HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Apple Harvest Festival 5K
October 18, 2003 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Mike Keenan, South Glastonbury, CT - 16:54
Sydney Letendre, Florence, MA, CT - 19:24

apple101801.jpg (65822 bytes) apple101802.jpg (51467 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


clouds.jpg (13053 bytes)

50 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Keenan             S Glastonbury  CT   31 ***** M 30-39        16:54    5:27/M
       2    Brian Wake              Glastonbury  CT     42 ***** M 40-49        17:31    5:39/M
       3    Scott Freeman           Manchester  CT      43 ***** M 40-49        17:38    5:41/M
       4    Mike Hebert             Glastonbury  CT     38     1 M 30-39        17:42    5:43/M
       5    John Paggioli           Marlborough  CT     38     2 M 30-39        17:45    5:44/M
       6    Scott Liljenberg        Wethersfield  CT    27     1 M 20-29        18:03    5:49/M
       7    Brian Coe               Trumbull  CT        40     1 M 40-49        18:05    5:50/M
       8    James Creighton         Simsbury  CT        38     3 M 30-39        18:20    5:55/M
       9    Cliff Collins           E. Hampton  CT      43     2 M 40-49        18:45    6:03/M
      10    Jeffrey Jahnke          Glastonbury  CT     41     3 M 40-49        18:56    6:06/M
      11    Bill McGugan            Manchester  CT      48     4 M 40-49        18:57    6:07/M
      12    Fernando Rincon         Glastonbury  CT     32     4 M 30-39        19:09    6:11/M
      13    Michael Senyk           Glastonbury  CT     35     5 M 30-39        19:11    6:11/M
      14    Patrick Salonia         Newington  CT       24     2 M 20-29        19:18    6:14/M
      15    Scott Leland            Glastonbury  CT     36     6 M 30-39        19:24    6:15/M
      16    Sydney Letendre         Florence  MA        49 ***** F 40-49        19:24    6:15/M
      17    Steve Mc Laughlin       Marlborough  CT     41     5 M 40-49        19:34    6:19/M
      18    Rick D'Auteuil          South Glastonbury   43     6 M 40-49        19:35    6:19/M
      19    Joseph Hallisey         Glastonbury  CT     39     7 M 30-39        19:39    6:20/M
      20    David Mc Kinley         Hartford  CT        47     7 M 40-49        19:46    6:23/M
      21    Michael Cosentino       Glastonbury  CT     38     8 M 30-39        19:51    6:24/M
      22    Dan Dumais              Glastonbury  CT     42     8 M 40-49        20:05    6:29/M
      23    Bill Kelly              Glastonbury  CT     42     9 M 40-49        20:09    6:30/M
      24    Micheal Sutherland      Manchester  CT      28     3 M 20-29        20:11    6:31/M
      25    Rick Urban Jr           Windham  CT         49    10 M 40-49        20:20    6:34/M
      26    Matej Rutar             Manchester  CT      23     4 M 20-29        20:30    6:37/M
      27    Rich Madden             Glastonbury  CT     42    11 M 40-49        20:31    6:37/M
      28    Matt Ferony             Marlborough  CT     14     1 M  1-14        20:31    6:37/M
      29    Sandra Rodrigue         Glastonbury  CT     25 ***** F 20-29        20:38    6:39/M
      30    Robb Armstrong          Hartford  CT        21     5 M 20-29        20:44    6:41/M
      31    Tony Hollister          East Hartford  CT   56     1 M 50-59        20:55    6:45/M
      32    Bekkie Wright           Marlborough  CT     41 ***** F 40-49        20:57    6:45/M
      33    Charlie Yescott         Unionville  CT      63     1 M 60-69        21:00    6:46/M
      34    Bob Caplin              Vernon  CT          53     2 M 50-59        21:09    6:49/M
      35    Rick Leupold            Newington  CT       39     9 M 30-39        21:18    6:52/M
      36    Paul Guimont            Glastonbury  CT     45    12 M 40-49        21:32    6:57/M
      37    Graham Stevens          Hartford  CT        27     6 M 20-29        21:34    6:57/M
