HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bradley International 5K
April 19, 2003 - 5K
Windsor Locks, CT

OVERALL WINNERS

Gary Heslin, Plainville, CT - 18:02
Cindy Pomeroy, Windsor Locks, CT - 18:47

brad1.jpg (35456 bytes) brad2.jpg (33384 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

52 Degrees

Overall Finish List

   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Gary Heslin             Plainville  CT      48 ***** M 40-49        18:02    5:49/M
       2    Kurt Lenser             Suffield  CT        44     1 M 40-49        18:02    5:49/M
       3    Tim Brown               Somers  CT          50     1 M 50-59        18:27    5:57/M
       4    Michael Munroe          Newington  CT       44     2 M 40-49        18:33    5:59/M
       5    Daniel Isakson          Avon  CT            41     3 M 40-49        18:46    6:03/M
       6    Cynthia Pomeroy         Windsor Locks  CT   41 ***** F 40-49        18:47    6:04/M
       7    John Bigos              Wilbraham  MA       49     4 M 40-49        18:49    6:04/M
       8    Vinny Curry             New Britain  CT     50     2 M 50-59        18:56    6:06/M
       9    Sydney Letendre         Florence  MA        48     1 F 40-49        19:04    6:09/M
      10    Mike Satherland         Manchester  CT      27     1 M 20-29        19:08    6:10/M
      11    James Stallmeyer        Omaha  NB           45     5 M 40-49        19:24    6:15/M
      12    Peter Briggeman         Manchester  CT      45     6 M 40-49        19:30    6:17/M
      13    Nick Mongillo           Cheshire  CT        43     7 M 40-49        19:58    6:26/M
      14    Andrew Krammen          East Granby  CT     15     1 M  2-19        20:19    6:33/M
      15    Robert Davis            Naugatuck  CT       51     3 M 50-59        20:24    6:35/M
      16    David Leak              Newington  CT       47     8 M 40-49        20:30    6:37/M
      17    Ken Francis             Broad Brook  CT     37     1 M 30-39        20:34    6:38/M
      18    Mark Madison            Tolland  CT         36     2 M 30-39        20:49    6:43/M
      19    Bob Caplin              Vernon  CT          53     4 M 50-59        20:51    6:44/M
      20    William O'Shea          West Hartford  CT   38     3 M 30-39        21:07    6:49/M
      21    Mark Suprin             South Windsor  CT   47     9 M 40-49        21:12    6:50/M
      22    Alan Garvey             Enfield  CT         45    10 M 40-49        21:24    6:54/M
      23    William Ullman          East Granby  CT     53     5 M 50-59        21:26    6:55/M
      24    Joseph Sinicrope        East Granby  CT     61     1 M 60-99        21:29    6:56/M
      25    Timothy Curran          Wethersfield  CT    42    11 M 40-49        21:41    7:00/M
      26    Sarah Chapple           Granby  CT          26     1 F 20-29        21:44    7:01/M
      27    Ben Mattheis            Cheshire  CT        49    12 M 40-49        21:45    7:01/M
      28    Donald Richey           Cromwell  CT        42    13 M 40-49        21:51    7:03/M
      29    George Gokey            Suffield  CT        50     6 M 50-59        21:58    7:05/M
      30    Rick Leupold            Newington  CT       39     4 M 30-39        21:59    7:05/M
      31    Bryce Brady             East Granby  CT     47    14 M 40-49        22:07    7:08/M
      32    David Manning           Oxford  CT          45    15 M 40-49        22:13    7:10/M
      33    Frederick Hudak         Torrington  CT      58     7 M 50-59        22:16    7:11/M
      34    Peter Michaelson        West Hartford  CT   48    16 M 40-49        22:24    7:14/M
      35    Richard Balboni         Windsor Locks  CT   45    17 M 40-49        22:27    7:15/M
      36    Betsy McComb            East Granby  CT     47     2 F 40-49        22:28    7:15/M
      37    Robert Cutler           Windsor Locks  CT   51     8 M 50-59        22:30    7:15/M
      38    Sarah Krammen           East Granby  CT     17     1 F  2-19        22:46    7:21/M
      39    Waldemar Drejer         Cromwell  CT        58     9 M 50-59        22:48    7:21/M
      40    David Williams          Somers  CT          42    18 M 40-49        22:48    7:21/M
      41    Michael Presti          Manchester  CT      43    19 M 40-49        22:50    7:22/M
      42    Maria Cleary            Suffield  CT        37     1 F 30-39        22:55    7:24/M
      43    Keron Smith             Hartford  CT        27     2 F 20-29        23:15    7:30/M
