HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Sea Legs Shuffle
10 Mile & 5K
Guilford, CT

August 4, 2002

10 MILE OVERALL WINNERS

Natali Angok,Guilford, CT - 56:42
Kerry Arsenault, Branford, CT -  1:03:06

5K OVERALL WINNERS

Mike Lemay, South Windsor, CT - 17:17
Brooke Garden, Greenwich, CT -  18:56

sea3.jpg (60394 bytes) sea4.jpg (55508 bytes)

10 Mile Champions


Timing & Results by:

hitektime.gif (6152 bytes)


Sea Legs Shuffle 10 Mile

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Natali Angok            Guilford  CT        19 ***** M 13-19        56:42    5:40/M
       2    Mike Owens              Goshen  CT          29 ***** M 20-29        58:29    5:51/M
       3    Chris Gryszan           Guilford  CT        19     1 M 13-19        59:18    5:56/M
       4    Kevin Skehan            Stratford  CT       42     1 M 40-49      1:00:16    6:02/M
       5    John Shanley            Hamden  CT          42     2 M 40-49      1:00:49    6:05/M
       6    Alan Mac Dougall        Branford  CT        37     1 M 30-39      1:00:51    6:05/M
       7    Bob Martell             Guilford  CT        39     2 M 30-39      1:02:41    6:16/M
       8    Kerry Arsenault         Branford  CT        37 ***** F 30-39      1:03:06    6:19/M
       9    Peter Lesster           Milford  CT         38     3 M 30-39      1:03:57    6:24/M
      10    Charles Iselin          Madison  CT         39     4 M 30-39      1:04:10    6:25/M
      11    Thomas Hiten            Cheshire  CT        52     1 M 50-59      1:04:56    6:30/M
      12    Jeffrey Molson          Avon  CT            40     3 M 40-49      1:04:58    6:30/M
      13    Drew Viner              Stratford  CT       46     4 M 40-49      1:05:01    6:30/M
      14    Gary Terwilliger        Guilford  CT        38     5 M 30-39      1:05:55    6:36/M
      15    Steve Robb              Elkton  MD          27     1 M 20-29      1:06:44    6:40/M
      16    Jerry Turk              Clinton  CT         44     5 M 40-49      1:07:04    6:42/M
      17    David Corrao            New Fairfield  CT   43     6 M 40-49      1:07:09    6:43/M
      18    Eric Henzy              East Hampton  CT    40     7 M 40-49      1:07:11    6:43/M
      19    George Sanders          Guilford  CT        49     8 M 40-49      1:07:41    6:46/M
      20    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        34 ***** F 30-39      1:08:10    6:49/M
      21    Marty Schaivone         Bridgeport  CT       0     1 M  0- 1      1:08:20    6:50/M
      22    Jeremy Hewitt           Stratford  CT       19     2 M 13-19      1:08:49    6:53/M
      23    Bruce Beebe             Madison  CT         40     9 M 40-49      1:08:54    6:53/M
      24    John Dugdale            Ridgefield  CT      67     1 M 60-99      1:09:00    6:54/M
      25    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    39     6 M 30-39      1:09:17    6:56/M
      26    Ken MacKenzie           Guilford  CT        41    10 M 40-49      1:09:35    6:58/M
      27    Brandon Carius          Madison  CT         17     3 M 13-19      1:09:39    6:58/M
      28    Kurt Frey               Cheshire  CT        41    11 M 40-49      1:09:43    6:58/M
      29    Scott Jezek             East Haddam  CT     50     2 M 50-59      1:09:43    6:58/M
      30    William Schaeffer       Guilford  CT        55     3 M 50-59      1:09:49    6:59/M
      31    Jeremy Springham        Guilford  CT        40    12 M 40-49      1:10:01    7:00/M
      32    Eric Albert             Northford  CT       38     7 M 30-39      1:10:31    7:03/M
      33    William Varhue          Middletown  CT      38     8 M 30-39      1:11:32    7:09/M
      34    Margit Mac Dougall      Branford  CT        36     1 F 30-39      1:12:06    7:13/M
      35    Sean Cullen             Hartford  CT        30     9 M 30-39      1:12:15    7:14/M
      36    T J Gottwalt            Guilford  CT        38    10 M 30-39      1:12:24    7:14/M
      37    Alesia Batsiiutava      Stamford  CT        23     1 F 20-29      1:12:27    7:15/M
      38    Greg Waterbury          Guilford  CT        42    13 M 40-49      1:12:40    7:16/M
      39    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       47    14 M 40-49      1:13:00    7:18/M
      40    Carl Schultz            Colchester  CT      44    15 M 40-49      1:13:27    7:21/M
      41    Barbara Pearce          Guilford  CT        47     1 F 40-49      1:13:41    7:22/M
      42    Thomas Shugart          Groton  CT          29     2 M 20-29      1:13:41    7:22/M
      43    John Remington          Guilford  CT        45    16 M 40-49      1:13:57    7:24/M
      44    Bob Bradley             Guilford  CT        56     4 M 50-59      1:14:06    7:25/M
      45    James Whelan            Madison  CT         40    17 M 40-49      1:14:20    7:26/M
