HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

COVE 5K
October 19, 2003 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

Kurt Ogren, Guilford, CT - 18:04
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 19:11

cove101901.jpg (52416 bytes) cove101902.jpg (46564 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


clouds.jpg (13053 bytes)

47 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Kurt Ogren              Guilford  CT        34 ***** M 30-39        18:04    5:50/M
       2    George Page             Guilford  CT        38     1 M 30-39        18:17    5:54/M
       3    Jerry Turk              Clinton  CT         45     1 M 40-49        18:28    5:57/M
       4    Timothy Pothin          Guilford  CT        44     2 M 40-49        18:45    6:03/M
       5    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    30     2 M 30-39        18:49    6:04/M
       6    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        36 ***** F 30-39        19:11    6:11/M
       7    Robert Najar            Portsmouth  NH      47     3 M 40-49        19:17    6:13/M
       8    Mike Uehlein            Clinton  CT         38     3 M 30-39        19:26    6:16/M
       9    Todd Lemire             Moodus  CT          38     4 M 30-39        19:29    6:17/M
      10    James Whelan            Madison  CT         42     4 M 40-49        19:40    6:21/M
      11    Dave Jacobs             Niantic  CT         58     1 M 50-59        19:43    6:22/M
      12    Howard Levine           Hamden  CT          39     5 M 30-39        19:51    6:24/M
      13    Becca Krumholz          Guilford  CT        13     1 F  2-17        19:52    6:25/M
      14    Steve Schoppmann        Woodbridge  CT      50     2 M 50-59        19:58    6:26/M
      15    Gregory Martin          Madison  CT         14     1 M  2-17        20:24    6:35/M
      16    Jack Cronan             Wallingford  CT     57     3 M 50-59        20:28    6:36/M
      17    Ken Conforto            Essex  CT           56     4 M 50-59        20:40    6:40/M
      18    Aubrey Brooks           Guilford  CT        13     2 F  2-17        20:42    6:41/M
      19    John Natale             Killingworth  CT    36     6 M 30-39        21:02    6:47/M
      20    Christopher Gustavson   Guilford  CT        13     2 M  2-17        21:03    6:47/M
      21    Tom Pinchbeck           Guilford  CT        38     7 M 30-39        21:10    6:50/M
      22    Ken Skidmore            Clinton  CT         37     8 M 30-39        21:14    6:51/M
      23    Tom Rafferty            Madison  CT         40     5 M 40-49        21:17    6:52/M
      24    Richard Gallagher       Madison  CT         40     6 M 40-49        21:27    6:55/M
      25    Ted Phillips            Niantic  CT         62     1 M 60-99        21:35    6:58/M
      26    Kim Butun               Madison  CT         36     1 F 30-39        21:40    6:59/M
      27    Emily Walker            Marlborough  CT     32     2 F 30-39        21:41    7:00/M
      28    Stacey Sullivan         Madison  CT         39     3 F 30-39        21:45    7:01/M
      29    Clare Harmon            Guilford  CT        14     3 F  2-17        21:47    7:02/M
      30    Amelia Farnham          Guilford  CT        13     4 F  2-17        21:48    7:02/M
      31    Nelson Wyman            Chester  CT         57     5 M 50-59        21:52    7:03/M
      32    Jeffrey Renkl           Clinton  CT         40     7 M 40-49        21:53    7:04/M
      33    Sue Clinton             Santa Barbara  CA   40     1 F 40-49        22:08    7:08/M
      34    Matt Sherwood           Madison  CT         14     3 M  2-17        22:13    7:10/M
      35    Ron Bender              Lebanon  CT         56     6 M 50-59        22:15    7:11/M
      36    Rocky Ross              Clinton  CT         48     8 M 40-49        22:16    7:11/M
      37    Lin Anderson            Plainville  CT      45     2 F 40-49        22:57    7:24/M
      38    Abbie Demesis                               14     5 F  2-17        23:08    7:28/M
      39    Peter Shoudy            Durham  CT          39     9 M 30-39        23:20    7:32/M
