HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

40th Annual
Jim Fixx 5 Mile
Memorial Day Road Race
Greenwich, CT - 5 Miles

May 26, 2003

OVERALL WINNERS

Anatolie Vartoso, Stamford, CT - 26:58
Amy Fredericks, Greenwich, CT - 31:45

Timing & Results by:
Club CT


Weather: Heavy rain, 52 degrees

Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== 
    1   1/32   Anatolie Vartoso     35 M Stamford        CT   25:58  5:12 
    2   1/11   Matthew Kalinski     20 M Greenwich       CT   26:10  5:14 
    3   2/32   Mark Lingle          36 M Stamford        CT   28:03  5:37 
    4   1/30   Conor O'Driscoll     41 M Rye             NY   28:43  5:45 
    5   3/32   Logan Williams       33 M Greenwich       CT   29:12  5:51 
    6   2/11   Jared Small          22 M Rye             NY   30:36  6:08 
    7   3/11   Bill Curcio          28 M Bridgeport      CT   30:44  6:09 
    8   2/30   Ken Brown            46 M Rye             NY   30:54  6:11 
    9   4/11   David James          25 M Katonah         NY   31:13  6:15 
   10   4/32   Torpedo Ruospo       38 M Stratford       CT   31:26  6:18 
   11   5/32   Brian Vanderheiden   33 M New Rochelle    NY   31:28  6:18 
   12   1/11   Amy Fredericks       37 F Greenwich       CT   31:45  6:21 
   13   1/13   Karen Newman         42 F Old Greenwich   CT   31:59  6:24 
   14   6/32   Rick Schumacher      39 M Cos Cob         CT   32:12  6:27 
   15   7/32   Sergio Palomo        39 M Port Chester    NY   32:24  6:29 
   16   3/30   Rob Inghilterra      46 M Norwalk         CT   32:29  6:30 
   17   2/11   Kim Newsome          32 F Nanuet          NY   32:30  6:30 
   18   2/13   Sharon Vos           48 F Riverside       CT   32:42  6:33 
   19   1/23   John Krasniewicz     52 M Old Greenwich   CT   32:47  6:34 
   20   3/13   Rebecca Steinkraus   41 F Sandy Hook      CT   32:55  6:35 
   21   4/30   Reto Meier           40 M New Canaan      CT   32:56  6:36 
   22   5/30   Paul Lange           42 M Greenwich       CT   32:58  6:36 
   23   6/30   Hugo Mujica          46 M Greenwich       CT   32:58  6:36 
   24   7/30   Leo Arnaboldi        43 M New York        NY   33:02  6:37 
   25   8/32   Steve McLeod         34 M Greenwich       CT   33:07  6:38 
   26   9/32   Brian Fidler         32 M West Haven      CT   33:28  6:42 
   27   5/11   Geoff Huntting       28 M Old Greenwich   CT   33:30  6:42 
   28   2/23   Anibal Barrero       53 M White Plains    NY   33:34  6:43 
   29   3/23   Ron Remabaum         57 M Old Greenwich   CT   33:47  6:46 
   30  10/32   James Santora        38 M New Canaan      CT   33:51  6:47 
   31  11/32   Christopher Black    37 M Greenwich       CT   33:57  6:48 
   32  12/32   Nciholas Giannuzzi   36 M Greenwich       CT   34:26  6:54 
   33  13/32   James Keeley         39 M Briarcliff Mano NY   34:34  6:55 
   34   8/30   Tom Agresta          46 M Cos Cob         CT   34:43  6:57 
   35   6/11   Caleb Weiss          26 M Greenwich       CT   34:46  6:58 
   36  14/32   Diego Jara           31 M Cos Cob         CT   34:48  6:58 
   37   3/11   Annette Fiore        34 F Riverside       CT   34:55  6:59 
   38   9/30   Joe Keeney           42 M Greenwich       CT   34:57  7:00 
   39  10/30   Peter Scannell       44 M Greenwich       CT   35:03  7:01 
   40  11/30   Jeffrey Dingwell     48 M Bethlehem       CT   35:07  7:02 
   41  15/32   Ben Madden           35 M Cos Cob         CT   35:19  7:04 
   42  12/30   Andrew Wojton        41 M Port Chester    NY   35:38  7:08 
   43   7/11   Paul Kosnik          25 M Greenwich       CT   35:52  7:11 
   44   4/23   Geoffrey Stein       50 M Chappaqua       NY   35:56  7:12 
   45  16/32   Javier Guzman        39 M Stamford        CT   36:06  7:14 
   46   4/13   Francoise Levinson   49 F Cos Cob         CT   36:08  7:14 
   47  13/30   Bruce Kennet         45 M Riverside       CT   36:33  7:19 
   48  14/30   Dan Walker           43 M Greenwich       CT   36:35  7:19 
   49  15/30   Vinny DiMarco        47 M Greenwich       CT   36:36  7:20 
   50   4/11   Maria Vlasak         37 F Stamford        CT   36:40  7:20 
   51   5/23   David Elliott        55 M Greenwich       CT   36:51  7:22 
   52   6/23   Israel Good          50 M Stamford        CT   37:05  7:25 
   53   7/23   John McHale          54 M Old Greenwich   CT   37:21  7:29 
   54   1/2    Josh Doying          15 M Darien          CT   37:43  7:33 
   55  17/32   Greg Hartch          33 M Greenwich       CT   37:47  7:34 
   56   1/13   Donald Davis         66 M Port Chester    NY   37:55  7:35 
   57   8/23   Ken Silver           50 M Greenwich       CT   38:01  7:37 
   58  18/32   Frank Ennis          37 M Milford         CT   38:15  7:39 
   59  16/30   Neal Doying          43 M Darien          CT   38:16  7:40 
   60  17/30   Nick Somers          40 M Greenwich       CT   38:17  7:40 
   61  19/32   David Pollard        36 M Stamford        CT   38:21  7:41 