      46    Matt Meskill            Guilford  CT        42    18 M 40-49      1:14:36    7:28/M
      47    Steve Sheehan           Southington  CT     47    19 M 40-49      1:14:49    7:29/M
      48    Roger Hill              Salem  CT           42    20 M 40-49      1:15:01    7:30/M
      49    Niamh Cunningham        Branford  CT        18     1 F 13-19      1:15:06    7:31/M
      50    Brooke Whitemore        Hartford  CT        33     2 F 30-39      1:15:23    7:32/M
      51    Sarah Almodovar         Stratford  CT       25     2 F 20-29      1:15:35    7:34/M
      52    Tony Savinelli          Clinton  CT         47    21 M 40-49      1:15:39    7:34/M
      53    Richard Schulten        Guilford  CT        54     5 M 50-59      1:15:43    7:34/M
      54    Harry Feinberg          Guilford  CT        41    22 M 40-49      1:15:45    7:35/M
      55    Bob Tumiski             Wallingford  CT     47    23 M 40-49      1:15:48    7:35/M
      56    Patrick Kral            Guilford  CT        22     3 M 20-29      1:16:00    7:36/M
      57    Kate Morneau            Holyoke  MA         25     3 F 20-29      1:16:08    7:37/M
      58    Emily Mallick           Torrington  CT      19     2 F 13-19      1:16:12    7:37/M
      59    Robert Tosiello         Madison  CT         45    24 M 40-49      1:16:13    7:37/M
      60    Chris Hilgert           Guilford  CT        33    11 M 30-39      1:16:31    7:39/M
      61    Michelle Goulet         New Haven  CT       41     2 F 40-49      1:16:42    7:40/M
      62    Ed Vallerie             Stratford  CT       38    12 M 30-39      1:17:02    7:42/M
      63    Amy Steffen             Guilford  CT        27     4 F 20-29      1:17:04    7:42/M
      64    Joseph Bassi  III       Bethany  CT         48    25 M 40-49      1:17:14    7:43/M
      65    Omar Francone           Oneco  CT           41    26 M 40-49      1:17:14    7:43/M
      66    Jeff Hearn              Guilford  CT        33    13 M 30-39      1:17:15    7:44/M
      67    Ryan Becker             San Diego  CA       11     1 M  2-12      1:17:24    7:44/M
      68    Lori Martell            Guilford  CT        38     3 F 30-39      1:17:30    7:45/M
      69    Lawrence Regan          Wallingford  CT     36    14 M 30-39      1:17:32    7:45/M
      70    Rich Steeves            Guilford  CT        52     6 M 50-59      1:17:39    7:46/M
      71    Bill Feiler             Guilford  CT        43    27 M 40-49      1:17:48    7:47/M
      72    Peter Metelski          Fairfield  CT       39    15 M 30-39      1:17:51    7:47/M
      73    Denise Wagner           Killingworth  CT    40     3 F 40-49      1:18:11    7:49/M
      74    Oliver White            Guilford  CT        53     7 M 50-59      1:18:16    7:50/M
      75    Larry Marks             S. Windsor  CT      37    16 M 30-39      1:18:43    7:52/M
      76    Sarah Vaughan           Hamden  CT          47     4 F 40-49      1:18:57    7:54/M
      77    Elizabeth Richard       Madison  CT         43     5 F 40-49      1:19:01    7:54/M
      78    Stephen Mlynick         Southington  CT     23     4 M 20-29      1:19:18    7:56/M
      79    Carolyn Martell         San Diego  CA       37     4 F 30-39      1:19:39    7:58/M
      80    Ken Levine              Avon  CT            37    17 M 30-39      1:19:53    7:59/M
      81    David Leake             Guilford  CT        54     8 M 50-59      1:19:56    8:00/M
      82    Guy Pulino              Moodus  CT          57     9 M 50-59      1:20:02    8:00/M
      83    Tom Dobkowski           Guilford  CT        45    28 M 40-49      1:20:11    8:01/M
      84    Rose Page               West Haven  CT      34     5 F 30-39      1:20:28    8:03/M
      85    Scott Ely               Middletown  CT      36    18 M 30-39      1:20:28    8:03/M
      86    Robert Davis            Naugatuck  CT       51    10 M 50-59      1:20:37    8:04/M
      87    Katie Modeen            Southbury  CT       46     6 F 40-49      1:20:38    8:04/M
      88    Dennis Richard          Waterbury  CT       50    11 M 50-59      1:20:40    8:04/M
      89    Ed Wassmer              Branford  CT        38    19 M 30-39      1:21:19    8:08/M
      90    Barry Botelho           Seekonk  MA         44    29 M 40-49      1:21:32    8:09/M
      91    Robert Carbone          Branford  CT        45    30 M 40-49      1:21:39    8:10/M
      92    Michael Gould           Madison  CT         35    20 M 30-39      1:22:22    8:14/M
      93    Thomas Tarpey           Stratford  CT       41    31 M 40-49      1:22:38    8:16/M
      94    Craig Roy               New Haven  CT       39    21 M 30-39      1:23:09    8:19/M
      95    Stacey Sullivan         Madison  CT         38     6 F 30-39      1:23:10    8:19/M
