HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Julia's Run For Children
4 Miles

New Haven, CT

April 14, 2002

OVERALL WINNERS

Henry Brown, Hamden, CT - 22:09
Mary Dunn, Cheshire, CT -  25:20

jul1.jpg (55457 bytes) jul2.jpg (54677 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


View last year's results

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Henry Brown             Hamden  CT          27 ***** M 20-29        22:09    5:32/M
       2    John Tolbert            Branford  CT        41     1 M 40-49        22:32    5:38/M
       3    David Pantin            New Haven  CT       40     2 M 40-49        22:54    5:44/M
       4    Alan Mac Dougall        Branford  CT        36     1 M 30-39        23:08    5:47/M
       5    Raymond Regan           North Haven  CT     34     2 M 30-39        23:11    5:48/M
       6    Brendan Gavin           West Haven  CT      23     1 M 20-29        23:19    5:50/M
       7    Joseph Helpern          Cornwall  NY        18     1 M 13-19        23:50    5:58/M
       8    Michael Munroe          Manchester  CT      43     3 M 40-49        23:58    6:00/M
       9    Richard KORBY           HAMDEN  CT          42     4 M 40-49        24:06    6:02/M
      10    Brian Fidler            West Haven  CT      31     3 M 30-39        24:22    6:06/M
      11    Michael Didato          Waterford  CT       40     5 M 40-49        24:35    6:09/M
      12    Charles Hornak          Hamden  CT          34     4 M 30-39        24:42    6:11/M
      13    Karl Christiansen       Niantic  CT         39     5 M 30-39        25:04    6:16/M
      14    Mary Dunn               Cheshire  CT        50 ***** F 50-59        25:20    6:20/M
      15    Edward O' Connor        Cheshire  CT        39     6 M 30-39        25:25    6:21/M
      16    Joshua Wright           New Haven  CT       22     2 M 20-29        25:28    6:22/M
      17    Simon Frid              Great Neck  NY      16     2 M 13-19        25:41    6:25/M
      18    Daniel Bernstein        Bethesda  MD        18     3 M 13-19        25:43    6:26/M
      19    Jack Cronan             Wallingford  CT     55     1 M 50-59        25:50    6:28/M
      20    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT    23     3 M 20-29        25:58    6:30/M
      21    Dave Jacobs             Niantic  CT         56     2 M 50-59        26:00    6:30/M
      22    John Paggioli           Marlborough  CT     36     7 M 30-39        26:17    6:34/M
      23    John Swagerty           Bronx  NY           24     4 M 20-29        26:45    6:41/M
      24    Becky Gogel             Bronxville  NY      23     1 F 20-29        26:47    6:42/M
      25    Land Anderson           New Haven  CT       28     5 M 20-29        27:06    6:47/M
      26    Joseph Sharpe           Storrs  CT          33     8 M 30-39        27:16    6:49/M
      27    James Joers             New Haven  CT       34     9 M 30-39        27:23    6:51/M
      28    Jacob Rubino            New Haven  CT       22     6 M 20-29        27:30    6:53/M
      29    Kevin Tranberg          Rocky Hill  CT      33    10 M 30-39        27:46    6:57/M
      30    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    46     6 M 40-49        27:48    6:57/M
      31    Mitchell Miller         Wolcott  CT         52     3 M 50-59        27:56    6:59/M
      32    Jennifer Mancuso        Willington  CT      25     2 F 20-29        27:57    6:59/M
      33    Dina Frid               Great Neck  NY      24     3 F 20-29        28:01    7:00/M
      34    Russell Misbach         Meriden  CT         32    11 M 30-39        28:25    7:06/M
      35    Paul Shanahan           Cheshire  CT        64     1 M 60-69        28:28    7:07/M
      36    Raj Atlluru             San Francisco  CA   0      1 M  0- 0        28:40    7:10/M
      37    Erik Moga               New Haven  CT       22     7 M 20-29        28:42    7:11/M
      38    Matt Hobby              New Haven  CT       32    12 M 30-39        28:42    7:11/M
      39    William Nold            New Haven  CT       28     8 M 20-29        28:44    7:11/M
      40    Andrew Swick            East Lyme  CT       42     7 M 40-49        28:48    7:12/M
      41    Aaron Figura            Cheshire  CT        16     4 M 13-19        29:11    7:18/M
      42    Ryan Mc Crate           New Haven  CT       25     9 M 20-29        29:12    7:18/M
      43    Shelby Guilbert         New Haven  CT       26    10 M 20-29        29:17    7:19/M
      44    Daniel Wilderman        New York  NY        24    11 M 20-29        29:22    7:21/M
      45    Joel Becker             Wolcott  CT         53     4 M 50-59        29:24    7:21/M
      46    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         64     2 M 60-69        29:50    7:28/M
      47    Rich Birrer             New Haven  CT       21    12 M 20-29        29:59    7:30/M
      48    Eugene Frid             Great Neck  NY      49     8 M 40-49        30:03    7:31/M
      49    Fredrick Suchy          Hamden  CT          28    13 M 20-29        30:03    7:31/M
