HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Westport
Summer Series #1
2.3 Miles
Staples High School

Westport, CT

June 29, 2002

OVERALL WINNERS

Emre Kennedy, Westport, CT - 11:30
Kathleen Iannantuoni, Waterbury, CT -  13:44

Timing & Results by:
Jim Gerweck - Laddie Lawrence

Series Website located at: http://www.geocities.com/jfalberg/westport/


Sunny, warm (80), breezy

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

         
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE

    1    1  JrM Emre Kennedy, 17, Westport, CT              11:40    5:04
    2    1  M30 Watt White, 31, Stamford, CT                11:42    5:05
    3    1  M40 Mike Mahoney, 43, Westport, CT              11:47    5:07
    4    2  M40 David Burke, 41, Bethel, CT                 11:56    5:11
    5    2  M30 Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              12:27    5:25
    6    3  M40 Joe Skelly, 41, Stamford, CT                12:29    5:26
    7    2  JrM Steve Barone, 18, Trumbull, CT              12:34    5:28
    8    3  M30 Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 12:44    5:32
    9    3  JrM Jesse Gaylord, 17, Westport, CT             12:45    5:33
   10    1  M20 Rich Vogt, 29, Southport, CT                12:46    5:33
   11    4  M40 Paul Greenberg, 41, Westport, CT            12:50    5:35
   12    5  M40 Roland Lochoff, 47, Westport, CT            12:53    5:36
   13    4  M30 William Gill, 31, Fairfield, CT             12:54    5:37
   14    4  JrM Matt Oehlsen, 14, Westport, CT              12:58    5:38
   15    5  M30 Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              13:02    5:40
   16    6  M30 John Schwartz, 38, Weston, CT               13:13    5:45
   17    2  M20 Marc Chalufour, 25, Wilton, CT              13:15    5:46
   18    7  M30 Rob Gallace, 39, Monroe, CT                 13:17    5:47
   19    6  M40 Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY            13:31    5:53
   20    8  M30 Ed O'Keefe, 35, Fairfield, CT               13:39    5:56
    1    1  W30 Kathleen Iannantuoni, 34*, Waterbury, CT    13:44    5:58

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

21    9  M30 Jeff Falberg, 37, Bridgeport, CT            13:48    6:00
   22   10  M30 John Carter, 36, Bethel, CT                 13:51    6:01
   23    5  JrM Anthony Gelsi, 16, Trumbull, CT             13:53    6:02
   24    7  M40 Joe Von Ehr, 49, Southport, CT              13:55    6:03
   25   11  M30 Keith Mitchell, 36, Darien, CT              13:57    6:04
   26    6  JrM Kevin Cox, 18, Trumbull, CT                 13:58    6:04
   27    1  M50 Ramsay Merriss, 54, Westport, CT            14:12    6:10
   28    2  M50 Dan France, 53, Westport, CT                14:17    6:13
   29    3  M20 Dave Foss, 27, Fairfield, CT                14:20    6:14
   30   12  M30 Tim Dvorak, 39, Shelton, CT                 14:22    6:15
   31    7  JrM David Heilbrunn, 16, Trumbull, CT           14:24    6:16
   32    8  M40 Steve Landowne, 40, Westport, CT            14:27    6:17
   33    3  M50 Steve Sylvestro, 52, Fairfield, CT          14:33    6:20
   34    4  M50 Art Nager, 53, Westport, CT                 14:39    6:22
   35    9  M40 Ed Mally, 41, Westport, CT                  14:46    6:25
   36    4  M20 Brian Stiewing, 28, Shelton, CT             14:46    6:25
   37   13  M30 Joshua Cohen, 33, Weston, CT                14:47    6:26
   38   14  M30 Troy Heath, 37, Bear, DE                    14:50    6:27
   39    1  M60 Rich DeMarco, 60, Danbury, CT               14:52    6:28
   40    8  JrM Clem Natale, 16, Trumbull, CT               15:00    6:31
   41   15  M30 David Furth, 39, Westport, CT               15:04    6:33
   42   16  M30 Wayne Zimmerman, 38, Weston, CT             15:05    6:33
    2    1  W40 Susan Gold, 47*, Westport, CT               15:06    6:34
    3    1  W20 Kathleen Matney, 22*, Bristol, CT           15:07    6:34
   43   17  M30 Scott Matney, 31, New Britain, CT           15:14    6:37
   44   10  M40 Ralph Salamone, 46, Norwalk, CT             15:20    6:40
    4    2  W40 Gail Jaques-Jarvis, 42*, Fairfield, CT      15:31    6:45
   45   18  M30 Matthew Naclerio, 38, Easton, CT            15:34    6:46
   46    2  M60 Bob Laufer, 63, Weston, CT                  15:38    6:48
    5    3  W40 Dabney Mahoney, 41*, Westport, CT           15:42    6:50
   47   11  M40 Mark Greene, 40, Westport, CT               15:48    6:52
    6    1  W50 Carol Kane, 56*, Weston, CT                 15:49    6:53
    7    4  W40 Dorit Heimer, 48*, Westport, CT             15:51    6:53
   48    5  M50 Mike Bliss, 53, Westport, CT                15:53    6:54
   49   12  M40 Jim Gerweck, 47, Norwalk, CT                16:00    6:57
   50   19  M30 Sean Connelly, 39, Norwalk, CT              16:03    6:59