      96    Todd Lemire             Moodus  CT          37    22 M 30-39      1:23:10    8:19/M
      97    Rick Willson            Middletown  CT      51    12 M 50-59      1:23:18    8:20/M
      98    Chuck Zettergren        Plainville  CT      44    33 M 40-49      1:23:25    8:21/M
      99    Peter Mossa             Burlington  CT      45    32 M 40-49      1:23:25    8:21/M
     100    Jean Henry              Madison  CT         37     7 F 30-39      1:23:26    8:21/M
     101    Steve Durand            Guilford  CT        47    34 M 40-49      1:23:27    8:21/M
     102    Tom Mac Kinney          Clinton  CT         49    35 M 40-49      1:24:10    8:25/M
     103    Allison Clark           Guilford  CT        41     7 F 40-49      1:24:12    8:25/M
     104    Eileen Tarpey           Stratford  CT       37     8 F 30-39      1:24:17    8:26/M
     105    Mary Alice Galligan     Kansas City  MO     47     8 F 40-49      1:24:20    8:26/M
     106    Barbara Nevins          Ridgefield  CT      49     9 F 40-49      1:24:28    8:27/M
     107    Laura Bradshaw          Prospect  CT        54     1 F 50-59      1:24:32    8:27/M
     108    Margaret Maisano        Clinton  CT         33     9 F 30-39      1:24:51    8:29/M
     109    Kevin Fitzgerald        Plainville  CT      50    13 M 50-59      1:24:52    8:29/M
     110    Paul Coppola            Guilford  CT        56    14 M 50-59      1:24:52    8:29/M
     111    Fred Camboulives        Colchester  CT      38    23 M 30-39      1:24:56    8:30/M
     112    Megan Cotter            Stratford  CT       41    10 F 40-49      1:25:01    8:30/M
     113    Robert Schaff           Middletown  CT      37    24 M 30-39      1:25:02    8:30/M
     114    Rob Green               Guilford  CT        32    25 M 30-39      1:25:37    8:34/M
     115    Karen Stewart           Guilford  CT        39    10 F 30-39      1:25:50    8:35/M
     116    Martha Howard           Guilford  CT        41    11 F 40-49      1:26:12    8:37/M
     117    Ray Ditoto              Oxford  CT          46    36 M 40-49      1:26:54    8:41/M
     118    Anthony Mauriello       Branford  CT        38    26 M 30-39      1:27:04    8:42/M
     119    Philip Kitcher          New York  NY        55    15 M 50-59      1:27:14    8:43/M
     120    Paul Heeren             Guilford  CT        44    37 M 40-49      1:27:23    8:44/M
     121    Mary Beth Doyle         Milford  CT         43    12 F 40-49      1:27:31    8:45/M
     122    Lindy Olewine           Lebanon  CT         54     2 F 50-59      1:27:45    8:47/M
     123    Frank Gerzabek          Branford  CT        43    38 M 40-49      1:27:54    8:47/M
     124    Jean Kelley             Branford  CT        43    13 F 40-49      1:28:06    8:49/M
     125    Jennifer Gregoretti     Cheshire  CT        30    11 F 30-39      1:28:11    8:49/M
     126    Michael Foran           New Britain  CT     42    39 M 40-49      1:28:33    8:51/M
     127    Thomas Girard           Madison  CT         30    27 M 30-39      1:28:33    8:51/M
     128    Joseph Guido            Wallingford  CT     38    28 M 30-39      1:28:39    8:52/M
     129    Melanie Cutler          New Haven  CT       26     5 F 20-29      1:28:47    8:53/M
     130    Sean Garrity            Madison  CT         44    40 M 40-49      1:28:54    8:53/M
     131    Eileen Betz             Madison  CT         41    14 F 40-49      1:29:10    8:55/M
     132    Peter Halsey            New Haven  CT       53    16 M 50-59      1:29:59    9:00/M
     133    Janis D'Andrea          Guilford  CT        48    15 F 40-49      1:30:00    9:00/M
     134    Nicole D'ANDREA         GUILFORD  CT        18     3 F 13-19      1:30:00    9:00/M
     135    Teri Robinson           Hamden  CT          51     3 F 50-59      1:30:22    9:02/M
     136    Helen Merianos          New Haven  CT       25     6 F 20-29      1:30:35    9:04/M
     137    Elizabeth Obrien        Guilford  CT        20     7 F 20-29      1:30:46    9:05/M
     138    Bernard Lirola          Guilford  CT        50    17 M 50-59      1:30:54    9:05/M
     139    Janet Pantera           North Branford  CT  39    12 F 30-39      1:31:05    9:07/M
     140    Ines Reardon            Madison  CT         40    16 F 40-49      1:31:13    9:07/M
     141    Christopher Lirola      New York  NY        72     2 M 60-99      1:31:37    9:10/M
     142    Melissa Donlan          Guilford  CT        31    13 F 30-39      1:31:42    9:10/M
     143    Laura Troidle           Branford  CT        38    14 F 30-39      1:31:56    9:12/M
     144    Ginnie Pitler           Madison  CT         42    17 F 40-49      1:32:04    9:12/M
     145    Ellen Connell           Guilford  CT        44    18 F 40-49      1:33:00    9:18/M
     146    Amy Young               Guilford  CT        37    15 F 30-39      1:33:09    9:19/M