      40    Eugene Pickert          Torrington  CT      33    10 M 30-39        23:24    7:33/M
      41    Anand Sekaran           Newington  CT       35    11 M 30-39        23:29    7:35/M
      42    John Thomas             Clinton  CT         64     2 M 60-99        23:29    7:35/M
      43    Bob O' Brien            Madison  CT         49     9 M 40-49        23:31    7:35/M
      44    Miguel Schon            Madison  CT         41    10 M 40-49        23:36    7:37/M
      45    Tim Butler              Madison  CT         40    11 M 40-49        23:36    7:37/M
      46    Cindy Scannell          Middlebury  CT      45     3 F 40-49        23:50    7:41/M
      47    Kevin Godbout           Guilford  CT        36    12 M 30-39        23:56    7:43/M
      48    Mike King               Middletown  CT      50     7 M 50-59        23:58    7:44/M
      49    Tracy Rooney            Guilford  CT        43     4 F 40-49        24:17    7:50/M
      50    Bruce Swan              Clinton  CT         33    13 M 30-39        24:20    7:51/M
      51    Dayleen Bushnell        Old Saybrook  CT    37     4 F 30-39        24:23    7:52/M
      52    Shannon Flynn           Guilford  CT        16     6 F  2-17        24:27    7:53/M
      53    Teresa Flynn            Guilford  CT        47     5 F 40-49        24:27    7:53/M
      54    Kyle Martin             Madison  CT         12     4 M  2-17        24:40    7:57/M
      55    Tom Calder              Branford  CT        43    12 M 40-49        24:43    7:58/M
      56    Kerry Smith             Deep River  CT      37     5 F 30-39        24:51    8:01/M
      57    Wendy AdaMcZyk          Deep River  CT      37     6 F 30-39        24:51    8:01/M
      58    Diane Newton            Madison  CT         34     7 F 30-39        24:56    8:03/M
      59    Jahala Grous            Waterford  CT       33     8 F 30-39        24:57    8:03/M
      60    William Rufleth         Clinton  CT         53     8 M 50-59        24:59    8:04/M
      61    Charles Reese           Guilford  CT        49    13 M 40-49        25:00    8:04/M
      62    Jenny Ogrodnick         Ansonia  CT         25     1 F 18-29        25:10    8:07/M
      63    Ray Desjardins          Killingworth  CT    46    14 M 40-49        25:12    8:08/M
      64    Bandit 9000                                        1 M  0- 0        25:20    8:10/M
      65    Joseph Giantonio        Madison  CT         44    15 M 40-49        25:21    8:11/M
      66    John Clinton            Santa Barbara  CA   53     9 M 50-59        25:30    8:14/M
      67    David Purushotom        Southington  CT     37    14 M 30-39        25:32    8:14/M
      68    John Williams           Chester  CT         48    16 M 40-49        25:40    8:17/M
      69    Erin Williams           Chester  CT         15     7 F  2-17        25:42    8:17/M
      70    Daryl Hornby            Old Lyme  CT        52     1 F 50-59        25:46    8:19/M
      71    Richard Seethalher      West Hartford  CT   34    15 M 30-39        25:48    8:19/M
      72    Kathryn Hutchins        Guilford  CT        43     6 F 40-49        25:57    8:22/M
      73    Abby Martell            Guilford  CT        10     8 F  2-17        26:00    8:23/M
      74    Helen Rizzo             Guilford  CT        47     7 F 40-49        26:00    8:23/M
      75    Lori Martell            Guilford  CT        40     8 F 40-49        26:02    8:24/M
      76    Jay Thomas              Hartford  CT        37    16 M 30-39        26:05    8:25/M
      77    John Gilbert            Madison  CT         49    17 M 40-49        26:12    8:27/M
      78    Ashley Simses           Guilford  CT        16     9 F  2-17        26:17    8:29/M
      79    Kate Rooney             Guilford  CT        15    10 F  2-17        26:18    8:29/M
      80    Frank Ladore            New Haven  CT        0     1 M  0- 1        26:19    8:29/M
      81    Zach Bernier            Clinton  CT         10     5 M  2-17        26:25    8:31/M
      82    Chuck Bernier           Clinton  CT         40    18 M 40-49        26:26    8:32/M
