HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Westport
Summer Series #5
4.7 Miles
Longshore Country Club

Westport, CT

July 27, 2002

OVERALL WINNERS

Jim Gilmore, Farfield, CT - 27:06
Joan Nevin, Westport, CT -  31:37

Timing & Results by:
Jim Gerweck - Laddie Lawrence

Series Website located at: http://www.geocities.com/jfalberg/westport/


Cloudy, cool (70), humid

        
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1    1  M30 Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              27:06    5:46
    2    2  M30 Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 27:27    5:50
    3    3  M30 Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              28:09    5:59
    4    1  M40 Paul Greenberg, 41, Westport, CT            28:17    6:01
    5    1  M20 David James, 24, Katonah, NY                28:34    6:05
    6    4  M30 Robert Smith, 38, Santiago, Chile           28:59    6:10
    7    1  JrM Kyle Astle, 17, Fairfield, CT               29:13    6:13
    8    2  M40 Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY            29:17    6:14
    9    5  M30 Larry Sidney, 30, Bridgeport, CT            29:56    6:22
   10    6  M30 John Carter, 36, Bethel, CT                 30:08    6:25
   11    7  M30 Ed O'Keefe, 35, Fairfield, CT               30:23    6:28
   12    3  M40 Gregg Rubin, 44, Mamaroneck, NY             30:28    6:29
   13    8  M30 Ray Vogt, 39, Fairfield, CT                 30:29    6:29
   14    9  M30 Jeff Falberg, 37, Bridgeport, CT            30:49    6:33
   15   10  M30 Dan Kunetz, 37, Darien, CT                  31:03    6:36
   16    2  JrM Steve Barone, 18, Trumbull, CT              31:04    6:37
   17    1  M50 Art Nager, 53, Westport, CT                 31:23    6:41
   18    1  M60 Rich DeMarco, 60, Danbury, CT               31:35    6:43
    1    1  W30 Joan Nevin, 35*, Westport, CT               31:37    6:44
   19    4  M40 Steve Landowne, 40, Westport, CT            32:16    6:52
   20    5  M40 Ed Mally, 41, Westport, CT                  32:25    6:54
    2    2  W30 Darcy Hughes, 39*, Greenwich, CT            32:30    6:55
   21    2  M50 Art Potts, 53, New Canaan, CT               32:31    6:55
   22    3  JrM Kevin Cox, 18, Trumbull, CT                 32:34    6:56
   23    6  M40 Ralph Salamone, 46, Norwalk, CT             32:36    6:56
   24    4  JrM Kevin Petersen, 15, Westport, CT            32:37    6:56
    3    1  W40 Dabney Mahoney, 41*, Westport, CT           32:49    6:59
   25    7  M40 Yves McGale, 40, New Canaan, CT             32:54    7:00
   26   11  M30 Matthew Naclerio, 38, Easton, CT            33:02    7:02
    4    3  W30 Robin Staack, 35*, Norwalk, CT              33:04    7:02
   27   12  M30 Michael Bertie, 31, Fairfield, CT           33:08    7:03
   28    3  M50 Miggs Burroughs, 56, Westport, CT           33:33    7:08
   29    5  JrM David Heilbrunn, 16, Trumbull, CT           33:52    7:12
   30    2  M60 Bob Laufer, 63, Weston, CT                  33:54    7:13
   31    8  M40 Lars Headley, 41, Westport, CT              33:57    7:13
    5    4  W30 Christen Garcia, 30*, New Canaan, CT        34:05    7:15
   32    9  M40 Mark Greene, 40, Westport, CT               34:13    7:17
    6    5  W30 Jenn Gilbert, 36*, Fairfield, CT            34:27    7:20
    7    6  W30 Heidi Mitchell, 36*, Darien, CT             34:30    7:20
   33   13  M30 Keith Mitchell, 36, Darien, CT              34:31    7:21
    8    1  W50 Carol Kane, 56*, Weston, CT                 34:41    7:23
   34   10  M40 Dennis Auray, 40, Naples, FL                34:44    7:23
    9    2  W40 Terry Bernard, 41*, Westport, CT            34:46    7:24
   10    7  W30 Pam Theodore-Garra, 30*, Westport, CT       34:47    7:24
   35   11  M40 Tom Greene, 42, Westport, CT                34:49    7:24
   36   12  M40 Joe Carella, 44, Stamford, CT               34:54    7:26
   11    1  JrW Cary Goldberg, 19*, Westport, CT            34:57    7:26
   12    2  JrW Amanda Parish, 19*, Westport, CT            34:57    7:26
   13    1  W20 Katie Mason, 20*, Westport, CT              34:57    7:26
   14    3  W40 Gail Jaques-Jarvis, 42*, Fairfield, CT      35:02    7:27
   37    4  M50 Robert Cioffoletti, 50, Southport, CT       35:18    7:31
   38    5  M50 Mike Bliss, 53, Westport, CT                35:37    7:35
   15    4  W40 Lucia Chapman, 44*, Bedford, NY             35:49    7:37
   39   13  M40 Jim Gerweck, 47, Norwalk, CT                35:57    7:39
   40    6  M50 Steve Smith, 53, Westport, CT               36:03    7:40
   16    5  W40 Deidre Hopkins, 40*, Greenwich, CT          36:37    7:47
   41   14  M40 Gerry Werner, 48, Norwalk, CT               36:38    7:48
   17    8  W30 Kate Jagger, 32*, Westport, CT              36:49    7:50