     147    Participant   282                            1     2 M  0- 1      1:33:09    9:19/M
     148    Lexton Willis           Bristol  CT         52    18 M 50-59      1:33:22    9:20/M
     149    Kathy Bachman           Bristol  CT         32    16 F 30-39      1:33:22    9:20/M
     150    Cindy Curtis            Clinton  CT         42    19 F 40-49      1:33:23    9:20/M
     151    Susie Beris             Brookfield  CT      41    20 F 40-49      1:33:38    9:22/M
     152    Sharon Falanga          Guilford  CT        36    17 F 30-39      1:33:41    9:22/M
     153    Laura Katz              Madison  CT         48    21 F 40-49      1:33:57    9:24/M
     154    Sarah Gregory           Madison  CT         22     8 F 20-29      1:34:00    9:24/M
     155    Karen Dorney            Orange  CT          61     1 F 60-99      1:34:27    9:27/M
     156    Bob O' Brien            Madison  CT         43    41 M 40-49      1:34:50    9:29/M
     157    Jane Atticks            Madison  CT         20     9 F 20-29      1:34:50    9:29/M
     158    Mark Di Nello           Hamden  CT          47    42 M 40-49      1:34:57    9:30/M
     159    A. Duffy Mudry          Guilford  CT        30    18 F 30-39      1:35:34    9:33/M
     160    Carol Monnerat          Branford  CT        44    22 F 40-49      1:35:42    9:34/M
     161    Lee Ann Harris          Avon  CT            34    19 F 30-39      1:35:49    9:35/M
     162    Pat Scully              Southbury  CT       55     4 F 50-59      1:36:25    9:39/M
     163    Tara McKiernan          Branford  CT        36    20 F 30-39      1:36:52    9:41/M
     164    Michael Mariano         Middletown  CT      26     5 M 20-29      1:36:52    9:41/M
     165    Nicholas Di Fabbio      Guilford  CT        48    43 M 40-49      1:37:13    9:43/M
     166    Lydia Leete             Guilford  CT        44    23 F 40-49      1:37:15    9:44/M
     167    Nancy Specht            Hamden  CT          49    24 F 40-49      1:37:15    9:44/M
     168    Joseph Dupuis           Killingworth  CT    45    44 M 40-49      1:37:15    9:44/M
     169    Nancy Schwab            Clinton  CT         50     5 F 50-59      1:37:29    9:45/M
     170    Kevin Littell           Arnold  MD          36    29 M 30-39      1:37:31    9:45/M
     171    Edward Root             Old Saybrook  CT    56    19 M 50-59      1:37:39    9:46/M
     172    Kelly Ryan              No. Branford  CT    41    25 F 40-49      1:38:16    9:50/M
     173    Leslie Weinstein        Hamden  CT          55     6 F 50-59      1:38:26    9:51/M
     174    Robert Stiller          Trumbull  CT        49    45 M 40-49      1:38:51    9:53/M
     175    Sandy Barbour           Raynham  MA         46    26 F 40-49      1:40:24   10:02/M
     176    Steffen Costantini      Guilford  CT        43    27 F 40-49      1:41:22   10:08/M
     177    Bud Talbot              Bristol  CT         53    20 M 50-59      1:41:25   10:09/M
     178    Karen Rogers            Chester  CT         52     7 F 50-59      1:41:32   10:09/M
     179    Cathie Zampano          Madison  CT         41    28 F 40-49      1:42:58   10:18/M
     180    Charles Barbieiri       Guilford  CT        35    30 M 30-39      1:42:59   10:18/M
     181    Jehan Scully            Waterford  CT       25    10 F 20-29      1:43:28   10:21/M
     182    Nick Mc Parland         Madison  CT         31    31 M 30-39      1:43:28   10:21/M
     183    Shari Shugart           Groton  CT          33    21 F 30-39      1:44:16   10:26/M
     184    Sandy Beauvais          Killingworth  CT    41    29 F 40-49      1:46:01   10:36/M
     185    Richard Weiss           New Haven  CT       46    46 M 40-49      1:46:38   10:40/M
     186    Edward Soares           Seekonk  MA         35    32 M 30-39      1:47:45   10:47/M
     187    Susan Casley            Guilford  CT        42    30 F 40-49      1:48:31   10:51/M
     188    Steven Casley           Guilford  CT        45    47 M 40-49      1:48:40   10:52/M
     189    Gerry Ahern             Glastonbury  CT     51    21 M 50-59      1:49:48   10:59/M
     190    Diane Collins           Bridgeport  CT      40    31 F 40-49      1:51:02   11:06/M
     191    Julie Degennaro         Norwalk  CT         31    22 F 30-39      1:51:02   11:06/M
     192    Prasama Sangkachand     Oxford  CT          43    32 F 40-49      1:51:15   11:08/M
     193    Terri Ferrara           Old Saybrook  CT    40    33 F 40-49      1:53:32   11:21/M
     194    Stuart Gailey           Guilford  CT        39    33 M 30-39      2:07:52   12:47/M
     195    Gina D'Alessio          Durham  CT          37    23 F 30-39      2:07:53   12:47/M
     196    Gene Schulze            Guilford  CT        71     3 M 60-99      2:16:55   13:42/M