      38    Noel Whitman            Rocky Hill  CT      43     1 F 40-49        21:44    7:01/M
      39    Seth Jacoby             Glastonbury  CT     35    10 M 30-39        21:45    7:01/M
      40    Kevin Prestage          West Hartford  CT   31    11 M 30-39        21:47    7:02/M
      41    Vianna Zimbal           Glastonbury  CT     50     1 F 50-59        21:49    7:02/M
      42    Joseph Twill            Glastonbury  CT     51     3 M 50-59        21:54    7:04/M
      43    Nathan Cropper          Stamford  CT        29     7 M 20-29        21:55    7:04/M
      44    Bill Landers            South Glastonbury   38    12 M 30-39        21:57    7:05/M
      45    Kristen Kemp            Cranston  RI        35     1 F 30-39        21:58    7:05/M
      46    Tom Butterfield         Windsor  CT         67     2 M 60-69        22:06    7:08/M
      47    Timothy Coe             Trumbull  CT        13     2 M  1-14        22:09    7:09/M
      48    Clinton Driscoll        South Windsor  CT   50     4 M 50-59        22:10    7:09/M
      49    Dave Bernaus            Glastonbury  CT     38    13 M 30-39        22:13    7:10/M
      50    Hideaki Motohashi       Manchester  CT      37    14 M 30-39        22:15    7:11/M
      51    Craig Thiel             Glastonbury  CT     33    15 M 30-39        22:16    7:11/M
      52    Sheila Duggan           Glastonbury  CT     28     1 F 20-29        22:27    7:15/M
      53    Ryan Olschefskie        Glastonbury  CT     26     8 M 20-29        22:29    7:15/M
      54    Matthew Marseglia       South Glastonbury   34    16 M 30-39        22:29    7:15/M
      55    Ethan Brysger           Glastonbury  CT     30    17 M 30-39        22:33    7:16/M
      56    Eric Klaus              South Glastonbury   48    13 M 40-49        22:33    7:16/M
      57    Ted Metzger             Glastonbury  CT     41    14 M 40-49        22:34    7:17/M
      58    Wayne Armillei          West Hartford  CT   45    15 M 40-49        22:42    7:19/M
      59    Shannon Fay             Glastonbury  CT     31    18 M 30-39        22:46    7:21/M
      60    Lynne Pinto             Colchester  CT      40     2 F 40-49        22:52    7:23/M
      61    Jill Ahern              West Hartford  CT   48     3 F 40-49        22:54    7:23/M
      62    Joe Traska              Glastonbury  CT     25     9 M 20-29        22:55    7:24/M
      63    Nicole Beaulieu         Glastonbury  CT     26     2 F 20-29        22:56    7:24/M
      64    Gary Sweet              Glastonbury  CT     56     5 M 50-59        22:58    7:25/M
      65    Paul Melocowsky         Glastonbury  CT     34    19 M 30-39        23:00    7:25/M
      66    Vincent Laudone         South Glastonbury   47    16 M 40-49        23:02    7:26/M
      67    Peter Jaisle            South Glastonbury   38    20 M 30-39        23:03    7:26/M
      68    Tony Di Stefano         S Windsor  CT       42    17 M 40-49        23:10    7:28/M
      69    Kevin Leahy             Glastonbury  CT     38    21 M 30-39        23:17    7:31/M
      70    H Patrick Campbell      Glastonbury  CT     47    18 M 40-49        23:18    7:31/M
      71    Karl Korn               Manchester  CT      24    10 M 20-29        23:25    7:33/M
      72    Tammie Nelson           Storrs  CT          36     2 F 30-39        23:30    7:35/M
      73    Jason Byrnes            Glastonbury  CT     29    11 M 20-29        23:39    7:38/M
      74    Robert Lowe             Glastonbury  CT     57     6 M 50-59        23:39    7:38/M
      75    George Ripley           South Glastonbury   55     7 M 50-59        23:40    7:38/M
      76    Leland Maloon           Vernon  CT          51     8 M 50-59        23:46    7:40/M
      77    Brenda Cronin           Avon  CT            38     3 F 30-39        23:49    7:41/M
      78    Karen Laforge           Suffield  CT        42     4 F 40-49        23:49    7:41/M
      79    Amy Cyphers             Norwalk  CT         26     3 F 20-29        23:51    7:42/M
