HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Spring Into Motion 5K

Wolcott, CT

May 5, 2002

OVERALL WINNERS

Don Cavanaugh, Waterbury, CT - 17:18
Aimee Schumacher, Wolcott, CT -  19:48

motion1.jpg (52656 bytes) motion2.jpg (53229 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


View last year's results

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Don Cavanaugh           Waterbury  CT       39 ***** M 30-39        17:18    5:35/M
       2    Steve Carr              Wolcott  CT         18 ***** M 14-19        17:37    5:41/M
       3    David Riccuiti          Bristol  CT         33 ***** M 30-39        18:03    5:49/M
       4    Nelson Azevedo          Wolcott  CT         43     1 M 40-49        18:06    5:50/M
       5    Michael Munroe          Manchester  CT      43     2 M 40-49        18:09    5:51/M
       6    John Di Carlo           Wolcott  CT         50     1 M 50-59        18:24    5:56/M
       7    Mike Halasinski         Plantsville  CT     39     1 M 30-39        19:33    6:18/M
       8    J Scott Coston          North Haven  CT     39     2 M 30-39        19:34    6:19/M
       9    Amie SchuMacHer         Wolcott  CT         14 ***** F 14-19        19:48    6:23/M
      10    Jeromie SchuMacHer      Wolcott  CT         28     1 M 20-29        19:49    6:24/M
      11    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT    23     2 M 20-29        19:57    6:26/M
      12    Michael Dalton          Waterbury  CT       56     2 M 50-59        19:58    6:26/M
      13    Mark Heller             Bristol  CT         38     3 M 30-39        20:00    6:27/M
      14    Greg Tutolo             Wolcott  CT         15     1 M 14-19        20:26    6:35/M
      15    Andy Drewry             Pawling  NY         24     3 M 20-29        20:27    6:36/M
      16    Frank Bentley           Meriden  CT         51     3 M 50-59        20:48    6:43/M
      17    Katie Lerz              Wolcott  CT         24 ***** F 20-29        21:02    6:47/M
      18    Brian Gilmore           Waterbury  CT       33     4 M 30-39        21:07    6:49/M
      19    Jim Mc Dougal           Pawling  NY         37     5 M 30-39        21:19    6:53/M
      20    John Hayden             Cheshire  CT        37     6 M 30-39        21:29    6:56/M
      21    John Venditti           Wolcott  CT         34     7 M 30-39        21:35    6:58/M
      22    Mitchell Miller         Wolcott  CT         52     4 M 50-59        21:40    6:59/M
      23    Kathleen Iannantuoni    Waterbury  CT       33 ***** F 30-39        21:47    7:02/M
      24    Vernon Proctor          Wolcott  CT         41     3 M 40-49        21:57    7:05/M
      25    Marc Soucy              Bristol  CT         29     4 M 20-29        22:06    7:08/M
      26    James Mathews           Waterbury  CT       57     5 M 50-59        22:07    7:08/M
      27    Amanda Brodeur          Waterbury  CT       25     1 F 20-29        22:14    7:10/M
      28    Fred Hudak              Torrington  CT      57     6 M 50-59        22:32    7:16/M
      29    Robert Orgovan          Ansonia  CT         55     7 M 50-59        22:37    7:18/M
      30    Joel Becker             Wolcott  CT         53     8 M 50-59        22:39    7:18/M
      31    Frank Lang              Seymour  CT         62     1 M 60-69        22:55    7:24/M
      32    Edward Bernier          Northfield  CT      31     8 M 30-39        23:04    7:26/M
      33    Paul Archambault        Wolcott  CT         34     9 M 30-39        23:13    7:29/M
      34    Luis Hernandez          Wolcott  CT         14     2 M 14-19        23:35    7:36/M
      35    Penny Weed              Cheshire  CT        27     2 F 20-29        23:38    7:37/M
      36    John Fazzino            Waterbury  CT       36    10 M 30-39        23:40    7:38/M
      37    Ron Jackson             Wolcott  CT         30    11 M 30-39        23:43    7:39/M
      38    Lorraine SchuMacHer     Wolcott  CT         39     1 F 30-39        23:48    7:41/M
      39    Joe Golden              Wolcott  CT         41     4 M 40-49        23:53    7:42/M
      40    Josh Sklanka            Watertown  CT       12     1 M  1-13        24:05    7:46/M