      83    Stephanie Shelton       Guilford  CT        15    11 F  2-17        26:26    8:32/M
      84    Jeff Hutchins           Guilford  CT        46    19 M 40-49        26:27    8:32/M
      85    Mike Moretti            Guilford  CT        37    17 M 30-39        26:30    8:33/M
      86    Nick Moretti            Guilford  CT         8     6 M  2-17        26:31    8:33/M
      87    John Fahey              Madison  CT         52    10 M 50-59        26:37    8:35/M
      88    Kaitlin Kelley          Guilford  CT        18     2 F 18-29        26:38    8:35/M
      89    MacKenzie Dostie        Guilford  CT        10    12 F  2-17        26:39    8:36/M
      90    Mollie Dostie           Guilford  CT        34     9 F 30-39        26:42    8:37/M
      91    Kelly Markiewicz        Guilford  CT        15    13 F  2-17        26:48    8:39/M
      92    Kellie Duggan           Guilford  CT        15    14 F  2-17        26:53    8:40/M
      93    Tom Markiewicz          Guilford  CT        45    20 M 40-49        26:54    8:41/M
      94    Roman Sterzycki         Madison  CT         54    11 M 50-59        26:55    8:41/M
      95    Amanda Pilcher          Clinton  CT         14    15 F  2-17        26:59    8:42/M
      96    Bob Lampo               Clinton  CT         62     3 M 60-99        26:59    8:42/M
      97    Eric Chester            N.haven  CT          0     2 M  0- 1        27:13    8:47/M
      98    Timothy Lee             Madison  CT         36    18 M 30-39        27:15    8:47/M
      99    Margaret Stritt         Branford  CT        46     9 F 40-49        27:35    8:54/M
     100    Patricia Phillips       Niantic  CT         56     2 F 50-59        27:41    8:56/M
     101    Kelsey Verrillo         Guilford  CT        17    16 F  2-17        27:42    8:56/M
     102    Britta Lundgren         Guilford  CT        17    17 F  2-17        27:45    8:57/M
     103    Sandy Beauvais          Killingworth  CT    42    10 F 40-49        27:52    8:59/M
     104    Jo Ellen Simons         Killingworth  CT    34    10 F 30-39        27:59    9:02/M
     105    Cynthia Mc Namara       Guilford  CT        38    11 F 30-39        28:02    9:03/M
     106    Lisa Kronauer           Madison  CT         41    11 F 40-49        28:04    9:03/M
     107    Bandit Number  9001                                2 M  0- 0        28:04    9:03/M
     108    Kelly Gottlick          Madison  CT         41    12 F 40-49        28:07    9:04/M
     109    Priscilla Flynn         Killingworth  CT    45    13 F 40-49        28:25    9:10/M
     110    Rick Ashcroft           Guilford  CT        40    21 M 40-49        28:27    9:11/M
     111    Susan Asermely          Madison  CT         46    14 F 40-49        28:28    9:11/M
     112    Bandit Number  9002                                3 M  0- 0        28:29    9:11/M
     113    Debbie Cinioclo         Madison  CT         41    15 F 40-49        28:30    9:12/M
     114    Richard Collins         North Branford  CT  55    12 M 50-59        28:31    9:12/M
     115    Daine Fahey             Madison  CT         48    16 F 40-49        28:36    9:14/M
     116    Joanne Choma            Madison  CT         48    17 F 40-49        28:40    9:15/M
     117    Walter Briggs           Bethany  CT         49    22 M 40-49        28:42    9:15/M
     118    Kristin Sunday          Madison  CT         14    18 F  2-17        28:43    9:16/M
     119    Lindsey Williams        Guilford  CT        10    19 F  2-17        28:44    9:16/M
     120    Nancy Williams          Guilford  CT        35    12 F 30-39        28:45    9:16/M
     121    Bernard St. George      Guilford  CT        52    13 M 50-59        28:45    9:16/M
     122    Russell Hawkins         Killingworth  CT    40    23 M 40-49        28:50    9:18/M
     123    Amos Page                                    9     7 M  2-17        28:58    9:21/M
     124    Bandit Number  9003                                4 M  0- 0        29:05    9:23/M
     125    Maureen Bransfield      Guilford  CT        39    13 F 30-39        29:08    9:24/M
     126    Jean Green              Guilford  CT        54     3 F 50-59        29:13    9:25/M