      44    Payden Tierney          East Granby  CT     14     2 M  2-19        23:21    7:32/M
      45    Joan Munroe             Newington  CT       48     3 F 40-49        23:22    7:32/M
      46    Paul Bucchieri          East Hartford  CT   56    10 M 50-59        23:28    7:34/M
      47    Clinton Driscoll        South Windsor  CT   50    11 M 50-59        23:45    7:40/M
      48    Joe Spath               Windsor Locks  CT   14     3 M  2-19        23:46    7:40/M
      49    Judith Argazzi          Farmington  CT      57     1 F 50-59        23:47    7:40/M
      50    Karen Laforge           Suffield  CT        42     4 F 40-49        24:13    7:49/M
      51    Richard Carterud Jr     South Windsor  CT   34     5 M 30-39        24:15    7:49/M
      52    Lisa Zoyac              Manchester  CT      22     3 F 20-29        24:19    7:51/M
      53    William Kupernik Sr.    Windsor Locks  CT   38     6 M 30-39        24:46    7:59/M
      54    Rose Famigletti         Wethersfield  CT    54     2 F 50-59        24:50    8:01/M
      55    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      49    20 M 40-49        24:55    8:02/M
      56    Mark Holtz              Enfield  CT         36     7 M 30-39        24:59    8:04/M
      57    Kyle Francis            Broad Brook  CT     14     4 M  2-19        25:10    8:07/M
      58    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56    12 M 50-59        25:20    8:10/M
      59    Lincoln Pease           Somers  CT          56    13 M 50-59        25:24    8:12/M
      60    Anna-Nowak Babiarz      Gouverneur  NY      26     4 F 20-29        25:39    8:16/M
      61    Lynn Everett            West Hartford  CT   44     5 F 40-49        25:43    8:18/M
      62    Timothy Oliver          Manchester  VT      36     8 M 30-39        25:46    8:19/M
      63    Delbe Spath             Windsor Locks  CT   38     9 M 30-39        25:47    8:19/M
      64    Chet Novak              Simsbury  CT        53    14 M 50-59        25:47    8:19/M
      65    Stan Budarz             Ellington  CT       35    10 M 30-39        25:49    8:20/M
      66    Lisa Pepin              Windsor Locks  CT   37     2 F 30-39        25:50    8:20/M
      67    David Tierney           Windsor Locks  CT   42    21 M 40-49        26:07    8:25/M
      68    Al Pepin                Windsor Locks  CT   44    22 M 40-49        26:16    8:28/M
      69    Constance Spack         Vernon  CT          26     5 F 20-29        26:18    8:29/M
      70    Eric Szotka             Westfield  MA       44    23 M 40-49        26:20    8:30/M
      71    Richard Seethaler       West Hartford  CT   39    11 M 30-39        26:22    8:30/M
      72    Denise Balboni          Windsor Locks  CT   43     6 F 40-49        26:24    8:31/M
      73    Michael Rood            Suffield  CT        50    15 M 50-59        26:25    8:31/M
      74    Danny Zatony            Suffield  CT        10     5 M  2-19        26:28    8:32/M
      75    Anthony Lucia           Agawam  MA          65     2 M 60-99        26:29    8:33/M
      76    Leslie Zatony           Suffield  CT        42     7 F 40-49        26:29    8:33/M
      77    Bob Marum               Simsbury  CT        62     3 M 60-99        26:30    8:33/M
      78    Jennifer Moore          Mansfield Cntr  CT  41     8 F 40-49        26:36    8:35/M
      79    Chiara Medina           Plainville  CT      40     9 F 40-49        26:45    8:38/M
      80    Keith Varriale          Windsor  CT         28     2 M 20-29        26:59    8:42/M
      81    Irene Coffey            Windsor  CT         42    10 F 40-49        27:07    8:45/M
      82    Henry Hall              Simsbury  CT        48    24 M 40-49        27:12    8:46/M
      83    Louise Marconi-Oboyle   Stonington  CT      51     3 F 50-59        27:16    8:48/M
      84    Bill Peluso             Conway  SC          62     4 M 60-99        27:17    8:48/M
      85    Carol Snow              Enfield  CT         45    11 F 40-49        27:17    8:48/M
      86    Stephen Snow            Enfield  CT         44    25 M 40-49        27:21    8:49/M
      87    Brian Baker             Enfield  CT         38    12 M 30-39        27:21    8:49/M
      88    Susan Salzillo          Plantsville  CT     51     4 F 50-59        27:28    8:52/M
      89    Geoffrey Kern           Mansfield Cntr  CT  42    26 M 40-49        27:30    8:52/M
