HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Chapter
American Liver Foundation 5K
October 4, 2003 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

Kurt Ogren, Guilford, CT - 19:06
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 20:24

alf100401.jpg (59984 bytes) alf100402.jpg (55986 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


clouds.jpg (13053 bytes)

52 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Kurt Ogren              Guilford  CT         0 ***** M  0- 0        19:06    6:10/M
       2    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        36 ***** F 18-40        20:24    6:35/M
       3    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT      43     1 M 41-99        21:15    6:51/M
       4    Becca Krumholz          Guilford  CT        13     1 F  1-17        21:29    6:56/M
       5    Kelly Morin-Irwin       Cheshire  CT        35     1 F 18-40        22:07    7:08/M
       6    Carl Edelen             New Haven  CT       31     1 M 18-40        22:56    7:24/M
       7    Greg Waterbury          Guilford  CT        43     2 M 41-99        23:00    7:25/M
       8    Oliver White            Guilford  CT        54     3 M 41-99        23:28    7:34/M
       9    Stacey Sullivan         Madison  CT         39     2 F 18-40        23:49    7:41/M
      10    Mike Morin              Torrington  CT      39     2 M 18-40        23:51    7:42/M
      11    Heather De Laurentis    Old Lyme  CT        28     3 F 18-40        24:29    7:54/M
      12    Chuck Hrbek             Westbrook  CT       51     4 M 41-99        25:15    8:09/M
      13    Randy Howard            Walpole  MA         67     5 M 41-99        25:18    8:10/M
      14    Bedrich Hajek           Clinton  CT         40     3 M 18-40        25:32    8:14/M
      15    Greg Buller                                 49     6 M 41-99        25:54    8:21/M
      16    Jeff Flynn              Clinton  CT         43     7 M 41-99        25:56    8:22/M
      17    Peter Zagaja            Hebron  CT          41     8 M 41-99        26:02    8:24/M
      18    Sean King               Guilford  CT        28     4 M 18-40        26:36    8:35/M
      19    Liz Sahadi              Clinton  CT         33     4 F 18-40        26:51    8:40/M
      20    Nick Flynn              Clinton  CT         11     1 M  1-17        26:51    8:40/M
      21    Al Mennone              Clinton  CT         42     9 M 41-99        26:53    8:40/M
      22    Bill Johns              Bristol  CT         61    10 M 41-99        27:07    8:45/M
      23    Melissa Horrar          Guilford  CT        34     5 F 18-40        27:17    8:48/M
      24    Maia Vargas             Niantic  CT         32     6 F 18-40        27:29    8:52/M
      25    David Byron-Brown       Brooklyn  NY        45    11 M 41-99        27:49    8:58/M
      26    Gordon Todd             Manchester  CT      41    12 M 41-99        27:49    8:58/M
      27    Anastasios Maurudis     Manchester  CT      34     5 M 18-40        29:08    9:24/M
      28    Suanne Stanco           Waterbury  CT       39     7 F 18-40        29:26    9:30/M
      29    Mike Stanco             Waterbury  CT       41    13 M 41-99        30:01    9:41/M
      30    Marc Gelven             Clinton  CT         32     6 M 18-40        30:05    9:42/M
      31    Kristen Wolf            Branford  CT        26     8 F 18-40        30:08    9:43/M
      32    Margaret Mahar          Middletown  CT      40     9 F 18-40        30:38    9:53/M
      33    Renee Berhel            Guilford  CT        13     2 F  1-17        30:46    9:55/M
      34    Nick Ardito             Madison  CT         13     2 M  1-17        30:49    9:56/M
      35    Jo Ellen Simons         Killingworth  CT    34    10 F 18-40        30:50    9:57/M
      36    Deborah Cinicolo        Madison  CT         42     1 F 41-99        30:54    9:58/M
      37    Carlos Pena             Guilford  CT        39     7 M 18-40        31:01   10:00/M
      38    Dawn Ardito             Madison  CT         37    11 F 18-40        31:04   10:01/M
      39    Barbra Segaloff         New Haven  CT       58     2 F 41-99        31:05   10:02/M
      40    Sarah Terwilliger       Guilford  CT         8     3 F  1-17        31:13   10:04/M
      41    Vincent Canna Jr        Guilford  CT        39     8 M 18-40        31:50   10:16/M
      42    Patti Stieg             Southington  CT     49     3 F 41-99        32:00   10:19/M
      43    Laura Sklaver           Hamden  CT          41     4 F 41-99        33:03   10:40/M
      44    James Segaloff          New Haven  CT       41    14 M 41-99        33:03   10:40/M
      45    Richard Seethaler       Meriden  CT         61    15 M 41-99        33:17   10:44/M
      46    Zachary Karmen                              52    16 M 41-99        33:19   10:45/M
      47    Participant   366                            0     1 M  0- 0        33:33   10:49/M
      48    Gabrielle Berhel        Guilford  CT        17     4 F  1-17        35:08   11:20/M
      49    Joanne Stanco           Waterbury  CT       49     5 F 41-99        35:09   11:20/M
      50    Danielle Waterbury      Guilford  CT        43     6 F 41-99        35:11   11:21/M
      51    Talyor Ardito           Madison  CT          7     5 F  1-17        37:39   12:09/M
      52    Austin Ross             Madison  CT         82    17 M 41-99        38:28   12:25/M
      53    Bandit Number   900                                2 M  0- 0        38:46   12:30/M
      54    Bandit Number   901                                3 M  0- 0        38:46   12:30/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

36

2

20:24

6:35/M

 

Women 17 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Becca Krumholz Guilford CT

13

4

21:29

6:56/M

2

Renee Berhel Guilford CT

13

33

30:46

9:55/M

3

Sarah Terwilliger Guilford CT

8

40

31:13

10:04/M

 

Women 18 to 40

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Morin-Irwin Cheshire CT

35

5

22:07

7:08/M

2

Stacey Sullivan Madison CT

39

9

23:49

7:41/M

3

Heather De Laurentis Old Lyme CT

28

11

24:29

7:54/M

 

Women 41 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deborah Cinicolo Madison CT

42

36

30:54

9:58/M

2

Barbra Segaloff New Haven CT

58

39

31:05

10:02/M

3

Patti Stieg Southington CT

49

42

32:00

10:19/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Guildford CT

0

1

19:06

6:10/M

 

Men 17 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Flynn Clinton CT

11

20

26:51

8:40/M

2

Nick Ardito Madison CT

13

34

30:49

9:56/M

 

Men 18 to 40

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Edelen New Haven CT

31

6

22:56

7:24/M

2

Mike Morin Torrington CT

39

10

23:51

7:42/M

3

Bedrich Hajek Clinton CT

40

14

25:32

8:14/M

 

Men 41 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Drakopoulos Rocky Hill CT

43

3

21:15

6:51/M

2

Greg Waterbury Guilford CT

43

7

23:00

7:25/M

3

Oliver White Guilford CT

54

8

23:28

7:34/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com