HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Norwalk YMCA
Summer Sizzler
Norwalk, CT - 10K

July 14, 2002

OVERALL WINNERS

Filadelfo Diaz, Norwalk, CT - 34:17
Erica Merrill, Rowayton, CT -  41:03

y1.jpg (55529 bytes) y2.jpg (59884 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


View Last Year's Results
Overall Finish List


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Filadelfo Diaz          Norwalk  CT         38 ***** M 30-39        34:17    5:32/M
       2    David Raucci            Germantown  NY      16     1 M 13-19        34:30    5:34/M
       3    David Pantin            New Haven  CT       40     1 M 40-49        36:05    5:49/M
       4    Ryan Tiernan            Derby  CT           16     2 M 13-19        36:40    5:55/M
       5    Jhonny CaMacHo          Torrington  CT      40     2 M 40-49        36:45    5:56/M
       6    Alan MacDougall         Branford  CT        37     1 M 30-39        37:07    5:59/M
       7    Devin Hanrahan          Westport  CT        16     3 M 13-19        37:30    6:03/M
       8    Steven Ray              Trumbull  CT        34     2 M 30-39        37:37    6:04/M
       9    Valerio Quinonez        Stamford  CT        34     3 M 30-39        37:44    6:05/M
      10    Tim Milenkevich         Ansonia  CT         20     1 M 20-29        37:51    6:06/M
      11    Doug Scarth             Redding  CT         44     3 M 40-49        37:56    6:07/M
      12    Joe Raucci              Germantown  NY      17     4 M 13-19        38:15    6:10/M
      13    Henry Goitia            Norwalk  CT         36     4 M 30-39        38:25    6:12/M
      14    Bob Hermesch            Croton-On-hudson  N 52     1 M 50-59        38:35    6:13/M
      15    Michael Munroe          Manchester  CT      43     4 M 40-49        38:54    6:16/M
      16    Solomon Enave           New Rochelle  NY    19     5 M 13-19        39:13    6:20/M
      17    Drew Viner              Stratford  CT       46     5 M 40-49        39:28    6:22/M
      18    Fred Morales            Stamford  CT        28     2 M 20-29        39:39    6:24/M
      19    Lou Denaro              OXFORD  CT          42     6 M 40-49        39:42    6:24/M
      20    Dave Hennessey          Bridgeport  CT      20     3 M 20-29        39:43    6:24/M
      21    Ian Ray                 Easton  CT          39     5 M 30-39        39:45    6:25/M
      22    Jason Chimienti         Prospect  CT        35     6 M 30-39        40:06    6:28/M
      23    Dave James              Greenwich  CT       24     4 M 20-29        40:16    6:30/M
      24    Ed Gorecki              Farmington  CT      48     7 M 40-49        40:28    6:32/M
      25    Brian Fidler            West Haven  CT      31     7 M 30-39        40:35    6:33/M
      26    Erica Merrill           Rowayton  CT        38 ***** F 30-39        41:03    6:37/M
      27    Gary Sheffer            Shelton  CT         42     8 M 40-49        41:03    6:37/M
      28    Jeremy Hewitt           Stratford  CT       19     6 M 13-19        41:23    6:40/M
      29    Jerry Yedlin            Branford  CT        44     9 M 40-49        41:29    6:41/M
      30    John Samsel             Mamaroneck  NY      58     2 M 50-59        41:34    6:42/M
      31    John Dugdale            Ridgefield  CT      67     1 M 60-69        41:43    6:44/M
      32    Evaristo Gomez          White Plains  NY    45    10 M 40-49        41:49    6:45/M
      33    Donald Allen            New Fairfield  CT   43    11 M 40-49        41:52    6:45/M
      34    Kevin Kane              Norwalk  CT         32     8 M 30-39        41:54    6:45/M
      35    Robert Inghilterra      Katonah  NY         45    12 M 40-49        42:02    6:47/M
      36    John Courtmanche        New Haven  CT       59     3 M 50-59        42:06    6:47/M
      37    Sean King               Norwalk  CT         24     5 M 20-29        42:24    6:50/M
