HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run With The Children
Essex, CT - 2 Miles

May 18, 2003

OVERALL WINNERS

Michael Didato - 11:22
Elizabeth Vernon -  13:30

Timing & Results by:
SNERRO


The 2 mile race is preceded by 5 races for kids from 2 years to 10, what a zoo. 
The kids love it, the parents are proud. The timing company is amazed. 
That is a hard act to follow. Results but SNERRO, LLC
Run With the Children
Essex, CT
5/18/2003
2 Miles
Place   Name                    Age / Se      Time      Division                   Pace
    1     MICHAEL DIDATO            41M       11:22:00    Men's Master, 40-49      5:41:00
    2     DAVE JACOBS               58M       11:41:00    Men's Grand Master, 50-5 5:50:30
    3     ERIC FOSTER               40M       11:58:00    Men's Master, 40-49      5:59:00
    4     BILL HARRIMAN             44M       12:17:00    Men's Master, 40-49      6:08:30
    5     PHILIP SCHALLER           46M       12:29:00    Men's Master, 40-49      6:14:30
    6     JONATHAN MORRIS           41M       13:27:00    Men's Master, 40-49      6:43:30
    7     SAM HANEY                 12M       13:28:00    Men's Junior 13-19       6:44:00
    8     CHASE BRADLEY             37M       13:29:00    Men's Sub Master, 30-39  6:44:30
    9     ELIZABETH VERNON          30F       13:30:00    Women's Sub Master, 30-3 6:45:00
    10    ERIC DUNN                 11M       13:36:00    Men's Youth<13           6:48:00
    11    PAUL BRUCKER              43M       13:40:00    Men's Master, 40-49      6:50:00
    12    JASPER GOODRICH           13M       13:42:00    Men's Junior 13-19       6:51:00
    13    JEAN BRADLEY              37F       13:56:00    Women's Sub Master, 30-3 6:58:00
    14    ROBERT SANFORD            37M       14:09:00    Men's Sub Master, 30-39  7:04:30
    15    WILLIAM GAGNON            66M       14:10:00    Men's Senior, 60-69      7:05:00
    16    PAT SWIM                  49F       14:16:00    Women's Master, 40-49    7:08:00
    17    LINDA JAYNES              40F       14:20:00    Women's Master, 40-49    7:10:00
    18    GENA-ROSE SCHALLER40      40F       15:04:00    Women's Master, 40-49    7:32:00
    19    SARA DONOVAN              12F       15:09:00    Women's Junior 13-19     7:34:30
    20    DR.ED TUCKER              62M       15:24:00    Men's Senior, 60-69      7:42:00
    21    SHAWN BLACK               41M       15:29:00    Men's Master, 40-49      7:44:30
    22    CAOLA SCHONBERG           38F       15:44:00    Women's Sub Master, 30-3 7:52:00
    23    HUNTER SANFORD            12M       15:47:00    Men's Junior 13-19       7:53:30
    24    PAUL MILLARD              34M       16:17:00    Men's Sub Master, 30-39  8:08:30
    25    MICHAEL HINES             38M       16:45:00    Men's Sub Master, 30-39  8:22:30
    26    MICHAEL HAMMOND           39M       16:45:00    Men's Sub Master, 30-39  8:22:30
    27    CARL BOLAND               46M       16:53:00    Men's Master, 40-49      8:26:30
    28    ERIC KAUFMAN              11M       17:04:00    Men's Youth<13           8:32:00
    29    CHIP GOODRICH             52M       18:33:00    Men's Grand Master, 50-5 9:16:30
    30    SASHA SANFORD             32F       18:57:00    Women's Sub Master, 30-3 9:28:30
    31    MADELENE BLACK            11F       21:50:00    Women's Youth<13         10:55:00
    32    LYNDSEY SHUCKEROW         11F       21:52:00    Women's Youth<13         10:56:00
    33    DOUG KNEELAND             39M       22:23:00    Men's Sub Master, 30-39  11:11:30
    34    ANNE MILLARD               F        22:27:00    Women's Youth<13         11:13:30
    35    MICHAEL HAMMOND           67M       22:27:00    Men's Senior, 60-69      11:13:30
    36    SARAH KANE                23F       23:45:00    Women's Open, 20-29      11:52:30
    37    KERI MYNARSKI             22F       23:46:00    Women's Open, 20-29      11:53:00
    38    SAKELE FOSTER              F         28:28      Women's Youth<13         14:14:00
    39    KATHLEEN MAHER            46M        28:29      Men's Master, 40-49      14:14:30
    40    LAURIE SHUCKEROW          41F        30:09      Women's Master, 40-49    15:04:30
    41    LESLIE BLACK              42F        30:14      Women's Master, 40-49    15:07:00
    42    MARYBETH HAMMOND          39F        32:25      Women's Sub Master, 30-3 16:12:30
    43    MARGURIETTE HAMMOND       61F        32:26      Women's Senior, 60-69    16:13:00
    44    ELIZABETH BURLESON        34F        32:44      Women's Sub Master, 30-3 16:22:00
