HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Westport
Summer Series #3
3.8 Miles
Longshore Country Club

Westport, CT

July 13, 2002

OVERALL WINNERS

Mike Mahoney, Westport, CT - 20:17
Tara Weigel, Westport, CT -  24:32

Timing & Results by:
Jim Gerweck - Laddie Lawrence

Series Website located at: http://www.geocities.com/jfalberg/westport/


Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1    1  M40 Mike Mahoney, 43, Westport, CT              20:17    5:20
    2    1  M30 Watt White, 31, Stamford, CT                20:34    5:25
    3    1  JrM Andrew Young, 18, Scotland                  21:19    5:37
    4    2  M40 Peter Hohmeister, 44, Stamford, CT          21:35    5:41
    5    2  M30 Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              21:52    5:45
    6    3  M30 Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 22:10    5:50
    7    3  M40 Paul Greenberg, 41, Westport, CT            22:29    5:55
    8    2  JrM Steve Barone, 18, Trumbull, CT              22:31    5:56
    9    4  M30 Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              22:44    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   10    1  M20 Rich Vogt, 29, Southport, CT                22:53    6:01
   11    5  M30 Rob Gallace, 39, Monroe, CT                 23:08    6:05
   12    4  M40 Roland Lochoff, 47, Westport, CT            23:18    6:08
   13    6  M30 Larry Sidney, 30, Bridgeport, CT            23:28    6:11
   14    5  M40 Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY            23:35    6:12
   15    7  M30 Ray Vogt, 39, Fairfield, CT                 24:08    6:21
   16    6  M40 Joe Von Ehr, 49, Southport, CT              24:12    6:22
   17    8  M30 Ed O'Keefe, 35, Fairfield, CT               24:29    6:27
    1    1  W20 Tara Weigel, 29*, Westport, CT              24:32    6:27
   18    9  M30 Jeff Falberg, 37, Bridgeport, CT            24:40    6:29
   19    1  M50 Ramsay Merriss, 54, Westport, CT            24:48    6:32
   20    2  M50 Dan France, 53, Westport, CT                24:59    6:34
   21   10  M30 John Carter, 36, Bethel, CT                 25:03    6:36
   22    2  M20 Dave Foss, 27, Fairfield, CT                25:10    6:37
   23   11  M30 Tim Dvorak, 39, Shelton, CT                 25:13    6:38
   24    3  M50 Art Nager, 53, Westport, CT                 25:16    6:39
   25    4  M50 Steve Sylvestro, 52, Fairfield, CT          25:33    6:43
   26    1  M60 Rich DeMarco, 60, Danbury, CT               25:37    6:44
   27    3  M20 Brian Stiewing, 28, Shelton, CT             25:41    6:46
    2    1  W30 Joan Nevin, 35*, Westport, CT               25:47    6:47
   28    3  JrM Kevin Peterson, 15, Westport, CT            25:58    6:50
   29    7  M40 John Nallen, 45, Westport, CT               26:06    6:52
   30    8  M40 Yves McGale, 40, New Canaan, CT             26:14    6:54
   31    9  M40 Terence Lam, 40, Westport, CT               26:16    6:55
   32   10  M40 Brett Greenberg, 41, Westport, CT           26:26    6:57
   33   12  M30 Michael Bertie, 31, Fairfield, CT           26:29    6:58
   34   11  M40 Ralph Salamone, 46, Norwalk, CT             26:31    6:59
   35   13  M30 Glen Colello, 32, Southport, CT             26:33    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   36    4  JrM Kevin Cox, 18, Trumbull, CT                 26:35    7:00
