HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea
Community Challenge
September 28, 2003 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Mike Slinskey, Wappinger Falls, NY - 15:40
Amy Fredericks, Greenwich, CT - 18:31

big092801.jpg (111986 bytes) big092802.jpg (103307 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


showers.jpg (14115 bytes)

72 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Wappinger Falls  NY 34 ***** M 30-39        15:40    5:03/M
       2    George Buchanan         Stamford  CT        45     1 M 40-49        16:36    5:21/M
       3    Tim Di Scipio           Easton  CT          41     2 M 40-49        16:56    5:28/M
       4    Kevin Grimes            Sandy Hook  CT      40     3 M 40-49        17:05    5:31/M
       5    Sean Michaels           Highland  NY        27     1 M 19-29        17:20    5:35/M
       6    Rich Vogt               Fairfield  CT       30     1 M 30-39        17:29    5:38/M
       7    Krysztof Modzelewski    Stamford  CT        37     2 M 30-39        17:46    5:44/M
       8    Jim Sanders             Oxford  CT          37     3 M 30-39        17:47    5:44/M
       9    Ian Frankel             Madison  CT         46     4 M 40-49        17:48    5:45/M
      10    Elliott Rogers          Southport  CT       52     1 M 50-59        17:52    5:46/M
      11    Tom Harding             Westport  CT        37     4 M 30-39        17:52    5:46/M
      12    Jaime Irick             Fairfield  CT       29     2 M 19-29        18:03    5:49/M
      13    Geoffrey Howe           Harwinton  CT       42     5 M 40-49        18:09    5:51/M
      14    Amy Fredericks          Greenwich  CT       37 ***** F 30-39        18:31    5:58/M
      15    Jason Chimienti         Prospect  CT        37     5 M 30-39        18:51    6:05/M
      16    Dan O' Connor           Fairfield  CT       39     6 M 30-39        18:51    6:05/M
      17    Greg Kuzma              Weston  CT          37     7 M 30-39        18:53    6:05/M
      18    Carlos Sanchez          Stratford  CT       36     8 M 30-39        18:54    6:06/M
      19    Harold Cargain          Wappinger Falls  NY 28     3 M 19-29        18:54    6:06/M
      20    John Samsel             Mamaroneck  NY      59     2 M 50-59        18:55    6:06/M
      21    Heather Crosby          Danbury  CT         30     1 F 30-39        18:57    6:07/M
      22    Brian Fidler            West Haven  CT      32     9 M 30-39        19:02    6:08/M
      23    Erica Merrill           Rowayton  CT        40     1 F 40-49        19:03    6:09/M
      24    Kevin Holtzclaw         Fairfield  CT       58     3 M 50-59        19:04    6:09/M
      25    Seth Spector            Southport  CT       28     4 M 19-29        19:14    6:12/M
      26    Ed Donoghue             Fairfield  CT       63     1 M 60-69        19:20    6:14/M
      27    Louis Kolek             Westport  CT        31    10 M 30-39        19:22    6:15/M
      28    Roy Harrison            Fairfield  CT       45     6 M 40-49        19:32    6:18/M
      29    Matt Horton             Westport  CT        25     5 M 19-29        19:37    6:20/M
      30    Desmond O'Grady Jr      Southbury  CT       23     6 M 19-29        19:41    6:21/M
      31    David Lyons             Monroe  CT          26     7 M 19-29        19:47    6:23/M
      32    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      38    11 M 30-39        19:51    6:24/M
      33    Sean O'Neil             Trumbull  CT        33    12 M 30-39        19:56    6:26/M
      34    Felix Esposito          Stratford  CT       33    13 M 30-39        20:01    6:27/M
      35    Ray Vogt                Fairfield  CT       40     7 M 40-49        20:09    6:30/M
      36    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        20:13    6:31/M
      37    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        20:14    6:32/M
      38    Dede Beck               New Canaan  CT      41     2 F 40-49        20:14    6:32/M
      39    Jeffrey Swan            Fairfield  CT       13     1 M 10-13        20:23    6:35/M
      40    Paul Couzelis           Norwalk  CT         60     2 M 60-69        20:25    6:35/M
      41    Scott Schwartz          Newtown  CT         54     4 M 50-59        20:33    6:38/M
      42    Glen Colello            Southport  CT       34    14 M 30-39        20:45    6:42/M
      43    Maurice Scioletti       Stratford  CT       37    15 M 30-39        20:47    6:42/M
      44    Daniel Magner           Easton  CT          14     1 M 14-18        20:48    6:43/M
      45    Wayne Plaveck           Milford  CT         33    16 M 30-39        20:51    6:44/M
      46    Zachary Harper          Plainville  CT      12     2 M 10-13        20:54    6:45/M
      47    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      41     8 M 40-49        20:55    6:45/M
      48    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       53     5 M 50-59        20:57    6:45/M
      49    Barbara Le Blanc        Darien  CT          46     3 F 40-49        21:01    6:47/M
      50    Stuart Swan             Fairfield  CT       46     9 M 40-49        21:01    6:47/M
      51    Nicole Dillon           Stratford  CT       24     1 F 19-29        21:05    6:48/M