   42   15  M40 Jeff Gill, 43, Westport, CT                 37:15    7:56
   43   14  M30 John Sampson, 34, Fairfield, CT             37:16    7:56
   44   15  M30 Steve McLeod, 33, Greenwich, CT             37:19    7:56
   45    6  JrM Mike Casey, 15, Westport, CT                37:31    7:59
   46    3  M60 Patrick Shima, 61, Rowayton, CT             37:41    8:01
   47   16  M40 Andy Stein, 42, Westport, CT                37:47    8:02
   18    2  W50 Debbie Levin, 51*, Westport, CT             37:55    8:04
   48    7  M50 Rich Laxar, 55, Wilton, CT                  38:02    8:06
   19    9  W30 Laurie Cizek-Brannigan, 33*, Westport, CT   38:03    8:06
   20    2  W20 Frances Gray, 29*, Old Greenwich, CT        38:03    8:06
   49   16  M30 John Sweat, 39, Stamford, CT                38:05    8:06
   50    2  M20 Ken Clark, 28, Norwalk, CT                  38:20    8:09
   51    8  M50 Duncan Harris, 59, Fairfield, CT            38:30    8:11
   52    9  M50 Andy Yemma, 52, Westport, CT                38:38    8:13
   21   10  W30 Karen Olrik, 38*, Westport, CT              38:39    8:13
   53   17  M40 Conrad Vesey, 48, Rye Brook, NY             38:44    8:14
   54   18  M40 George Moreo, 47, Westport, CT              38:54    8:17
   55   17  M30 Jon Fontaine, 30, Greenwich, CT             39:16    8:21
   56   19  M40 Max Bruce, 40, Westport, CT                 39:36    8:26
   57   20  M40 Michael Gordon, 42, Westport, CT            40:13    8:33
   58   10  M50 Paul Malvasio, 55, Westport, CT             40:23    8:36
   59    4  M60 Ray Stamps, 63, Westport, CT                40:27    8:36
   22    6  W40 Beth Scarborough, 41*, Weston, CT           40:29    8:37
   23   11  W30 Polly Headley, 31*, Westport, CT            40:42    8:40
   60   11  M50 Fabio Iantorno, 55, Stamford, CT            40:42    8:40
   61    5  M60 Laurence Nordvall, 65, Trumbull, CT         40:54    8:42
   24    7  W40 Karen Tursi, 44*, Westport, CT              41:00    8:43
   25    8  W40 Anna Tavis, 40*, Westport, CT               41:12    8:46
   62   21  M40 George Huffman, 45, Shelton, CT             41:31    8:50
   26    9  W40 Maj-Britt Hagsted, 46*, Westport, CT        41:49    8:54
   63   22  M40 Paul Ehrismann, 41, Weston, CT              41:54    8:55
   27   12  W30 Martha Mahoney, 39*, Stamford, CT           42:07    8:58
   28   13  W30 Tanya Smith, 35*, Santiago, Chile           42:08    8:58
   29   14  W30 Amanda Cizek, 31*, Norwalk, CT              42:08    8:58
   30   10  W40 Susan Oehlsen, 46*, Westport, CT            42:14    8:59
   64   23  M40 Al Nakas, 49, Weston, CT                    42:57    9:08
   65   18  M30 John D'Elisa, 39, Wilton, CT                43:32    9:16
   31    1  W60 Sara Herz, 61*, Weston, CT                  43:35    9:16
   66   12  M50 Sandy Wilder, 50, Westport, CT              43:40    9:17
   32   11  W40 Susan Nakas, 48*, Weston, CT                43:43    9:18
   33   12  W40 Geralyn Breig, 40*, Westport, CT            43:43    9:18
   67   24  M40 Raul Ortega, 46, Westport, CT               43:45    9:19
   34   15  W30 Susan Ingle, 37*, Rowayton, CT              43:58    9:21
   68   25  M40 Peter Cawley, 49, Westport, CT              44:14    9:25
   69    7  JrM Drew Tursi, 15, Westport, CT                44:16    9:25
   35   13  W40 Carolyn Fahey, 46*, Wilton, CT              45:07    9:36
   36   16  W30 Mary Collins, 37*, Westport, CT             45:18    9:38
   70    1  M70 Jim Stevens, 70, Trumbull, CT               45:26    9:40
   37   17  W30 Kelly Smith, 31*, Norwalk, CT               45:31    9:41
   71   26  M40 Jeff Belitzky, 40, Fairfield, CT            45:43    9:44
   38   14  W40 Laurie Gray, 49*, Westport, CT              46:01    9:47
   72   27  M40 Mickey Daley, 41, Fairfield, CT             46:02    9:48
   73   19  M30 Mike McLaughlin, 33, Westport, CT           48:24   10:18
   39    3  W20 Alienne Donofrio, 25*, Bridgeport, CT       48:25   10:18
   74   28  M40 James O'Leary, 40, Norwalk, CT              49:01   10:26
   75   13  M50 David Ross, 54, Westport, CT                49:14   10:29
   76   14  M50 Mike Castellano, 51, Weston, CT             50:32   10:45
   40   15  W40 Pam Guthman, 49*, Westport, CT              54:09   11:31
   77    6  M60 Ray Oliver, 64, Trumbull, CT              1:06:57   14:15
"*" indicates females
7 finishers among Men 19 & Under
2 finishers among Men 20 - 29
19 finishers among Men 30 - 39
28 finishers among Men 40 - 49
14 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
2 finishers among Women 19 & Under
3 finishers among Women 20 - 29
17 finishers among Women 30 - 39
15 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
77 male finishers
40 female finishers
117 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE


