HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Inspirational Feats 5K
October 5, 2002 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

Glen Costello, Norwich, CT - 18:37
Maureen Terwilliger, Guilford, CT -  19:44

mad1.jpg (47183 bytes) mad2.jpg (57695 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


Overall Finish List


  Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Glenn Costello          Norwich  CT         42     1 M 40-49        18:37    6:00/M
       2    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    29     1 M 20-29        19:19    6:14/M
       3    Christopher Aiello      Killingworth  CT    55     1 M 50-59        19:25    6:16/M
       4    Ed Drew                 Middletown  CT      47     2 M 40-49        19:34    6:19/M
       5    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        35     1 F 30-39        19:44    6:22/M
       6    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    46     3 M 40-49        20:01    6:27/M
       7    Charlie Yescott         Unionville  CT      62     1 M 60-69        20:43    6:41/M
       8    Derek McGlynn           Branford  CT        48     4 M 40-49        20:48    6:43/M
       9    Paul Koelle             East Haven  CT      49     5 M 40-49        20:50    6:43/M
      10    Larry Inge              New Haven  CT       54     2 M 50-59        21:00    6:46/M
      11    Steve Surprise          Branford  CT        45     6 M 40-49        21:10    6:50/M
      12    Wolf Bensin             Guilford  CT        15     1 M  2-19        21:17    6:52/M
      13    Margit Mac Dougall      Branford  CT        36     2 F 30-39        21:19    6:53/M
      14    James Sledge            New Haven  CT       39     1 M 30-39        21:34    6:57/M
      15    Jim Eagan               West Haven  CT      52     3 M 50-59        21:39    6:59/M
      16    Lars Schulze            Guilford  CT        36     2 M 30-39        21:45    7:01/M
      17    Gretchen Schmidt        Branford  CT        46     1 F 40-49        21:52    7:03/M
      18    Rich Steeves            Guilford  CT        52     4 M 50-59        21:57    7:05/M
      19    Mike Wilkinson          Avon  CT            33     3 M 30-39        22:04    7:07/M
      20    Bill Scheisser          Madison  CT         42     7 M 40-49        22:10    7:09/M
      21    Jim Cantey              Madison  CT         45     8 M 40-49        22:12    7:10/M
      22    Eileen Lawrence         Killingworth  CT    35     3 F 30-39        22:13    7:10/M
      23    Tom Gagliardi           Branford  CT        32     4 M 30-39        22:18    7:12/M
      24    Kimberly Weidman        Guilford  CT        36     4 F 30-39        22:45    7:20/M
      25    Oliver White            Guilford  CT        53     5 M 50-59        22:50    7:22/M
      26    Juliet Hochman          Sherborn  MA        35     5 F 30-39        23:02    7:26/M
      27    Syndi Garay             New Haven  CT       50     1 F 50-59        23:16    7:30/M
      28    Gary Kutz               Clinton  CT         48     9 M 40-49        23:30    7:35/M
      29    Jon Rosen               Branford  CT        30     5 M 30-39        23:37    7:37/M
      30    John Parnoff            Clinton  CT         36     6 M 30-39        23:46    7:40/M
      31    John Clinton            Santa Barbara  CA   52     6 M 50-59        23:51    7:42/M
      32    Jeffrey Renkl           Clinton  CT         39     7 M 30-39        23:57    7:44/M
      33    Bandit Number  9000                                1    0- 0        24:03    7:45/M
      34    James Schondelmeier     Old Saybrook  CT    11     2 M  2-19        24:07    7:47/M
      35    John Thomas             Clinton  CT         63     2 M 60-69        24:08    7:47/M
      36    Mark Di Nello           Hamden  CT          47    10 M 40-49        24:14    7:49/M
      37    Beth Furano             Branford  CT        28     1 F 20-29        24:17    7:50/M
      38    Bandit Number  9001                                2    0- 0        24:21    7:51/M
      39    Peter Shandy            Durham  CT          38     8 M 30-39        24:25    7:53/M