      52    Ian Corcoran            Easton  CT          14     2 M 14-18        21:10    6:50/M
      53    Richard Strahota        Darien  CT          46    10 M 40-49        21:10    6:50/M
      54    Jeff Ongley             Stratford  CT       29     8 M 19-29        21:16    6:52/M
      55    Lars Headley            Westport  CT        42    11 M 40-49        21:20    6:53/M
      56    Erik Zubavskas          Fairfield  CT       23     9 M 19-29        21:23    6:54/M
      57    Greg Ritzinger          Newtown  CT         46    12 M 40-49        21:24    6:54/M
      58    Robert Fontaine         Bethlehem  CT       48    13 M 40-49        21:26    6:55/M
      59    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         45     4 F 40-49        21:30    6:56/M
      60    Kazimierz Modzelewski   Stamford  CT        66     3 M 60-69        21:32    6:57/M
      61    Robert Huie             New Haven  CT       26    10 M 19-29        21:39    6:59/M
      62    Desmond O'Grady         Southbury  CT       58     6 M 50-59        21:40    6:59/M
      63    Robert Linton           Stamford  CT        35    17 M 30-39        21:42    7:00/M
      64    Kevin Boughan           Stamford  CT        27    11 M 19-29        21:42    7:00/M
      65    Michael Buchina         New Haven  CT       44    14 M 40-49        21:44    7:01/M
      66    Amelia Audette          Stamford  CT        29     2 F 19-29        21:46    7:01/M
      67    William Seanor          Fairfield  CT       37    18 M 30-39        21:47    7:02/M
      68    Tom Mc Sherry           New Milford  CT     50     7 M 50-59        21:50    7:03/M
      69    Jason Neer              Norwalk  CT         25    12 M 19-29        21:54    7:04/M
      70    Wayne Zimmerman         Weston  CT          39    19 M 30-39        22:00    7:06/M
      71    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      52     8 M 50-59        22:02    7:06/M
      72    Kevin Tiernan           Milford  CT         13     3 M 10-13        22:03    7:07/M
      73    Kevin Hickey            Seattle  WA         34    20 M 30-39        22:03    7:07/M
      74    Brian Hickey            Niantic  CT         32    21 M 30-39        22:04    7:07/M
      75    Jordy Winslow           Wilton  CT          12     4 M 10-13        22:13    7:10/M
      76    Dan Sullivan            Fairfield  CT       46    15 M 40-49        22:14    7:10/M
      77    Courtney Harding        Wappinger Falls  NY 32     2 F 30-39        22:16    7:11/M
      78    Matthew O'Brien         Trumbull  CT        9      1 M  2- 9        22:17    7:11/M
      79    Terrence Hickey         Pawcatuck  CT       32    22 M 30-39        22:20    7:12/M
      80    Robert Gariepy          Hamden  CT          45    16 M 40-49        22:21    7:13/M
      81    Ben Spang               Stamford  CT        41    17 M 40-49        22:35    7:17/M
      82    Sara Fucci              Trumbull  CT        23     3 F 19-29        22:37    7:18/M
      83    Bill Kelly              Fairfield  CT       43    18 M 40-49        22:40    7:19/M
      84    John Florio             Norwalk  CT         44    19 M 40-49        22:43    7:20/M
      85    Paul O'Brien            Trumbull  CT        41    20 M 40-49        22:56    7:24/M
      86    Luis Mendoza            Bridgeport  CT      40    21 M 40-49        22:59    7:25/M
      87    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      56     9 M 50-59        22:59    7:25/M
      88    Candace Parker          Fairfield  CT       52     1 F 50-59        23:01    7:25/M
      89    David Damm              Fairfield  CT       14     3 M 14-18        23:03    7:26/M
      90    Teddy Buchanan          Stamford  CT        23    13 M 19-29        23:10    7:28/M
      91    Patrick Cordichon       Shelton  CT         28    14 M 19-29        23:10    7:28/M
      92    Evan Bieder             Norwalk  CT         10     5 M 10-13        23:15    7:30/M
      93    Erik Bieder             Norwalk  CT         38    23 M 30-39        23:16    7:30/M
      94    Dorrie Harris           Westport  CT        34     3 F 30-39        23:16    7:30/M
      95    Sean Wadlinger          W Simsbury  CT      23    15 M 19-29        23:18    7:31/M
      96    Hill Flynn              Fairfield  CT       42    22 M 40-49        23:20    7:32/M
      97    Carl Highsmith          Hamden  CT          52    10 M 50-59        23:22    7:32/M
      98    Holly Walczak           Newtown  CT         39     4 F 30-39        23:22    7:32/M
      99    Colleen Weitekamp       Southbury  CT       29     4 F 19-29        23:26    7:34/M
     100    Bart Bunkoci            Stratford  CT       53    11 M 50-59        23:27    7:34/M
     101    John Feher              Milford  CT         36    24 M 30-39        23:35    7:36/M
     102    Phillip Neugebauer      Fairfield  CT       34    25 M 30-39        23:37    7:37/M
     103    Carlos Valle            Bridgeport  CT      31    26 M 30-39        23:37    7:37/M
     104    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       46    23 M 40-49        23:38    7:37/M
     105    Michael Galle           Fairfield  CT       42    24 M 40-49        23:41    7:38/M