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

51    6  M50 Robert Cioffoletti, 50, Southport, CT       16:13    7:03
   52   20  M30 Andrew Bentley, 37, Westport, CT            16:14    7:03
    8    5  W40 Terry Bernard, 41*, Westport, CT            16:18    7:05
   53    7  M50 Charles Gelber, 50, Westport, CT            16:19    7:06
    9    6  W40 Linda Brown, 42*, Rye, NY                   16:22    7:07
   54    8  M50 Miggs Burroughs, 56, Westport, CT           16:25    7:08
   55    9  M50 Steve Smith, 53, Westport, CT               16:31    7:11
   56   21  M30 Joe Pucci, 34, Westport, CT                 16:37    7:13
   57   13  M40 Bob Gill, 46, Honolulu, HI                  16:59    7:23
   58   10  M50 Rich Laxar, 55, Wilton, CT                  17:10    7:28
   59   11  M50 Duncan Harris, 59, Fairfield, CT            17:14    7:30
   10    1  JrW Sarah Griffin, 9*, Weston, CT               17:17    7:31
   60   12  M50 Andy Yemma, 52, Westport, CT                17:18    7:31
   11    7  W40 Joy Palmer, 44*, Weston, CT                 17:19    7:32
   12    2  W30 Sally Cadoux, 37*, Weston, CT               17:30    7:37
   13    2  JrW Rachel Benedetto, 18*, Trumbull, CT         17:33    7:38
   61   22  M30 Kevin Steinfeldt, 35, Wilton, CT            17:47    7:44
   62    3  M60 Ray Stamps, 63, Westport, CT                17:49    7:45
   63    4  M60 Patrick Shima, 61, Rowayton, CT             17:57    7:48
   14    2  W50 Debbie Levin, 51*, Westport, CT             18:09    7:53
   15    8  W40 Gail Kelly, 49*, Westport, CT               18:13    7:55
   16    3  W30 Heidi Mitchell, 36*, Darien, CT             18:14    7:56
   64    9  JrM Robbie White, 12, Southport, CT             18:15    7:56
   17    9  W40 Monica Speciale, 40*, Norwalk, CT           18:17    7:57
   65    5  M60 Ray Rauth, 61, Weston, CT                   18:20    7:58

