HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgefield Turkey Trot
Ridgefield, CT - 5K

November 28, 2002

OVERALL WINNERS

Bryan Kovalsky, Ridgefield, CT - 16:50
Phillipa Wellborn, Ridgefield, CT -  19:13

Timing & Results by:
Wolfpit Running Club


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryan Kovalsky          Ridgefield  CT      23     1 M 19-39      16:50.0    5:26/M
       2    Jon Hjelte                                  20     2 M 19-39      16:55.0    5:27/M
       3    Peter Brady             New York  NY        30     3 M 19-39      16:57.0    5:28/M
       4    Tommy Deleney                               15     1 M 13-15      17:24.0    5:37/M
       5    Daniel Pauly            Ridgefield  CT      17     1 M 16-18      17:51.0    5:45/M
       6    Ron Porter                                  43     1 M 40-49      17:58.0    5:48/M
       7    Dick Trickle                                28     4 M 19-39      17:59.0    5:48/M
       8    Dan Delaney             Katoonah  NY        48     2 M 40-49      18:05.0    5:50/M
       9    Geoff Heddle                                30     5 M 19-39      18:18.0    5:54/M
      10    Marty Gennusa                               15     2 M 13-15      18:19.0    5:55/M
      11    John McGuire            Ridgefield  CT      42     3 M 40-49      18:23.0    5:56/M
      12    Paul Schmidt            Ridgefield  CT      45     4 M 40-49      18:36.0    6:00/M
      13    Wallie Jahn             New Milford  CT     47     5 M 40-49      18:45.0    6:03/M
      14    Gwrry Anderson          Wilton  CT          44     6 M 40-49      18:55.0    6:06/M
      15    William Going           Danbury  CT         35     6 M 19-39      18:56.0    6:06/M
      16    Mark DePalma            Southbury  CT       34     7 M 19-39      19:05.0    6:09/M
      17    Michael Scaily                              42     7 M 40-49      19:10.0    6:11/M
      18    Philippa Wellborn       Ridgefield  CT      39     1 F 19-39      19:13.0    6:12/M
      19    Andrew Pisanelli        Ridgefield  CT      40     8 M 40-49      19:27.0    6:16/M
      20    James McElroy           Ridgefield  CT      32     8 M 19-39      19:38.0    6:20/M
      21    Karyn Irwin                                 25     2 F 19-39      19:44.0    6:22/M
      22    Michael Regan           Wilton, CT          41     9 M 40-49      19:48.0    6:23/M
      23    Peter Kent              Ridgefield  CT      42    10 M 40-49      19:50.0    6:24/M
      24    Chris Marchak           Ridgefield  CT      29     9 M 19-39      20:01.0    6:27/M
      25    Keith Blackwell         Redding  CT         40    11 M 40-49      20:04.0    6:28/M
      26    Steven Kirsch                               32    10 M 19-39      20:10.0    6:30/M
      27    John Bucci                                  27    11 M 19-39      20:13.0    6:31/M
      28    Yidong Wang             New Milford  CT     29    12 M 19-39      20:16.0    6:32/M
      29    Paula Lovallo                               41     1 F 40-49      20:28.0    6:36/M
      30    Joe Brady               New York  NY        32    13 M 19-39      20:29.0    6:36/M
      31    Laura Simons            New Fairfield  CT   13     1 F 13-15      20:46.0    6:42/M
      32    Frank Rothwell          Ridgefield  CT      38    14 M 19-39      20:48.0    6:43/M
      33    Mark Sullivan           Wilton  CT          41    12 M 40-49      20:51.0    6:44/M
      34    Tim O'Connell                               41    13 M 40-49      21:09.0    6:49/M
      35    Otto Jackson                                19    15 M 19-39      21:11.0    6:50/M
      36    Wiley Bell              Wilton  CT          46    14 M 40-49      21:13.0    6:51/M
      37    Len Sedney              Ridgefield  CT      51     1 M 50-99      21:20.0    6:53/M
      38    Tim Debany              Ridgefield  CT      40    15 M 40-49      21:26.0    6:55/M
      39    David Post                                  45    16 M 40-49      21:28.0    6:55/M
