HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

HTC
100 Mile Relay

West Hartford, CT

June 15, 2002

Timing & Results by:
Greystone Electronics


The following are results from the 1st Annual Hartford Track Club
100 x 1 Mile Relay held at Conard High School in West Hartford
Connecticut on Saturday, June 15, 2002 starting at 7:11 AM.
   6/15/02   A Connecticut State Record!
LegFirst NameLast Name       age  sex town          1600m time  Cum. time  Avg. Pace
1  Patrick   Alcarez          45   m  Meriden       06:31.49    0:06:31.49 06:31.5
2  Jeff      Weatherhead      52   m  Granby        05:51.79    0:12:23.28 06:11.6
3  Chris     Chisholm         40   m  Farmington    05:18.40    0:17:41.68 05:53.9
4  Wayne     Soldan           44   m  Winsted       06:36.81    0:24:18.49 06:04.6
5  Amber     Soldan           15   f  Winsted       07:09.32    0:31:27.81 06:17.6
6  Brianna   Smyth            15   f  Winsted       05:51.77    0:37:19.58 06:13.3
7  Anne      Tranberg         56   f  Farminton     09:05.14    0:46:24.72 06:37.8
8  Charlie   Whynacht         52   m  Glastonbury   06:05.97    0:52:30.69 06:33.8
9  Jeff      Weatherhead      52   m  Granby        05:44.15    0:58:14.84 06:28.3
10 Will      Graustein        41   m  Harwinton     05:34.09    1:03:48.93 06:22.9
11 Wayne     Soldan           44   m  Winsted       06:36.54    1:10:25.47 06:24.1
12 Amber     Soldan (bare fee 15   f  Winsted       07:38.36    1:18:03.83 06:30.3
13 Brianna   Smyth            15   f  Winsted       06:33.64    1:24:37.47 06:30.6
14 Jeff      Weatherhead      52   m  Granby        05:51.59    1:30:29.06 06:27.8
15 Will      Graustein        41   m  Harwinton     05:47.68    1:36:16.74 06:25.1
16 Wayne     Soldan           44   m  Winsted       07:02.56    1:43:19.30 06:27.5
17 Pam       Stevenson        37   f  Canaan        07:48.45    1:51:07.75 06:32.2
18 Chris     Gemske           13   m  West Hartford 07:19.12    1:58:26.87 06:34.8
19 Bob       Gemske           47   m  West Hartford 06:33.90    2:05:00.77 06:34.8
20 Jeff      Weatherhead      52   m  Granby        06:07.20    2:11:07.97 06:33.4
21 Will      Graustein        41   m  Harwinton     05:40.69    2:16:48.66 06:30.9
22 Chris     Gemske           13   m  West Hartford 07:39.41    2:24:28.07 06:34.0
23 Kathy     Scotti           60   f  West Hartford 10:20.13    2:34:48.20 06:43.8
24 Lauren    Gemske           16   f  West Hartford 06:48.82    2:41:37.02 06:44.0
25 Dennis    Barone           47   m  West Hartford 05:59.06    2:47:36.08 06:42.2
26 Mike      Callahan         52   m  Simsbury      06:15.06    2:53:51.14 06:41.2
27 Dennis    Barone           47   m  West Hartford 05:49.17    2:59:40.91 06:39.3
28 Amber     Soldan           15   f  Winsted       07:44.94    3:07:25.85 06:41.6
29 Mike      Callahan         52   m  Simsbury      06:16.38    3:13:42.23 06:40.8
30 Brianna   Smyth            15   f  Winsted       06:02.09    3:19:44.32 06:39.5
31 Debra     St. Germain      46   f  Hartford      08:15.48    3:27:59.80 06:42.6
32 Will      Graustein        41   m  Harwinton     05:44.26    3:33:44.06 06:40.8
33 Gideon    Mutisya(E.Htfd w 37   m  Hartford      05:07.60    3:38:51.66 06:37.9
34 Wayne     Soldan           44   m  Winsted       06:48.67    3:45:40.33 06:38.2
35 Pam       Stevenson        37   f  Canaan        07:40.62    3:53:20.95 06:40.0
36 Patrick   Alcarez          45   m  Meriden       06:22.84    3:59:43.79 06:39.5
37 Mary      Scott            50   f  West Hartford 07:54.14    4:07:37.93 06:41.6
38 Bob       Gemske           47   m  West Hartford 06:41.12    4:14:19.05 06:41.6
39 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  06:05.85    4:20:24.90 06:40.6
40 Mary      Scott            50   f  West Hartford 07:52.28    4:28:17.18 06:42.4
41 Will      Graustein        41   m  Harwinton     05:47.63    4:34:04.81 06:41.1
42 Pam       Stevenson        37   f  Canaan        07:58.00    4:42:02.81 06:42.9
43 Will      Graustein        41   m  Harwinton     06:38.43    4:48:41.24 06:42.8
44 Bob       Gemske           47   m  West Hartford 07:07.64    4:55:48.88 06:43.4
45 Ian       Hill             20   m  West Hartford 04:48.99    5:00:37.87 06:40.8
46 Bob       Tumiski          47   m  Wallingford   06:39.30    5:07:17.70 06:40.8
47 Mark      Tumiski          15   m  Basking Ridge 07:33.30    5:14:50.47 06:41.9
48 Ian       Hill             20   m  West Hartford 05:07.11    5:19:57.58 06:39.9
49 Beatriz   Alviz            32   f  Meriden       08:00.51    5:27:58.09 06:41.6
50 Kevin     Markowski        44   m  Middletwon    05:49.10    5:33:47.19 06:40.5
51 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  07:09.89    5:40:57.08 06:41.1
52 Beatriz   Alviz            32   f  Meriden       08:18.84    5:49:15.92 06:43.0
53 Kevin     Markowski        44   m  Middletwon    06:44.84    5:56:00.76 06:43.0