   37    5  M50 Mitchell Miller, 52, Wolcott, CT            26:38    7:01
    3    2  W30 Christen Garcia, 30*, New Canaan, CT        26:43    7:02
   38   12  M40 Walt Koscomb, 41, Sandy Hook, CT            26:46    7:03
    4    1  W40 Dabney Mahoney, 41*, Westport, CT           26:53    7:04
   39   14  M30 Mike Tanguay, 38, Southport, CT             26:54    7:05
    5    1  JrW Cary Goldberg, 19*, Westport, CT            26:57    7:06
   40   13  M40 Mark Greene, 40, Westport, CT               26:59    7:06
   41   14  M40 Lars Headley, 41, Westport, CT              26:59    7:06
   42    5  JrM Clem Natale, 16, Trumbull, CT               27:07    7:08
   43    6  M50 Charles Gelber, 50, Westport, CT            27:17    7:11
   44    2  M60 Bob Laufer, 63, Weston, CT                  27:20    7:12
   45    7  M50 Joel Becker, 54, Wolcott, CT                27:22    7:12
   46    8  M50 Mike Bliss, 53, Westport, CT                27:23    7:12
    6    2  W20 Karina Lubell, 22*, Westport, CT            27:24    7:13
    7    1  W50 Carol Kane, 56*, Weston, CT                 27:25    7:13
    8    3  W30 Pam Theodore-Garra, 30*, Westport, CT       27:31    7:14
    9    2  W40 Dorit Heimer, 48*, Westport, CT             27:40    7:17
   10    4  W30 Ann Williams, 38*, Greenwich, CT            27:50    7:19
   47   15  M40 Peter Maloney, 47, Fairfield, CT            28:00    7:22
   11    3  W40 Gail Jaques-Jarvis, 42*, Fairfield, CT      28:00    7:22
   48   15  M30 David Jagger, 33, Westport, CT              28:08    7:24
   49   16  M30 Andrew Bentley, 37, Westport, CT            28:12    7:25
   50   16  M40 Jim Gerweck, 47, Norwalk, CT                28:19    7:27
   12    3  W20 Sarah Stein, 21*, Westport, CT              28:23    7:28
   13    4  W40 Susan Zuckerman, 47*, Fairfield, CT         28:30    7:30
   51    9  M50 Steve Smith, 53, Westport, CT               28:40    7:33
   52   17  M40 Mike Byrne, 41, Westport, CT                28:43    7:33
   14    5  W40 Terry Bernard, 41*, Westport, CT            28:50    7:35
   53   17  M30 Joe Pucci, 34, Westport, CT                 29:00    7:38
   54   18  M30 Paul McHaug, 38, Westport, CT               29:36    7:47
   55   10  M50 Andy Yemma, 52, Westport, CT                30:04    7:55
   56   18  M40 Andy Stein, 42, Westport, CT                30:13    7:57
   57   19  M30 Steve McLeod, 33, Greenwich, CT             30:15    7:58
   58   20  M30 Tim Moore, 34, Greenwich, CT                30:18    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   59   11  M50 Miggs Burroughs, 56, Westport, CT           30:24    8:00
   60    3  M60 Patrick Shima, 61, Rowayton, CT             30:27    8:01
   61   19  M40 Jeff Gill, 43, Westport, CT                 30:31    8:02
   62   21  M30 Jon Fontaine, 30, Greenwich, CT             30:32    8:02
   63   12  M50 Rich Laxar, 55, Wilton, CT                  30:34    8:03
   15    2  W50 Debbie Levin, 51*, Westport, CT             30:35    8:03
   64    4  M60 Ray Stamps, 63, Westport, CT                30:41    8:04
   16    5  W30 Nancy Tanguay, 38*, Southport, CT           30:47    8:06
   65    6  JrM Mike Casey, 15, Westport, CT                30:56    8:08
   66   13  M50 Duncan Harris, 59, Fairfield, CT            30:56    8:08
   17    6  W40 Beth Scarborough, 41*, Weston, CT           30:59    8:09
   67   22  M30 Jason Hine, 32, Redding, CT                 31:08    8:12