      80    Edward O'Doherty        Glastonbury  CT     38    22 M 30-39        23:55    7:43/M
      81    Timothy Dock            Glastonbury  CT     27    12 M 20-29        24:07    7:47/M
      82    Sarah Cadario           Glastonbury  CT     15     1 F 15-19        24:08    7:47/M
      83    Chuck Cadario           Glastonbury  CT     44    19 M 40-49        24:08    7:47/M
      84    Chiara Medina           Plainville  CT      40     5 F 40-49        24:18    7:50/M
      85    Bob Marum               Simsbury  CT        63     3 M 60-69        24:20    7:51/M
      86    Jim Rosokoff            Glastonbury  CT     57     9 M 50-59        24:21    7:51/M
      87    Richard Langley         Andover  CT         44    20 M 40-49        24:30    7:54/M
      88    Keith Blum              West Hartford  CT   22    13 M 20-29        24:31    7:55/M
      89    Brendan Fraher          Glastonbury  CT     59    10 M 50-59        24:32    7:55/M
      90    Kelly P. Bragdon        Glastonbury  CT     32     4 F 30-39        24:34    7:55/M
      91    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      50    11 M 50-59        24:36    7:56/M
      92    Harry Norman            South Glastonbury   36    23 M 30-39        24:40    7:57/M
      93    Roger Wilk              Stamford  CT        46    21 M 40-49        24:43    7:58/M
      94    Matthew Wynne           South Windsor  CT   50    12 M 50-59        24:43    7:58/M
      95    Craig Lewis             West Hartford  CT   28    14 M 20-29        24:44    7:59/M
      96    Stephanie Labbe         Portland  CT        28     4 F 20-29        24:45    7:59/M
      97    Dan Hunt                Glastonbury  CT      9     3 M  1-14        24:46    7:59/M
      98    Stephen Jacques         West Hartford  CT   29    15 M 20-29        24:47    8:00/M
      99    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56    13 M 50-59        24:49    8:00/M
     100    Keefe Kirchsen          Glastonbury  CT     36    24 M 30-39        24:49    8:00/M
     101    Lynn Everett            West Hartford  CT   45     6 F 40-49        24:56    8:03/M
     102    Doug Ryan               Glastonbury  CT     35    25 M 30-39        24:57    8:03/M
     103    Drew Vaughn                                 37    26 M 30-39        25:07    8:06/M
     104    Robert Aube Jr          Rocky Hill  CT      37    27 M 30-39        25:10    8:07/M
     105    Daniel Roback           Bolton  CT          14     4 M  1-14        25:11    8:07/M
     106    Lisa Zajac              Manchester  CT      25     5 F 20-29        25:11    8:07/M
     107    Maura O' Donnell        South Glastonbury   41     7 F 40-49        25:11    8:07/M
     108    Geoff Hunt              Glastonbury  CT     39    28 M 30-39        25:12    8:08/M
     109    Timothy Bragdon         Glastonbury  CT     33    29 M 30-39        25:13    8:08/M
     110    Jay Fisher              South Glastonbury   47    22 M 40-49        25:16    8:09/M
     111    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     4 M 60-69        25:21    8:11/M
     112    Todd Shapiro            Glastonbury  CT     46    23 M 40-49        25:27    8:13/M
     113    Michael Gieras          Glastonbury  CT     13     5 M  1-14        25:29    8:13/M
     114    Henry Marcinkiewicz     Williamsport  PA    49    24 M 40-49        25:31    8:14/M
     115    Kevin Paskale           South Glastonbury   35    30 M 30-39        25:39    8:16/M
     116    Jean Ginnetty           South Glastonbury   41     8 F 40-49        25:48    8:19/M
     117    Brian Culmo             South Glastonbury   11     6 M  1-14        25:50    8:20/M
     118    Kirsten Hazard          Glastonbury  CT     34     5 F 30-39        25:51    8:20/M
     119    Annamarie Beaulieu      Portland  CT        38     6 F 30-39        25:56    8:22/M
     120    Rise Cooper             Glastonbury  CT     42     9 F 40-49        26:00    8:23/M
     121    Carmen Maloon           Vernon  CT          49    10 F 40-49        26:01    8:24/M
