HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

1st Annual
Turkey Day Trot 5K
November 28, 2002 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Ryan Pancoast, Stratford, CT - 16:52
Kelly Morin-Irwin, Cheshire, CT -  20:40

turk1.jpg (49542 bytes) turk2.jpg (54628 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


Overall Finish List

   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ryan Pancoast           Stratford  CT       19 ***** M 15-19        16:52    5:26/M
       2    Robert Barker III       Wallingford  CT     27     1 M 20-29        16:58    5:28/M
       3    Chris Heath             West Point  NY      19     1 M 15-19        17:24    5:37/M
       4    Alan Distassio          Fairfield  CT       32     1 M 30-39        19:28    6:17/M
       5    Craig Zysk              Shelton  CT         44     1 M 40-49        19:29    6:17/M
       6    Mike Corr               Northport  NY       41     2 M 40-49        19:30    6:17/M
       7    John Szantyr            Stratford  CT       52     1 M 50-59        19:32    6:18/M
       8    Ed Fletcher             West Haven  CT      43     3 M 40-49        19:32    6:18/M
       9    Michael Ruospo          Stratford  CT       38     2 M 30-39        19:39    6:20/M
      10    Vance Dean              Southington  CT     45     4 M 40-49        19:42    6:21/M
      11    Donald Smith            Watertown  CT       58     2 M 50-59        19:46    6:23/M
      12    Matt Mehlhouse          Stratford  CT       16     2 M 15-19        19:55    6:25/M
      13    Ward Willis             Milford  CT         26     2 M 20-29        19:57    6:26/M
      14    Mark Howard             Falmouth  VA        45     5 M 40-49        20:05    6:29/M
      15    Andrew Spadinger        Huntington  CT      38     3 M 30-39        20:07    6:29/M
      16    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        42     6 M 40-49        20:12    6:31/M
      17    Charles Winchell        Stratford  CT       46     7 M 40-49        20:17    6:33/M
      18    Ron Masotta             Baltimore  MD       26     3 M 20-29        20:18    6:33/M
      19    George Dickerson        Wallingford  CT     44     8 M 40-49        20:28    6:36/M
      20    Paul Iversen            West Haven  CT      28     4 M 20-29        20:38    6:39/M
      21    Kelly Morin- Irwin      Cheshire  CT        34 ***** F 30-39        20:40    6:40/M
      22    Wayne Theriault         Stratford  CT       54     3 M 50-59        20:45    6:42/M
      23    Dan Babis               Stratford  CT       15     3 M 15-19        20:47    6:42/M
      24    Dan Silva               Stamford  CT        29     5 M 20-29        21:01    6:47/M
      25    Thomas Bouton           Stratford  CT       47     9 M 40-49        21:03    6:47/M
      26    Dave Chameides          Ansonia  CT         44    10 M 40-49        21:06    6:48/M
      27    Richard Pancoast        Stratford  CT       48    11 M 40-49        21:12    6:50/M
      28    Sarah Almodovar         Stratford  CT       26     1 F 20-29        21:22    6:54/M
      29    John Masotta            Bethel  CT          29     6 M 20-29        21:25    6:55/M
      30    Robert Sabre            Fairfield  CT       52     4 M 50-59        21:25    6:55/M
      31    Steven Law              Stratford  CT       44    12 M 40-49        21:26    6:55/M
      32    Richard Borer           West Haven  CT      46    13 M 40-49        21:43    7:00/M
      33    Chris Companik          Smithfield  RI      19     4 M 15-19        21:44    7:01/M
      34    Emma Dean               Southington  CT     43     1 F 40-49        21:46    7:01/M
      35    Sal Terranoya           Milford  CT         44    14 M 40-49        21:52    7:03/M
      36    Kyle Francis            Orange  CT          17     5 M 15-19        21:58    7:05/M
      37    Michele Shawah          Stratford  CT       23     2 F 20-29        21:59    7:05/M
      38    Larry Williams          Milford  CT         48    15 M 40-49        22:16    7:11/M