     127    Brian Conte             Guilford  CT        30    19 M 30-39        29:14    9:26/M
     128    Veronika Badurova       Clinton  CT         14    20 F  2-17        29:24    9:29/M
     129    Katherine Schneider     Guilford  CT        36    14 F 30-39        29:25    9:29/M
     130    Bandit Number  9004                                5 M  0- 0        29:25    9:29/M
     131    John Giannoti           Clinton  CT         36    20 M 30-39        29:29    9:31/M
     132    Bonnie Garmissa         Guilford  CT        38    15 F 30-39        29:29    9:31/M
     133    Mary Lou Sunday         Madison  CT         46    18 F 40-49        29:29    9:31/M
     134    Mike Ruggiero           Clinton  CT         33    21 M 30-39        29:43    9:35/M
     135    Jeff Moretti            Guilford  CT        10     8 M  2-17        29:44    9:35/M
     136    Jamie Tennyson          Rocky Hill  CT      20     1 M 18-29        29:50    9:37/M
     137    Karen Anderson          Guilford  CT        43    19 F 40-49        29:50    9:37/M
     138    Kim Cloutier            Unionville  CT      42    20 F 40-49        29:51    9:38/M
     139    Natalie Cignatta        Guilford  CT        14    21 F  2-17        29:51    9:38/M
     140    Amy Hedberg             Guilford  CT        14    22 F  2-17        29:51    9:38/M
     141    Sally Johnson           Harwinton  CT       45    21 F 40-49        29:52    9:38/M
     142    Richard Seethaler       Meriden  CT         61     4 M 60-99        30:04    9:42/M
     143    Caroline Hornby         Old Lyme  CT        22     3 F 18-29        30:05    9:42/M
     144    Sue Moretti             Guilford  CT        47    22 F 40-49        30:08    9:43/M
     145    Debbie Gilbert          Madison  CT         47    23 F 40-49        30:09    9:44/M
     146    Liz English             Madison  CT         12    23 F  2-17        30:14    9:45/M
     147    Emily Gao               Madison  CT         12    24 F  2-17        30:22    9:48/M
     148    Pinar Kodaman           Guilford  CT        31    16 F 30-39        30:36    9:52/M
     149    Susan Reynolds          Clinton  CT         42    24 F 40-49        30:41    9:54/M
     150    Dan Jacobs              New York  NY        67     5 M 60-99        30:48    9:56/M
     151    Gerard Campion          Clinton  CT         52    14 M 50-59        31:00   10:00/M
     152    Charlene Moschette      New Haven  CT       37    17 F 30-39        31:03   10:01/M
     153    Ena Brown               Clinton  CT         56     4 F 50-59        31:04   10:01/M
     154    Jacqueline Mc Collough  Guilford  CT        47    25 F 40-49        31:05   10:02/M
     155    Melissa Boldue          Hartford  CT        24     4 F 18-29        31:05   10:02/M
     156    Marisa Espinosa         Guilford  CT        27     5 F 18-29        31:06   10:02/M
     157    Matthew Espinosa        Guilford  CT        29     2 M 18-29        31:07   10:02/M
     158    Synthia Liska           Madison  CT         31    18 F 30-39        31:08   10:03/M
     159    Kiernan Kelley          Guilford  CT        14    25 F  2-17        31:25   10:08/M
     160    Katie Terwilliger       Guilford  CT        10    26 F  2-17        31:35   10:11/M
     161    Tess Ashcroft           Guilford  CT        14    27 F  2-17        31:46   10:15/M
     162    Meaghan Cunningham      Madison  CT         21     6 F 18-29        31:52   10:17/M
     163    Sarah Terwilliger       Guilford  CT         8    28 F  2-17        31:52   10:17/M
     164    Steven Barry            Clinton  CT         38    22 M 30-39        31:53   10:17/M
     165    Rachel Ryan             Clinton  CT         42    26 F 40-49        31:56   10:18/M
     166    Amy Nuernberg           Branford  CT        28     7 F 18-29        31:57   10:18/M
     167    Deborah Manke           Madison  CT         40    27 F 40-49        32:01   10:20/M
     168    Christopher Passante    Clinton  CT         32    23 M 30-39        32:02   10:20/M
     169    Bandit Number  9005                                6 M  0- 0        32:03   10:20/M