      90    Pamela Perreault        Danielson  CT       36     3 F 30-39        27:37    8:55/M
      91    Tom Ladny               Portland  CT        51    16 M 50-59        27:38    8:55/M
      92    Judy Roy                Suffield  CT        0      1 F  0- 1        27:39    8:55/M
      93    Shana Motherway         Suffield  CT        34     4 F 30-39        27:40    8:55/M
      94    Jen Dowd                Newton  MA          32     5 F 30-39        27:41    8:56/M
      95    Christine Erikson       South Windsor  CT   41    12 F 40-49        27:48    8:58/M
      96    Carol Cutler            Windsor Locks  CT   50     5 F 50-59        27:57    9:01/M
      97    Maria Pelley            East Windsor  CT    38     6 F 30-39        28:13    9:06/M
      98    Comie Stallmeyer        Omaha  NB           10     6 M  2-19        28:23    9:09/M
      99    Kristi Roberge          Coventry  CT        48    13 F 40-49        28:33    9:13/M
     100    James Kiczuk            New Britain  CT     55    17 M 50-59        28:37    9:14/M
     101    Theresa Chasse          Suffield  CT        47    14 F 40-49        28:48    9:17/M
     102    Bob Morrell             Windsor Locks  CT   57    18 M 50-59        29:14    9:26/M
     103    Erin Kline              Vernon  CT          37     7 F 30-39        29:36    9:33/M
     104    Gary Baker              Westerly  RI        41    27 M 40-49        30:36    9:52/M
     105    Vanita Wagner           Redding  CT         42    15 F 40-49        30:43    9:55/M
     106    Howard Wagner           Redding  CT         42    28 M 40-49        30:43    9:55/M
     107    Kelly Bielonko          Suffield  CT        13     2 F  2-19        30:45    9:55/M
     108    John Bielonko           Suffield  CT        43    29 M 40-49        30:46    9:55/M
     109    Jeffrey Stallmeyer      Omaha  NB           8      7 M  2-19        30:49    9:56/M
     110    Elizabeth Pytka         Branford  CT        22     6 F 20-29        30:59   10:00/M
     111    Molly Russo             Windsor Locks  CT   38     8 F 30-39        31:01   10:00/M
     112    Angela Cobane           Windsor  CT         29     7 F 20-29        31:20   10:06/M
     113    James Gouger            East Windsor  CT    43    30 M 40-49        31:46   10:15/M
     114    Napolean Benaitis       Windsor Locks  CT   48    31 M 40-49        32:02   10:20/M
     115    Cheryl Nicewicz         Ellington  CT       39     9 F 30-39        32:07   10:22/M
     116    Mellisa Morrow          Enfield  CT         24     8 F 20-29        32:09   10:22/M
     117    Larry Morrow            Enfield  CT         50    19 M 50-59        32:09   10:22/M
     118    Melanie Champion        Meriden  CT         44    16 F 40-49        32:11   10:23/M
     119    Edward Snyder           Wallingford  CT     57    20 M 50-59        32:11   10:23/M
     120    Deanna Coolidge         Windsor Locks  CT   29     9 F 20-29        32:28   10:28/M
     121    Patricia Bozeman        Simsbury  CT        39    10 F 30-39        32:35   10:31/M
     122    Sarah Pepin             Windsor Locks  CT   14     3 F  2-19        32:47   10:35/M
     123    Lauren Balboni          Windsor Locks  CT   15     4 F  2-19        32:47   10:35/M
     124    Kelly Drewes            Agawam  MA          17     5 F  2-19        33:24   10:46/M
     125    Collen Fontaine         Windsor  CT         30    11 F 30-39        33:32   10:49/M
     126    Laura Coates            Windsor Locks  CT   27    10 F 20-29        33:55   10:56/M
     127    Katherine Seger-Gomez   West Suffield  CT   38    12 F 30-39        34:29   11:07/M
     128    Sage Maier              Ellington  CT        7     6 F  2-19        38:52   12:32/M
     129    Teri Killen             Windsor Locks  CT   31    13 F 30-39        39:57   12:53/M
     130    Ryan Orosz              East Hartland  CT   11     8 M  2-19        40:28   13:03/M
     131    Paul Orosz              East Hartland  CT   37    13 M 30-39        40:29   13:04/M
     132    Marylou Peluso          Conway  SC          62     1 F 60-99        41:53   13:31/M
     133    Leon Johnson            Berlin  CT          66     5 M 60-99        42:40   13:46/M
     134    Leah Maier              Ellington  CT       11     7 F  2-19        42:50   13:49/M
     135    Robert Marconi          Brookfield  CT      47    32 M 40-49        44:46   14:26/M
     136    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        44:46   14:26/M

