HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Education
September 22, 2002 - 5K
Enfield, CT

OVERALL WINNERS

Brian Nelson, Enfield, CT - 17:51
Heather Gardiner, East Hartford, CT -  19:40

rfe1.jpg (52167 bytes) rfe2.jpg (46755 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


Overall Finish List


  Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brian Nelson            Enfield  CT         22 ***** M 19-29        17:51    5:45/M
       2    Heather Gardiner        East Hartford  CT   24 ***** F 19-29        19:40    6:21/M
       3    Steve Morse             Broad Brook  CT     49 ***** M 40-49        19:46    6:23/M
       4    Cindy Pomeroy           Windsor Locks  CT   41 ***** F 40-49        19:55    6:25/M
       5    Alison Wade             Northampton  MA     27     1 F 19-29        20:21    6:34/M
       6    Scott Rossi             Enfield  CT         39     1 M 30-39        21:32    6:57/M
       7    Wilfredo Barrioshuevo   South Windsor  CT   51     1 M 50-59        22:08    7:08/M
       8    David La Porte          Manchester  CT      37     2 M 30-39        22:13    7:10/M
       9    Matthew Dudak           Enfield  CT         14     1 M 14-18        22:45    7:20/M
      10    Jerry Augustine         Middletown  CT      57     2 M 50-59        22:50    7:22/M
      11    Alan Garvey             Enfield  CT         44     1 M 40-49        22:51    7:22/M
      12    Colleen Finnerty        Enfield  CT         30     1 F 30-39        23:05    7:27/M
      13    David Dyson             Newington  CT       33     3 M 30-39        23:31    7:35/M
      14    Edward Scanlon          Enfield  CT         43     2 M 40-49        23:47    7:40/M
      15    Jt Martell              Southwick  MA        9     1 M  2- 9        23:50    7:41/M
      16    Jerry Martell           Southwick  MA       45     3 M 40-49        23:50    7:41/M
      17    William Blake           Wallingford  CT     36     4 M 30-39        24:08    7:47/M
      18    Laura Hurley            Enfield  CT         21     2 F 19-29        24:28    7:54/M
      19    Lauren Moran            South Windsor  CT   14     1 F 14-18        25:13    8:08/M
      20    Mark Fitzgerald         Enfield  CT         43     4 M 40-49        25:16    8:09/M
      21    Arlen Carlson           Enfield  CT         38     5 M 30-39        26:16    8:28/M
      22    Dan Lynes               Enfield  CT         59     3 M 50-59        26:27    8:32/M
      23    Karen Laforge           Suffield  CT        41     1 F 40-49        26:33    8:34/M
      24    David De Ford           Enfield  CT         12     1 M 10-13        26:34    8:34/M
      25    Lee Pelletier           Enfield  CT         14     2 M 14-18        26:54    8:41/M
      26    Dan Butler              Topsfield  MA       60     1 M 60-69        26:55    8:41/M
      27    Michael Rood            Suffield  CT        50     4 M 50-59        27:16    8:48/M
      28    Richard Zdrozek         Berlin  CT          55     5 M 50-59        27:56    9:01/M
      29    James Laurer            Windsor  CT         36     6 M 30-39        27:58    9:01/M
      30    Elizabeth Savino        Manchester  CT      44     2 F 40-49        28:01    9:02/M
      31    Audrey Courtney         Vernon Rockville  C 42     3 F 40-49        28:17    9:07/M
      32    Rita Caldon             Enfield  CT         42     4 F 40-49        28:41    9:15/M
      33    Christine Erikson       South Windsor  CT   41     5 F 40-49        28:45    9:16/M
      34    Kevin Draper            Guilford  CT        30     7 M 30-39        28:47    9:17/M
      35    Charles Merlis          West Hartford  CT   61     2 M 60-69        28:48    9:17/M
      36    Carmen Orson            Enfield  CT         44     6 F 40-49        29:00    9:21/M
      37    Christina Gillen        Enfield  CT         41     7 F 40-49        29:20    9:28/M
      38    Bobbi Smith             Enfield  CT         52     1 F 50-59        29:34    9:32/M
      39    Julie Fox               Mansfield Center  C 43     8 F 40-49        29:42    9:35/M
      40    Karl Dudak              Enfield  CT         48     5 M 40-49        30:11    9:44/M
      41    Tony Lucia              Agawam  MA          64     3 M 60-69        30:28    9:50/M
      42    Robert Santy            Enfield  CT         32     8 M 30-39        31:20   10:06/M
      43    Jack Willard            Enfield  CT         35     9 M 30-39        32:10   10:23/M
      44    Kenneth Hilinski        Enfield  CT         53     6 M 50-59        32:30   10:29/M
      45    David Caldon            Enfield  CT         12     2 M 10-13        32:59   10:38/M
      46    Michael Draper          Guilford  CT        59     7 M 50-59        33:02   10:39/M
      47    Jeanne Budarz           South Windsor  CT   37     2 F 30-39        33:11   10:42/M
      48    Tom Griffin             Enfield  CT         39    10 M 30-39        35:04   11:19/M
      49    Grace Fidalgo           Wilbraham  MA       33     3 F 30-39        35:14   11:22/M
      50    Angela Cobane           Manchester  CT      29     3 F 19-29        42:20   13:39/M
      51    Kewanna Donaldson       Enfield  CT         11     1 F 10-13        44:28   14:21/M
      52    Chris Griffiths         Enfield  CT         11     3 M 10-13        47:12   15:14/M
      53    Lagordon Guston         Enfield  CT         11     4 M 10-13        47:13   15:14/M
      54    Martin Caldon           Enfield  CT          9     2 M  2- 9        57:00   18:23/M    