      39    Justin Ciccone          Trumbull  CT        16     6 M 15-19        22:23    7:13/M
      40    Alexis Roy              Old Bridge  NJ      14     1 F  1-14        22:23    7:13/M
      41    Ian Andrews             Guilford  CT        24     7 M 20-29        22:30    7:15/M
      42    Todd Francis            Orange  CT          24     8 M 20-29        22:44    7:20/M
      43    John Rehm               Stratford  CT       20     9 M 20-29        22:51    7:22/M
      44    Michael Carius          Stratford  CT       55     5 M 50-59        22:51    7:22/M
      45    Daniel Hurd             Bridgeport  CT      40    16 M 40-49        23:16    7:30/M
      46    Chris Allen             Trumbull  CT        46    17 M 40-49        23:21    7:32/M
      47    Gary Compare            Milford  CT         51     6 M 50-59        23:22    7:32/M
      48    Vido Hill               Waterbury  CT       47    18 M 40-49        23:26    7:34/M
      49    Vincent Masotta         Ridgefield  CT      33     4 M 30-39        23:29    7:35/M
      50    Erin Debelle Duplan     Stratford  CT       38     1 F 30-39        23:33    7:36/M
      51    Stacy Aims              Blacksburg  VA      28     3 F 20-29        23:48    7:41/M
      52    Ed Matson               Stratford  CT       48    19 M 40-49        23:55    7:43/M
      53    Richard Matson          Vancouver  WA       55     7 M 50-59        23:55    7:43/M
      54    Karen Vickerelli        Stratford  CT       46     2 F 40-49        24:02    7:45/M
      55    Robert O'Keefe          Norwood  MA         28    10 M 20-29        24:05    7:46/M
      56    Sara Pancoast           Stratford  CT       16     1 F 15-19        24:07    7:47/M
      57    Joseph Fetcho           Fairfield  CT       56     8 M 50-59        24:09    7:47/M
      58    Geri Mezzoni            Milford  CT         16     2 F 15-19        24:25    7:53/M
      59    Terry Carey             Milford  CT         46     3 F 40-49        24:32    7:55/M
      60    Terri Jones             Stratford  CT       32     2 F 30-39        24:36    7:56/M
      61    Bryan Eisenhower        East Hartford  CT   27    11 M 20-29        24:40    7:57/M
      62    Michael Young           New York  NY        27    12 M 20-29        24:41    7:58/M
      63    Allan Evans             West Haven  CT      58     9 M 50-59        24:43    7:58/M
      64    Linwood Schulte         Milford  CT         64     1 M 60-69        24:44    7:59/M
      65    Kim Remetta             Milford  CT         47    20 M 40-49        24:53    8:02/M
      66    Jonathan Jodka          New Canaan  CT      41    21 M 40-49        24:54    8:02/M
      67    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      41     4 F 40-49        24:55    8:02/M
      68    Dan Flaucher            Milford  CT         29    13 M 20-29        25:02    8:05/M
      69    Joann Harvey            St Albanus  VT      40     5 F 40-49        25:03    8:05/M
      70    Gene Memoli             Stratford  CT       45    22 M 40-49        25:04    8:05/M
      71    Robert Stern            Milford  CT         53    10 M 50-59        25:06    8:06/M
      72    Mike Bruening           Trumbull  CT        39     5 M 30-39        25:10    8:07/M
      73    Remo Pagliarela         Stratford  CT       71     1 M 70-99        25:11    8:07/M
      74    Kyle Hannon             Milford  CT         13     1 M  1-14        25:12    8:08/M
      75    Jacqueline Roy          Old Bridge  NJ      12     2 F  1-14        25:13    8:08/M
      76    Dee Beckmann            Milford  CT         49     6 F 40-49        25:17    8:09/M
      77    John Roche              Stratford  CT       19     7 M 15-19        25:20    8:10/M
      78    Chris Hoffman           North Haven  CT     41     7 F 40-49        25:24    8:12/M
      79    Zita Balogh             Trumbull  CT        44     8 F 40-49        25:32    8:14/M
      80    Joe Weisbruch           Hamden  CT          43    23 M 40-49        25:37    8:16/M