      50    Aric Bansztyk           New York  NY        25    14 M 20-29        30:04    7:31/M
      51    Karol Bomsztyk          Mercer Island  WA   52     5 M 50-59        30:05    7:31/M
      52    Ann Sun                 New Haven  CT       21     4 F 20-29        30:10    7:33/M
      53    Meghan Gutekunst        New Haven  CT       20     5 F 20-29        30:11    7:33/M
      54    Emile Jurgens           New Haven  CT       23    15 M 20-29        30:14    7:34/M
      55    Ali Turney              New Haven  CT       19     1 F 13-19        30:19    7:35/M
      56    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         44     1 F 40-49        30:21    7:35/M
      57    Matthew Burdick         New Haven  CT        0     2 M  0- 0        30:26    7:37/M
      58    Carl Fuller             EAST HADDAM  CT     0      3 M  0- 0        30:29    7:37/M
      59    Joseph Brennan          Old Saybrook  CT    61     3 M 60-69        30:38    7:40/M
      60    Andrew Geier            New Haven  CT       31    13 M 30-39        30:41    7:40/M
      61    Sean Reilly             New Haven  CT       31    14 M 30-39        30:42    7:41/M
      62    Sarah Singer            New Haven  CT       20     6 F 20-29        30:42    7:41/M
      63    Ian Ayres               New Haven  CT       43     9 M 40-49        30:44    7:41/M
      64    Timothy Baylor          New Haven  CT       0      4 M  0- 0        30:45    7:41/M
      65    Brian Jjoseph           Great Neck  NY      22    16 M 20-29        30:46    7:42/M
      66    Laura Terkeltaub        New York  NY        29     7 F 20-29        30:46    7:42/M
      67    Colleen Ryan            New Haven  CT       29     8 F 20-29        30:49    7:42/M
      68    Jerry Brown             East Lyme  CT       60     4 M 60-69        30:52    7:43/M
      69    Michael Estell          New Haven  CT       30    15 M 30-39        30:54    7:44/M
      70    Kimberly Zelnick        New Haven  CT       23     9 F 20-29        30:54    7:44/M
      71    Shannon Gulliver        New Haven  CT       19     2 F 13-19        30:57    7:44/M
      72    Julia Lipton            New Haven  CT       21    10 F 20-29        30:59    7:45/M
      73    George Dickerson        Wallingford  CT     43    10 M 40-49        31:03    7:46/M
      74    Michael Schulte         New Haven  CT       22    17 M 20-29        31:07    7:47/M
      75    Robert Cunningham       New Haven  CT       21    18 M 20-29        31:10    7:48/M
      76    Geoffrey Payne          North Haven  CT     31    16 M 30-39        31:11    7:48/M
      77    David Frommer           New York  NY        20    19 M 20-29        31:13    7:48/M
      78    Spencer Cherry          New Haven  CT       21    20 M 20-29        31:16    7:49/M
      79    Jack Lane               Natick  MA          50     6 M 50-59        31:17    7:49/M
      80    Marissa Ramirez         New Haven  CT       18     3 F 13-19        31:19    7:50/M
      81    Linda Tivorsak          New Haven  CT       21    11 F 20-29        31:20    7:50/M
      82    Travis Leblanc          New Haven  CT       24    21 M 20-29        31:26    7:52/M
      83    Max Hoberman            Westport  CT         8     1 M  1-12        31:30    7:53/M
      84    Allan Evans             West Haven  CT      57     7 M 50-59        31:37    7:54/M
      85    Sarah Schaffer          New Haven  CT       20    12 F 20-29        31:39    7:55/M
      86    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       30     1 F 30-39        31:44    7:56/M
      87    David Ramenofsky        New Haven  CT       21    22 M 20-29        31:45    7:56/M
      88    Janet Dorr              Hamden  CT          37     2 F 30-39        31:50    7:58/M
      89    Richard Shultz          Hamden  CT          45    11 M 40-49        31:51    7:58/M
      90    Jennifer Belk           Woodbury  NY        19     4 F 13-19        31:53    7:58/M
      91    George Tyles            Pearl River  NY     56     8 M 50-59        32:01    8:00/M
      92    Maryann Iskander        New Haven  CT       26    13 F 20-29        32:02    8:01/M
      93    Jim Laban               Middletown  CT      53     9 M 50-59        32:08    8:02/M
      94    Joshua Buck             New Haven  CT       20    23 M 20-29        32:10    8:03/M
      95    Claire Wookton          Cambridge  MA       23    14 F 20-29        32:13    8:03/M
      96    Brian Schuyler          Stamford  CT        54    10 M 50-59        32:17    8:04/M
      97    Joe Jerista             Hamden  CT          58    11 M 50-59        32:18    8:05/M
      98    John John               East Longmeadow  MA 43    12 M 40-49        32:20    8:05/M
      99    Rasika Jayasekera       New Haven  CT       24    24 M 20-29        32:23    8:06/M
     100    Andrew Krause           New York  NY        23    25 M 20-29        32:23    8:06/M
     101    Bart Bicke              New Haven  CT       30    17 M 30-39        32:24    8:06/M
     102    Joan Mc Guire           Newington  CT       47     2 F 40-49        32:25    8:06/M
     103    Kelly Saunders          Willington  CT      27    15 F 20-29        32:26    8:07/M