     122    Nicola Culmo            South Glastonbury   38     7 F 30-39        26:09    8:26/M
     123    Jeffrey Segal           Glastonbury  CT     38    31 M 30-39        26:16    8:28/M
     124    Al Kenworthy            Glastonbury  CT     13     7 M  1-14        26:17    8:29/M
     125    Guy Frost               East Hartford  CT   46    25 M 40-49        26:19    8:29/M
     126    Richard Cyphers         Glastonbury  CT     53    14 M 50-59        26:21    8:30/M
     127    Christy Pratt           Stamford  CT        25     6 F 20-29        26:25    8:31/M
     128    Allison Meisner         Glastonbury  CT     17     2 F 15-19        26:36    8:35/M
     129    Shannon Zononi          Windsor Locks  CT   12     1 F  1-14        26:40    8:36/M
     130    Veronica Giroux         Glastonbury  CT     30     8 F 30-39        26:45    8:38/M
     131    Barry Daniel            West Hartford  CT   30    32 M 30-39        26:50    8:39/M
     132    Jeffry Walker           Glastonbury  CT     51    15 M 50-59        26:52    8:40/M
     133    James Anselmo           Manchester  CT      30    33 M 30-39        27:01    8:43/M
     134    Julie Corrado           South Windsor  CT   21     7 F 20-29        27:04    8:44/M
     135    Eric Rosenberg          Glastonbury  CT     46    26 M 40-49        27:05    8:44/M
     136    Melissa Wilcox          New York  NY        22     8 F 20-29        27:13    8:47/M
     137    Julia Richardson        New York  NY        23     9 F 20-29        27:13    8:47/M
     138    Mike Mathews            West Hartford  CT   37    34 M 30-39        27:21    8:49/M
     139    Jeff Giroux             Glastonbury  CT     30    35 M 30-39        27:27    8:51/M
     140    Gwen Gibbons            Middletown  CT      29    10 F 20-29        27:31    8:53/M
     141    Lynn Misenti            Middletown  CT      34     9 F 30-39        27:36    8:54/M
     142    Karen Plummer           Glastonbury  CT     37    10 F 30-39        27:43    8:56/M
     143    Beth Kenworthy          Glastonbury  CT     46    11 F 40-49        27:44    8:57/M
     144    Andrea King             Glastonbury  CT     43    12 F 40-49        27:45    8:57/M
     145    Judson Barker           Glastonbury  CT     55    16 M 50-59        27:45    8:57/M
     146    Taisa Skubiak           Glastonbury  CT     29    11 F 20-29        27:46    8:57/M
     147    Peter Catania           Marlborough  CT     36    36 M 30-39        27:47    8:58/M
     148    Bill Davenport          Glastonbury  CT     55    17 M 50-59        27:58    9:01/M
     149    Robyn Guimont           Glastonbury  CT     49    13 F 40-49        28:06    9:04/M
     150    Joanne Meisner          Glastonbury  CT     44    14 F 40-49        28:08    9:05/M
     151    Gerold Muller           South Glastonbury   65     5 M 60-69        28:18    9:08/M
     152    Ernest Spira            Glastonbury  CT     57    18 M 50-59        28:19    9:08/M
     153    Brooke Keeney           Glastonbury  CT     37    11 F 30-39        28:19    9:08/M
     154    Mason Keeney            Glastonbury  CT     49    27 M 40-49        28:19    9:08/M
     155    Kathy Dewey             South Glastonbury   39    12 F 30-39        28:20    9:08/M
     156    Peggy Byram             Glastonbury  CT     46    15 F 40-49        28:20    9:08/M
     157    Carin Joy Wiesner       Glastonbury  CT     29    12 F 20-29        28:24    9:10/M
     158    Kevin Payne             South Glastonbury   10     8 M  1-14        28:28    9:11/M
     159    Lori Finer              Glastonbury  CT     25    13 F 20-29        28:29    9:11/M
     160    Jimmy Grant             Glastonbury  CT     25    16 M 20-29        28:29    9:11/M
     161    Doug Payne              South Glastonbury   46    28 M 40-49        28:30    9:12/M
     162    Molly Coe               Trumbull  CT        11     2 F  1-14        28:34    9:13/M
