berlin          CT   26:01  8:23 
   90   6/12   Adam Barlow          13 M Southport       CT   26:02  8:23 
   91  15/17   Glen Greytak         50 M Fairfield       CT   26:04  8:24 
   92  32/46   Michael Gordon       42 M Westport        CT   26:18  8:28 
   93   7/19   Rita Concepcion      44 F Middlebury      CT   26:35  8:34 
   94   6/17   Louise Rothwell      31 F Fairfield       CT   26:40  8:35 
   95   7/12   Nicholas Franco      15 M Bridgeport      CT   26:51  8:39 
   96   1/2    Ilse Berkeley        60 F Trumbull        CT   26:52  8:39 
   97   1/4    Susan Palmieri       50 F Fairfield       CT   26:56  8:41 
   98   8/12   James Terry          10 M Southport       CT   26:57  8:41 
   99  15/20   Matthew Terry        38 M Southport       CT   27:05  8:43 
  100  16/20   Clifford Knight      33 M Naugatuck       CT   27:06  8:44 
  101  17/20   John Roberts         31 M Stratford       CT   27:30  8:52 
  102   2/2    Monica Roche         63 F Fairfield       CT   27:32  8:52 
  103   7/17   Lisa Ellor           36 F Stratford       CT   27:37  8:54 
  104  33/46   George Franco        45 M Bridgeport      CT   27:39  8:54 
  105  18/20   Chris Giojella       33 M So. Norwalk     CT   27:39  8:54 
  106   8/19   Marla Ambrosy        42 F Milford         CT   27:46  8:57 
  107  16/17   Bernard Alter        54 M Baldwin         NY   28:09  9:04 
  108   6/14   Emily Pierson        15 F Trumbull        CT   28:13  9:05 
  109   9/19   Sheila Clancy        43 F Fairfield       CT   28:15  9:06 
  110   9/12   Ed Carroll           10 M Southport       CT   28:19  9:07 
  111   2/4    Donna Cramond        53 F Monroe          CT   28:22  9:08 
  112  19/20   Ed Boulanger         34 M Shelton         CT   28:24  9:09 
  113  34/46   Don Stacom           44 M Burlington      CT   28:31  9:11 
  114  10/19   Janice Barlow        45 F Souhtport       CT   28:45  9:16 
  115  11/19   Maureen Janda        47 F Fairfield       CT   29:06  9:22 
  116  35/46   Dave Peck            46 M Fairfield       CT   29:09  9:23 
  117   8/17   Maria Socci          30 F Norwalk         CT   29:12  9:24 
  118   9/17   Kim Russo            33 F Fairfield       CT   29:16  9:26 
  119  12/19   Jennifer Reed        42 F So. Norwalk     CT   29:27  9:29 
  120   1/3    John Seres           70 M Bridgeport      CT   29:57  9:39 
  121  10/12   Mike McQuiston        9 M Greenwich       CT   30:04  9:41 
  122  36/46   Alex McQuiston       46 M Greenwich       CT   30:05  9:41 
  123   7/14   Katie Jalbert        16 F Fairfield       CT   30:35  9:51 
  124  17/17   Noel Gabrielle       54 M Orange          CT   30:36  9:51 
  125  10/17   Caterina Veronesi    37 F Stamford        CT   30:52  9:57 
  126  11/17   Kelly Vardon         34 F Naugatuck       CT   30:53  9:57 
  127   2/3    Y.M. Naci            79 M Stratford       CT   30:55  9:57 
  128  12/17   Monica St. Clare     39 F Norwalk         CT   31:42 10:13 
  129  37/46   Mitchell Sanders     49 M Norwalk         CT   31:43 10:13 