      40    Mike Hickey             Ridgefield  CT      31    16 M 19-39      21:31.0    6:56/M
      41    Cort Kirkley            Ridgefield  CT      44    17 M 40-49      21:33.0    6:57/M
      42    Bancroft Jones                              33    17 M 19-39      21:39.0    6:59/M
      43    Brian Young             Stamford  CT        26    18 M 19-39      21:44.0    7:01/M
      44    Scott Phillips          Middletown  CT      26    19 M 19-39      21:45.0    7:01/M
      45    Tom McElroy                                 26    20 M 19-39      21:52.0    7:03/M
      46    Michael Ignatbuijch                         11     1 M  0-12      21:53.0    7:04/M
      47    Wilbur Pahaham          Danbury  CT         35    21 M 19-39      21:56.0    7:05/M
      48    John Danaher                                50     2 M 50-99      21:57.0    7:05/M
      49    Edward Kelley                               34    22 M 19-39      22:10.0    7:09/M
      50    Jim Davis                                   45    18 M 40-49      22:14.0    7:10/M
      51    Tim Murphy                                  41    19 M 40-49      22:15.0    7:11/M
      52    Katarina Whalen         South Salem  NY     13     2 F 13-15      22:17.0    7:11/M
      53    Denis Rolfes            Ridgefield  CT      16     2 M 16-18      22:19.0    7:12/M
      54    Dave Evans                                  54     3 M 50-99      22:21.0    7:13/M
      55    Melanie Irwin                               27     3 F 19-39      22:22.0    7:13/M
      56    Tony Keig                                   64     4 M 50-99      22:27.0    7:15/M
      57    Robert Caiola           Katoonah  NY        43    20 M 40-49      22:28.0    7:15/M
      58    AJ Darrah                                   15     3 M 13-15      22:29.0    7:15/M
      59    Joseph Pastore                              36    23 M 19-39      22:29.0    7:15/M
      60    William Teleganis                           19    24 M 19-39      22:40.0    7:19/M
      61    Karen Gerweck           Norwalk  CT         41     2 F 40-49      22:44.0    7:20/M
      62    Matthew Daub                                18     3 M 16-18      22:49.0    7:22/M
      63    Lucia Chapman           Bedford, NY         44     3 F 40-49      22:50.0    7:22/M
      64    John Jr. Boccuzzi       Newtown  CT         34    25 M 19-39      22:53.0    7:23/M
      65    Kate Lindberg           Darien  CT          18     1 F 16-18      22:54.0    7:23/M
      66    Bill Donohue            Ridgefield  CT      43    21 M 40-49      22:54.0    7:23/M
      67    Catherine Smith                             19     4 F 19-39      22:55.0    7:24/M
      68    Robert Wilson                               22    26 M 19-39      22:56.0    7:24/M
      69    Paul Sanderude                              12     2 M  0-12      23:10.0    7:28/M
      70    John Shields                                39    27 M 19-39      23:17.0    7:31/M
      71    Maria Velez                                 37     5 F 19-39      23:19.0    7:31/M
      72    Rich Mathes             Ridgefield  CT      35    28 M 19-39      23:19.0    7:31/M
      73    Dan Arkins              Ridgefield  CT      44    22 M 40-49      23:19.0    7:31/M
      74    Jim Nolan               Ridgefield  CT      47    23 M 40-49      23:20.0    7:32/M
      75    Pete McGrath            Norwalk  CT         17     4 M 16-18      23:20.0    7:32/M
      76    Philip Cook                                 56     5 M 50-99      23:29.0    7:35/M
      77    Tommy Weeks             Ridgefield  CT      12     3 M  0-12      23:30.0    7:35/M
      78    Ryan Kelly                                  26    29 M 19-39      23:30.0    7:35/M
      79    Lizzie McGrath          Norwalk  CT         14     3 F 13-15      23:30.0    7:35/M
      80    Hess Frattini                               43     4 F 40-49      23:34.0    7:36/M
      81    Josh Baker                                  29    30 M 19-39      23:35.0    7:36/M
