HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Enfield Runs For Education
Thompsonville 5K
March 9, 2003 - 5K
Enfield, CT

OVERALL WINNERS

Brian Nelson, Enfield, CT - 17:16
Heather Gardiner, East Hartford, CT - 17:59

enf1.jpg (40922 bytes) enf2.jpg (45441 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

45 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brian Nelson            Enfield  CT         22     1 M 19-29        17:16    5:34/M
       2    Ken Clark               Somers  CT          40     1 M 40-49        17:32    5:39/M
       3    John Matthews           Canton  CT          46     2 M 40-49        17:47    5:44/M
       4    Tim Chan                Suffield  CT        17     1 M 14-18        17:50    5:45/M
       5    Brett Stoeffler         Tolland  CT         35     1 M 30-39        17:58    5:48/M
       6    Heather Gardiner        East Hartford  CT   24     1 F 19-29        17:59    5:48/M
       7    Rene Charland           SOUTH WINDSOR  CT   48     3 M 40-49        18:10    5:52/M
       8    J J Prior               N Weymouth  MA      17     2 M 14-18        18:17    5:54/M
       9    Michael Munroe          Newington  CT       43     4 M 40-49        18:20    5:55/M
      10    John Paggioli           Marlborough  CT     37     2 M 30-39        18:27    5:57/M
      11    Glenn Reese             Enfield  CT         46     5 M 40-49        18:45    6:03/M
      12    Mark Hines              Enfield  CT         52     1 M 50-59        19:09    6:11/M
      13    John Bigos              Wilbraham  MA       49     6 M 40-49        19:30    6:17/M
      14    William Sanders         Wethersfield  CT    15     3 M 14-18        19:34    6:19/M
      15    Scott Rossi             Enfield  CT         40     7 M 40-49        19:43    6:22/M
      16    Cindy Pomeroy           Windsor Locks  CT   41     1 F 40-49        19:44    6:22/M
      17    Sara Titus              Oakville  CT        24     2 F 19-29        19:49    6:24/M
      18    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        43     2 F 40-49        20:10    6:30/M
      19    Jesse Wanzer            Enfield  CT         17     4 M 14-18        20:23    6:35/M
      20    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      49     8 M 40-49        20:27    6:36/M
      21    Andrew Goff             Suffield  CT        17     5 M 14-18        20:31    6:37/M
      22    Bruce Earwaker          South Windsor  CT   48     9 M 40-49        20:50    6:43/M
      23    Jason Chaney            West Suffield  CT   25     2 M 19-29        20:56    6:45/M
      24    W. Barrios              South Windsor  CT   51     2 M 50-59        21:02    6:47/M
      25    Shannon Lindberg        Southington  CT     22     3 F 19-29        21:08    6:49/M
      26    Scott Rubner            Enfield  CT         39     3 M 30-39        21:12    6:50/M
      27    Roark Maynard           Pawcatuck  CT       47    10 M 40-49        21:14    6:51/M
      28    Martin Mejia            Enfield  CT         34     4 M 30-39        21:28    6:55/M
      29    Dan Clark               Southwick  MA       50     3 M 50-59        21:29    6:56/M
      30    Joe Sinicrope           East Granby  CT     60     1 M 60-69        21:35    6:58/M
      31    Joanna Higgins          Tolland  CT         16     1 F 14-18        21:38    6:59/M
      32    Kelly Bennett           Enfield  CT         19     4 F 19-29        21:39    6:59/M
      33    John Kovalsky           Agawam  MA          35     5 M 30-39        21:40    6:59/M
      34    Paul Gilsa              Vernon Rockville  C 38     6 M 30-39        21:50    7:03/M
      35    Bob Caplin              Vernon  CT          53     4 M 50-59        21:51    7:03/M
      36    Christopher Reese       Cheshire  CT        41    11 M 40-49        21:53    7:04/M
      37    Bill Sanders            Wethersfield  CT    49    12 M 40-49        21:55    7:04/M
      38    Kenneth Erikson         South Windsor  CT   45    13 M 40-49        21:59    7:05/M
      39    Jon Muskrat             West Hartford  CT   30     7 M 30-39        22:00    7:06/M
      40    Tom Merht               Enfield  CT         18     6 M 14-18        22:07    7:08/M
      41    David Couture           Broad Brook  CT     32     8 M 30-39        22:09    7:09/M
      42    Ray Prest               Ellington  CT       63     2 M 60-69        22:10    7:09/M
      43    Ken Francis             Broad Brook  CT     37     9 M 30-39        22:12    7:10/M
      44    Goddard Darren          Ellington  CT       30    10 M 30-39        22:16    7:11/M
      45    Keith Almeida           Enfield  CT         51     5 M 50-59        22:17    7:11/M
      46    Charles Giannotti       Bristol  RI         61     3 M 60-69        22:50    7:22/M
      47    Jeanne Lapierre         North Granby  CT    46     3 F 40-49        22:51    7:22/M
      48    James Woodworth         Enfield  CT         49    14 M 40-49        22:52    7:23/M
      49    Kathleen Bishop         Enfield  CT         20     5 F 19-29        22:57    7:24/M
      50    Naveed Chaudrhy         Enfield  CT         15     7 M 14-18        22:58    7:25/M
      51    Michael MacSata         Enfield  CT         17     8 M 14-18        22:59    7:25/M
      52    Normand Charlette       Manchester  CT      52     6 M 50-59        23:03    7:26/M
