HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Black Rock
"Run for the Rock"

Bridgeport, CT - 5K

June 1, 2003

OVERALL WINNERS

Tim Discipio, Easton, CT - 17:13
Allison Fredette, Fairfield, CT - 20:44

Results courtesy:
Jeff Falberg


View last year's results

Overall Finish List

   Place    Name                    Age Sex Time      Pace
       1    Tim Discipio            41   M  17:13.51  5:33/M
       2    Rich Vogt               30   M  17:26     5:37/M
       3    Michael Munroe          44   M  17:53     5:46/M
       4    Andrew Harrington       2?   M  17:55     5:46/M
       5    Eric Donnelly           24   M  18:36     5:59/M
       6    Geza Ziegler            42   M  18:43     6:01/M
       7    Dan Knapp               28   M  18:49     6:04/M
       8    Carrington Russell      30   M  19:07     6:09/M
       9    Tim Donnelly            50   M  19:08     6:10/M
      10    Don Gustavson           28   M  19:24     6:15/M
      11    Ray Vogt                40   M  19:57     6:26/M
      12    Evan McFarland          24   M  20:01     6:27/M
      13    Vic Swaller             52   M  20:08     6:29/M
      14    Glen Boucher            40   M  20:10     6:30/M
      15    Jeff Falberg            38   M  20:13     6:30/M
      16    Brian Donnelly          ??   M  20:16     6:32/M
      17    Chris Baida             26   M  20:18     6:32/M
      18    Ed Piquette             46   M  20:20     6:33/M
      19    Mike Piquette           44   M  20:28     6:35/M
      20    Allison Fredette        26   F  20:44     6:40/M
      21    Stephen Sylvestro       53   M  20:56     6:45/M
      22    Michelle Covino         39   F  21:01     6:46/M
      23    Mike Cusato             30   M  21:04     6:47/M
      24    Tara Donnelly           22   F  21:08     6:48/M
      25    Bernadette Boyle        17   F  21:35     6:57/M
      26    Taylor Moore            31   M  22:03     7:06/M
      27    Douglas Fay             46   M  22:12     7:09/M
      28    Peter Rzasa             55   M  22:16     7:10/M
      29    Mike Hack               46   M  22:18     7:11/M
      30    Tim Roach               42   M  22:36     7:17/M
      31    Mary Paolillo           39   F  22:47     7:20/M
      32    Jay Kiraly              45   M  22:48     7:20/M
      33    Robert Van Buren        43   M  22:52     7:22/M
      34    Paul Ribnicky           48   M  22:59     7:24/M
      35    Becca DeWeerdt          24   F  23:02     7:25/M
      36    Chris Laime             29   M  23:11     7:28/M
      37    Richard Ingram          51   M  23:12     7:28/M
      38    Kim Remetta             48   M  23:17     7:30/M
      39    Chris McCloskey         27   M  23:19     7:30/M
      40    Paul Ganim              39   M  23:23     7:32/M
      41    Robert Connolly         24   M  23:23     7:32/M
      42    Michael Balda           29   M  23:25     7:32/M
      43    Michael Buchina         ??   M  23:26     7:33/M
      44    Katie Webster           26   F  23:33     7:35/M
      45    Tom Vos                 55   M  23:33     7:35/M
      46    Hank Duss               39   M  23:36     7:36/M
      47    Stacey Harris           ??   F  23:37     7:36/M
      48    Maria Interandi         28   F  23:38     7:36/M
      49    Andrew Fried            13   M  24:10     7:47/M
      50    Tim Berry               36   M  24:12     7:47/M
      51    William Donovan         30   M  24:13     7:48/M
      52    Wendy Muschett          32   F  24:18     7:49/M
      53    Kristin Moran           16   F  24:19     7:50/M
      54    Jay Moran               45   M  24:19     7:50/M
      55    Tom Freer               30   M  24:40     7:57/M
      56    James Muschett          32   M  24:41     7:57/M
      57    Joan Munroe             48   F  24:45     7:58/M
      58    Joe Ganim               43   M  25:00     8:03/M
      59    David Ryan              38   M  25:01     8:03/M
      60    Susan Breen             33   F  25:02     8:04/M
      61    Thomas Lionetti         51   M  25:08     8:06/M
      62    Kara Steele             12   F  25:18     8:09/M
      63    Erin Griffith           20   F  25:21     8:10/M
      64    Joe D'urso              25   M  25:21     8:10/M
      65    Marsha Lanzo            33   F  25:38     8:15/M
      66    Claudia Sammartano      41   F  25:52     8:20/M
      67    Joseph Steele           49   M  25:53     8:20/M
      68    Gary Brown              35   M  26:09     8:25/M
      69    Elizabeth Lionetti      43   F  26:09     8:25/M
      70    Michael Hoflower        37   M  26:13     8:26/M
      71    Pepsi Khamvonga         25   M  26:43     8:36/M
      72    Don Miller              32   M  26:46     8:37/M
      73    Michael Pavlis          13   M  26:48     8:38/M
      74    Joseph Krajci           54   M  26:50     8:38/M
      75    Rameza Naghis           31   M  26:52     8:39/M
      76    Sue Ellen Powell        40   F  26:56     8:40/M
      77    Stacey Miller           30   F  26:59     8:41/M
      78    John Vibbert            53   M  27:47     8:57/M
      79    Dave Andrews            41   M  27:47     8:57/M
      80    Ryan Morgan             30   M  27:50     8:58/M
      81    Phillip Hennessey       15   M  28:19     9:07/M
      82    Alison Badolato         35   F  28:29     9:10/M
      83    Suzette Andrews         43   F  28:40     9:14/M
      84    Michelle Vibbert        40   F  28:41     9:14/M
      85    Gabrielle Mazzarella    32   F  28:43     9:15/M
      86    Marlene Carter          30   F  28:46     9:16/M
      87    Nora Roach              32   F  28:47     9:16/M
      88    Siobhan McCormack       32   F  28:55     9:19/M
      89    Jim McCormack           31   M  29:08     9:23/M
      90    Mark Rossi              43   M  29:11     9:24/M
      91    Kathleen Seperaek       34   F  29:19     9:26/M
      92    John Seres              71   M  29:30     9:30/M
      93    Carol Mahar             35   F  29:33     9:31/M
      94    Melissa O'Connell       26   F  29:37     9:32/M
      95    Katie Crossin           18   F  29:38     9:32/M
      96    Amy Pelletier           18   F  29:44     9:34/M
      97    Davidson Williams       48   M  29:57     9:38/M
      98    Bradford Hubler         45   M  30:03     9:41/M
      99    Hank Lehren             49   M  30:08     9:42/M
     100    Peggie Hart             35   F  30:11     9:43/M
     101    Lynsey McCloskey        27   F  30:12     9:43/M
     102    Liz Bergren             30   F  31:04    10:00/M
     103    Suzanne Pyle            60   F  31:09    10:02/M
     104    Chung Tran              23   M  31:09    10:02/M
     105    Kathryn Harrington      23   F  31:49    10:15/M
     106    Terese Mak              50   F  31:58    10:18/M
     107    Stephanie Kolkmeyer     25   F  31:59    10:18/M
     108    Mary Jane McGoldrick    51   F  32:17    10:24/M
     109    Teresa Domnaver         36   F  32:31    10:28/M
     110    John Breny              35   M  33:33    10:48/M
     111    Kim Atkins              30   F  33:34    10:48/M
     112    William Pavlis           9   M  34:15    11:02/M
     113    Samantha Tarde           9   F  34:15    11:02/M
     114    Guy Atkins              29   M  34:15    11:02/M
     115    Brian Breault            9   M  35:40    11:29/M
     116    Bob Breault             51   M  35:57    11:34/M
     117    Ed Perkowski            48   M  36:20    11:42/M
     118    Julia McNamee           44   F  36:20    11:42/M


