HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Fifth Annual
Holiday Run For Children
Fairfield, CT - 5K

December 21, 2003

OVERALL WINNERS

George Buchanan, Stamford, CT - 17:10
Erica Merrill, Rowayton, CT - 18:55

Timing & Results by:
CLUB CT


Sunny, 30 degrees

 
Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== 
    1   1/28   George Buchanan      45 M Stamford        CT   17:10  5:32 
    2   1/19   Alan MacDougall      38 M Branford        CT   17:15  5:34 
    3   2/28   Robert Peattie       47 M Corvallis       OR   17:43  5:43 
    4   1/6    Miguel Pizaro        29 M New Haven       CT   17:50  5:45 
    5   3/28   Steve Pyle           45 M Riverside       CT   18:11  5:52 
    6   4/28   Brian Coe            41 M Trumbull        CT   18:14  5:53 
    7   5/28   Chris Gaertner       41 M Atherton        CA   18:28  5:57 
    8   2/19   Tim Pavie            36 M Westport        CT   18:35  5:59 
    9   2/6    Scott Capozza        27 M Fairfield       CT   18:50  6:04 
   10   3/6    Brook Pointer        29 M Fairfield       CT   18:53  6:05 
   11   1/18   Erica Merrill        40 F Rowayton        CT   18:55  6:06 
   12   1/7    Heather Crosby       30 F Danbury         CT   18:57  6:06 
   13   1/2    Emily Lobsenz        23 F Fairfield       CT   19:00  6:07 
   14   3/19   Wyatt Riley          30 M King of Prussia PA   19:01  6:07 
   15   4/19   Brian Fidler         33 M West Haven      CT   19:20  6:14 
   16   5/19   Jeff Falberg         39 M Bridgeport      CT   19:31  6:17 
   17   6/28   Fred Gaston          45 M Wilton          CT   19:37  6:19 
   18   1/14   Shea Shapiro         19 M Fairfield       CT   19:43  6:21 
   19   2/18   Sharon Vos           49 F Riverside       CT   19:49  6:23 
   20   7/28   Geza Ziegler         42 M Fairfield       CT   20:03  6:28 
   21   1/13   Steve Sylvestro      53 M Fairfield       CT   20:12  6:31 
   22   3/18   Emmy Stocker         45 F Cos Cob         CT   20:16  6:32 
   23   6/19   Kenneth Sycz         37 M New Britain     CT   20:23  6:34 
   24   2/7    Kelly Morin-Irwin    35 F Cheshire        CT   20:28  6:36 
   25   7/19   Lans Taylor          33 M Woodlands       TX   20:32  6:37 
   26   8/28   Paul Butcher         41 M Fairfield       CT   20:38  6:39 
   27   4/6    Daniel Lobsenz       20 M Fairfield       CT   20:47  6:42 
   28   8/19   Claude Zaengel       33 M Hamden          CT   20:57  6:45 
   29   2/14   Christopher Gaertner 12 M Atherton        CA   21:01  6:46 
   30   9/28   Greg Nilan           40 M Milford         CT   21:03  6:47 
   31   5/6    Greg Zielinski       20 M Fairfield       CT   21:10  6:49 
   32   3/14   Connor Rog            9 M Fairfield       CT   21:14  6:50 
   33  10/28   Joe Rog              40 M Fairfield       CT   21:15  6:51 
   34  11/28   Rich Zuvich          49 M Bethel          CT   21:27  6:55 
   35   3/7    Margit MacDougall    37 F Branford        CT   21:34  6:57 
   36  12/28   Jack Zamary          40 M Newtown         CT   21:49  7:02 
   37   9/19   Matthew Zamary       38 M Newtown         CT   21:50  7:02 
   38   2/13   Tony Samuelian       57 M Milford         CT   21:58  7:05 
   39  13/28   Michael Costello     45 M Fairfield       CT   22:04  7:07 
   40   4/7    Jan Weyart           30 F Milford         CT   22:10  7:08 
   41  14/28   Paul O'Brien         41 M Trumbull        CT   22:18  7:11 