      82    Caroline Symon          Ridgefield  CT      35     6 F 19-39      23:39.0    7:38/M
      83    Brad Delandri           Katoonah  NY        48    24 M 40-49      23:42.0    7:39/M
      84    Mike Cairo              Stamford  CT        44    25 M 40-49      23:43.0    7:39/M
      85    Austin Von Ohlsen       Ridgefield  CT      11     4 M  0-12      23:46.0    7:40/M
      86    Connor Esposito                             14     4 M 13-15      23:48.0    7:41/M
      87    Kim Cuniberti           Ridgefield  CT      56     6 M 50-99      23:55.0    7:43/M
      88    Fred Marshall           Ridgefield  CT      39    31 M 19-39      23:56.0    7:43/M
      89    Joe Simons              New Fairfield  CT   49    26 M 40-49      23:56.0    7:43/M
      90    Anton Deiters           Ridgefield  CT      62     7 M 50-99      23:56.0    7:43/M
      91    Lindsay Holland                             25     7 F 19-39      23:57.0    7:44/M
      92    Amy Canning                                 31     8 F 19-39      23:57.0    7:44/M
      93    Ineke Desimone          Rowayton  CT        18     2 F 16-18      23:57.0    7:44/M
      94    Lucas McEachern                             12     5 M  0-12      23:58.0    7:44/M
      95    Alexandra Gittines      Southbury  CT       31     9 F 19-39      24:02.0    7:45/M
      96    Traci Bradbury          Ridgefield  CT      27    10 F 19-39      24:02.0    7:45/M
      97    Jennifer Hagan                              23    11 F 19-39      24:06.0    7:46/M
      98    Andrea Fortino          Katoonah  NY        30    12 F 19-39      24:08.0    7:47/M
      99    Anne Lohan                                  29    13 F 19-39      24:08.0    7:47/M
     100    Fred Wallace                                58     8 M 50-99      24:09.0    7:47/M
     101    Deborah McKeown                             39    14 F 19-39      24:11.0    7:48/M
     102    Katrina Costello                            39    15 F 19-39      24:11.0    7:48/M
     103    Guwilla Whalen          South Salem  NY     53     1 F 50-99      24:12.0    7:48/M
     104    Megan Dayton                                25    16 F 19-39      24:13.0    7:49/M
     105    Sharon Dauk                                 42     5 F 40-49      24:36.0    7:56/M
     106    Lisa McDermott                              28    17 F 19-39      24:37.0    7:56/M
     107    Tom Kelly                                   28    32 M 19-39      24:42.0    7:58/M
     108    Gary Robertson          Ridgefield  CT      41    27 M 40-49      24:47.0    8:00/M
     109    Conor Walsh             Ridgefield  CT      13     5 M 13-15      24:48.0    8:00/M
     110    Chris Couri             Ridgefield  CT      26    33 M 19-39      24:53.0    8:02/M
     111    Kauri Ballard                               14     4 F 13-15      24:54.0    8:02/M
     112    Mike Holland                                58     9 M 50-99      24:54.0    8:02/M
     113    Eliza Wemyss            Ridgefield  CT      41     6 F 40-49      24:55.0    8:02/M
     114    Edward Marzigliano      Somers  NY          50    10 M 50-99      24:57.0    8:03/M
     115    Evan Barnet             Ridgefield  CT      35    34 M 19-39      24:58.0    8:03/M
     116    Rob Roney               Bel Air  MD         40    28 M 40-49      25:01.0    8:04/M
     117    Allison Gurley          Redding  CT         39    18 F 19-39      25:05.0    8:05/M
     118    Charles Witthoft                            44    29 M 40-49      25:06.0    8:06/M
     119    Thomas Fisher           Ridgefield  CT      13     6 M 13-15      25:06.0    8:06/M
     120    Richard Kalriess                            50    11 M 50-99      25:08.0    8:06/M
     121    Daniel Sorrentino       Sandy Hook  CT      34    35 M 19-39      25:12.0    8:08/M
     122    Brian Bell                                  47    30 M 40-49      25:18.0    8:10/M
     123    James Fisher            Ridgefield  CT      11     6 M  0-12      25:19.0    8:10/M