     170    Kitty Palmer            Guilford  CT        49    28 F 40-49        32:07   10:22/M
     171    Denise Mangano          Ivoryton  CT        42    29 F 40-49        32:08   10:22/M
     172    Joey Ladore             Hamden  CT           0     3 M  0- 1        32:20   10:26/M
     173    Shannon Scanlon         Newington  CT       23     8 F 18-29        32:42   10:33/M
     174    Ellen Natale            Killingworth  CT    36    19 F 30-39        32:46   10:34/M
     175    John Dempsey            Madison  CT         32    24 M 30-39        33:03   10:40/M
     176    Kim Dempsey             Madison  CT         31    20 F 30-39        33:03   10:40/M
     177    Kim Welsh               Guilford  CT        15    29 F  2-17        33:03   10:40/M
     178    Diane Ruggiero          Clinton  CT         35    21 F 30-39        33:27   10:47/M
     179    Tracy Hickey            Killingworth  CT    40    30 F 40-49        33:27   10:47/M
     180    Shelby Apuzzo           Guilford  CT        15    30 F  2-17        33:28   10:48/M
     181    Bandit Number  9007                                7 M  0- 0        33:28   10:48/M
     182    Louis Campanaro         Clinton  CT         63     6 M 60-99        34:08   11:01/M
     183    Kaila Gottlick          Madison  CT         11    31 F  2-17        34:08   11:01/M
     184    Julie Boran             Clinton  CT         37    22 F 30-39        34:10   11:01/M
     185    Christine Puciato       Madison  CT         33    23 F 30-39        34:10   11:01/M
     186    Bandit Number  9008                                8 M  0- 0        34:13   11:02/M
     187    Rachel Page             Guilford  CT        14    32 F  2-17        34:15   11:03/M
     188    Jennifer Page           Guilford  CT        46    31 F 40-49        34:15   11:03/M
     189    Lisa Seethaler          Marlborough  CT     37    24 F 30-39        34:46   11:13/M
     190    Rick Baker              Marlborough  CT     38    25 M 30-39        34:46   11:13/M
     191    Bandit Number  9006                                9 M  0- 0        35:12   11:21/M
     192    Austin Ross             Madison  CT         82     7 M 60-99        35:59   11:36/M
     193    Noelle Bleecker         Clinton  CT         14    33 F  2-17        36:10   11:40/M
     194    Mara Dowler             Madison  CT         33    25 F 30-39        36:32   11:47/M
     195    Stephen Dowler          Madison  CT         33    26 M 30-39        36:32   11:47/M
     196    Gail Lee                Madison  CT         37    26 F 30-39        36:44   11:51/M
     197    Barbara Strauss         Guilford  CT        56     5 F 50-59        37:01   11:56/M
     198    Justine Graveline       Clinton  CT         32    27 F 30-39        37:08   11:59/M
     199    Bandit Number  9009                               10 M  0- 0        37:08   11:59/M
     200    Maggie Durso-Smith      Guilford  CT        9     34 F  2-17        37:13   12:00/M
     201    Michael Smith           Guilford  CT        39    27 M 30-39        37:14   12:01/M
     202    Bandit Number  9010                               11 M  0- 0        37:15   12:01/M
     203    Participant   223                            0    12 F  0- 0        38:48   12:31/M
     204    Diane Barker            Guilford  CT        61     1 F 60-99        39:17   12:40/M
     205    Kathleen Boyd           Guilford  CT        55     6 F 50-59        39:49   12:51/M
     206    Allison Boyd            Guilford  CT        20     9 F 18-29        39:49   12:51/M
     207    Mike Duggan             Guilford  CT        43    24 M 40-49        41:51   13:30/M
     208    Jimmy Zhang             Clinton  CT         16     9 M  2-17        42:06   13:35/M
     209    Kelsey Hawkins          Killingworth  CT    10    35 F  2-17        42:30   13:43/M
     210    Eileen Hawkins          Killingworth  CT    40    32 F 40-49        42:30   13:43/M
     211    Omar Francis            Clinton  CT         55    15 M 50-59        43:48   14:08/M
     212    Donna Francis           Clinton  CT         43    33 F 40-49        43:48   14:08/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