      38    Robert Pufahl           Greenwich  CT       29     6 M 20-29        42:28    6:51/M
      39    Heather Crosby          Danbury  CT         28     1 F 20-29        42:35    6:52/M
      40    Radoslaw Zapert         Stamford  CT        36     9 M 30-39        42:44    6:54/M
      41    Robert Eterno           Easton  CT          46    13 M 40-49        42:46    6:54/M
      42    Liz Hall                Redding  CT         29     2 F 20-29        42:49    6:54/M
      43    Ramiro Caballero        Norwalk  CT         23     7 M 20-29        43:08    6:57/M
      44    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT   51     4 M 50-59        43:12    6:58/M
      45    Anibal Barrero          White Plains  NY    52     5 M 50-59        43:16    6:59/M
      46    Michael Regan           Wilton  CT          41    14 M 40-49        43:41    7:03/M
      47    Paul Couzelis           Norwalk  CT         59     6 M 50-59        43:55    7:05/M
      48    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       47    15 M 40-49        44:06    7:07/M
      49    Liv Lindberg            Stamford  CT        31     1 F 30-39        44:10    7:07/M
      50    Dan Hooker              Port Chester  NY    30    10 M 30-39        44:11    7:08/M
      51    Jack Marshall           Meriden  CT         53     7 M 50-59        44:19    7:09/M
      52    John Hricay             New York  NY        33    11 M 30-39        44:36    7:12/M
      53    David Marseli           New Britain  CT     32    12 M 30-39        44:38    7:12/M
      54    Darcy Hughes            Old Greenwich  CT   39     2 F 30-39        44:45    7:13/M
      55    John Marquez            Guilford  CT        38    13 M 30-39        44:51    7:14/M
      56    Sarah Bollman           Fairfield  CT       38     3 F 30-39        45:01    7:16/M
      57    Linda Cordova           Hamden  CT          37     4 F 30-39        45:24    7:19/M
      58    Joseph Morrissey        Norwalk  CT         38    14 M 30-39        45:28    7:20/M
      59    Ben Mattheis            Cheshire  CT        48    16 M 40-49        45:35    7:21/M
      60    Jeff McGregor           Fairfield  CT       26     8 M 20-29        45:48    7:23/M
      61    Kevin Meehan            Fairfield  CT       38    15 M 30-39        45:55    7:24/M
      62    Dan Zalinsky            Darien  CT          37    16 M 30-39        45:57    7:25/M
      63    Kyle Francis            Orange  CT          17     7 M 13-19        46:01    7:25/M
      64    Bancroft Jones          Ridgefield  CT      33    17 M 30-39        46:10    7:27/M
      65    Oddgeir Eskeland        Milford  CT         35    18 M 30-39        46:14    7:27/M
      66    Robert Sousa            Orange  CT          41    17 M 40-49        46:25    7:29/M
      67    Steven Sonkin           Weston  CT          50     8 M 50-59        46:37    7:31/M
      68    Maria Vlasak            Stamford  CT        36     5 F 30-39        46:39    7:31/M
      69    Kazimierz Modzelewski   Stamford  CT        65     2 M 60-69        46:50    7:33/M
      70    Frank Lang              Seymour  CT         63     3 M 60-69        46:55    7:34/M
      71    David Eigen             New York  NY        34    19 M 30-39        47:04    7:35/M
      72    John Danaher            Wilton  CT          50     9 M 50-59        47:07    7:36/M
      73    Fred Hudak              Torrington  CT      57    10 M 50-59        47:09    7:36/M
      74    Jason Freitag           Norwalk  CT         23     9 M 20-29        47:16    7:37/M
      75    Victor Cunningham       Wilton  CT          34    20 M 30-39        47:17    7:38/M
      76    James Barker            North Branford  CT  48    18 M 40-49        47:22    7:38/M
      77    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      55    11 M 50-59        47:22    7:38/M
      78    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         49     1 F 40-49        47:24    7:39/M
