HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ride & Run For Research
Mansfield, CT - 5K Run/25K Bike

October 13, 2002

OVERALL WINNERS

Larry Orland - 58:11
Laurie Lilienthal -  1:08:47

Timing & Results by:
SNERRO


Run and Ride for Research
5 km Run; 25 km Bike
10/13/2002
Mansfield, CT
Results by SNERRO, LLC

Overall Results 5km Run & 25 km Bike
Place Name Age Sex Time Division 
1 LARRY ORLAND 41M 58:11:00 Men's Master, 40-49 
2 CHRIS HANSEN 36M 1:01:09 Men's Sub Master, 30-39 
3 CHARLES JOSECELYN 47M 1:02:00 Men's Master, 40-49 
4 DANIEL LAROCHE 35M 1:04:00 Men's Sub Master, 30-39 
5 GARY DEAL 44M 1:05:24 Men's Master, 40-49 
6 FERNANDO RINCON 31M 1:05:55 Men's Sub Master, 30-39 
7 TONY GRABIEC 32M 1:07:02 Men's Sub Master, 30-39 
8 CHRISTOPHER FONDA 43M 1:07:11 Men's Master, 40-49 
9 BOB LANE 42M 1:07:18 Men's Master, 40-49 
10 JOHN RYAN 55M 1:07:50 Men's Grand Master, 50-59 
11 LARRY MOONEY 42M 1:52:00 Men's Master, 40-49 
12 EDWARD SZKODA 40M 1:07:55 Men's Master, 40-49 
13 GREGORY NILES 43M 1:08:15 Men's Master, 40-49 
14 LAURIE LILIENTHAL 36F 1:08:47 Women's Sub Master, 30-39 
15 DEAN BOLT 48M 1:09:42 Men's Master, 40-49 
16 TOM QUINN 38M 1:10:27 Men's Sub Master, 30-39 
17 TOM MCCOLL 45M 1:10:43 Men's Master, 40-49 
18 JOHN SCHAEFFER 36M 1:11:16 Men's Sub Master, 30-39 
19 DOUGLAS USHER 47M 1:13:07 Men's Master, 40-49 
20 JOHN SMEY 33M 1:13:54 Men's Sub Master, 30-39 
21 CRYSTAL PARK 39F 1:14:24 Women's Sub Master, 30-39 
22 JOHN HAYDEN 38M 1:15:29 Men's Sub Master, 30-39 
23 ANDY PHILLIPS 31M 1:16:16 Men's Sub Master, 30-39 
24 MARK WAINSTON 39M 1:17:09 Men's Sub Master, 30-39 
25 LINDA USHER 53F 1:17:43 Women's Grand Master, 50-59 
26 DON QUINN 31M 1:17:52 Men's Sub Master, 30-39 
27 BRUCE GRISOUFE 49M 1:18:36 Men's Master, 40-49 
28 KRISTIN HERBERT 35F 1:18:51 Women's Sub Master, 30-39 
29 ANDRE GONZALES 31M 1:19:46 Men's Sub Master, 30-39 
30 EDWIN IRIZARRY 29M 1:19:47 Men's Open, 20-29 
31 ANDREA HILDEBRAND 30F 1:20:00 Women's Sub Master, 30-39 
32 RICK HOLROYD 45M 1:21:35 Men's Master, 40-49 
33 PEGGY KECK 47F 1:21:48 Women's Master, 40-49 
34 RONALD CHIARELLA 57M 1:21:56 Men's Grand Master, 50-59 
35 DENNIS ZAJEHOWSKI 59M 1:22:08 Men's Grand Master, 50-59 
36 SHAWN ANDREZEJCZYK 26M 1:22:56 Men's Open, 20-29 
37 MATTHEW DANIS 28M 1:23:00 Men's Open, 20-29 
38 GAIL GLENN 51F 1:23:47 Women's Grand Master, 50-59 
39 NICHOLE DANIS 26F 1:24:45 Women's Open, 20-29 
40 JOANNE SMITH 34F 1:25:47 Women's Sub Master, 30-39 
41 JOHN PARKER 45M 1:28:06 Men's Master, 40-49 
42 MARLENE MILES 36F 1:28:56 Women's Sub Master, 30-39 
43 GEORGE SCOTT 68M 1:31:22 Men's Senior, 60-69 