     104    Taryn Williams          New Haven  CT       20    16 F 20-29        32:27    8:07/M
     105    Steve Ybarra            New Haven  CT       18     5 M 13-19        32:27    8:07/M
     106    Zachary Richter         New Haven  CT       25    26 M 20-29        32:28    8:07/M
     107    Jake Sullivan           New Haven  CT       25    27 M 20-29        32:29    8:07/M
     108    Leah Swann              New Haven  CT       21    17 F 20-29        32:44    8:11/M
     109    Alan Swann              Houston  TX         54    12 M 50-59        32:44    8:11/M
     110    Maureen O' Connor       New Haven  CT       27    18 F 20-29        32:46    8:12/M
     111    Brian Stout             New Haven  CT       24    28 M 20-29        32:48    8:12/M
     112    Annie O'Neill           Banford  CT         23    19 F 20-29        32:50    8:13/M
     113    Colin O'Brien           New Haven  CT       26    29 M 20-29        32:50    8:13/M
     114    Marin Levy              Newton  MA          20    20 F 20-29        32:51    8:13/M
     115    Daniel Hopkins          Brooklyn  NY        24    30 M 20-29        33:02    8:16/M
     116    Sean Mc Auley           Branford  CT        31    18 M 30-39        33:14    8:19/M
     117    Kim Remetta             Milford  CT         47    13 M 40-49        33:20    8:20/M
     118    Eric Nelsen             Guilford  CT        35    19 M 30-39        33:24    8:21/M
     119    Gia Calistro            Guilford  CT        36     3 F 30-39        33:27    8:22/M
     120    Garret Cook             North Haven  CT     35    20 M 30-39        33:27    8:22/M
     121    Aaron Rak               East Haven  CT      23    31 M 20-29        33:30    8:23/M
     122    Diane Martinez          New Haven  CT       19     5 F 13-19        33:31    8:23/M
     123    Christopher Ammon       New Haven  CT       20    32 M 20-29        33:32    8:23/M
     124    Ryan Slobin             Old Saybrook  CT    13     6 M 13-19        33:32    8:23/M
     125    David Woods             Killingworth  CT    50    13 M 50-59        33:36    8:24/M
     126    Paul Hergott            Wallingford  CT     39    21 M 30-39        33:36    8:24/M
     127    Ayres Heller            Hartford  CT        18     6 F 13-19        33:39    8:25/M
     128    Karl Salvati            North Haven  CT     49    14 M 40-49        33:45    8:26/M
     129    Erin Julia McArdle      New Haven  CT       19     7 F 13-19        33:49    8:27/M
     130    Melanie Cutler          New Haven  CT       26    21 F 20-29        33:52    8:28/M
     131    Kate Hammond            New Haven  CT       31     4 F 30-39        33:53    8:28/M
     132    Kyle Kramer             Branford  CT        13     7 M 13-19        33:57    8:29/M
     133    Alison MacAlady         New Haven  CT       26    22 F 20-29        34:02    8:31/M
     134    Emily Haozous           New Haven  CT       28    23 F 20-29        34:04    8:31/M
     135    Kim Yee                 New Haven  CT       18     8 M 13-19        34:05    8:31/M
     136    Rebecca Simonds         Hartford  CT        19     8 F 13-19        34:14    8:34/M
     137    Christinane Garino      West Nyack  NY      62     1 F 60-69        34:16    8:34/M
     138    Steve Strom             New Haven  CT       51    14 M 50-59        34:19    8:35/M
     139    Darcy Wiecks            New Haven  CT       21    24 F 20-29        34:23    8:36/M
     140    Britton Lacy            New Haven  CT       20    25 F 20-29        34:23    8:36/M
     141    Katie Pataska           Avon  CT            19     9 F 13-19        34:23    8:36/M
     142    Karen O'Konis           Hamden  CT          19    10 F 13-19        34:24    8:36/M
     143    Barret Marlan           New Britain  CT     25    26 F 20-29        34:24    8:36/M
     144    Felix Tubiana           New York  NY        24    33 M 20-29        34:24    8:36/M
     145    Gary Haller             New Haven  CT       60     5 M 60-69        34:26    8:37/M
     146    Katy Rivlin             Brandon  MS         19    11 F 13-19        34:34    8:39/M
     147    Nancy Becker            Wolcott  CT         53     1 F 50-59        34:37    8:39/M
     148    Suzy Eisinger           New Haven  CT       25    27 F 20-29        34:40    8:40/M
     149    Stephanie Normand       East Longmeadow  MA 21    28 F 20-29        34:45    8:41/M
     150    Nancy Specht            Hamden  CT          49     3 F 40-49        34:46    8:42/M
     151    Catey Bradford          New Haven  CT       21    29 F 20-29        34:57    8:44/M
     152    Melissa Garren          New Haven  CT       21    30 F 20-29        34:59    8:45/M
     153    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        59     2 F 50-59        35:01    8:45/M
     154    Heather Richey          New Haven  CT       22    31 F 20-29        35:03    8:46/M
     155    Jim Saunders            S. Plainfield  NJ   30    22 M 30-39        35:05    8:46/M
     156    Richelle Nelsen         Guilford  CT        0      1 F  0- 0        35:07    8:47/M