      79    Demetrius Cap           Milford  CT         37    21 M 30-39        47:29    7:40/M
      80    Karl Bjerke             Norwalk  CT         31    22 M 30-39        47:31    7:40/M
      81    Paul Lee                Norwalk  CT         29    10 M 20-29        47:33    7:40/M
      82    Christopher Terzian     Stamford  CT        40    19 M 40-49        48:00    7:45/M
      83    Peter Tomasi            Brooklyn  NY        39    23 M 30-39        48:05    7:45/M
      84    Bill McLaughlin         Norwalk  CT         64     4 M 60-69        48:31    7:50/M
      85    Bob Putnam              Sherman  CT         41    20 M 40-49        48:41    7:51/M
      86    Alex Horton             Wilton  CT          29    11 M 20-29        48:47    7:52/M
      87    John Florio             Norwalk  CT         43    21 M 40-49        48:51    7:53/M
      88    Megan Kane              Norwalk  CT         33     6 F 30-39        48:54    7:53/M
      89    Rob Petersen            New Canaan  CT      47    22 M 40-49        49:01    7:54/M
      90    Bob Colby               Larchmont  NY       46    23 M 40-49        49:03    7:55/M
      91    Andrea Goebel           Norwalk  CT         27     3 F 20-29        49:11    7:56/M
      92    Joan McGuire            Newington  CT       47     2 F 40-49        49:28    7:59/M
      93    Maria Lopez             Norwalk  CT         34     7 F 30-39        49:37    8:00/M
      94    Glen Colello            Southport  CT       32    24 M 30-39        49:59    8:04/M
      95    Todd Francis            Orange  CT          23    12 M 20-29        50:02    8:04/M
      96    Rita La Bar             Bronxville  NY      55     1 F 50-59        50:08    8:05/M
      97    Michael Bajda           Bridgeport  CT      28    13 M 20-29        50:12    8:06/M
      98    Jeffrey Musto           Bridgeport  CT      15     8 M 13-19        50:18    8:07/M
      99    George Bossis           Ridgefield  CT      47    24 M 40-49        50:37    8:10/M
     100    Ed Francis              Orange  CT          50    12 M 50-59        50:39    8:10/M
     101    Robert Holsworth        Stratford  CT       41    25 M 40-49        50:42    8:11/M
     102    George Stachowicz       Oxford  CT          48    26 M 40-49        50:48    8:12/M
     103    Katie Webster           Bridgeport  CT      25     4 F 20-29        50:57    8:13/M
     104    Dennis Surrency         New Haven  CT        0     1 M  0- 4        50:58    8:13/M
     105    Sharon Simon            Darien  CT          38     8 F 30-39        51:03    8:14/M
     106    Max Muniz               Milford  CT         45    27 M 40-49        51:04    8:14/M
     107    Terry Hennessey         Newtown  CT         41     3 F 40-49        51:05    8:14/M
     108    Brian Hennessey         Newtown  CT         42    28 M 40-49        51:06    8:15/M
     109    Mike Holland            New Canaan  CT      58    13 M 50-59        51:11    8:15/M
     110    Kim Butun               Madison  CT         34     9 F 30-39        51:18    8:16/M
     111    Albert Beecher          Stratford  CT       39    25 M 30-39        51:24    8:17/M
     112    Don Capone              Norwalk  CT         53    14 M 50-59        51:49    8:21/M
     113    Richard Ingram          Trumbull  CT        50    15 M 50-59        51:53    8:22/M
     114    Jason Rotenberg         Stamford  CT        26    14 M 20-29        51:58    8:23/M
     115    Ray Ditoto              Oxford  CT          46    29 M 40-49        52:03    8:24/M
     116    Christine Glenn         Oxford  CT          40     4 F 40-49        52:04    8:24/M
     117    David Bolakowski        Stamford  CT        30    26 M 30-39        52:07    8:24/M
     118    Tom Dickerson           Rye  NY             52    16 M 50-59        52:10    8:25/M