Age Division Results


Overall Female Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Allison Fredette        Fairfield, CT      26       20        20:44    6:40/M

Women 11 to 13

       1    Kara Steele                                12       62        25:18    8:09/M
       2    Samantha Tarde                              9      113        34:15   11:02/M

Women 14 to 17

       1    Bernadette Boyle                           17       25        21:35    6:57/M
       2    Kristin Moran                              16       53        24:19    7:50/M

Women 18 to 29

       1    Tara Donnelly                              22       24        21:08    6:48/M
       2    Becca DeWeerdt                             24       35        23:02    7:25/M
       3    Katie Webster                              26       44        23:33    7:35/M

Women 30 to 39

       1    Michelle Covino                            39       22        21:01    6:46/M
       2    Mary Paolillo                              39       31        22:47    7:20/M
       3    Wendy Muschett                             32       52        24:18    7:49/M

Women 40 to 49

       1    Joan Munroe                                48       57        24:45    7:58/M
       2    Claudia Sammartano                         41       66        25:52    8:20/M
       3    Elizabeth Lionetti                         43       69        26:09    8:25/M

Women 50 to 59

       1    Terese Mak                                 50      106        31:58   10:18/M
       2    Mary Jane McGoldrick                       51      108        32:17   10:24/M

Women 60 and over

       1    Suzanne Pyle                               60      103        31:09   10:02/M

Overall Male Winner

    Place    Name                    City             Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Discipio            Easton, CT         41        1        17:13.51 5:33/M

Men 11 to 13

       1    Andrew Fried                               13       49        24:10    7:47/M
       2    Michael Pavlis                             13       73        26:48    8:38/M
       3    William Pavlis                              9      112        34:15   11:02/M

Men 14 to 17

       1    Phillip Hennessey                          15       81        28:19    9:07/M

Men 18 to 29

       1    Andrew Harrington                          2?        4        17:55    5:46/M
       2    Eric Donnelly                              24        5        18:36    5:59/M
       3    Dan Knapp                                  28        7        18:49    6:04/M

Men 30 to 39

       1    Rich Vogt                                  30        2        17:26    5:37/M
       2    Carrington Russell                         30        8        19:07    6:09/M
       3    Jeff Falberg                               38       15        20:13    6:30/M

Men 40 to 49

       1    Michael Munroe                             44        3        17:53    5:46/M
       2    Geza Ziegler                               42        6        18:43    6:01/M
       3    Ray Vogt                                   40       11        19:57    6:26/M

Men 50 to 59

       1    Tim Donnelly                               50        9        19:08    6:10/M
       2    Vic Swaller                                52       13        20:08    6:29/M
       3    Stephen Sylvestro                          53       21        20:56    6:45/M

Men 60 and over

       1    John Seres                                 71       92        29:30    9:30/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com