    45    EDWARD BURLESON           35M        32:46      Men's Sub Master, 30-39  16:23:00
    46    CAROL RUSSO               41F        35:48      Women's Master, 40-49    17:54:00
    47    SUSAN SABOLOV-JAYNES      41F        35:50      Women's Master, 40-49    17:55:00
    2     DAVE JACOBS               58M       11:41:00    Men's Grand Master, 50-5 5:50:30
    29    CHIP GOODRICH             52M       18:33:00    Men's Grand Master, 50-5 9:16:30
    7     SAM HANEY                 12M       13:28:00    Men's Junior 13-19       6:44:00
    12    JASPER GOODRICH           13M       13:42:00    Men's Junior 13-19       6:51:00
    23    HUNTER SANFORD            12M       15:47:00    Men's Junior 13-19       7:53:30
    1     MICHAEL DIDATO            41M       11:22:00    Men's Master, 40-49      5:41:00
    3     ERIC FOSTER               40M       11:58:00    Men's Master, 40-49      5:59:00
    4     BILL HARRIMAN             44M       12:17:00    Men's Master, 40-49      6:08:30
    5     PHILIP SCHALLER           46M       12:29:00    Men's Master, 40-49      6:14:30
    6     JONATHAN MORRIS           41M       13:27:00    Men's Master, 40-49      6:43:30
    11    PAUL BRUCKER              43M       13:40:00    Men's Master, 40-49      6:50:00
    21    SHAWN BLACK               41M       15:29:00    Men's Master, 40-49      7:44:30
    27    CARL BOLAND               46M       16:53:00    Men's Master, 40-49      8:26:30
    39    KATHLEEN MAHER            46M        28:29      Men's Master, 40-49      14:14:30
    15    WILLIAM GAGNON            66M       14:10:00    Men's Senior, 60-69      7:05:00
    20    DR.ED TUCKER              62M       15:24:00    Men's Senior, 60-69      7:42:00
    35    MICHAEL HAMMOND           67M       22:27:00    Men's Senior, 60-69      11:13:30
    8     CHASE BRADLEY             37M       13:29:00    Men's Sub Master, 30-39  6:44:30
    14    ROBERT SANFORD            37M       14:09:00    Men's Sub Master, 30-39  7:04:30
    24    PAUL MILLARD              34M       16:17:00    Men's Sub Master, 30-39  8:08:30
    25    MICHAEL HINES             38M       16:45:00    Men's Sub Master, 30-39  8:22:30
    26    MICHAEL HAMMOND           39M       16:45:00    Men's Sub Master, 30-39  8:22:30
    33    DOUG KNEELAND             39M       22:23:00    Men's Sub Master, 30-39  11:11:30
    45    EDWARD BURLESON           35M        32:46      Men's Sub Master, 30-39  16:23:00
    10    ERIC DUNN                 11M       13:36:00    Men's Youth<13           6:48:00
    28    ERIC KAUFMAN              11M       17:04:00    Men's Youth<13           8:32:00
    19    SARA DONOVAN              12F       15:09:00    Women's Junior 13-19     7:34:30
    16    PAT SWIM                  49F       14:16:00    Women's Master, 40-49    7:08:00
    17    LINDA JAYNES              40F       14:20:00    Women's Master, 40-49    7:10:00
    18    GENA-ROSE SCHALLER40      40F       15:04:00    Women's Master, 40-49    7:32:00
    40    LAURIE SHUCKEROW          41F        30:09      Women's Master, 40-49    15:04:30
    41    LESLIE BLACK              42F        30:14      Women's Master, 40-49    15:07:00
    46    CAROL RUSSO               41F        35:48      Women's Master, 40-49    17:54:00
    47    SUSAN SABOLOV-JAYNES      41F        35:50      Women's Master, 40-49    17:55:00
    36    SARAH KANE                23F       23:45:00    Women's Open, 20-29      11:52:30
    37    KERI MYNARSKI             22F       23:46:00    Women's Open, 20-29      11:53:00
    43    MARGURIETTE HAMMOND       61F        32:26      Women's Senior, 60-69    16:13:00
    9     ELIZABETH VERNON          30F       13:30:00    Women's Sub Master, 30-3 6:45:00
    13    JEAN BRADLEY              37F       13:56:00    Women's Sub Master, 30-3 6:58:00
    22    CAOLA SCHONBERG           38F       15:44:00    Women's Sub Master, 30-3 7:52:00
    30    SASHA SANFORD             32F       18:57:00    Women's Sub Master, 30-3 9:28:30
    42    MARYBETH HAMMOND          39F        32:25      Women's Sub Master, 30-3 16:12:30
    44    ELIZABETH BURLESON        34F        32:44      Women's Sub Master, 30-3 16:22:00
    31    MADELENE BLACK            11F       21:50:00    Women's Youth<13         10:55:00
    32    LYNDSEY SHUCKEROW         11F       21:52:00    Women's Youth<13         10:56:00
    34    ANNE MILLARD               F        22:27:00    Women's Youth<13         11:13:30
    38    SAKELE FOSTER              F         28:28      Women's Youth<13         14:14:00

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com