Division Results
10 JOHN RYAN 55M 1:07:50 Men's Grand Master, 50-59 
34 RONALD CHIARELLA 57M 1:21:56 Men's Grand Master, 50-59 
35 DENNIS ZAJEHOWSKI 59M 1:22:08 Men's Grand Master, 50-59 
1 LARRY ORLAND 41M 58:11:00 Men's Master, 40-49 
3 CHARLES JOSECELYN 47M 1:02:00 Men's Master, 40-49 
5 GARY DEAL 44M 1:05:24 Men's Master, 40-49 
8 CHRISTOPHER FONDA 43M 1:07:11 Men's Master, 40-49 
9 BOB LANE 42M 1:07:18 Men's Master, 40-49 
11 LARRY MOONEY 42M 1:52:00 Men's Master, 40-49 
12 EDWARD SZKODA 40M 1:07:55 Men's Master, 40-49 
13 GREGORY NILES 43M 1:08:15 Men's Master, 40-49 
15 DEAN BOLT 48M 1:09:42 Men's Master, 40-49 
17 TOM MCCOLL 45M 1:10:43 Men's Master, 40-49 
19 DOUGLAS USHER 47M 1:13:07 Men's Master, 40-49 
27 BRUCE GRISOUFE 49M 1:18:36 Men's Master, 40-49 
32 RICK HOLROYD 45M 1:21:35 Men's Master, 40-49 
41 JOHN PARKER 45M 1:28:06 Men's Master, 40-49 
30 EDWIN IRIZARRY 29M 1:19:47 Men's Open, 20-29 
36 SHAWN ANDREZEJCZYK 26M 1:22:56 Men's Open, 20-29 
37 MATTHEW DANIS 28M 1:23:00 Men's Open, 20-29 
43 GEORGE SCOTT 68M 1:31:22 Men's Senior, 60-69 
2 CHRIS HANSEN 36M 1:01:09 Men's Sub Master, 30-39 
4 DANIEL LAROCHE 35M 1:04:00 Men's Sub Master, 30-39 
6 FERNANDO RINCON 31M 1:05:55 Men's Sub Master, 30-39 
7 TONY GRABIEC 32M 1:07:02 Men's Sub Master, 30-39 
16 TOM QUINN 38M 1:10:27 Men's Sub Master, 30-39 
18 JOHN SCHAEFFER 36M 1:11:16 Men's Sub Master, 30-39 
20 JOHN SMEY 33M 1:13:54 Men's Sub Master, 30-39 
22 JOHN HAYDEN 38M 1:15:29 Men's Sub Master, 30-39 
23 ANDY PHILLIPS 31M 1:16:16 Men's Sub Master, 30-39 
24 MARK WAINSTON 39M 1:17:09 Men's Sub Master, 30-39 
26 DON QUINN 31M 1:17:52 Men's Sub Master, 30-39 
29 ANDRE GONZALES 31M 1:19:46 Men's Sub Master, 30-39 
25 LINDA USHER 53F 1:17:43 Women's Grand Master, 50-59 
38 GAIL GLENN 51F 1:23:47 Women's Grand Master, 50-59 
33 PEGGY KECK 47F 1:21:48 Women's Master, 40-49 
39 NICHOLE DANIS 26F 1:24:45 Women's Open, 20-29 
14 LAURIE LILIENTHAL 36F 1:08:47 Women's Sub Master, 30-39 
21 CRYSTAL PARK 39F 1:14:24 Women's Sub Master, 30-39 
28 KRISTIN HERBERT 35F 1:18:51 Women's Sub Master, 30-39 
31 ANDREA HILDEBRAND 30F 1:20:00 Women's Sub Master, 30-39 
40 JOANNE SMITH 34F 1:25:47 Women's Sub Master, 30-39 
42 MARLENE MILES 36F 1:28:56 Women's Sub Master, 30-39