     119    Kim Remetta             Milford  CT         47    30 M 40-49        52:17    8:26/M
     120    Michelle Griffith       Fairfield  CT       24     5 F 20-29        52:20    8:26/M
     121    Ross Aresco             Brighton  MA        23    15 M 20-29        52:20    8:26/M
     122    Kelly Roberts           Trumbull  CT        38    10 F 30-39        52:21    8:27/M
     123    Dr Michael Redler       Fairfield  CT       45    31 M 40-49        52:22    8:27/M
     124    Patrick Shima           Rowayton  CT        61     5 M 60-69        52:24    8:27/M
     125    Carlo Pippolo           Norwalk  CT         36    27 M 30-39        52:27    8:28/M
     126    Petra Brito             Norwalk  CT         33    11 F 30-39        52:40    8:30/M
     127    Joseph Palumbo          Tolland  CT         57    17 M 50-59        52:44    8:30/M
     128    Bill Broggy             Danbury  CT         39    28 M 30-39        52:50    8:31/M
     129    Monica Roche            Fairfield  CT       63     1 F 60-69        52:56    8:32/M
     130    John Farley             Torrington  CT      36    29 M 30-39        52:59    8:33/M
     131    Jane Callahan           Norwalk  CT         33    12 F 30-39        53:13    8:35/M
     132    Jay Elliott             Wilton  CT          47    32 M 40-49        53:18    8:36/M
     133    John Weyrauch           Weston  CT          43    33 M 40-49        53:22    8:36/M
     134    Susan Spiegel           Armonk  NY          36    13 F 30-39        53:37    8:39/M
     135    Michael Coady           New Canaan  CT      59    18 M 50-59        53:39    8:39/M
     136    Benny Rodriguez         Bridgeport  CT      49    34 M 40-49        53:56    8:42/M
     137    Mark Einzig             Ridgefield  CT      51    19 M 50-59        54:03    8:43/M
     138    Terry Carey             Milford  CT         46     5 F 40-49        54:24    8:46/M
     139    Matthew Anderson        Ansonia  CT         45    35 M 40-49        54:29    8:47/M
     140    Chris Laime             Bridgeport  CT      28    16 M 20-29        54:32    8:48/M
     141    Marcei Gonzalez         Norwalk  CT         32    14 F 30-39        54:34    8:48/M
     142    Stephen Burns           New Canaan  CT      46    36 M 40-49        54:38    8:49/M
     143    Maureen Hines           Westport  CT        36    15 F 30-39        54:39    8:49/M
     144    Victoria Orkins         Milford  CT         42     6 F 40-49        54:40    8:49/M
     145    Jeff Bonistalli         Ridgefield  CT      48    37 M 40-49        54:45    8:50/M
     146    Beth Bike               Stratford  CT       33    16 F 30-39        54:47    8:50/M
     147    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        59     2 F 50-59        54:53    8:51/M
     148    Merrill Spector         Westport  CT        38    17 F 30-39        55:01    8:52/M
     149    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         39    18 F 30-39        55:03    8:53/M
     150    Jessica Sweeley         Hamden  CT          29     6 F 20-29        55:14    8:55/M
     151    Robert Spiegel          Armonk  NY          40    38 M 40-49        55:24    8:56/M
     152    Frank La Bar            Bronxville  NY      56    20 M 50-59        55:27    8:57/M
     153    Caragh McGovern         Westport  CT        26     7 F 20-29        55:30    8:57/M
     154    Joann Horton            Meriden  CT         56     3 F 50-59        55:43    8:59/M
     155    Maria Brancaccio        Norwalk  CT         42     7 F 40-49        55:52    9:01/M
     156    Angela McConnell        Fairfield  CT       31    19 F 30-39        56:07    9:03/M
     157    Bryan Smith             Bridgeport  CT      36    30 M 30-39        56:11    9:04/M
     158    Rachel Lande            Fairfield  CT       28     8 F 20-29        56:14    9:04/M
     159    Kathy Miro              Westport  CT        39    20 F 30-39        56:17    9:05/M