   68    7  JrM David Heilbrunn, 16, Trumbull, CT           31:31    8:18
   69   14  M50 John Timbers, 59, Darien, CT                31:33    8:18
   70   20  M40 George Huffman, 45, Shelton, CT             31:43    8:21
   71    5  M60 Ray Rauth, 61, Weston, CT                   32:06    8:27
   18    6  W30 Monique Neel, 36*, Westport, CT             32:10    8:28
   72   15  M50 Paul Malvasio, 55, Westport, CT             32:14    8:29
   19    7  W40 Monica Speciale, 40*, Norwalk, CT           32:15    8:29
   73    4  M20 Ken Clark, 28, Norwalk, CT                  32:16    8:29
   20    7  W30 Terriann Adrian, 37*, Westport, CT          32:19    8:30
   74   21  M40 Michael Gordon, 42, Westport, CT            32:35    8:34
   21    8  W40 Gail Kelly, 49*, Westport, CT               32:39    8:36
   22    9  W40 Mary Ellen Corbiere, 45*, Fairfield, CT     32:44    8:37
   23   10  W40 Karen Tursi, 44*, Westport, CT              32:46    8:37
   75   22  M40 Paul Ehrismann, 41, Weston, CT              32:48    8:38
   76   23  M40 Jim Corbiere, 47, Fairfield, CT             32:55    8:40
   24    8  W30 Sally Cadoux, 37*, Weston, CT               33:09    8:43
   25    9  W30 Sandra Kappel, 37*, Westport, CT            33:14    8:45
   26   11  W40 Maj-Britt Hagsted, 46*, Westport, CT        33:25    8:48
   77   23  M30 Ernie Dahlman, 32, New York, NY             33:46    8:53
   27   12  W40 Susan Oehlsen, 46*, Westport, CT            34:07    8:59
   28   13  W40 Geralyn Breig, 40*, Westport, CT            34:08    8:59
   29   10  W30 Martha Mahoney, 39*, Stamford, CT           34:09    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   78   16  M50 Chuck Foster, 59, Westport, CT              34:44    9:08
   79   24  M30 Todd Streichler, 35, Rye Brook, NY          34:46    9:09
   30   11  W30 Fiona Garland, 37*, Westport, CT            35:01    9:13
   80   25  M30 Ed Fung, 33, Wilton, CT                     35:07    9:14
   81   17  M50 Bruce Gaylord, 54, Westport, CT             35:24    9:19
   31   14  W40 Cathy Rozynek, 42*, Westport, CT            35:51    9:26
   32   15  W40 Laurie Gray, 49*, Westport, CT              36:13    9:32
   82    1  M70 Jim Stevens, 70, Trumbull, CT               36:20    9:34
   33    1  W60 Sara Herz, 61*, Weston, CT                  36:22    9:34
   34   16  W40 Amy Leonard, 42*, Westport, CT              36:44    9:40
   35   17  W40 Carolyn Fahey, 46*, Wilton, CT              36:47    9:41
   83   24  M40 Raul Ortega, 46, Westport, CT               36:48    9:41
   84   26  M30 Mike McLaughlin, 33, Westport, CT           37:07    9:46
   36    4  W20 Alienne Donofrio, 25*, Bridgeport, CT       37:11    9:47
   85   25  M40 Jeff Belitzky, 40, Fairfield, CT            37:21    9:50
   86   26  M40 Peter Cawley, 49, Westport, CT              37:27    9:51
   87    8  JrM Mack Gelber, 14, Westport, CT               37:36    9:54
   37   12  W30 Kelly Smith, 31*, Norwalk, CT               37:38    9:54
   88   18  M50 David Ross, 54, Westport, CT                37:48    9:57
   38    5  W20 Holly Tang, 29*, New York, NY               37:54    9:58
   39    6  W20 Kara Ryan, 29*, Westport, CT                37:54    9:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   40   13  W30 Mary Collins, 37*, Westport, CT             38:23   10:06
   89   27  M40 James O'Leary, 40, Norwalk, CT              41:10   10:50