      81    John Usdavin            Stratford  CT       54    11 M 50-59        25:39    8:16/M
      82    Mike Pisani             Stratford  CT       59    12 M 50-59        25:41    8:17/M
      83    Bob Healey              Milford  CT         46    24 M 40-49        25:42    8:17/M
      84    Bill Rehm               Stratford  CT       51    13 M 50-59        25:43    8:18/M
      85    Participant   135                           0      1 M  0- 0        25:48    8:19/M
      86    Susan Schiavi           Oxford  CT          43     9 F 40-49        26:08    8:26/M
      87    Kara Pansa              Newtown  CT         34     3 F 30-39        26:15    8:28/M
      88    Margaret Fenyvesi       Shelton  CT         60     1 F 60-69        26:16    8:28/M
      89    Chad Morig              Blacksburg  VA      28    14 M 20-29        26:23    8:31/M
      90    Paul Chagnon            Stratford  CT       57    14 M 50-59        26:27    8:32/M
      91    Debbie Williams         Branford  CT        35     4 F 30-39        26:29    8:33/M
      92    Sara Fucci              Trumbull  CT        22     4 F 20-29        26:30    8:33/M
      93    Thomas Hannon           Milford  CT         45    25 M 40-49        26:35    8:35/M
      94    Bob Bartram             Stamford  CT        29    15 M 20-29        26:36    8:35/M
      95    Victoria Orkins         Milford  CT         42    10 F 40-49        26:37    8:35/M
      96    Paul Salamon            Monroe  CT          35     6 M 30-39        26:48    8:39/M
      97    Bob Graham              Stratford  CT       53    15 M 50-59        26:55    8:41/M
      98    Cahal McMonagle         Stamford  CT        28    16 M 20-29        27:04    8:44/M
      99    John Roberts            Stratford  CT       31     7 M 30-39        27:04    8:44/M
     100    Bandit Number   900                                2 M  0- 0        27:12    8:46/M
     101    Frances Goulart         Ridgefield  CT      64     2 F 60-69        27:14    8:47/M
     102    Amanda Love             Seymour  CT         24     5 F 20-29        27:35    8:54/M
     103    Brian Campbell          Waynesboro  VA      24    17 M 20-29        27:35    8:54/M
     104    Mickey Raimondi         Stamford  CT        48    26 M 40-49        27:37    8:55/M
     105    Susan Schulte           Bethany  CT         40    11 F 40-49        27:49    8:58/M
     106    Efraim Almodovar        Stratford  CT       56    16 M 50-59        27:49    8:58/M
     107    Charles Baines          West Haven  CT      61     2 M 60-69        27:54    9:00/M
     108    Erik Endrulat           Narragansett  RI    25    18 M 20-29        27:59    9:02/M
     109    Chris Lee               Fairfield  CT       42    27 M 40-49        28:01    9:02/M
     110    Noel Gabrielle          Orange  CT          53    17 M 50-59        28:27    9:11/M
     111    Thomas Sullivan         Stratford  CT       43    28 M 40-49        28:34    9:13/M
     112    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        47    12 F 40-49        28:36    9:14/M
     113    Patrick Hannon          Stratford  CT       44    29 M 40-49        28:38    9:14/M
     114    Natalie Romer           Jamaica Plain  MA   25     6 F 20-29        28:39    9:15/M
     115    Marcus Zappia           Endicott  NY        28    19 M 20-29        28:41    9:15/M
     116    Kathy Coarse            Trumbull  CT        36     5 F 30-39        28:56    9:20/M
     117    Kate Murphy             Fairfield  CT       36     6 F 30-39        29:13    9:25/M
     118    Tracy Towne             Harrisonburg  VA    20     7 F 20-29        29:21    9:28/M
     119    Matthew Lager           Bridgeport  CT      20    20 M 20-29        29:22    9:28/M
     120    Keri Towne              Norwalk  CT         22     8 F 20-29        29:22    9:28/M
     121    Mark Convertito         Stratford  CT       46    30 M 40-49        29:38    9:34/M
     122    Lawrence Haddad         Stratford  CT       31     8 M 30-39        29:45    9:36/M