     157    Lauren Stark            New York  NY        23    32 F 20-29        35:11    8:48/M
     158    Jessica Sweeley         Hamden  CT          28    33 F 20-29        35:13    8:48/M
     159    Jack Jacobs             Sea Cliff  NY       62     6 M 60-69        35:15    8:49/M
     160    Robert Piatt            New Haven  CT       23    34 M 20-29        35:16    8:49/M
     161    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT    11     1 F  1-12        35:17    8:49/M
     162    Diana Greenwood         Washington  DC      0      2 F  0- 0        35:18    8:50/M
     163    Grace Meng              New Haven  CT       0      3 F  0- 0        35:20    8:50/M
     164    Ellen La Ponte          New Haven  CT       22    34 F 20-29        35:23    8:51/M
     165    Kara Steele             New Haven  CT       11     2 F  1-12        35:23    8:51/M
     166    Joseph Steele           New Haven  CT       48    15 M 40-49        35:27    8:52/M
     167    Natalie Helpern         Cornwall  NY        13    12 F 13-19        35:34    8:54/M
     168    Felix Bennett           Brooklyn  NY        0      5 M  0- 0        35:35    8:54/M
     169    Janice Zulkeski         Hamden  CT          45     4 F 40-49        35:38    8:55/M
     170    Frances Rapuano         Hamden  CT          40     5 F 40-49        35:40    8:55/M
     171    Fred Jr Dedomenico      Orange  CT          36    23 M 30-39        35:41    8:55/M
     172    Neera Prabhakar                             21    35 F 20-29        35:49    8:57/M
     173    John Goldin             New Haven  CT       52    15 M 50-59        35:53    8:58/M
     174    Gideon Maltz            New York  NY        24    35 M 20-29        35:55    8:59/M
     175    Michael Kavey           New York  NY        24    36 M 20-29        35:58    9:00/M
     176    Bill De Matteo          North Haven  CT     30    24 M 30-39        36:07    9:02/M
     177    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         40    16 M 40-49        36:11    9:03/M
     178    Scott Woods             New Haven  CT       48    17 M 40-49        36:17    9:04/M
     179    Shay Atluru             North Haven  CT     34    25 M 30-39        36:19    9:05/M
     180    Henryk Starecki         River Vale  NJ      50    16 M 50-59        36:19    9:05/M
     181    Savrar Sarkar           Brooklyn  NY        23    37 M 20-29        36:28    9:07/M
     182    Charles Baines          West Haven  CT      61     7 M 60-69        36:30    9:08/M
     183    Nicole Berube           New Britain  CT     24    36 F 20-29        36:35    9:09/M
     184    Deborah Mulford                             33     5 F 30-39        36:39    9:10/M
     185    Jackie Derasmo          Hamden  CT          21    37 F 20-29        36:41    9:10/M
     186    Jon Michaels            New Haven  CT       26    38 M 20-29        36:48    9:12/M
     187    Anthony Cramond         Monroe  CT          11     2 M  1-12        36:49    9:12/M
     188    Dany Noel               New Haven  CT       39     6 F 30-39        36:51    9:13/M
     189    Eric Ciolino            New Haven  CT       34    26 M 30-39        36:51    9:13/M
     190    Neal Wellins            Cheshire  CT        58    17 M 50-59        36:53    9:13/M
     191    Donna Cramond           Monroe  CT          52     3 F 50-59        36:57    9:14/M
     192    Bryan Smith             Bridgeport  CT      36    27 M 30-39        36:58    9:15/M
     193    Rebecca Neuwirth        New York  NY        28    38 F 20-29        36:59    9:15/M
     194    Gerald Patrick          Milford  CT         62     8 M 60-69        37:10    9:18/M
     195    Kyle Hoberman           Westport  CT         8     3 M  1-12        37:18    9:20/M
     196    Rich Hoberman           Westport  CT        43    18 M 40-49        37:19    9:20/M
     197    Julie Goran             New York  NY        23    39 F 20-29        37:21    9:20/M
     198    Celine Mizrahi          New York  NY        23    40 F 20-29        37:21    9:20/M
     199    Amy Kappleman           New York  NY        24    41 F 20-29        37:22    9:21/M
     200    Kathleen Mc Keon        New Haven  CT       19    13 F 13-19        37:25    9:21/M
     201    Rachel Shipp            New Haven  CT       19    14 F 13-19        37:27    9:22/M
     202    Erica Franklin          New Haven  CT       19    15 F 13-19        37:27    9:22/M
     203    Nicole Jabailj          New Haven  CT       22    42 F 20-29        37:28    9:22/M
     204    Joe Bowman              Chesire  CT         22    39 M 20-29        37:32    9:23/M
     205    Sarah Gallagher         State College  PA   28    43 F 20-29        37:40    9:25/M
     206    Julia Franklin          Redding  CT         20    44 F 20-29        37:47    9:27/M
     207    Lauren Gold             New Haven  CT       21    45 F 20-29        37:47    9:27/M
     208    Amanda Sisley           New Haven  CT       20    46 F 20-29        38:01    9:30/M
     209    Roland Green                                13     9 M 13-19        38:01    9:30/M
     210    Beth Scott              Great Neck  NY      19    16 F 13-19        38:04    9:31/M
