HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Hospital
5K Don't Smoke Run/Walk

Milford, CT

May 12, 2002

OVERALL WINNERS

Sergio Ribeiro, Danbury, CT - 15:39
Catherine Shannon, Fairfield, CT -  19:37

mil1.jpg (41993 bytes) mil2.jpg (42826 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


View last year's results

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Sergio Ribeiro          Danbury  CT         32 ***** M 30-39        15:39    5:03/M
       2    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      36     1 M 30-39        15:45    5:05/M
       3    Michael Gyulay          Wallingford  CT     33     2 M 30-39        16:11    5:13/M
       4    John Tolbert            Branford  CT        41     1 M 40-49        16:34    5:21/M
       5    Michael Wixted          Guilford  CT        39     3 M 30-39        17:09    5:32/M
       6    Brendan Gavin           West Haven  CT      23     1 M 20-29        17:11    5:33/M
       7    David Pantin            New Haven  CT       40     2 M 40-49        17:14    5:34/M
       8    Ian Frankel             Madison  CT         44     3 M 40-49        17:37    5:41/M
       9    Edward Lucas            Shelton  CT         31     4 M 30-39        17:41    5:42/M
      10    Charles Hornak          Hamden  CT          34     5 M 30-39        17:49    5:45/M
      11    Keith Moody             Orange  CT          35     6 M 30-39        18:07    5:51/M
      12    Brian Fidler            West Haven  CT      31     7 M 30-39        18:20    5:55/M
      13    Brian Ordway            Ansonia  CT         30     8 M 30-39        18:32    5:59/M
      14    Michael Ruospo          Stratford  CT       37     9 M 30-39        18:43    6:02/M
      15    Matt Abbate             Trumbull  CT        17     1 M 13-19        18:54    6:06/M
      16    Joseph Curley           Stratford  CT       49     4 M 40-49        19:11    6:11/M
      17    John Courtmanche        New Haven  CT       59     1 M 50-59        19:18    6:14/M
      18    Wayne Theriault         Stratford  CT       53     2 M 50-59        19:25    6:16/M
      19    Alex Papanikolaou       Shelton  CT         33    10 M 30-39        19:32    6:18/M
      20    Mark Lewis              Stratford  CT       39    11 M 30-39        19:35    6:19/M
      21    Catherine Shannon       Fairfield  CT       41 ***** F 40-49        19:37    6:20/M
      22    James Leahy             Orange  CT          53     3 M 50-59        19:54    6:25/M
      23    Robert Stephenson       Milford  CT         53     4 M 50-59        19:55    6:25/M
      24    David Heilbrunn         Trumbull  CT        16     2 M 13-19        19:56    6:26/M
      25    Mary Haselkamp          Milford  CT         41     1 F 40-49        20:09    6:30/M
      26    Victoria Comer          Burlington  VT      22     1 F 20-29        20:12    6:31/M
      27    Paul Gagliardi          Branford  CT        28     2 M 20-29        20:13    6:31/M
      28    Russell Misbach         Meriden  CT         32    12 M 30-39        20:17    6:33/M
      29    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      40     2 F 40-49        20:18    6:33/M
      30    Mike Uehlein            Clinton  CT         37    13 M 30-39        20:30    6:37/M
      31    John Marquez            Guilford  CT        38    14 M 30-39        20:45    6:42/M
      32    Wayne Plaveck           Milford  CT         32    15 M 30-39        21:03    6:47/M
      33    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       52     5 M 50-59        21:04    6:48/M
      34    Colleen Crane           Woodbridge  CT      31     1 F 30-39        21:08    6:49/M
      35    Rodney Cole             Wallingford  CT     54     6 M 50-59        21:10    6:50/M
      36    Patsy Ordway            Ansonia  CT         29     2 F 20-29        21:12    6:50/M
      37    Fred Hudak              Torrington  CT      57     7 M 50-59        21:13    6:51/M
      38    Kristen Andresen        Hamden  CT          29     3 F 20-29        21:16    6:52/M
      39    Jim Eagan               Oxford  CT          51     8 M 50-59        21:19    6:53/M
      40    Chad Dalles             Ansonia  CT         30    16 M 30-39        21:20    6:53/M
      41    Sandra Dalles           Ansonia  CT         30     2 F 30-39        21:20    6:53/M