     160    Rita Gantt-Hannah       Norwalk  CT         31    21 F 30-39        56:17    9:05/M
     161    Tanya Sprague           Westport  CT        32    22 F 30-39        56:18    9:05/M
     162    Dawn Bolling            Norwalk  CT         38    23 F 30-39        57:07    9:13/M
     163    Jennifer Ellingwood     Norwalk  CT         22     9 F 20-29        57:42    9:18/M
     164    Carlton Highsmith       Hamden  CT          51    21 M 50-59        57:55    9:20/M
     165    Erika Lapish            Wallingford  CT     27    10 F 20-29        57:58    9:21/M
     166    Paul Horton             Meriden  CT         60     6 M 60-69        58:28    9:26/M
     167    Mohamed Elkady          Stamford  CT        56    22 M 50-59        58:30    9:26/M
     168    Denise Cooke                                38    24 F 30-39        58:39    9:28/M
     169    Lauren Barber           West Hartford  CT   23    11 F 20-29        58:57    9:30/M
     170    Maria Palacios          Norwalk  CT         27    12 F 20-29        59:04    9:32/M
     171    Morgan Chiaia           Norwalk  CT         20    13 F 20-29      1:00:02    9:41/M
     172    Donna Cramond           Monroe  CT          52     4 F 50-59      1:00:12    9:43/M
     173    Elizabeth Besen         New York  NY        34    25 F 30-39      1:00:31    9:46/M
     174    Daniel Stepanek         New Canaan  CT      57    23 M 50-59      1:00:54    9:49/M
     175    John Depuma             Orange  CT          49    39 M 40-49      1:01:05    9:51/M
     176    Elise Argust            Milford  CT         45     8 F 40-49      1:01:12    9:52/M
     177    Patti Tower             Greenwich  CT       40     9 F 40-49      1:01:43    9:57/M
     178    Arthur Wernicke         Norwalk  CT         59    24 M 50-59      1:02:04   10:01/M
     179    Kristen Pippolo         Norwalk  CT         32    26 F 30-39      1:02:11   10:02/M
     180    Jason Drezel            Stamford  CT        25    17 M 20-29      1:03:22   10:13/M
     181    Allen Yale              Norwalk  CT         52    25 M 50-59      1:03:27   10:14/M
     182    Kirsten Shook           Stamford  CT        33    27 F 30-39      1:03:51   10:18/M
     183    Brenda Desrosiers       Hartford  CT        36    28 F 30-39      1:04:15   10:22/M
     184    Beth Thompson           Newtown  CT         43    10 F 40-49      1:05:24   10:33/M
     185    Tricia Kelly            Norwalk  CT         33    29 F 30-39      1:05:37   10:35/M
     186    Melissa Gordon          Pleasantville  NY   33    30 F 30-39      1:05:40   10:35/M
     187    Joan Price              Norwalk  CT         61     2 F 60-69      1:06:25   10:43/M
     188    Nancy Bradley           Norwalk  CT         34    31 F 30-39      1:06:28   10:43/M
     189    Michelle Broggy         Danbury  CT         39    32 F 30-39      1:07:43   10:55/M
     190    Kay Anderson            Norwalk  CT         58     5 F 50-59      1:08:28   11:03/M
     191    Bruce Kimmel            Norwalk  CT         54    26 M 50-59      1:08:29   11:03/M
     192    Dr. George Whitney      Orange  CT          83     1 M 70-99      1:09:55   11:17/M
     193    Prasma Sangachand       Oxford  CT          43    11 F 40-49      1:10:22   11:21/M
     194    Amy Domeika             Norwalk  CT         29    14 F 20-29      1:11:33   11:32/M
     195    Rob Andren              Port Washington  NY 26    18 M 20-29      1:13:34   11:52/M
     196    Peter Thompson          Denville  NJ        23    19 M 20-29      1:13:51   11:55/M
     197    Peter Smith             Milford  CT         54    27 M 50-59      1:14:30   12:01/M
     198    Eileen O' Sullivan      Milford  CT         33    33 F 30-39      1:14:43   12:03/M
     199    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         44    12 F 40-49      1:19:46   12:52/M
     200    Ann Onton               Fairfield  CT       58     6 F 50-59      1:25:34   13:48/M