      40    Janet Barrett           Branford  CT        42     2 F 40-49        24:47    8:00/M
      41    John Goldin             New Haven  CT       52     7 M 50-59        24:50    8:01/M
      42    Ellen Connell           Guilford  CT        44     3 F 40-49        24:52    8:01/M
      43    Michael Dudas           Madison  CT         49    11 M 40-49        24:54    8:02/M
      44    William Gunther         Guilford  CT        50     8 M 50-59        24:58    8:03/M
      45    Margaret O'Brien        Branford  CT        41     4 F 40-49        25:02    8:05/M
      46    Peter Phillips          Madison  CT         54     9 M 50-59        25:05    8:05/M
      47    Brian Garceau           Madison  CT         49    12 M 40-49        25:07    8:06/M
      48    David Woods             Killingworth  CT    51    10 M 50-59        25:14    8:08/M
      49    Richard Campagna        Branford  CT        47    13 M 40-49        25:15    8:09/M
      50    Gary Markesich          Killingworth  CT    49    14 M 40-49        25:23    8:11/M
      51    Dana Gryszan            Guilford  CT        21     2 F 20-29        25:40    8:17/M
      52    Richard Fidler          New Haven  CT       56    11 M 50-59        25:53    8:21/M
      53    Amy Hewitt              Branford  CT        36     6 F 30-39        25:57    8:22/M
      54    Karl Salvati            North Haven  CT     49    15 M 40-49        26:02    8:24/M
      55    Janice Linaugh          Upper Montclair  NJ 35     7 F 30-39        26:05    8:25/M
      56    Paul Harrington         Clinton  CT         48    16 M 40-49        26:16    8:28/M
      57    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT    11     1 F  2-19        26:21    8:30/M
      58    Kyla McGlynn            Branford  CT        15     2 F  2-19        26:25    8:31/M
      59    Patricia Depalma        Branford  CT        23     3 F 20-29        26:25    8:31/M
      60    Mark Lineweber          Taftville  CT       46    17 M 40-49        26:27    8:32/M
      61    Dorene Allis            Guilford  CT        38     8 F 30-39        26:31    8:33/M
      62    Mario Hasz              Cromwell  CT        54    12 M 50-59        26:35    8:35/M
      63    Robert Dess             Madison  CT         44    18 M 40-49        26:53    8:40/M
      64    Salvatore Pollio        East Haven  CT      46    19 M 40-49        27:00    8:43/M
      65    Bret Stysly             Madison  CT         19     3 M  2-19        27:11    8:46/M
      66    Karen McAvoy            Old Saybrook  CT    39     9 F 30-39        27:16    8:48/M
      67    Nick Chacarone          Groton  CT          29     2 M 20-29        27:42    8:56/M
      68    Nicole Barucci          Branford  CT        30    10 F 30-39        27:45    8:57/M
      69    David Byron-Brown       Brooklyn  NY        44    20 M 40-49        27:53    9:00/M
      70    Evelyn Dolan            Bolton  MA          42     5 F 40-49        27:57    9:01/M
      71    Jeanne Mullins          Northford  CT       32    11 F 30-39        28:03    9:03/M
      72    Howard Sukey            Deep River  CT      62     1 F 60-69        28:06    9:04/M
      73    Connie Fanelli          Madison  CT         47     6 F 40-49        28:13    9:06/M
      74    Adrian Menapace         Guilford  CT        41     7 F 40-49        28:23    9:09/M
      75    Deborah McMillan        Killingworth  CT    42     8 F 40-49        28:27    9:11/M
      76    Tom Barbieri            Hamden  CT          45    21 M 40-49        28:28    9:11/M
      77    Steffen Costantini      Guilford  CT        43     9 F 40-49        28:29    9:11/M
      78    Nancy Folk              Guilford  CT        54     2 F 50-59        28:38    9:14/M
      79    Scott Tellier           Worcester  MA       29     3 M 20-29        28:54    9:19/M
      80    Marisa Meneo            Guilford  CT        26     4 F 20-29        28:54    9:19/M
      81    Kelly Daniels           Middletown  CT      34    12 F 30-39        28:57    9:20/M
      82    Margaret Dahlberg       Killingworth  CT    38    13 F 30-39        29:00    9:21/M
      83    Pat Donlan              Guilford  CT        37     9 M 30-39        29:07    9:24/M
