HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Save The Children 5K
October 13, 2002 - 5K
Westport, CT

OVERALL WINNERS

Tom Harding, Westport, CT - 15:55
Karen Newman, Old Greenwich, CT -  19:20

save1.jpg (47329 bytes) save2.jpg (52562 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


Overall Finish List

Place

Name City

Age

Age Group

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

36

***** M 30-39

15:55

5:08/M

2

Edward Lucas Shelton CT

31

1 M 30-39

16:19

5:16/M

3

Michael Mc Aleer Danbury CT

37

2 M 30-39

17:13

5:33/M

4

John Schappell  

37

3 M 30-39

17:56

5:47/M

5

H. Elliott Jr. Rogers Southport CT

51

1 M 50-59

17:57

5:47/M

6

Steve Pyle Riverside CT

44

1 M 40-49

18:02

5:49/M

7

Sameer Baig Darien CT

19

1 M 13-19

18:29

5:58/M

8

Wally Greene Westport CT

14

2 M 13-19

19:17

6:13/M

9

Michael O'Halloran Wilton CT

15

3 M 13-19

19:18

6:14/M

10

Karen Newman Old Greenwich CT

41

***** F 40-49

19:20

6:14/M

11

Cindy Mc Hugh Fairfield CT

42

1 F 40-49

19:28

6:17/M

12

Dan Kunetz Darien CT

37

4 M 30-39

19:43

6:22/M

13

Ray Vogt Fairfield CT

40

2 M 40-49

20:14

6:32/M

14

Robert Inghilterra Katonah NY

45

3 M 40-49

20:22

6:34/M

15

Kurt Bolin Weston CT

43

4 M 40-49

20:27

6:36/M

16

James Cary Darien CT

36

5 M 30-39

20:27

6:36/M

17

Kevin Brennan Danbury CT

32

6 M 30-39

20:37

6:39/M

18

Jeffrey Dingwell Bethlehem CT

47

5 M 40-49

20:42

6:41/M

19

David Van Den Ameele Fairfield CT

49

6 M 40-49

20:51

6:44/M

20

Stephen Sylvestro Fairfield CT

52

2 M 50-59

20:54

6:45/M

21

Nicole Dillon Stratford CT

23

1 F 20-29

21:13

6:51/M

22

Tewei Dai Monroe CT

33

7 M 30-39

21:29

6:56/M

23

John Casey Stratford CT

45

7 M 40-49

21:30

6:56/M

24

Mario Alvarado Norwalk CT

32

8 M 30-39

21:33

6:57/M

25

Yves McGale New Canaan CT

40

8 M 40-49

21:36

6:58/M

26

Darcy Hughes Old Greenwich CT

39

1 F 30-39

21:40

6:59/M

27

Christopher West Fairfield CT

37

9 M 30-39

21:49

7:02/M

28

Bruce Goulart Newtown CT

52

3 M 50-59

21:55

7:04/M

29

Kevin Cammarata Norwalk CT

28

1 M 20-29

21:56

7:05/M

30

Mark Thomas Greene Westport CT

41

9 M 40-49

22:22

7:13/M

31

Vanessa Fjelldal Darien CT

22

2 F 20-29

22:25

7:14/M

32

Triplets Mahoney Westport CT

2

1 M 2-12

22:32

7:16/M

33

Linda Brown Rye NY

42

2 F 40-49

22:37

7:18/M

34

Stuart Swan Fairfield CT

45

10 M 40-49

22:38

7:18/M

35

Cindy Scannell Middlebury CT

44

3 F 40-49

22:40

7:19/M

36

Joseph F. Jr. Gavalier Danbury CT

53

4 M 50-59

22:44

7:20/M

37

Alain Benzaken Stamford CT

41

11 M 40-49

22:45

7:20/M

38

Michael Larsen Greenwich CT

33

10 M 30-39

22:55

7:24/M

39

Sholom Ellenberg Easton CT

32

11 M 30-39

23:04

7:26/M

40

John Murphy Darien CT

39

12 M 30-39

23:11

7:29/M

41

Patrick Bosies Darien CT

20

2 M 20-29

23:13

7:29/M

42

Katy Blackburn Westport CT

32

2 F 30-39

23:17

7:31/M

43

David Halpern Westport CT

44

12 M 40-49

23:21

7:32/M

44

Martin Zamora Norwalk CT

42

13 M 40-49

23:25

7:33/M

45

Slavik Zorin Irvington-On-hudson NY

36

13 M 30-39

23:32

7:35/M

46

David Schappell Seattle WA

34

14 M 30-39

23:36

7:37/M

47

John Mc Lean Darien CT

45

14 M 40-49

23:41

7:38/M

48

Carolyn Miles Southport CT

41

4 F 40-49

23:47

7:40/M

49

Kate Kwasnik Middlebury CT

20

3 F 20-29

23:56

7:43/M

50

Miggs Burroughs Westport CT

56

5 M 50-59

24:01

7:45/M

51

Susan Zuckerman Fairfield CT

49

5 F 40-49

24:06

7:46/M

52

Susan E. Schiavi Oxford CT

43

6 F 40-49

24:09

7:47/M

53

Richard D. Ingram Trumbull CT

50

6 M 50-59

24:23

7:52/M

54

Maj-Britt Hagsted Westport CT

46

7 F 40-49

24:40

7:57/M

55

Robert Rosiello Weston CT

45

15 M 40-49

24:57

8:03/M

56

Paul Jacobi Fairfield CT

36

15 M 30-39

24:59

8:04/M

57

Mitchell Weinstein Fairfield CT