     106    Brian Grimes            Sandy Hook  CT      11     6 M 10-13        23:43    7:39/M
     107    Nick Priscott           Norwalk  CT         28    16 M 19-29        23:44    7:39/M
     108    Peter Markey            Norwalk  CT         24    17 M 19-29        23:44    7:39/M
     109    Mark Greene             Westport  CT        42    25 M 40-49        23:44    7:39/M
     110    Walter Perry            Bethel  CT          48    26 M 40-49        23:45    7:40/M
     111    Julie Sidhu             Weston  CT          45     5 F 40-49        23:46    7:40/M
     112    Sean O'Leary            Fairfield  CT       34    27 M 30-39        23:54    7:43/M
     113    Denise Schmidt          Darien  CT          39     5 F 30-39        23:54    7:43/M
     114    Patricia Carroll        Darien  CT          44     6 F 40-49        24:04    7:46/M
     115    Kathy Scoville          Southport  CT       43     7 F 40-49        24:05    7:46/M
     116    John Weyrauch           Weston  CT          44    27 M 40-49        24:08    7:47/M
     117    Christopher Deasy       Stamford  CT        29    18 M 19-29        24:11    7:48/M
     118    William Tommins         Fairfield  CT       40    28 M 40-49        24:12    7:48/M
     119    Joseph Raposa           Fairfield  CT       46    29 M 40-49        24:13    7:49/M
     120    Carrie Williams         Fairfield  CT       27     5 F 19-29        24:17    7:50/M
     121    Michael Baneat          Shelton  CT         37    28 M 30-39        24:18    7:50/M
     122    Maureen Barry           Mt. Vernon  NY      52     2 F 50-59        24:22    7:52/M
     123    Sean Fogarty            Stamford  CT        62     4 M 60-69        24:28    7:54/M
     124    Mike Pisani             Stratford  CT       60     5 M 60-69        24:31    7:55/M
     125    Richard Ingram          Trumbull  CT        51    12 M 50-59        24:32    7:55/M
     126    Kara Steele             New Haven  CT       13     1 F 10-13        24:32    7:55/M
     127    Laura Puches            Norwalk  CT         30     6 F 30-39        24:37    7:56/M
     128    Robert Feher            Milford  CT         35    29 M 30-39        24:41    7:58/M
     129    Duffy Kilbride          Fairfield  CT       34     7 F 30-39        24:44    7:59/M
     130    Tori Wilson             Fairfield  CT       35     8 F 30-39        24:45    7:59/M
     131    Joe Garofalo            Monroe  CT          51    13 M 50-59        24:55    8:02/M
     132    Bill Damm               Fairfield  CT       48    30 M 40-49        24:58    8:03/M
     133    Jeffrey Keim            Fairfield  CT       28    19 M 19-29        25:01    8:04/M
     134    Elizabeth Tillery       Hamden  CT          41     8 F 40-49        25:04    8:05/M
     135    Brian Hommel            Fairfield  CT       39    30 M 30-39        25:04    8:05/M
     136    Joel Green              Fairfield  CT       45    31 M 40-49        25:05    8:05/M
     137    Alan Roth               Fairfield  CT       43    32 M 40-49        25:06    8:06/M
     138    George Moreo            Westport  CT        48    33 M 40-49        25:11    8:07/M
     139    Kristine Klarman        Branford  CT        41     9 F 40-49        25:12    8:08/M
     140    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       40    10 F 40-49        25:13    8:08/M
     141    Stephie Whittle         Stamford  CT        20     6 F 19-29        25:13    8:08/M
     142    Daniel Ziller           Fairfield  CT       17     4 M 14-18        25:14    8:08/M
     143    Lisa Sandler            Fairfield  CT       42    11 F 40-49        25:15    8:09/M
     144    Watt White              Stamford  CT        64     6 M 60-69        25:17    8:09/M
     145    Majbritt Hagsted        Westport  CT        47    12 F 40-49        25:17    8:09/M
     146    Kenneth Ritt            Rowayton  CT        51    14 M 50-59        25:18    8:10/M
     147    Bill Odendahl           Trumbull  CT        38    31 M 30-39        25:21    8:11/M
     148    Kimmi Kruge             Southbury  CT       16     1 F 14-18        25:23    8:11/M
     149    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          36    32 M 30-39        25:25    8:12/M
     150    John Usdavin            Stratford  CT       55    15 M 50-59        25:30    8:14/M
     151    David Hallas            Fairfield  CT       38    33 M 30-39        25:34    8:15/M
     152    Kevin Cammarata         Weston  CT          29    20 M 19-29        25:36    8:15/M
     153    Josette Ritzinger       Newtown  CT         43    13 F 40-49        25:38    8:16/M
     154    Vin Dipalma             Bridgeport  CT      44    34 M 40-49        25:39    8:16/M
     155    Joseph Steele           New Haven  CT       49    35 M 40-49        25:40    8:17/M
     156    Mimi Rog                Fairfield  CT       40    14 F 40-49        25:41    8:17/M
     157    James Ryan              Fairfield  CT              1 M  0- 1        25:44    8:18/M
     158    Jose Escarilla          Bridgeport  CT      56    16 M 50-59        25:44    8:18/M
     159    Julie Holzman           Westport  CT        0      1 F  0- 1        25:44    8:18/M
     160    David O'Hara            Fairfield  CT       10     7 M 10-13        25:46    8:19/M
