HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Wolfpit Running Club
Ridgefield Half Marathon
October 6, 2002 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Sergio Ribeiro, Danbury, CT - 1:10:45
Martha Merz, Mystic, CT -  1:21:24

ridge1.jpg (75665 bytes) ridge2.jpg (82842 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


GO TO RIDGEFIELD 1/2 PHOTO ALBUM

Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Sergio Ribiero          Danbury  CT         32 ***** M 30-39      1:10:45    5:24/M
       2    Emerson Silva           Danbury  CT         28     1 M 18-29      1:13:19    5:36/M
       3    Kristopher Kurjiaka     Danbury  CT         22     2 M 18-29      1:13:48    5:38/M
       4    Gerry Sullivan          Yorktown Heights  N 27     3 M 18-29      1:14:03    5:39/M
       5    Rob Murray              Danbury  CT         32     1 M 30-39      1:14:27    5:41/M
       6    George Buchanan         Stamford  CT        44     1 M 40-49      1:14:42    5:42/M
       7    Jon Fearnley            New Britain  CT     35     2 M 30-39      1:15:01    5:44/M
       8    Tom Casey               East Haven  CT      35     3 M 30-39      1:15:54    5:48/M
       9    Phil Richey             Danbury  CT         45     2 M 40-49      1:16:11    5:49/M
      10    Seth Spector            Southport  CT       27     4 M 18-29      1:16:15    5:49/M
      11    Jose Torres Brandao     Danbury  CT         44     3 M 40-49      1:16:18    5:49/M
      12    Thomas Kramer           Gaylordsville  CT   37     4 M 30-39      1:16:31    5:50/M
      13    Stephen Palmer          Watertown  CT       40     4 M 40-49      1:17:16    5:54/M
      14    Joe Puopolo             SHELTON  CT         43     5 M 40-49      1:17:58    5:57/M
      15    Jim Zoldy               Watertown  CT       40     6 M 40-49      1:18:19    5:59/M
      16    Bob Stack               Gales Ferry  CT     45     7 M 40-49      1:19:00    6:02/M
      17    Dale Richardson         Trumbull  CT        42     8 M 40-49      1:19:08    6:02/M
      18    Peter Lofink            Brookfield  CT      42     9 M 40-49      1:19:29    6:04/M
      19    Bill Thramann           Avon  CT            41    10 M 40-49      1:20:54    6:11/M
      20    Fernando Caetano        Bethel  CT          44    11 M 40-49      1:20:59    6:11/M
      21    Paul Chrenka            Wilton  CT          38     5 M 30-39      1:21:09    6:12/M
      22    Bill Bradshaw           Thomaston  CT       40    12 M 40-49      1:21:11    6:12/M
      23    Wes Byerly              Ridgefield  CT      52     1 M 50-59      1:21:14    6:12/M
      24    Peter Madden            Manchester  NH      39     6 M 30-39      1:21:20    6:13/M
      25    Martha Merz             Mystic  CT          40 ***** F 40-49      1:21:24    6:13/M
      26    Brian Foley             Norwalk  CT         35     7 M 30-39      1:21:30    6:13/M
      27    John Dicarlo            Wolcott  CT         50     2 M 50-59      1:21:32    6:13/M
      28    Randy Chamberland       Shelton  CT         41    13 M 40-49      1:21:36    6:14/M
      29    Dennis Barone           Carmel  NY          47    14 M 40-49      1:21:45    6:14/M
      30    Rick Klutey             Ridgefield  CT      39     8 M 30-39      1:21:52    6:15/M
      31    Charles Iselin          Madison  CT         39     9 M 30-39      1:21:54    6:15/M
      32    Christopher Thomas      Fairfield  CT       30    10 M 30-39      1:21:56    6:15/M
      33    Ramon Candelario        Ozone Park  NY      42    15 M 40-49      1:22:48    6:19/M
      34    Michael Hogan           Yonkers  NY         35    11 M 30-39      1:22:50    6:19/M
      35    Brian Coe               Trumbull  CT        40    16 M 40-49      1:22:52    6:20/M
      36    Daniel Delaney          Katonah  NY         48    17 M 40-49      1:22:58    6:20/M
      37    Eric Krebs              Roxbury  CT         33    12 M 30-39      1:23:00    6:20/M
      38    Michael Ruospo          Stratford  CT       38    13 M 30-39      1:23:01    6:20/M
      39    Adam Newman             New York  NY        41    18 M 40-49      1:23:27    6:22/M
      40    Chris Brigham           Roxbury  CT         46    19 M 40-49      1:23:34    6:23/M
      41    Bill Borla              Torrington  CT      62     1 M 60-69      1:23:34    6:23/M
      42    Kenneth Martin          Trumbull  CT        48    20 M 40-49      1:23:40    6:23/M
      43    Andrew Richardson       Scarsdale  NY       41    21 M 40-49      1:23:41    6:23/M
      44    David Kraszewski        Newington  CT       33    14 M 30-39      1:23:44    6:24/M
      45    Joe Whelan              Newtown  CT         38    15 M 30-39      1:23:47    6:24/M
      46    Russ Crabs              New Canaan  CT      49    22 M 40-49      1:23:50    6:24/M
      47    Thomas Hiten            Cheshire  CT        52     3 M 50-59      1:23:57    6:25/M
      48    Peter Lesser            New York  NY        39    16 M 30-39      1:24:02    6:25/M
      49    Peter Kaufman           Danbury  CT         35    17 M 30-39      1:24:11    6:26/M
      50    Brian Spears            Redding  CT         35    18 M 30-39      1:24:18    6:26/M
      51    Will Graustein          Harwinton  CT       41    23 M 40-49      1:24:22    6:26/M
      52    John Schwartz           Weston  CT          39    19 M 30-39      1:24:28    6:27/M
      53    Brian Fidler            West Haven  CT      31    20 M 30-39      1:25:00    6:29/M
      54    Gary Krebs              Danbury  CT         31    21 M 30-39      1:25:13    6:30/M
      55    Drew Viner              Stratford  CT       46    24 M 40-49      1:25:18    6:31/M
      56    Bob Derringer           New Milford  CT     40    25 M 40-49      1:25:25    6:31/M
      57    Steve Virgadaula        Portland  CT        42    26 M 40-49      1:25:28    6:31/M
      58    Eric Henzy              East Hampton  CT    40    27 M 40-49      1:25:29    6:32/M
      59    Drew Bradley            Norwalk  CT         46    28 M 40-49      1:25:30    6:32/M
      60    Geof Heddle             Ridgefield  CT      30    22 M 30-39      1:25:37    6:32/M
      61    Jenny Vazquez           Astoria  NY         35     1 F 30-39      1:25:37    6:32/M
      62    Joseph Curley III       Stratford  CT       50     4 M 50-59      1:26:19    6:35/M
      63    Ron Porter              Ridgefield  CT      43    29 M 40-49      1:26:35    6:37/M
      64    Teren Block             Ridgefield  CT      37     2 F 30-39      1:26:56    6:38/M
      65    Jeffrey Molson          Avon  CT            40    30 M 40-49      1:26:58    6:38/M
      66    Richard KORBY           HAMDEN  CT          42    31 M 40-49      1:27:12    6:39/M
      67    William Blackwood       New Haven  CT       39    23 M 30-39      1:27:34    6:41/M
      68    Rafael Alsina           Bronx  NY           37    24 M 30-39      1:27:41    6:42/M
      69    Tom Schmeidel           Danbury  CT         47    32 M 40-49      1:27:41    6:42/M
      70    Tom Chiarella           Oxford  CT          40    33 M 40-49      1:27:49    6:42/M
      71    Nick Melillo            Monroe  CT          37    25 M 30-39      1:27:51    6:42/M
      72    Bill Evans              Bethel  CT          46    34 M 40-49      1:28:02    6:43/M
      73    Dan Germain             Newtown  CT         0      1 M  0- 1      1:28:04    6:43/M
      74    John Dugdale            Ridgefield  CT      67     2 M 60-69      1:28:11    6:44/M
      75    Stephen Chase           Wilton  CT          35    26 M 30-39      1:28:22    6:45/M
      76    Michael Regan           Wilton  CT          41    35 M 40-49      1:28:41    6:46/M
      77    Neal Mac Iag            Kensington  CT      41    36 M 40-49      1:28:42    6:46/M
      78    Thomas Horan            Huntington Station  48    37 M 40-49      1:28:57    6:47/M
      79    Lori Harfenes-Melnik    Plainview  NY       46     1 F 40-49      1:29:03    6:48/M
      80    Louis Csak              Old Greenwich  CT   36    27 M 30-39      1:29:16    6:49/M