Men 19 & Under
    7    1      Kyle Astle, 17, Fairfield, CT               29:13    6:13
   16    2      Steve Barone, 18, Trumbull, CT              31:04    6:37
   22    3      Kevin Cox, 18, Trumbull, CT                 32:34    6:56
   24    4      Kevin Petersen, 15, Westport, CT            32:37    6:56
   29    5      David Heilbrunn, 16, Trumbull, CT           33:52    7:12

Men 20 - 29
    5    1      David James, 24, Katonah, NY                28:34    6:05
   50    2      Ken Clark, 28, Norwalk, CT                  38:20    8:09

Men 30 - 39
    1    1      Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              27:06    5:46
    2    2      Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 27:27    5:50
    3    3      Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              28:09    5:59
    6    4      Robert Smith, 38, Santiago, Chile           28:59    6:10
    9    5      Larry Sidney, 30, Bridgeport, CT            29:56    6:22

Men 40 - 49
    4    1      Paul Greenberg, 41, Westport, CT            28:17    6:01
    8    2      Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY            29:17    6:14
   12    3      Gregg Rubin, 44, Mamaroneck, NY             30:28    6:29
   19    4      Steve Landowne, 40, Westport, CT            32:16    6:52
   20    5      Ed Mally, 41, Westport, CT                  32:25    6:54

Men 50 - 59
   17    1      Art Nager, 53, Westport, CT                 31:23    6:41
   21    2      Art Potts, 53, New Canaan, CT               32:31    6:55
   28    3      Miggs Burroughs, 56, Westport, CT           33:33    7:08
   37    4      Robert Cioffoletti, 50, Southport, CT       35:18    7:31
   38    5      Mike Bliss, 53, Westport, CT                35:37    7:35

Men 60 - 69
   18    1      Rich DeMarco, 60, Danbury, CT               31:35    6:43
   30    2      Bob Laufer, 63, Weston, CT                  33:54    7:13
   46    3      Patrick Shima, 61, Rowayton, CT             37:41    8:01
   59    4      Ray Stamps, 63, Westport, CT                40:27    8:36
   61    5      Laurence Nordvall, 65, Trumbull, CT         40:54    8:42

Men 70 & Up
   70    1      Jim Stevens, 70, Trumbull, CT               45:26    9:40

Women 19 & Under
   11    1      Cary Goldberg, 19, Westport, CT             34:57    7:26
   12    2      Amanda Parish, 19, Westport, CT             34:57    7:26

Women 20 - 29
   13    1      Katie Mason, 20, Westport, CT               34:57    7:26
   20    2      Frances Gray, 29, Old Greenwich, CT         38:03    8:06
   39    3      Alienne Donofrio, 25, Bridgeport, CT        48:25   10:18

Women 30 - 39
    1    1      Joan Nevin, 35, Westport, CT                31:37    6:44
    2    2      Darcy Hughes, 39, Greenwich, CT             32:30    6:55
    4    3      Robin Staack, 35, Norwalk, CT               33:04    7:02
    5    4      Christen Garcia, 30, New Canaan, CT         34:05    7:15
    6    5      Jenn Gilbert, 36, Fairfield, CT             34:27    7:20

Women 40 - 49
    3    1      Dabney Mahoney, 41, Westport, CT            32:49    6:59
    9    2      Terry Bernard, 41, Westport, CT             34:46    7:24
   14    3      Gail Jaques-Jarvis, 42, Fairfield, CT       35:02    7:27
   15    4      Lucia Chapman, 44, Bedford, NY              35:49    7:37
   16    5      Deidre Hopkins, 40, Greenwich, CT           36:37    7:47

Women 50 - 59
    8    1      Carol Kane, 56, Weston, CT                  34:41    7:23
   18    2      Debbie Levin, 51, Westport, CT              37:55    8:04

Women 60 - 69
   31    1      Sara Herz, 61, Weston, CT                   43:35    9:16


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com