HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Thompsonville 5K
Enfield, CT

May 26, 2002

OVERALL WINNERS

Brian Nelson, Enfield, CT - 16:43
Heather Gardiner, East Hartford, CT -  18:49

tom1.jpg (48080 bytes) tom2.jpg (50715 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif


Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brian Nelson            Enfield  CT         22     1 M 19-29        16:43    5:24/M
       2    Michael Munroe          Manchester  CT      43     1 M 40-49        18:06    5:50/M
       3    John Bigos              Wilbraham  MA       48     2 M 40-49        18:24    5:56/M
       4    Heather Gardiner        East Hartford  CT   23     1 F 19-29        18:49    6:04/M
       5    Steve Morse             Broad Brook  CT     49     3 M 40-49        18:57    6:07/M
       6    Cindy Pomeroy           Windsor Locks  CT   40     1 F 40-49        19:14    6:12/M
       7    Sydney Letendre         Northampton  MA     46     2 F 40-49        19:32    6:18/M
       8    Jason Chaney            West Suffield  CT   24     2 M 19-29        19:35    6:19/M
       9    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      48     4 M 40-49        19:36    6:19/M
      10    Amy Pastormerlo         Enfield  CT         21     2 F 19-29        20:48    6:43/M
      11    Elizabeth Duquette      Longmeadow  MA      47     3 F 40-49        21:02    6:47/M
      12    Scott Rubner            Enfield  CT         38     1 M 30-39        21:05    6:48/M
      13    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        42     4 F 40-49        21:06    6:48/M
      14    Way Hedding             Niantic  CT         52     1 M 50-59        21:31    6:56/M
      15    Fred Hudak              Torrington  CT      57     2 M 50-59        21:40    6:59/M
      16    Jeremy Cislak           Enfield  CT         15     1 M 14-18        22:08    7:08/M
      17    James Rapacki           Enfield  CT         47     5 M 40-49        22:14    7:10/M
      18    Nick Duston             Enfield  CT         17     2 M 14-18        22:27    7:15/M
      19    Jim Woodworth           Enfield  CT         48     6 M 40-49        22:29    7:15/M
      20    Mike Thomas             Enfield  CT         42     7 M 40-49        22:44    7:20/M
      21    Jesse Wanzer            Enfield  CT         16     3 M 14-18        22:47    7:21/M
      22    Tom Sheehan             Enfield  CT         41     8 M 40-49        23:14    7:30/M
      23    Pete Stasz              Holyoke  MA         54     3 M 50-59        23:16    7:30/M
      24    Mike Fitzgerald         Enfield  CT         43     9 M 40-49        23:21    7:32/M
      25    Matt Dudek              Enfield  CT         14     4 M 14-18        23:23    7:33/M
      26    Stan Budarz             Ellington  CT       34     2 M 30-39        23:23    7:33/M
      27    Carl Sampson            Enfield  CT         48    10 M 40-49        23:42    7:39/M
      28    Chris Stewart           Enfield  CT         15     5 M 14-18        23:43    7:39/M
      29    David Williams          Somers  CT          41    11 M 40-49        23:55    7:43/M
      30    Michael Silva           Enfield  CT         44    12 M 40-49        24:23    7:52/M
      31    Bruce Canty             Bolton  CT          46    13 M 40-49        24:24    7:52/M
      32    Joan McGuire            Newington  CT       47     5 F 40-49        24:31    7:55/M
      33    Christopher Silva       Enfield  CT         14     6 M 14-18        24:34    7:55/M
      34    John Lawler             Enfield  CT         55     4 M 50-59        24:37    7:56/M
      35    Jason Woodworth         Enfield  CT         12     1 M 10-13        25:15    8:09/M
      36    Patrick Symil           Enfield  CT         17     7 M 14-18        25:32    8:14/M
      37    Bill Stevenson          Enfield  CT         46    14 M 40-49        25:43    8:18/M
      38    Sarah Beckman           Enfield  CT         16     1 F 14-18        25:51    8:20/M
      39    David Couture           Broad Brook  CT     31     3 M 30-39        25:59    8:23/M
      40    Rachel Harding          Enfield  CT         15     2 F 14-18        26:01    8:24/M
      41    Audrey Courtney         Vernon Rockville  C 42     6 F 40-49        26:01    8:24/M
      42    Dale Butrymowicz        Enfield  CT         43    15 M 40-49        26:26    8:32/M
      43    Nick Motto              Enfield  CT         25     3 M 19-29        26:31    8:33/M
      44    David Orton             Enfield  CT         20     4 M 19-29        26:32    8:34/M
      45    David Caldon            Enfield  CT         11     2 M 10-13        26:40    8:36/M
      46    Rita Caldon             Enfield  CT         42     7 F 40-49        26:52    8:40/M
      47    Betty Seabrooks         Enfield  CT         56     1 F 50-59        26:56    8:41/M
      48    Larry Depasquale        Enfield  CT         42    16 M 40-49        27:05    8:44/M
      49    Amy Witbro              Enfield  CT         42     8 F 40-49        27:06    8:45/M
      50    Larry Morrow            Enfield  CT         49    17 M 40-49        27:09    8:45/M
      51    John Bielonko           Suffield  CT        42    18 M 40-49        27:13    8:47/M
      52    Rachel Richards         Enfield  CT         38     1 F 30-39        27:14    8:47/M
      53    Buzz Richmond           Somers  CT          54     5 M 50-59        27:28    8:52/M
      54    Jim Kellam              Enfield  CT         41    19 M 40-49        27:30    8:52/M
      55    Ellen Giere             Suffield  CT        34     2 F 30-39        27:34    8:54/M
      56    Pamela Pendleton        Suffield  CT        35     3 F 30-39        27:44    8:57/M
      57    Kenneth Hilinski        Enfield  CT         53     6 M 50-59        28:35    9:13/M
      58    Karl Dudek              Enfield  CT         47    20 M 40-49        28:35    9:13/M
      59    Tony Lucia              Agawam  MA          64     1 M 60-69        28:41    9:15/M
      60    Shane Canty             Bolton  CT          12     3 M 10-13        28:42    9:15/M
      61    Dan Lynis               Enfield  CT         59     7 M 50-59        28:52    9:19/M
      62    Robin Niemitz           Enfield  CT         40     9 F 40-49        29:24    9:29/M
      63    Robert Santy            Enfield  CT         32     4 M 30-39        29:28    9:30/M
      64    Melissa Morrow          Enfield  CT         24     3 F 19-29        29:55    9:39/M
      65    Rita Vose               Unionville  CT      34     4 F 30-39        30:05    9:42/M
      66    Suzanne Toohey          Enfield  CT         39     5 F 30-39        30:13    9:45/M
      67    Mary Ann Wesolowski     Somers  CT          42    10 F 40-49        30:24    9:48/M
      68    Miorgan Wanzer          Enfield  CT         15     8 M 14-18        30:29    9:50/M
      69    Anna Czerniak           Vernon Rockville  C 26     4 F 19-29        30:31    9:51/M
      70    Heather Carlson         Enfield  CT         32     6 F 30-39        32:39   10:32/M
      71    Arlen Carlson           Enfield  CT         37     5 M 30-39        32:40   10:32/M
      72    Bruce Kurtz             Longmeadow  MA      66     2 M 60-69        34:05   11:00/M
      73    Beverly Fraley          Enfield  CT         58     2 F 50-59        35:00   11:17/M
      74    Jill Bell               Enfield  CT         50     3 F 50-59        36:55   11:55/M
      75    Flo Kellam              Enfield  CT         43    11 F 40-49        36:55   11:55/M
      76    Mike Rappoport          Longmeadow  MA      57     8 M 50-59        38:11   12:19/M
      77    John Civitello          Enfield  CT         54     9 M 50-59        39:26   12:43/M
      78    Morgan Mc Donough       Wilbraham  MA       6      1 F  2- 9        40:12   12:58/M
      79    Rane Mc Donough         Wilbraham  MA       8      1 M  2- 9        44:33   14:22/M
      80    Patrick Thomson         Enfield  CT         11     4 M 10-13        44:34   14:23/M
      81    Patti Finnevolder       Enfield  CT         49    12 F 40-49        53:41   17:19/M
      82    Donna Cody              Plankinton  SD      50     4 F 50-59        53:41   17:19/M      