      53    Jason Woodworth         Enfield  CT         12     1 M 10-13        23:10    7:28/M
      54    Louis Melendez          Southbridge  MA     48    15 M 40-49        23:14    7:30/M
      55    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        23:24    7:33/M
      56    Ray Robidoux            Somers  CT          48    16 M 40-49        23:26    7:34/M
      57    Mike Thomas             Enfield  CT         42    17 M 40-49        23:28    7:34/M
      58    Aaron Hayes             Enfield  CT         13     2 M 10-13        23:33    7:36/M
      59    Keron Smith             Hartford  CT        27     6 F 19-29        23:33    7:36/M
      60    Michael Pelletier       Enfield  CT         14     9 M 14-18        23:36    7:37/M
      61    Brian Halgas            Enfield  CT         13     3 M 10-13        23:38    7:37/M
      62    David De Ford           Enfield  CT         13     4 M 10-13        23:41    7:38/M
      63    Tom Humphreys           Avon  CT            34    11 M 30-39        23:42    7:39/M
      64    Matt Dudek              Enfield  CT         14    10 M 14-18        23:46    7:40/M
      65    Terry Voytek            Glastonbury  CT     39     1 F 30-39        23:54    7:43/M
      66    J P Kiernan             Suffield  CT        38    12 M 30-39        23:56    7:43/M
      67    Bob Massaro             Chicopee  MA        59     7 M 50-59        23:58    7:44/M
      68    Peter Calcasola         Somers  CT          34    13 M 30-39        24:02    7:45/M
      69    Shaun Harrington        Ellington  CT       42    18 M 40-49        24:05    7:46/M
      70    Michael Hennessey       Bolton  CT          44    19 M 40-49        24:05    7:46/M
      71    Stan Budarz             Ellington  CT       34    14 M 30-39        24:07    7:47/M
      72    Erin Clark              Somers  CT          14     2 F 14-18        24:08    7:47/M
      73    Roz Loungo              Suffield  CT        39     2 F 30-39        24:15    7:49/M
      74    Samantha Stanley        Oakville  CT        14     3 F 14-18        24:18    7:50/M
      75    Joan Munroe             Newington  CT       48     4 F 40-49        24:42    7:58/M
      76    Dan Lynes               Enfield  CT         60     4 M 60-69        24:51    8:01/M
      77    John Perra              Portland  CT        60     5 M 60-69        25:00    8:04/M
      78    Mike Egan               Enfield  CT         46    20 M 40-49        25:02    8:05/M
      79    Rachel Harding          Enfield  CT         18     4 F 14-18        25:05    8:05/M
      80    Mike Lindstrom          South Windsor  CT   31    15 M 30-39        25:07    8:06/M
      81    Dan Sokol               Hebron  CT          37    16 M 30-39        25:10    8:07/M
      82    Jim Raymond             Bristol  CT         54     8 M 50-59        25:16    8:09/M
      83    Richard Westervelt      Winsted  CT         56     9 M 50-59        25:18    8:10/M
      84    Gerry Fawthrop          Suffield  CT        35    17 M 30-39        25:43    8:18/M
      85    Mark Iwanicki           Belchertown  MA     43    21 M 40-49        25:50    8:20/M
      86    Michael Morrow          Enfield  CT         29     3 M 19-29        25:51    8:20/M
      87    Ellen Bellicchi         Holyoke  MA         52     1 F 50-59        25:52    8:21/M
      88    Marge Schwab            Suffield  CT        41     5 F 40-49        25:53    8:21/M
      89    Joe Martin              Enfield  CT         15    11 M 14-18        25:54    8:21/M
      90    Dick Green              East Chatham  NY    68     6 M 60-69        25:56    8:22/M
      91    Edward Garrity          Middletown  CT       9     1 M  2- 9        25:59    8:23/M
      92    Bryan Verrengia         Windsor  CT         28     4 M 19-29        25:59    8:23/M
      93    Bill Sokol              South Windsor  CT   38    18 M 30-39        26:01    8:24/M
      94    Barbara Maloney         Tolland  CT         56     2 F 50-59        26:08    8:26/M
      95    James Lautier           Windor  CT          36    19 M 30-39        26:09    8:26/M
      96    Daniel Walter           South Windsor  CT   51    10 M 50-59        26:14    8:28/M
      97    Andrea Earwaker         South Windsor  CT   9      1 F  2- 9        26:15    8:28/M
      98    Saverio Ligato          Canton  CT          45    22 M 40-49        26:28    8:32/M
      99    Jeannine Fisher         Salem  CT           31     3 F 30-39        26:32    8:34/M
     100    Tom Cleland             South Hadley  MA    59    11 M 50-59        26:38    8:35/M
     101    Karl Dudek              Enfield  CT         48    23 M 40-49        26:39    8:36/M
     102    Jason McMahon           Greenfield  MA      32    20 M 30-39        26:42    8:37/M
     103    Kate Fawthrop           Suffield  CT        32     4 F 30-39        26:51    8:40/M
     104    James Aldrich           Bolton  CT          47    24 M 40-49        26:53    8:40/M
     105    Arlen Carlson           Enfield  CT         38    21 M 30-39        27:06    8:45/M
     106    Mark Fitzgerald         Enfield  CT         44    25 M 40-49        27:08    8:45/M
     107    Walt Gale               Windsor Locks  CT   72     1 M 70-99        27:14    8:47/M