      41    Michael Mancini         Wolcott  CT         14     3 M 14-19        24:11    7:48/M
      42    Kevin Ruane             Prospect  CT        48     5 M 40-49        24:14    7:49/M
      43    Joan McGuire            Newington  CT       47     1 F 40-49        24:17    7:50/M
      44    Bob Muchle              Wolcott  CT         40     6 M 40-49        24:21    7:51/M
      45    Dan Goldstone           Wolcott  CT         28     5 M 20-29        24:22    7:52/M
      46    Kyle Cleary             Wolcott  CT         12     2 M  1-13        24:39    7:57/M
      47    Nancy Shaw              Plantsville  CT     50     1 F 50-59        24:43    7:58/M
      48    Ted Cortland            E Brookfield  MA    29     6 M 20-29        24:50    8:01/M
      49    Robert Justice          Wolcott  CT         13     3 M  1-13        25:18    8:10/M
      50    Daryn Billet            Waterbury  CT       43     7 M 40-49        25:20    8:10/M
      51    John Kennelly           Cheshire  CT        39    12 M 30-39        25:20    8:10/M
      52    Mike Jurkiewicz         North Haven  CT     29     7 M 20-29        25:21    8:11/M
      53    Joey Golden             Wolcott  CT         11     4 M  1-13        25:32    8:14/M
      54    Kevin Spartas           Wolcott  CT         38    13 M 30-39        25:44    8:18/M
      55    Chris Grice             Durham  CT          46     8 M 40-49        25:47    8:19/M
      56    Steve Napolitano        Wolcott  CT         46     9 M 40-49        25:48    8:19/M
      57    Nancy Becker            Wolcott  CT         53     2 F 50-59        25:55    8:22/M
      58    Grace Hanover           Waterbury  CT       56     3 F 50-59        26:00    8:23/M
      59    Mark Gonillo            Watertown  CT       40    10 M 40-49        26:03    8:24/M
      60    Scott Heard             Wolcott  CT         43    11 M 40-49        26:04    8:25/M
      61    Joe Miller              Chicopee  MA        23     8 M 20-29        26:06    8:25/M
      62    Steve Lagasse           Wolcott  CT         41    12 M 40-49        26:11    8:27/M
      63    Kelly Smith             Bristol  CT         33     2 F 30-39        26:20    8:30/M
      64    Joyce Heineman          Watertown  CT       51     4 F 50-59        26:31    8:33/M
      65    Denise Babcock          Wolcott  CT         40     2 F 40-49        26:35    8:35/M
      66    Marianne Sklarsky       Burlington  CT      35     3 F 30-39        26:35    8:35/M
      67    Michelle Solomon                             0     1 F  0- 0        26:36    8:35/M
      68    Edward Goldstone        Hamden  CT          55     9 M 50-59        26:43    8:37/M
      69    Greg Campbell           Beacon Falls  CT    34    14 M 30-39        26:58    8:42/M
      70    David Lepri             Wolcott  CT         46    13 M 40-49        26:59    8:42/M
      71    Wendy Grove             Cheshire  CT        28     3 F 20-29        27:02    8:43/M
      72    Dan Grove               Cheshire  CT        28     9 M 20-29        27:03    8:44/M
      73    Eric Vitols             Cheshire  CT        38    15 M 30-39        27:03    8:44/M
      74    Mark Valerio            Wolcott  CT         14     4 M 14-19        27:05    8:44/M
      75    Christopher Bendtsen    Wolcott  CT         10     5 M  1-13        27:08    8:45/M
      76    Teresa Bendtsen         Wolcott  CT         35     4 F 30-39        27:09    8:45/M
      77    Tina Beckwith           Wolcott  CT         30     5 F 30-39        27:21    8:49/M
      78    Bryan Bartush           Middlebury  CT      40    14 M 40-49        27:29    8:52/M
      79    Kathy Bachman           Bristol  CT         31     6 F 30-39        27:39    8:55/M
      80    Ashley Hebert           Wolcott  CT          8     1 F  1-13        27:40    8:55/M
      81    Annalisa Trinca         Hamden  CT          25     4 F 20-29        27:46    8:57/M
      82    Bernadette Hebert       Wolcott  CT         42     3 F 40-49        27:47    8:58/M
      83    Stephanie Bergamo       Wolcott  CT         11     2 F  1-13        28:16    9:07/M
      84    Adele Musano            Wolcott  CT         44     4 F 40-49        28:26    9:10/M
      85    Cliff Ouerstrum         Wallingford  CT     40    15 M 40-49        28:29    9:11/M