      42    Erik Flaucher           Milford  CT         25     3 M 20-29        21:22    6:54/M
      43    Robert Orgovan          Ansonia  CT         55     9 M 50-59        21:27    6:55/M
      44    Linda Cordova           Hamden  CT          37     3 F 30-39        21:27    6:55/M
      45    Kevin Doyle             Milford  CT         43     5 M 40-49        21:30    6:56/M
      46    Ray Acunto              Stratford  CT       33    17 M 30-39        21:40    6:59/M
      47    Joseph Brady            Fairfield  CT       43     6 M 40-49        21:43    7:00/M
      48    Rob Doyle               Milford  CT         15     3 M 13-19        21:44    7:01/M
      49    Mike Cusato             Milford  CT         29     4 M 20-29        21:45    7:01/M
      50    Jerry Levasseur         Madison  CT         64     1 M 60-69        21:47    7:02/M
      51    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         44     3 F 40-49        21:54    7:04/M
      52    George Geer             Derby  CT           49     7 M 40-49        22:01    7:06/M
      53    Robyn Passander         West Haven  CT      38     4 F 30-39        22:03    7:07/M
      54    Andrew Barry            Branford  CT        18     4 M 13-19        22:09    7:09/M
      55    Gregory De Petris       Guilford  CT        27     5 M 20-29        22:26    7:14/M
      56    Frank Lang              Seymour  CT         62     2 M 60-69        22:28    7:15/M
      57    John Barry              Branford  CT        49     8 M 40-49        22:30    7:15/M
      58    Ed Matson               Stratford  CT       47     9 M 40-49        22:30    7:15/M
      59    Kristin Brozek          Norwalk  CT         28     4 F 20-29        22:33    7:16/M
      60    Stuart Lewis            New Haven  CT       20     6 M 20-29        22:33    7:16/M
      61    Robert Lewis            New Haven  CT       54    10 M 50-59        22:36    7:17/M
      62    Graig Sanders           Hamden  CT          32    18 M 30-39        22:40    7:19/M
      63    Demetrius Cap           Milford  CT         36    19 M 30-39        22:41    7:19/M
      64    Jane Zee-Zoufaly        Bethany  CT         44     4 F 40-49        22:43    7:20/M
      65    Fred Bialka             Milford  CT         42    10 M 40-49        22:43    7:20/M
      66    Dan Shea                Milford  CT         46    11 M 40-49        22:46    7:21/M
      67    Laurie Trupp            Stratford  CT       44     5 F 40-49        22:50    7:22/M
      68    Cynthia Scannell        Middlebury  CT      44     6 F 40-49        22:55    7:24/M
      69    Tom Calder              Guilford  CT        41    12 M 40-49        22:59    7:25/M
      70    Jon Horvath             West Haven  CT      54    11 M 50-59        23:09    7:28/M
      71    Thomas Farrelly         Trumbull  CT        37    20 M 30-39        23:10    7:28/M
      72    George Horbal           Ansonia  CT         53    12 M 50-59        23:18    7:31/M
      73    Scott Skibo             Hamden  CT          30    21 M 30-39        23:24    7:33/M
      74    Peter Rzasa             Seymour  CT         54    13 M 50-59        23:27    7:34/M
      75    Christine Gould         Fairfield  CT       36     5 F 30-39        23:41    7:38/M
      76    Justin Ciccone          Trumbull  CT        15     5 M 13-19        23:52    7:42/M
      77    Kevin Smith             Milford  CT         12     1 M  1-12        23:53    7:42/M
      78    Jan Healy               Milford  CT         51     1 F 50-59        24:09    7:47/M
      79    Kim Remetta             Milford  CT         47    13 M 40-49        24:13    7:49/M
      80    Mary Jambor             Milford  CT         33     6 F 30-39        24:16    7:50/M
      81    Peter Jambor            Milford  CT         42    14 M 40-49        24:17    7:50/M
      82    Dan Flaucher            Milford  CT         29     7 M 20-29        24:19    7:51/M
      83    Crowshaw Bevan          Milford  CT         52    14 M 50-59        24:24    7:52/M
      84    Terry Tomasko           Stratford  CT       64     3 M 60-69        24:29    7:54/M
      85    Glenn Gaetano           Shelton  CT         49    15 M 40-49        24:30    7:54/M
      86    Ilan Kinori             Milford  CT         47    16 M 40-49        24:31    7:55/M