Sea Legs Shuffle 10 Mile

Age Group Results


Overall Female Winners

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Branford  CT       37        8      1:03:06    6:19/M
       2    Maureen Terwilliger     Guilford  CT       34       20      1:08:10    6:49/M

Women 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Niamh Cunningham        Branford  CT       18       49      1:15:06    7:31/M
       2    Emily Mallick           Torrington  CT     19       58      1:16:12    7:37/M
       3    Nicole D'ANDREA         GUILFORD  CT       18      134      1:30:00    9:00/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alesia Batsiiutava      Stamford  CT       23       37      1:12:27    7:15/M
       2    Sarah Almodovar         Stratford  CT      25       51      1:15:35    7:34/M
       3    Kate Morneau            Holyoke  MA        25       57      1:16:08    7:37/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Margit Mac Dougall      Branford  CT       36       34      1:12:06    7:13/M
       2    Brooke Whitemore        Hartford  CT       33       50      1:15:23    7:32/M
       3    Lori Martell            Guilford  CT       38       68      1:17:30    7:45/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara Pearce          Guilford  CT       47       41      1:13:41    7:22/M
       2    Michelle Goulet         New Haven  CT      41       61      1:16:42    7:40/M
       3    Denise Wagner           Killingworth  CT   40       73      1:18:11    7:49/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Bradshaw          Prospect  CT       54      107      1:24:32    8:27/M
       2    Lindy Olewine           Lebanon  CT        54      122      1:27:45    8:47/M
       3    Teri Robinson           Hamden  CT         51      135      1:30:22    9:02/M

Women 60 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Dorney            Orange  CT         61      155      1:34:27    9:27/M

Overall Male Winners

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Natali Angok            Guilford  CT       19        1        56:42    5:40/M
       2    Mike Owens              Goshen  CT         29        2        58:29    5:51/M

Men 12 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Becker             San Diego  CA      11       67      1:17:24    7:44/M