36

6

19:11

6:11/M

 

Women 17 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Becca Krumholz Guilford CT

13

13

19:52

6:25/M

2

Aubrey Brooks Guilford CT

13

18

20:42

6:41/M

3

Clare Harmon Guilford CT

14

29

21:47

7:02/M

 

Women 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenny Ogrodnick Ansonia CT

25

62

25:10

8:07/M

2

Kaitlin Kelley Guilford CT

18

88

26:38

8:35/M

3

Caroline Hornby Old Lyme CT

22

143

30:05

9:42/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Butun Madison CT

36

26

21:40

6:59/M

2

Emily Walker Marlborough CT

32

27

21:41

7:00/M

3

Stacey Sullivan Madison CT

39

28

21:45

7:01/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sue Clinton Santa Barbara CA

40

33

22:08

7:08/M

2

Lin Anderson Plainville CT

45

37

22:57

7:24/M

3

Cindy Scannell Middlebury CT

45

46

23:50

7:41/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daryl Hornby Old Lyme CT

52

70

25:46

8:19/M

2

Patricia Phillips Niantic CT

56

100

27:41

8:56/M

3

Jean Green Guilford CT

54

126

29:13

9:25/M

 

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Barker Guilford  CT

61

204

39:17

12:40/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Guilford CT

34

1

18:04

5:50/M

 

Men 17 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gregory Martin Madison CT

14

15

20:24

6:35/M

2

Christopher Gustavson Guilford CT

13

20

21:03

6:47/M

3

Matt Sherwood Madison CT

14

34

22:13

7:10/M

 

Men 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamie Tennyson Rocky Hill CT

20

136

29:50

9:37/M

2

Matthew Espinosa Guilford CT

29

157

31:07

10:02/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Page Guilford CT

38

2

18:17

5:54/M

2

Scott Bristol Old Saybrook CT

30

5

18:49

6:04/M

3

Mike Uehlein Clinton CT

38

8

19:26

6:16/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Turk Clinton CT

45

3

18:28

5:57/M

2

Timothy Pothin Guilford CT

44

4

18:45

6:03/M

3

Robert Najar Portsmouth NH

47

7

19:17

6:13/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

58

11

19:43

6:22/M

2

Steve Schoppmann Woodbridge CT

50

14

19:58

6:26/M

3

Jack Cronan Wallingford CT

57

16

20:28

6:36/M

 

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ted Phillips Niantic CT

62

25

21:35

6:58/M

2

John Thomas Clinton CT

64

42

23:29

7:35/M

3

Bob Lampo Clinton CT

62

96

26:59

8:42/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com