      87    Gary Gianetti           Trumbull  CT        23     8 M 20-29        24:32    7:55/M
      88    Allan Evans             West Haven  CT      57    15 M 50-59        24:34    7:55/M
      89    Rita Doherty            West Haven  CT      54     2 F 50-59        24:36    7:56/M
      90    C J Forcier             Orange  CT          37    22 M 30-39        24:43    7:58/M
      91    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       45     7 F 40-49        24:48    8:00/M
      92    Dianne Andreoli         Woodbridge  CT      37     7 F 30-39        24:50    8:01/M
      93    Roger Gosciminski       Milford  CT         25     9 M 20-29        24:58    8:03/M
      94    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      36    23 M 30-39        25:00    8:04/M
      95    Anthony Cramond         Monroe  CT          11     2 M  1-12        25:02    8:05/M
      96    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      11     1 F  1-12        25:02    8:05/M
      97    Robert Appleton         Southport  CT       40    17 M 40-49        25:04    8:05/M
      98    Kellie Haselkamp        Milford  CT         11     2 F  1-12        25:05    8:05/M
      99    Catherine Kubic         Stratford  CT       38     8 F 30-39        25:09    8:07/M
     100    Paul Hergott            Wallingford  CT     39    24 M 30-39        25:15    8:09/M
     101    Lauren Pite             Orange  CT          43     8 F 40-49        25:19    8:10/M
     102    Michael Gramelis        West Haven  CT      47    18 M 40-49        25:20    8:10/M
     103    Joanna Brooks           Shelton  CT         30     9 F 30-39        25:21    8:11/M
     104    Beth Doyle              Milford  CT         42     9 F 40-49        25:23    8:11/M
     105    Yousef Sassi            New Haven  CT       31    25 M 30-39        25:27    8:13/M
     106    Glen Scinto             Stratford  CT       40    19 M 40-49        25:28    8:13/M
     107    Paul Misencik           Milford  CT         43    20 M 40-49        25:31    8:14/M
     108    Jennifer Bates          Branford  CT        29     5 F 20-29        25:35    8:15/M
     109    Noel Gabrielle          Orange  CT          53    16 M 50-59        25:36    8:15/M
     110    Frances Goulart         Ridgefield  CT      64     1 F 60-69        25:42    8:17/M
     111    Bryan Smith             Bridgeport  CT      36    26 M 30-39        25:43    8:18/M
     112    Robert Lynch            Milford  CT         34    27 M 30-39        25:43    8:18/M
     113    Bob Healey              Milford  CT         45    21 M 40-49        25:43    8:18/M
     114    Karen Mc Carthy         Milford  CT         31    10 F 30-39        25:45    8:18/M
     115    Jeff Correia            Milford  CT         42    22 M 40-49        25:46    8:19/M
     116    Glen Greytak            Fairfield  CT       49    23 M 40-49        25:47    8:19/M
     117    Dean Brower             Milford  CT         13     6 M 13-19        25:50    8:20/M
     118    Graham Bisset           Shelton  CT         57    17 M 50-59        25:52    8:21/M
     119    Sara Waite              Milford  CT         35    11 F 30-39        25:53    8:21/M
     120    Chris Rosiak            Milford  CT         36    28 M 30-39        25:55    8:22/M
     121    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         40    24 M 40-49        25:56    8:22/M
     122    Pat Mariano             Cheshire  CT        50     3 F 50-59        25:59    8:23/M
     123    Maria Rockoff           Easton  CT          45    10 F 40-49        26:00    8:23/M
     124    Gary Augustine          Derby  CT           33    29 M 30-39        26:00    8:23/M
     125    James Corbiere          Fairfield  CT       47    25 M 40-49        26:08    8:26/M
     126    Leeanne Sherwin         Stratford  CT       36    12 F 30-39        26:10    8:26/M
     127    Gerald Patrick          Milford  CT         62     4 M 60-69        26:10    8:26/M
     128    Robert Kubic            Stratford  CT       37    30 M 30-39        26:27    8:32/M
     129    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      41    11 F 40-49        26:31    8:33/M
     130    David Dubinsky          Rocky Hill  CT      45    26 M 40-49        26:32    8:34/M
     131    Barbara Fish            New York  NY        35    13 F 30-39        26:44    8:37/M