31

16 M 30-39

25:06

8:06/M

58

John Galaty Trumbull CT

11

2 M 2-12

25:15

8:09/M

59

Keith Lorch Fairfield CT

48

16 M 40-49

25:26

8:12/M

60

Gail Kelly Westport CT

49

8 F 40-49

25:46

8:19/M

61

Kevin Granath Darien CT

43

17 M 40-49

25:51

8:20/M

62

Jonathan Jodka New Canaan CT

41

18 M 40-49

25:59

8:23/M

63

Richard Stein Norwalk CT

34

17 M 30-39

26:06

8:25/M

64

Katie Neils New Milford CT

10

1 F 2-12

26:15

8:28/M

65

Scott Hill San Francisco CA

43

19 M 40-49

26:16

8:28/M

66

Scott Hornstein Redding CT

52

7 M 50-59

26:25

8:31/M

67

Charles Yagielski Southbury CT

65

1 M 60-69

27:07

8:45/M

68

Michael Burns Westport CT

38

18 M 30-39

27:10

8:46/M

69

Eileen Polese Stamford CT

29

4 F 20-29

27:11

8:46/M

70

Participant 647  

1

1 F 0- 1

27:21

8:49/M

71

Aileen Koprowski Westport CT

29

5 F 20-29

27:22

8:50/M

72

Roger Sobkowiak Westport CT

60

2 M 60-69

27:26

8:51/M

73

Jill Mullen Westport CT

43

9 F 40-49

27:31

8:53/M

74

Theodore Bobroske Easton CT

40

20 M 40-49

27:38

8:55/M

75

Billy Polese Stamford CT

32

19 M 30-39

27:44

8:57/M

76

Mary Karlovich Fairfield CT

40

10 F 40-49

27:50

8:59/M

77

Lawrence Karlovich Fairfield CT

52

8 M 50-59

27:50

8:59/M

78

Eric Handou  

33

20 M 30-39

27:57

9:01/M

79

Paul Streitz Darien CT

59

9 M 50-59

28:08

9:05/M

80

James Murray Monroe CT

37

21 M 30-39

28:09

9:05/M

81

Liza Slater Southington CT

18

1 F 13-19

28:13

9:06/M

82

Becky Daymon Woodbridge CT

48

11 F 40-49

28:14

9:06/M

83

John Martino Trumbull CT

30

22 M 30-39

28:14

9:06/M

84

Lexi Tilghman  

0

2 F 0- 1

28:20

9:08/M

85

Molly Larson Fairfield CT

14

2 F 13-19

28:21

9:09/M

86

Peter Ferrara Fairfield CT

51

10 M 50-59

28:23

9:09/M

87

Chris Gioiella South Norwalk CT

32

23 M 30-39

28:26

9:10/M

88

Anne Berman Westport CT

40

12 F 40-49

28:28

9:11/M

89

Merrill Spector Westport CT

38

3 F 30-39

28:28

9:11/M

90

Alexander Thompson Wallingford CT

11

3 M 2-12

28:39

9:15/M

91

Carole T. Goldberg Cheshire CT

57

1 F 50-59

28:43

9:16/M

92

Colleen Thompson Wallingford CT

39

4 F 30-39

28:45

9:16/M

93

Lisa Feistel Westport CT

38

5 F 30-39

28:52

9:19/M

94

Olivia Newhouse Weston CT

14

3 F 13-19

28:53

9:19/M

95

Polly Tilghman Fairfield CT

0

3 F 0- 1

28:54

9:19/M

96

Donna Flug Westport CT

39

6 F 30-39

28:54

9:19/M

97

Nancy Murphy Fairfield CT

44

13 F 40-49

28:57

9:20/M

98

Suzanne Potter Fairfield CT

40

14 F 40-49

28:57

9:20/M

99

Mark Schulman Norwalk CT

43

21 M 40-49

29:05

9:23/M

100

Cheryl San Rocco Fairfield CT

46

15 F 40-49

29:29

9:31/M

101

Jennifer Reed S, Norwalk CT

33

7 F 30-39

29:41

9:35/M

102

Vic Weinstein Tarrytown NY

64

3 M 60-69

29:49

9:37/M

103

Bob Loh Trumbull CT

57

11 M 50-59

29:50

9:37/M

104

Amy Lane Norwalk CT

38

8 F 30-39

30:13

9:45/M

105

Mary Collins Westport CT

38

9 F 30-39

30:27

9:49/M

106

David Zaleski Oxford CT

47

22 M 40-49

30:42

9:54/M

107

Terese Mak Bridgeport CT

49

16 F 40-49

30:47

9:56/M

108

John Seres Bridgeport CT

70

1 M 70-99

31:02

10:01/M

109

Glenn Meltzer Fairfield CT

32

24 M 30-39

31:14

10:05/M

110

David Geronemus Westport CT

49

23 M 40-49

31:37

10:12/M

111

Neil Becker Westport CT

39

25 M 30-39

31:41

10:13/M

112

Kenneth Sonenclar Westport CT

48

24 M 40-49

31:47

10:15/M

113

Bradley Weinstein Fairfield CT

35

26 M 30-39

31:53

10:17/M

114

Shayleen Brueggestrat Orange CT

22

6 F 20-29

32:02

10:20/M

115

Jennifer Dennison Westport CT

35

10 F 30-39

32:20

10:26/M

116

Andrea Greenberg Shelton CT

34

11 F 30-39

32:31

10:29/M

117

Doreen Birdsell Westport CT

51

2 F 50-59

32:37

10:31/M

118

David Van Den Ameeele  

49

25 M 40-49

33:02

10:39/M

119

Jean Zaleski Oxford CT

47