     161    Kelley Perry            Bethel  CT          47    15 F 40-49        25:47    8:19/M
     162    Julie Risinit           West Haven  CT      28     7 F 19-29        25:48    8:19/M
     163    Joseph Palumbo          Tolland  CT         58    17 M 50-59        25:49    8:20/M
     164    Clare Mahoney           Stratford  CT       28     8 F 19-29        25:53    8:21/M
     165    Nick Kolarich           Trumbull  CT        33    34 M 30-39        25:57    8:22/M
     166    Robert Scoville         Southport  CT       45    36 M 40-49        26:07    8:25/M
     167    Eshain Tabatabaie       Branford  CT        28    21 M 19-29        26:08    8:26/M
     168    Mary Karvolich          Fairfield  CT       41    16 F 40-49        26:10    8:26/M
     169    Lawrence Karlovich      Fairfield  CT       53    18 M 50-59        26:10    8:26/M
     170    Joseph Saccone          Monroe  CT          41    37 M 40-49        26:11    8:27/M
     171    David Ziller            Fairfield  CT       48    38 M 40-49        26:12    8:27/M
     172    Don Platko              Shelton  CT         62     7 M 60-69        26:12    8:27/M
     173    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         40    17 F 40-49        26:14    8:28/M
     174    Nathaniel Ziller        Fairfield  CT       15     5 M 14-18        26:14    8:28/M
     175    Karl Salvati            North Haven  CT     50    19 M 50-59        26:14    8:28/M
     176    Gerald Sawyer           Stratford  CT       51    20 M 50-59        26:15    8:28/M
     177    Karen Cammarata         Stamford  CT        26     9 F 19-29        26:17    8:29/M
     178    Matt Buecker            Shelton  CT         21    22 M 19-29        26:21    8:30/M
     179    Meghan Lowry            Bridgeport  CT      35     9 F 30-39        26:23    8:31/M
     180    Tracy Van Buskirk       Newtown  CT         46    18 F 40-49        26:27    8:32/M
     181    Bill McMenamey I I I    Trumbull  CT        43    39 M 40-49        26:27    8:32/M
     182    Tiffany Powell          Oxford  CT          29    10 F 19-29        26:28    8:32/M
     183    Beth Bartel             Milford  CT         33    10 F 30-39        26:32    8:34/M
     184    Christine McCarthy      Fairfield  CT       42    19 F 40-49        26:32    8:34/M
     185    Kim Remetta             Milford  CT         48    40 M 40-49        26:34    8:34/M
     186    Robert Kelly            Seymour  CT         41    41 M 40-49        26:37    8:35/M
     187    Joanna Barlow           Southport  CT       12     2 F 10-13        26:38    8:35/M
     188    Elizabeth Connolly      Fairfield  CT       40    20 F 40-49        26:38    8:35/M
     189    Eileen Grant            Fairfield  CT       40    21 F 40-49        26:41    8:36/M
     190    Ken Grossman            Fairfield  CT       50    21 M 50-59        26:42    8:37/M
     191    Paul Kish               Bristol  CT         32    35 M 30-39        26:43    8:37/M
     192    Corey Saccone           Monroe  CT          11     8 M 10-13        26:45    8:38/M
     193    Kitty Connor            Fairfield  CT       41    22 F 40-49        26:49    8:39/M
     194    Jennifer Capalbo        Fairfield  CT       36    11 F 30-39        26:49    8:39/M
     195    Christa Esposito        Stratford  CT       30    12 F 30-39        26:51    8:40/M
     196    Angela Florio           Norwalk  CT         15     2 F 14-18        26:52    8:40/M
     197    Charles Merlis          West Hartford  CT   62     8 M 60-69        26:55    8:41/M
     198    John Coleman            Trumbull  CT        46    42 M 40-49        26:55    8:41/M
     199    Ali Skelton             Fairfield  CT       42    23 F 40-49        26:58    8:42/M
     200    Katie Melland           West Hartford  CT   26    11 F 19-29        26:59    8:42/M
     201    Don Stacom              Burlington  CT      45    43 M 40-49        27:03    8:44/M
     202    Matt Klemets            Norwalk  CT         31    36 M 30-39        27:16    8:48/M
     203    Bryan Smith             Bridgeport  CT      38    37 M 30-39        27:18    8:48/M
     204    Eve Weinstein           Westport  CT        42    24 F 40-49        27:27    8:51/M
     205    Lisa Nelson             Fairfield  CT       42    25 F 40-49        27:29    8:52/M
     206    Sally Stearns           Oxford  CT          48    26 F 40-49        27:30    8:52/M
     207    Dan Jocis               Stratford  CT       35    38 M 30-39        27:30    8:52/M
     208    Raymond O'HARA          FAIRFIELD  CT       48    44 M 40-49        27:32    8:53/M
     209    Ada Curet               Milford  CT         43    27 F 40-49        27:32    8:53/M
     210    Fung Annie Wong         Southport  CT       40    28 F 40-49        27:33    8:53/M
     211    Remo Pagliarela         Stratford  CT       72     1 M 70-79        27:36    8:54/M
     212    Jenn Beno               Ansonia  CT         31    13 F 30-39        27:38    8:55/M
     213    Ray Krokosky            Prospect  CT        34    39 M 30-39        27:39    8:55/M
     214    Robert Clark            Long Beach  NY      55    22 M 50-59        27:43    8:56/M