     132    Neil Kelly              West Haven  CT      43    27 M 40-49        26:50    8:39/M
     133    Richard Di Bella        Stratford  CT       34    31 M 30-39        26:51    8:40/M
     134    David BECKSTROM         Milford  CT         46    28 M 40-49        26:54    8:41/M
     135    Janine Thomson          White Plains  NY    35    14 F 30-39        26:55    8:41/M
     136    David Feibusch          Thiells  NY         35    32 M 30-39        26:55    8:41/M
     137    Lisa Toscano            North Branford  CT  39    15 F 30-39        26:57    8:42/M
     138    Robin Barron            Guilford  CT        40    12 F 40-49        26:57    8:42/M
     139    David Plaskon           Milford  CT         12     3 M  1-12        27:00    8:43/M
     140    Kerry Milner            Stratford  CT       35    16 F 30-39        27:04    8:44/M
     141    Donna Cramond           Monroe  CT          52     4 F 50-59        27:09    8:45/M
     142    Dan Hauerstock          Orange  CT          38    33 M 30-39        27:11    8:46/M
     143    Brian Nusom             Franklin  MA        34    34 M 30-39        27:12    8:46/M
     144    Magdalen Mauriello      Norwalk  CT         35 ***** F  0-99        27:13    8:47/M
     145    Lisa Maxcy              Westport  CT        31    17 F 30-39        27:14    8:47/M
     146    Kristen Terry           Milford  CT         32    18 F 30-39        27:14    8:47/M
     147    Michael Scannell        Middlebury  CT      44    29 M 40-49        27:19    8:49/M
     148    Martha McCrann          Milford  CT         32    19 F 30-39        27:19    8:49/M
     149    Chris Calandrelli       Atlanta  GA         37    35 M 30-39        27:19    8:49/M
     150    Peggy Luchansky         Shelton  CT         45    13 F 40-49        27:19    8:49/M
     151    Melissa Horrar          Guilford  CT        32    20 F 30-39        27:21    8:49/M
     152    Christopher Riotto      Stratford  CT       28    10 M 20-29        27:21    8:49/M
     153    Bob Herrick             Milford  CT         47    30 M 40-49        27:22    8:50/M
     154    John Depuma Jr          Orange  CT          49    31 M 40-49        27:28    8:52/M
     155    Patricia Dumas          Wallingford  CT     37    21 F 30-39        27:30    8:52/M
     156    Robert Frye             Stratford  CT       44    32 M 40-49        27:35    8:54/M
     157    Joseph Chiaramonde      North Haven  CT     35    36 M 30-39        27:42    8:56/M
     158    James Luchansky         Shelton  CT         44    33 M 40-49        27:44    8:57/M
     159    Deborah Zrallack        West Haven  CT      46    14 F 40-49        27:45    8:57/M
     160    Clare Mahoney           Stratford  CT       27     6 F 20-29        27:46    8:57/M
     161    Jerry Ferrentino        Woodbridge  CT      43    34 M 40-49        27:47    8:58/M
     162    Susan McClain           Milford  CT         47    15 F 40-49        27:49    8:58/M
     163    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        46    16 F 40-49        27:49    8:58/M
     164    Tony Martyn             Milford  CT         35    37 M 30-39        27:50    8:59/M
     165    John Collins            Stratford  CT       51    18 M 50-59        27:53    9:00/M
     166    Robert Wydra            Milford  CT         30    38 M 30-39        27:59    9:02/M
     167    Neil Mc Pherson         Meriden  CT         25    11 M 20-29        27:59    9:02/M
     168    Dennis Moore            Shelton  CT         54    19 M 50-59        28:04    9:03/M
     169    Cheri McGirl            Orange  CT          42    17 F 40-49        28:13    9:06/M
     170    Carol Martin            Orange  CT          39    22 F 30-39        28:13    9:06/M
     171    Bill Smillie            Milford  CT         48    35 M 40-49        28:16    9:07/M
     172    Laurie Millo            Shelton  CT         30    23 F 30-39        28:26    9:10/M
     173    Pete Wiley              Milford  CT         41    36 M 40-49        28:29    9:11/M
     174    Jeff Zee                Bethany  CT         43    37 M 40-49        28:33    9:13/M
     175    Kathryn Lewis           New Haven  CT       23     7 F 20-29        28:35    9:13/M
     176    Linda Hall              Milford  CT         48    18 F 40-49        28:38    9:14/M