      81    Simon Kay               Bridgeport  CT      31    28 M 30-39      1:29:31    6:50/M
      82    Ed Gorecki              Farmington  CT      48    38 M 40-49      1:29:46    6:51/M
      83    Andrew Peake            Weston  CT          42    39 M 40-49      1:29:48    6:51/M
      84    Jeff Weatherhead        Granby  CT          51     5 M 50-59      1:29:53    6:52/M
      85    Janice Flynn            Redding  CT         43     2 F 40-49      1:29:56    6:52/M
      86    Gary Sheffer            Shelton  CT         42    40 M 40-49      1:30:00    6:52/M
      87    Edward Nolan            Old Greenwich  CT   50     6 M 50-59      1:30:04    6:53/M
      88    Steven MORSE            Broad Brook  CT     50     7 M 50-59      1:30:12    6:53/M
      89    Peter Hawley            Winsted  CT         52     8 M 50-59      1:30:14    6:53/M
      90    Mary Dunn               Cheshire  CT        50     1 F 50-59      1:30:29    6:54/M
      91    Marilyn Charles         Brooklyn  NY        34     3 F 30-39      1:30:37    6:55/M
      92    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT   51     9 M 50-59      1:30:43    6:55/M
      93    Chris Carroll           Ridgefield  CT      45    41 M 40-49      1:30:48    6:56/M
      94    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    52    10 M 50-59      1:30:59    6:57/M
      95    Greg Waterbury          Guilford  CT        42    42 M 40-49      1:31:14    6:58/M
      96    Dan Lamb                New Milford  CT     0      2 M  0- 1      1:31:29    6:59/M
      97    Anibal Barrero          White Plains  NY    53    11 M 50-59      1:31:40    7:00/M
      98    Michael Shilling        Darien  CT          46    43 M 40-49      1:31:44    7:00/M
      99    Robert Stephenson       Milford  CT         54    12 M 50-59      1:31:50    7:01/M
     100    Brendan Brendan         Newtown  CT         36    29 M 30-39      1:32:18    7:03/M
     101    Katarina Janosikova     Ridgefield  CT      20     1 F 18-29      1:32:19    7:03/M
     102    Timothy Jaureguy        New Fairfield  CT   32    30 M 30-39      1:32:37    7:04/M
     103    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   56    13 M 50-59      1:32:40    7:04/M
     104    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      40     3 F 40-49      1:32:42    7:05/M
     105    Patrick Flynn           Monroe  CT          46    44 M 40-49      1:32:48    7:05/M
     106    Robert Inghilterra      Katonah  NY         45    45 M 40-49      1:32:52    7:05/M
     107    Chuck Hamtten           Redding  CT         48    46 M 40-49      1:33:03    7:06/M
     108    Henning Jacobsen        Easton  CT          47    47 M 40-49      1:33:05    7:06/M
     109    Douglas Murray          Carmel  NC          41    48 M 40-49      1:33:05    7:06/M
     110    Josh Smitjh             Stamford  CT        32    31 M 30-39      1:33:06    7:06/M
     111    Art Nager               Westport  CT        53    14 M 50-59      1:33:10    7:07/M
     112    Bruce Cook              Greenwich  CT       50    15 M 50-59      1:33:14    7:07/M
     113    Eric Olsen              Ridgefield  CT      46    49 M 40-49      1:33:16    7:07/M
     114    Joan Nevin              Westport  CT        35     4 F 30-39      1:33:26    7:08/M
     115    Michael Du Vally        North Salem  NY     41    50 M 40-49      1:33:34    7:09/M
     116    Michael Cornish         RIDGEFIELD  CT      41    51 M 40-49      1:33:39    7:09/M
     117    Donald Allen            New Fairfield  CT   43    52 M 40-49      1:33:46    7:09/M
     118    Joe Von Ehr             Southport  CT       50    16 M 50-59      1:33:59    7:10/M
     119    Megan Goldstein         Avon  CT            53     2 F 50-59      1:34:01    7:11/M
     120    Mary - Frances Fitgibbo Huntington Station  34     5 F 30-39      1:34:03    7:11/M
     121    Paul Couzellis          Norwalk  CT         59    17 M 50-59      1:34:09    7:11/M
     122    Dan France              Westport  CT        54    18 M 50-59      1:34:10    7:11/M
     123    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      48    53 M 40-49      1:34:14    7:12/M
     124    Richard Lachance        Wethersfield  CT    56    19 M 50-59      1:34:28    7:13/M
     125    Erik Jensen             New Canaan  CT      0      3 M  0- 1      1:34:33    7:13/M
     126    Wayne Theriault         Stratford  CT       53    20 M 50-59      1:34:35    7:13/M
     127    Kenny Merrick           Pawling  NY         33    32 M 30-39      1:34:42    7:14/M
     128    Rob Kennedy             Stamford  CT        40    54 M 40-49      1:34:45    7:14/M
     129    Michael Biehl           Ridgefield  CT      42    55 M 40-49      1:34:47    7:14/M
     130    Robert Schulten         Southport  CT       46    56 M 40-49      1:34:49    7:14/M
     131    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        43     4 F 40-49      1:34:50    7:14/M
     132    John Carter             Bethel  CT          37    33 M 30-39      1:34:56    7:15/M
     133    Peter Metelski          Fairfield  CT       39    34 M 30-39      1:34:58    7:15/M
     134    Richard Strahota        Darien  CT          45    57 M 40-49      1:35:03    7:15/M
     135    Dean Pihl               Nantucket  MA       45    58 M 40-49      1:35:07    7:16/M
     136    Peter Wietfeldt         New Canaan  CT      36    35 M 30-39      1:35:13    7:16/M
     137    Steve Pohlmann          Ridgefield  CT      40    59 M 40-49      1:35:33    7:18/M
     138    Ed O' Connor            Cheshire  CT        40    60 M 40-49      1:35:36    7:18/M
     139    Aga Serzysko            Scarsdale  NY       25     2 F 18-29      1:35:39    7:18/M
     140    Susan Gold              Westport  CT        47     5 F 40-49      1:35:47    7:19/M
     141    Blas Abadia, Jr         Bronx  NY           47    61 M 40-49      1:35:50    7:19/M
     142    Melane Bryon            Brooklyn  NY        25     3 F 18-29      1:35:51    7:19/M
     143    Henry More              Ridgefield  CT      48    62 M 40-49      1:36:01    7:20/M
     144    Ben Mattheis            Cheshire  CT        49    63 M 40-49      1:36:07    7:20/M
     145    Cheryl Cunningham       W Simsbury  CT      44     6 F 40-49      1:36:07    7:20/M
     146    Bruce Ferrero           Unionville  CT      51    21 M 50-59      1:36:13    7:21/M
     147    Mike Ambrosecchio       Stamford  CT        44    64 M 40-49      1:36:16    7:21/M
     148    Bruce Hoelzl            Wilton  CT          42    65 M 40-49      1:36:18    7:21/M
     149    Brian Mc Grath          Redding  CT         27     5 M 18-29      1:36:20    7:21/M
     150    Jonathan Evans          New Canaan  CT      40    66 M 40-49      1:36:24    7:22/M
     151    Frank Oakes             Brookfield  CT      38    36 M 30-39      1:36:36    7:22/M
     152    Edward Murray           New Canaan  CT      32    37 M 30-39      1:36:46    7:23/M
     153    Leslie Kirchko          Ridgefield  CT      43     7 F 40-49      1:36:48    7:23/M
     154    Gail Jaques Jarvis      Westport  CT        42     8 F 40-49      1:36:54    7:24/M
     155    Robert Eterno           Easton  CT          47    67 M 40-49      1:37:03    7:25/M
     156    Thomas Gardella         Seymour  CT         51    22 M 50-59      1:37:06    7:25/M
     157    Brian Loose             New Haven  CT       37    38 M 30-39      1:37:08    7:25/M
     158    Sher Fohl               Cheshire  CT        37     6 F 30-39      1:37:08    7:25/M
     159    Danielson Bruco         Ridgefield  CT      45    68 M 40-49      1:37:18    7:26/M
     160    Richard De Marco        Danbury  CT         60     3 M 60-69      1:37:34    7:27/M
     161    Sarah Bollman           Fairfield  CT       38     7 F 30-39      1:37:39    7:27/M
     162    Alan Bates              Ridgefield  CT      43    69 M 40-49      1:37:45    7:28/M
     163    Kathy Lundin            Granby  CT          43     9 F 40-49      1:37:50    7:28/M
     164    Martin Davey            Stamford  CT        39    39 M 30-39      1:37:59    7:29/M