     215    Alice MacFarland-Kill   Fairfield  CT       39    14 F 30-39        27:45    8:57/M
     216    Shane Mathis            Groton  CT          18     6 M 14-18        27:47    8:58/M
     217    Don Cundy               Old Lyme  CT        53    23 M 50-59        27:47    8:58/M
     218    David Smith             Fairfield  CT       49    45 M 40-49        27:48    8:58/M
     219    William Holman          Newtown  CT         41    46 M 40-49        27:49    8:58/M
     220    Lana Howard             Wilton  CT          39    15 F 30-39        27:51    8:59/M
     221    Sarah Binderberger      Norwalk  CT         31    16 F 30-39        27:54    9:00/M
     222    Joseph Krajci           Fairfield  CT       55    24 M 50-59        27:55    9:00/M
     223    Mary Jane McGoldrick    Fairfield  CT       52     3 F 50-59        27:57    9:01/M
     224    Thomas Yankowski        Westport  CT        45    47 M 40-49        27:57    9:01/M
     225    Bob Crowell             Norwich  CT         54    25 M 50-59        27:59    9:02/M
     226    Steve Crowell           Norwich  CT         25    23 M 19-29        28:00    9:02/M
     227    Bridgette Gordon-Hickey Niantic  CT         33    17 F 30-39        28:01    9:02/M
     228    Kathy Gariepy           Hamden  CT          42    29 F 40-49        28:03    9:03/M
     229    Jayne Barese            Hamden  CT          54     4 F 50-59        28:06    9:04/M
     230    Ian Turkle              Hyde Park  VT       36    40 M 30-39        28:07    9:04/M
     231    Kathy Donovan           Baltic  CT          44    30 F 40-49        28:09    9:05/M
     232    Jeffrey Ng              Fairfield  CT       50    26 M 50-59        28:12    9:06/M
     233    Bill McMenamey, Iv      Trumbull  CT        12     9 M 10-13        28:13    9:06/M
     234    James Luongo            Basking Ridge  NJ   53    27 M 50-59        28:15    9:07/M
     235    Michael Luongo          Basking Ridge  NJ   14     7 M 14-18        28:15    9:07/M
     236    Michael Wadlinger Jr    W Simsbury  CT      11    10 M 10-13        28:15    9:07/M
     237    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT   49    48 M 40-49        28:16    9:07/M
     238    Maia Vargas             Niantic  CT         32    18 F 30-39        28:22    9:09/M
     239    Kate McPike             Ridgefield  CT      22    12 F 19-29        28:23    9:09/M
     240    Bruce Sigler            Southport  CT       54    28 M 50-59        28:31    9:12/M
     241    Heather Thomas          Bethel  CT          38    19 F 30-39        28:33    9:13/M
     242    Meghan O Hara           Fairfield  CT       11     3 F 10-13        28:36    9:14/M
     243    Fernanda Bothe          Westport  CT        34    20 F 30-39        28:38    9:14/M
     244    Arnette Alfieri         Fairfield  CT       41    31 F 40-49        28:39    9:15/M
     245    Audra Scuderi           Milford  CT         26    13 F 19-29        28:39    9:15/M
     246    Trish Sullivan          Fairfield  CT       38    21 F 30-39        28:39    9:15/M
     247    Ellen Finnigan          Fairfield  CT       43    32 F 40-49        28:40    9:15/M
     248    George Franco           Bridgeport  CT      46    49 M 40-49        28:45    9:16/M
     249    Madelaine Hane          Darien  CT                 2 F  0- 1        28:48    9:17/M
     250    Julia Fedoryk           Fairfield  CT       39    22 F 30-39        28:50    9:18/M
     251    Shannon Police          Stamford  CT        27    14 F 19-29        28:55    9:20/M
     252    Abigail O'Hara          Fairfield  CT       9      1 F  2- 9        28:58    9:21/M
     253    Owen Hane               Darien  CT          40    33 F 40-49        29:09    9:24/M
     254    Joe Ginty               Danbury  CT         46    50 M 40-49        29:11    9:25/M
     255    Doug Eng                New Canaan  CT      23    24 M 19-29        29:14    9:26/M
     256    Krysta Cihi             Norwalk  CT         15     3 F 14-18        29:15    9:26/M
     257    Andrew Harris           Stamford  CT        41    51 M 40-49        29:16    9:26/M
     258    Julia Goldenheim        Wilton  CT          14     4 F 14-18        29:18    9:27/M
     259    Dianna MacFarland       Fairfield  CT       12     4 F 10-13        29:18    9:27/M
     260    Caroline O' Connor      Fairfield  CT       12     5 F 10-13        29:18    9:27/M
     261    Elizabeth Grimes        Sandy Hook  CT       9     2 F  2- 9        29:25    9:29/M
     262    June Grieco             Stamford  CT        40    34 F 40-49        29:27    9:30/M
     263    John Vibbert            Fairfield  CT       54    29 M 50-59        29:27    9:30/M
     264    Michele Vibbert         Fairfield  CT       40    35 F 40-49        29:27    9:30/M
     265    Leticia Marin           Bridgeport  CT      30    23 F 30-39        29:32    9:32/M
     266    Jeff Dow                Shelton  CT         33    41 M 30-39        29:35    9:33/M
     267    Diane Bader             Fairfield  CT       52     5 F 50-59        29:37    9:33/M
     268    Michael Meagher         Trumbull  CT        16     8 M 14-18        29:37    9:33/M
     269    Nancy McCuaig           Fairfield  CT       41    36 F 40-49        29:41    9:35/M