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   41   18  W40 Pam Guthman, 49*, Westport, CT              42:04   11:04
   90    6  M60 Ray Oliver, 64, Trumbull, CT                42:05   11:04


"*" indicates females
8 finishers among Men 19 & Under
4 finishers among Men 20 - 29
26 finishers among Men 30 - 39
27 finishers among Men 40 - 49
18 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
1 finishers among Women 19 & Under
6 finishers among Women 20 - 29
13 finishers among Women 30 - 39
18 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
90 male finishers
41 female finishers
131 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    3    1      Andrew Young, 18, Scotland                  21:19    5:37
    8    2      Steve Barone, 18, Trumbull, CT              22:31    5:56
   28    3      Kevin Peterson, 15, Westport, CT            25:58    6:50
   36    4      Kevin Cox, 18, Trumbull, CT                 26:35    7:00
   42    5      Clem Natale, 16, Trumbull, CT               27:07    7:08

Men 20 - 29
   10    1      Rich Vogt, 29, Southport, CT                22:53    6:01
   22    2      Dave Foss, 27, Fairfield, CT                25:10    6:37
   27    3      Brian Stiewing, 28, Shelton, CT             25:41    6:46
   73    4      Ken Clark, 28, Norwalk, CT                  32:16    8:29

Men 30 - 39
    2    1      Watt White, 31, Stamford, CT                20:34    5:25
    5    2      Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              21:52    5:45
    6    3      Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 22:10    5:50
    9    4      Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              22:44    5:59
   11    5      Rob Gallace, 39, Monroe, CT                 23:08    6:05

Men 40 - 49
    1    1      Mike Mahoney, 43, Westport, CT              20:17    5:20
    4    2      Peter Hohmeister, 44, Stamford, CT          21:35    5:41
    7    3      Paul Greenberg, 41, Westport, CT            22:29    5:55
   12    4      Roland Lochoff, 47, Westport, CT            23:18    6:08
   14    5      Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY            23:35    6:12

Men 50 - 59
   19    1      Ramsay Merriss, 54, Westport, CT            24:48    6:32
   20    2      Dan France, 53, Westport, CT                24:59    6:34
   24    3      Art Nager, 53, Westport, CT                 25:16    6:39
   25    4      Steve Sylvestro, 52, Fairfield, CT          25:33    6:43
   37    5      Mitchell Miller, 52, Wolcott, CT            26:38    7:01

Men 60 - 69
   26    1      Rich DeMarco, 60, Danbury, CT               25:37    6:44
   44    2      Bob Laufer, 63, Weston, CT                  27:20    7:12
   60    3      Patrick Shima, 61, Rowayton, CT             30:27    8:01
   64    4      Ray Stamps, 63, Westport, CT                30:41    8:04
   71    5      Ray Rauth, 61, Weston, CT                   32:06    8:27

Men 70 & Up
   82    1      Jim Stevens, 70, Trumbull, CT               36:20    9:34

Women 19 & Under
    5    1      Cary Goldberg, 19, Westport, CT             26:57    7:06

Women 20 - 29
    1    1      Tara Weigel, 29, Westport, CT               24:32    6:27
    6    2      Karina Lubell, 22, Westport, CT             27:24    7:13
   12    3      Sarah Stein, 21, Westport, CT               28:23    7:28
   36    4      Alienne Donofrio, 25, Bridgeport, CT        37:11    9:47
   38    5      Holly Tang, 29, New York, NY                37:54    9:58

Women 30 - 39
    2    1      Joan Nevin, 35, Westport, CT                25:47    6:47
    3    2      Christen Garcia, 30, New Canaan, CT         26:43    7:02
    8    3      Pam Theodore-Garra, 30, Westport, CT        27:31    7:14
   10    4      Ann Williams, 38, Greenwich, CT             27:50    7:19
   16    5      Nancy Tanguay, 38, Southport, CT            30:47    8:06

Women 40 - 49
    4    1      Dabney Mahoney, 41, Westport, CT            26:53    7:04
    9    2      Dorit Heimer, 48, Westport, CT              27:40    7:17
   11    3      Gail Jaques-Jarvis, 42, Fairfield, CT       28:00    7:22
   13    4      Susan Zuckerman, 47, Fairfield, CT          28:30    7:30
   14    5      Terry Bernard, 41, Westport, CT             28:50    7:35

Women 50 - 59
    7    1      Carol Kane, 56, Weston, CT                  27:25    7:13
   15    2      Debbie Levin, 51, Westport, CT              30:35    8:03

Women 60 - 69
   33    1      Sara Herz, 61, Weston, CT                   36:22    9:34

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com