17 F 40-49

33:13

10:43/M

120

Stephen Bosies Darien CT

14

4 M 13-19

33:58

10:57/M

121

Janice Brown Norwalk CT

52

3 F 50-59

34:20

11:05/M

122

Austin Ross Madison CT

81

2 M 70-99

36:38

11:49/M

123

Amanda Williams Orange CT

22

7 F 20-29

37:25

12:04/M

124

Amelia Williams Orange CT

19

4 F 13-19

37:25

12:04/M

125

Karin Chung Stamford CT

33

12 F 30-39

37:58

12:15/M

126

Leona Ehrlich Stamford CT

38

13 F 30-39

38:46

12:30/M

127

Colleen Barton Stamford CT

30

14 F 30-39

43:05

13:54/M

128

Mary Jo Mansollillo Providence RI

30

15 F 30-39

43:05

13:54/M

129

Natalie Martino Trumbull CT

28

8 F 20-29

45:40

14:44/M

130

Nancy Gentile Westport CT

50

4 F 50-59

45:40

14:44/M

131

Deborah Levin Westport CT

52

5 F 50-59

45:40

14:44/M

132

Janet Ohradan Easton CT

30

16 F 30-39

47:42

15:23/M

133

Pat De Angelo Westport CT

35

17 F 30-39

47:42

15:23/M


Age Division Results

save3.jpg (48636 bytes)

Men:  12 & Under 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women:  12 & Under 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

41

10

19:20

6:14/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Neils New Milford CT

10

64

26:15

8:28/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Liza Slater Southington CT

18

81

28:13

9:06/M

2

Molly Larson Fairfield CT

14

85

28:21

9:09/M

3

Olivia Newhouse Weston CT

14

94

28:53

9:19/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Dillon Stratford CT

23

21

21:13

6:51/M

2

Vanessa Fjelldal Darien CT

22

31

22:25

7:14/M

3

Kate Kwasnik Middlebury CT

20

49

23:56

7:43/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darcy Hughes Old Greenwich CT

39

26

21:40

6:59/M

2

Katy Blackburn Westport CT

32

42

23:17

7:31/M

3

Merrill Spector Westport CT

38

89

28:28

9:11/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cindy Mc Hugh Fairfield CT

42

11

19:28

6:17/M

2

Linda Brown Rye NY

42

33

22:37

7:18/M

3

Cindy Scannell Middlebury CT

44

35

22:40

7:19/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carole T. Goldberg Cheshire CT

57

91

28:43

9:16/M

2

Doreen Birdsell Westport CT

51

117

32:37

10:31/M

3

Janice Brown Norwalk CT

52

121

34:20

11:05/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

36

1

15:55

5:08/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Galaty Trumbull CT

11

58

25:15

8:09/M

2

Alexander Thompson Wallingford CT

11

90

28:39

9:15/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sameer Baig Darien CT

19

7

18:29

5:58/M

2

Wally Greene Westport CT

14

8

19:17

6:13/M

3

Michael O'Halloran Wilton CT

15

9

19:18

6:14/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Cammarata Norwalk CT

28

29

21:56

7:05/M

2

Patrick Bosies Darien CT

20

41

23:13

7:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Lucas Shelton CT

31

2

16:19

5:16/M

2

Michael Mc Aleer Danbury CT

37

3

17:13

5:33/M

3

John Schappell  

37

4

17:56

5:47/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Steve Pyle Riverside CT

44

6

18:02

5:49/M

2

Ray Vogt Fairfield CT

40

13

20:14

6:32/M

3

Robert Inghilterra Katonah NY

45

14

20:22

6:34/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

H. Elliott Jr. Rogers Southport CT

51

5

17:57

5:47/M

2

Stephen Sylvestro Fairfield CT

52

20

20:54

6:45/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

52

28

21:55

7:04/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charles Yagielski Southbury CT

65

67

27:07

8:45/M

2

Roger Sobkowiak Westport CT

60

72

27:26

8:51/M

3

Vic Weinstein Tarrytown NY

64

102

29:49

9:37/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Seres Bridgeport CT

70

108

31:02

10:01/M

2

Austin Ross Madison CT

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com