   42  15/28   John Weyrauch        44 M Weston          CT   22:22  7:12 
   43   3/13   Bob Sabre            53 M Fairfield       CT   22:22  7:12 
   44  16/28   Vincent DiPalma      44 M Bridgeport      CT   22:27  7:14 
   45   5/7    Allison Jacobi       36 F Fairfield       CT   22:29  7:15 
   46  17/28   Michael Ahern        42 M Arlington       TX   22:39  7:18 
   47   4/18   Ronnie Behringer     45 F Norwalk         CT   22:43  7:19 
   48   5/18   Gail Jaques-Jarvis   42 F Fairfield       CT   22:44  7:19 
   49   6/18   Jackie Gaertner      41 F Atherton        CA   22:51  7:22 
   50   4/14   Jake Mason           11 M Fairfield       CT   22:55  7:23 
   51   4/13   James Zielinski      53 M Fairfield       CT   22:58  7:24 
   52  18/28   Michael Buchina      44 M New Haven       CT   23:00  7:25 
   53   2/2    Christine Mariano    23 F Culver City     CA   23:11  7:28 
   54   1/5    Frank Lang           64 M Seymour         CT   23:16  7:30 
   55   2/5    Gerald Hyde          60 M Fairfield       CT   23:26  7:33 
   56   5/14   Adam Barlow          14 M Southport       CT   23:28  7:34 
   57  10/19   Chris Winter         38 M Stratford       CT   23:37  7:36 
   58  11/19   Kristin Knous        36 M Stratford       CT   23:55  7:42 
   59  12/19   Steve McLeod         35 M Greenwich       CT   23:57  7:43 
   60   5/13   Ben Mattheis         50 M Cheshire        CT   24:05  7:45 
   61  13/19   Edward Greene        34 M Fairfield       CT   24:09  7:47 
   62   6/14   Asher Brandt         12 M Orange          CT   24:15  7:49 
   63   7/14   Ryan Gaertner         9 M Atherton        CA   24:27  7:53 
   64  14/19   Carlos Valle         31 M Bridgeport      CT   24:30  7:53 
   65   1/12   April Nizlek         18 F Riverside       CT   24:44  7:58 
   66   6/7    Christina Rice       33 F Fairfield       CT   24:55  8:01 
   67  15/19   Robert Rice          39 M Fairfield       CT   24:56  8:02 
   68   6/6    Neil Knecht          28 M Stratford       CT   24:56  8:02 
   69   3/5    Donald Platko        62 M Shelton         CT   25:02  8:04 
   70   7/18   Mary Ellen Corbiere  47 F Fairfield       CT   25:10  8:06 
   71   6/13   Rich Zbrozek         56 M Berlin          CT   25:11  8:07 
   72   1/4    Pat Mariano          52 F Cheshire        CT   25:23  8:11 
   73   2/12   Kara Steele          13 F New Haven       CT   25:30  8:13 
   74   8/18   Mimi Rog             40 F Fairfield       CT   25:32  8:14 
   75  19/28   Joseph Steele        49 M New Haven       CT   25:36  8:15 
   76   7/13   Robert Nizlek        53 M Riverside       CT   25:43  8:17 
   77   7/7    Margaret Walsh       36 F Trumbull        CT   25:44  8:17 
   78  16/19   Frank Castellucci    31 M Arlington       MA   25:45  8:17 
   79  20/28   Don Stacom           45 M Burlington      CT   25:55  8:21 
   80   8/13   Gene McLaughlin      53 M Fairfield       CT   25:57  8:21 
   81   8/14   Sam Ratcliffe        10 M Fairfield       CT   26:05  8:24 
   82  21/28   Mark Cummings        42 M Wallingford     CT   26:05  8:24 
   83   9/18   Carol Asprelli       43 F Woodbridge      CT   26:11  8:26 
   84   4/5    Mike Pisani          60 M Stratford       CT   26:17  8:28 
   85   1/3    Remo Pagliarella     72 M Stratford       CT   26:20  8:29 
   86   3/12   Meg Sweeney          17 F Fairfield       CT   26:21  8:29 
   87   4/12   Leah Barlow          17 F Southport       CT   26:21  8:29 