     124    Howard Citron           South Salem  NY     43    31 M 40-49      25:23.0    8:11/M
     125    John Farrell            Brewster  NY        51    12 M 50-99      25:26.0    8:12/M
     126    Brian Schmiedel                             29    36 M 19-39      25:29.0    8:13/M
     127    Lauren Fenty                                20    19 F 19-39      25:30.0    8:14/M
     128    David Enris             Armonk  NY          45    32 M 40-49      25:30.0    8:14/M
     129    Phillip Enris           Armonk  NY          42    33 M 40-49      25:36.0    8:15/M
     130    Charles Bendrick        New Milford  CT     51    13 M 50-99      25:40.0    8:17/M
     131    George Corsilia                             61    14 M 50-99      25:40.0    8:17/M
     132    Dan Fagan                                   33    37 M 19-39      25:40.0    8:17/M
     133    Andrew Corsilia                             31    38 M 19-39      25:41.0    8:17/M
     134    Ben O'Regan             Ridgefield  CT      8      7 M  0-12      25:44.0    8:18/M
     135    Mark Weil               Danbury  CT         64    15 M 50-99      25:45.0    8:18/M
     136    Rick Moorhead           Oyster Bay  NY      42    34 M 40-49      25:50.0    8:20/M
     137    Adam More               Ridgefield  CT      14     7 M 13-15      25:51.0    8:20/M
     138    Henry More              Ridgefield  CT      49    35 M 40-49      25:53.0    8:21/M
     139    Tim Leonard             Ridgefield  CT      34    39 M 19-39      25:56.0    8:22/M
     140    Joe Moorhead            Ridgefield  CT      43    36 M 40-49      25:56.0    8:22/M
     141    Kirk Smith              Ridgefield  CT      11     8 M  0-12      25:57.0    8:22/M
     142    Steve Kwortz                                45    37 M 40-49      25:58.0    8:23/M
     143    Molly Hagan                                 20    20 F 19-39      25:59.0    8:23/M
     144    Richard Gordon          Ridgefield  CT      48    38 M 40-49      26:01.0    8:24/M
     145    Barbara Soldano         Ridgefield  CT      40     7 F 40-49      26:03.0    8:24/M
     146    Michelle Cotter         Goldens Bridge  NY  26    21 F 19-39      26:06.0    8:25/M
     147    Allison Collins         Goldens Bridge  NY  26    22 F 19-39      26:09.0    8:26/M
     148    Maggie Orr              Ridgefield  CT      16     3 F 16-18      26:12.0    8:27/M
     149    Nick Donofrio           Ridgefield  CT      57    16 M 50-99      26:14.0    8:28/M
     150    Karen Esposito                              41     8 F 40-49      26:15.0    8:28/M
     151    Thomas Esposito                             41    39 M 40-49      26:15.0    8:28/M
     152    Ralph Bondi                                 53    17 M 50-99      26:15.0    8:28/M
     153    Matthew Biehl                               13     8 M 13-15      26:16.0    8:28/M
     154    Mike Biehl                                  48    40 M 40-49      26:17.0    8:29/M
     155    Greg Scott              Katoonah  NY        13     9 M 13-15      26:20.0    8:30/M
     156    Erin Fitzgerald         Ridgefield  CT      16     4 F 16-18      26:21.0    8:30/M
     157    Christie Sturges                            19    23 F 19-39      26:21.0    8:30/M
     158    Caitlin Rolfes          Ridgefield  CT      19    24 F 19-39      26:22.0    8:30/M
     159    Stephanie Marra                             39    25 F 19-39      26:24.0    8:31/M
     160    Liz Lernihan            Ridgefield  CT      45     9 F 40-49      26:27.0    8:32/M
     161    Joe Maxwell                                 46    41 M 40-49      26:29.0    8:33/M
     162    Bill Lohan                                  58    18 M 50-99      26:29.0    8:33/M
     163    John Hall               Ridgefield  CT      44    42 M 40-49      26:30.0    8:33/M
     164    Paul Kuchner                                37    40 M 19-39      26:31.0    8:33/M
     165    Steve Crossett          Ridgefield  CT      52    19 M 50-99      26:44.0    8:37/M