     163    Jackie Parente          South Glastonbury   56     2 F 50-59        28:35    9:13/M
     164    Jennifer Glann          East Hartford  CT   30    13 F 30-39        28:35    9:13/M
     165    Al Haberern             Tolland  CT         52    19 M 50-59        28:36    9:14/M
     166    Doug Weathermax         Hartford  CT        22    17 M 20-29        28:37    9:14/M
     167    Michelle Smith          Longmeadow  MA      49    16 F 40-49        28:45    9:16/M
     168    Vincent Smith           Longmeadow  MA      48    29 M 40-49        28:45    9:16/M
     169    Nita Baumann            Glastonbury  CT     35    14 F 30-39        28:47    9:17/M
     170    Katie Di Scipio         Glastonbury  CT     12     3 F  1-14        28:51    9:18/M
     171    Donna Aiudi             Glastonbury  CT     40    17 F 40-49        28:54    9:19/M
     172    Susan Crawford          Rocky Hill  CT      46    18 F 40-49        28:54    9:19/M
     173    Becki Graves            Portland  CT        35    15 F 30-39        28:55    9:20/M
     174    Katie Graves            Portland  CT        36    16 F 30-39        28:59    9:21/M
     175    Darien Lewie            Hartford  CT        31    37 M 30-39        28:59    9:21/M
     176    Shelley Burnette        Morrisville  NC     29    14 F 20-29        29:01    9:22/M
     177    Katie Fahey             West Hartford  CT   12     4 F  1-14        29:07    9:24/M
     178    Connie Bird             Glastonbury  CT     43    19 F 40-49        29:24    9:29/M
     179    Wendy Mc Cormick        Glastonbury  CT     41    20 F 40-49        29:27    9:30/M
     180    Catherine Barlow        Glastonbury  CT     39    17 F 30-39        29:27    9:30/M
     181    Dan Callahan            Wethersfield  CT    44    30 M 40-49        29:33    9:32/M
     182    Jessica Stevens         Portsmouth  RI      22    15 F 20-29        29:38    9:34/M
     183    Barb Corrigan           Glastonbury  CT     52     3 F 50-59        29:39    9:34/M
     184    Katherine Wilson        Glastonbury  CT     58     4 F 50-59        29:43    9:35/M
     185    Kelly Hunt              Glastonbury  CT     38    18 F 30-39        29:49    9:37/M
     186    Katherine Picard        Portland  CT        33    19 F 30-39        29:53    9:38/M
     187    Kelly Guyer             Ivoryton  CT        25    16 F 20-29        29:54    9:39/M
     188    Kathleen Kiernan-Pagani Glastonbury  CT     33    20 F 30-39        30:16    9:46/M
     189    Dean Kiernan-Pagani     Glastonbury  CT     42    31 M 40-49        30:29    9:50/M
     190    James Morton            South Glastonbury   38    38 M 30-39        30:38    9:53/M
     191    Amy Calhoun             Glastonbury  CT     31    21 F 30-39        30:38    9:53/M
     192    Patricia Sullivan       Glastonbury  CT     31    22 F 30-39        30:38    9:53/M
     193    Kim Wasilefsky          South Glastonbury   39    23 F 30-39        30:40    9:54/M
     194    Maggie Shaw             East Hampton  CT    45    21 F 40-49        30:40    9:54/M
     195    Kerry Emonds            Glastonbury  CT     30    24 F 30-39        30:42    9:54/M
     196    Molly Donovan           Glastonbury  CT     28    17 F 20-29        30:44    9:55/M
     197    Doug Donovan            Glastonbury  CT     31    25 F 30-39        30:47    9:56/M
     198    Susan Griffin           Vernon  CT          49    22 F 40-49        30:53    9:58/M
     199    Ann Hurder              Glastonbury  CT     51     5 F 50-59        31:04   10:01/M
     200    Deb Porto-Velez         Waterbury  CT       41    23 F 40-49        31:49   10:16/M
     201    Hillary Peterson        Newington  CT       32    26 F 30-39        31:54   10:17/M
     202    Pamela Thompson         Glastonbury  CT     35    27 F 30-39        31:56   10:18/M
     203    Krista Coletta          Glastonbury  CT     36    28 F 30-39        32:20   10:26/M
     204    Susan Leckowicz         Glastonbury  CT     42    24 F 40-49        32:31   10:29/M