  130   3/3    Ed Regner            74 M Torrington      CT   31:51 10:15 
  131   3/4    Tere Mak             50 F Bridgeport      CT   31:53 10:16 
  132   8/14   Maggie Stine         17 F Trumbull        CT   32:00 10:18 
  133  20/20   Peter Collings       32 M Stratford       CT   32:05 10:20 
  134   3/3    Alissa Smith         21 F Fairfield       CT   32:18 10:24 
  135  38/46   John Massad          41 M Greenwich       CT   32:30 10:28 
  136  13/17   Bridget Scanlon      32 F Fairfield       CT   32:44 10:32 
  137   9/14   Kathryn Fernberg     10 F Fairfield       CT   32:45 10:33 
  138  39/46   Jim Fast             48 M Southport       CT   32:46 10:33 
  139  14/17   Stacey Glanz         32 F Beacon Falls    CT   32:51 10:35 
  140  13/19   Leigh Bochicchio     42 F New Canaan      CT   33:28 10:47 
  141  40/46   James O'Leary        41 M Norwalk         CT   33:36 10:49 
  142  41/46   Robert Skelly        44 M Stratford       CT   33:40 10:50 
  143  11/12   Mickey Herbert        9 M Fairfield       CT   33:46 10:53 
  144  14/19   Judy Comen           40 F Eaton           CT   33:53 10:55 
  145  15/19   Lisa Davies          40 F Newtown         CT   34:13 11:01 
  146  16/19   Barbara Young        48 F Southport       CT   34:22 11:04 
  147  42/46   Rick Stine           44 M Trumbull        CT   34:22 11:04 
  148  15/17   Sarah Parkinson      32 F Fairfield       CT   34:24 11:05 
  149  17/19   Mary Pierson         43 F Trumbull        CT   34:34 11:08 
  150   7/7    Tim Leonard          24 M Stamford        CT   34:38 11:09 
  151  12/12   Joey Lo Guidice      11 M Southport       CT   34:56 11:15 
  152  43/46   Mark LoGuidici       46 M Southport       CT   35:28 11:25 
  153  44/46   Richard Ahern        43 M Shelton         CT   36:19 11:42 
  154  45/46   Joe Duffy            46 M Monroe          CT   36:20 11:42 
  155  10/14   Taylor Curtis        10 F Fairfield       CT   36:28 11:44 
  156  11/14   Faith Nicholas       10 F Southport       CT   36:30 11:45 
  157  12/14   Emilie Butcher       11 F Fairfield       CT   36:32 11:46 
  158  13/14   Hannah Brill          9 F Southport       CT   36:33 11:46 
  159  18/19   Pascale Butcher      40 F Fairfield       CT   36:54 11:53 
  160  16/17   Michelle Hurley      30 F West Haven      CT   37:11 11:58 
  161           UKNOWN                 M Unknown         CT   37:51 12:11 
  162  14/14   Sophie Butcher        6 F Fairfield       CT   37:54 12:12 
  163  46/46   Paul Butcher         40 M Fairfield       CT   37:55 12:12 
  164   2/2    Walter Nester        69 M North Haven     CT   38:53 12:31 
  165   4/4    Ann Onton            59 F Fairfield       CT   38:54 12:32 
  166  19/19   Nancy Ahern          44 F Shelton         CT   39:39 12:46 
  167  17/17   Cindy Filipowich     30 F Shelton         CT   39:42 12:47 

AGE-GROUP RESULTS