     166    Ruth Littman            Goldens Bridge  NY  38    26 F 19-39      26:50.0    8:39/M
     167    Michael P. Berardino    Ridgefield  CT      50    20 M 50-99      26:50.0    8:39/M
     168    Kori Krichko            Ridgefield  CT      11     1 F  0-12      26:50.0    8:39/M
     169    Casey Orr               Ridgefield  CT      10     2 F  0-12      26:51.0    8:40/M
     170    Scott McIntyre          Forest Hill  MD     42    43 M 40-49      26:51.0    8:40/M
     171    C.J. Donohue            Ridgefield  CT      9      9 M  0-12      26:52.0    8:40/M
     172    Charlene Weber          Newtown  CT         41    10 F 40-49      26:55.0    8:41/M
     173    John Kukulkia                               49    44 M 40-49      27:04.0    8:44/M
     174    Tom Bene                Ridgefield  CT      40    45 M 40-49      27:05.0    8:44/M
     175    Doug Orr                Ridgefield  CT      48    46 M 40-49      27:05.0    8:44/M
     176    Kip Krichko             Ridgefield  CT      43    47 M 40-49      27:07.0    8:45/M
     177    Edward Brennan          Ridgefield  CT      40    48 M 40-49      27:09.0    8:45/M
     178    Brian Cornell                               43    49 M 40-49      27:10.0    8:46/M
     179    Robert Thomas           Stamford  CT        52    21 M 50-99      27:12.0    8:46/M
     180    Brenna Meagher          Ridgefield  CT      12     3 F  0-12      27:14.0    8:47/M
     181    Sean Fitzgerald         Ridgefield  CT      11    10 M  0-12      27:24.0    8:50/M
     182    Thomas Bradbury         Ridgefield  CT      55    22 M 50-99      27:25.0    8:51/M
     183    Julie McGrath           Norwalk  CT         51     2 F 50-99      27:25.0    8:51/M
     184    Shauna Ferguson         Ridgefield  CT      40    11 F 40-49      27:25.0    8:51/M
     185    Brian Lernihan                              45    50 M 40-49      27:29.0    8:52/M
     186    Paul Magill                                 40    51 M 40-49      27:32.0    8:53/M
     187    Edward Berman           Ridgefield  CT      52    23 M 50-99      27:37.0    8:55/M
     188    Chris Jarboe            Norwalk  CT         38    41 M 19-39      27:38.0    8:55/M
     189    Kenneth Meagher                             48    52 M 40-49      27:50.0    8:59/M
     190    Stephen Taenowski                           42    53 M 40-49      27:50.0    8:59/M
     191    Robert Cummings         South Salem  NY     35    42 M 19-39      27:55.0    9:00/M
     192    Caroline Heiser         Ridgefield  CT      41    12 F 40-49      27:55.0    9:00/M
     193    Marty Heiser                                41    54 M 40-49      27:56.0    9:01/M
     194    Mary Ellen Battipaglia  Ridgefield  CT      38    27 F 19-39      27:56.0    9:01/M
     195    Pasquale Tomano         Bethel  CT          40    55 M 40-49      28:18.0    9:08/M
     196    Sarah Meager                                19    28 F 19-39      28:19.0    9:08/M
     197    Joan Manfredonia                            57     3 F 50-99      28:20.0    9:08/M
     198    Beth Danaher                                21    29 F 19-39      28:20.0    9:08/M
     199    Catherine Danaher                           18     5 F 16-18      28:20.0    9:08/M
     200    Bruno Tropeano          Brookfield  CT      56    24 M 50-99      28:23.0    9:09/M
     201    Carmen Aiezza           Ridgefield  CT      46    56 M 40-49      28:24.0    9:10/M
     202    Joe Walsh                                   44    57 M 40-49      28:26.0    9:10/M
     203    Jennifer Simons         New Fairfield  CT   11     4 F  0-12      28:28.0    9:11/M
     204    Thad Belfanti           Ridgefield  CT      38    43 M 19-39      28:29.0    9:11/M
     205    Stephanee Wallace                           49    13 F 40-49      28:30.0    9:12/M
     206    Geoff Shupp             Redding  CT         15    10 M 13-15      28:31.0    9:12/M
     207    David Gropper                               42    58 M 40-49      28:44.0    9:16/M