Age Division Results

 

Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Erica Merrill           Rowayton  CT       38       26        41:03    6:37/M

Women 20 To 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Crosby          Danbury  CT        28       39        42:35    6:52/M
       2    Liz Hall                Redding  CT        29       42        42:49    6:54/M
       3    Andrea Goebel           Norwalk  CT        27       91        49:11    7:56/M

Women 30 To 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Liv Lindberg            Stamford  CT       31       49        44:10    7:07/M
       2    Darcy Hughes            Old Greenwich  CT  39       54        44:45    7:13/M
       3    Sarah Bollman           Fairfield  CT      38       56        45:01    7:16/M

Women 40 To 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Francoise Levinson      Cos Cob  CT        49       78        47:24    7:39/M
       2    Joan McGuire            Newington  CT      47       92        49:28    7:59/M
       3    Terry Hennessey         Newtown  CT        41      107        51:05    8:14/M

Women 50 To 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Rita La Bar             Bronxville  NY     55       96        50:08    8:05/M
       2    Ilse Berkeley           Trumbull  CT       59      147        54:53    8:51/M
       3    Joann Horton            Meriden  CT        56      154        55:43    8:59/M

Women 60 To 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Monica Roche            Fairfield  CT      63      129        52:56    8:32/M
       2    Joan Price              Norwalk  CT        61      187      1:06:25   10:43/M

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Filadelfo Diaz          Norwalk  CT        38        1        34:17    5:32/M

Men 13 to 19

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    David Raucci            Germantown  NY     16        2        34:30    5:34/M
       2    Ryan Tiernan            Derby  CT          16        4        36:40    5:55/M
       3    Devin Hanrahan          Westport  CT       16        7        37:30    6:03/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Milenkevich         Ansonia  CT        20       10        37:51    6:06/M
       2    Fred Morales            Stamford  CT       28       18        39:39    6:24/M
       3    Dave Hennessey          Bridgeport  CT     20       20        39:43    6:24/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan MacDougall         Branford  CT       37        6        37:07    5:59/M
       2    Steven Ray              Trumbull  CT       34        8        37:37    6:04/M
       3    Valerio Quinonez        Stamford  CT       34        9        37:44    6:05/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    David Pantin            New Haven  CT      40        3        36:05    5:49/M
       2    Jhonny CaMacHo          Torrington  CT     40        5        36:45    5:56/M
       3    Doug Scarth             Redding  CT        44       11        37:56    6:07/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Bob Hermesch            Croton-On-hudson  N52       14        38:35    6:13/M
       2    John Samsel             Mamaroneck  NY     58       30        41:34    6:42/M
       3    John Courtmanche        New Haven  CT      59       36        42:06    6:47/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    John Dugdale            Ridgefield  CT     67       31        41:43    6:44/M
       2    Kazimierz Modzelewski   Stamford  CT       65       69        46:50    7:33/M
       3    Frank Lang              Seymour  CT        63       70        46:55    7:34/M

Men 70 and Over

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Dr. George Whitney      Orange  CT         83      192      1:09:55   11:17/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com