Run Results (5 km Run)

1 CHRIS HANSEN 36M 17:50:00 Men's Sub Master, 30-39 
2 LARRY ORLAND 41M 18:10:00 Men's Master, 40-49 
3 CHARLES JOSECELYN 47M 18:30:00 Men's Master, 40-49 
4 DANIEL LAROCHE 35M 18:33:00 Men's Sub Master, 30-39 
5 GARY DEAL 44M 18:58:00 Men's Master, 40-49 
6 EDWARD SZKODA 40M 18:59:00 Men's Master, 40-49 
7 GREGORY NILES 43M 19:00:00 Men's Master, 40-49 
8 LARRY MOONEY 42M 19:07:00 Men's Master, 40-49 
9 FERNANDO RINCON 31M 19:23:00 Men's Sub Master, 30-39 
10 LAURIE LILIENTHAL 36F 19:30:00 Women's Sub Master, 30-39 
11 CHRISTOPHER FONDA 43M 19:42:00 Men's Master, 40-49 
12 DEAN BOLT 48M 19:49:00 Men's Master, 40-49 
13 BOB LANE 42M 20:11:00 Men's Master, 40-49 
14 TONY GRABIEC 32M 20:36:00 Men's Sub Master, 30-39 
15 DOUGLAS USHER 47M 20:46:00 Men's Master, 40-49 
16 JOHN SCHAEFFER 36M 21:19:00 Men's Sub Master, 30-39 
17 JOHN HAYDEN 38M 21:48:00 Men's Sub Master, 30-39 
18 TOM QUINN 38M 22:10:00 Men's Sub Master, 30-39 
19 JOHN RYAN 55M 22:26:00 Men's Grand Master, 50-59 
20 CRYSTAL PARK 39F 22:32:00 Women's Sub Master, 30-39 
21 DON QUINN 31M 22:40:00 Men's Sub Master, 30-39 
22 ANDY PHILLIPS 31M 22:56:00 Men's Sub Master, 30-39 
23 LINDA USHER 53F 23:08:00 Women's Grand Master, 50-59 
24 TOM MCCOLL 45M 23:19:00 Men's Master, 40-49 
25 PEGGY KECK 47F 23:25:00 Women's Master, 40-49 
26 MARK WAINSTON 39M 23:33:00 Men's Sub Master, 30-39 
27 BRUCE GRISOUFE 49M 23:47:00 Men's Master, 40-49 
28 MATTHEW DANIS 28M 23:56:00 Men's Open, 20-29 
29 ANDRE GONZALES 31M 24:01 Men's Sub Master, 30-39 
30 GAIL GLENN 51F 24:07 Women's Grand Master, 50-59 
31 RONALD CHIARELLA 57M 24:11 Men's Grand Master, 50-59 
32 DENNIS ZAJEHOWSKI 59M 24:12 Men's Grand Master, 50-59 
33 KRISTIN HERBERT 35F 24:18 Women's Sub Master, 30-39 
34 SHAWN ANDREZEJCZYK 26M 24:23 Men's Open, 20-29 
35 JOHN SMEY 33M 24:32 Men's Sub Master, 30-39 
36 RICK HOLROYD 45M 25:10 Men's Master, 40-49 
37 NICHOLE DANIS 26F 25:16 Women's Open, 20-29 
38 EDWIN IRIZARRY 29M 25:23 Men's Open, 20-29 
39 JOHN PARKER 45M 25:24 Men's Master, 40-49 
40 JOANNE SMITH 34F 25:53 Women's Sub Master, 30-39 
41 ANDREA HILDEBRAND 30F 26:31 Women's Sub Master, 30-39 
42 GEORGE SCOTT 68M 27:41 Men's Senior, 60-69 
43 MARLENE MILES 36F 27:51 Women's Sub Master, 30-39 