Men 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Gryszan           Guilford  CT       19        3        59:18    5:56/M
       2    Jeremy Hewitt           Stratford  CT      19       22      1:08:49    6:53/M
       3    Brandon Carius          Madison  CT        17       27      1:09:39    6:58/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Steve Robb              Elkton  MD         27       15      1:06:44    6:40/M
       2    Thomas Shugart          Groton  CT         29       42      1:13:41    7:22/M
       3    Patrick Kral            Guilford  CT       22       56      1:16:00    7:36/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan Mac Dougall        Branford  CT       37        6      1:00:51    6:05/M
       2    Bob Martell             Guilford  CT       39        7      1:02:41    6:16/M
       3    Peter Lesster           Milford  CT        38        9      1:03:57    6:24/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Skehan            Stratford  CT      42        4      1:00:16    6:02/M
       2    John Shanley            Hamden  CT         42        5      1:00:49    6:05/M
       3    Jeffrey Molson          Avon  CT           40       12      1:04:58    6:30/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Thomas Hiten            Cheshire  CT       52       11      1:04:56    6:30/M
       2    Scott Jezek             East Haddam  CT    50       29      1:09:43    6:58/M
       3    William Schaeffer       Guilford  CT       55       30      1:09:49    6:59/M

Men 60 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Dugdale            Ridgefield  CT     67       24      1:09:00    6:54/M
       2    Christopher Lirola      New York  NY       72      141      1:31:37    9:10/M
       3    Gene Schulze            Guilford  CT       71      196      2:16:55   13:42/M


sea1.jpg (57796 bytes) sea2.jpg (53883 bytes)