     211    Wallis Finger           New Haven  CT       20    40 M 20-29        38:11    9:33/M
     212    Emily Fain              New Haven  CT       21    47 F 20-29        38:12    9:33/M
     213    Collette Sarro          Hamden  CT          20    48 F 20-29        38:18    9:35/M
     214    Amy Jackson             Voorhes  NJ         20    49 F 20-29        38:26    9:37/M
     215    Paula Murrillo          West Haven  CT      21    50 F 20-29        38:27    9:37/M
     216    Jesse Rowley            Billerica           22    51 F 20-29        38:27    9:37/M
     217    Beth Cullen             New Haven  CT       25    52 F 20-29        38:32    9:38/M
     218    Christina Saunders      Wayzata  MN         19    17 F 13-19        38:49    9:42/M
     219    Kimberly Mowery         New Haven  CT       25    53 F 20-29        39:18    9:50/M
     220    Jason Klumb             New Haven  CT       33    28 M 30-39        39:22    9:51/M
     221    Mandi Schweitzer        Larchmont  NY       21    54 F 20-29        39:25    9:51/M
     222    Tabatabaei Ehsan        Branford  CT        2      4 M  1-12        39:29    9:52/M
     223    Wallace Marshall        East Haven  CT      34    29 M 30-39        39:48    9:57/M
     224    Tyrone Bradley          New Haven  CT       41    19 M 40-49        40:39   10:10/M
     225    Sean Croteau            Boston  MA          25    41 M 20-29        40:40   10:10/M
     226    Kristin Belmonte        Somerville  MA      26    55 F 20-29        40:40   10:10/M
     227    Debby Weng              New York  NY        24    56 F 20-29        40:49   10:12/M
     228    Vivian Rusinek          New York  NY        28    57 F 20-29        41:05   10:16/M
     229    Stephanie Tatel         New Haven  CT       31     7 F 30-39        41:11   10:18/M
     230    Melanie Theodore        New Haven  CT       21    58 F 20-29        41:13   10:18/M
     231    Christina Lee           New Haven  CT       20    59 F 20-29        41:14   10:19/M
     232    Cyd Fremmer             New Haven  CT       25    60 F 20-29        41:34   10:24/M
     233    Dustin Brown            Astoria  NY         24    42 M 20-29        41:34   10:24/M
     234    Erica Helms             New York  NY        24    61 F 20-29        41:35   10:24/M
     235    Joe Gardner             Hamden  CT          21    43 M 20-29        42:23   10:36/M
     236    Kurt Knotts             Willington  CT      29    44 M 20-29        42:23   10:36/M
     237    Bandit Number   900                                1    0- 0        42:32   10:38/M
     238    Nathalia Rivarola       New Haven  CT       23    62 F 20-29        43:02   10:46/M
     239    Josh Goodman            New Haven  CT       24    45 M 20-29        43:03   10:46/M
     240    Kiki Hiatziantoniou     New Haven  CT       30     8 F 30-39        43:08   10:47/M
     241    Carolina Maharbiz       New Haven  CT       24    63 F 20-29        43:09   10:47/M
     242    Laura Crescimano        New York  NY        24    64 F 20-29        43:22   10:51/M
     243    Catherine Spector       New Haven  CT       23    65 F 20-29        43:22   10:51/M
     244    Pamela McCarthy         Hamden  CT          20    66 F 20-29        43:54   10:59/M
     245    Sandra Garay            New Haven  CT       0      4 F  0- 0        43:55   10:59/M
     246    Nina Walker             Wallingford  CT     25    67 F 20-29        44:00   11:00/M
     247    Henry Rusinek           Great Neck  NY      55    18 M 50-59        44:17   11:04/M
     248    Natan Bauman            Cheshire  CT        56    19 M 50-59        44:17   11:04/M
     249    Melissa Murray          New Haven  CT       26    68 F 20-29        44:17   11:04/M
     250    Julie Tripp             New Haven  CT       27    69 F 20-29        44:27   11:07/M
     251    Will Hubbard            New Haven  CT       27    46 M 20-29        44:27   11:07/M
     252    Tamara Zavaliyenko      New Haven  CT       23    70 F 20-29        44:33   11:08/M
     253    Renee Applegate         New Haven  CT       26    71 F 20-29        44:55   11:14/M
     254    Caroline Reid           New Haven  CT       25    72 F 20-29        44:55   11:14/M
     255    Megan Matthews          White Plains  NY    21    73 F 20-29        45:07   11:17/M
     256    Michael Sobel           New York  NY        35    30 M 30-39        45:11   11:18/M
     257    Mags De Petris          Guilford  CT        26    74 F 20-29        45:30   11:23/M
     258    Bandit Number   901                                2    0- 0        45:39   11:25/M
     259    Allen Paul              Chesire  CT         54    20 M 50-59        45:46   11:27/M
     260    Vlad Stelmak            West Orange  NJ     30    31 M 30-39        45:52   11:28/M
     261    Hilary Marston          New York  NY        24    75 F 20-29        46:14   11:34/M
     262    Marvin Levy                                 20    47 M 20-29        46:14   11:34/M
     263    Peter Smith             Milford  CT         53    21 M 50-59        46:19   11:35/M