     177    Lisa Dilullo            Milford  CT         46    19 F 40-49        28:41    9:15/M
     178    Mags De Petris          Guilford  CT        26     8 F 20-29        28:53    9:19/M
     179    Donald Eng              Stratford  CT       52    20 M 50-59        28:54    9:19/M
     180    Martin Arnold           Trumbull  CT        59    21 M 50-59        28:54    9:19/M
     181    Robert Hills            Stratford  CT       40    38 M 40-49        29:00    9:21/M
     182    Sharon Powers           Wallingford  CT     50     5 F 50-59        29:02    9:22/M
     183    Kevin Seese             Milford  CT         14     7 M 13-19        29:11    9:25/M
     184    Marijane Bisset         Shelton  CT         55     6 F 50-59        29:11    9:25/M
     185    Renee Lazor             Newtown  CT         33    24 F 30-39        29:27    9:30/M
     186    Martha Lindberg-Salvat  Guilford  CT        53     7 F 50-59        29:47    9:36/M
     187    Janice Hall             Milford  CT         34    25 F 30-39        29:49    9:37/M
     188    Valerie Curbow          Branford  CT        48    20 F 40-49        29:59    9:40/M
     189    Ann Tramontana          New Haven  CT       49    21 F 40-49        30:11    9:44/M
     190    John Seres              Bridgeport  CT      70     1 M 70-99        30:12    9:45/M
     191    Ericka Lenz             Milford  CT         24     9 F 20-29        30:33    9:51/M
     192    Annie Valerioti         Waterbury  CT       44    22 F 40-49        30:39    9:53/M
     193    Pat Carton              Stratford  CT       64     2 F 60-69        30:49    9:56/M
     194    Margaret Calandrelli    Northford  CT       33    26 F 30-39        31:09   10:03/M
     195    Marjorie Brower         Milford  CT         39    27 F 30-39        31:15   10:05/M
     196    Hayden Dumas            Wallingford  CT     15     1 F 13-19        31:20   10:06/M
     197    Sandra Manes            Milford  CT         47    23 F 40-49        31:35   10:11/M
     198    Thomas Seese            Milford  CT         42    39 M 40-49        31:45   10:15/M
     199    Jay Hughes              Monroe  CT          50    22 M 50-59        31:47   10:15/M
     200    Dr. George Whitney      Orange  CT          83     2 M 70-99        32:10   10:23/M
     201    Anthony Catapano        Milford  CT         44    40 M 40-49        32:15   10:24/M
     202    Cissy Armstrong         Milford  CT         44    24 F 40-49        32:15   10:24/M
     203    Partricia Spino         Waterbury  CT       49    25 F 40-49        32:19   10:25/M
     204    Jennifer Eng            Stratford  CT       16     2 F 13-19        32:32   10:30/M
     205    Barbara Gould           Darien  CT          42    26 F 40-49        32:35   10:31/M
     206    Jane Lewis              New Haven  CT       54     8 F 50-59        32:38   10:32/M
     207    Heather Lewis           New Haven  CT       25    10 F 20-29        32:38   10:32/M
     208    James Cramond           Monroe  CT          54    23 M 50-59        33:00   10:39/M
     209    Carla Mariano           Newington  CT       32    28 F 30-39        33:18   10:45/M
     210    June Vyse Gravener      Bethany  CT         70     1 F 70-99        33:21   10:45/M
     211    Kim Battista            Bridgeport  CT      39    29 F 30-39        33:26   10:47/M
     212    Debbie Dykun            Orange  CT          40    27 F 40-49        33:46   10:54/M
     213    Zak Dykun               Orange  CT           9     4 M  1-12        33:49   10:55/M
     214    Jennifer Duarte         New Haven  CT       31    30 F 30-39        33:52   10:55/M
     215    Nick Vallas             East Haven  CT      27    12 M 20-29        33:52   10:55/M
     216    Mary Ellis              Barrington  RI      45    28 F 40-49        33:58   10:57/M
     217    Susan Gallipoli         Orange  CT          41    29 F 40-49        34:06   11:00/M
     218    Peter Smith             Milford  CT         53    24 M 50-59        34:07   11:00/M
     219    Tom O'Dwyer             Milford  CT         71     3 M 70-99        34:58   11:17/M
     220    Ed Perkowski            Stratford  CT       47    41 M 40-49        35:00   11:17/M
     221    Robin Hergott           Wallingford  CT     36    31 F 30-39        35:11   11:21/M
     222    Sheila Andrade          Milford  CT         26    11 F 20-29        35:38   11:30/M