     165    Jeffrey Toobin          New York  NY        42    70 M 40-49      1:38:07    7:29/M
     166    Fakhri Abdulrehman      Danbury  CT         33    40 M 30-39      1:38:07    7:29/M
     167    Roger Fazio             Wakefield  RI       35    41 M 30-39      1:38:11    7:30/M
     168    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       47    71 M 40-49      1:38:15    7:30/M
     169    Mike Shears             New Milford  CT     48    72 M 40-49      1:38:15    7:30/M
     170    Peter Kiernan           Bronx  NY           45    73 M 40-49      1:38:19    7:30/M
     171    Mick Midkiff            Bellaire  TX        57    23 M 50-59      1:38:29    7:31/M
     172    Edward Raftery          New York  NY        38    42 M 30-39      1:38:32    7:31/M
     173    Len Sedney              Ridgefield  CT      51    24 M 50-59      1:38:37    7:32/M
     174    Jeffrey Kramer          New Britain  CT     26     6 M 18-29      1:38:43    7:32/M
     175    Martin Cashin           Cheshire  CT        31    43 M 30-39      1:38:44    7:32/M
     176    Brian Cossari           Bethel  CT          28     7 M 18-29      1:38:48    7:33/M
     177    Eric Kuhn               Wayland  MA         39    44 M 30-39      1:38:52    7:33/M
     178    Kaz Oda                 Stamford  CT        59    25 M 50-59      1:39:05    7:34/M
     179    Jim O'Brien             New Canaan  CT      41    74 M 40-49      1:39:06    7:34/M
     180    Alesia Batsiutava       Stamford  CT        23     4 F 18-29      1:39:23    7:35/M
     181    Bill Gillen             New Milford  CT     38    45 M 30-39      1:39:32    7:36/M
     182    Dave Cardenas           Fairfield  CT       36    46 M 30-39      1:39:34    7:36/M
     183    John Whalen             Bethel  CT          37    47 M 30-39      1:39:53    7:37/M
     184    Holly Ruhlin            Darien  CT          43    10 F 40-49      1:39:56    7:38/M
     185    Chris Benedetto         Ridgefield  CT      41    75 M 40-49      1:39:58    7:38/M
     186    Bob Dionne              Ridgefield  CT      48    76 M 40-49      1:40:01    7:38/M
     187    Ed Fishel               Wilton  CT          52    26 M 50-59      1:40:08    7:39/M
     188    Allyson Barrett         Milford  CT         25     5 F 18-29      1:40:09    7:39/M
     189    Andrew Pisanelli        Ridgefield  CT      40    77 M 40-49      1:40:10    7:39/M
     190    Linda Ottaviano         Cold Spring Harbor  47    11 F 40-49      1:40:16    7:39/M
     191    Mark Satran             Sandy Hook  CT      34    48 M 30-39      1:40:18    7:39/M
     192    Wendy Calzone           Redding  CT         46    12 F 40-49      1:40:19    7:39/M
     193    Michael Smith           Trumbull  CT        49    78 M 40-49      1:40:31    7:40/M
     194    Hiroko Shimada          Milford  CT         31     8 F 30-39      1:40:31    7:40/M
     195    Debbie Francis          Watertown  CT       46    13 F 40-49      1:40:35    7:41/M
     196    Jean Sablan             W Simsbury  CT      35     9 F 30-39      1:40:35    7:41/M
     197    Thomas Wendel           Brookfield  CT      47    79 M 40-49      1:40:36    7:41/M
     198    Lori Glicklich          Ridgefield  CT      41    14 F 40-49      1:40:38    7:41/M
     199    Tim Mc Grath            Park Ridge  NJ      40    80 M 40-49      1:40:50    7:42/M
     200    Keith Mitchell          Darien  CT          36    49 M 30-39      1:40:51    7:42/M
     201    Heidi Mitchell          Darien  CT          36    10 F 30-39      1:40:52    7:42/M
     202    Christopher Black       Greenwich  CT       37    50 M 30-39      1:40:56    7:42/M
     203    Joel Becker             Wolcott  CT         54    27 M 50-59      1:41:04    7:43/M
     204    David James             Rye  NY             24     8 M 18-29      1:41:10    7:43/M
     205    Derek Marcus            Greenwich  CT       24     9 M 18-29      1:41:14    7:44/M
     206    Denise Friedly          Katonah  NY         35    11 F 30-39      1:41:25    7:45/M
     207    Bruce Goulart           Newtown  CT         52    28 M 50-59      1:41:27    7:45/M
     208    Alene Lofink            Brookfield  CT      39    12 F 30-39      1:41:31    7:45/M
     209    Rob Veidenheimer        Redding  CT         42    81 M 40-49      1:41:37    7:45/M
     210    Mary Ellen Lehner       Bethel  CT          43    15 F 40-49      1:41:47    7:46/M
     211    Scott Harris            Darien  CT          48    82 M 40-49      1:41:48    7:46/M
     212    Greg Di  Natale         Milford  CT         34    51 M 30-39      1:41:51    7:46/M
     213    Art Liberman            Ridgefield  CT      62     4 M 60-69      1:41:55    7:47/M
     214    Al Nakas                Weston  CT          50    29 M 50-59      1:41:56    7:47/M
     215    Cricket Weaver          Darien  CT          40    16 F 40-49      1:41:57    7:47/M
     216    Mark Gilliam            Ridgefield  CT      49    83 M 40-49      1:42:22    7:49/M
     217    David Lattimer          Wilton  CT          38    52 M 30-39      1:42:28    7:49/M
     218    Greg Webster            Trumbull  CT        29    10 M 18-29      1:42:29    7:49/M
     219    Dea Collins             E Hartford  CT      46    17 F 40-49      1:42:36    7:50/M
     220    Brian Davey             Darien  CT          37    53 M 30-39      1:42:37    7:50/M
     221    Ray Crosby              Fairfield  CT       35    54 M 30-39      1:42:38    7:50/M
     222    Elle Foley              New York  NY        45    18 F 40-49      1:42:41    7:50/M
     223    Sean McCue              Briarcliff Manor  N 42    84 M 40-49      1:42:53    7:51/M
     224    Greg Fahey              Ridgefield  CT      46    85 M 40-49      1:42:54    7:51/M
     225    Jon Rubin               Ridgefield  CT      45    86 M 40-49      1:42:55    7:51/M
     226    Peter Uzzi              Avon  CT            47    87 M 40-49      1:43:00    7:52/M
     227    Steve Josephson         Oakland  NJ         40    88 M 40-49      1:43:05    7:52/M
     228    Alain Caren             Redding  CT         46    89 M 40-49      1:43:07    7:52/M
     229    Don Platko              Shelton  CT         61     5 M 60-69      1:43:08    7:52/M
     230    Fred Zinn               Trumbull  CT        51    30 M 50-59      1:43:09    7:52/M
     231    Maria Nygard            Stamford  CT        36    13 F 30-39      1:43:09    7:52/M
     232    Stephen Soler           Cos Cob  CT         42    90 M 40-49      1:43:11    7:53/M
     233    John Danaher            Wilton  CT          50    31 M 50-59      1:43:12    7:53/M
     234    Jim Quinn               Stamford  CT        32    55 M 30-39      1:43:15    7:53/M
     235    Tom Caporaso            Monroe  CT          58    32 M 50-59      1:43:17    7:53/M
     236    Bill Liebow             Stamford  CT        38    56 M 30-39      1:43:23    7:54/M
     237    Cort Kirkley            Ridgefield  CT      44    91 M 40-49      1:43:28    7:54/M
     238    Joseph Pastore          Ridgefield  CT      36    57 M 30-39      1:43:31    7:54/M
     239    Regina Birch- Walzer    Woodbury  CT        50     3 F 50-59      1:43:32    7:54/M
     240    Mike Hickey             Ridgefield  CT      31    58 M 30-39      1:43:35    7:54/M
     241    Luke Raithel            Ridgefield  CT      15     1 M  2-17      1:43:37    7:55/M
     242    Paul Shanahan           Cheshire  CT        65     6 M 60-69      1:43:38    7:55/M
     243    Judy Hopkins            New Canaan  CT      46    19 F 40-49      1:43:54    7:56/M
     244    Donna Joudy             Danbury  CT         51     4 F 50-59      1:43:56    7:56/M
     245    John Bria               Pound Ridge  NY     51    33 M 50-59      1:43:59    7:56/M
     246    Kathy Barber            Ridgefield  CT      38    14 F 30-39      1:43:59    7:56/M
     247    Nick Nassra             Danbury  CT         36    59 M 30-39      1:44:01    7:56/M
     248    Joseph Morrissey        Norwalk  CT         39    60 M 30-39      1:44:02    7:56/M
     249    Bill Mc Laughlin        Norwalk  CT         64     7 M 60-69      1:44:03    7:57/M