     123    Victoria Roerich        Shelton  CT         12     3 F  1-14        29:47    9:36/M
     124    Carol Roche             Stratford  CT       46    13 F 40-49        29:53    9:38/M
     125    Bob Goodrich            Stratford  CT       46    31 M 40-49        29:53    9:38/M
     126    Joseph Bartolomeo       Fairfield  CT       35     9 M 30-39        29:53    9:38/M
     127    Caitlin Bartolomeo      Fairfield  CT       14     4 F  1-14        29:54    9:39/M
     128    Therese Liptak          Stratford  CT       40    14 F 40-49        29:58    9:40/M
     129    Robert Skelly           Stratford  CT       44    32 M 40-49        30:15    9:45/M
     130    Marie Compare           Milford  CT         49    15 F 40-49        30:24    9:48/M
     131    Kristen Newall          Stratford  CT       34     7 F 30-39        30:33    9:51/M
     132    Walt Brown              Stratford  CT       57    18 M 50-59        30:33    9:51/M
     133    Craig Stankevich        Stratford  CT       26    21 M 20-29        30:44    9:55/M
     134    William Rosenzweig      Huntington  CT      29    22 M 20-29        31:16   10:05/M
     135    Bob Treash              Trumbull  CT        38    10 M 30-39        31:33   10:11/M
     136    Lynde Pratt             Baltimore  MD       26     9 F 20-29        31:44   10:14/M
     137    Jeremy Kirk             West Haven  CT      15     8 M 15-19        31:45   10:15/M
     138    Melanie Champion        Meriden  CT         44    16 F 40-49        31:46   10:15/M
     139    Edward Snyder           Wallingford  CT     56    19 M 50-59        31:53   10:17/M
     140    Pat Carton              Stratford  CT       64     3 F 60-69        31:54   10:17/M
     141    Dr. Y.m. Naci           Stratford  CT       79     2 M 70-99        31:55   10:18/M
     142    Maria Rivera            New Haven  CT       32     8 F 30-39        32:01   10:20/M
     143    Michelle Flaucher       Willimantic  CT     21    10 F 20-29        32:13   10:24/M
     144    Janet Metzger           Jersey City  NJ     25    11 F 20-29        32:19   10:25/M
     145    Sandy O'Keefe           Norwood  MA         28    12 F 20-29        32:19   10:25/M
     146    Marlen-Liliana Valente  Stratford  CT       37     9 F 30-39        33:06   10:41/M
     147    Robin Mongillo          Shelton  CT         38    10 F 30-39        33:59   10:58/M
     148    Karen Mongillo          Shelton  CT         36    11 F 30-39        34:00   10:58/M
     149    Jaime Stone             Stratford  CT       24    13 F 20-29        34:18   11:04/M
     150    Jim Stone               Stratford  CT       55    20 M 50-59        34:19   11:04/M
     151    Pat Murphy              Stratford  CT       49    33 M 40-49        34:26   11:06/M
     152    Quinn Rooney            Stratford  CT       10     2 M  1-14        35:15   11:22/M
     153    Susan Rooney            Stratford  CT       42    17 F 40-49        35:18   11:23/M
     154    Peter Smith             Milford  CT         54    21 M 50-59        35:25   11:25/M
     155    Lisa Campisi            Stratford  CT       25    14 F 20-29        37:06   11:58/M
     156    Kyle Ouellet            Shelton  CT         12     3 M  1-14        37:15   12:01/M
     157    Gary Ouellet            Shelton  CT         39    11 M 30-39        37:15   12:01/M
     158    Sharon Warner-Victor    Milford  CT         34    12 F 30-39        37:24   12:04/M
     159    Cari Passanti           Shelton  CT         33    13 F 30-39        37:26   12:05/M
     160    Ann Louise Onton        Fairfield  CT       59     1 F 50-59        39:10   12:38/M
     161    Kimberley Browe         Orange  CT          34    14 F 30-39        39:38   12:47/M
     162    Kristen Munroe          Hamden  CT          26    15 F 20-29        39:38   12:47/M
     163    Pat Wrigley             New Haven  CT       51     2 F 50-59        50:35   16:19/M
     164    Kristen Rowe            Milford  CT         27    16 F 20-29        50:35   16:19/M