   88  17/19   John Roberts         32 M Stratford       CT   26:25  8:30 
   89  22/28   Jim Corbiere         49 M Fairfield       CT   26:34  8:33 
   90   9/13   Eric Stein           54 M Fairfield       CT   26:51  8:39 
   91  23/28   Mike Sweeney         49 M Fairfield       CT   26:52  8:39 
   92  10/18   Amanda Mason         43 F Fairfield       CT   26:58  8:41 
   93           UKNOWN                 M Unknown         CT   26:58  8:41 
   94  24/28   Mike Foley           43 M Greer           SC   27:04  8:43 
   95  11/18   Robin Tarpinian      43 F Greer           SC   27:04  8:43 
   96  18/19   Jay Ligouri          34 M Trumbull        CT   27:21  8:49 
   97   1/1    Monica Roche         64 F Fairfield       CT   27:25  8:50 
   98   5/5    Neal Wellins         60 M Cheshire        CT   27:29  8:51 
   99  25/28   Chris Lindon         44 M Atlanta         GA   27:33  8:52 
  100   9/14   Michael Costello     13 M Fairfield       CT   27:34  8:53 
  101   5/12   Molly Coe            11 F Trumbull        CT   27:52  8:59 
  102   2/4    Donna Cramond        54 F Monroe          CT   28:10  9:04 
  103  12/18   Anne Gaston          47 F Wilton          CT   28:33  9:12 
  104  10/14   James Terry          11 M Southport       CT   28:43  9:15 
  105  11/14   Brendan Terry         9 M Southport       CT   28:50  9:17 
  106  12/14   Derek Chu             9 M Southport       CT   28:58  9:20 
  107  13/18   Jean Lane            43 F Southport       CT   30:05  9:41 
  108  14/18   Melanie Salvesen     48 F Southbury       CT   30:05  9:41 
  109   6/12   Lindsay Zilling       7 F Southport       CT   30:06  9:42 
  110  26/28   Mark Zilling         40 M Southport       CT   30:06  9:42 
  111  15/18   Janice Barlow        46 F Souhtport       CT   30:08  9:42 
  112  19/19   Mustafa Syed         36 M Fairfield       CT   30:11  9:43 
  113   2/3    John Seres           71 M Bridgeport      CT   30:27  9:48 
  114   7/12   Lauren Costello      10 F Fairfield       CT   31:25 10:07 
  115   3/3    Ed Regner            75 M Torrington      CT   31:49 10:15 
  116  13/14   Michael Donatuki      9 M Fairfield       CT   32:18 10:24 
  117  10/13   Ed Snyder            57 M Wallingford     CT   32:30 10:28 
  118  16/18   Nancy Maloney        49 F Norwalk         CT   33:02 10:38 
  119   3/4    Janet Triplett       59 F Stamford        CT   33:02 10:38 
  120   8/12   Amanda Keith         13 F Fairfield       CT   33:14 10:42 
  121   9/12   Tara O'Connor        13 F Fairfield       CT   33:15 10:42 
  122  11/13   Jon Perelstein       54 M Stamford        CT   34:30 11:07 
  123  17/18   Susan Buccieri       45 F Norwalk         CT   35:04 11:18 
  124  27/28   James O'Leary        42 M Norwalk         CT   35:06 11:18 
  125  10/12   Emma Longcope        10 F Fairfield       CT   35:35 11:27 
  126  12/13   Jeff Longcope        50 M Fairfield       CT   35:35 11:28 
  127   4/4    Marjorie Haas        58 F Cheshire        CT   36:15 11:40 
  128  28/28   Nana Smith           45 M Milford         CT   36:27 11:44 
  129  14/14   Mickey Herbert       10 M Fairfield       CT   36:29 11:45 
  130  11/12   Megan Cody           10 F Southport       CT   36:47 11:51 
  131  12/12   Sophie Butcher        7 F Fairfield       CT   36:48 11:51 
  132  18/18   Pascale Butcher      41 F Fairfield       CT   36:48 11:51 
  133  13/13   Mark Cody            50 M Southport       CT   36:49 11:51 