     250    Daniel Willey           Stamford  CT        47    92 M 40-49      1:44:08    7:57/M
     251    Robert Kinney           Darien  CT          44    93 M 40-49      1:44:10    7:57/M
     252    Dorit Heimer            Westport  CT        48    20 F 40-49      1:44:23    7:58/M
     253    Robert Picker           Chappaqua  NY       43    94 M 40-49      1:44:29    7:59/M
     254    Jeana D'Agostino        New York  NY        23     6 F 18-29      1:44:35    7:59/M
     255    Shawn Desjardins        New Britain  CT     28    11 M 18-29      1:44:41    7:59/M
     256    Tom Wilkas              Woodbury  CT        41    95 M 40-49      1:44:41    7:59/M
     257    Mark Greene             Westport  CT        41    96 M 40-49      1:44:50    8:00/M
     258    Bob Staples             Ridgefield  CT      46    97 M 40-49      1:45:07    8:01/M
     259    Dave Polaski            Bethel  CT          50    34 M 50-59      1:45:17    8:02/M
     260    Christopher Minor       Bethel  CT          48    98 M 40-49      1:45:19    8:02/M
     261    Bill Armstrong          Stamford  CT        49    99 M 40-49      1:45:30    8:03/M
     262    Steven Wurst            Brookfield  CT      40   100 M 40-49      1:45:42    8:04/M
     263    Laura Quinn             Stamford  CT        33    15 F 30-39      1:45:51    8:05/M
     264    Jim Barber              Stamford  CT        34    61 M 30-39      1:45:51    8:05/M
     265    Stephen Mc Donnell      Bethel  CT          33    62 M 30-39      1:45:57    8:05/M
     266    Ted O' Connor           Wilton  CT          36    63 M 30-39      1:46:06    8:06/M
     267    Chris Hatzis            Danbury  CT         30    64 M 30-39      1:46:08    8:06/M
     268    Eric Spector            Wilton  CT          55    35 M 50-59      1:46:15    8:07/M
     269    William Korth           Newtown  CT         38    65 M 30-39      1:46:15    8:07/M
     270    Sarah Ashkinaze         Wilton  CT          39    16 F 30-39      1:46:15    8:07/M
     271    Robert Cioffoletti      Southport  CT       50    36 M 50-59      1:46:20    8:07/M
     272    Stephen Greenhut        Southport  CT       37    66 M 30-39      1:46:28    8:08/M
     273    Mark Albrecht           Ridgefield  CT      32    67 M 30-39      1:46:29    8:08/M
     274    Ken Side                Ridgefield  CT      40   101 M 40-49      1:46:32    8:08/M
     275    Sherry Cice             Brookfield  CT      34    17 F 30-39      1:46:33    8:08/M
     276    Bill Roesch             Norwalk  CT         28    12 M 18-29      1:46:34    8:08/M
     277    Mary Anne Goldman       Farmingdale  NY     56     5 F 50-59      1:46:41    8:09/M
     278    Christopher Mc Donnell  Sandy Hook  CT      39    68 M 30-39      1:46:48    8:09/M
     279    Michael Welch           Trumbull  CT        34    69 M 30-39      1:46:49    8:09/M
     280    Richard Lewson          Ridgefield  CT      40   102 M 40-49      1:46:51    8:09/M
     281    James Levy              Ridgefield  CT      38    70 M 30-39      1:46:57    8:10/M
     282    Michael Buchina         New Haven  CT       43   103 M 40-49      1:46:59    8:10/M
     283    Toni De Vito            Oakville  CT        40    21 F 40-49      1:47:01    8:10/M
     284    Sallie Strand           Redding  CT         37    18 F 30-39      1:47:02    8:10/M
     285    Gerry Pierson           West Hartford  CT   59    37 M 50-59      1:47:02    8:10/M
     286    Keith Cheh              Newtown  CT         35    71 M 30-39      1:47:04    8:10/M
     287    Robert Galvin           Ridgefield  CT      43   104 M 40-49      1:47:05    8:10/M
     288    Jenny Setareh           Pleasantville  NY   34    19 F 30-39      1:47:07    8:11/M
     289    Melissa Vaske           New Canaan  CT      36    20 F 30-39      1:47:09    8:11/M
     290    Christine Crawford      New Canaan  CT      32    21 F 30-39      1:47:17    8:11/M
     291    Kevin Reilly            New Fairfield  CT   32    72 M 30-39      1:47:19    8:12/M
     292    Manu Bettegowda         New York  NY        29    13 M 18-29      1:47:19    8:12/M
     293    Curtis La May           Woodbridge  CT      36    73 M 30-39      1:47:20    8:12/M
     294    Skip Hovdestad          Mt Kisco  NY        52    38 M 50-59      1:47:22    8:12/M
     295    Ann Williams            Old Greenwich  CT   38    22 F 30-39      1:47:25    8:12/M
     296    Rick Rabideau           Yorktown Heights  N 47   105 M 40-49      1:47:33    8:13/M
     297    Sharron Steere          Trumbull  CT        40    22 F 40-49      1:47:37    8:13/M
     298    Chris Bensley           Andover  MA         44   106 M 40-49      1:47:48    8:14/M
     299    Scott Fine              New Canaan  CT      45   107 M 40-49      1:47:54    8:14/M
     300    Maria Jacobson          Katonah  NY         38    23 F 30-39      1:47:57    8:14/M
     301    Dan Tracvy              Bedford  NY         39    74 M 30-39      1:47:57    8:14/M
     302    Matthew Campagna        Ridgefield  CT      35    75 M 30-39      1:48:01    8:15/M
     303    Kenneth Keogh           Fairfield  CT       30    76 M 30-39      1:48:07    8:15/M
     304    Chris Blair             Wilton  CT          33    77 M 30-39      1:48:07    8:15/M
     305    John St Onge            Stamford  CT        58    39 M 50-59      1:48:10    8:15/M
     306    Frankie Santiago        Bronx  NY           57    40 M 50-59      1:48:12    8:16/M
     307    Eva Janosikova          Ridgefield  CT      20     7 F 18-29      1:48:15    8:16/M
     308    Carol Zucca             New Milford  CT     44    23 F 40-49      1:48:21    8:16/M
     309    Peter Bradeen           Weston  CT          46   108 M 40-49      1:48:31    8:17/M
     310    Brian Carlson           New Canaan  CT      34    78 M 30-39      1:48:35    8:17/M
     311    Janice Ferraro          Bethel  CT          39    24 F 30-39      1:48:37    8:17/M
     312    George Bossis           Ridgefield  CT      47   109 M 40-49      1:48:38    8:18/M
     313    John Barlow             Southport  CT       45   110 M 40-49      1:48:41    8:18/M
     314    Lynn Young              New Milford  CT     38    25 F 30-39      1:48:42    8:18/M
     315    Adolfo Correa           Greenwich  CT       45   111 M 40-49      1:48:42    8:18/M
     316    Jennifer Reames         Stamford  CT        27     8 F 18-29      1:48:43    8:18/M
     317    Fred Crawford           New Canaan  CT      39    79 M 30-39      1:48:47    8:18/M
     318    Joseph Bruhin           Redding  CT         37    80 M 30-39      1:48:50    8:18/M
     319    Zachary Horne           Stamford  CT        40   112 M 40-49      1:48:51    8:19/M
     320    Douglas Jackson         Danbury  CT         19    14 M 18-29      1:49:02    8:19/M
     321    Wayne Cafran            South Salem  NY     41   113 M 40-49      1:49:05    8:20/M
     322    Ken Bruno               Norwalk  CT         30    81 M 30-39      1:49:18    8:21/M
     323    Anthony Allison         Wilton  CT          43   114 M 40-49      1:49:19    8:21/M
     324    Nancy Beard             New Canaan  CT      24     9 F 18-29      1:49:20    8:21/M
     325    Paul Kalkut             Rye  NY             59    41 M 50-59      1:49:24    8:21/M
     326    Jose Sanchez            Bronx  NY           48   115 M 40-49      1:49:31    8:22/M
     327    Frederick Marshall      Ridgefield  CT      39    82 M 30-39      1:49:32    8:22/M
     328    Stan Galanski           Ridgefield  CT      44   116 M 40-49      1:49:40    8:22/M
     329    Ted Piekarski           Scarsdale  NY       51    42 M 50-59      1:49:42    8:22/M
     330    Joe McCourt             Scarsdale  NY       53    43 M 50-59      1:49:42    8:22/M
     331    Michael Markhoff        Bedford  NY         37    83 M 30-39      1:49:54    8:23/M
     332    Shauna Lagatol          Milford  CT         24    10 F 18-29      1:49:56    8:24/M
     333    Patrick Holden          New York  NY        18    15 M 18-29      1:50:01    8:24/M
     334    Scott Adams             Stamford  CT        34    84 M 30-39      1:50:05    8:24/M