     270    Sara Tieke              Fairfield  CT       34    24 F 30-39        29:41    9:35/M
     271    Glenn Burton            Stamford  CT        28    25 M 19-29        29:41    9:35/M
     272    Tom Hagist              Baltic  CT          47    52 M 40-49        29:46    9:36/M
     273    Stephanie Duncan        Fairfield  CT       41    37 F 40-49        29:50    9:37/M
     274    Jacquelyn Davis         Stamford  CT        41    38 F 40-49        29:51    9:38/M
     275    Madelyn Meagher         Trumbull  CT        54     6 F 50-59        29:53    9:38/M
     276    Maryann O'Leary         Stamford  CT        43    39 F 40-49        29:54    9:39/M
     277    Jennifer Harding        Fairfield  CT       33    25 F 30-39        29:58    9:40/M
     278    Bob Loh                 Trumbull  CT        58    30 M 50-59        30:01    9:41/M
     279    Robert Bonner           Washington  DC      36    42 M 30-39        30:04    9:42/M
     280    Emily Cass              Fairfield  CT       27    15 F 19-29        30:08    9:43/M
     281    Nina Arrigo             Fairfield  CT       45    40 F 40-49        30:10    9:44/M
     282    John Seres              Bridgeport  CT      71     2 M 70-79        30:10    9:44/M
     283    Walter Briggs           Bethany  CT         49    53 M 40-49        30:10    9:44/M
     284    Kathleen Nelson         Fairfield  CT       12     6 F 10-13        30:11    9:44/M
     285    Marisa Hom              Fairfield  CT        9     3 F  2- 9        30:12    9:45/M
     286    Thomas Molloy           Norwalk  CT         60     9 M 60-69        30:13    9:45/M
     287    Anne Flounders          Stamford  CT        34    26 F 30-39        30:15    9:45/M
     288    Dan Yelle               Norwalk  CT         26    26 M 19-29        30:16    9:46/M
     289    Sam Schultan            Southport  CT       12    11 M 10-13        30:27    9:49/M
     290    Arthur Regan            Fairfield  CT       40    54 M 40-49        30:27    9:49/M
     291    Christopher Holroyd     Fairfield  CT       35    43 M 30-39        30:32    9:51/M
     292    John Clancy             Fairfield  CT       15     9 M 14-18        30:33    9:51/M
     293    John Searight           Southport  CT       13    12 M 10-13        30:36    9:52/M
     294    Rick Searight           Southport  CT       44    55 M 40-49        30:36    9:52/M
     295    Janice Barlow           Southport  CT       45    41 F 40-49        30:39    9:53/M
     296    Jane Becker             Fairfield  CT       33    27 F 30-39        30:40    9:54/M
     297    Ed Butler               Monroe  CT          70     3 M 70-79        30:43    9:55/M
     298    Janis Cole              Naples  FL          38    28 F 30-39        30:44    9:55/M
     299    Kristen Pomer           Fairfield  CT       12     7 F 10-13        30:48    9:56/M
     300    Frank Pomer             Fairfield  CT       44    56 M 40-49        30:48    9:56/M
     301    Sue Ellen Powell        Bridgeport  CT      40    42 F 40-49        30:49    9:56/M
     302    Maureen Dillon          Danbury  CT         43    43 F 40-49        30:50    9:57/M
     303    Brian Coleman           Trumbull  CT        12    13 M 10-13        30:52    9:57/M
     304    Debra Porter            Milford  CT         39    29 F 30-39        30:53    9:58/M
     305    Suzanne Monaco          Trumbull  CT        56     7 F 50-59        30:58    9:59/M
     306    Domenic Monaco          Trumbull  CT        67    10 M 60-69        30:58    9:59/M
     307    Renee Lazor             Newtown  CT         35    30 F 30-39        31:02   10:01/M
     308    Mary Ann Fontaine       Bethlehem  CT       49    44 F 40-49        31:03   10:01/M
     309    Maribel Liao            Norwalk  CT         32    31 F 30-39        31:05   10:02/M
     310    Maria Lapreay           Fairfield  CT       36    32 F 30-39        31:07   10:02/M
     311    John Lapreay            Fairfield  CT       34    44 M 30-39        31:07   10:02/M
     312    Crandy Wheeler          Fairfield  CT       58     8 F 50-59        31:08   10:03/M
     313    Glendalys Rodriguez     New Britain  CT     25    16 F 19-29        31:14   10:05/M
     314    Janet Butkevich         Watertown  CT       55     9 F 50-59        31:15   10:05/M
     315    John Regan              Riverside  CT       42    57 M 40-49        31:17   10:05/M
     316    Jesse Bilger            Trumbull  CT        22    27 M 19-29        31:24   10:08/M
     317    Anita Michael           Redding  CT         31    33 F 30-39        31:27   10:09/M
     318    Stephanie Seidl         Fairfield  CT       13     8 F 10-13        31:32   10:10/M
     319    Mark Bilger             Trumbull  CT        44    58 M 40-49        31:35   10:11/M
     320    Patrice Redgate         Fairfield  CT       37    34 F 30-39        31:42   10:14/M
     321    Jennifer Daly           West Hartford  CT   29    17 F 19-29        31:42   10:14/M
     322    Emma Clancy             Fairfield  CT       12     9 F 10-13        31:46   10:15/M
     323    Terry Clancy            Fairfield  CT       42    59 M 40-49        31:46   10:15/M
     324    Thomas Carroll          Southport  CT       11    14 M 10-13        31:49   10:16/M