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

66   13  M50 John Timbers, 59, Darien, CT                18:28    8:02
   67    5  M20 Ken Clark, 28, Norwalk, CT                  18:30    8:03
   68   14  M40 Paul Ehrismann, 41, Weston, CT              18:34    8:04
   18   10  W40 Tanah Kalb, 41*, Westport, CT               18:35    8:05
   87           TURKEY                                      18:45    8:09
   19    4  W30 Sandra Kappel, 37*, Westport, CT            18:46    8:10
   69   15  M40 Michael Gordon, 42, Westport, CT            19:03    8:17
   20    3  JrW Stephanie Ramsey, 18*, Shelton, CT          19:09    8:20
   21    5  W30 Danise Talbot, 33*, Norwalk, CT             19:22    8:25
   22    6  W30 Martha Mahoney, 39*, Stamford, CT           19:23    8:26
   23   11  W40 Maj-Britt Hagsted, 46*, Westport, CT        19:25    8:27
   24    2  W20 Tish Nordvall, 29*, Richmond, VA            19:30    8:29
   25   12  W40 Susan Oehlseon, 46*, Westport, CT           19:33    8:30
   26   13  W40 Eralyn Breig, 40*, Westport, CT             19:38    8:32
   70    6  M60 Laurence Nordvall, 65, Trumbull, CT         19:46    8:36
   27    7  W30 Lisa Pitts, 32*, Westport, CT               19:47    8:36
   71   23  M30 Ed Fung, 33, Wilton, CT                     19:49    8:37
   28   14  W40 Cathy Rozynek, 42*, Westport, CT            19:57    8:40
   72   14  M50 Bruce Gaylord, 54, Westport, CT             20:01    8:42
   73   16  M40 George Huffman, 45, Shelton, CT             20:07    8:45
   29    4  JrW Catherine Foster, 19*, Westport, CT         20:14    8:48
   74   15  M50 Chuck Foster, 59, Westport, CT              20:15    8:48
   30   15  W40 Susan Nakas, 48*, Weston, CT                20:21    8:51
   31    1  W60 Sara Herz, 61*, Weston, CT                  20:35    8:57

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

32   16  W40 Victoria Kheel, 43*, Marion, MA             20:48    9:03
   33    8  W30 Fiona Garland, 37*, Westport, CT            20:52    9:04
   34   17  W40 Jill Mullen, 42*, Westport, CT              20:54    9:05
   35   18  W40 Sue Cioffoleetti, 47*, Southport, CT        20:58    9:07
   36    5  JrW Mark Gebler, 14*, Westport, CT              21:00    9:08
   37   19  W40 Amy Leonard, 42*, Westport, CT              21:05    9:10
   75    1  M70 Jim Stevens, 70, Trumbull, CT               21:06    9:10
   38    3  W20 Alienne Donofrio, 25*, Bridgeport, CT       21:08    9:11
   76   24  M30 Mike McLaughlin, 33, Westport, CT           21:08    9:11
   39    9  W30 Kelly Smith, 31*, Norwalk, CT               21:14    9:14
   77   17  M40 James O'Leary, 40, Norwalk, CT              21:24    9:18
   40   10  W30 Nicole Pappas, 34*, Westport, CT            21:27    9:20
   78   16  M50 David Ross, 54, Westport, CT                21:28    9:20
   79   17  M50 Mike Castellano, 51, Weston, CT             21:29    9:20
   41    4  W20 Sarah Matney, 26*, New Britain, CT          21:31    9:21
   42   18  W40 Jeff Belitzkey, 40*, Fairfield, CT          21:32    9:22
   43   11  W30 Cassie Steinfeldt, 31, Wilton, CT           22:00    9:34
   44   20  W40 Laurie Gray, 49*, Westport, CT              22:08    9:37
   45   12  W30 Mary Collins, 37*, Westport, CT             22:13    9:40
   46   21  W40 Carolyn Fahey, 46*, Wilton, CT              22:33    9:48
   47   13  W30 Kris Thomas, 35*, Westport, CT              22:53    9:57
   48    6  JrW Maggie White, 9*, Southport, CT             22:54    9:57
   80   18  M50 Dewey Loselle, 50, Westport, CT             22:54    9:57
   81   19  M40 Michael Daly, 41, Fairfield, CT             22:58    9:59

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

 

49    3  W50 Victoria Gelber, 50*, Westport, CT          22:59   10:00
   50    4  W50 Janina Cummings, 50*, West Simsbury, CT     23:10   10:04
   82   20  M40 Max Bruce, 40, Westport, CT                 24:42   10:44

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

 

51    5  W50 Barbara Rassow, 54*, Westport, CT           27:07   11:47
"*" indicates females
9 finishers among Men 19 & Under
5 finishers among Men 20 - 29
24 finishers among Men 30 - 39
19 finishers among Men 40 - 49
18 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
6 finishers among Women 19 & Under
4 finishers among Women 20 - 29
13 finishers among Women 30 - 39
22 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
82 male finishers
51 female finishers
133 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    1    1      Emre Kennedy, 17, Westport, CT              11:40    5:04
    7    2      Steve Barone, 18, Trumbull, CT              12:34    5:28
    9    3      Jesse Gaylord, 17, Westport, CT             12:45    5:33
   14    4      Matt Oehlsen, 14, Westport, CT              12:58    5:38
   23    5      Anthony Gelsi, 16, Trumbull, CT             13:53    6:02