     335    Christopher Kavanagh    Upper Montclair  NJ 33    85 M 30-39      1:50:06    8:24/M
     336    Liisa Bacco             New Canaan  CT      42    24 F 40-49      1:50:14    8:25/M
     337    James Coleman           Bedford  NY         39    86 M 30-39      1:50:17    8:25/M
     338    Joy Lagoo               Greenwich  CT       36    26 F 30-39      1:50:23    8:26/M
     339    Joeseph Cirincione      Hopewell Jct  NY    37    87 M 30-39      1:50:24    8:26/M
     340    Joe O' Callaghan        Stamford  CT        28    16 M 18-29      1:50:26    8:26/M
     341    Jim Nolan               Ridgefield  CT      46   117 M 40-49      1:50:28    8:26/M
     342    Noreen Hendley          Canton  CT          61     1 F 60-69      1:50:29    8:26/M
     343    Timothy Benedict        Wilton  CT          34    88 M 30-39      1:50:29    8:26/M
     344    Michael Leporati        Ridgefield  CT      26    17 M 18-29      1:50:33    8:26/M
     345    Joseph Baumgarten       New Fairfield  CT   42   118 M 40-49      1:50:36    8:27/M
     346    Fraser Randolph         Danbury  CT         50    44 M 50-59      1:50:41    8:27/M
     347    Cathleen Faitak         New Milford  CT     32    27 F 30-39      1:50:43    8:27/M
     348    Jack Berger             Richmond Hill  NY   43   119 M 40-49      1:51:01    8:28/M
     349    Miggs Burroughs         Westport  CT        56    45 M 50-59      1:51:04    8:29/M
     350    Laurel Choate           Pelham  NY          37    28 F 30-39      1:51:06    8:29/M
     351    Robert Taborsak         Danbury  CT         64     8 M 60-69      1:51:14    8:29/M
     352    Vido Hill               Waterbury  CT       47   120 M 40-49      1:51:19    8:30/M
     353    Michael Bajda           Bridgeport  CT      29    18 M 18-29      1:51:23    8:30/M
     354    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         44    25 F 40-49      1:51:23    8:30/M
     355    Thomas Olsen            Brookfield  CT      51    46 M 50-59      1:51:34    8:31/M
     356    Carol Overcash          Monroe  CT          38    29 F 30-39      1:51:40    8:31/M
     357    Karen Hansell           New Milford  CT     39    30 F 30-39      1:51:54    8:33/M
     358    Jeffrey Goldman         Farmingdale  NY     51    47 M 50-59      1:51:59    8:33/M
     359    Walter Neeves           Redding  CT         43   121 M 40-49      1:52:04    8:33/M
     360    Joseph Boggs            Newtown  CT         42   122 M 40-49      1:52:07    8:34/M
     361    Michael Flanagan        Stratford  CT       50    48 M 50-59      1:52:09    8:34/M
     362    Kevin Ryan              Orange  CT          43   123 M 40-49      1:52:11    8:34/M
     363    Edward Dyroff           Redding  CT         42   124 M 40-49      1:52:13    8:34/M
     364    Douglas Neill           Danbury  CT         41   125 M 40-49      1:52:13    8:34/M
     365    Jeanine Fagan           Bethel  CT          33    31 F 30-39      1:52:13    8:34/M
     366    Kim Hooper              Newtown  CT         40    26 F 40-49      1:52:18    8:34/M
     367    Roger Juppe             Ridgewood  NJ       38    89 M 30-39      1:52:21    8:35/M
     368    Noreen O'Dwyer          Stamford  CT        33    32 F 30-39      1:52:22    8:35/M
     369    Sean Fogarty            Stamford  CT        61     9 M 60-69      1:52:25    8:35/M
     370    Sue Holden              Stamford  CT        48    27 F 40-49      1:52:26    8:35/M
     371    Adam Kunik              Brooklyn  NY        27    19 M 18-29      1:52:29    8:35/M
     372    Nora Hulton             Cornwall Bridge  CT 39    33 F 30-39      1:52:31    8:35/M
     373    Chris Allen             Trumbull  CT        45   126 M 40-49      1:52:33    8:35/M
     374    Michelle(shelly Enzor   Darien  CT          36    34 F 30-39      1:52:37    8:36/M
     375    John Kennard            Wilton  CT          44   127 M 40-49      1:52:42    8:36/M
     376    Brian Thompson          Wallingford  CT     41   128 M 40-49      1:53:03    8:38/M
     377    Jamie Fussner           New Canaan  CT      28    11 F 18-29      1:53:03    8:38/M
     378    Karen Gereg             Brookfield  CT      45    28 F 40-49      1:53:06    8:38/M
     379    Lisa Bruno              Ridgefield  CT      38    35 F 30-39      1:53:09    8:38/M
     380    Eric Burkhardt          Brewster  NY        47   129 M 40-49      1:53:17    8:39/M
     381    Suzan Rausa             Ridgefield  CT      36    36 F 30-39      1:53:20    8:39/M
     382    Richard Middlebrook     Ridgefield  CT      37    90 M 30-39      1:53:25    8:39/M
     383    Robert Gallacher        New Fairfield  CT   42   130 M 40-49      1:53:26    8:40/M
     384    Bob Marages             Waterbury  CT       52    49 M 50-59      1:53:40    8:41/M
     385    Stephanie Raftery       New York  NY        40    29 F 40-49      1:53:45    8:41/M
     386    Carol Ann Coughlin      Cos Cob  CT         37    37 F 30-39      1:53:47    8:41/M
     387    Kim Gerrish             Rye  NY             27    12 F 18-29      1:53:48    8:41/M
     388    Peter Lynch             New Canaan  CT      54    50 M 50-59      1:53:48    8:41/M
     389    Mark Schwartz           Brooklyn  NY        33    91 M 30-39      1:53:49    8:41/M
     390    Amy Boisvert            Thomaston  CT       28    13 F 18-29      1:54:00    8:42/M
     391    Marsha Mc Laughlin      Westport  CT        53     6 F 50-59      1:54:03    8:42/M
     392    Peter Steer             Ridgefield  CT      42   131 M 40-49      1:54:06    8:43/M
     393    Keith Buckley           Darien  CT          41   132 M 40-49      1:54:17    8:43/M
     394    Robert Ledwick          Edison  NJ          75     1 M 70-99      1:54:18    8:44/M
     395    Ruviano Martinez        Stamford  CT        39    92 M 30-39      1:54:25    8:44/M
     396    Carl Yacobacci          Derby  CT           41   133 M 40-49      1:54:29    8:44/M
     397    Karen Carlisle          Rye  NY             39    38 F 30-39      1:54:36    8:45/M
     398    Al Sonander             Ridgefield  CT      39    93 M 30-39      1:54:41    8:45/M
     399    Joel Strachman          Norwalk  CT         51    51 M 50-59      1:54:42    8:45/M
     400    Nancy Burke             Branford  CT        50     7 F 50-59      1:54:49    8:46/M
     401    Judy Pierson            West Hartford  CT   57     8 F 50-59      1:55:08    8:47/M
     402    Robert Sherman          Plainview  NY       54    52 M 50-59      1:55:22    8:48/M
     403    Sean Breen              Ridgefield  CT      31    94 M 30-39      1:55:28    8:49/M
     404    Annette Grant           New Milford  CT     45    30 F 40-49      1:55:35    8:49/M
     405    Tim O'Heney             Martinsville  NJ    44   134 M 40-49      1:55:42    8:50/M
     406    Bernie Hoecker          Ridgefield  CT      44   135 M 40-49      1:55:42    8:50/M
     407    Shane Wood              Bridgeport  CT      31    95 M 30-39      1:55:46    8:50/M
     408    Megan Fleming           Bridgeport  CT      31    39 F 30-39      1:55:46    8:50/M
     409    Catherine Kost          Sandy Hook  CT      29    14 F 18-29      1:55:50    8:51/M
     410    Enrico Guerrera         Watertown  CT       45   136 M 40-49      1:55:56    8:51/M
     411    John Stinebaugh         Fairfield  CT       35    96 M 30-39      1:55:58    8:51/M
     412    Blakely Stinebaugh      Old Greenwich  CT   36    40 F 30-39      1:55:59    8:51/M
     413    Edward Denton           Wilton  CT          44   137 M 40-49      1:56:11    8:52/M
     414    Anne Spencer            New Milford  CT     27    15 F 18-29      1:56:20    8:53/M
     415    Leigh Abrams            Larchmont  NY       60    10 M 60-69      1:56:20    8:53/M
     416    Mark Einzig             Ridgefield  CT      52    53 M 50-59      1:56:22    8:53/M
     417    Michael Carpenter       Redding  CT         45   138 M 40-49      1:56:23    8:53/M
     418    Jennifer Lindberg       Norwalk  CT         24    16 F 18-29      1:56:25    8:53/M