   62  20/32   Thomas Quigley       36 M Haddonfield     NJ   38:26  7:42 
   63   9/23   Bruce Goulart        53 M Newtown         CT   38:29  7:42 
   64   2/13   Guy Stretton         62 M Old Greenwich   CT   38:33  7:43 
   65  21/32   Dave Schneider       31 M Fairfield       CT   38:36  7:44 
   66  18/30   Richard Quigley      40 M Old Greenwich   CT   38:42  7:45 
   67  10/23   Donald Smith         50 M Cos Cob         CT   38:47  7:46 
   68   8/11   Nathan Imre          26 M Waterbury       CT   38:54  7:47 
   69   9/11   Tyson Kubick         28 M Norwalk         CT   38:57  7:48 
   70  19/30   Jose Estrada         49 M Port Chester    NY   39:05  7:49 
   71  22/32   Peter Roseman        33 M Greenwich       CT   39:06  7:50 
   72   3/13   Kaz Oda              60 M Stamford        CT   39:15  7:51 
   73  23/32   Ted Burdick          33 M Darien          CT   39:23  7:53 
   74  24/32   Collamore Crocker    31 M New Rochelle    NY   39:28  7:54 
   75  11/23   Frank Kenny          50 M Rye             NY   39:32  7:55 
   76   5/13   Jane Sulich          42 F Riverside       CT   39:44  7:57 
   77   6/13   Paola Murphy         40 F Fairfield       CT   39:54  7:59 
   78  20/30   Michael Murphy       45 M Fairfield       CT   39:55  7:59 
   79  10/11   Israel Palomo        23 M Port Chester    NY   40:02  8:01 
   80  25/32   Paul Zajkowski       37 M Darien          CT   40:03  8:01 
   81  12/23   Gary Esposito        57 M Norwalk         CT   40:26  8:06 
   82  21/30   Tim Smee             47 M Greenwich       CT   40:30  8:06 
   83  13/23   Jerry Haas           54 M Stamford        CT   40:31  8:07 
   84  22/30   Ayce Remetta         48 M Milford         CT   40:37  8:08 
   85   7/13   Linda Putman         49 F Greenwich       CT   40:52  8:11 
   86  26/32   Dennis O'Donnell     31 M Stamford        CT   41:10  8:14 
   87   8/13   Joy Vaccari          47 F Greenwich       CT   41:18  8:16 
   88   4/13   Robert Byrnes        65 M Greenwich       CT   41:20  8:16 
   89  23/30   John Levin           44 M Norwalk         CT   41:26  8:18 
   90   5/13   Nick Ohnell          61 M Greenwich       CT   41:28  8:18 
   91  24/30   Bob Colby            47 M Larchmont       NY   41:34  8:19 
   92  27/32   David Feibusch       36 M Thiells         NY   41:35  8:19 
   93  28/32   Hirofumi Funato      37 M Rye Brook       NY   41:38  8:20 
   94   6/13   James Whalen         61 M Ossining        NY   41:51  8:23 
   95  29/32   Chris Gioiella       33 M So. Norwalk     CT   41:59  8:24 
   96  30/32   Bruce McElwee        39 M Westport        CT   42:38  8:32 
   97   7/13   John Gibbons         61 M Greenwich       CT   42:47  8:34 
   98  14/23   Oliverio Oramas      54 M Wallingford     CT   42:49  8:34 
   99  25/30   Frank Gabriele       43 M Ridgefield      CT   42:54  8:35 
  100   9/13   Aileen Jones         43 F Scarsdale       NY   42:56  8:36 
  101   5/11   Kristin Fine         30 F Darien          CT   43:03  8:37 
  102   6/11   Maureen Revel        37 F Old Greenwich   CT   43:20  8:40 
  103  11/11   James Rudy           21 M Harrison        NY   43:22  8:41 
  104  26/30   George Huffman       46 M Shelton         CT   43:26  8:42 
  105  10/13   Diane Keefe          44 F Norwalk         CT   43:33  8:43 
  106  15/23   Bill Horn            54 M Greenwich       CT   43:42  8:45 
  107   7/11   Joanna Brooks        31 F Shelton         CT   43:49  8:46 
  108   8/13   Tom Hartch           61 M Greenwich       CT   43:53  8:47 
  109  16/23   Richard Fidler       56 M New Haven       CT   44:42  8:57 
  110  27/30   Tony Catalano        48 M Greenwich       CT   44:58  9:00 
  111   8/11   Mary Gentle          32 F Monroe          CT   45:03  9:01 
  112   2/2    Matt Bailey          19 M Riverside       CT   45:11  9:03 
  113  31/32   Michael Lowitt       36 M Old Greenwich   CT   45:15  9:03 
  114   1/3    Megan Weiss          28 F New York        NY   45:26  9:06 
  115  28/30   John Bailey          49 M Riverside       CT   45:39  9:08 
  116   1/2    April Nizlek         18 F Riverside       CT   45:43  9:09 
  117   9/13   Bob Davis            68 M Ossining        NY   46:04  9:13 
  118   1/2    Sandra Rice-Nizlek   51 F Bellevue        WA   46:37  9:20 
  119   2/3    Marie Jara           29 F Cos Cob         CT   46:44  9:21 
  120  10/13   Grove Stoddard       61 M Fairfield       CT   47:03  9:25 
  121  17/23   Lars Forsberg        54 M Greenwich       CT   47:06  9:26 
  122   1/1    Vera Lane            65 F Old Greenwich   CT   47:07  9:26 
  123   9/11   Kim Wynne            36 F Riverside       CT   47:14  9:27 
  124  11/13   Jay Lambert          67 M Fairfield       CT   47:33  9:31 
  125  18/23   Daniel Neuspiel      51 M White Plains    NY   48:10  9:38 
  126  19/23   Michael Pettell      50 M Greenwich       CT   48:19  9:40 
  127  11/13   Tom Williams         48 F Greenwich       CT   48:22  9:41 
  128  20/23   John Imre            50 M Bridgeport      CT   48:42  9:45 