     108    Katie Atiyeh            Enfield  CT         16     5 F 14-18        27:26    8:51/M
     109    Charles Merlis          West Hartford  CT   62     7 M 60-69        27:27    8:51/M
     110    Rick Francolini         Ellington  CT       48    26 M 40-49        27:28    8:52/M
     111    Todd Cunha              Manchester  CT      33    22 M 30-39        27:29    8:52/M
     112    Dan Bade                East Granby  CT     42    27 M 40-49        27:38    8:55/M
     113    John Bielonko           East Windsor Hill   42    28 M 40-49        27:39    8:55/M
     114    Michael Rood            Suffield  CT        50    12 M 50-59        27:45    8:57/M
     115    Chelsea Weis            Enfield  CT         14     6 F 14-18        28:07    9:04/M
     116    Brian Francolini        Ellington  CT       11     5 M 10-13        28:30    9:12/M
     117    Larry Morrow            Enfield  CT         50    13 M 50-59        28:32    9:12/M
     118    Alisa Fratini           Enfield  CT         42     6 F 40-49        28:42    9:15/M
     119    Jeff Maxwell                                32    23 M 30-39        28:45    9:16/M
     120    David Morin             Milford  MA         47    29 M 40-49        28:55    9:20/M
     121    Michele McManus         Enfield  CT         15     7 F 14-18        29:17    9:27/M
     122    Robert Santy            Enfield  CT         32    24 M 30-39        29:25    9:29/M
     123    Caitlyn Cassell         Enfield  CT         12     1 F 10-13        29:29    9:31/M
     124    Brittany Bennett        Enfield  CT         13     2 F 10-13        29:29    9:31/M
     125    Tony Lucia              Agawam  MA          65     8 M 60-69        29:30    9:31/M
     126    Brian Baker             Enfield  CT         38    25 M 30-39        29:33    9:32/M
     127    Michael Halgas          Enfield  CT         47    30 M 40-49        29:33    9:32/M
     128    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        29:35    9:33/M
     129    Melanie Tomlinson       Manchester  CT      19     7 F 19-29        29:39    9:34/M
     130    Alexis Kenyon           Somers  CT          19     8 F 19-29        29:41    9:35/M
     131    Dale Butrymowicz        Enfield  CT         44    31 M 40-49        29:49    9:37/M
     132    Kathy Danielczuk        Enfield  CT         41     7 F 40-49        29:57    9:40/M
     133    Don Stacom              Burlington  CT      44    32 M 40-49        29:57    9:40/M
     134    Kierstan Pestana        Enfield  CT         31     5 F 30-39        29:59    9:40/M
     135    Tracey Barry            Ellington  CT       34     6 F 30-39        30:11    9:44/M
     136    Danielle Muskrat        West Hartford  CT   0      1 F  0- 1        30:37    9:53/M
     137    Malcolm McCulloch       South Windsor  CT   48    33 M 40-49        30:39    9:53/M
     138    Michael Fisher          Salem  CT           33    26 M 30-39        30:42    9:54/M
     139    Jeanne Leblanc          Burlington  CT      40     8 F 40-49        30:54    9:58/M
     140    Liz Ouellette           Enfield  CT         15     8 F 14-18        30:55    9:58/M
     141    Geri-Ann Ristow         Middletown  CT      32     7 F 30-39        31:06   10:02/M
     142    Jack Willard            Enfield  CT         35    27 M 30-39        31:09   10:03/M
     143    John Cook               Enfield  CT         54    14 M 50-59        31:12   10:04/M
     144    Kathie Lechause         Manchester  CT      50     3 F 50-59        31:18   10:06/M
     145    Sarah Beckman           Enfield  CT         17     9 F 14-18        31:20   10:06/M
     146    Chet Reed               Bristol  CT         50    15 M 50-59        31:52   10:17/M
     147    Ed Roman                Westfield  MA       49    34 M 40-49        32:03   10:20/M
     148    Mary Gracyalny          Manchester  CT      48     9 F 40-49        32:59   10:38/M
     149    Annette Martin          Enfield  CT         43    10 F 40-49        33:04   10:40/M
     150    Jessica Morrow          Marlboro  MA        26     9 F 19-29        33:29   10:48/M
     151    Mellisa Morrow          Enfield  CT         24    10 F 19-29        33:30   10:48/M
     152    Bill Friday             Enfield  CT         64     9 M 60-69        34:05   11:00/M
     153    Ann Bennett             Enfield  CT         47    11 F 40-49        34:08   11:01/M
     154    Dennis Girard           Westfield  MA       56    16 M 50-59        34:17   11:04/M
     155    Bruce Kurtz             Longmeadow  MA      66    10 M 60-69        34:42   11:12/M
     156    Andrew Garrity          Middletown  CT      11     6 M 10-13        36:05   11:38/M
     157    Donald Evans            East Longmeadow  MA 66    11 M 60-69        36:07   11:39/M
     158    Christine Ligato        Canton  CT          9      2 F  2- 9        36:20   11:43/M
     159    Eric Donch              Glastonbury  CT      7     2 M  2- 9        36:23   11:44/M
     160    Emma Beckman            Enfield  CT         14    10 F 14-18        37:41   12:09/M
     161    Jill Sweeney            Chicopee  MA        33     8 F 30-39        37:55   12:14/M
     162    Nadeem Chaudrhy         Enfield  CT         17    12 M 14-18        38:36   12:27/M
     163    Megan MacSata           Enfield  CT         18    11 F 14-18        38:40   12:28/M