54 Bob       Gemske           47   m  West Hartford 08:00.28    6:04:01.04 06:44.5
55 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  06:58.17    6:10:59.21 06:44.7
56 Bob       Gemske           47   m  West Hartford 07:48.23    6:18:41.44 06:45.7
57 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  06:28.02    6:25:15.46 06:45.5
58 Chris     Bolt             15   m  West Hartford 06:18.28    6:31:33.74 06:45.1
59 Dean      Bolt             48   m  West Hartford 06:40.69    6:38:14.43 06:45.0
60 Kathy     Scotti           60   f  West Hartford 14:56.74    6:53:11.17 06:53.2
61 Kevin     Hall             17   m  West Hartford 05:54.90    6:59:06.07 06:52.2
62 Patrick   Daly             57   m  West Hartford 09:46.65    7:08:52.72 06:55.0
63 Chris     Armen            48   m  Simsbury      07:24.91    7:16:17.63 06:55.5
64 Daniel    Walsh            17   m  West Hartford 06:28.14    7:22:45.77 06:55.1
65 Chris     Armen            48   m  Simsbury      07:15.61    7:30:01.38 06:55.4
66 David     Campbell         18   m  West Hartford 05:52.59    7:35:53.97 06:54.5
67 Dan       Chang            16   m  West Hartford 06:39.59    7:42:33.56 06:54.2
68 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  06:02.75    7:48:36.31 06:53.5
69 Chris     Armen            48   m  Simsbury      05:19.49    7:53:55.80 06:52.1
70 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  06:55.07    8:00:50.87 06:52.2
71 Chris     Armen            48   m  Simsbury      06:54.38    8:07:45.25 06:52.2
72 David     Campbell         18   m  West Hartford 05:50.88    8:13:36.13 06:51.3
73 Joshua    Boltz            9    m  Simsbury      09:16.29    8:22:52.42 06:53.3
74 Brigitte  Boltz            42   f  Simsbury      06:12.92    8:29:05.34 06:52.8
75 Matthew   Lundin           9    m  Granby        09:03.55    8:38:08.89 06:54.5
76 Chelsea   Lenge            18   f  West Hartford 06:36.97    8:44:45.86 06:54.3
77 Chris     Armen            48   m  Simsbury      05:54.40    8:50:40.26 06:53.5
78 Nicholas  Boltz            12   m  Simsbury      06:25.31    8:57:05.57 06:53.1
79 Lindsay   Briden           18   f  West Hartford 06:50.11    9:03:55.68 06:53.1
80 David     Campbell         18   m  West Hartford 05:34.57    9:09:30.25 06:52.1
81 Ben       Lundin           11   m  Granby        07:17.66    9:16:47.91 06:52.4
82 Kathy     Lundin           43   f  Granby        06:34.00    9:23:21.91 06:52.2
83 David     Dyson            33   m  Newington     06:17.84    9:29:39.75 06:51.8
84 David     Campbell         18   m  West Hartford 05:49.76    9:35:29.51 06:51.1
85 Brigitte  Boltz            42   f  Simsbury      06:23.42    9:41:52.93 06:50.7
86 Kathy     Lundin           43   f  Granby        06:40.84    9:48:33.77 06:50.6
87 Connor    McCaffrey        8    m  Marlborough   09:18.79    9:57:52.56 06:52.3
88 Kevin     McCaffrey        44   m  Marlborough   05:23.60    10:03:16.1606:51.3
89 Susan     McCaffrey        39   f  Marlborough   07:26.13    10:10:42.2906:51.7
90 David     Dyson            33   m  Newington     06:31.66    10:17:13.9506:51.5
91 Connor    McCaffrey        8    m  Marlborough   08:13.27    10:25:27.2206:52.4
92 David     Campbell         18   m  West Hartford 07:39.76    10:33:06.9806:52.9
93 Kevin     McCaffrey        44   m  Marlborough   06:22.34    10:39:29.3206:52.6
94 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  44:32.00    10:46:13.2406:52.5
95 Kevin     McCaffrey        44   m  Marlborough   54:15.00    10:52:07.3906:51.9
96 David     Dyson            33   m  Newington     06:42.51    10:58:49.9006:51.8
97 Charley   Merlis           61   m  West Hartford 08:11.52    11:07:01.4206:52.6
98 David     Campbell         18   m  West Hartford 06:06.58    11:13:08.1006:52.1
99 Peter     Hawley           52   m  New Hartford  06:24.29    11:19:32.3906:51.8
100David     Dyson            33   m  Newington     06:40.16    11:26:12.5506:51.7
101David     Campbell         18   m  West Hartford 05:26.58    11:31:39.1306:50.9
   From Race Organizers:
   The following are David Campbell's  400 meter Splits for the 101st Leg
   1:20,1:22,1:24,1:21).
   Technically, the relay was well over 100 Miles.  You could easily deduct
   another 2 and 1/2 minutes from the Finish Time to determine a more exact
   100 miles, but I'm pretty tired.
   Some runners chose to run before racing in the East Hartford 5K at
   8:30 AM (ie. Chris Chisholm). Some runners chose to run after the
   East Hartford 5K. Gideon Mutisya won the East Hartford 5K and ran
   the third fastest mile in the relay. Ian Hill had the fastest
   two miles of the day.  Ian was first at the Memorial Day Mile,
   while Gideon was second. Ian slept in before his relay run today.
   Congratulations and thank you to all the particpants, organizers,
   and volunteers.  We did it!

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com