  129   3/3    Jacquelyn Morris     29 F Greenwich       CT   48:46  9:46 
  130  32/32   Ken Nagano           37 M Cos Cob         CT   48:48  9:46 
  131  12/13   Fred Kubick          62 M Reddiing        CT   49:55  9:59 
  132  21/23   James Linden         59 M Darien          CT   49:59 10:00 
  133   2/2    Tricia Jarombek      13 F Riverside       CT   50:00 10:00 
  134  10/11   Jennifer Reed        33 F So. Norwalk     CT   50:05 10:01 
  135   1/3    Lindsey Schupp       12 F Greenwich       CT   50:07 10:02 
  136  22/23   Paul Applegarth      57 M Greenwich       CT   50:17 10:04 
  137  12/13   Liza Jarombek        44 F Riverside       CT   50:30 10:06 
  138  11/11   Torrey Card          30 F Darien          CT   51:51 10:23 
  139   1/1    Daniel Gelfarb        9 M Rye Brook       NY   52:29 10:30 
  140  29/30   David Gelfarb        42 M Rye Brook       NY   52:30 10:30 
  141  13/13   Nancy Maloney        48 F Norwalk         CT   52:40 10:32 
  142  23/23   Robert Nizlek        52 M Riverside       CT   52:42 10:33 
  143   2/2    Janet Triplett       58 F Stamford        CT   52:42 10:33 
  144  13/13   James Santora        61 M Riverside       CT   53:49 10:46 
  145  30/30   Ralph Aparacio       41 M Darien          CT   54:15 10:51 
  146   2/3    Julia More           12 F Greenwich       CT   55:25 11:05 
  147   3/3    Catie Mahoney        12 F Cos Cob         CT   55:34 11:07 
  148   1/1    Horace Walton        84 M Greenwich       CT   57:53 11:35 
  149   1/1    John Olson           71 M Bridgeport      CT 1:02:56 12:36 
                  ********** AGE-GROUP RESULTS **********
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1   135 Lindsey Schupp       12 Greenwich          CT   50:07 
    2   146 Julia More           12 Greenwich          CT   55:25 
    3   147 Catie Mahoney        12 Cos Cob            CT   55:34 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1   139 Daniel Gelfarb        9 Rye Brook          NY   52:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 19
    1   116 April Nizlek         18 Riverside          CT   45:43 
    2   133 Tricia Jarombek      13 Riverside          CT   50:00 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 19
    1    54 Josh Doying          15 Darien             CT   37:43 
    2   112 Matt Bailey          19 Riverside          CT   45:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1   114 Megan Weiss          28 New York           NY   45:26 
    2   119 Marie Jara           29 Cos Cob            CT   46:44 
    3   129 Jacquelyn Morris     29 Greenwich          CT   48:46 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1     2 Matthew Kalinski     20 Greenwich          CT   26:10 
    2     6 Jared Small          22 Rye                NY   30:36 
    3     7 Bill Curcio          28 Bridgeport         CT   30:44 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    17 Kim Newsome          32 Nanuet             NY   32:30 
    2    37 Annette Fiore        34 Riverside          CT   34:55 
    3    50 Maria Vlasak         37 Stamford           CT   36:40 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     3 Mark Lingle          36 Stamford           CT   28:03 
    2     5 Logan Williams       33 Greenwich          CT   29:12 
    3    10 Torpedo Ruospo       38 Stratford          CT   31:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    13 Karen Newman         42 Old Greenwich      CT   31:59 
    2    18 Sharon Vos           48 Riverside          CT   32:42 
    3    20 Rebecca Steinkraus   41 Sandy Hook         CT   32:55 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     4 Conor O'Driscoll     41 Rye                NY   28:43 
    2     8 Ken Brown            46 Rye                NY   30:54 
    3    16 Rob Inghilterra      46 Norwalk            CT   32:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1   118 Sandra Rice-Nizlek   51 Bellevue           WA   46:37 
    2   143 Janet Triplett       58 Stamford           CT   52:42 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    19 John Krasniewicz     52 Old Greenwich      CT   32:47 
    2    28 Anibal Barrero       53 White Plains       NY   33:34 
    3    29 Ron Remabaum         57 Old Greenwich      CT   33:47 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1   122 Vera Lane            65 Old Greenwich      CT   47:07 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    56 Donald Davis         66 Port Chester       NY   37:55 
    2    64 Guy Stretton         62 Old Greenwich      CT   38:33 
    3    72 Kaz Oda              60 Stamford           CT   39:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
                         MALE AGE GROUP:  70 - 79
    1   149 John Olson           71 Bridgeport         CT 1:02:56 
                         MALE AGE GROUP:  80 - 99
    1   148 Horace Walton        84 Greenwich          CT   57:53 
             