      86    Tom Catucci             Bristol  CT         40    16 M 40-49        28:46    9:17/M
      87    Tim McCorMacK           Wolcott  CT         19     5 M 14-19        29:08    9:24/M
      88    Tricia Vitelli          North Haven  CT     25     5 F 20-29        29:16    9:26/M
      89    Joseph Grzybowski       Wolcott  CT         36    16 M 30-39        29:20    9:28/M
      90    John Desanto            Bristol  CT         50    10 M 50-59        29:23    9:29/M
      91    Paula Moscato-Biondin   Cheshire  CT        53     5 F 50-59        29:31    9:31/M
      92    Laura Musano            Wolcott  CT         15     1 F 14-19        29:34    9:32/M
      93    Bob Connors             Avon  CT            47    17 M 40-49        29:42    9:35/M
      94    Charlene Heard          Wolcott  CT         43     5 F 40-49        29:43    9:35/M
      95    Joanne Miller           Wolcott  CT         40     6 F 40-49        29:47    9:36/M
      96    Dody Maraia             Torrington  CT      46     7 F 40-49        30:00    9:41/M
      97    Peter Bergamo Jr.       Wolcott  CT         12     6 M  1-13        30:13    9:45/M
      98    Catherine Shaw          Plantsville  CT     18     2 F 14-19        30:17    9:46/M
      99    Mike Slavin             Wolcott  CT         14     6 M 14-19        30:40    9:54/M
     100    Scott Dunn              Litchfield  CT      30    17 M 30-39        30:59   10:00/M
     101    Martin Caruso           Wolcott  CT         44    18 M 40-49        31:00   10:00/M
     102    Jennifer Weed           Wolcott  CT         12     3 F  1-13        31:08   10:03/M
     103    Francine Dnverger       Waterbury  CT       45     8 F 40-49        31:30   10:10/M
     104    Peter Harkins           North Haven  CT     27    10 M 20-29        31:31   10:10/M
     105    Stephanie Dunn          Litchfield  CT      26     6 F 20-29        31:37   10:12/M
     106    Doris Bergamo           Wolcott  CT         36     7 F 30-39        32:04   10:21/M
     107    Brooke Carosella        Waterbury  CT       26     7 F 20-29        32:12   10:23/M
     108    Susan Krikorian         Watertown  CT       31     8 F 30-39        32:13   10:24/M
     109    Michael Weed            Wolcott  CT         26    11 M 20-29        32:30   10:29/M
     110    Anne Lagasse            Wolcott  CT         38     9 F 30-39        32:31   10:29/M
     111    Krista Watts            Wolcott  CT         11     4 F  1-13        32:38   10:32/M
     112    Sarah Gaylord           Wolcott  CT         15     3 F 14-19        32:40   10:32/M
     113    Debbi Desocio           Waterbury  CT       48     9 F 40-49        32:48   10:35/M
     114    Diane Fehrs             Wolcott  CT         44    10 F 40-49        32:49   10:35/M
     115    Sarah Napolitano        Wolcott  CT         12     5 F  1-13        33:04   10:40/M
     116    Elena Caruso            Wolcott  CT         14     4 F 14-19        33:04   10:40/M
     117    Kathleen Napolitano     Wolcott  CT         44    11 F 40-49        33:08   10:41/M
     118    Teresa Blankenship      Waterbury  CT       37    10 F 30-39        33:15   10:44/M
     119    Dezmond Oyanadel        Wolcott  CT         12     7 M  1-13        33:17   10:44/M
     120    A J Kulak               Wolcott  CT         14     7 M 14-19        33:19   10:45/M
     121    Stephanie Bendtsen      Wolcott  CT         11     6 F  1-13        33:23   10:46/M
     122    Todd Bendtsen           Wolcott  CT         37    18 M 30-39        33:23   10:46/M
     123    James Slavin            Wolcott  CT          8     8 M  1-13        33:24   10:46/M
     124    Matthew Goldstone       Watertown  MA       31    19 M 30-39        33:39   10:51/M
     125    Mary Hernandez          Wolcott  CT         42    12 F 40-49        33:41   10:52/M
     126    Donna Maraia            Torrington  CT      45    13 F 40-49        33:50   10:55/M
     127    Gary Johnson            Wolcott  CT         41    19 M 40-49        33:52   10:55/M
     128    Richard Dvarskas        Wolcott  CT         49    20 M 40-49        33:55   10:56/M
     129    Dawn Justice            Wolcott  CT         28     8 F 20-29        35:18   11:23/M