     419    Tom Curran              Chelmsford  MA      62    11 M 60-69      1:56:29    8:54/M
     420    Elizabeth Scarborough   Weston  CT          42    31 F 40-49      1:56:35    8:54/M
     421    Kris Smith              Stamford  CT        32    41 F 30-39      1:56:38    8:54/M
     422    Katie Marages           Arlington  VA       23    17 F 18-29      1:56:38    8:54/M
     423    Scott Lindsay           Ridgefield  CT      33    97 M 30-39      1:56:47    8:55/M
     424    Katie Webster           Bridgeport  CT      25    18 F 18-29      1:56:48    8:55/M
     425    Robert Sousa            Orange  CT          41   139 M 40-49      1:57:07    8:56/M
     426    Bill Donohue            Ridgefield  CT      43   140 M 40-49      1:57:08    8:56/M
     427    Damian Donovan          New York  NY        35    98 M 30-39      1:57:11    8:57/M
     428    Jenny Blum              Ridgefield  CT      40    32 F 40-49      1:57:12    8:57/M
     429    Patricia Carroll        Darien  CT          43    33 F 40-49      1:57:13    8:57/M
     430    Maria Dumoulin          Norwalk  CT         29    19 F 18-29      1:57:15    8:57/M
     431    Leila Bruno             Norwalk  CT         31    42 F 30-39      1:57:15    8:57/M
     432    Marybeth Briscoe        New York  NY        23    20 F 18-29      1:57:15    8:57/M
     433    Geoff Harrington        Ridgefield  CT      62    12 M 60-69      1:57:17    8:57/M
     434    Frances Gray            Old Greenwich  CT   29    21 F 18-29      1:57:20    8:57/M
     435    Matthew Caron           Stamford  CT        24    20 M 18-29      1:57:21    8:57/M
     436    Joe Riccio              BRANFORD  CT        68    13 M 60-69      1:57:24    8:58/M
     437    Karen Mac Knight        Newtown  CT         44    34 F 40-49      1:57:27    8:58/M
     438    Kenneth Roe             Fairfield  CT       60    14 M 60-69      1:57:30    8:58/M
     439    Robin Renner            Bethel  CT          44    35 F 40-49      1:57:42    8:59/M
     440    Colleen Joyce           Redding  CT         45    36 F 40-49      1:57:46    8:59/M
     441    Deidre Glascott         Bedford Hills  NY   41    37 F 40-49      1:57:47    8:59/M
     442    D J Lap                 Yorktown Heights  N 48   141 M 40-49      1:58:02    9:01/M
     443    Artur Monteiro          Stamford  CT        67    15 M 60-69      1:58:04    9:01/M
     444    Dawn Bolling            Norwalk  CT         38    43 F 30-39      1:58:06    9:01/M
     445    Rosemary Dreher         Stamford  CT        48    38 F 40-49      1:58:07    9:01/M
     446    Lew Anthony             Larchmont  NY       36    99 M 30-39      1:58:11    9:01/M
     447    Dan Kliger              Milford  CT         52    54 M 50-59      1:58:12    9:01/M
     448    Ric Di Veglio           No. Babylon  NY     56    55 M 50-59      1:58:18    9:02/M
     449    Ward Carpenter          Ridgefield  CT      50    56 M 50-59      1:58:20    9:02/M
     450    Anibal Ellin            Bronx  NY           40   142 M 40-49      1:58:22    9:02/M
     451    Joseph Weingarten       New Canaan  CT      37   100 M 30-39      1:58:23    9:02/M
     452    Wendy Johnson           Danbury  CT         31    44 F 30-39      1:58:26    9:02/M
     453    Traci - Ann Bradbury    Ridgefield  CT      26    22 F 18-29      1:58:28    9:03/M
     454    Sabine Luttenschlager   Danbury  CT         47    39 F 40-49      1:58:29    9:03/M
     455    Kim Remetta             Milford  CT         47   143 M 40-49      1:58:30    9:03/M
     456    Andrea Raisfield        Bedford  NY         41    40 F 40-49      1:58:39    9:03/M
     457    Mike Chuma              Ridgefield  CT      42   144 M 40-49      1:58:43    9:04/M
     458    Chris Ruthman           Weston  CT          34   101 M 30-39      1:58:46    9:04/M
     459    Kelly Milton            Ridgefield  CT      31    45 F 30-39      1:58:47    9:04/M
     460    Sharon Gawe             Bridgewater  CT     50     9 F 50-59      1:58:53    9:05/M
     461    Robert Aull             Carmel  NY          43   145 M 40-49      1:58:54    9:05/M
     462    Lauren Mc Geary         Ridgefield  CT      35    46 F 30-39      1:59:00    9:05/M
     463    Thomas Kwalwasser       Ridgefield  CT      36   102 M 30-39      1:59:06    9:05/M
     464    Roger Bennitt           Bethel  CT          64    16 M 60-69      1:59:18    9:06/M
     465    Helen Lungwitz          Bronxville  NY      45    41 F 40-49      1:59:24    9:07/M
     466    Liz Barrett             New Canaan  CT      40    42 F 40-49      1:59:33    9:08/M
     467    Chris Bucsko            Ridgefield  CT      48   146 M 40-49      1:59:42    9:08/M
     468    Sharon Gosha            Trumbull  CT        48    43 F 40-49      1:59:55    9:09/M
     469    Cristina Lombardozzi    Ridgefield  CT      33    47 F 30-39      1:59:58    9:09/M
     470    Roy Seelye              East Berlin  CT     40   147 M 40-49      2:00:15    9:11/M
     471    Charles Bendrick        New Milford  CT     51    57 M 50-59      2:00:19    9:11/M
     472    Kitty Brown             Stamford  CT        38    48 F 30-39      2:00:21    9:11/M
     473    Lucia Grady             Darien  CT          35    49 F 30-39      2:00:21    9:11/M
     474    Jennifer Verhagen       Ridgefield  CT      31    50 F 30-39      2:00:25    9:12/M
     475    Sebastian Verhagen      Ridgefield  CT      32   103 M 30-39      2:00:25    9:12/M
     476    Bea Jaramillo           South Salem  NY     43    44 F 40-49      2:00:36    9:12/M
     477    Evan Barnet             Ridgefield  CT      0      4 M  0- 1      2:00:48    9:13/M
     478    Vincent Crole           Great Neck  NY      59    58 M 50-59      2:00:51    9:14/M
     479    Lisa Nasoff             Rockville Centre  N 41    45 F 40-49      2:00:52    9:14/M
     480    Charles Witthoft        Ridgefield  CT      44   148 M 40-49      2:00:52    9:14/M
     481    Christopher Randolph    Southbury  CT       51    59 M 50-59      2:00:59    9:14/M
     482    Lisa Tuttle             New Canaan  CT      38    51 F 30-39      2:01:12    9:15/M
     483    Gene Dunkin             New Canaan  CT      56    60 M 50-59      2:01:18    9:16/M
     484    Patrick Delzell         Danbury  CT         40   149 M 40-49      2:01:23    9:16/M
     485    Mike Samsen             Stamford  CT        54    61 M 50-59      2:01:24    9:16/M
     486    Elizabeth Black         Greenwich  CT       36    52 F 30-39      2:01:27    9:16/M
     487    Tammy Mathes            Cos Cob  CT         38    53 F 30-39      2:01:32    9:17/M
     488    Christina Ogren         Darien  CT          46    46 F 40-49      2:01:34    9:17/M
     489    Wendy Northrup          Norwalk  CT         24    23 F 18-29      2:01:44    9:18/M
     490    Jeff Lawrence           Monroe  CT          42   150 M 40-49      2:01:45    9:18/M
     491    Eileen Madaffari        Norwalk  CT         40    47 F 40-49      2:01:50    9:18/M
     492    Paul Horton             Meriden  CT         60    17 M 60-69      2:01:52    9:18/M
     493    Christine Bensley       Andover  MA         43    48 F 40-49      2:01:54    9:18/M
     494    Kim Soulias             Bedford Corners  NY 38    54 F 30-39      2:01:56    9:18/M
     495    Elery Samuels           Rockville Centre  N 56    62 M 50-59      2:01:56    9:18/M
     496    Neil Vitale             Southbury  CT       46   151 M 40-49      2:02:03    9:19/M
     497    Anne Carr               Greenwich  CT       27    24 F 18-29      2:02:15    9:20/M
     498    Michael Tamborrino      Stamford  CT        45   152 M 40-49      2:02:31    9:21/M
     499    Khor-Ping Quek          Ridgefield  CT      44   153 M 40-49      2:02:32    9:21/M
     500    Ray Chase               Fairfield  CT       37   104 M 30-39      2:02:34    9:21/M
     501    Keith Luke              New Canaan  CT      45   154 M 40-49      2:02:34    9:21/M
     502    Michael O'Connell       Wilton  CT          40   155 M 40-49      2:02:37    9:22/M
     503    Christopher Lanzano     Fairfield  CT       44   156 M 40-49      2:02:40    9:22/M