********** GREENWICH RESIDENT RESULTS **********
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 1 - 12
    1   135 Lindsey Schupp       12 Greenwich       CT   50:07 
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 13 - 19
    1   116 April Nizlek         18 Riverside       CT   45:43 
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 13 - 19
    1   112 Matt Bailey          19 Riverside       CT   45:11 
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 20 - 29
    1   119 Marie Jara           29 Cos Cob         CT   46:44 
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 20 - 29
    1     2 Matthew Kalinski     20 Greenwich       CT   26:10 
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 30 - 39
    1    12 Amy Fredericks       37 Greenwich       CT   31:45 
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 30 - 39
    1     5 Logan Williams       33 Greenwich       CT   29:12 
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 40 - 49
    1    13 Karen Newman         42 Old Greenwich   CT   31:59 
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 40 - 49
    1    22 Paul Lange           42 Greenwich       CT   32:58 
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 50 - 59
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 50 - 59
    1    19 John Krasniewicz     52 Old Greenwich   CT   32:47 
                  FIRST FEMALE GREENWICH RESIDENT 60 - 69
    1   122 Vera Lane            65 Old Greenwich   CT   47:07 
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 60 - 69
    1    64 Guy Stretton         62 Old Greenwich   CT   38:33 
                   FIRST MALE GREENWICH RESIDENT 80 - 99
    1   148 Horace Walton        84 Greenwich       CT   57:53 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com