     205    Teresa Gionet           Glastonbury  CT     38    29 F 30-39        32:33   10:30/M
     206    Bob Parente             South Glastonbury   58    20 M 50-59        32:53   10:36/M
     207    Eve Marie Perugini      South Glastonbury   36    30 F 30-39        33:04   10:40/M
     208    Marilyn Osowiski        Kensington  CT      39    31 F 30-39        34:02   10:59/M
     209    Kimiko Cotthaus         Glastonbury  CT     33    32 F 30-39        34:02   10:59/M
     210    Dolores Marcous         Vernon  CT          52     6 F 50-59        34:35   11:09/M
     211    Lea Langley             Andover  CT         44    25 F 40-49        34:42   11:12/M
     212    Debbie Beauchamp        Andover  CT         40    26 F 40-49        34:42   11:12/M
     213    Erica Brannan           Hartford  CT        23    18 F 20-29        34:44   11:12/M
     214    Carolyn Gerber          Glastonbury  CT     61     1 F 60-69        34:52   11:15/M
     215    Lois Luddy              Rocky Hill  CT      50     7 F 50-59        35:29   11:27/M
     216    Liz Solecki             West Hartford  CT   39    33 F 30-39        35:30   11:27/M
     217    Cynthia Peterson        Middle Haddam  CT   70     1 F 70-99        35:36   11:29/M
     218    Amy Jockle              Wallingford  CT     30    34 F 30-39        35:45   11:32/M
     219    William Pasek           South Glastonbury   44    32 M 40-49        36:02   11:37/M
     220    Annette Pasek           South Glastonbury   43    27 F 40-49        36:03   11:38/M
     221    Maria Galanto           Middletown  CT      44    28 F 40-49        36:34   11:48/M
     222    Jay Caruso              South Glastonbury   33    39 M 30-39        36:42   11:50/M
     223    Jane Caruso             South Glastonbury   31    35 F 30-39        36:42   11:50/M
     224    Heidi Warner            Marlborough  CT     28    19 F 20-29        37:37   12:08/M
     225    Jill Sweeney            Chicopee  MA        34    36 F 30-39        38:50   12:32/M
     226    Ray Wilson              Glastonbury  CT     61     6 M 60-69        39:16   12:40/M
     227    Tatiana Mazur           Glastonbury  CT     49    29 F 40-49        44:20   14:18/M
     228    Barbara Mazur           Glastonbury  CT     42    30 F 40-49        45:15   14:36/M
     229    Elizabeth Dunphy        South Glastonbury   54     8 F 50-59        46:38   15:03/M
     230    Michael Aiudi           Glastonbury  CT     8      9 M  1-14        47:28   15:19/M
     231    Michael Auidi           Glastonbury  CT     41    33 M 40-49        47:28   15:19/M
     232    J.r. Dunphy             South Glastonbury   55    21 M 50-59        47:48   15:25/M
     233    Cheryl Lanata           Glastonbury  CT     33    37 F 30-39        49:01   15:49/M
     234    Leslee Cook             Glastonbury  CT     39    38 F 30-39        49:02   15:49/M
     235    Linda Flanigan          Glastonbury  CT     53     9 F 50-59        49:50   16:05/M
     236    Debbie Lawrence         Glastonbury  CT     52    10 F 50-59        49:51   16:05/M
     237    Margie Mathews          West Hartford  CT   36    39 F 30-39        51:55   16:45/M
     238    Shirley Swanson         Glastonbury  CT     63     2 F 60-69        51:57   16:45/M
     239    Carol Mathews           Glastonbury  CT     68     3 F 60-69        51:57   16:45/M
     240    Sam Harrison            East Hartford  CT   86     1 M 70-99        55:08   17:47/M
     241    Lindsay Rovira          South Glastonbury   45    31 F 40-49        56:31   18:14/M
     242    Brenda Ryan             Glastonbury  CT     35    40 F 30-39        56:49   18:20/M
     243    Kelly Sardo             Glastonbury  CT     37    41 F 30-39        56:50   18:20/M
     244    Clare Paskale           South Glastonbury   35    42 F 30-39        57:01   18:24/M
     245    Arwen Norman            Glastonbury  CT     38    43 F 30-39        57:58   18:42/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sydney Letendre Florence MA