Age Division Results

 

Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Gardiner        East Hartford  CT  24        2        19:40    6:21/M

Overall Female Masters Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Cindy Pomeroy           Windsor Locks  CT  41        4        19:55    6:25/M

Women 10 to 13

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kewanna Donaldson       Enfield  CT        11       51        44:28   14:21/M

Women 14 to 18

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Moran            South Windsor  CT  14       19        25:13    8:08/M

Women 19 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Wade             Northampton  MA    27        5        20:21    6:34/M
       2    Laura Hurley            Enfield  CT        21       18        24:28    7:54/M
       3    Angela Cobane           Manchester  CT     29       50        42:20   13:39/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Colleen Finnerty        Enfield  CT        30       12        23:05    7:27/M
       2    Jeanne Budarz           South Windsor  CT  37       47        33:11   10:42/M
       3    Grace Fidalgo           Wilbraham  MA      33       49        35:14   11:22/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Laforge           Suffield  CT       41       23        26:33    8:34/M
       2    Elizabeth Savino        Manchester  CT     44       30        28:01    9:02/M
       3    Audrey Courtney         Vernon Rockville  C42       31        28:17    9:07/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bobbi Smith             Enfield  CT        52       38        29:34    9:32/M

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Nelson            Enfield  CT        22        1        17:51    5:45/M

Overall Male Masters Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Steve Morse             Broad Brook  CT    49        3        19:46    6:23/M

Men 9 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jt Martell              Southwick  MA       9       15        23:50    7:41/M
       2    Martin Caldon           Enfield  CT         9       54        57:00   18:23/M

Men 10 to 13

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    David De Ford           Enfield  CT        12       24        26:34    8:34/M
       2    David Caldon            Enfield  CT        12       45        32:59   10:38/M
       3    Chris Griffiths         Enfield  CT        11       52        47:12   15:14/M

Men 14 to 18

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Matthew Dudak           Enfield  CT        14        9        22:45    7:20/M
       2    Lee Pelletier           Enfield  CT        14       25        26:54    8:41/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Rossi             Enfield  CT        39        6        21:32    6:57/M
       2    David La Porte          Manchester  CT     37        8        22:13    7:10/M
       3    David Dyson             Newington  CT      33       13        23:31    7:35/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan Garvey             Enfield  CT        44       11        22:51    7:22/M
       2    Edward Scanlon          Enfield  CT        43       14        23:47    7:40/M
       3    Jerry Martell           Southwick  MA      45       16        23:50    7:41/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Wilfredo Barrioshuevo   South Windsor  CT  51        7        22:08    7:08/M
       2    Jerry Augustine         Middletown  CT     57       10        22:50    7:22/M
       3    Dan Lynes               Enfield  CT        59       22        26:27    8:32/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Butler              Topsfield  MA      60       26        26:55    8:41/M
       2    Charles Merlis          West Hartford  CT  61       35        28:48    9:17/M
       3    Tony Lucia              Agawam  MA         64       41        30:28    9:50/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com