Run Division Results
19 JOHN RYAN 55M 22:26:00 Men's Grand Master, 50-59 
31 RONALD CHIARELLA 57M 24:11 Men's Grand Master, 50-59 
32 DENNIS ZAJEHOWSKI 59M 24:12 Men's Grand Master, 50-59 
2 LARRY ORLAND 41M 18:10:00 Men's Master, 40-49 
3 CHARLES JOSECELYN 47M 18:30:00 Men's Master, 40-49 
5 GARY DEAL 44M 18:58:00 Men's Master, 40-49 
6 EDWARD SZKODA 40M 18:59:00 Men's Master, 40-49 
7 GREGORY NILES 43M 19:00:00 Men's Master, 40-49 
8 LARRY MOONEY 42M 19:07:00 Men's Master, 40-49 
11 CHRISTOPHER FONDA 43M 19:42:00 Men's Master, 40-49 
12 DEAN BOLT 48M 19:49:00 Men's Master, 40-49 
13 BOB LANE 42M 20:11:00 Men's Master, 40-49 
15 DOUGLAS USHER 47M 20:46:00 Men's Master, 40-49 
24 TOM MCCOLL 45M 23:19:00 Men's Master, 40-49 
27 BRUCE GRISOUFE 49M 23:47:00 Men's Master, 40-49 
36 RICK HOLROYD 45M 25:10 Men's Master, 40-49 
39 JOHN PARKER 45M 25:24 Men's Master, 40-49 
28 MATTHEW DANIS 28M 23:56:00 Men's Open, 20-29 
34 SHAWN ANDREZEJCZYK 26M 24:23 Men's Open, 20-29 
38 EDWIN IRIZARRY 29M 25:23 Men's Open, 20-29 
42 GEORGE SCOTT 68M 27:41 Men's Senior, 60-69 
1 CHRIS HANSEN 36M 17:50:00 Men's Sub Master, 30-39 
4 DANIEL LAROCHE 35M 18:33:00 Men's Sub Master, 30-39 
9 FERNANDO RINCON 31M 19:23:00 Men's Sub Master, 30-39 
14 TONY GRABIEC 32M 20:36:00 Men's Sub Master, 30-39 
16 JOHN SCHAEFFER 36M 21:19:00 Men's Sub Master, 30-39 
17 JOHN HAYDEN 38M 21:48:00 Men's Sub Master, 30-39 
18 TOM QUINN 38M 22:10:00 Men's Sub Master, 30-39 
21 DON QUINN 31M 22:40:00 Men's Sub Master, 30-39 
22 ANDY PHILLIPS 31M 22:56:00 Men's Sub Master, 30-39 
26 MARK WAINSTON 39M 23:33:00 Men's Sub Master, 30-39 
29 ANDRE GONZALES 31M 24:01 Men's Sub Master, 30-39 
35 JOHN SMEY 33M 24:32 Men's Sub Master, 30-39 
23 LINDA USHER 53F 23:08:00 Women's Grand Master, 50-59 
30 GAIL GLENN 51F 24:07 Women's Grand Master, 50-59 
25 PEGGY KECK 47F 23:25:00 Women's Master, 40-49 
37 NICHOLE DANIS 26F 25:16 Women's Open, 20-29 
10 LAURIE LILIENTHAL 36F 19:30:00 Women's Sub Master, 30-39 
20 CRYSTAL PARK 39F 22:32:00 Women's Sub Master, 30-39 
33 KRISTIN HERBERT 35F 24:18 Women's Sub Master, 30-39 
40 JOANNE SMITH 34F 25:53 Women's Sub Master, 30-39 
41 ANDREA HILDEBRAND 30F 26:31 Women's Sub Master, 30-39 
43 MARLENE MILES 36F 27:51 Women's Sub Master, 30-39 

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com