     264    Nancy Feeney            New Haven  CT       34     9 F 30-39        47:42   11:56/M
     265    Danny Sheppard          New Haven  CT       39    32 M 30-39        47:43   11:56/M
     266    Bandit Number   902                                3    0- 0        47:45   11:56/M
     267    James Cramond           Monroe  CT          54    22 M 50-59        48:32   12:08/M
     268    Robert Lupano           East Elmhurst  NY   36    33 M 30-39        48:36   12:09/M
     269    Ayan Kayan              New Haven  CT       20    48 M 20-29        49:25   12:21/M
     270    Gabrielle Kalika        Teaneck  NJ         12     3 F  1-12        49:38   12:25/M
     271    Keren Tayar             Paramus  NJ         11     4 F  1-12        49:38   12:25/M
     272    Liat Dunkelman          Fort Lee  NJ        11     5 F  1-12        49:38   12:25/M
     273    Keri Pataska            Avon  CT            16    18 F 13-19        50:45   12:41/M
     274    Ed Perkowski            Stratford  CT       47    20 M 40-49        50:58   12:45/M
     275    Vida Aziz               Great Neck  NY      53     4 F 50-59        51:02   12:46/M
     276    Renata Fletcher         New Haven  CT       0      5 F  0- 0        52:34   13:09/M
     277    Benjamin Feinn          Chesire  CT         0      6 M  0- 0        53:00   13:15/M
     278    Erin O' Mara            ComMacK  NY         20    76 F 20-29        53:31   13:23/M
     279    Kim Unser               Yaphank  NY         19    19 F 13-19        53:31   13:23/M
     280    Kate Danowski           Farmingdale  NY     19    20 F 13-19        53:32   13:23/M
     281    Ben Kinitisch           Providence  RI      21    49 M 20-29        54:21   13:35/M
     282    Robin Hergott           Wallingford  CT     36    10 F 30-39        54:58   13:45/M
     283    Jack Minski             E Rockaway  NY      18    10 M 13-19        57:25   14:21/M
     284    Rose Szatkowski         Forest Hills Garden 55     5 F 50-59        57:27   14:22/M
     285    Courtney Huffman        Atlanta  GA         26    77 F 20-29        57:58   14:30/M
     286    Michael Johnston        New Haven  CT       0      7 M  0- 0        57:58   14:30/M
     287    Paul Johnston           Vail  CO            68     9 M 60-69        58:06   14:32/M
     288    Amy Willis              Hingham  MA         18    21 F 13-19        58:06   14:32/M
     289    Christy Smallman        Boxford  MA         19    22 F 13-19        58:29   14:37/M
     290    Kristin Seaman          Garden City  NY     18    23 F 13-19        58:29   14:37/M
     291    Kate Stima              Hamden  CT          21    78 F 20-29        58:30   14:38/M
     292    Joni Reece              Massapequa Park  NY 19    24 F 13-19        58:30   14:38/M
     293    Gregory Szatkowski      Forest Hills Garden 12     5 M  1-12        58:31   14:38/M
     294    Genya Frid              Great Neck  NY      50     6 F 50-59      1:00:03   15:01/M
     295    Sophie Berkner          Great Neck  NY      55     7 F 50-59      1:00:38   15:10/M
     296    Kristina Kavey          New York  NY        26    79 F 20-29      1:00:38   15:10/M
     297    Neil Kavey              Chappaqua  NY       58    23 M 50-59      1:00:52   15:13/M
     298    Dora Wecler             Edgewater  NJ       53     8 F 50-59      1:00:56   15:14/M
     299    Eli Kintisch            Washington  DC      0      8 M  0- 0      1:00:59   15:15/M
     300    Stacey Kamya            New Haven  CT       24    80 F 20-29      1:02:18   15:35/M
     301    Michael Bosworth        New Haven  CT       24    50 M 20-29      1:02:19   15:35/M
     302    Sally Johnston          Vail  CO            64     2 F 60-69      1:02:22   15:36/M
     303    Aviva Poczter           Washington  DC      28    81 F 20-29      1:03:52   15:58/M
     304    Kavey Karen             Chappaqua  NY       57     9 F 50-59      1:03:53   15:58/M
     305    Renata Kahn             New York  NY        47     6 F 40-49      1:04:18   16:05/M
     306    Solomon Sobel           PotoMac  MD         67    10 M 60-69      1:05:14   16:19/M
     307    Suzanne Krause          Great Neck  NY      56    10 F 50-59      1:05:23   16:21/M
     308    Ira Krause              Great Neck  NY      57    24 M 50-59      1:05:23   16:21/M
     309    Ann Paquette            Agawam  MA          19    25 F 13-19      1:05:27   16:22/M
     310    Victoria Ruggiero       ComMacK  NY         0      6 F  0- 0      1:05:27   16:22/M
     311    Marta Waldron           North Haven  CT     21    82 F 20-29      1:05:28   16:22/M
     312    Kristin Fiurillo        Bayville  NY        18    26 F 13-19      1:05:28   16:22/M
     313    Erin Looney             W Springfield  MA   18    27 F 13-19      1:05:28   16:22/M
     314    Anne Boulaine           New Britain  CT     60     3 F 60-69      1:06:09   16:32/M
     315    Candace Hall            Newington  CT       53    11 F 50-59      1:06:11   16:33/M
     316    Adam Wolkowicz          Philadelphia  PA    0      9 M  0- 0      1:06:24   16:36/M
     317    Victor Bekker           Forest Hills Garden 58    25 M 50-59      1:07:35   16:54/M      