Sea Legs Shuffle 5K

Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Lemay              South Windsor  CT   34 ***** M 30-39        17:17    5:35/M
       2    Brooke Garden           Greenwich  CT       34 ***** F 30-39        18:56    6:06/M
       3    Justin Hill             Guilford  CT        26 ***** M 20-29        19:04    6:09/M
       4    Jack Cronan             Wallingford  CT     55     1 M 50-59        19:45    6:22/M
       5    Peter Shoudy            Durham  CT          38     1 M 30-39        20:13    6:31/M
       6    Jesse Benson            Guilford  CT        16     1 M 13-19        20:17    6:33/M
       7    Arricka Brouwer         Guilford  CT        29 ***** F 20-29        20:32    6:37/M
       8    Michael Blaha           Guilford  CT        47     1 M 40-49        20:41    6:40/M
       9    Megan Krueger           Cheshire  CT        16     1 F 13-19        21:28    6:55/M
      10    Sean Donadio            Clinton  CT         30     2 M 30-39        22:04    7:07/M
      11    Jim Barker              North Branford  CT  48     2 M 40-49        22:09    7:09/M
      12    Michael Merchant        Milford  CT         30     3 M 30-39        23:06    7:27/M
      13    Erik Lethenstrom        Guilford  CT        15     2 M 13-19        23:06    7:27/M
      14    Miguel Pizano           New Haven  CT       28     1 M 20-29        23:14    7:30/M
      15    Tom Calder              Branford  CT        41     3 M 40-49        23:17    7:31/M
      16    John Thomas             Clinton  CT         63     1 M 60-69        23:19    7:31/M
      17    Todd Concilio           Guilford  CT        21     2 M 20-29        23:21    7:32/M
      18    Emily Schmitt           Monroe  CT          17     2 F 13-19        23:25    7:33/M
      19    Gary Kutz               Clinton  CT         48     4 M 40-49        23:28    7:34/M
      20    Jon French              Killingworth  CT    34     4 M 30-39        23:30    7:35/M
      21    Ron Stewart             Guilford  CT        43     5 M 40-49        23:30    7:35/M
      22    Matt Hoey               Guilford  CT        46     6 M 40-49        23:31    7:35/M
      23    Richard Ingram          Trumbull  CT        50     2 M 50-59        23:50    7:41/M
      24    Christine Glenn         Oxford  CT          40     1 F 40-49        23:56    7:43/M
      25    Claire Krueger          Cheshire  CT        48     2 F 40-49        24:01    7:45/M
      26    Dianne Andreoli         Woodbridge  CT      37     1 F 30-39        24:05    7:46/M
      27    Jim Eagan               West Haven  CT      52     3 M 50-59        24:05    7:46/M
      28    Jennifer Bright         Guilford  CT        39     2 F 30-39        24:28    7:54/M
      29    Robert Falanga          Guilford  CT        52     4 M 50-59        24:29    7:54/M
      30    Juliet Bluemling        Guilford  CT        15     3 F 13-19        24:55    8:02/M
      31    Bob Marum               Simsbury  CT        61     2 M 60-69        24:56    8:03/M
      32    Edward Mc Caffrey       Essex  CT           59     5 M 50-59        24:58    8:03/M
      33    Carol Dorfman           Guilford  CT        40     3 F 40-49        25:33    8:15/M
      34    Richelle Nelson         Guilford  CT        33     3 F 30-39        25:38    8:16/M
      35    Eric Nelson             Guilford  CT        36     5 M 30-39        25:39    8:16/M
      36    Wendy Bluemling         Guilford  CT        51     1 F 50-59        25:56    8:22/M
      37    Brian Garceau           Madison  CT         49     7 M 40-49        25:58    8:23/M
      38    Dan Pantalone           Guilford  CT        53     6 M 50-59        26:34    8:34/M
      39    Nanci Lettiero          Guilford  CT        45     4 F 40-49        26:42    8:37/M
      40    Cliff Faulkner          Guilford  CT        36     6 M 30-39        26:45    8:38/M
      41    Matthew Goodrich        Guilford  CT        45     8 M 40-49        26:47    8:38/M
      42    Diana Roegge            Branford  CT        44     5 F 40-49        26:57    8:42/M
      43    Laurie Miers            Guilford  CT        42     6 F 40-49        27:10    8:46/M
      44    Gretchen Robb           Madison  CT         30     4 F 30-39        27:11    8:46/M
      45    Laszlo Musza            Guilford  CT        44     9 M 40-49        27:15    8:47/M
      46    Yvette Southwick        Guilford  CT        40     7 F 40-49        27:22    8:50/M
      47    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT      62     3 M 60-69        27:30    8:52/M
      48    Alison French           Killingworth  CT    38     5 F 30-39        27:36    8:54/M
      49    Andrew Lucibello        Madison  CT         43    10 M 40-49        27:57    9:01/M
      50    Nick Schaivone          Madison  CT         53     8 M 50-59        28:00    9:02/M
      51    Dick Pierce             Dedham  MA          55     7 M 50-59        28:00    9:02/M
      52    Don Stacom              Burlington  CT      44    11 M 40-49        28:11    9:05/M
      53    Nancy Woods             Madison  CT         38     6 F 30-39        28:15    9:07/M
      54    Paul Angelini           Branford  CT        32     7 M 30-39        28:27    9:11/M
      55    Annette Pail            Guilford  CT        26     1 F 20-29        28:29    9:11/M
      56    Thomas Cotter           Stratford  CT       46    12 M 40-49        28:53    9:19/M
      57    Emily Viner             Stratford  CT       41     8 F 40-49        28:56    9:20/M
      58    Jean Pantalone          Guilford  CT        56     2 F 50-59        28:57    9:20/M
      59    Meegan Donadio          Clinton  CT         29     2 F 20-29        29:11    9:25/M
      60    James Galinsky          Madison  CT         46    13 M 40-49        29:45    9:36/M
      61    Samantha Cox            Meriden  CT         23     3 F 20-29        30:20    9:47/M
      62    Darriell Rolka          Guilford  CT        42     9 F 40-49        30:20    9:47/M
      63    Patrick Culliton        Guilford  CT        14     3 M 13-19        30:25    9:49/M
      64    Laurie Lonardo-Gray     Guilford  CT        44    10 F 40-49        30:47    9:56/M
      65    Patricia Brennan        Guilford  CT        38     7 F 30-39        30:48    9:56/M
      66    Kerry Shay              Madison  CT         30     8 F 30-39        31:02   10:01/M
      67    Neil Smith              Branford  CT        39     8 M 30-39        31:08   10:03/M
      68    Wendy Ardizzone         Branford  CT        37     9 F 30-39        31:08   10:03/M
      69    Dani Waterbury          Guilford  CT        42    11 F 40-49        31:16   10:05/M
      70    Gregory Forbes          Branford  CT        43    14 M 40-49        31:43   10:14/M
      71    Jason Wong              Guilford  CT        31     9 M 30-39        31:49   10:16/M
      72    Christin Agli           Ft Myers  FL        35    10 F 30-39        31:49   10:16/M
      73    Jeffrey Agli            Branford  CT        31    10 M 30-39        31:50   10:16/M
      74    Frank Martucci          Stratford  CT       41    15 M 40-49        32:08   10:22/M
      75    Austin Ross             Madison  CT         81     1 M 70-99        32:20   10:26/M
      76    Laura Cuputo            Guilford  CT        34    11 F 30-39        32:37   10:31/M
      77    Christine Maxwell       Madison  CT         33    12 F 30-39        33:18   10:45/M
      78    Amy Shelton             Guilford  CT        38    13 F 30-39        33:19   10:45/M
      79    Florence Farrelly       Madison  CT         37    14 F 30-39        33:30   10:48/M
      80    Ann King - Musza        Guilford  CT        44    12 F 40-49        34:03   10:59/M
      81    Mary Jo Kestner         Guilford  CT        31    15 F 30-39        35:08   11:20/M
      82    Elaine Allen            Hamden  CT          34    16 F 30-39        35:08   11:20/M
      83    Diane Stone             Madison  CT         40    13 F 40-49        36:08   11:39/M
      84    Joan Terranova          Madison  CT         58     3 F 50-59        36:08   11:39/M
      85    Liz Baechler            Guilford  CT        41    14 F 40-49        38:18   12:21/M
      86    Donald O. Baechler      Guilford  CT        69     4 M 60-69        38:18   12:21/M
      87    Nancy Height            Higganum  CT        53     4 F 50-59        39:38   12:47/M
      88    Ellen Shirry            Branford  CT        47    15 F 40-49        40:06   12:56/M
      89    Romanie Gussenhoven     Portland  CT        60     1 F 60-99        44:12   14:15/M
      90    Elaine Allen            New Haven  CT       34    17 F 30-39      1:19:58   25:48/M
      91    Rick Green              Clinton  CT         38    11 M 30-39      1:23:56   27:05/M