2 Mile Walk
   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Larry Katulka           Enfield  CT         51     1 M  0-99        17:58    8:59/M
       2    Jeanette Quesnel        Enfield  CT         15     1 F  0-99        20:05   10:03/M
       3    Melissa Harding         Enfield  CT         9      2 M  0-99        27:23   13:42/M
       4    Erin Harding            Enfield  CT         10     2 F  0-99        27:23   13:42/M
       5    Colleen Harding         Enfield  CT         40     3 F  0-99        27:36   13:48/M
       6    Jesse Thomas            Enfield  CT         17     3 M  0-99        27:58   13:59/M
       7    Andrew Martin           Enfield  CT         12     4 M  0-99        28:06   14:03/M
       8    Francis MacSata         Enfield  CT         49     5 M  0-99        28:43   14:22/M
       9    Klaire Bielonko         Suffield  CT        8      4 F  0-99        29:25   14:43/M
      10    Kathy Bielonko          Suffield  CT        42     5 F  0-99        29:27   14:44/M
      11    Carolyn Cardaropoli     Enfield  CT         14     6 M  0-99        33:03   16:32/M
      12    Michael MARTIN          Enfield  CT         44     7 M  0-99        33:04   16:32/M
      13    Kathleen Mc Kinney      Enfield  CT         42     6 F  0-99        33:09   16:35/M
      14    Erin Mc Kinney          Enfield  CT         14     7 F  0-99        33:09   16:35/M
      15    Olga Ndoci              Enfield  CT         15     8 F  0-99        33:21   16:41/M
      16    Laura Jeff              Enfield  CT         15     9 F  0-99        33:40   16:50/M
      17    Susan Stefanowicz       Enfield  CT         40    10 F  0-99        33:40   16:50/M
      18    Hope Ndoci              Enfield  CT         13    11 F  0-99        34:25   17:13/M
      19    Piro Ndoci              Enfield  CT         43     8 M  0-99        34:25   17:13/M
      20    Mary Lynn Laflame       Enfield  CT         40    12 F  0-99        34:54   17:27/M
      21    Joyce Cunha             Enfield  CT         41    13 F  0-99        34:55   17:28/M
      22    Rosa Garrity            Middletown  CT      42    14 F  0-99        34:56   17:28/M
      23    Lucy Gilson             Vernon Rockville  C 37    15 F  0-99        35:08   17:34/M
      24    Michelle Cunha          Enfield  CT          9    16 F  0-99        35:21   17:41/M
      25    Lynn MacSata            Enfield  CT         47    17 F  0-99        35:26   17:43/M
      26    Christine Kennedy       Somers  CT          51    18 F  0-99        36:07   18:04/M
      27    Elaine La Pearl         Enfield  CT         48    19 F  0-99        45:17   Walked 5K
      28    Patti Finnevolder       Enfield  CT         50    20 F  0-99        45:19   Walked 5K