     208    Anna Rocco              Brookfield  CT      37    30 F 19-39      28:50.0    9:18/M
     209    Garland Walton          Norwalk  CT         33    31 F 19-39      28:52.0    9:19/M
     210    Martha Cornell                              44    14 F 40-49      28:53.0    9:19/M
     211    Robert Masi             Danbury  CT         31    44 M 19-39      28:54.0    9:19/M
     212    Carol Gamez             South Salem  NY     42    15 F 40-49      29:08.0    9:24/M
     213    Megan Ronning                               16     6 F 16-18      29:09.0    9:24/M
     214    Lohnie Pola             Ridgefield  CT      55     4 F 50-99      29:17.0    9:27/M
     215    Robert Frulla           Ridgefield  CT      43    59 M 40-49      29:17.0    9:27/M
     216    Michelle DesRosier                          44    16 F 40-49      29:18.0    9:27/M
     217    Kate Denoyer            Ridgefield  CT      21    32 F 19-39      29:18.0    9:27/M
     218    Patricia Steinhart      Ridgefield  CT      45    17 F 40-49      29:27.0    9:30/M
     219    Sarah McCue                                 15     5 F 13-15      29:28.0    9:30/M
     220    David McCue                                 51    25 M 50-99      29:30.0    9:31/M
     221    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT      61     5 F 50-99      29:31.0    9:31/M
     222    Mark Lionetti                               41    60 M 40-49      29:32.0    9:32/M
     223    James Carroll           Ridgefield  CT      38    45 M 19-39      29:39.0    9:34/M
     224    Terry Hastings                              42    61 M 40-49      29:40.0    9:34/M
     225    Jennifer Brooks                             31    33 F 19-39      29:41.0    9:35/M
     226    Timothy Rolfes          Ridgefield  CT      43    62 M 40-49      29:50.0    9:37/M
     227    Paul Klein                                  48    63 M 40-49      29:52.0    9:38/M
     228    Gilbert Simpkins        South Salem  NY     48    64 M 40-49      29:55.0    9:39/M
     229    Janet Triplett                              58     6 F 50-99      29:56.0    9:39/M
     230    Diane McIntyre          Forest Hill  MD     38    46 M 19-39      30:05.0    9:42/M
     231    Diane Reiter            New Canaan  CT      43    18 F 40-49      30:09.0    9:44/M
     232    Diane McBergin          Danbury  CT         45    19 F 40-49      30:46.0    9:55/M
     233    Kim Leslie                                  36    34 F 19-39      30:49.0    9:56/M
     234    Michael Berardino       Ridgefield  CT      14    11 M 13-15      31:00.0   10:00/M
     235    Don Daughters                               55    26 M 50-99      31:00.0   10:00/M
     236    Barbara Sullivan                            38    35 F 19-39      31:01.0   10:00/M
     237    Emily Weber                                 31    36 F 19-39      31:02.0   10:01/M
     238    Michelle Heinrich                           29    37 F 19-39      31:05.0   10:02/M
     239    Steven Armstrong        Ridgefield  CT      50    27 M 50-99      31:14.0   10:05/M
     240    Brittany Fitzgerald     Ridgefield  CT      11     5 F  0-12      31:17.0   10:05/M
     241    Kim Bandak                                  29    38 F 19-39      31:21.0   10:07/M
     242    Jane Masi               Danbury  CT         32    39 F 19-39      31:24.0   10:08/M
     243    Steven Aaron                                42    65 M 40-49      31:30.0   10:10/M
     244    James O'Regan           Ridgefield  CT      10    11 M  0-12      31:32.0   10:10/M
     245    Simon O'Regan           Ridgefield  CT      39    47 M 19-39      31:34.0   10:11/M
     246    Denis Loncto                                61    28 M 50-99      31:38.0   10:12/M
     247    Ken Shupp               Redding  CT         55    29 M 50-99      31:38.0   10:12/M
     248    Sam Carlson             Ridgefield  CT      10    12 M  0-12      31:41.0   10:13/M
     249    John Carlson            Ridgefield  CT      41    66 M 40-49      31:41.0   10:13/M