MALE AGE GROUP: 1 - 10 1 98 James Terry 10 Southport CT 26:57 2 110 Ed Carroll 10 Southport CT 28:19 3 121 Mike McQuiston 9 Greenwich CT 30:04 4 143 Mickey Herbert 9 Fairfield CT 33:46 FEMALE AGE GROUP: 1 - 10 1 137 Kathryn Fernberg 10 Fairfield CT 32:45 2 155 Taylor Curtis 10 Fairfield CT 36:28 3 156 Faith Nicholas 10 Southport CT 36:30 4 158 Hannah Brill 9 Southport CT 36:33 5 162 Sophie Butcher 6 Fairfield CT 37:54 MALE AGE GROUP: 11 - 13 1 41 Steve Mele 13 Hamden CT 22:30 2 90 Adam Barlow 13 Southport CT 26:02 3 151 Joey Lo Guidice 11 Southport CT 34:56 FEMALE AGE GROUP: 11 - 13 1 69 Kara Steele 12 New Haven CT 24:33 2 157 Emilie Butcher 11 Fairfield CT 36:32 MALE AGE GROUP: 14 - 19 1 6 Kyle Astle 17 Fairfield CT 18:07 2 13 Shea Shapiro 18 Fairfield CT 19:05 3 33 Andrew Rohr 15 Easton CT 21:21 4 95 Nicholas Franco 15 Bridgeport CT 26:51 FEMALE AGE GROUP: 14 - 19 1 21 Katie Duffy 17 Monroe CT 20:13 2 29 Annie Duffy 17 Monroe CT 21:04 3 47 Bernadette Boyle 17 Fairfield CT 22:57 4 67 Leah Barlow 16 Southport CT 24:27 5 108 Emily Pierson 15 Trumbull CT 28:13 MALE AGE GROUP: 20 - 29 1 2 Rich Bresford 22 Stratford CT 17:08 2 7 Gus Ellison 27 Redding CT 18:29 3 9 Nicholas Murphy 25 Milford CT 18:32 4 12 Miguel Pizaro 28 New Haven CT 19:00 5 27 Danny Silva 29 Stamford CT 20:52 FEMALE AGE GROUP: 20 - 29 1 11 Heather Crosby 29 Danbury CT 18:51 2 75 Michele Albano 26 Westport CT 24:43 3 134 Alissa Smith 21 Fairfield CT 32:18 MALE AGE GROUP: 30 - 39 1 3 Alan MacDougall 37 Branford CT 17:46 2 8 Brian Fidler 32 West Haven CT 18:30 3 10 Torpedo Ruospo 33 Stratford CT 18:40 4 19 William Gill 31 Stratford CT 19:56 5 26 Lars Jorgensen 39 Trumbull CT 20:49 FEMALE AGE GROUP: 30 - 39 1 14 Brooke Garden 35 Greenwich CT 19:23 2 23 Kelly Morin-Irwin 34 Cheshire CT 20:40 3 51 Sue Guistinello 34 New haven CT 23:01 4 56 Lynn Lattimer 37 Wilton CT 23:15 5 76 Marcella Forero 31 Westport CT 24:57 MALE AGE GROUP: 40 - 49 1 15 Donald Allen 44 New Fairfield CT 19:27 2 16 Marty Schaivone 48 Bridgeport CT 19:30 3 17 Geza Ziegler 41 Fairfield CT 19:49 4 18 George Dickerson 44 Wallingford CT 19:54 5 20 Roy Harrison 44 Fairfield CT 20:01 FEMALE AGE GROUP: 40 - 49 1 34 Gail Jaques-Jarvis 41 Fairfield CT 21:31 2 46 Ronnie Behringer 44 Norwalk CT 22:56 3 49 Beth Mengel 45 Southport CT 22:59 4 68 Jane Hosfelt 44 Fairfield CT 24:30 5 81 Carol Aspirelli 42 Woodbridge CT 25:30 MALE AGE GROUP: 50 - 59 1 4 Mike O'Malley 50 Southport CT 17:48 2 30 Bob Sabre 52 Fairfield CT 21:05 3 37 Graham Ingels 56 Newtown CT 22:15 4 42 Bruce Goulart 52 Newtown CT 22:35 5 48 Paul Flament 52 Oxford CT 22:57 FEMALE AGE GROUP: 50 - 59 1 97 Susan Palmieri 50 Fairfield CT 26:56 2 111 Donna Cramond 53 Monroe CT 28:22 3 131 Tere Mak 50 Bridgeport CT 31:53 4 165 Ann Onton 59 Fairfield CT 38:54 MALE AGE GROUP: 60 - 69 1 24 Paul Couzelis 60 Norwalk CT 20:44 2 164 Walter Nester 69 North Haven CT 38:53 FEMALE AGE GROUP: 60 - 69 1 96 Ilse Berkeley 60 Trumbull CT 26:52 2 102 Monica Roche 63 Fairfield CT 27:32 MALE AGE GROUP: 70 - 99 1 120 John Seres 70 Bridgeport CT 29:57 2 127 Y.M. Naci 79 Stratford CT 30:55 3 130 Ed Regner 74 Torrington CT 31:51


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com