49

16

19:24

6:15/M

2

Sandra Rodrigue Glastonbury CT

25

29

20:38

6:39/M

3

Bekkie Wright Marlborough CT

41

32

20:57

6:45/M

 

Women 14 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Zononi Windsor Locks CT

12

129

26:40

8:36/M

2

Molly Coe Trumbull CT

11

162

28:34

9:13/M

3

Katie Di Scipio Glastonbury CT

12

170

28:51

9:18/M

 

Women 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Cadario Glastonbury CT

15

82

24:08

7:47/M

2

Allison Meisner Glastonbury CT

17

128

26:36

8:35/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sheila Duggan Glastonbury CT

28

52

22:27

7:15/M

2

Nicole Beaulieu Glastonbury CT

26

63

22:56

7:24/M

3

Amy Cyphers Norwalk CT

26

79

23:51

7:42/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristen Kemp Cranston RI

35

45

21:58

7:05/M

2

Tammie Nelson Storrs CT

36

72

23:30

7:35/M

3

Brenda Cronin Avon CT

38

77

23:49

7:41/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Noel Whitman Rocky Hill CT

43

38

21:44

7:01/M

2

Lynne Pinto Colchester CT

40

60

22:52

7:23/M

3

Jill Ahern West Hartford CT

48

61

22:54

7:23/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vianna Zimbal Glastonbury CT

50

41

21:49

7:02/M

2

Jackie Parente South Glastonbury CT

56

163

28:35

9:13/M

3

Barb Corrigan Glastonbury CT

52

183

29:39

9:34/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Gerber Glastonbury CT

61

214

34:52

11:15/M

2

Shirley Swanson Glastonbury CT

63

238

51:57

16:45/M

3

Carol Mathews Glastonbury CT

68

239

51:57

16:45/M

 

Women 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Peterson Middle Haddam CT

70

217

35:36

11:29/M

 

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Keenan S Glastonbury CT

31

1

16:54

5:27/M

2

Brian Wake Glastonbury CT

42

2

17:31

5:39/M

3

Scott Freeman Manchester CT

43

3

17:38

5:41/M

 

Men 14 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Ferony Marlborough CT

14

28

20:31

6:37/M

2

Timothy Coe Trumbull CT

13

47

22:09

7:09/M

3

Dan Hunt Glastonbury CT

9

97

24:46

7:59/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Liljenberg Wethersfield CT

27

6

18:03

5:49/M

2

Patrick Salonia Newington CT

24

14

19:18

6:14/M

3

Micheal Sutherland Manchester CT

28

24

20:11

6:31/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Hebert Glastonbury CT

38

4

17:42

5:43/M

2

John Paggioli Marlborough CT

38

5

17:45

5:44/M

3

James Creighton Simsbury CT

38

8

18:20

5:55/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Coe Trumbull CT

40

7

18:05

5:50/M

2

Cliff Collins E. Hampton CT

43

9

18:45

6:03/M

3

Jeffrey Jahnke Glastonbury CT

41

10

18:56

6:06/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Hollister East Hartford CT

56

31

20:55

6:45/M

2

Bob Caplin Vernon CT

53

34

21:09

6:49/M

3

Joseph Twill Glastonbury CT

51

42

21:54

7:04/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Yescott Unionville CT

63

33

21:00

6:46/M

2

Tom Butterfield Windsor CT

67

46

22:06

7:08/M

3

Bob Marum Simsbury CT

63

85

24:20

7:51/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sam Harrison East Hartford CT

86

240

55:08

17:47/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com