     250    Laura Mead              Danbury  CT         34    40 F 19-39      32:02.0   10:20/M
     251    Judi Feinson                                37    41 F 19-39      32:12.0   10:23/M
     252    Michael Feinson                             32    48 M 19-39      32:17.0   10:25/M
     253    Don Scott               Katoonah  NY        46    67 M 40-49      32:28.0   10:28/M
     254    Kathryn Ayre            Ridgefield  CT      8     13 M  0-12      32:28.0   10:28/M
     255    Victoria Ayre           Ridgefield  CT      10     6 F  0-12      32:32.0   10:30/M
     256    David Ayre              Ridgefield  CT      42    68 M 40-49      32:32.0   10:30/M
     257    Colin Kenning                               8     14 M  0-12      32:33.0   10:30/M
     258    Paul Kenning                                41    69 M 40-49      32:53.0   10:36/M
     259    Mary Simons             New Fairfield  CT   8      7 F  0-12      32:56.0   10:37/M
     260    Philippa Holland                            32    42 F 19-39      33:00.0   10:39/M
     261    Janet Simons            New Fairfield  CT   47    20 F 40-49      33:01.0   10:39/M
     262    Kristin Kirkley                             12     8 F  0-12      33:02.0   10:39/M
     263    Tom Holland                                 33    49 M 19-39      33:02.0   10:39/M
     264    Theresa OHagan                              37    43 F 19-39      33:14.0   10:43/M
     265    Bryan Galvin            Ridgefield  CT      10    15 M  0-12      33:34.0   10:50/M
     266    Kelly Galvin            Ridgefield  CT      42    21 F 40-49      33:35.0   10:50/M
     267    Robert Galvin           Ridgefield  CT      43    70 M 40-49      33:35.0   10:50/M
     268    Craig Vanohasiem                            41    71 M 40-49      33:38.0   10:51/M
     269    Christa Maier           Williamsville  NY   62     7 F 50-99      34:11.0   11:02/M
     270    Carlie Sanderude                            10     9 F  0-12      34:16.0   11:03/M
     271    Shelby Bene             Ridgefield  CT      10    10 F  0-12      34:18.0   11:04/M
     272    Julie Sanderude                             41    22 F 40-49      34:20.0   11:05/M
     273    Maura Sweeney           New York  NY        37    44 F 19-39      34:34.0   11:09/M
     274    Debi Orr                                    51     8 F 50-99      35:01.0   11:18/M
     275    Cassidy Brody                               13     6 F 13-15      35:07.0   11:20/M
     276    Norah Maxwell                               12    11 F  0-12      35:07.0   11:20/M
     277    Joe Sullivan            Monroe  CT          61    30 M 50-99      35:07.0   11:20/M
     278    Ryan Martin             Ridgefield  CT      11    16 M  0-12      35:22.0   11:25/M
     279    Michael Martin          Ridgefield  CT      44    72 M 40-49      35:23.0   11:25/M
     280    Jeff Keaye                                  45    73 M 40-49      35:23.0   11:25/M
     281    Madison Hawkins         Ridgefield  CT      11    12 F  0-12      35:24.0   11:25/M
     282    Sue Hawkins             Ridgefield  CT      44    23 F 40-49      35:25.0   11:25/M
     283    Sabrina Bell            Wilton  CT          10    13 F  0-12      35:26.0   11:26/M
     284    Sarah Roelle                                23    45 F 19-39      35:57.0   11:36/M
     285    Lisa Carroll            Ridgefield  CT      36    46 F 19-39      35:58.0   11:36/M
     286    Haley Hawkins           Ridgefield  CT      8     17 M  0-12      36:18.0   11:43/M
     287    Greg Hawkins            Ridgefield  CT      44    74 M 40-49      36:19.0   11:43/M
     288    Ann Deiters             Ridgefield  CT      59     9 F 50-99      36:59.0   11:56/M
     289    Beth Roney              Bel Air  MD         40    24 F 40-49      47:10.0   15:13/M
     290    Tom Kelly               Ridgefield  CT      59    31 M 50-99      47:11.0   15:13/M
     291    Susan Kelly             Ridgefield  CT      26    47 F 19-39      47:12.0   15:14/M
 