Age Division Results

Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Dunn               Cheshire  CT       50       14        25:20    6:20/M

Women 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT   11      161        35:17    8:49/M
       2    Kara Steele             New Haven  CT      11      165        35:23    8:51/M
       3    Gabrielle Kalika        Teaneck  NJ        12      270        49:38   12:25/M

Women 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ali Turney              New Haven  CT      19       55        30:19    7:35/M
       2    Shannon Gulliver        New Haven  CT      19       71        30:57    7:44/M
       3    Marissa Ramirez         New Haven  CT      18       80        31:19    7:50/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Becky Gogel             Bronxville  NY     23       24        26:47    6:42/M
       2    Jennifer Mancuso        Willington  CT     25       32        27:57    6:59/M
       3    Dina Frid               Great Neck  NY     24       33        28:01    7:00/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT      30       86        31:44    7:56/M
       2    Janet Dorr              Hamden  CT         37       88        31:50    7:58/M
       3    Gia Calistro            Guilford  CT       36      119        33:27    8:22/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ronnie Behringer        Norwalk  CT        44       56        30:21    7:35/M
       2    Joan Mc Guire           Newington  CT      47      102        32:25    8:06/M
       3    Nancy Specht            Hamden  CT         49      150        34:46    8:42/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Nancy Becker            Wolcott  CT        53      147        34:37    8:39/M
       2    Ilse Berkeley           Trumbull  CT       59      153        35:01    8:45/M
       3    Donna Cramond           Monroe  CT         52      191        36:57    9:14/M