     504    Mary Money              Fairfield  CT       44    49 F 40-49      2:02:42    9:22/M
     505    Lindsey Crystal         Ridgefield  CT      22    25 F 18-29      2:02:51    9:23/M
     506    Julie Brand             New Canaan  CT      37    55 F 30-39      2:03:10    9:24/M
     507    Timothy Murphy          Wilton  CT          41   157 M 40-49      2:03:11    9:24/M
     508    John Weyrauch           Weston  CT          43   158 M 40-49      2:03:13    9:24/M
     509    Adam Unger              New Canaan  CT      31   105 M 30-39      2:03:46    9:27/M
     510    Felix Cacciato          Ridgefield  CT      44   159 M 40-49      2:03:57    9:28/M
     511    Maria Di Paola          Rye Brook  NY       45    50 F 40-49      2:04:14    9:29/M
     512    Edward Savickas         Westfield  NJ       37   106 M 30-39      2:04:22    9:30/M
     513    Ed Root                 Old Saybrook  CT    56    63 M 50-59      2:04:33    9:30/M
     514    Carey Burwick           New Canaan  CT      40    51 F 40-49      2:04:33    9:30/M
     515    Patricia Todisco        Easton  CT          55    10 F 50-59      2:04:56    9:32/M
     516    Sarah Pettinato         Wantagh  NY         59    11 F 50-59      2:05:01    9:33/M
     517    Amy Goldstein           Great Neck  NY      42    52 F 40-49      2:05:06    9:33/M
     518    Catherine Lopez         Maspeth  NY         37    56 F 30-39      2:05:12    9:33/M
     519    Gary Robertson          Ridgefield  CT      41   160 M 40-49      2:05:14    9:34/M
     520    Jean Debacher           Bethel  CT          40    53 F 40-49      2:05:18    9:34/M
     521    Colleen Cugine          Ridgefield  CT      41    54 F 40-49      2:05:22    9:34/M
     522    Tehry Gasparrini        Ridgefield  CT      38    57 F 30-39      2:05:22    9:34/M
     523    Jessica Land            Ridgefield  CT      25    26 F 18-29      2:05:33    9:35/M
     524    Bill Segal              Foxboro  MA         39   107 M 30-39      2:05:36    9:35/M
     525    Alan Glicklich          Ridgefield  CT      41   161 M 40-49      2:05:46    9:36/M
     526    Tom Hayes               Wilton  CT          52    64 M 50-59      2:05:48    9:36/M
     527    Robert Kear             South Salem  NY     52    65 M 50-59      2:05:59    9:37/M
     528    Amy Zvovushue           Monroe  CT          23    27 F 18-29      2:06:08    9:38/M
     529    Laura Milera            Bronx  NY           43    55 F 40-49      2:06:17    9:38/M
     530    Karl Eilers             Danbury  CT         49   162 M 40-49      2:06:28    9:39/M
     531    Bandit Number   900                                1    0- 0      2:06:32    9:40/M
     532    Mary Costigan           Danbury  CT         46    56 F 40-49      2:06:35    9:40/M
     533    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT      37    58 F 30-39      2:06:40    9:40/M
     534    Leslie Mc Donald        Yorktown Heights  N 47    57 F 40-49      2:06:57    9:41/M
     535    Francis Sweeney         Wilton  CT          51    66 M 50-59      2:07:03    9:42/M
     536    Craig Brown             Wilton  CT          51    67 M 50-59      2:07:04    9:42/M
     537    James Corbiere          Fairfield  CT       48   163 M 40-49      2:07:06    9:42/M
     538    Thomas Bradbury         Ridgefield  CT      55    68 M 50-59      2:07:13    9:43/M
     539    Ryan Morley             Ridgefield  CT      26    21 M 18-29      2:07:28    9:44/M
     540    Neil Corday             Brookfield  CT      59    69 M 50-59      2:07:31    9:44/M
     541    Chip Herbst             Farmingville  NY    54    70 M 50-59      2:07:43    9:45/M
     542    Maryellen Corbiere      Fairfield  CT       46    58 F 40-49      2:07:50    9:45/M
     543    Gregory Katz            New York  NY        52    71 M 50-59      2:07:51    9:46/M
     544    Daniel Stepanek         New Canaan  CT      57    72 M 50-59      2:07:51    9:46/M
     545    Wendy Gardiner          Stamford  CT        36    59 F 30-39      2:07:59    9:46/M
     546    John D'Elisa            Wilton  CT          39   108 M 30-39      2:08:08    9:47/M
     547    Jane Koenigsberg        Wilton  CT          38    60 F 30-39      2:08:09    9:47/M
     548    Paul D'Elisa            Manorville  NY      39   109 M 30-39      2:08:09    9:47/M
     549    Mark Lagakis            Bethel  CT          47   164 M 40-49      2:08:21    9:48/M
     550    Amanda Lord             Wilton  CT          37    61 F 30-39      2:08:22    9:48/M
     551    Carolyn Frzop           Easton  CT          46    59 F 40-49      2:08:26    9:48/M
     552    Gail Conner             Easton  CT          49    60 F 40-49      2:08:26    9:48/M
     553    John Browne             Newtown  CT         35   110 M 30-39      2:08:28    9:48/M
     554    Joseph Steele           New Haven  CT       48   165 M 40-49      2:08:31    9:49/M
     555    Vanessa Frattaroli      South Salem  NY     32    62 F 30-39      2:08:45    9:50/M
     556    Richard Baldelli        Brookfield  CT      51    73 M 50-59      2:08:49    9:50/M
     557    Deborah Glassford       Pleasantville  NY   42    61 F 40-49      2:08:51    9:50/M
     558    Gail Villani            Redding  CT         59    12 F 50-59      2:09:06    9:51/M
     559    Cathy Rozynek           Westport  CT        42    62 F 40-49      2:09:14    9:52/M
     560    Jennifer Glover         Meriden  CT         31    63 F 30-39      2:09:14    9:52/M
     561    Andy Glover             Meriden  CT         35   111 M 30-39      2:09:18    9:52/M
     562    Susie Beris             Brookfield  CT      41    63 F 40-49      2:09:26    9:53/M
     563    Mary Frankum            Ridgefield  CT      51    13 F 50-59      2:09:36    9:54/M
     564    Julie Carpenter         Redding  CT         35    64 F 30-39      2:09:48    9:55/M
     565    Joann Horton            Meriden  CT         56    14 F 50-59      2:09:48    9:55/M
     566    Maria Brancaccio        Norwalk  CT         42    64 F 40-49      2:10:20    9:57/M
     567    Alexandra Lawson        Stamford  CT        28    28 F 18-29      2:10:43    9:59/M
     568    Patti Tower             Greenwich  CT       40    65 F 40-49      2:10:58   10:00/M
     569    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT      60     2 F 60-69      2:11:27   10:02/M
     570    Kate Jacullo            Ridgefield  CT      43    66 F 40-49      2:11:56   10:04/M
     571    Christine Bilbao        Stamford  CT        33    65 F 30-39      2:11:59   10:05/M
     572    Susan Nakas             Weston  CT          48    67 F 40-49      2:12:20   10:06/M
     573    Timothy Rolfes          Ridgefield  CT      43   166 M 40-49      2:12:23   10:06/M
     574    Caitlin Rolfes          Ridgefield  CT      19    29 F 18-29      2:12:24   10:06/M
     575    Leslie Ciarlo           Watertown  CT       43    68 F 40-49      2:12:42   10:08/M
     576    George Mac Donald       Plantsville  CT     50    74 M 50-59      2:12:42   10:08/M
     577    Karen Davidson          Ridgefield  CT      41    69 F 40-49      2:12:45   10:08/M
     578    Donna Cramond           Monroe  CT          53    15 F 50-59      2:13:02   10:09/M
     579    Barry Fischer           Weston  CT          52    75 M 50-59      2:13:06   10:10/M
     580    Richard Land            Ridgefield  CT      54    76 M 50-59      2:13:30   10:11/M
     581    Heather Whalen          Bethel  CT          37    66 F 30-39      2:13:39   10:12/M
     582    Patrice Gillespie       Wilton  CT          53    16 F 50-59      2:13:51   10:13/M
     583    Christina O'Neill       New York  NY        31    67 F 30-39      2:14:08   10:14/M
     584    Eileen Allers           Wilton  CT          35    68 F 30-39      2:14:12   10:15/M
     585    Terri De Vito           Oakville  CT        46    70 F 40-49      2:14:24   10:16/M
     586    Richard Sileo           Stamford  CT        30   112 M 30-39      2:14:32   10:16/M
     587    Edward Howland          New Milford  CT     59    77 M 50-59      2:14:33   10:16/M