     223    Julie Pinard            Wallingford  CT     25    12 F 20-29        35:44   11:32/M
     224    Shaileen Morton         Milford  CT         26    13 F 20-29        36:18   11:43/M
     225    Ann Onton               Fairfield  CT       58     9 F 50-59        37:38   12:08/M
     226    Peggy Chernock          Milford  CT         54    10 F 50-59        38:25   12:24/M
     227    Lee Robinson            Milford  CT         40    42 M 40-49        39:16   12:40/M
     228    Beverly Robinson        Milford  CT         45    30 F 40-49        39:16   12:40/M
     229    Sarah Dempsey           Milford  CT          3     1 F  0-99        42:46   13:48/M
     230    Kelly Dempsey           Milford  CT         32     2 F  0-99        42:46   13:48/M
     231    Sharon Warner-Victor    Milford  CT         34     3 F  0-99        43:08   13:55/M
     232    Eric Dykun              Orange  CT           6 ***** M  0-99        43:08   13:55/M
     233    Marilyn Hulse           Milford  CT         37     4 F  0-99        43:15   13:57/M
     234    Steve Dykun             Orange  CT          45     1 M  0-99        43:22   13:59/M
     235    Karen Albert            Bridgeport  CT      50     5 F  0-99        45:21   14:38/M
     236    Jacqueline Albert       Bridgeport  CT      25     6 F  0-99        45:22   14:38/M
     237    Lou Kaminsky            West Haven  CT      69     5 M 60-69        45:24   14:39/M
     238    Elizabeth Daugle        Bridgeport  CT      7      7 F  0-99        45:24   14:39/M
     239    George Holler           Milford  CT         33    39 M 30-39        46:08   14:53/M
     240    Jane Holler             Milford  CT         52    11 F 50-59        46:18   14:56/M
     241    Rosa Holler             Milford  CT         32    32 F 30-39        46:19   14:56/M
     242    John Orr                Somers  NY          67     6 M 60-69        46:19   14:56/M
     243    Debra Thomas            Milford  CT         46    31 F 40-49        46:37   15:02/M
     244    Bridget Warner          Milford  CT         59     8 F  0-99        46:59   15:09/M
     245    Theresa Bogan           Milford  CT         50    12 F 50-59        47:12   15:14/M
     246    Monique Albert          Bridgeport  CT      26     9 F  0-99        47:15   15:15/M
     247    Maryann Hauerstock      Orange  CT          31    10 F  0-99        47:16   15:15/M
     248    Terri Stamp             Milford  CT         56    11 F  0-99        47:26   15:18/M
     249    N Ahair                 Milford  CT         60     3 F 60-69        47:27   15:18/M
     250    Deena Abbate            Trumbull  CT        45    32 F 40-49        47:31   15:20/M
     251    Janice Lizotte          Milford  CT         54    12 F  0-99        48:13   15:33/M
     252    Pam Henrich             Milford  CT         47    13 F  0-99        48:14   15:34/M
     253    Katelynn Henrich        Milford  CT         11    14 F  0-99        48:14   15:34/M
     254    Nancy Krulikowski       Naugatuck  CT       45    15 F  0-99        48:16   15:34/M
     255    Michelle Flaucher       Milford  CT         20    14 F 20-29        48:59   15:48/M
     256    Susan Flaucher          Milford  CT         50    13 F 50-59        49:01   15:49/M
     257    Karen Daly              Trumbull  CT        55    16 F  0-99        49:02   15:49/M
     258    Michelle Cherande       North Haven  CT     31    17 F  0-99        49:02   15:49/M
     259    Loreeen Primiano        Milford  CT         41    33 F 40-49        49:23   15:56/M
     260    Danielle Primiano       Milford  CT         14     3 F 13-19        49:25   15:56/M
     261    Christine Primiano      Milford  CT         12     3 F  1-12        50:05   16:09/M
     262    Nicole Prunesti         Staten Island  NY   12     4 F  1-12        50:06   16:10/M
     263    Karin May               Milford  CT         58    18 F  0-99        52:04   16:48/M
     264    Jennifer Fish           Milford  CT         58    19 F  0-99        52:04   16:48/M
     265    Bonnie Neilson          Orange  CT          59    20 F  0-99        52:10   16:50/M
     266    Norma Beamon            Woodbridge  CT      44    34 F 40-49        53:57   17:24/M
     267    Sherry Daugle           Bridgeport  CT      45    21 F  0-99        54:58   17:44/M