     325    Amy Holibaugh           Hyde Park  VT       29    18 F 19-29        31:52   10:17/M
     326    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         34    35 F 30-39        32:00   10:19/M
     327    Joseph Arrigo           Fairfield  CT       43    60 M 40-49        32:00   10:19/M
     328    Carolyn Patuzzi         Shelton  CT         34    36 F 30-39        32:04   10:21/M
     329    Eve Holibaugh           Southbury  CT       23    19 F 19-29        32:10   10:23/M
     330    Judi Hom                Fairfield  CT       46    45 F 40-49        32:22   10:26/M
     331    Michael Snydenan        Norwich  CT         24    28 M 19-29        32:22   10:26/M
     332    Tracy Kolarich          Trumbull  CT        31    37 F 30-39        32:25   10:27/M
     333    Lynn Stone              Orange  CT          44    46 F 40-49        32:27   10:28/M
     334    Kris Ginty              Danbury  CT         51    10 F 50-59        32:28   10:28/M
     335    James O'Leary           Norwalk  CT         42    61 M 40-49        32:30   10:29/M
     336    Jim Stevens             Trumbull  CT        71     4 M 70-79        32:53   10:36/M
     337    Lisa Pernek             Stratford  CT       34    38 F 30-39        32:54   10:37/M
     338    Paula Tommins           Fairfield  CT       39    39 F 30-39        32:55   10:37/M
     339    Audrey Ortega           West Haven  CT      48    47 F 40-49        32:59   10:38/M
     340    Donald Bell             Shelton  CT         60    11 M 60-69        33:09   10:42/M
     341    Joseph Biersack         Wilton  CT          36    45 M 30-39        33:16   10:44/M
     342    Deborah Dayo            Fairfield  CT       36    40 F 30-39        33:19   10:45/M
     343    Catherine Walsh         Fairfield  CT       44    48 F 40-49        33:20   10:45/M
     344    Bruce Walczak           Newtown  CT         55    31 M 50-59        33:22   10:46/M
     345    Carol Young             Fairfield  CT       41    49 F 40-49        33:27   10:47/M
     346    David Young             Fairfield  CT       44    62 M 40-49        33:27   10:47/M
     347    John McAndrew           Southport  CT       44    63 M 40-49        33:37   10:51/M
     348    John McAndrew           Southport  TN       12    15 M 10-13        33:37   10:51/M
     349    Dawn Hersch             Monroe  CT          34    41 F 30-39        33:39   10:51/M
     350    Brian Regan             Ridgefield  CT      59    32 M 50-59        33:40   10:52/M
     351    Nancy Arbuco            Larchmont  NY       37    42 F 30-39        33:41   10:52/M
     352    Kerry Murphy            Fairfield  CT       49    50 F 40-49        33:41   10:52/M
     353    Scott Stearns           Oxford  CT          51    33 M 50-59        33:58   10:57/M
     354    Mauria Keating          Fairfield  CT       42    51 F 40-49        34:29   11:07/M
     355    Janice Brown            Newtown  CT         53    11 F 50-59        34:33   11:09/M
     356    Bruce Goulart           Newtown  CT         53    34 M 50-59        34:33   11:09/M
     357    Nicole Fabricatore      Milford  CT         31    43 F 30-39        34:36   11:10/M
     358    Peter Smith             Milford  CT         55    35 M 50-59        34:36   11:10/M
     359    Randy Rasmussen         Wilton  CT          58    36 M 50-59        34:39   11:11/M
     360    Gretchen Soule          Milford  CT         27    20 F 19-29        35:16   11:23/M
     361    Michael Breault         Fairfield  CT              2 M  0- 1        35:18   11:23/M
     362    Carey Howard            Spring  TX          57    37 M 50-59        35:21   11:24/M
     363    Jon Perelstein          Stamford  CT        54    38 M 50-59        35:33   11:28/M
     364    Katherine O'Hara        Fairfield  CT       12    10 F 10-13        35:43   11:31/M
     365    Kate Spector            Southport  CT       54    12 F 50-59        35:54   11:35/M
     366    Brian Breault           Fairfield  CT       9      2 M  2- 9        35:55   11:35/M
     367    Randy Olear             Cheshire  CT        40    64 M 40-49        36:24   11:45/M
     368    Austin Ross             Madison  CT         82     1 M 80-99        36:25   11:45/M
     369    Pamela Genuario         Norwalk  CT         30    44 F 30-39        36:26   11:45/M
     370    Bennett Benware         Stamford  CT        51    39 M 50-59        36:28   11:46/M
     371    Robert Morrissey        Clinton  CT         24    29 M 19-29        36:28   11:46/M
     372    Susan Buccieri          Norwalk  CT         45    52 F 40-49        37:24   12:04/M
     373    James Keating           Fairfield  CT       44    65 M 40-49        38:11   12:19/M
     374    Larry Shortell          Norwalk  CT         31    46 M 30-39        38:44   12:30/M
     375    Maura Prenty            Danbury  CT         41    53 F 40-49        39:41   12:48/M
     376    Maria Christopher       Liverpool  NY       46    54 F 40-49        42:22   13:40/M
     377    Ernie Lustado           Stamford  CT        41    66 M 40-49        43:00   13:52/M
     378    Julie Turner            Fairfield  CT       49    55 F 40-49        48:35   15:40/M
     379    Zara Turner             Fairfield  CT       14     5 F 14-18        48:35   15:40/M