     588    Chris Chait             Stamford  CT        41    71 F 40-49      2:14:36   10:16/M
     589    Scott Barrett           New Canaan  CT      42   167 M 40-49      2:14:53   10:18/M
     590    Sara Herz               Weston  CT          62     3 F 60-69      2:14:55   10:18/M
     591    Kitty Ault              Katonah  NY         46    72 F 40-49      2:15:35   10:21/M
     592    Todd Burt               North Salem  NY     35   113 M 30-39      2:15:39   10:21/M
     593    Kirsten Shook           Westport  CT        33    69 F 30-39      2:16:21   10:25/M
     594    Carol Torcellini        Bethel  CT          51    17 F 50-59      2:17:00   10:27/M
     595    Ira Brotman             No. Babylon  NY     70     2 M 70-99      2:17:03   10:28/M
     596    Kerri Adakonis          Ridgefield  CT      36    70 F 30-39      2:17:13   10:28/M
     597    Donald Eng              Stratford  CT       53    78 M 50-59      2:17:37   10:30/M
     598    John Thomes             Pawling  NY         53    79 M 50-59      2:18:19   10:34/M
     599    Lorraine Klepacki       Stamford  CT        36    71 F 30-39      2:19:55   10:41/M
     600    Karen Rude              Redding  CT         40    73 F 40-49      2:20:13   10:42/M
     601    Elizabeth Slutsky       Wilton  CT          49    74 F 40-49      2:20:37   10:44/M
     602    Patricia Steinhart      Ridgefield  CT      45    75 F 40-49      2:20:59   10:46/M
     603    Leah Blumling           Ridgefield  CT      40    76 F 40-49      2:21:31   10:48/M
     604    Ron Karl                Watertown  CT       61    18 M 60-69      2:22:09   10:51/M
     605    Thomas Pettinato        Wantagh  NY         59    80 M 50-59      2:22:47   10:54/M
     606    Nicole Jozainaw         New Canaan  CT      30    72 F 30-39      2:22:59   10:55/M
     607    Joe Ciccatelli          Ridgefield  CT      65    19 M 60-69      2:23:16   10:56/M
     608    Jeff Belitzky           Fairfield  CT       40   168 M 40-49      2:23:52   10:59/M
     609    Sharon Powers           Wallingford  CT     50    18 F 50-59      2:23:53   10:59/M
     610    Donna Vella             Stamford  CT        46    77 F 40-49      2:24:08   11:00/M
     611    Glenn Starkman          Stamford  CT        40   169 M 40-49      2:24:17   11:01/M
     612    Michael Slutsky         Wilton  CT          60    20 M 60-69      2:24:48   11:03/M
     613    Lida Letowt             Stratford  CT       40    78 F 40-49      2:25:25   11:06/M
     614    Heather Tozzolo         Stamford  CT        37    73 F 30-39      2:26:51   11:13/M
     615    Chris Sell              BETHEL  CT          53    81 M 50-59      2:27:31   11:16/M
     616    Albert Calero           New York  NY        42   170 M 40-49      2:29:48   11:26/M
     617    Kathy O' Brien          Darien  CT          41    79 F 40-49      2:30:44   11:30/M
     618    David Wheler            New Milford  CT     40   171 M 40-49      2:32:42   11:39/M
     619    Joan Price              Norwalk  CT         61     4 F 60-69      2:32:51   11:40/M
     620    Katherine Flynn         Danbury  CT         38    74 F 30-39      2:37:05   11:59/M
     621    Patricia Whitman        South Windsor  CT   40    80 F 40-49      2:38:45   12:07/M
     622    Chitra Raghavan         Chappaqua  NY       0      1 F  0- 1      2:39:03   12:08/M
     623    Keren Bechor            New York  NY        30    75 F 30-39      2:41:25   12:19/M
     624    Fred Von Der Heydt      Cental Islip  NY    55    82 M 50-59      2:42:44   12:25/M
     625    Justine Nahabedian      Stamford  CT        26    30 F 18-29      2:44:04   12:31/M
     626    Mindy Davidson          Seaford  NY         42    81 F 40-49      2:44:22   12:33/M
     627    Mike Polansky           Plainview  NY       61    21 M 60-69      2:44:23   12:33/M
     628    June Vyse Gravener      Bethany  CT         71     1 F 70-99      2:46:31   12:43/M
     629    Jim Powers              Greenwich  CT       42   172 M 40-49      2:47:13   12:46/M
     630    Bill Galvin             Mill Valley  CA     61    22 M 60-69      3:14:40   
     631    Rick Asselta            Danbury CT          55    83 M 50-59      4:02:05

Age Division Results

 

Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz             Mystic  CT         40       25      1:21:24    6:13/M

Women 18 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Katarina Janosikova     Ridgefield  CT     20      101      1:32:19    7:03/M
       2    Aga Serzysko            Scarsdale  NY      25      139      1:35:39    7:18/M
       3    Melane Bryon            Brooklyn  NY       25      142      1:35:51    7:19/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jenny Vazquez           Astoria  NY        35       61      1:25:37    6:32/M
       2    Teren Block             Ridgefield  CT     37       64      1:26:56    6:38/M
       3    Marilyn Charles         Brooklyn  NY       34       91      1:30:37    6:55/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Lori Harfenes-Melnik    Plainview  NY      46       79      1:29:03    6:48/M
       2    Janice Flynn            Redding  CT        43       85      1:29:56    6:52/M
       3    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT     40      104      1:32:42    7:05/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Dunn               Cheshire  CT       50       90      1:30:29    6:54/M
       2    Megan Goldstein         Avon  CT           53      119      1:34:01    7:11/M
       3    Regina Birch- Walzer    Woodbury  CT       50      239      1:43:32    7:54/M

Women 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Noreen Hendley          Canton  CT         61      342      1:50:29    8:26/M
       2    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT     60      569      2:11:27   10:02/M
       3    Sara Herz               Weston  CT         62      590      2:14:55   10:18/M

Women 70 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    June Vyse Gravener      Bethany  CT        71      628      2:46:31   12:43/M

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sergio Ribiero          Danbury  CT        32        1      1:10:45    5:24/M

Men 17 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Luke Raithel            Ridgefield  CT     15      241      1:43:37    7:55/M

Men 18 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Emerson Silva           Danbury  CT        28        2      1:13:19    5:36/M
       2    Kristopher Kurjiaka     Danbury  CT        22        3      1:13:48    5:38/M
       3    Gerry Sullivan          Yorktown Heights  N27        4      1:14:03    5:39/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rob Murray              Danbury  CT        32        5      1:14:27    5:41/M
       2    Jon Fearnley            New Britain  CT    35        7      1:15:01    5:44/M
       3    Tom Casey               East Haven  CT     35        8      1:15:54    5:48/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    George Buchanan         Stamford  CT       44        6      1:14:42    5:42/M
       2    Phil Richey             Danbury  CT        45        9      1:16:11    5:49/M
       3    Jose Torres Brandao     Danbury  CT        44       11      1:16:18    5:49/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Wes Byerly              Ridgefield  CT     52       23      1:21:14    6:12/M
       2    John Dicarlo            Wolcott  CT        50       27      1:21:32    6:13/M
       3    Thomas Hiten            Cheshire  CT       52       47      1:23:57    6:25/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT     62       41      1:23:34    6:23/M
       2    John Dugdale            Ridgefield  CT     67       74      1:28:11    6:44/M
       3    Richard De Marco        Danbury  CT        60      160      1:37:34    7:27/M

Men 70 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Ledwick          Edison  NJ         75      394      1:54:18    8:44/M
       2    Ira Brotman             No. Babylon  NY    70      595      2:17:03   10:28/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com