Age Division Results


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Catherine Shannon       Fairfield  CT      41       21        19:37    6:20/M
Top

Women 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT     11       96        25:02    8:05/M
       2    Kellie Haselkamp        Milford  CT        11       98        25:05    8:05/M
       3    Christine Primiano      Milford  CT        12      241        50:05   16:09/M
Top

Women 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Hayden Dumas            Wallingford  CT    15      195        31:20   10:06/M
       2    Jennifer Eng            Stratford  CT      16      203        32:32   10:30/M
       3    Danielle Primiano       Milford  CT        14      240        49:25   15:56/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Victoria Comer          Burlington  VT     22       26        20:12    6:31/M
       2    Patsy Ordway            Ansonia  CT        29       36        21:12    6:50/M
       3    Kristen Andresen        Hamden  CT         29       38        21:16    6:52/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Colleen Crane           Woodbridge  CT     31       34        21:08    6:49/M
       2    Sandra Dalles           Ansonia  CT        30       41        21:20    6:53/M
       3    Linda Cordova           Hamden  CT         37       44        21:27    6:55/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Haselkamp          Milford  CT        41       25        20:09    6:30/M
       2    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT     40       29        20:18    6:33/M
       3    Ronnie Behringer        Norwalk  CT        44       51        21:54    7:04/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jan Healy               Milford  CT        51       78        24:09    7:47/M
       2    Rita Doherty            West Haven  CT     54       89        24:36    7:56/M
       3    Pat Mariano             Cheshire  CT       50      122        25:59    8:23/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Frances Goulart         Ridgefield  CT     64      110        25:42    8:17/M
       2    Pat Carton              Stratford  CT      64      192        30:49    9:56/M
       3    N Ahair                 Milford  CT        60      235        47:27   15:18/M
Top

Women 70 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    June Vyse Gravener      Bethany  CT        70      209        33:21   10:45/M
Top

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sergio Ribeiro          Danbury  CT        32        1        15:39    5:03/M
Top

Men 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Smith             Milford  CT        12       77        23:53    7:42/M
       2    Anthony Cramond         Monroe  CT         11       95        25:02    8:05/M
       3    David Plaskon           Milford  CT        12      139        27:00    8:43/M
Top

Men 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Matt Abbate             Trumbull  CT       17       15        18:54    6:06/M
       2    David Heilbrunn         Trumbull  CT       16       24        19:56    6:26/M
       3    Rob Doyle               Milford  CT        15       48        21:44    7:01/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brendan Gavin           West Haven  CT     23        6        17:11    5:33/M
       2    Paul Gagliardi          Branford  CT       28       27        20:13    6:31/M
       3    Erik Flaucher           Milford  CT        25       42        21:22    6:54/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT     36        2        15:45    5:05/M
       2    Michael Gyulay          Wallingford  CT    33        3        16:11    5:13/M
       3    Michael Wixted          Guilford  CT       39        5        17:09    5:32/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Tolbert            Branford  CT       41        4        16:34    5:21/M
       2    David Pantin            New Haven  CT      40        7        17:14    5:34/M
       3    Ian Frankel             Madison  CT        44        8        17:37    5:41/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Courtmanche        New Haven  CT      59       17        19:18    6:14/M
       2    Wayne Theriault         Stratford  CT      53       18        19:25    6:16/M
       3    James Leahy             Orange  CT         53       22        19:54    6:25/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Levasseur         Madison  CT        64       50        21:47    7:02/M
       2    Frank Lang              Seymour  CT        62       56        22:28    7:15/M
       3    Terry Tomasko           Stratford  CT      64       84        24:29    7:54/M
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Seres              Bridgeport  CT     70      189        30:12    9:45/M
       2    Dr. George Whitney      Orange  CT         83      199        32:10   10:23/M
       3    Tom O'Dwyer             Milford  CT        71      218        34:58   11:17/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com