Age Division Results

 

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Morin- Irwin Cheshire CT

34

21

20:40

6:40/M

 

Women 1 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexis Roy Old Bridge NJ

14

40

22:23

7:13/M

2

Jacqueline Roy Old Bridge NJ

12

75

25:13

8:08/M

3

Victoria Roerich Shelton CT

12

123

29:47

9:36/M

 

Women 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Pancoast Stratford CT

16

56

24:07

7:47/M

2

Geri Mezzoni Milford CT

16

58

24:25

7:53/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Almodovar Stratford CT

26

28

21:22

6:54/M

2

Michele Shawah Stratford CT

23

37

21:59

7:05/M

3

Stacy Aims Blacksburg VA

28

51

23:48

7:41/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Debelle Duplan Stratford CT

38

50

23:33

7:36/M

2

Terri Jones Stratford CT

32

60

24:36

7:56/M

3

Kara Pansa Newtown CT

34

87

26:15

8:28/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emma Dean Southington CT

43

34

21:46

7:01/M

2

Karen Vickerelli Stratford CT

46

54

24:02

7:45/M

3

Terry Carey Milford CT

46

59

24:32

7:55/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Louise Onton Fairfield CT

59

160

39:10

12:38/M

2

Pat Wrigley New Haven CT

51

163

50:35

16:19/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Fenyvesi Shelton CT

60

88

26:16

8:28/M

2

Frances Goulart Ridgefield CT

64

101

27:14

8:47/M

3

Pat Carton Stratford CT

64

140

31:54

10:17/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

19

1

16:52

5:26/M

 

Men 1 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Hannon Milford CT

13

74

25:12

8:08/M

2

Quinn Rooney Stratford CT

10

152

35:15

11:22/M

3

Kyle Ouellet Shelton CT

12

156

37:15

12:01/M

 

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Heath West Point NY

19

3

17:24

5:37/M

2

Matt Mehlhouse Stratford CT

16

12

19:55

6:25/M

3

Dan Babis Stratford CT

15

23

20:47

6:42/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Barker III Wallingford CT

27

2

16:58

5:28/M

2

Ward Willis Milford CT

26

13

19:57

6:26/M

3

Ron Masotta Baltimore MD

26

18

20:18

6:33/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan Distassio Fairfield CT

32

4

19:28

6:17/M

2

Michael Ruospo Stratford CT

38

9

19:39

6:20/M

3

Andrew Spadinger Huntington CT

38

15

20:07

6:29/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Zysk Shelton CT

44

5

19:29

6:17/M

2

Mike Corr Northport NY

41

6

19:30

6:17/M

3

Ed Fletcher West Haven CT

43

8

19:32

6:18/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Szantyr Stratford CT

52

7

19:32

6:18/M

2

Donald Smith Watertown CT

58

11

19:46

6:23/M

3

Wayne Theriault Stratford CT

54

22

20:45

6:42/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linwood Schulte Milford CT

64

64

24:44

7:59/M

2

Charles Baines West Haven CT

61

107

27:54

9:00/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

71

73

25:11

8:07/M

2

Dr. Y.m. Naci Stratford CT

79

141

31:55

10:18/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com