Women 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Christinane Garino      West Nyack  NY     62      137        34:16    8:34/M
       2    Sally Johnston          Vail  CO           64      302      1:02:22   15:36/M
       3    Anne Boulaine           New Britain  CT    60      314      1:06:09   16:32/M

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Henry Brown             Hamden  CT         27        1        22:09    5:32/M

Men 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Max Hoberman            Westport  CT        8       83        31:30    7:53/M
       2    Anthony Cramond         Monroe  CT         11      187        36:49    9:12/M
       3    Kyle Hoberman           Westport  CT        8      195        37:18    9:20/M

Men 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joseph Helpern          Cornwall  NY       18        7        23:50    5:58/M
       2    Simon Frid              Great Neck  NY     16       17        25:41    6:25/M
       3    Daniel Bernstein        Bethesda  MD       18       18        25:43    6:26/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brendan Gavin           West Haven  CT     23        6        23:19    5:50/M
       2    Joshua Wright           New Haven  CT      22       16        25:28    6:22/M
       3    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT   23       20        25:58    6:30/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan Mac Dougall        Branford  CT       36        4        23:08    5:47/M
       2    Raymond Regan           North Haven  CT    34        5        23:11    5:48/M
       3    Brian Fidler            West Haven  CT     31       10        24:22    6:06/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Tolbert            Branford  CT       41        2        22:32    5:38/M
       2    David Pantin            New Haven  CT      40        3        22:54    5:44/M
       3    Michael Munroe          Manchester  CT     43        8        23:58    6:00/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jack Cronan             Wallingford  CT    55       19        25:50    6:28/M
       2    Dave Jacobs             Niantic  CT        56       21        26:00    6:30/M
       3    Mitchell Miller         Wolcott  CT        52       31        27:56    6:59/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Paul Shanahan           Cheshire  CT       64       35        28:28    7:07/M
       2    Jerry Le Vasseur        Madison  CT        64       46        29:50    7:28/M
       3    Joseph Brennan          Old Saybrook  CT   61       59        30:38    7:40/M

Fun Run .70 Miles

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Angel Rivera            New Haven  CT       12 ***** M  1-19        05:01    7:10/M
       2    Michael Cotto           New Haven  CT       11     1 M  1-19        05:01    7:10/M
       3    Renee Robles                                11     2 M  1-19        05:06    7:17/M
       4    Richard Shultz          Hamden  CT          12     3 M  1-19        05:20    7:37/M
       5    Alisha Danie Noble      New Haven  CT       8  ***** F  1-19        05:31    7:53/M
       6    Christopher Shultz      Hamden  CT          10     4 M  1-19        05:31    7:53/M
       7    Georgia Wetmore         New Haven  CT       9      1 F  1-19        05:32    7:54/M
       8    Daniel Shultz           Hamden  CT          9      5 M  1-19        05:51    8:21/M
       9    Kylon Perry             New Haven  CT       10     6 M  1-19        06:03    8:39/M
      10    Tracia Nelson           New Haven  CT       10     2 F  1-19        06:14    8:54/M
      11    Ronshemv Pittman        New Haven  CT       8      7 M  1-19        06:46    9:40/M
      12    Suzanne Lema            Milford  CT         5      3 F  1-19        07:10   10:14/M
      13    Naiomy Cotto            New Haven  CT       10     4 F  1-19        07:21   10:30/M
      14    Tyler Nelson            New Haven  CT       8      8 M  1-19        07:21   10:30/M
      15    Henry Ayrrs             New Haven  CT       7      9 M  1-19        07:44   11:03/M
      16    Jeroya Hall             Nwe Haven  CT       11     5 F  1-19        08:20   11:54/M
      17    Brianna Steele          New Haven  CT        8     6 F  1-19        08:33   12:13/M
      18    Katie Steele            East Haven  CT      9      7 F  1-19        08:37   12:19/M
      19    Justin Nelson           New Haven  CT       5     10 M  1-19        08:38   12:20/M
      20    Marquis Mitchell        New Haven  CT       11    11 M  1-19        08:41   12:24/M
      21    Jia Yao                                     7      8 F  1-19        09:15   13:13/M
      22    Samantha Solomon        New Haven  CT        6     9 F  1-19        09:18   13:17/M
      23    Kendall Fletcher        New Haven  CT       5     10 F  1-19        10:34   15:06/M
      24    Eric Lane               Natick  MA          6     12 M  1-19        13:37   19:27/M
      25    Bridget Steele          New Haven  CT        3    11 F  1-19        13:40   19:31/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com