     130    Thurman Justice         Wolcott  CT         33    20 M 30-39        35:18   11:23/M
     131    Sara Gervais            Wolcott  CT         12     7 F  1-13        36:12   11:41/M
     132    Heidi Weed              Wolcott  CT         25     9 F 20-29        36:15   11:42/M
     133    Danny Weed              Wolcott  CT         50    11 M 50-59        36:16   11:42/M
     134    James Miller            Wolcott  CT         10     9 M  1-13        36:45   11:51/M
     135    Lauren Johnson          Wolcott  CT         11     8 F  1-13        36:46   11:52/M
     136    Martia Lamanna          Waterbury  CT       17     5 F 14-19        36:46   11:52/M
     137    Dion Oyanadel           Wolcott  CT         14     8 M 14-19        36:46   11:52/M
     138    Lori Kennedy            Waterbury  CT       34    11 F 30-39        37:18   12:02/M
     139    Joe Monroe              Wolcott  CT         44    21 M 40-49        37:50   12:12/M
     140    Cindy Jackson           Wolcott  CT         31    12 F 30-39        38:27   12:24/M
     141    Michele Crockett        Wolcott  CT         30    13 F 30-39        38:27   12:24/M
     142    Valerie Bergamo         Wolcott  CT          9     9 F  1-13        38:33   12:26/M
     143    Peter Bergamo           Wolcott  CT         36    21 M 30-39        38:33   12:26/M
     144    Ed Gammon               Wolcott  CT         74     1 M 70-99        39:22   12:42/M
     145    Susan Johnson           Wolcott  CT         41    14 F 40-49        39:53   12:52/M
     146    Bruce Kennedy           Waterbury  CT       32    22 M 30-39        40:15   12:59/M
     147    Elizabeth Morrin        Woodbury  CT        28    10 F 20-29        40:26   13:03/M
     148    John Caldwell           Cheshire  CT        47    22 M 40-49        40:27   13:03/M
     149    Kathleen Sullivan       Wolcott  CT         49    15 F 40-49        41:08   13:16/M
     150    Betty Holroyd           Wallingford  CT     75     1 F 70-99        41:30   13:23/M
     151    Jessica Monges          Wolcott  CT         15     6 F 14-19        41:37   13:25/M
     152    Steven Johnson          Wolcott  CT         15     9 M 14-19        41:37   13:25/M
     153    Karen Depara            Wolcott  CT         39    14 F 30-39        43:07   13:55/M
     154    Debbie Golden           Wolcott  CT         41    16 F 40-49        43:23   14:00/M
     155    Gail Gilmore            Cheshire  CT        0      2 F  0- 0        44:08   14:14/M
     156    Sheila Lombardi         Wolcott  CT         54     6 F 50-59        44:11   14:15/M
     157    Tony Lombardi           Wolcott  CT         54    12 M 50-59        44:12   14:15/M
     158    Rose Perrelli           Wolcott  CT         40    17 F 40-49        47:01   15:10/M
     159    Edna Henderson          Wolcott  CT         43    18 F 40-49        47:01   15:10/M
     160    Darcie Najarian         Wolcott  CT         30    15 F 30-39        48:01   15:29/M
     161    Chris Lufgren           Wolcott  CT         31    16 F 30-39        48:01   15:29/M
     162    Mike Denegris                               63     2 M 60-69        48:45   15:44/M
     163    Barbara Christoff       Cheshire  CT        73     2 F 70-99        49:48   16:04/M
     164    Pam Weed                Wolcott  CT         45    19 F 40-49        49:48   16:04/M
     165    Carol Smyth             Wolcott  CT         52     7 F 50-59        55:22   17:52/M
     166    Tom Smyth               Wolcott  CT         53    13 M 50-59        55:22   17:52/M
     167    Lisa Jones              Wolcott  CT         39    17 F 30-39        57:27   18:32/M
     168    Melissa Aesif           Watertown  CT       19     7 F 14-19        57:27   18:32/M
     169    Pat Aesif               Watertown  CT       44    20 F 40-49        57:28   18:32/M
     170    John Mazurk             Wolcott  CT         49    23 M 40-49        58:55   19:00/M
     171    George Babcock          Wolcott  CT         68     3 M 60-69        58:55   19:00/M
     172    Kay Denegris                                60     1 F 60-69      1:01:47   19:56/M
     173    Linda Fercodini         Wolcott  CT         53     8 F 50-59      1:01:48   19:56/M  