      84    Annie Auerbach          Madison  CT         40    10 F 40-49        29:22    9:28/M
      85    Meghan McManus          Branford  CT        36    14 F 30-39        29:43    9:35/M
      86    Susan Kurczewski        Branford  CT        40    11 F 40-49        29:52    9:38/M
      87    Inge-Lise Pavzano       Guilford  CT        56     3 F 50-59        29:58    9:40/M
      88    Kristin Pauzano         Rocky Hill  CT      27     5 F 20-29        29:58    9:40/M
      89    Julie Cashman           Guilford  CT        45    12 F 40-49        29:59    9:40/M
      90    Michael Draper          Guilford  CT        60     3 M 60-69        30:05    9:42/M
      91    Karen Gabianelli        Branford  CT        35    15 F 30-39        30:05    9:42/M
      92    Renee Berhel            Guilford  CT        12     3 F  2-19        30:12    9:45/M
      93    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT        53     4 F 50-59        30:27    9:49/M
      94    Kimberly Stebbins       Guilford  CT        38    16 F 30-39        30:32    9:51/M
      95    Connie Krier            Guilford  CT        44    13 F 40-49        30:36    9:52/M
      96    Christine Martin        Branford  CT        32    17 F 30-39        30:38    9:53/M
      97    Stephanie Speicher      Guilford  CT        31    18 F 30-39        30:59   10:00/M
      98    Karen Anderson          Guilford  CT        43    14 F 40-49        31:04   10:01/M
      99    Linda Wiernasz          East Haddam  CT     55     5 F 50-59        31:08   10:03/M
     100    Bradley Bowman          New Haven  CT       29     4 M 20-29        31:33   10:11/M
     101    Antoinette Bowman       New Haven  CT       30    19 F 30-39        31:33   10:11/M
     102    Doug Thompson           Gales Ferry  CT     35    10 M 30-39        31:48   10:15/M
     103    Danielle Waterbury      Guilford  CT        42    15 F 40-49        31:54   10:17/M
     104    Karen Chann             Clinton  CT         39    20 F 30-39        31:59   10:19/M
     105    Tracy Devine            Woodbridge  CT      38    21 F 30-39        32:21   10:26/M
     106    Carol Tarshis           Fairfield  CT       39    22 F 30-39        32:46   10:34/M
     107    Linda Marke             Killingworth  CT    40    16 F 40-49        32:52   10:36/M
     108    Kelly Braza             Westbrook  CT       27     6 F 20-29        32:56   10:37/M
     109    Amy Jablonski           Madison  CT         40    17 F 40-49        32:56   10:37/M
     110    Sheila Sullivan         Old Saybrook  CT    47    18 F 40-49        33:03   10:40/M
     111    Laurie Saunders         Guilford  CT        49    19 F 40-49        33:19   10:45/M
     112    Maureen Spilsbury       Old Lyme  CT        40    20 F 40-49        33:33   10:49/M
     113    Ray McCarry             Old Saybrook  CT    37    11 M 30-39        33:40   10:52/M
     114    Martha Oneppo           Guilford  CT        51     6 F 50-59        34:02   10:59/M
     115    Gene Schulze            Guilford  CT        71     1 M 70-99        34:56   11:16/M
     116    Carol Vaitses           Clinton  CT         50     7 F 50-59        35:12   11:21/M
     117    Margaret Mahar          Wethersfield  CT    39    23 F 30-39        35:24   11:25/M
     118    Rebecca Nash            Gales Ferry  CT     34    24 F 30-39        36:22   11:44/M
     119    Kelsey Kinnare          Madison  CT         0      1 F  0-99        37:24   12:04/M
     120    Cheryl Ducharme         Guilford  CT        52     2 F  0-99        40:37   13:06/M
     121    Arnold Girschick        Guilford  CT        62     4 M 60-69        40:40   13:07/M
     122    Peter Rivera            Guilford  CT        66     5 M 60-69        40:40   13:07/M
     123    Ana Rodriguez-Muste     Guilford  CT        43    21 F 40-49        40:53   13:11/M
     124    Kairin Kinnare          Madison  CT         13     3 F  0-99        41:23   13:21/M
     125    Paul T. Murray          East Haddam  CT     56    13 M 50-59        41:48   13:29/M
     126    Tracy Knofla            Guilford  CT        42    22 F 40-49        44:19   14:18/M
     127    Diane Barker            Guilford  CT        60     2 F 60-69        46:24   14:58/M   