Age Division Results


Women 9 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Morgan Mc Donough       Wilbraham  MA      6        78        40:12   12:58/M

Women 14 to 18

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Sarah Beckman           Enfield  CT        16       38        25:51    8:20/M
       2    Rachel Harding          Enfield  CT        15       40        26:01    8:24/M

Women 19 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Gardiner        East Hartford  CT  23        4        18:49    6:04/M
       2    Amy Pastormerlo         Enfield  CT        21       10        20:48    6:43/M
       3    Melissa Morrow          Enfield  CT        24       64        29:55    9:39/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rachel Richards         Enfield  CT        38       52        27:14    8:47/M
       2    Ellen Giere             Suffield  CT       34       55        27:34    8:54/M
       3    Pamela Pendleton        Suffield  CT       35       56        27:44    8:57/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Cindy Pomeroy           Windsor Locks  CT  40        6        19:14    6:12/M
       2    Sydney Letendre         Northampton  MA    46        7        19:32    6:18/M
       3    Elizabeth Duquette      Longmeadow  MA     47       11        21:02    6:47/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Betty Seabrooks         Enfield  CT        56       47        26:56    8:41/M
       2    Beverly Fraley          Enfield  CT        58       73        35:00   11:17/M
       3    Jill Bell               Enfield  CT        50       74        36:55   11:55/M

tom3.jpg (50329 bytes)
Master Division Winner Mike Munroe

Men 9 & Under

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rane Mc Donough         Wilbraham  MA      8        79        44:33   14:22/M

Men 10 to 13

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jason Woodworth         Enfield  CT        12       35        25:15    8:09/M
       2    David Caldon            Enfield  CT        11       45        26:40    8:36/M
       3    Shane Canty             Bolton  CT         12       60        28:42    9:15/M

Men 14 to 18

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeremy Cislak           Enfield  CT        15       16        22:08    7:08/M
       2    Nick Duston             Enfield  CT        17       18        22:27    7:15/M
       3    Jesse Wanzer            Enfield  CT        16       21        22:47    7:21/M

Men 19 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Nelson            Enfield  CT        22        1        16:43    5:24/M
       2    Jason Chaney            West Suffield  CT  24        8        19:35    6:19/M
       3    Nick Motto              Enfield  CT        25       43        26:31    8:33/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Rubner            Enfield  CT        38       12        21:05    6:48/M
       2    Stan Budarz             Ellington  CT      34       26        23:23    7:33/M
       3    David Couture           Broad Brook  CT    31       39        25:59    8:23/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Munroe          Manchester  CT     43        2        18:06    5:50/M
       2    John Bigos              Wilbraham  MA      48        3        18:24    5:56/M
       3    Steve Morse             Broad Brook  CT    49        5        18:57    6:07/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Way Hedding             Niantic  CT        52       14        21:31    6:56/M
       2    Fred Hudak              Torrington  CT     57       15        21:40    6:59/M
       3    Pete Stasz              Holyoke  MA        54       23        23:16    7:30/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tony Lucia              Agawam  MA         64       59        28:41    9:15/M
       2    Bruce Kurtz             Longmeadow  MA     66       72        34:05   11:00/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com