HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Westport
Summer Series #9
9.3 Miles
Compo Beach

Westport, CT

August 24, 2002

MWinner.jpg (132737 bytes)

OVERALL WINNERS

Emre Kennedy, Stamford, CT - 55:30
Joan Nevin, Westport, CT -  66:09

Timing & Results by:
Jim Gerweck - Laddie Lawrence

Series Website located at: http://www.geocities.com/jfalberg/westport/


Cloudy and cool (65)      
          CLASS 
PLACE    PLACE             FINISHER           TIME    PACE

    1    1  JrM Emre Kennedy, 17, Westport, CT              55:30    5:58
    2    1  M30 Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              56:33    6:05
    3    2  M30 Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              57:23    6:10
    4    3  M30 Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 58:00    6:14
    5    2  JrM Rob Brink, 17, Westport, CT                 58:48    6:19
    6    1  M40 Roland Lochoff, 47, Westport, CT            59:39    6:25
    7    4  M30 David Knauret, 30, Decatur, GA            1:00:08    6:28
    8    5  M30 John Schwartz, 38, Weston, CT             1:00:11    6:28
    9    1  M20 Rich Vogt, 29, Southport, CT              1:02:42    6:45
   10    2  M40 Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY          1:02:43    6:45
   11    3  JrM Dan Goldberg, 17, Westport, CT            1:02:57    6:46
   12    6  M30 John Carter, 36, Bethel, CT               1:03:00    6:46
   13    7  M30 Ray Vogt, 39, Fairfield, CT               1:03:03    6:47
   14    8  M30 Tim Davie, 35, Westport, CT               1:03:48    6:52
   15    4  JrM Steve Barone, 18, Trumbull, CT            1:04:25    6:56
   16    9  M30 Jeff Falberg, 37, Bridgeport, CT          1:04:36    6:57
   17    1  M50 Art Nager, 53, Westport, CT               1:04:39    6:57
   18   10  M30 Keith Mitchell, 36, Darien, CT            1:04:47    6:58
   19    2  M50 Jay Wilson, 51, Beacon Falls, CT          1:04:52    6:58
   20   11  M30 Kevin Meehan, 38, Fairfield, CT           1:05:34    7:03
   21    3  M50 Ramsay Merriss, 54, Westport, CT          1:06:06    7:06
    1    1  W30 Joan Nevin, 35*, Westport, CT             1:06:09    7:07
   22    4  M50 Dan France, 53, Westport, CT              1:06:13    7:07
    2    2  W30 Dorian Kail, 34*, Westport, CT            1:06:23    7:08
   23    1  M60 Rich DeMarco, 60, Danbury, CT             1:06:41    7:10
   24    5  M50 Art Potts, 53, New Canaan, CT             1:06:45    7:11
   25   12  M30 Richard Williams, 39, London, UK          1:06:52    7:11
    3    1  W40 Emmy Stocker, 44*, Cos Cob, CT            1:06:55    7:12
   26   13  M30 James Dvorak, 35, Monroe, CT              1:07:18    7:14
   27   14  M30 Tim Dvorak, 39, Shelton, CT               1:07:20    7:14
   28    2  M20 Matt Velsmid, 26, Beacon Falls, CT        1:08:00    7:19
   29   15  M30 Michael Bertie, 31, Fairfield, CT         1:08:23    7:21
   30    2  M60 Bob Laufer, 63, Weston, CT                1:08:41    7:23
   31    5  JrM Kevin Cox, 18, Trumbull, CT               1:08:51    7:24
    4    2  W40 Susan Gold, 47*, Westport, CT             1:08:59    7:25
    5    3  W30 Heidi Mitchell, 36*, Darien, CT           1:09:06    7:26
   32    6  JrM Kevin Peterson, 15, Westport, CT          1:10:08    7:32
   33   16  M30 Matthew Naclerio, 38, Easton, CT          1:10:31    7:35
    6    4  W30 Christen Garcia, 30*, New Canaan, CT      1:10:47    7:37
   34    6  M50 Steve Sylvestro, 52, Fairfield, CT        1:11:02    7:38
   35    3  M40 Michael Smith, 49, Trumbull, CT           1:11:37    7:42
    7    1  JrW Cary Goldberg, 19*, Westport, CT          1:11:44    7:43
   36    7  M50 Joel Becker, 54, Wolcott, CT              1:11:48    7:43
   37   17  M30 Troy Heath, 37, Bear, DE                  1:12:09    7:45
    8    1  W20 Frances Gray, 29*, Old Greenwich, CT      1:12:25    7:47
    9    3  W40 Gail Jaques-Jarvis, 42*, Fairfield, CT    1:12:43    7:49
   38    4  M40 Joe Von Ehr, 49, Southport, CT            1:12:44    7:49
   39    5  M40 Mark Greene, 40, Westport, CT             1:13:07    7:52
   40   18  M30 David Jagger, 33, Westport, CT            1:13:29    7:54
   10    1  W50 Carol Kane, 56*, Weston, CT               1:13:43    7:56
   11    4  W40 Terry Bernard, 41*, Westport, CT          1:14:26    8:00