Age Division Results

Men:  1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 
1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women 9 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Earwaker South Windsor CT

9

20

26:15

8:28/M

2

Christine Ligato Canton CT

9

45

36:20

11:43/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Caitlyn Cassell Enfield CT

12

27

29:29

9:31/M

2

Brittany Bennett Enfield CT

13

28

29:29

9:31/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joanna Higgins Tolland CT

16

6

21:38

6:59/M

2

Erin Clark Somers CT

14

12

24:08

7:47/M

3

Samantha Stanley Oakville CT

14

14

24:18

7:50/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Gardiner East Hartford CT

24

1

17:59

5:48/M

2

Sara Titus Oakville CT

24

3

19:49

6:24/M

3

Shannon Lindberg Southington CT

22

5

21:08

6:49/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Voytek Glastonbury CT

39

11

23:54

7:43/M

2

Roz Loungo Suffield CT

39

13

24:15

7:49/M

3

Jeannine Fisher Salem CT

31

21

26:32

8:34/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cindy Pomeroy Windsor Locks CT

41

2

19:44

6:22/M

2

Brigitte Boltz Simsbury CT

43

4

20:10

6:30/M

3

Jeanne Lapierre North Granby CT

46

8

22:51

7:22/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ellen Bellicchi Holyoke MA

52

17

25:52

8:21/M

2

Barbara Maloney Tolland CT

56

19

26:08

8:26/M

3

Kathie Lechause Manchester CT

50

38

31:18

10:06/M

 
Top

9 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Garrity Middletown CT

9

73

25:59

8:23/M

2

Eric Donch Glastonbury CT

7

114

36:23

11:44/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Woodworth Enfield CT

12

44

23:10

7:28/M

2

Aaron Hayes Enfield CT

13

49

23:33

7:36/M

3

Brian Halgas Enfield CT

13

51

23:38

7:37/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Chan Suffield CT

17

4

17:50

5:45/M

2

J J Prior N Weymouth MA

17

7

18:17

5:54/M

3

William Sanders Wethersfield CT

15

13

19:34

6:19/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Nelson Enfield CT

22

1

17:16

5:34/M

2

Jason Chaney West Suffield CT

25

19

20:56

6:45/M

3

Michael Morrow Enfield CT

29

70

25:51

8:20/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brett Stoeffler Tolland CT

35

5

17:58

5:48/M

2

John Paggioli Marlborough CT

37

9

18:27

5:57/M

3

Scott Rubner Enfield CT

39

21

21:12

6:50/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Clark Somers CT

40

2

17:32

5:39/M

2

John Matthews Canton CT

46

3

17:47

5:44/M

3

Rene Charland SOUTH WINDSOR CT

48

6

18:10

5:52/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Hines Enfield CT

52

11

19:09

6:11/M

2

W. Barrios South Windsor CT

51

20

21:02

6:47/M

3

Dan Clark Southwick MA

50

24

21:29

6:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Sinicrope East Granby CT

60

25

21:35

6:58/M

2

Ray Prest Ellington CT

63

35

22:10

7:09/M

3

Charles Giannotti Bristol RI

61

39

22:50

7:22/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Walt Gale Windsor Locks CT

72

85

27:14

8:47/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com