Age Group Results

Women 12 and under           

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kori Krichko            Ridgefield  CT     11      168      26:50.0    8:39/M
       2    Casey Orr               Ridgefield  CT     10      169      26:51.0    8:40/M
       3    Brenna Meagher          Ridgefield  CT     12      180      27:14.0    8:47/M
       4    Jennifer Simons         New Fairfield  CT  11      203      28:28.0    9:11/M
       5    Brittany Fitzgerald     Ridgefield  CT     11      240      31:17.0   10:05/M
 

Women 13 to 15               

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Simons            New Fairfield  CT  13       31      20:46.0    6:42/M
       2    Katarina Whalen         South Salem  NY    13       52      22:17.0    7:11/M
       3    Lizzie McGrath          Norwalk  CT        14       79      23:30.0    7:35/M
       4    Kauri Ballard                              14      111      24:54.0    8:02/M
       5    Sarah McCue                                15      219      29:28.0    9:30/M
 

Women 16 to 18               

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kate Lindberg           Darien  CT         18       65      22:54.0    7:23/M
       2    Ineke Desimone          Rowayton  CT       18       93      23:57.0    7:44/M
       3    Maggie Orr              Ridgefield  CT     16      148      26:12.0    8:27/M
       4    Erin Fitzgerald         Ridgefield  CT     16      156      26:21.0    8:30/M
       5    Catherine Danaher                          18      199      28:20.0    9:08/M
 

Women 19 to 39               

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Philippa Wellborn                          39       18      19:13.0    6:12/M
       2    Karyn Irwin                                25       21      19:44.0    6:22/M
       3    Melanie Irwin                              27       55      22:22.0    7:13/M
       4    Catherine Smith                            19       67      22:55.0    7:24/M
       5    Maria Velez                                37       71      23:19.0    7:31/M
 

Women 40 to 49               

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Paula Lovallo                              41       29      20:28.0    6:36/M
       2    Karen Gerweck                              41       61      22:44.0    7:20/M
       3    Lucia Chapman                              44       63      22:50.0    7:22/M
       4    Hess Frattini                              43       80      23:34.0    7:36/M
       5    Sharon Dauk                                42      105      24:36.0    7:56/M
 

Women 50 and over            

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Guwilla Whalen          South Salem  NY    53      103      24:12.0    7:48/M
       2    Julie McGrath           Norwalk  CT        51      183      27:25.0    8:51/M
       3    Joan Manfredonia                           57      197      28:20.0    9:08/M
       4    Lohnie Pola             Ridgefield  CT     55      214      29:17.0    9:27/M
       5    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT     61      221      29:31.0    9:31/M
 

Men 12 and under              

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Ignatbuijch                        11       46      21:53.0    7:04/M
       2    Paul Sanderude                             12       69      23:10.0    7:28/M
       3    Tommy Weeks             Ridgefield  CT     12       77      23:30.0    7:35/M
       4    Austin Von Ohlsen       Ridgefield  CT     11       85      23:46.0    7:40/M
       5    Lucas McEachern                            12       94      23:58.0    7:44/M
 

Men 13 to 15                 

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tommy Deleney                              15        4      17:24.0    5:37/M
       2    Marty Gennusa                              15       10      18:19.0    5:55/M
       3    AJ Darrah                                  15       58      22:29.0    7:15/M
       4    Connor Esposito                            14       86      23:48.0    7:41/M
       5    Conor Walsh             Ridgefield  CT     13      109      24:48.0    8:00/M
 

Men 16 to 18                 

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Pauly            Ridgefield  CT     17        5      17:51.0    5:45/M
       2    Denis Rolfes            Ridgefield  CT     16       53      22:19.0    7:12/M
       3    Matthew Daub                               18       62      22:49.0    7:22/M
       4    Pete McGrath            Norwalk  CT        17       75      23:20.0    7:32/M
 

Men 19 to 39                 

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bryan Kovalsky          Ridgefield  CT     23        1      16:50.0    5:26/M
       2    Jon Hjelte                                 20        2      16:55.0    5:27/M
       3    Peter Brady             New York  NY       30        3      16:57.0    5:28/M
       4    Dick Trickle                               28        7      17:59.0    5:48/M
       5    Geoff Heddle                               30        9      18:18.0    5:54/M
 

Men 40 to 49                 

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ron Porter                                 43        6      17:58.0    5:48/M
       2    Dan Delaney             Katoonah  NY       48        8      18:05.0    5:50/M
       3    John McGuire            Ridgefield  CT     42       11      18:23.0    5:56/M
       4    Paul Schmidt            Ridgefield  CT     45       12      18:36.0    6:00/M
       5    Jahn Wallie             New Milford  CT    47       13      18:45.0    6:03/M
 

Men 50 and over              

 
    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Len Sedney              Ridgefield  CT     51       37      21:20.0    6:53/M
       2    John Danaher                               50       48      21:57.0    7:05/M
       3    Dave Evans                                 54       54      22:21.0    7:13/M
       4    Tony Keig                                  64       56      22:27.0    7:15/M
       5    Philip Cook                                56       76      23:29.0    7:35/M
 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com