AGE-GROUP RESULTS

                          MALE AGE GROUP:  1 - 10
    1    32 Connor Rog            9 Fairfield          CT   21:14 
    2    63 Ryan Gaertner         9 Atherton           CA   24:27 
    3    81 Sam Ratcliffe        10 Fairfield          CT   26:05 
    4   105 Brendan Terry         9 Southport          CT   28:50 
    5   106 Derek Chu             9 Southport          CT   28:58 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 10
    1   109 Lindsay Zilling       7 Southport          CT   30:06 
    2   114 Lauren Costello      10 Fairfield          CT   31:25 
    3   125 Emma Longcope        10 Fairfield          CT   35:35 
    4   130 Megan Cody           10 Southport          CT   36:47 
    5   131 Sophie Butcher        7 Fairfield          CT   36:48 
                         MALE AGE GROUP:  11 - 13
    1    29 Christopher Gaertne  12 Atherton           CA   21:01 
    2    50 Jake Mason           11 Fairfield          CT   22:55 
    3    62 Asher Brandt         12 Orange             CT   24:15 
    4   100 Michael Costello     13 Fairfield          CT   27:34 
    5   104 James Terry          11 Southport          CT   28:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  11 - 13
    1    73 Kara Steele          13 New Haven          CT   25:30 
    2   101 Molly Coe            11 Trumbull           CT   27:52 
    3   120 Amanda Keith         13 Fairfield          CT   33:14 
    4   121 Tara O'Connor        13 Fairfield          CT   33:15 
                         MALE AGE GROUP:  14 - 19
    1    18 Shea Shapiro         19 Fairfield          CT   19:43 
    2    56 Adam Barlow          14 Southport          CT   23:28 
                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 19
    1    65 April Nizlek         18 Riverside          CT   24:44 
    2    86 Meg Sweeney          17 Fairfield          CT   26:21 
    3    87 Leah Barlow          17 Southport          CT   26:21 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1     4 Miguel Pizaro        29 New Haven          CT   17:50 
    2     9 Scott Capozza        27 Fairfield          CT   18:50 
    3    10 Brook Pointer        29 Fairfield          CT   18:53 
    4    27 Daniel Lobsenz       20 Fairfield          CT   20:47 
    5    31 Greg Zielinski       20 Fairfield          CT   21:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1    13 Emily Lobsenz        23 Fairfield          CT   19:00 
    2    53 Christine Mariano    23 Culver City        CA   23:11 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     2 Alan MacDougall      38 Branford           CT   17:15 
    2     8 Tim Pavie            36 Westport           CT   18:35 
    3    14 Wyatt Riley          30 King of Prussia    PA   19:01 
    4    15 Brian Fidler         33 West Haven         CT   19:20 
    5    16 Jeff Falberg         39 Bridgeport         CT   19:31 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    12 Heather Crosby       30 Danbury            CT   18:57 
    2    24 Kelly Morin-Irwin    35 Cheshire           CT   20:28 
    3    35 Margit MacDougall    37 Branford           CT   21:34 
    4    40 Jan Weyart           30 Milford            CT   22:10 
    5    45 Allison Jacobi       36 Fairfield          CT   22:29 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     3 Robert Peattie       47 Corvallis          OR   17:43 
    2     5 Steve Pyle           45 Riverside          CT   18:11 
    3     6 Brian Coe            41 Trumbull           CT   18:14 
    4     7 Chris Gaertner       41 Atherton           CA   18:28 
    5    17 Fred Gaston          45 Wilton             CT   19:37 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    19 Sharon Vos           49 Riverside          CT   19:49 
    2    22 Emmy Stocker         45 Cos Cob            CT   20:16 
    3    47 Ronnie Behringer     45 Norwalk            CT   22:43 
    4    48 Gail Jaques-Jarvis   42 Fairfield          CT   22:44 
    5    49 Jackie Gaertner      41 Atherton           CA   22:51 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    21 Steve Sylvestro      53 Fairfield          CT   20:12 
    2    38 Tony Samuelian       57 Milford            CT   21:58 
    3    43 Bob Sabre            53 Fairfield          CT   22:22 
    4    51 James Zielinski      53 Fairfield          CT   22:58 
    5    60 Ben Mattheis         50 Cheshire           CT   24:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    72 Pat Mariano          52 Cheshire           CT   25:23 
    2   102 Donna Cramond        54 Monroe             CT   28:10 
    3   119 Janet Triplett       59 Stamford           CT   33:02 
    4   127 Marjorie Haas        58 Cheshire           CT   36:15 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    54 Frank Lang           64 Seymour            CT   23:16 
    2    55 Gerald Hyde          60 Fairfield          CT   23:26 
    3    69 Donald Platko        62 Shelton            CT   25:02 
    4    84 Mike Pisani          60 Stratford          CT   26:17 
    5    98 Neal Wellins         60 Cheshire           CT   27:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    97 Monica Roche         64 Fairfield          CT   27:25 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1    85 Remo Pagliarella     72 Stratford          CT   26:20 
    2   113 John Seres           71 Bridgeport         CT   30:27 
    3   115 Ed Regner            75 Torrington         CT   31:49 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com