Men 20 - 29
   10    1      Rich Vogt, 29, Southport, CT                12:46    5:33
   17    2      Marc Chalufour, 25, Wilton, CT              13:15    5:46
   29    3      Dave Foss, 27, Fairfield, CT                14:20    6:14
   36    4      Brian Stiewing, 28, Shelton, CT             14:46    6:25
   67    5      Ken Clark, 28, Norwalk, CT                  18:30    8:03

Men 30 - 39
    2    1      Watt White, 31, Stamford, CT                11:42    5:05
    5    2      Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              12:27    5:25
    8    3      Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 12:44    5:32
   13    4      William Gill, 31, Fairfield, CT             12:54    5:37
   15    5      Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              13:02    5:40

Men 40 - 49
    3    1      Mike Mahoney, 43, Westport, CT              11:47    5:07
    4    2      David Burke, 41, Bethel, CT                 11:56    5:11
    6    3      Joe Skelly, 41, Stamford, CT                12:29    5:26
   11    4      Paul Greenberg, 41, Westport, CT            12:50    5:35
   12    5      Roland Lochoff, 47, Westport, CT            12:53    5:36

Men 50 - 59
   27    1      Ramsay Merriss, 54, Westport, CT            14:12    6:10
   28    2      Dan France, 53, Westport, CT                14:17    6:13
   33    3      Steve Sylvestro, 52, Fairfield, CT          14:33    6:20
   34    4      Art Nager, 53, Westport, CT                 14:39    6:22
   48    5      Mike Bliss, 53, Westport, CT                15:53    6:54

Men 60 - 69
   39    1      Rich DeMarco, 60, Danbury, CT               14:52    6:28
   46    2      Bob Laufer, 63, Weston, CT                  15:38    6:48
   62    3      Ray Stamps, 63, Westport, CT                17:49    7:45
   63    4      Patrick Shima, 61, Rowayton, CT             17:57    7:48
   65    5      Ray Rauth, 61, Weston, CT                   18:20    7:58

Men 70 & Up
   75    1      Jim Stevens, 70, Trumbull, CT               21:06    9:10


Women 19 & Under
   10    1      Sarah Griffin, 9, Weston, CT                17:17    7:31
   13    2      Rachel Benedetto, 18, Trumbull, CT          17:33    7:38
   20    3      Stephanie Ramsey, 18, Shelton, CT           19:09    8:20
   29    4      Catherine Foster, 19, Westport, CT          20:14    8:48
   36    5      Mark Gebler, 14, Westport, CT               21:00    9:08

Women 20 - 29
    3    1      Kathleen Matney, 22, Bristol, CT            15:07    6:34
   24    2      Tish Nordvall, 29, Richmond, VA             19:30    8:29
   38    3      Alienne Donofrio, 25, Bridgeport, CT        21:08    9:11
   41    4      Sarah Matney, 26, New Britain, CT           21:31    9:21

Women 30 - 39
    1    1      Kathleen Iannantuoni, 34, Waterbury, CT     13:44    5:58
   12    2      Sally Cadoux, 37, Weston, CT                17:30    7:37
   16    3      Heidi Mitchell, 36, Darien, CT              18:14    7:56
   19    4      Sandra Kappel, 37, Westport, CT             18:46    8:10
   21    5      Danise Talbot, 33, Norwalk, CT              19:22    8:25

Women 40 - 49
    2    1      Susan Gold, 47, Westport, CT                15:06    6:34
    4    2      Gail Jaques-Jarvis, 42, Fairfield, CT       15:31    6:45
    5    3      Dabney Mahoney, 41, Westport, CT            15:42    6:50
    7    4      Dorit Heimer, 48, Westport, CT              15:51    6:53
    8    5      Terry Bernard, 41, Westport, CT             16:18    7:05

Women 50 - 59
    6    1      Carol Kane, 56, Weston, CT                  15:49    6:53
   14    2      Debbie Levin, 51, Westport, CT              18:09    7:53
   49    3      Victoria Gelber, 50, Westport, CT           22:59   10:00
   50    4      Janina Cummings, 50, West Simsbury, CT      23:10   10:04
   51    5      Barbara Rassow, 54, Westport, CT            27:07   11:47

Women 60 - 69
   31    1      Sara Herz, 61, Weston, CT                   

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com