Age Division Results


Overall Female Winners

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amie SchuMacHer         Wolcott  CT        14        9        19:48    6:23/M
       2    Katie Lerz              Wolcott  CT        24       17        21:02    6:47/M
       3    Kathleen Iannantuoni    Waterbury  CT      33       23        21:47    7:02/M

Women 13 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ashley Hebert           Wolcott  CT         8       80        27:40    8:55/M
       2    Stephanie Bergamo       Wolcott  CT        11       83        28:16    9:07/M
       3    Jennifer Weed           Wolcott  CT        12      102        31:08   10:03/M

Women 14 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Musano            Wolcott  CT        15       92        29:34    9:32/M
       2    Catherine Shaw          Plantsville  CT    18       98        30:17    9:46/M
       3    Sarah Gaylord           Wolcott  CT        15      112        32:40   10:32/M

Women 20 To 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Amanda Brodeur          Waterbury  CT      25       27        22:14    7:10/M
       2    Penny Weed              Cheshire  CT       27       35        23:38    7:37/M
       3    Wendy Grove             Cheshire  CT       28       71        27:02    8:43/M

Women 30 To 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Lorraine SchuMacHer     Wolcott  CT        39       38        23:48    7:41/M
       2    Kelly Smith             Bristol  CT        33       63        26:20    8:30/M
       3    Marianne Sklarsky       Burlington  CT     35       66        26:35    8:35/M

Women 40 To 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Joan McGuire            Newington  CT      47       43        24:17    7:50/M
       2    Denise Babcock          Wolcott  CT        40       65        26:35    8:35/M
       3    Bernadette Hebert       Wolcott  CT        42       82        27:47    8:58/M

Women 50 To 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Nancy Shaw              Plantsville  CT    50       47        24:43    7:58/M
       2    Nancy Becker            Wolcott  CT        53       57        25:55    8:22/M
       3    Grace Hanover           Waterbury  CT      56       58        26:00    8:23/M

Women 60 To 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kay Denegris                               60      172      1:01:47   19:56/M

Women 70 and Over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Betty Holroyd           Wallingford  CT    75      150        41:30   13:23/M
       2    Barbara Christoff       Cheshire  CT       73      163        49:48   16:04/M

Overall Male Winners

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Don Cavanaugh           Waterbury  CT      39        1        17:18    5:35/M
       2    Steve Carr              Wolcott  CT        18        2        17:37    5:41/M
       3    David Riccuiti          Bristol  CT        33        3        18:03    5:49/M

Men 13 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Josh Sklanka            Watertown  CT      12       40        24:05    7:46/M
       2    Kyle Cleary             Wolcott  CT        12       46        24:39    7:57/M
       3    Robert Justice          Wolcott  CT        13       49        25:18    8:10/M

Men 14 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Greg Tutolo             Wolcott  CT        15       14        20:26    6:35/M
       2    Luis Hernandez          Wolcott  CT        14       34        23:35    7:36/M
       3    Michael Mancini         Wolcott  CT        14       41        24:11    7:48/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeromie SchuMacHer      Wolcott  CT        28       10        19:49    6:24/M
       2    Allen Dvarskas          Old Saybrook  CT   23       11        19:57    6:26/M
       3    Andy Drewry             Pawling  NY        24       15        20:27    6:36/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Halasinski         Plantsville  CT    39        7        19:33    6:18/M
       2    J Scott Coston          North Haven  CT    39        8        19:34    6:19/M
       3    Mark Heller             Bristol  CT        38       13        20:00    6:27/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Nelson Azevedo          Wolcott  CT        43        4        18:06    5:50/M
       2    Michael Munroe          Manchester  CT     43        5        18:09    5:51/M
       3    Vernon Proctor          Wolcott  CT        41       24        21:57    7:05/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Di Carlo           Wolcott  CT        50        6        18:24    5:56/M
       2    Michael Dalton          Waterbury  CT      56       12        19:58    6:26/M
       3    Frank Bentley           Meriden  CT        51       16        20:48    6:43/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Frank Lang              Seymour  CT        62       31        22:55    7:24/M
       2    Mike Denegris                              63      162        48:45   15:44/M
       3    George Babcock          Wolcott  CT        68      171        58:55   19:00/M

Men 70 and Over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ed Gammon               Wolcott  CT        74      144        39:22   12:42/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com