 

Sea Legs Shuffle 5K

Age Group Results


Overall Female Winners

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brooke Garden           Greenwich  CT      34        2        18:56    6:06/M
       2    Arricka Brouwer         Guilford  CT       29        7        20:32    6:37/M

Women 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Megan Krueger           Cheshire  CT       16        9        21:28    6:55/M
       2    Emily Schmitt           Monroe  CT         17       18        23:25    7:33/M
       3    Juliet Bluemling        Guilford  CT       15       30        24:55    8:02/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Annette Pail            Guilford  CT       26       55        28:29    9:11/M
       2    Meegan Donadio          Clinton  CT        29       59        29:11    9:25/M
       3    Samantha Cox            Meriden  CT        23       61        30:20    9:47/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dianne Andreoli         Woodbridge  CT     37       26        24:05    7:46/M
       2    Jennifer Bright         Guilford  CT       39       28        24:28    7:54/M
       3    Richelle Nelson         Guilford  CT       33       34        25:38    8:16/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Christine Glenn         Oxford  CT         40       24        23:56    7:43/M
       2    Claire Krueger          Cheshire  CT       48       25        24:01    7:45/M
       3    Carol Dorfman           Guilford  CT       40       33        25:33    8:15/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Wendy Bluemling         Guilford  CT       51       36        25:56    8:22/M
       2    Jean Pantalone          Guilford  CT       56       58        28:57    9:20/M
       3    Joan Terranova          Madison  CT        58       84        36:08   11:39/M

Women 60 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Romanie Gussenhoven     Portland  CT       60       89        44:12   14:15/M

Overall Male Winners

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Lemay              South Windsor  CT  34        1        17:17    5:35/M
       2    Justin Hill             Guilford  CT       26        3        19:04    6:09/M

Men 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jesse Benson            Guilford  CT       16        6        20:17    6:33/M
       2    Erik Lethenstrom        Guilford  CT       15       13        23:06    7:27/M
       3    Patrick Culliton        Guilford  CT       14       63        30:25    9:49/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Miguel Pizano           New Haven  CT      28       14        23:14    7:30/M
       2    Todd Concilio           Guilford  CT       21       17        23:21    7:32/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Shoudy            Durham  CT         38        5        20:13    6:31/M
       2    Sean Donadio            Clinton  CT        30       10        22:04    7:07/M
       3    Michael Merchant        Milford  CT        30       12        23:06    7:27/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Blaha           Guilford  CT       47        8        20:41    6:40/M
       2    Jim Barker              North Branford  CT 48       11        22:09    7:09/M
       3    Tom Calder              Branford  CT       41       15        23:17    7:31/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jack Cronan             Wallingford  CT    55        4        19:45    6:22/M
       2    Richard Ingram          Trumbull  CT       50       23        23:50    7:41/M
       3    Jim Eagan               West Haven  CT     52       27        24:05    7:46/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Thomas             Clinton  CT        63       16        23:19    7:31/M
       2    Bob Marum               Simsbury  CT       61       31        24:56    8:03/M
       3    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT     62       47        27:30    8:52/M

Men 70 and over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Austin Ross             Madison  CT        81       75        32:20   10:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com