Age Division Results

big092803.jpg (94448 bytes)
Men:  0- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women:  0- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Greenwich CT

37

14

18:31

5:58/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Abigail O'Hara Fairfield CT

9

252

28:58

9:21/M

2

Elizabeth Grimes Sandy Hook CT

9

261

29:25

9:29/M

3

Marisa Hom Fairfield CT

9

285

30:12

9:45/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Steele New Haven CT

13

126

24:32

7:55/M

2

Joanna Barlow Southport CT

12

187

26:38

8:35/M

3

Meghan O Hara Fairfield CT

11

242

28:36

9:14/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimmi Kruge Southbury CT

16

148

25:23

8:11/M

2

Angela Florio Norwalk CT

15

196

26:52

8:40/M

3

Krysta Cihi Norwalk CT

15

256

29:15

9:26/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Dillon Stratford CT

24

51

21:05

6:48/M

2

Amelia Audette Stamford CT

29

66

21:46

7:01/M

3

Sara Fucci Trumbull CT

23

82

22:37

7:18/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

30

21

18:57

6:07/M

2

Courtney Harding Wappinger Falls NY

32

77

22:16

7:11/M

3

Dorrie Harris Westport CT

34

94

23:16

7:30/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erica Merrill Rowayton CT

40

23

19:03

6:09/M

2

Dede Beck New Canaan CT

41

38

20:14

6:32/M

3

Barbara Le Blanc Darien CT

46

49

21:01

6:47/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Candace Parker Fairfield CT

52

88

23:01

7:25/M

2

Maureen Barry Mt. Vernon NY

52

122

24:22

7:52/M

3

Mary Jane McGoldrick Fairfield CT

52

223

27:57

9:01/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Slinskey Wappinger Falls NY

34

1

15:40

5:03/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew O'Brien Trumbull CT

9

78

22:17

7:11/M

2

Brian Breault Fairfield CT

9

366

35:55

11:35/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Swan Fairfield CT

13

39

20:23

6:35/M

2

Zachary Harper Plainville CT

12

46

20:54

6:45/M

3

Kevin Tiernan Milford CT

13

72

22:03

7:07/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Magner Easton CT

14

44

20:48

6:43/M

2

Ian Corcoran Easton CT

14

52

21:10

6:50/M

3

David Damm Fairfield CT

14

89

23:03

7:26/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Michaels Highland NY

27

5

17:20

5:35/M

2

Jaime Irick Fairfield CT

29

12

18:03

5:49/M

3

Harold Cargain Wappinger Falls NY

28

19

18:54

6:06/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Vogt Fairfield CT

30

6

17:29

5:38/M

2

Krysztof Modzelewski Stamford CT

37

7

17:46

5:44/M

3

Jim Sanders Oxford CT

37

8

17:47

5:44/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Stamford CT

45

2

16:36

5:21/M

2

Tim Di Scipio Easton CT

41

3

16:56

5:28/M

3

Kevin Grimes Sandy Hook CT

40

4

17:05

5:31/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elliott Rogers Southport CT

52

10

17:52

5:46/M

2

John Samsel Mamaroneck NY

59

20

18:55

6:06/M

3

Kevin Holtzclaw Fairfield CT

58

24

19:04

6:09/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Donoghue Fairfield CT

63

26

19:20

6:14/M

2

Paul Couzelis Norwalk CT

60

40

20:25

6:35/M

3

Kazimierz Modzelewski Stamford CT

66

60

21:32

6:57/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

72

211

27:36

8:54/M

2

John Seres Bridgeport CT

71

282

30:10

9:44/M

3

Ed Butler Monroe CT

70

297

30:43

9:55/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Ross Madison CT

82

368

36:25

11:45/M


CORPORATE TEAMS

Order of Finish

Team

Time

1

Oxford Health Plan

54:47

2

General Electric

62:51

3

Mott’s

64:14

4

Longview Supports T.A.I.L.S

68:08

5

Amgraph

69:30

6

SPG

70:47

7

R.C. Bigelow

75:21

8

Fleet Bank

------

9

Premier Graphics

------

10

Security Services

------

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com