Age Division Results

 

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Pomeroy Windsor Locks CT

41

6

18:47

6:04/M

 

Women 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Krammen East Granby CT

17

38

22:46

7:21/M

2

Kelly Bielonko Suffield CT

13

107

30:45

9:55/M

3

Sarah Pepin Windsor Locks CT

14

122

32:47

10:35/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Chapple Granby CT

26

26

21:44

7:01/M

2

Keron Smith Hartford CT

27

43

23:15

7:30/M

3

Lisa Zoyac Manchester CT

22

52

24:19

7:51/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maria Cleary Suffield CT

37

42

22:55

7:24/M

2

Lisa Pepin Windsor Locks CT

37

66

25:50

8:20/M

3

Pamela Perreault Danielson CT

36

90

27:37

8:55/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sydney Letendre Florence MA

48

9

19:04

6:09/M

2

Betsy McComb East Granby CT

47

36

22:28

7:15/M

3

Joan Munroe Newington CT

48

45

23:22

7:32/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Judith Argazzi Farmington CT

57

49

23:47

7:40/M

2

Rose Famigletti Wethersfield CT

54

54

24:50

8:01/M

3

Louise Marconi-Oboyle Stonington CT

51

83

27:16

8:48/M

 

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marylou Peluso Conway SC

62

132

41:53

13:31/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Heslin Plainville CT

48

1

18:02

5:49/M

 

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Krammen East Granby CT

15

14

20:19

6:33/M

2

Payden Tierney East Granby CT

14

44

23:21

7:32/M

3

Joe Spath Windsor Locks CT

14

48

23:46

7:40/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Satherland Manchester CT

27

10

19:08

6:10/M

2

Keith Varriale Windsor CT

28

80

26:59

8:42/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Francis Broad Brook CT

37

17

20:34

6:38/M

2

Mark Madison Tolland CT

36

18

20:49

6:43/M

3

William O'Shea West Hartford CT

38

20

21:07

6:49/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Lenser Suffield CT

44

2

18:02

5:49/M

2

Michael Munroe Newington CT

44

4

18:33

5:59/M

3

Daniel Isakson Avon CT

41

5

18:46

6:03/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Brown Somers CT

50

3

18:27

5:57/M

2

Vinny Curry New Britain CT

50

8

18:56

6:06/M

3

Robert Davis Naugatuck CT

51

15

20:24

6:35/M

 

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Sinicrope East Granby CT

61

24

21:29

6:56/M

2

Anthony Lucia Agawam MA

65

75

26:29

8:33/M

3

Bob Marum Simsbury CT

62

77

26:30

8:33/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com