   41   19  M30 Mike Walters, 35, Stamford, CT            1:14:46    8:02
   53           TURKEY                                    1:14:49    8:03
   42    8  M50 Mitchell Miller, 52, Wolcott, CT          1:15:03    8:04
   43    9  M50 Miggs Burroughs, 56, Westport, CT         1:15:19    8:06
   44   10  M50 Don Capone, 53, Norwalk, CT               1:16:33    8:14
   45    6  M40 Dan Willey, 47, Stamford, CT              1:16:37    8:14
   12    5  W40 Susan Zuckerman, 47*, Fairfield, CT       1:16:40    8:15
   13    5  W30 Ann Williams, 38*, Greenwich, CT          1:16:41    8:15
   14    6  W30 Sarah Ashkinaze, 39*, Wilton, CT          1:16:41    8:15
   15    6  W40 Lucia Chapman, 44*, Bedford, NY           1:16:53    8:16
   46    7  M40 Jim Gerweck, 47, Norwalk, CT              1:17:10    8:18
   16    2  W20 Karina Lubell, 22*, Westport, CT          1:17:10    8:18
   17    2  JrW Amanda Parish, 19*, Westport, CT          1:17:10    8:18
   47    8  M40 Andy Stein, 42, Westport, CT              1:18:02    8:23
   48   20  M30 Chris Popple, 34, Westport, CT            1:18:07    8:24
   18    7  W40 Kristina Harvey, 40*, Westport, CT        1:18:16    8:25
   19    7  W30 Karen Olrik, 38*, Westport, CT            1:18:33    8:27
   20    8  W40 Randi White, 44*, Southport, CT           1:19:13    8:31
   49    9  M40 Conrad Vesey, 48, Rye Brook, NY           1:19:38    8:34
   50   11  M50 Andy Yemma, 52, Westport, CT              1:20:11    8:37
   51    3  M60 Patrick Shima, 61, Rowayton, CT           1:20:53    8:42
   52   10  M40 Ed Gorecki, 48, Farmington, CT            1:21:24    8:45
   53   12  M50 John Timbers, 59, Darien, CT              1:21:28    8:46
   54   11  M40 Mark Pinello, 47, Hamden, CT              1:22:34    8:53
   55   13  M50 Rich Laxar, 55, Wilton, CT                1:22:50    8:54
   21    9  W40 Beth Scarborough, 41*, Weston, CT         1:23:07    8:56
   22    8  W30 Maureen Hines, 36*, Westport, CT          1:23:45    9:00
   56   12  M40 Mike Tamborrino, 45, Stamford, CT         1:24:15    9:04
   57   14  M50 Tom Syrstad, 51, Stamford, CT             1:24:40    9:06
   58    4  M60 Laurence Nordvall, 65, Trumbull, CT       1:24:53    9:08
   23   10  W40 Rosemary Dreher, 48*, Stamford, CT        1:25:01    9:08
   24   11  W40 Christina Ogren, 46*, Darien, CT          1:25:05    9:09
   59    5  M60 Irwin Sollinger, 63, Westport, CT         1:26:17    9:17
   60   21  M30 Mike McLaughlin, 33, Westport, CT         1:27:17    9:23
   61    6  M60 Ray Stamps, 63, Westport, CT              1:28:34    9:31
   62   13  M40 Larry Ogren, 47, Darien, CT               1:28:40    9:32
   25   12  W40 Cathy Rozynek, 42*, Westport, CT          1:28:55    9:34
   26   13  W40 Maj-Britt Hagsted, 46*, Westport, CT      1:28:55    9:34
   27    9  W30 Sandra Kappel, 37*, Westport, CT          1:29:14    9:36
   28   14  W40 Nancy Kail, 40*, Riverside, CT            1:30:27    9:44
   29   15  W40 Anna Tavis, 40*, Westport, CT             1:30:39    9:45
   30   16  W40 Susan Oehlsen, 46*, Westport, CT          1:30:42    9:45
   63   14  M40 Jeff Belitzky, 40, Fairfield, CT          1:33:56   10:06
   31   17  W40 Laurie Gray, 49*, Westport, CT            1:34:27   10:09
   64   15  M40 Jim Corbiere, 47, Fairfield, CT           1:35:00   10:13
   32   18  W40 Mary Ellen Corbiere, 45*, Fairfield, CT   1:35:02   10:13
   33    3  W20 Alienne Donofrio, 25*, Bridgeport, CT     1:35:37   10:17
   65   16  M40 Peter Cawley, 49, Westport, CT            1:36:30   10:23
   34   10  W30 Kelly Smith, 31*, Norwalk, CT             1:37:36   10:30
   66    1  M70 Jim Stevens, 70, Trumbull, CT             1:38:30   10:35
   35   19  W40 Susan Nakas, 48*, Weston, CT              1:38:32   10:36
   67    7  M60 Ray Oliver, 64, Trumbull, CT              1:58:05   12:42
"*" indicates females
6 finishers among Men 19 & Under
2 finishers among Men 20 - 29
21 finishers among Men 30 - 39
16 finishers among Men 40 - 49
14 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
2 finishers among Women 19 & Under
3 finishers among Women 20 - 29
10 finishers among Women 30 - 39
19 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
67 male finishers
35 female finishers
102 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE


Men 19 & Under
    1    1      Emre Kennedy, 17, Westport, CT              55:30    5:58
    5    2      Rob Brink, 17, Westport, CT                 58:48    6:19
   11    3      Dan Goldberg, 17, Westport, CT            1:02:57    6:46
   15    4      Steve Barone, 18, Trumbull, CT            1:04:25    6:56
   31    5      Kevin Cox, 18, Trumbull, CT               1:08:51    7:24

Men 20 - 29
    9    1      Rich Vogt, 29, Southport, CT              1:02:42    6:45
   28    2      Matt Velsmid, 26, Beacon Falls, CT        1:08:00    7:19

Men 30 - 39
    2    1      Jim Gilmore, 34, Fairfield, CT              56:33    6:05
    3    2      Mike Ruospo, 38, Stratford, CT              57:23    6:10
    4    3      Brian Coe, 39, Trumbull, CT                 58:00    6:14
    7    4      David Knauret, 30, Decatur, GA            1:00:08    6:28
    8    5      John Schwartz, 38, Weston, CT             1:00:11    6:28

Men 40 - 49
    6    1      Roland Lochoff, 47, Westport, CT            59:39    6:25
   10    2      Rob Inghilterra, 45, Katonah, NY          1:02:43    6:45
   35    3      Michael Smith, 49, Trumbull, CT           1:11:37    7:42
   38    4      Joe Von Ehr, 49, Southport, CT            1:12:44    7:49
   39    5      Mark Greene, 40, Westport, CT             1:13:07    7:52

Men 50 - 59
   17    1      Art Nager, 53, Westport, CT               1:04:39    6:57
   19    2      Jay Wilson, 51, Beacon Falls, CT          1:04:52    6:58
   21    3      Ramsay Merriss, 54, Westport, CT          1:06:06    7:06
   22    4      Dan France, 53, Westport, CT              1:06:13    7:07
   24    5      Art Potts, 53, New Canaan, CT             1:06:45    7:11

Men 60 - 69
   23    1      Rich DeMarco, 60, Danbury, CT             1:06:41    7:10
   30    2      Bob Laufer, 63, Weston, CT                1:08:41    7:23
   51    3      Patrick Shima, 61, Rowayton, CT           1:20:53    8:42
   58    4      Laurence Nordvall, 65, Trumbull, CT       1:24:53    9:08
   59    5      Irwin Sollinger, 63, Westport, CT         1:26:17    9:17

Men 70 & Up
   66    1      Jim Stevens, 70, Trumbull, CT             1:38:30   10:35

Women 19 & Under
    7    1      Cary Goldberg, 19, Westport, CT           1:11:44    7:43
   17    2      Amanda Parish, 19, Westport, CT           1:17:10    8:18

Women 20 - 29
    8    1      Frances Gray, 29, Old Greenwich, CT       1:12:25    7:47
   16    2      Karina Lubell, 22, Westport, CT           1:17:10    8:18
   33    3      Alienne Donofrio, 25, Bridgeport, CT      1:35:37   10:17

Women 30 - 39
    1    1      Joan Nevin, 35, Westport, CT              1:06:09    7:07
    2    2      Dorian Kail, 34, Westport, CT             1:06:23    7:08
    5    3      Heidi Mitchell, 36, Darien, CT            1:09:06    7:26
    6    4      Christen Garcia, 30, New Canaan, CT       1:10:47    7:37
   13    5      Ann Williams, 38, Greenwich, CT           1:16:41    8:15

Women 40 - 49
    3    1      Emmy Stocker, 44, Cos Cob, CT             1:06:55    7:12
    4    2      Susan Gold, 47, Westport, CT              1:08:59    7:25
    9    3      Gail Jaques-Jarvis, 42, Fairfield, CT     1:12:43    7:49
   11    4      Terry Bernard, 41, Westport, CT           1:14:26    8:00
   12    5      Susan Zuckerman, 47, Fairfield, CT        1:16:40    8:15

Women 50 - 59
   10    1      Carol Kane, 56, Weston, CT                1:13:43    7:56

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com