Age Division Results

 

Women 19 and Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT   11       57        26:21    8:30/M
       2    Kyla McGlynn            Branford  CT       15       58        26:25    8:31/M
       3    Renee Berhel            Guilford  CT       12       92        30:12    9:45/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Beth Furano             Branford  CT       28       37        24:17    7:50/M
       2    Dana Gryszan            Guilford  CT       21       51        25:40    8:17/M
       3    Patricia Depalma        Branford  CT       23       59        26:25    8:31/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Maureen Terwilliger     Guilford  CT       35        5        19:44    6:22/M
       2    Margit Mac Dougall      Branford  CT       36       13        21:19    6:53/M
       3    Eileen Lawrence         Killingworth  CT   35       22        22:13    7:10/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Gretchen Schmidt        Branford  CT       46       17        21:52    7:03/M
       2    Janet Barrett           Branford  CT       42       40        24:47    8:00/M
       3    Ellen Connell           Guilford  CT       44       42        24:52    8:01/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Syndi Garay             New Haven  CT      50       27        23:16    7:30/M
       2    Nancy Folk              Guilford  CT       54       78        28:38    9:14/M
       3    Inge-Lise Pavzano       Guilford  CT       56       87        29:58    9:40/M

Women 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Howard Sukey            Deep River  CT     62       72        28:06    9:04/M
       2    Diane Barker            Guilford  CT       60      124        46:24   14:58/M

Men 19 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Wolf Bensin             Guilford  CT       15       12        21:17    6:52/M
       2    James Schondelmeier     Old Saybrook  CT   11       34        24:07    7:47/M
       3    Bret Stysly             Madison  CT        19       65        27:11    8:46/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Bristol           Old Saybrook  CT   29        2        19:19    6:14/M
       2    Nick Chacarone          Groton  CT         29       67        27:42    8:56/M
       3    Scott Tellier           Worcester  MA      29       79        28:54    9:19/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    James Sledge            New Haven  CT      39       14        21:34    6:57/M
       2    Lars Schulze            Guilford  CT       36       16        21:45    7:01/M
       3    Mike Wilkinson          Avon  CT           33       19        22:04    7:07/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Glenn Costello          Norwich  CT        42        1        18:37    6:00/M
       2    Ed Drew                 Middletown  CT     47        4        19:34    6:19/M
       3    Neal Slobin             Old Saybrook  CT   46        6        20:01    6:27/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Christopher Aiello      Killingworth  CT   55        3        19:25    6:16/M
       2    Larry Inge              New Haven  CT      54       10        21:00    6:46/M
       3    Jim Eagan               West Haven  CT     52       15        21:39    6:59/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Charlie Yescott         Unionville  CT     62        7        20:43    6:41/M
       2    John Thomas             Clinton  CT        63       35        24:08    7:47/M
       3    Michael Draper          Guilford  CT       60       90        30:05    9:42/M

Men 70 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Gene Schulze            Guilford  CT       71      115        34:56   11:16/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com